Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 2.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ МАКЕДОНИЈА КЕ СЕ СПОМЕНЕ НА ПРОЦЕСОТ ВО БАРИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

Quote:ТУТУНИ, ЖОЛТИ ОТРОВИ


Донесувањето на новиот Закон за тутун во вторникот одново ги отвора старите незгодни прашања: Каде оди разликата меѓу откупната и извозната цена, која изнесува пет-шеесет милиони долари на годишно ниво? Каква била улогата на тутунските биг-босови во македонската 15-годишна транзиција и дали заминувањето на ЈНА генерал Благое Аџиќ го договорил со Киро Глигоров или со Данчо Шутурков?

Пишуваат: Владимир ЈОВАНОВСКИ и Сања ВАСИЛЕВА


Селото Мажучишта се наоѓа на неколку километри од прилепската населба Варош. Веднаш штом ги "префрлите" Маркови кули, пред вас се простира прилепскиот дел на плодната Пелагонија. И, прво село на кое ќе налетате, ако кинисате за Македонски Брод, е селото Мажучишта. Главно занимање на жителите на ова населено место е тутунот. Затоа и деновиве најживо е пред тамошната станица за откуп, сместена на влезот на селото. Трактори и камиончиња од целата регија доаѓаат пред откупниот пункт и ги растовараат балите со "жолто злато". Таму откуп врши кавадаречката фирма Алијанса Дајмон, подружница на светски познатата тобако-корпорација DIMON Oriental Tobaccos, со главна филијала во Солун. Мирко Настевски е лицето кое во име на оваа компанија врши откуп на локалниот тутун. Го прашавме Мирко "како врви бизнисо со тутуно"?
"Добро е, не е лошо. Селаните се малку позадоволни по одлуката на Владата да додели премија од 30 денари за килограм тутун. Засега е в ред, па ќе видиме", вели Настевски.
Го замоливме да појде со нас до селото, да посетиме некое тутунарско семејство. Арно ама, Настевски беше презафатен со проценките, така што моравме да појдеме сами.
Семејството Видески, каде што бевме на муабет, не е така задоволно, како што тврдат откупувачите. "Некни беше Бучковски, застана пет минути сретсело, колку да го сликаат камерите, и после со мерцедесите му ја здувна назад в Прилеп. Му порачувам појќе да не иди Мажучишта!", се лути тетка Радојка Видеска, која живее со својот сопруг, двата сина, снаите и внуците во селската куќа. "Некни бев на доктор, ми бараат сини картони. Од кај да ви ги најдам тие сини картони, кога цел живот нижам само жолти лисја?!", ни се пожали таа.
Го прашавме главата на семејството, Стојадин, колку тутун предал и дали е задоволен од парите што ги примил?
"А, бе, како задоволен? Собравме 1.100 килограми тутун од 4-5 декари, колку што имаме земја. Ни го проценија помалку од 120 денари и добивме 130 илјади денари. Што мислиш, може сета оваа фамилија да издржи цела година со тија пари!? Само за пролетното орање треба да поарчиме 30.000 денари, плус за кирија за нивите, плус за вода и ѓубре..."
"Добро, немате ли други приходи од земјоделиево?"
"Имам три крави. Порано млекото ни го плаќаа 12 денари, сега ја намалија цената на 8-9 денари. А, во продавница го има за 40 денари. И како јас да најдам интерес да го развивам млекопроизводството?", вели реторички Стојадин.

ЛЕНКА ПОЧНА ДА КЕНКА За да не заличи текстов на емисијата Агробизнис на ТВ А1, решивме да го напуштиме Мажучишта и да се вратиме в Прилеп, центарот на македонската тутунска индустрија. Видни личности од прилепскиот политички живот ни обезбедија влегување во Комбинатот, каде што на лице место се запознавме со процесот на откуп и проценка на прочуениот прилепец.
Не е тешко да се согледа која бала е висококвалитетна, која не. Ако во саргијата се спакувани ситни, суви светложолти ливчиња, тогаш се работи за класа "А". Ако листовите се крупни, влажни и темнокафени, класите се "Б" и "Ц". Мерењето се одвива со најсовремени ваги, баждарени по европски стандарди, со вградени компјутери, од кои проценителот вади етикети со впишана цена и бар-код. Оттука следи ревизија, каде што незадоволниците можат да се обидат да добијат повисока класа, што не е честа појава. По халата за ревизија, подвижната лента продолжува кон магацините, каде што суровиот тутун се претвора во ферментиран и од него се произведуваат цигари.
Но, фабриката за цигари во Тут-ком Прилеп е замандалена и се наоѓа во стечај! Зошто овој гигант за правење цигари во континентални рамки не произведува нешто што го консумира секој втор човек на планетава Земја? Тоа беше првото прашање што сакавме да му го поставиме на новиот директор на Тутунскиот комбинат, Димитар Богдан. Тој, преку нашите прилепцки другарчина, најпрвин се согласи да ни даде интервју. Меѓутоа, кога дојдовме пред неговите директорски порти, ни беше кажано дека итно морал да замине в банка. А банка си е банка, има предност пред сето останато!
Како што Ленка остави кошула тенка, ленена, недовезена, така и прашањата на Форум плус останаа неодговорени. Бевме со ниет да прашаме зошто е сменет досегашниот директор Тони Мицајков, кој го наследи Диме Момироски (поставен од ВМРО, кому му пукаа бомби во дворот на куќата)? Зошто владините повереници се одлучија за него - Димитар Богдан, а не за Коста Кипровски, генералниот на Тутунски комбинат Скопје, кој до последен миг важеше за фаворит? Како Тут-ком Прилеп натрупал долгови од 34 милиони евра, кога Тут-ком Скопје за 2004 г. пријави чист профит по оданочување од фантастични 750 милиони денари (петта најпрофитабилна компанија во Македонија, прва според профитот по глава на вработен)? Колкав дел од откупениот суров тутун се преработува во цигари, а колкав се ферментира за извоз? Дали е точно дека целокупниот експортиран тутун на ТК Куманово го купува една единствена фирма - Сокомак (фирма ќерка на СОКОТАБ), а не некоја од големите корпорации за производство на цигари од калибарот на Филип Морис или Бритиш Американ Тобако? Вистина ли е дека соосновач на Сокомак бил најголемиот тобако-бос од овие простори на сите времиња, Данчо Шутурков? Итн., итн...
31-05-2010, 12:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

Quote:ТУТУН ДА БЕРИШ МОНОПОЛ Во скопската населба Аеродром постојат неколку дуќанчиња во кои се продаваат цигари. Но, во сите се продаваат само неколку марки "пљуги": гамата на ТКС, ровињските ронхил и бос. Одвреме-навреме ќе лансираат некој нов бренд (ронсон, бенстон, ЛД), но главно понудата останува иста.
Запрашавме еден од тамошните продавачи: "Господине, зошто продавате само скопско марлборо? Оти не ставите на тезга винстон, камел, пал мал, бенсон и хеџис? Или барем грчки асос, бугарски средец, турско малтепе...? Зар не ви одговара на муштериите да им понудите што е можно повеќе марки, а не само десетина, и тоа непознати надвор од Македонија?"
Одговорот беше едноставен: "А-ха, па да ме запалат сосе трафика!"
Нема човек што живее во главниот град, а да не ги видел етикетите на Тутунски комбинат Скопје на горниот дел од стаклениот излог кај речиси сите киосци. Кој сака да пуши, мора да бира од посочените марки. Надвор од тој асортиман евентуално може да најдете прилепски бренд и поретко партнер. И тука некаде е крајот на можноста за избор во Македонија.
А кога ќе се потсетите на она што го нудат познатите трафики Еверест во блискиот Солун, во кои просто не можете да изброите колку видови цигари се нудат, нормално е дека ќе ви дојде чудно. Зошто Грците имат толку големи шанси да бираат, а ние толку мали? Како некоја фирма, со релативно скромна гама на производи, може да биде толку профитабилна, што нејзините газди од Империјал тобако доаѓале да го проучуваат "скопското чудо"? Всушност, не е ли тоа некаков облик на монопол?

АНТИМОНОПОЛСКИ МОНОПОЛИСТИ Му го поставивме ова прашање на првиот човек на Антимонополската управа, Панче Бардаров, и еве каков одговор добивме:
"За Тутунски комбинат Скопје немам што да кажам. Штом не се жали никој, значи ТКС се однесува на пазарот како и сите други фирми. Имаше проблем пред неколку години, но од таму го спроведоа решението што им го наложивме и оттогаш никој не се пожалил. Улогата на Комисијата за спречување на монополот е примена на законските одредби и утврдување на правила и мерки за нарушување на конкуренцијата. Ги следиме и анализираме состојбите на пазарот, а не вршиме инспекција. Според законот, Комисијата настапува по пријави или по службена должност. На пример, ако сме прочитале во печатот, се вклучуваме во разрешување на проблемот. Така беше и со ТК Скопје. Застапниците на ронхил се жалеа дека има нарушување на пазарот. Тие иницираа постапка во која тврдеа дека било дејствувано така што нивните цигари да не се продаваат секаде каде што се продаваат цигари на ТК Скопје. Во постапката ТКС не постоеше како учесник, бидејќи не се појавува на пазарот како дистрибутер, туку учесници пред нас беа дистрибутерите Еуро Табак и ГЕМАК Трејд. Тие го испочитуваа решението. Оттогаш па наваму, ТК Скопје не може да се класификува како монопол. Впрочем, на сличен начин некој може да каже и за Млекарница Битола дека е монопол, бидејќи најмногу дистрибуира млечни производи, иако има уште стотици мали фирми кои се занимаваат со истото. Така што, ТК Скопје си работи конкурентно и се однесува како и секоја друга фирма!".
Тоа е изјавата што за Форум плус ја даде господин Барадров од Антимонополската комисија.

ТУТУНОТ КАКО ДРОГА Тобако-индустријата и бизнисот со продажба на цигари претставува една од најдоходовните стопански гранки во светот. Причината за тоа е проста: безмалку половина од светската популација е зависник од никотин и секојдневно "донира" кеш во касата на тутунските компании. Само во Македонија проценките се дека годишно се пушат 2 милијарди цигари, т.е. 100 милиони кутии "цигарети". Значи, се работи за гигантски обрт на пари што се контролирани од некаква мрежа на финансиско-политички моќници. Производството на тутун во Македонија е мошне големо и речиси целото оди во извоз. Да се откупи едногодишна реколта потребни се 50-60 милиони евра, додека ќарот од извезениот преработен тутун изнесува двојно повеќе - меѓу 100 и 120 милиони евра! Разликата е 1:2. Односно, кој ќе вложи милион денари, на крајот на годината може да добие дури два милиона. Со таква стапка на профитабилност може да се профали, можеби, само уште бизнисот со - дрогата.
Од друга страна, тутуноберачите во Македонија се можеби најсиромашните луѓе во земјата. Ним "жолтото злато" им се плаќа просечно по две евра за килограм, додека - на пример - нивните грчки колеги од Ксанти, Драма и Катерини добиваат од 8 до 10 евра. Овде премијата што ја дава државата е половина евро, а таму 3 евра за килограм тутун. Притоа, македонскиот ситнолисен прилепец е речиси исто толку квалитетен, како и тракискиот тутун од сортата басма. И едниот и другиот во процесот на производство на цигари се употребуваат како скапоцени зачини во масата добиена од неубави широколисни тутуни. На пример, во цигарите што се наменети за домашниот пазар, учеството на домашниот прилепец во една цигара не смее да биде повисоко од 8 отсто!
Тогаш, како е можно една земјоделска култура, која е толку високо ценета на светската агроберза, да не доведе до збогатување на нејзините непосредни одгледувачи и зошто една од најголемите фабрики за цигари во Европа, прилепскиот Тутунски комбинат, е во стечај?
Дали затоа што синџирот започнува со прилепчанецот Стојадин, а завршува со ресенецот Данчо?
31-05-2010, 12:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#43

Quote:Cane i Vesko prali pare od šverca


[Image: drustvo04102010.jpg]

Pred sudom u Bariju danas se nastavlja postupak protiv četvoro crnogorskih i dvoje državljana Srbije, okrivljenih da su članovi duvanske mafije. Sudiji će biti predstavljen nalaz stručnjaka o finansijskim vezama biznismena Stanka-Caneta Subotića, sa kompanijama MTT i Zetatrans, koje italijansko tužilaštvo smatra bitnim karikama u švercu duvana preko Crne Gore 90-ih godina.
Na listi optuženih, koju je sastavio italijanski tužilac dr Đuzepe Šelzi, nalaze se crnogorski državljani Veselin-Vesko Barović, Dušanka Jeknić-Pešić, Branko Vujošević i Branislav-Brano Mićunović. Tu su i državljani Srbije, Andrija Drašković i Stanko Subotić. Terete se i dvojica italijanskih državljana, koji su, navodno, bili dio mafije koja je uz pomoć i podršku crnogorske vlasti od 1994. do 2001. godine švercovala duvan.
Usljed odluke nadležnog sudije da premijer Milo Đukanović ima imunitet koji se garantuje šefu države, premijeru i šefu diplomatije, protiv njega nema postupka jer je ocijenjeno da sud nema jurisdikciju nad stranim državnicima, iako je tim tužilaca upravo Đukanovića označio kao šefa međunarodne mafije. Prethodno je svih optužbi oslobođen ministar finansija Miroslav Ivanišević.
Advokati odbrane tvrde da su spremni za ročište, dok u rijetkim javnim nastupima pojedini okrivljeni odlučno negiraju da su počinili neka od djela koje im se stavljaju na teret.
Prema informacijama "Dana", pravni zastupnici Subotića zatražili su da se ovom kontroverznom biznismenu sudi po ubrzanoj proceduri, (rito abrivijato), i o tome će se danas sudija i izjasniti. Biće predstavljen i ekspretski nalaz koji je sud zatražio na prethodnom ročištu, u maju, o vezama Subotićevih komapnija Dulvič i Kodeks Ltd, sa MTT i Zetatrans, budući da tužilaštvo tvrdi da se radilo o šemi za pranje novca stečenog švercom. Istraga o crnogorsko-italijanskom duvanskom "poduhvatu" zvanično je počela 2001. godine, ali je javni tužilac iz Barija, Šelzi, optužni predlog poslao sudiji u septembru 2008. godine.
Po saznanjima do kojih smo došli od izvora bliskih sudu, u ekspertskom izvještaju se navodi kako je nesporno da je na računu broj 03854109703948, u Kiparskoj banci, otkriveno 500 miliona eura iz Crne Gore, i da se radi o novcu koji je stečen na sumnjiv način, a iz Crne Gore na Kipar transportovali su ga Subotićevi ljudi. Taj novac, tvrdi se u izvještaju, dobijen je od firme MTT, kojom su, po nalogu Mila Đukanovića, upravljali Barović i Vujošević.
Eksperti čije je mišljenje zatražio sud u Bariju smatraju da je na Kipru, u periodu do 2000. godine, obavljeno 46 sumnjivih transakcija, za koje se tvrdi da su bili dio Subotićeve finansijske mreže. Utvrđeno je tako da je na račun 0385-41-097039-4 uplaćeno 22. marta 1999. godine 4.260.520 tadašnjih njemačkih maraka. Uz to, na račun 0385-41-058637-06 13. jula 1999. godine uplaćeno je tačno 5.934.825 američkih dolara. Izvještaj pominje i osnovanost sumnji kako su pojedine transakcije preko banaka u Švajcarskoj i Lihtenštajnu bile povezane s novcem koji su, zvanično, zaradili MTT i Zetatrans.
Kakav će biti epilog optužbi protiv Subotića, koji je označen kao finansijski "mozak" kriminalne organizacije, možda će se znati već danas, ako sudija dozvoli suđenje po ubrzanom postupku, jer se proces tako može okončati maltene za dan.
U svakom slučaju, istraga kojom je od početka rukovodio Šelzi bavila se detaljima onoga što se karakteriše "mafijaškom djelatnošću" i u Švajcarskoj, Srbiji, Hrvatskoj, Arubi, Grčkoj, Njemačkoj, Kipru, Holandiji, Lihtenštajnu i SAD, a što je povezano sa višegodišnjim nelegalnim rasturanjem cigareta na teritoriji Italije i drugih država EU, koristeći balkanske zemlje, a prevashodno Crnu Goru, kao bazu. Takođe, istraga je od starta bila fokusirana na uticaj institucionalnog vrha države Crne Gore, kojim je i tada i danas dominirao Milo Đukanović, na podršku i dijeljenje dobiti od mafijaške djelatnosti, pa je zato stalno odbijana saradnja sa crnogorskim pravosuđem, koje se interesovalo za tok slučaja.

M.V.

DIA prikupljala dokaze

Među spisima koje je tužilaštvo uvrstilo, nalaze se i članci koje je objavio hrvatski nedjeljnik "Nacional", a prenosio ih "Dan".
U izjavi za tršćanski list "Il Pikolo", krajem 2008. godine, tužilac dr Đuzepe Šelzi je izrazio zabrinutost zbog ubistva urednika "Nacionala" Iva Pukanića, koji je stradao u napadu bombom na prostorije redakcije, oktobra 2008. godine.
- Istragu o švercu duvana pokrenuo sam još 2001. godine, koja se, između ostalih, odnosi na nekoliko državljana Crne Gore i Srbije. Ivo Pukanić je bio jedan od ključnih svjedoka, a ubijen je, kao i urednik "Dana" Duško Jovanović, koji je takođe pisao o ovom fenomenu. Ubistvo Pukanića može uticati na ishod procesa - rekao je dr Šelzi krajem 2008. godine.
Inače, vjeruje se da tužilac na raspolaganju ima čak 250 hiljada stranica dokaznog materijala, koje je italijanska Direkcija za antimafiju (DIA) prikupljala tokom desetak godina. Na prošlom ročištu sud je oslobodio pet državljana Italije sumnje da su dio duvanske mafije, zbog zastarijevanja djela.
05-10-2010, 01:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

Quote:EU traži visoke kazne za Milove partnere ~

Tužilac u Bariju traži devet godina zatvora za Konstantina Sarna i Frančeska Prudentina, a šest za Sandra Kuoma, koji su po tvrdnji DIA otpočeli šverc duvana sa crnogorskom vladom Italijansko tužilaštvo juče je zatražilo višegodišnje zatvorske kazne za Frančeska Prudentina i Konstantina Sarna zbog šverca duvana preko Crne Gore i mafijaškog udruživanja, dok su se gonjenju pridružili i Evropska unija i Vlada Italije, ispostavljajući zahtjev za odštetu zbog pretpljenih budžetskih gubitaka.


Tužilac Direkcije za antimafiju dr Đuzepe Šelzi, zatražio je juče tokom procesa pred Okružnim sudom da Prudentino i Sarno budu osuđeni na po devet godina zatvora. Riječ je o dvojici veoma kontroverznih Italijana, koje je Direkcija za antimafiju iz Barija optužila da su početkom devedesetih godina pokrenuli kriminalni poduhvat zajedno sa predsjednikom Vlade Crne Gore Milom Đukanovićem, koji je u spisima DIA označen kao šef crnogorske mafije. Uz Frančeska Prudentina, zvanog Don Ćićo, i Sarna, tužilac Šelzi je tražio i da Sandro Kuomo, nećak osuđenog kriminalca i svojevremeno jednog od glavnih trgovaca duvanom u Crnoj Gori Đerarda Kuoma, bude osuđen na šest godina zatvora zbog mafijaškog udruživanja, šverca i pranja novca.
Predstavnici Vlade Italije )Konsiljo, a na njenom čelu je Silivio Berluskoni) i nadležnih institucija EU iz Brisela juče su pred barskim sudom saopštili kako se pridružuju gonjenju, najavljujući da će u posebnom postupku, ako 27. oktobra sud pomenuta lica oglasi krivim, zatražiti naplatu na ime štete za budžet koja je nastala višegodišnjim nelegalnim rasturanjem cigareta u Italiji i drugim državama EU, za šta je baza bila Crna Gora. Vladini i ljudi iz EU najavili su da će tačnu cifru o potraživanju na ime naplate štete saopštiti ako sud donese presudu da su optužni krivi. Ranije je utvrđeno da će 27. oktobra biti izrečena presuda ovoj optuženoj italijanskoj kriminalnoj grupi.
Osim Sarna, Prudentina i Kuoma, zatražena je višegodišnja kazna i za Benedeta Stana, dok je za Đuzepu Petričelu, zbog udruživanja sa mafijom i pranja novca, dr Šelzi zatražio četiri godine zatvora. Za Frančeskovog sina Antonija, Šelzi je tražio šest godina zatvora, a s druge strane, za optužene Alda Takinija i Erosa Vavinija, )terete ih za mafijaško udruživanje i pranje novca), tužilac je tražio šest i po, odnosno devet godina zatvora.
U izvještaju DIA o švercu cigareta preko Crne Gore, koji je izrađen 2005. godine Milo Đukanović je okrivljen da je Ćzapostavljajući sve pravne normeĆ, svjestan da Ćradi na štetu Evropske unije i Repubilike ItalijeĆ pokrenuo kriminalni posao sa članovima mafije iz Italije, od koga je na računima pojedinih banaka u Kipru, Švajcarskoj i Lihtenštajnu pronađeno milijardu i 200 miliona eura. Đukanović se tereti da je koristeći institucije države Crne Gore pokrenuo šverc značajnih količina duvana u periodu od 1993. do 2001. godine, da je sa organizacijom koju su osnovali i vodili Sarno i Frančesko Prudentino iskoristio crnogorske luke za dopremanje duvana na teritoriju Italije, ali i da je novac iz Crne Gore, stečen od ovog kriminalnog posla, iznosio na račune stranih banaka.
Sarno je, po tom izvještaju DIA koji je uvršten među dokazni materijal u procesu protiv Đukanovićevih saradnika koji se nastavlja 30. novembra, u Crnoj Gori bio od 1993. do 31. maja 1997. godine, kada se vraća u Italiju, gdje biva uhapšen. Takođe, drugi vođa ove mafijaške organizacije Ćićo Prudentino uhapšen je u Grčkoj u decembru 2000. godine. Optuženi će, preko advokata ili sami, iznijeti odbranu 20. i 27. oktobra, kada će i biti izrečena presuda.
Šverc cigareta preko Jadranskog mora je tema koja je godinama u fokusu javnosti, kako domaće tako i međunarodne. Ovaj posao je zvanično počeo u vremenu sankcija UN uspostavljenih u tadašnjoj Jugoslaviji zbog njene podrške oružanim formacijama Srba u BiH i Hrvatskoj, tokom ratova u tim zemljama, budući da su Srbija i Crna Gora tada bile u vrlo teškoj blokadi. Italijanski ĆbiznismeniĆ su, koristeći blagodeti koje im je dala Vlada Crne Gore, iz luka Bar i Zelenika počeli ĆtransportĆ cigareta na drugu obalu Jadrana. No, ovaj posao se nastavlja i nakon ukidanja sankcija, i to, po tvrdnji tužilaštva iz Italije, čak sve do 2001. godine. Tada Italija )a i još neke zemlje EU) počinje istragu o ovim kriminalnim radnjama.
Milo Đukanović je bio okrivljen u drugom procesu koji je Direkcija za antimafiju pokrenula protiv crnogorskih državljana, ali je u vremenu kada je stvar trebalo da završi na sudu, po peti put postao premijer.

M.VEŠOVIĆ

Počinje epilog

Nakon burnih i dugotrajnih sudskih procesa, počinje epilog dugogodišnje afere o švercu duvana tokom devedesetih godina. Uprkos raznim ĆsumnjamaĆ da su procesi u Bariju Ćpolitički naručeniĆ i Ćmontirane afereĆ da bi se urušio nečiji projekat nezavisnosti, postaje jasno da se već desetak godina vode sveobuhvatne i studiozne istrage o kriminalnim poslovima u Crnoj Gori. Sud će dati konačnu riječ krajem okotobra o jednom kraku duvanske hidre, ali šta će biti sa Ćcrnogorskom vezomĆ, ostaje da se vidi. Naredno ročište je 30. novembra.
Proces protiv Ćcrnogorske vezeĆ odnosi se na Dušanku Pešić-Jeknić, Branka Vujoševića, Veselina Barovića, Stanka-Caneta Subotića, Andriju Draškovića i Branislava Mićunovića, koji su optuženi za mafijaško udruživanje.
15-10-2010, 02:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#45

Quote:FRANČESKO PRUDENTINO OSUĐEN U BARIJU NA ŠEST GODINA ZATVORA ZBOG ŠVERCA, DIA TVRDI DA JE DUVANSKI POSAO RASKRINKAN

Milo i Brano štitili mafijaše


~Vlada Crne Gore od šverca cigareta na Kipar, u periodu od 1997. do 2000. godine, iznijela 1.203.990.340 njemačkih maraka ~Prudentino osuđen na šest, Stano na tri godine zatvora, Sarno, mlađi Kuomo i Vanini nijesu proglašeni krivim zbog zastarijevanja kri


Direkcija za antimafiju Barija saopštila je juče da su glavni saradnici italijanske mafije u Crnoj Gori tokom devedesetih godina bili premijer Milo Đukanović, kontroverzni biznismen Branislav-Brano Mićunović i bivši vođa paravojne formacije "tigrovi", Željko Ražnatović Arkan. To je rekao tužilac DIA-e dr Đuzepe Šelzi, na suđenju za šverc cigareta, koje je juče okončano u Bariju. Presudom vijeća sudije Eustahija Kafara, na šest godina zatvora osuđen je Frančesko Prudentino, zvani Don Ćićo, zbog krijumčarenja duvana preko Crne Gore, u periodu od 1995. do 1998. godine.
Tužilac Šelzi je juče pred sudom iznio tabelarni prikaz, sa brojevima računa kiparskih banaka, tvrdeći da je u pitanju finansijska konstrukcija koja pokazuje da je Vlada Crne Gore od šverca cigareta na Kipar, u periodu od 1997. do 2000. godine, iznijela 1.203.990.340 njemačkih maraka, 726.061 američkih dolara, i 136.440 švajcarskih franaka. Taj novac je nošen avionima na Kipar, tvrdi tužilac, a po tom prikazu, organizator ove finansijske konstrukcije je bio bivši ministar finansija Predrag Goranović. Na jednoj strani su postojale tri švajcarske banke i firme, a na drugoj brokeri i povezana lica, kao korisnici novca. To su firma CODEDž ltd koja pripada Stanku Subotiću Canetu, registrovana u Lihtenštajnu. Pomenuti su i brokeri iz SAD, Tijana Tiodorović i Đorđije Burić, kao i Verica Mijović sa Kipra, i Slobodan Živković iz Hrvatske.
U sudnici Okružnog suda u Bariju, koja je bila prepuna italijanskih policajaca budući da je procijenjeno da će bezbjednost tužilaca i sudija, možda, biti ugrožena, sudija je juče malo prije podneva saopštio da je Prudentino odgovoran za šverc cigareta koji je obavljan u koordinaciji sa institucijama Crne Gore, primarno, tadašnjom Službom državne bezbjednosti (SDB).
Prudentino je oglašen krivim i za mafijaško udruživanje, ali neće biti pravosnažno osuđen, kao ni njegov sin Antonio, i Sandro Kuomo zato što je došlo do zastarijevanja krivičnog djela. Istovremeno, oni su osuđeni za šverc cigareta i moraće da plate određene sume novca italijanskoj vladi i EU, kao nadoknadu zbog štete budžetu, nastale od šverca cigareta. To će biti utvrđeno u posebnom postupku. Sandro Kuomo je bliski rođak čuvenog Đerarda Kuoma, koji je godinama bio jedan od "koncesionara" za šverc duvana preko Crne Gore. Osim pomenute trojice, na zatvorsku kaznu od tri godine zbog šverca, osuđen je i Benedeto Stano, zvani Andrijano, kao i Eros Vanini, i Aldo Takini. Zbog zastarijevanja krivičnog djela, nije mogao biti osuđen Konstantino Sarno. Optužbi je oslobođena Đuzepa Pinjatela.
U sudnici je juče bio prisutan samo Frančesko Prudentino, koji je mirno saslušao presudu, bez ikakve reakcije. Drugi optuženi bili su ili u zatvorima, ili u kućnom pritvoru. U fokus crnogorske javnosti Prudentino je dospio nakon njegovog hapšenja 2000. godine, ali i kasnije, 2001. godine, kada je ministar finansija Italije, Otavijano del Turko kazao da "bez Prudentina ne bi bilo Đukanovića, a bez Đukanovića ne bi bilo Prudentina".
Tužilac, dr Šelzi juče je izložio zaključak procesa koji traje od 2002. godine, i sada je, konačno, završen, s tim da se osuđeni mogu žaliti. On je rekao da je posao šverca duvana preko Crne Gore počeo krajem 1992. i početkom 1993. godine, a da ga je sa brokerima iz SAD i Švajcarske, i kompanijama Filip Moris i RJ Rejndols, i mafijom iz Italije, pokrenula Vlada Crne Gore.
- Lica koja su obuhvaćena optužnicom su od 1993. godine, zatim, 1994. i 1995. godine, počela dolaziti u Crnu Goru, odakle su, uz podršku tamošnjih institucija, pokrenuli šverc velikih količina cigareta, i to 10.000 boksova mjesečno. Oni su koncesije dobili od Vlade, a partneri su im bili firme Zetatrans i MTT. Na čelo MTT-a su odlukom tadašnjeg predsjednika Crne Gore postavljeni Veselin Barović i Branko Vujošević, koji su u drugom procesu okrivljeni za šverc - ukazao je Šelzi.
Po njegovoj tvrdnji, Italijani su precizno podijelili primorske gradove u Crnoj Gori. Zeleniku, odnosno luku, kontrolisao je klan Sarno-Laraspata, rutu Bar-Brindisi ekipa Vantađata i Lupertija. Isto tako, Bar je sporazumno podijeljen između klana Laraspata i Ćelemarea, a Di Emidia i Vantađata, na drugoj strani. Prudentino je označen kao lice koje je kontrolisalo šverc na liniji Bar-Bari.
- Kriminalni italijanski kartel, koji je formiran devedesetih godina, uživao je podršku institucija Crne Gore. Nakon otpočinjanja poslova, kao glavni saradnici, osim institucija i njenih čelnih ljudi, prvenstveno tadašnjeg predsjednika, pojavljuju se Željko Ražnatović Arkan, vođa paravojnih grupa tokom jugoslovenskih ratova i šef srpske mafije, koji je ubijen 2000. godine u Beogradu, i Branislav Mićunović, koji danas živi u Crnoj Gori, a koji je okrivljen u drugom procesu - izjavio je tužilac dr Đuzepe Šelzi.
On je nabrojao račune švajcarskih banaka, na koje je organizacija Prudentina skladištila novac, tvrdeći da se radi o sumi od 87.000.000 tadašnjih njemačkih maraka. DIA iz Barija je dala i prikaz koliko novca su od šverca u periodu 1997. do 2000. godine zaradili četiri podkoncesionara za šverc duvana preko Crne Gore. Glavnom koncesionaru, Franku dela Toreu, još se sudi u Bariju, i presuda će uskoro biti poznata.
Po Šelzijevom prikazu, prvi podkoncesionar, Luis Garsia Angel, zaradio je 1.265.642 eura, ali i 67.218.376 američkih dolara. Drugi, Patrik Monijer, zaradio je 1.001.173 eura, i 50.898.890 američkih dolara. Treći podkoncesionar, Đerardo Kuomo, od "tranzita" duvana preko Crne Gore prihodovao je 733.820 eura, i 40.475.058 američkih dolara. Konačno, četvrti podkoncesionar, Mikele Varano, zaradio je 662.083 eura, dok je od "tranzita" stekao 36.395.948 američkih dolara
- Istovremeno, novac koji su ubirale institucije Crne Gore i sa njima povezane firme, nije najvećim dijelom slivan u državni budžet, već na račune stranih banaka - ocijenio je Šelzi.
Proces protiv okrivljenih crnogorskih državljana, Mićunovića, Barovića, Vujoševića, Dušanke Jeknić-Pešić, i državljana Srbije, Stanka Subotića i Andrije Draškovića, nastavlja se 30. novembra. Okrivljeni Milo Đukanovic nije obuhvaćen optužnicom, jer uživa diplomatski imunitet, zato jer je funkcioner nezavisne države Crne Gore.

M.VEŠOVIĆ

Ne poznajem Đukanovića i Mićunovića

Nekoliko minuta nakon izricanja presude, Frančesko Prudentino je dao intervjuu "Danu", tvrdeći da nikada nije upoznao Mila Đukanovića, i najavljujući žalbu na presudu.
~Kakav je prvi komentar nakon ove presude?
- Veoma sam nezadovoljan, i prepuštam advokatskom timu da pripremi žalbu, jer mislim da nije dokazano da sam kriv. Već godinama sam žrtva priče koja nema nikakvog osnova.
~Jeste li nekada bili u Crnoj Gori, kao što u optužnici i presudi piše?
- Jesam, u periodu od 1995. do 1998. godine, i bavio se sasvim legalnim poslom, u Baru i Budvi. Nema osnova da se tvrdi da sam bio uključen u šverc. Odmah želim da kažem da nemam nikakve veze sa ubistvom Vladimira Jelenića, njega nikada u životu nijesam vidio. Izvjesni Stano, koji me je doveo u vezu sa tim, izmišlja, jer je bio vlasnik suparničke firme, pa je želio takvim metodama da me eliminiše.
~Jeste li se nekada upoznali, ili sarađivali sa Milom Đukanovićem, Branislavom Mićunovićem ili Arkanom?
- Ne. Sa tim ljudima nikada nijesam imao nikakve veze, niti lično znam ko su. Dok sam bio u Crnoj Gori čuo sam za njih, ali ne znam ko su.


Izgubio sve, a zabranjeno mu zapošljavanje

Osuđeni Frančesko Prudentino izgubio je jučerašnjom odlukom suda svu imovinu, koja mu je zaplijenjena nakon hapšenja u Grčkoj 2000. godine. On je, kao i drugi osuđeni, izgubio pravo da u narednih deset godina obavlja bilo kakav posao u državnim organima ili visokorangirani posao u međunarodnim kompanijama. U presudi piše da će nakon pravosnažnosti biti upućen na izdržavanje kazne, odnosno jednog njenog dijela, jer je već izdržao dio od šest godina zatvora, na koliko je osuđen. Interesantno je da je juče u sudnici Prudentino razgovarao sa svima, ali ne i sa tužiocem, dr Šelzijem, kome je povremeno upućivao prijeteće poglede. Međutim, sve vrijeme trajanja suđenja, Šelzi maltene nijednom gestom nije reagovao da uopšte primjećuje Prudentinovo prisustvo u sudnici.

Šelzi: Zadovoljan sam

Nakon izricanja presude, tužilac Šelzi je novinarima kazao da je zadovoljan ishodom, ali je izrazio žaljenje što je ocijenjeno da je došlo do zastarijevanja krivičnih djela za određene optužene.
- U svakom slučaju, bitno je da je došlo do okončanja procesa, i mislim da će ovaj postupak značajno pomoći suzbijanju nelegalne trgovine preko Jadrana - kratko je kazao tužilac Šelzi, napuštajući zgradu Okružnog suda u Bariju.
29-10-2010, 03:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

Quote:TALIJANSKO PRAVOSUĐE NAKON ĐUKANOVIĆEVE NAJAVE TUŽBE OBJELODANILO KAZNU FRANČESKU PRUDENTINU

Mila umirili objavom presude


[Image: drustvo01022011.jpg]

U presudi Okružnog suda u Bariju kojom je italijanski kriminalac Frančesko Prudentino, zvani "Don Ćićo" osuđen na šest godina zatvora zbog šverca duvana, pominje se i bivši crnogorski premijer, a sada čelnik DPS-a, Milo Đukanović. Ova presuda, u kojoj sud prihvata stanovište tužilaštva Barija da su institucije Crne Gore stale na stranu organizovanog kriminala tokom 90-ih godina, objavljena je tačno u vrijeme kada je Đukanović ponovo aktuelizovao najavu da će od države Italije zatražiti odštetu jer, kako tvrdi, istraga o švercu duvana nije na kraju dokazala njegovu krivičnu odgovornost.
Istu najavu Đukanović je dao i krajem oktobra 2009. godine, ali nema potvrde da je bila šta preduzeo da pokrene proces protiv države Italije. Umjesto toga, vrlo je moguće da tužilaštvo u Bariju uskoro formalno optuži Mila Đukanovića, na osnovu istrage koja je završena u ljeto 2007. godine, jer to prije nije moglo zato što je bivši crnogorski premijer imao diplomatski imunitet.
Prema informacijama "Dana" iz Italije, krivično djelo koje je tužilac stavio na teret lideru DPS-a, zastarijeva za 20 godina, po zakonu koji je važio u drugoj polovini 90-ih godina. Prudentino, koji je u izvještaju Direkcije za antimafiju iz Barija od 2. februara 2005. godine označen kao jedan od Đukanovićevih glavnih partnera u švercu 90-ih godina, 27. oktobra prošle godine, odlukom vijeća sudije Eustahija Kafara, čiji je član bio i predsjednik suda Vito Savino, osuđen je na šest godina zatvora za šverc preko Crne Gore tokom 90-ih. Istom presudom, krivično djelo "mafijaško udruživanje" u organizaciju Ujednjene svete krune, za koje su ga teretili tužioci iz Barija, dr Đuzepe Šelzi i Eugenija Pontesulja, ocijenjeno je kao zastarjelo, i kazna nije izrečena.
Uglavnom, na 46 strana dugoj presudi, sa obrazloženjem, ustvrđeno je da je "Don Ćićo" od 1995. do 1999. godine u Crnoj Gori boravio kao vlasnik licence za šverc duvana", ali se ističe da "nije pruženo dovoljno dokaza da je Prudentino prustupio crnogorskom kriminalnom kartelu", što mu je tužilaštvo takođe stavljalo na teret. Kako je presuda donijeta oktobra 2010. godine, istekao je zakonski rok od 90 dana za donošenje obrazloženja , i cijeli tekst dostupan je "Danu".
Ovom prilikom, ekskluzivno objavljujemo najvažnije djelove, uz napomenu da prema našim saznanjima, ona nije dostupna državnim organima Crne Gore.
Prema konvencijama o međunarodno pravnoj pomoći postoje dva uslova da se dostavi presuda iz strane države. Prvi je da bude pravosnažna u zemlji u kojoj je donijeta, a drugi je da se mora odnositi na državljanina države koja podnosi zahtjev da joj se dostavi presuda. Đukanović se pominje na strani osam, gdje je svjedok-pokajnik Benedeto Stano kazao da je poslove sa duvanom u Crnoj Gori počeo 1994. godine, preko čovjeka koji se predstavljao kao rođak i saradnik nekadašnjeg premijera. Imena drugih državljana Crne Gore, koji su okrivljeni, u tekstu presude nema.
- U Crnoj Gori, svi kriminalci, kako lokalni tako i oni iz Pulje i Kampanije, bili su naoružani. Odnosi sa lokalnim gangsterima nijesu bili konfliktni, dok je lokalna policija bila "u mogućnosti" da toleriše ovu nelegalnu trgovinu, pa su zauzvrat davani keš i luksuzna roba, (automobili, satovi, zlato..). Ove "nagrade" obezbjeđivao je i Frančesko Prudentino, koji je boravio u luci Zelenika, da bi izbjegao bilo kakav konflikt sa Benedetom Stanom, koji je bio u Baru. Stano je bio bijesan zbog njegove (Prudentinove) mogućnosti da švercuje sa njegovim timom bez saradnje sa drugim bjeguncima iz Pulje i Kampanije, koji su se tada nalazili u Crnoj Gori - objavljeno je na 11. strani presude, u dijelu koji se odnosi na odluku suda za krivično djelo "šverc cigareta", koje je Prudentinu stavljeno na teret još 1999. godine.

M.VEŠOVIĆ

Sarno član Kamore

Prudentino, kontroverzni italijanski "bos", uhapšen je u Grčkoj decembra 2000. godine, a nekoliko mjeseci kasnije dospio je u fokus javnosti zbog riječi ondašnjeg italijanskog ministra finansija Otavijana del Turka, koji je izjavio da "bez Prudentina ne bi bilo Đukanovića, a bez Đukanovića ne bi bilo Prudentina".
Međutim, sud je uvažio stav obrane Prudentina da se trgovina cigaretama iz luka u Crnoj Gori tokom 90-ih godina, s ozbirom na strukturu, tip cigareta i kupce, ne može smatrati poslom mafijaška organizacija kamorističkog tipa.
S druge strane, iako sud uvažava da je Konstantino Sarno bjegunac iz Napulja i član tamošnje mafije Kamora, koji je 1995. godine u luci Zelenika pronašao utočište, ne izriče kaznu za mafijaško udruživanje, s obzirom na ocjenu da je to djelo zastarjelo i ne može se procesuirati.
02-02-2011, 03:08 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#47

Мислам,Македонија не е битна за Европа,поинтересни и побитни се Србија,Босна,Црна Гора,Албанија,Косово,Хрватска бидејќи со расчистувањето на криминалот во тие држави,Европа гледа на потецијални сојузници.Ние не се вклопуваме во ниедна математика.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
02-02-2011, 03:44 AM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,469
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#48

(02-02-2011, 03:44 AM)basilius_2 Wrote: Мислам,Македонија не е битна за Европа,поинтересни и побитни се Србија,Босна,Црна Гора,Албанија,Косово,Хрватска бидејќи со расчистувањето на криминалот во тие држави,Европа гледа на потецијални сојузници.Ние не се вклопуваме во ниедна математика.

Нека си кршат глави со нивните Математики, нашата да ни излезе како треба.
Кој ги Шиша, јас да сум цело време во страв што некој друг ќе каже за мене, или да потпрашувам цело време некого што мисли за нас, без да имам свое мислење без страв, тоа живот ли е?

An inch today is tomorrow’s mile.
(This post was last modified: 02-02-2011, 04:14 AM by montehristo.)
02-02-2011, 04:13 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#49

(02-02-2011, 03:44 AM)basilius_2 Wrote: Мислам,Македонија не е битна за Европа,поинтересни и побитни се Србија,Босна,Црна Гора,Албанија,Косово,Хрватска бидејќи со расчистувањето на криминалот во тие држави,Европа гледа на потецијални сојузници.Ние не се вклопуваме во ниедна математика.
Можеби е и така, ама од друга страна можеби нашиве шверцерски барони сеуште му се потребни на некој налогодавач па ги чува од прогон, за разлика од шверцерите од гореспоментатите земји кои си ја завршиле улогата во драмата и им следи чистка. Мило Ѓукановиќ на пример, му требаше на западот во војната против Слобо и сега кога Слобо го нема веќе не им треба...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
02-02-2011, 05:08 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#50

(02-02-2011, 05:08 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(02-02-2011, 03:44 AM)basilius_2 Wrote: Мислам,Македонија не е битна за Европа,поинтересни и побитни се Србија,Босна,Црна Гора,Албанија,Косово,Хрватска бидејќи со расчистувањето на криминалот во тие држави,Европа гледа на потецијални сојузници.Ние не се вклопуваме во ниедна математика.
Можеби е и така, ама од друга страна можеби нашиве шверцерски барони сеуште му се потребни на некој налогодавач па ги чува од прогон, за разлика од шверцерите од гореспоментатите земји кои си ја завршиле улогата во драмата и им следи чистка. Мило Ѓукановиќ на пример, му требаше на западот во војната против Слобо и сега кога Слобо го нема веќе не им треба...

Кај нас нема и немало шверц со цигари, барем задните 5 години откога Груевски е на власт. Како што сите знаете, посебно членовите на КОТЛЕ, во Македонија се владее “ согласно законите“. Е, како што сите знаеме шверцот со цигари е антизаконско дејание, и да , навистина, имало или има шверц со цигари, тие учесници на шверцот ке биле фатени и “ согласно законите “ процесуирани и осудени. А, веројатни и порано, за време на Владата на Љубчо Георгиевски, кога Груевски беше , нели. Министер по финансии и во чија ингеренција е и Царината.

02-02-2011, 08:07 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#51

Би било убаво на ништо да не очекуваме од Европа,бидејќи не сме им потребни.Тоа може да се види,од изјавите на Европјаните каде цврсто стојат позади СДСМовците.Овој проблем треба ние да си го решиме самите.Но и да решиме едно дали си ја сакаме Македонија.А во решавањето на тој проблем,треба да бидеме единствени и како Македонци.
Но да се зазбориме за криминалот со цигари,за кој двајца Кумановчанци,зборуваа..И двајцата сега се во странство.Според пишувањето на Јордан Петровски,шверц на цигари имало во периодот 1992-1998 година,додека тој бил во Македонија.Тој во своите пишувања го опишува тој шверц,па дури ги објави кога тој се одвиваше (1998 година).
За Зоран Бозиновски,шверцот на цигари се случувал само за време на Никола Груевски,и кога ВМРО-ДПМНЕ било на власт,1998-сегашно време.Во едно интервју новинарот Зоран Божиновски,пак не се декларира како Македонец,туку ќе изјави дека Југославија му било помила.
Додека Јордан Петровски живее и работи во Канада,и се обсрнува на тој проблем,и е политички иммигрант.Имено Канада е држава која не учествува во шверцот на цигари.
Зоран Божиновски,сега се ноаѓа во Белград,Србија земја која активно учествуваше и го планираше сиот шверц со цигари.И е седиште на организираниот криминал на Балканот.Засега не ни е познат ни неговиот државјански статус.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
03-02-2011, 12:18 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#52

(03-02-2011, 12:18 AM)basilius_2 Wrote: Би било убаво на ништо да не очекуваме од Европа,бидејќи не сме им потребни.Тоа може да се види,од изјавите на Европјаните каде цврсто стојат позади СДСМовците.Овој проблем треба ние да си го решиме самите.Но и да решиме едно дали си ја сакаме Македонија.А во решавањето на тој проблем,треба да бидеме единствени и како Македонци.
Но да се зазбориме за криминалот со цигари,за кој двајца Кумановчанци,зборуваа..И двајцата сега се во странство.Според пишувањето на Јордан Петровски,шверц на цигари имало во периодот 1992-1998 година,додека тој бил во Македонија.Тој во своите пишувања го опишува тој шверц,па дури ги објави кога тој се одвиваше (1998 година).
За Зоран Бозиновски,шверцот на цигари се случувал само за време на Никола Груевски,и кога ВМРО-ДПМНЕ било на власт,1998-сегашно време.Во едно интервју новинарот Зоран Божиновски,пак не се декларира како Македонец,туку ќе изјави дека Југославија му било помила.
Додека Јордан Петровски живее и работи во Канада,и се обсрнува на тој проблем,и е политички иммигрант.Имено Канада е држава која не учествува во шверцот на цигари.
Зоран Божиновски,сега се ноаѓа во Белград,Србија земја која активно учествуваше и го планираше сиот шверц со цигари.И е седиште на организираниот криминал на Балканот.Засега не ни е познат ни неговиот државјански статус.

Во она интервју на босанската ОБН јасно го приметив човекот дека не сака да зборува за шверцот 1992-1998, а Љубчо и Даравелски од уста не ги извади, некој таму ќе си помисли дека Б.Ц. бил цвеќе за мирисање.
03-02-2011, 02:13 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#53

(03-02-2011, 12:18 AM)basilius_2 Wrote: ... Зоран Божиновски,сега се ноаѓа во Белград,Србија земја која активно учествуваше и го планираше сиот шверц со цигари.И е седиште на организираниот криминал на Балканот.Засега не ни е познат ни неговиот државјански статус.
Охо, дали тоа пешадинец подготвува терен за НЕЧИЕ идно заминување во егзил?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
03-02-2011, 05:52 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,133
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#54

После изнесениве мислења се отвора едно прашање околу целиот процес во Бари,дали е театарска престава,каде дома се збираат поени или навистина се работи за разчистување со криминалот?
Еве се зборат милионски суми,дека се направени од тој шверц,а пак некои сакаат да го префрлат сиот криминал дека бил во Македонија.Имено оваа теза е на центарот за истражувачко новинарство од Босна.Колку има вистина во тоа е знак на големо прашање?
Тогаш се наведува прашањето,колку е Македонското учество и какво било Македонското учество во тој криминал?
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
03-02-2011, 07:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#55

Quote:VESELIN VUKOTIĆ SRPSKIM ISTRAŽITELjIMA IZNIO SVOJA SAZNANjA O LIKVIDACIJI VANjE BOKANA 2000. GODINE U ATINI

[Image: vijestdana02032011.jpg]

Pominjao Mila i Caneta ~


Vukotić je, navodno, istražiteljima ponudio i video snimke iz njegove kuće u Marbelji na kojima se nalaze Subotić i Đukanović Specijalno tužilaštvo Srbije ispitivalo je Nikšićanina Veselina- Veska Vukotića o njegovim saznanjima vezano za likvidaciju Vanje Bokana, u oktobru 2000. godine u Atini, potvrđeno je "Danu" iz više izvora.
Vukotić je, prema našim saznanjima, u izjavi istražnim organima vezano za taj događaj pominjao Stanka Caneta Subotića i Mila Đukanovića. Ovaj kontroverzni biznismen se u više navrata, kako su mediji pisali, dovodio u vezu kao jedan od ključnih svjedoka u istrazi za krijumčarenje cigareta na prostorima Balkana i Apeninskog poluostrva.
Crna Gora potražuje Vukotića zbog ubistva pomorca Duška Boškovića 1997. godine u Prčanju.
Vukotić je istražnim organima Srbije ispričao da je u ljeto 2000. godine bio u kontaktu sa Subotićem i Đukanovićem. On je istražiteljima ponudio i video snimke iz njegove kuće u Marbelji, na kojima se vide mnoge poznate ličnosti sa ovih prostora, kao i Subotić i Đukanović. Tom prilikom navodno je, kako je Vukotić ispričao, bilo riječi i o likvidaciji Vanje Bokana, u kojoj je učestvovala osoba, koja je nekoliko godina kasnije ubijena na Crnogorskom primorju.
Italijansko tužilaštvo podiglo je u oktobru 2008. godine optužnicu protiv 14 osoba zbog šverca cigareta, od 1994. do 2002. Među optuženima je bilo njih sedmoro iz Srbije i Crne Gore. Istraga se vodila i protiv bivšeg crnogorskog premijera Mila Đukanovića, ali je postupak protiv njega obustavljen jer ga je štitio imunitet. Među optuženima su crnogorski biznismeni Branislav Mićunović, Veselin Barović, Branko Vujošević, Dušanka Pešić-Jeknić. Na listi su i biznismeni iz Srbije Stanko Subotić Cane i Andrija Drašković, kao i sedmoro italijanskih državljana.
U Atini je sedmog oktobra 2000. godine, u ranim jutarnjim časovima, u klasičnoj sačekuši likvidiran Vladimir-Vanja Bokan. Prema saopštenju grčke policije, na Bokana su iz vatrenog oružja pucala dvojica nepoznatih napadača u Variju, južnom predgrađu Atine.
Nekadašnji šef Trgovinske misije Crne Gore u Vašingtonu, Ratko Knežević svojevremeno je govorio o nerasvijetljenim ubistvima i švercu gigareta devedesetih. On je tvrdio da je njemu i Ivu Pukaniću, svojevremeno, Veselin Vukotić ispričao da je dobio ponudu da ih likvidira, a da će zauzvrat biti povučena potjernica zbog ubistva u Prčanju.
- O ubistvima koja su vezana za duvanski kartel u Crnoj Gori nije dokumentovano pisao samo „Nacional". Upozorenje je dovoljno čudna koincidencija za svaki normalni ljudski mozak da su poginuli, a da ubice nikada nijesu otkrivene, ovim redom: Vanja Bokan u Atini, začetnik tog posla, prvi partner crnogorske vlade i značajan finansijer DPS-a u to vrijeme i jedno vrijeme Subotićev mentor, Radoslav Stojičić zvani Badža, ubijen u Beogradu jer se usudio da reketira gospodina Stanka Subotića, Jusuf-Jusa Bulić, ubijen u Beogradu nakon pokušaja da od Subotića „naplati" dug za Bokana, Goran Žugić, ubijen u Podgorici, šef podgoričke policije i najintimniji Canetov prijatelj i „pulen" Mila Đukanovića, Darko-Beli Raspopović, drugi čovjek po funkciji i prvi po moći tadašnje crnogorske Državne bezbjednosti, Milan Rajković, saradnik crnogorske službe, ubijen u Beogradu nakon susreta „bliske vrste" sa Blagotom-Bajom Sekulićem, Subotićevim intimusom i organizatorom, po vlastitom priznanju, od seksi partija do „prljavih" poslova za istog, te sam Sekulić, koji je ubijen 2001. godine samo dvije sedmice nakon izbijanja afere „Nacional"- rekao je Knežević. D.ŽIVKOVIĆ

M.V.RAKČEVIĆ

Hapšen, pa pušten

Vesko Vukotić je decembra 2008. godine iz Belgije, gdje se njegovo ime dovodilo u vezu sa ubistvom političkog emigranta Envera Hadrijua, izručen Srbiji. Potom je bio u pritvoru Okružnog zatvora u Novom Sadu gdje mu je avgusta 2009. godine pozlilo, pa je zbog srčanih problema operisan na Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici. Kada se oporavio prekinuto mu je izdržavanje kazne i našao se na slobodi, ali je pred kraj prošle godine ponovo uhapšen u Novom Sadu. Međutim, nakon saslušanja ponovo se našao na slobodi.
03-03-2011, 02:27 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#56


Quote:ŠVAJCARSKI VRHOVNI SUD OBORIO OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU I NALOŽIO NOVO SUĐENjE ZA ŠVERC DUVANA

Ni Milu nije sigurno


~Osim Savina i Virgila, koji su u zatvoru, tužilaštvo je okrivilo još sedam lica, među kojima je i Franko dela Tore Federalni vrhovni sud u Loazni oborio je juče presudu kojom se sedam osoba oslobađa optužbe za pranje novca od šverca duvana preko Crne Gore tokom 90-ih godina, pa će novo suđenje uskoro početi u gradu Belinzona.
Vrhovni sud, najviša instanca u Švajcarskoj, prihvatio je tako kao osnovanu žalbu tužilaštva iz Berna, koja je predata februara 2010. godine.
Odlukom suda u Belinzoni sedam lica oslobođeno je optužbi za udruživanje sa mafijom, pranje novca i šverc, dok su Paolo Savino i Peter Virgil osuđeni za "pomaganje kriminalnoj organizaciji".
U presudi suda u Lozani, do koje je "Dan" ekskluzivno došao juče, pominje se ime lidera DPS-a i bivšeg premijera Mila Đukanovića, koji je označen kao državni funkcioner koji je početkom 90-ih godina dao licencu za šverc cigareta preko crnogorske teritorije.
Sud u Lozani u potpunosti prihvata navode tužilaštva iz Berna da je ono što je rađeno sa duvanom preko Crne Gore 90-ih godina bio međunarodni organizovani kriminal, i zahtijeva da drugostepena instanca opet odlučuje o optužnici koju je tužilaštvo u Bernu sastavilo krajem 2008. godine.
U presudi se navodi da je Đukanović imao više susreta sa optuženima, i da je 90-ih godina organizovao šverc velikih količina duvana, pod plaštom "državnog posla".
Tužilac u postupku, Lejnhard Ozner, juče nije odgovorio na pitanje "Dana" da li će na novom suđenju svjedočiti lica iz Crne Gore, kao ni da li će nova optužnica obuhvatiti pojedine crnogorske državljane. On je to obrazložio ocjenom da je prerano za takve najave, jer se odlukom Federalnog vrhovnog suda stvari vraćaju na početak.
- Sud je prihvatio stanovište da prva instanca nije na pravičan način vrednovala dokazni materijal, tako da suđenje treba opet održati - izjavio je tužilac Ozner, koji je naglasio da posebno treba imati u vidu da je nesankcionisanje pranja novca, i to na način na koji je odlučio prvostepeni sud, loše za bezbjednost Švajcarske.
Kada će novo suđenje poče­ti, zasad nije poznato, no Ozner je izrazio nadu da će to biti uskoro. Od crnogorskih državljana, optužnica deskriptivno pominje Đukanoviće, Mila i Aca, Veselina Barovića, Branka Vujoševića, Branislava Mićunovića i biznismena iz Srbije, Stanka-Caneta Subotića. Da li će švajcarski tužilac reagovati u odnosu na njih, ostaje da se vidi.
Osim Savina i Virgila, koji su u zatvoru, tužilaštvo je okrivilo još sedam lica, među kojima je i Franko dela Tore, kome je, po tvrdnji italijanskog tužilaštva, Milo Đukanović dao ekskluzivnu licencu za "tranzit" duvana preko Crne Gore. Osim Dela Torea, sudiće se i Mikele Antoniju Varanu, Rolandu Rebetezu, Neli Širer, Rodžeru Patriku Monijeru, Alfredu-Fredi Bosertu i Luisu Angelu Garsiji. Svi optuženi starosti su od 53 do 75 godina i moraće da opet odgovaraju zbog optužbi da su organizovali i aktivno učestvovali u djelovanju međunarodne kriminalne mreže, a posebno u oblasti pranja novca stečenog nelegalnom trgovinom.
Švajcarska i italijanska optužnica identifikuju Đukanovića i njegove saradnike, čelnike italijanskih kriminalnih mreža Kamore i Sakra korona unite, ali i krak za pranje novca u Švajcarskoj, kao međunarodnu mafijašku strukturu koja je od 1993. do 2001. godine oštetila EU za više od deset milijardi eura.
M.V.

Savino u zatvoru
Prema navodima optužnice, lično je Paolo Savino do 2000. godine imao licencu koju je davao Milo Đukanović za šverc cigareta, ali je te godine prodao Mikeleu Antoniju Varanu za deset miliona lira.
Savino je, podsjećamo, zbog pomaganja kriminalnoj organizaciji osuđen u Belinzoni na dvije godine i devet mjeseci zatvora.
01-04-2011, 03:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

Quote:Vođi mandat, saučesnicima suđenje

Petak, 30 Novembar 2012


[Image: djukanovic.gif]

Konačno je odlučeno: suđenje grupi optuženoj za mafijaško udruživanje i šverc cigareta iz Crne Gore u Italiju počeće u Bariju 7. februara naredne godine. Sudija Suzana De Feliće nije prihvatila zahtjev odbrane da se gotovo deceniju stare optužbe odbace i proces zaustavi, pa je sada izvjesno da će se u Italiji suditi i uticajnim pripadnicima crnogorskog političko-poslovnog establišmenta: Dušanki Jeknić Pešić, Branislavu Mićunoviću, Veselinu Baroviću i Branku Banji Vujoševiću.

Od ranije je poznato da su istim optužbama obuhvaćeni Andrija Drašković, kontroverzni biznismen iz Srbije sa jakim porodičnim i poslovnim vezama u Crnoj Gori i Stanko Cane Subotić, prijatelj višestrukog crnogorskog premijera Mila Đukanovića, čovjek koji je u Srbiji već osuđen zbog nezakonitih duvanskih poslova. Sud će tek u januaru naredne godine odlučiti da li će se Subotiću suditi sa ostalim akterima duvanskog šverca ili, kao što su tražili njegovi advokati, u odvojenom postupku po skraćenoj proceduri.

Na suđenju neće biti svi oni koje je tužilac Đuzepe Šelzi, prije više od deset godina, označio kao organizatore i glavne aktere šverca cigareta tokom posljednje decenije prošlog vijeka. Pojedini - poput Željka Ražnatovića Arkana – nijesu doživjeli podizanje optužnice i početak suđenja. Milo Đukanović, koji je u inicijalnim dokumentima tužioca Šelzija označen kao vođa „udružene kriminalne organizacije", isključen je iz procesa zbog imuniteta koji je uživao kao premijer. Konačno, njegov nekadašnji kolega iz Vlade i Košarkaškog saveza Miroslav Ivanišević oslobođen je odgovornosti za optužbe da je učestvovao u nelegalnim duvanskim poslovima između Crne Gore i Italije.

Moguće da je slučajnost, ali valja zabilježiti da će se Đukanović, jedva dva mjeseca prije zakazanog suđenja, ponovo zaogrnuti plaštom premijerskog imuniteta. Zlu ne trebalo. Niz slučajnosti mogli bi upotpuniti i podatkom da su optuženi za ratni zločin deportacije izbjeglica iz Bosne i Hercegovine ponovo oslobođeni. Presuda je izrečena skoro u isto vrijeme kada je predsjednik Filip Vujanović povjerio Đukanoviću novi, valjda sedmi, mandat za sastav Vlade. Nije smetalo to što je naređenje za deportaciju ljudi koji su spas od rata potražili u Crnoj Gori stiglo iz Vlade kojom je i tada komandovao Milo Đukanović. Jednako, nikome iz vladajuće koalicije neće zasmetati to što bi jedan od prvih poslova buduće vlade mogla biti odluka o preuzmanju i plaćanju dugova koje su napravili vlasnici KAP-a. Oni su u posjed jednog od najznačajnijih crnogorskih preduzeća došli mimo zakonske procedure, u direktnim pregovorima sa Đukanovićem. Potom su od njegovih ministara dobili i privilegiju da dugove prebacuju na teret poreskih obveznika Crne Gore.

Dodamo li u tu priču privilegije Đukanovićeve Prve banke, sve nejasnoće oko aranžmana sa A2A i već dokazane finansijske marifetluke vladajuće partije kojoj je on na čelu – eto nama kopije onoga zbog čega je nekadašnji hrvatski premijer Ivo Sanader u Zagrebu nepravosnažno osuđen na deset godina zatvora. Nakon što se, previše samouvjeren, odrekao imuniteta.

Đukanović zna da uči na tuđim greškama. Zato se vraća na čelo izvršne vlasti, a od kompletnog državnog aparata traži kovertirane ostavke. Ali, ni to ne može da stane na put divljenju koje prema Đukanoviću i njegovoj politici demonstriraju neki tzv. zapadni političari. Kao da ne shvataju da se Đukanović za integracije i prihvatanje evropskih vrijednosti najiskrenije zalagao onda kada je sa italijanskim mafijašima pravio švercersku mrežu raširenu preko srednje, zapadne i sjeverne Evrope.

Na momenat pomislite da mu svi oni zapravo zavide: od gradonačelnika Maribora Franca Kanglera protiv čije samovolje i zloupotreba demonstriraju hiljade stanovnika drugog po veličini grada u Sloveniji, pa do američkog diplomate Filipa Rikera koji je nedavno pohvalio Đukanovićevo „strateško razmišljanje".

U neku ruku, o strateškom razmišljanju Mila Đukanovića govorio je 2001. i tadašnji italijanski ministar finansija Otavijano del Turko. On je, analizirajući štete koju Italija trpi zbog šverca cigaretama i mjestu koje u tom poslu ima poznati mafijaški bos Frančesko Prudentino, nagalašavao veze mafije i crnogorskih zvaničnika: ,,Bez Prudentina ne bi bilo Đukanovića, a bez Đukanovića ne bi bilo Prudentina"!

Domaći akteri ovog posla stoljeća više su polagali na partnerstvo sa Frankom Dela Torom, mafijašem koji je u direktnim pregovorima sa Đukanovićem zadobio status prve ruke u poslu šverca preko Jadrana. Od njega su više i zazirali. Kada je Dela Toro uhapšen početkom 2001, Dušanka Pešić, tadašnja šefica trgovačkog predstavništva Crne Gore u Milanu, u razgovoru sa Paolom Savinijem, još jednim mafiozom upletenim u crnogorske duvanske poslove brine zbog mogućnosti da bi Dela Tore mogao reći kako je postupao ,,kao predstavnik crnogorske vlade". O tome svjedoče snimljeni telefonski razgovori koje je po nalogu tužilaštva prisluškivala italijanska policija.

Šelzi je još 2002. godine, na osnovu prikupljenih podataka i dokumenata, izložio model prema kome je šverca duvana preko Crne Gore počeo krajem 1992. i početkom 1993. godine, a da ga je sa brokerima iz SAD i Švajcarske, i kompanijama Filip Moris i RJ Rejndols, i mafijom iz Italije, pokrenula Vlada Crne Gore.

Italijani su (Dela Toreovi podizvođači) za svoj posao dobili precizno podijeljene lokacije na crnogorskoj obali, dok su se o finansijskim interesima države Crne Gore i njenih čelnika starale firme Zetatrans i MTT. Ovu drugu je, prema tvrdnjama domaćih i stranih medija, osnovala Služba državne bezbjednosti a njom su rukovodili Đukanovićevi „povjerenici" Veselin Barović i Branko Vujošević. Interese Stanka Subotića u cijelom poslu štitila je crnogorska ekspozitura njegove firme MIA kojom su upravljali Đukanovićevi kumovi i školski drugovi Dušan Ban i Željko Mihajlović. Šelzi tvrdi da je Subotić bio zadužen i za pranje novca zarađenog u ovom poslu.

O podjeli zarađenog precizno je, u Nacionalu, svojevremeno govorio Srećko Kestner, jedan od utemeljivača duvanskog biznisa u Crnoj Gori i Subotićev partner u MIA. On je, objašnjavao je Kestner, zarađivao 35 odsto, 15 odsto ,,Đukanovićevi kumovi" (Ban i Mihajlović) a 50 odsto išlo je Subotiću. Na svaki karton cigareta koji bi prošao kroz Crnu Goru domaćinu je pripadalo 36 dolara. U državnu kasu Crne Gore, tvrdio je Kestner iz prve ruke, uplaćivano je svega 20 dolara. Od preostalih 16 dolara, koji su trebali da završe u državnom budžetu, 6 je išlo ,,za sport" a 10 dolara ,,za čovjeka", naime Đukanovića lično.

Od istog izvora stigao je i podatak da je potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović za „nemiješanje" dobijao po ,,100.000 maraka mjesečno". Naknadno smo saznali da je Marović od decembra 1996. do marta 1999. vladinim avionom (kupljenim novcem Stanka Subotića) čak 11 puta letio za Milano. Procijenite da li to osporava ili podstiče sumnje o njegovoj umiješanosti u inkriminisana tranzitna posla.

Uglavnom, interese Đukanovićevih vlasti u Milanu je u to vrijeme zastupala Dušanka Jeknić Pešić. Detalji iz njene biografije daju specifičnu sliku ovog posla ali i načina na koji je „tranzit" uticao na njegovo aktere.

Do smrti svog supruga ministra inostranih poslova Crne Gore Janka Jeknića (poginuo u saobraćajnoj nesreći početkom 1997. godine) Dušanka je bila nepoznata široj javnosti. Već u proljeće '97. postaje crnogorska zastupnica u Milanu i osoba od značaja u duvanskom poslu. U Šelzijevoj optužnici se navodi kako je i Pešićeva ,,periodično uzimala veće sume novca" od Dela Torea. Kao njegova saradnica dobila je 1997. i audi A4 za koji je Dela Tore platio 44,6 miliona lira. Pešićeva je, kako je pisao Monitor, u drugoj polovini 1990-ih živjela na visokoj nozi, „čak i za standarde mondenskog Milana". Agenti DIA-e, koji su je tajno nadzirali, notirali su kako je trgovala po najskupljim buticima Via Monte Napoleonea, u buticima Gučija, Karijera i Tincatija a zbog plaćanja računa u gotovini trgovci su je zvali Lejdi Keš.

Italijanska idila Dušanke Jeknić je trajala do 24. jula 2003. kada su u prostorije crnogorske trgovinske misije u Milanu upali istražitelji tužioca Đuzepea Šelzija. Nju nijesu zatekli. Već je napustila Italiju ali je iza sebe, tvrdi se, ostavila „zlatni rudnik" za Šelzijeve istražitelje: telefonske imenike, rokovnike, dokumenta, fotografije... Dio snimljenih telefonskih razgovora Dušanke Jeknić sa akterima šverca cigareta objavili su i ovdašnji mediji. Ti su razgovori, između ostalog, pokazali kako je i zašto postala jedna od najmoćnijih žena na crnogorskoj političko-ekonomskoj sceni. Možda objašnjavaju i zašto se, pored optužbi i predstojećeg suđenja, zadržala u diplomatiji, zastupajući crnogorske (ili interese vladajućeg establišmenta) u Ljubljani.

Konačno, Jeknić Pešić je jedina osoba iz kruga optuženika bliskih Milu Đukanoviću, spremna da komentariše odluku italijanskog suda o predstojećem suđenju. „Dobila sam odluku koju smo godinama čekali i jedva čekam da sve to počne. Najzad će se završiti ova agonija koja traje desetak godina. Konačno neće više biti pretpostavki i nagađanja a finale je izvjesno. Ja sam potpuno mirna", rekla je Dnevnim novinama.

Valjda ćemo naredne nedjelje biti u prilici da saznamo šta o razvoju situacije u Bariju misli i mandatar Milo Đukanović. Iskustvo nas uči da će, kao i u aferi Telekom, Đukanović i ovdje vidjeti nešto jako zabavno i mnogo smiješno. Ne treba, ipak, zaboraviti: i Sanaderov je sunovrat započeo nakon što je u Beču pokrenuta istraga o nezakonitostima u poslovanju Hipo banke.


Zoran RADULOVIĆ
13-12-2012, 02:43 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58


Quote:OPET DIMI OKO KUOMA

Ponovo uhapšen "broker", jedna od karika u švercu duvana preko CGDio istrage protiv Kuoma doveo je i do otvaranja novog odjeljka u koji su uključeni Milo Đukanović
Ponovo uhapšen 'broker', jedna od karika u švercu duvana preko CG

[Image: ponovo-uhapsen-broker-jedna-karika-sverc...200020.jpg]
Kuomo (Foto: rsi.ch)

Đerardo Kuomo, koji je devedesetih godina iz Švajcarske snabdijevao italijanske švercere cigaretama koje su preko Crne Gore ilegalno unošene u Italiju, ponovo je uhapšen.

Finansijska policija u Bolonji ovoga puta tereti Kuoma za pokušaj pokretanja nove mreže šverca cigareta, koje su nakon proizvodnje u Bugarskoj, nakon obilaska "pola Evrope" (Švajcarska, Belgija, Kipar, Turska i Grčka), trebalo da budu ilegalno uvožene u Italiju preko regije Kampanija (Napulj), prenosi Korijere dela Sera.

Od ukupno 19 osoba pod istragom, devet je uhapšeno u zoru između četvrtka i petka, dok su tri osobe zadržane u kućnom pritvoru. Među uhapšenima je i Kuomov sin Marko. Među osumnjičenima su sa jedne strane Kuomovi ljudi od povjerenja, koji su putem sponzora iz Švajcarske i Malte upravljali švercom, i sa druge strane otkupljivači iz regije Kampanija, predvođeni osobom sa ranijim kriminalnim dosijeom čija je zvanična profesija cvjećar, prenosi italijanski list.

Kuomo je prvi put optuživan za šverc cigareta 1972. godine. U Bariju je bio procesuiran za mafijaško udruživanje zbog šverca preko Crne Gore (dio te istrage doveo je i do otvaranja novog odjeljka u koji su uključeni Milo Đukanović i drugi optuženici crnogorskog i srpskog državljanstva).

[Image: ponovo-uhapsen-broker-jedna-karika-sverc...189082.jpg]

Apelacioni sud oslobodio je Kuoma optužbi 2008. i 2011. godine, ali će slučaj morati da bude ponovljen nakon što je Kasacioni sud poništio prethodne presude. Kuomo tvrdi da nije bilo ničega ilegalnog u njegovom poslovanju cigaretama.

Kuomo je bio jedan od četiri međunarodna “brokera” koji su imali licencu da u Crnu Goru uvoze 25 hiljada boksova cigareta mjesečno

Nova istraga koja je dovela do posljednjih hapšenja, nosi naziv Garret, po marki cigareta koju je Kuomo nedavno osnovao (nije jasno da li se radi o marki koja se proizvodi u Bugarskoj).

Do istrage je došlo prije dvije godine kada je italijanska centralna banka uočila sumnjive uplate preko firme kojom je upravljao jedan od uhapšenih Roberto Nanoni, a iza koje je zapravo stajao Kuomo.

Nakon nekoliko godina pauze po pitanju šverca, Kuomo, koji je posljednjih godina nastanjen u Bolonji, uhvaćen je u pokušaju da uspostavi veze sa starim švercerskim kontaktima i sa predstavnicima napuljskog mafijaškog klana Armento.

Во текстов само недостасува како цигарите од Бугарија и Грција стасуваат во Црна Гора.
19-12-2012, 02:52 AM
Reply