Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 1.27 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QUO VADIS, Македонијо!
Author Message
mungos
Unregistered

 
#21

Mence bivsi komunist ne verva vo gospod.A andov ni mi e preokupacija ni zasluzuva da bide.

E sega za tekstot obavo smisleno delo no ne gledam kade e Gligorov direkno zasegnat.I sto toj ima korist od ovoj.A Kiro nema galje od ovie i toj e srboman,i toj se kolnese vo Jugaoslavija,aposlem i vo Slobo.
13-02-2010, 11:29 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#22

(11-02-2010, 06:59 PM)mara-popara Wrote: Citiram delovi koi jasno ke ne odvedat do celat. Baremj as taka gledam, ako ne e taka da slushneme i drugo mislenje:

Quote:"Ante Marković je dobio ulogu mađioničara koji će omogućiti bivšoj komunističkoj eliti privatizaciju sve imovine bez novca, kako bi oni postali nova klasa krupnih kapitalista, a za taj zadatak je dobio velike strane devizne kredite kojima je kratko vrijeme uspio držati stabilan devizni tečaj. Marković je vjerovao kako u slobodnoj tržišnoj konkurenciji Hrvatski tehnokrati mogu preuzeti dominantnu ulogu u jugoslovenskom gospodarstvu.
Manolić je među hrvatske nacionaliste ubacio svoje suradnike koji su bili spremni postati nova klasa krupnih jugoslovenskih kapitalista, ali se nisu željeli odreći najvažnijeg dijela Titoizma i Jugoslavije, vjerujući kako njome mogu zagospodariti uz pomoć plijena stečenim kroz 50 godina vlasti. Slijedeći zakletvu Titu iz pjesme «druže Tito mi ti se kunemo» bili su spremni upotrijebiti sva sredstva i sve metode kako bi spasili njima najmiliju Jugoslaviju kao svoj budući plijen. Hrvatski su se »Jugoslaveni« uključili dijelom u lijevu frakciju HDZ-a glumeći mirotvorce, a dijelom u desnu glumeći krajnji ekstremizam s namjerom kompromitiranja Hrvatske u Međunarodnoj zajednici, te izazivanju Generalštaba na vojni udar i tako, u suradnji sa srpskim Titoistima, obnoviti Jugoslaviju. Kako bi srušili Miloševića, morali su najprije razbiti Jugoslaviju, a poslije za to optužiti njega, te uz pomoć vojnog udara stvoriti novu Jugoslaviju. To su namjeravali učiniti uz tajnu suradnju sa starim srpskim partizanskim oficirima koji su se udružili u Stranku Jugoslavena i SK pokret za Jugoslaviju. Institucija koja je trebala provesti to ujedinjenje je SIV(savezno izvršno vijeće). Predsjedništvo Jugoslavije se sastojalo od predstavnika Republika i Pokrajina te je njima i odgovaralo. S druge strane SIV je birala Skupština Jugoslavije i njoj je odgovarao. SIV je vodio ekonomske poslove i nije imao ovlasti nad vojskom, a to je ono što su jugoslavenski orijentirani političari, Srbi i Hrvati željeli promijeniti."


Na tekstot od pogore emisijate na Eftov i dfava 100% potvrda.

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120
17-02-2010, 05:32 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#23

Мара за вакви луѓе да гласам.Изрод до изрод.Не фала ти.


Расправата во Собранието вчера го достигна дното со обвинувања и лични навреди од устата на пратениците, кои како да заборавија дека тема на дискусијата е пушењето па распалија со бисери


Дебатата за Законот за заштита од пушење во Собранието го достигна дното. Обвинувања и лични навреди можеа да се слушнат вчера на седницата на собраниската комисија за здравство. Испровоциран од барањата на пратениците од опозицијата, пушењето во угостителските објекти над 100 метри квадратни да биде дозволено во еден дел, Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, ваквите предлози ги спореди со мокрење во една половина од базен.
-Барате пушењето да биде дозволено во едната половина од локалите, а во другата не. Тоа е неприфатливо, бидејќи повторно здравјето на непушачите ќе биде загрозено од чадот. Тоа е како во базен мокрењето да биде дозволено во едната половина. Би влегле ли во таков базен, запраша Ѓорчев.

На ова жестоко реагираше Владо Бучковски од СДСМ
-Како не ти е срам. Мочко еден. Ако си ти мочко не ги нарекувај сите пушачи мочковци, возврати Бучковски.
Дискусијата отиде во погрешна насока и кога се правеа анализи дали и колку пушењето има штетно влијание врз младите генерации и зголемувањето на наталитетот. Тогаш повторно на сцена стапи Бучковски. Со навреди за пратениците од мнозинството, тој образложи дека народните избраници од ВМРО-ДПМНЕ се грижат за нови поколенија само кога се на власт.
-Правите по четири деца само кога сте на власт. Каде бевте кога бевте во опозиција. Тогаш се шетавте по улица по двајца-тројца. Затоа излегуваа муабети дека имате педерастија во партијата, рече Бучковски.

По ваквата дискусија, предлозите за измени на Законот поднесени од Бучковски и Ѓорѓи Оровчанец од една страна, како и оние на владеачката ВМРО-ДПМНЕ паднаа во втор план. Опозиционерите ја напуштија седницата на комисијата откако нивните предлози не беа прифатени. Тие предложија сопствениците на локали до 100 метри квадратни самите да одлучат дали во нив ќе се пуши или не. Во оние пак кои се над 100 метри квадратни, сопствениците да обезбедат посебен дел за пушачи со вентилација десетпати на час. Прифатени беа амандманите на ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, пушењето треба да биде дозволено на терасите и летните бавчи од угостителските објекти од 1 март до 31 октомври. Во делот каде што пушењето ќе биде дозволено, терасите и летните бавчи, нема да смеат да имаат покриви или дополнителна опрема која на објектот ќе му дава затворен карактер.
18-02-2010, 01:41 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#24

(17-02-2010, 05:32 AM)mara-popara Wrote:
(11-02-2010, 06:59 PM)mara-popara Wrote: Citiram delovi koi jasno ke ne odvedat do celat. Baremj as taka gledam, ako ne e taka da slushneme i drugo mislenje:

Quote:"Ante Marković je dobio ulogu mađioničara koji će omogućiti bivšoj komunističkoj eliti privatizaciju sve imovine bez novca, kako bi oni postali nova klasa krupnih kapitalista, a za taj zadatak je dobio velike strane devizne kredite kojima je kratko vrijeme uspio držati stabilan devizni tečaj. Marković je vjerovao kako u slobodnoj tržišnoj konkurenciji Hrvatski tehnokrati mogu preuzeti dominantnu ulogu u jugoslovenskom gospodarstvu.
Manolić je među hrvatske nacionaliste ubacio svoje suradnike koji su bili spremni postati nova klasa krupnih jugoslovenskih kapitalista, ali se nisu željeli odreći najvažnijeg dijela Titoizma i Jugoslavije, vjerujući kako njome mogu zagospodariti uz pomoć plijena stečenim kroz 50 godina vlasti. Slijedeći zakletvu Titu iz pjesme «druže Tito mi ti se kunemo» bili su spremni upotrijebiti sva sredstva i sve metode kako bi spasili njima najmiliju Jugoslaviju kao svoj budući plijen. Hrvatski su se »Jugoslaveni« uključili dijelom u lijevu frakciju HDZ-a glumeći mirotvorce, a dijelom u desnu glumeći krajnji ekstremizam s namjerom kompromitiranja Hrvatske u Međunarodnoj zajednici, te izazivanju Generalštaba na vojni udar i tako, u suradnji sa srpskim Titoistima, obnoviti Jugoslaviju. Kako bi srušili Miloševića, morali su najprije razbiti Jugoslaviju, a poslije za to optužiti njega, te uz pomoć vojnog udara stvoriti novu Jugoslaviju. To su namjeravali učiniti uz tajnu suradnju sa starim srpskim partizanskim oficirima koji su se udružili u Stranku Jugoslavena i SK pokret za Jugoslaviju. Institucija koja je trebala provesti to ujedinjenje je SIV(savezno izvršno vijeće). Predsjedništvo Jugoslavije se sastojalo od predstavnika Republika i Pokrajina te je njima i odgovaralo. S druge strane SIV je birala Skupština Jugoslavije i njoj je odgovarao. SIV je vodio ekonomske poslove i nije imao ovlasti nad vojskom, a to je ono što su jugoslavenski orijentirani političari, Srbi i Hrvati željeli promijeniti."


Na tekstot od pogore emisijate na Eftov i dfava 100% potvrda.

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120

http://www.kanal5.com.mk/Default.aspx?mId=120
Quote:Odmah nakon pobjede HDZ-a Manolić je ove kadrove zaštitio od progona za ono što su radili u vrijeme komunizma, te ih je instalirao na sve najvažnije državne funkcije, u banke, medije, kulturu, a i među novoformirane privatne poduzetnike koji su po zakonu Ante Markovića počeli kupovati poduzeća bez novca, uz pomoć »menadžerskih« kredita. Ovaj postupak pretvorbe i privatizacije osmišljen je u vrhu SKJ već 1987. Odmah nakon pojave Miloševića, kad se vidjelo da komunizam više ne može opstati. Smišljen je scenarij po kojem najpouzdaniji komunistički kadrovi, takozvani tehnomenadžeri trebaju postati ti novi kapitalisti u čitavoj Jugoslaviji."

Vo Makedonija se sluchi istoto. Vednash po izborot na Kljusev za premier imashe sostanok vo stopanskata komora pomedju stopanstvenicite i noviot Premier. Nenajaveno na sostanokot dojde i Predsedatelot Gligorov. Kljusev vo svoeto obrakjanje reche deka ovaa garnitura treba da si zamine, da dojdat mladi i novi ludje koi se obrazuvani na zapad za da polesno ja pomineme transformacijata od socijalizam i dogovorna ekonomija vo pazarna, kapitalistichka. Gligorov edvaj docheka da zavrshi Kljusev, iako ne beshe najaven izleze na govornicata i reche, ke parafraziram: "vas nikoj nemoze da ve menuva".....Vo toj moment beshe jasno deka od evropskiot pat i demokratijata nema nishto. Napishavme pismo od troica chitateli (privatnici) do "Nova Makeonija", ne go objavija so obrazlozenie deka ne se vklopuva vo ureduvachkata politika, za potsetuvanje toj odgovor ni go dade deneshniot "demokrat" EROL RIZAOV.....
18-02-2010, 01:51 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#25

Дај го тоа писмо да го видиме.
18-02-2010, 02:02 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#26

(18-02-2010, 02:02 AM)mungos Wrote: Дај го тоа писмо да го видиме.


Mungose, do krajot na noemvri 2000 godina, pismata postoea i se ostaveni na chuvanje. Dali se ushte vo "zivot" neznam.
Mozebi koga ke se otvorat i dosieata koi se vo Belgrad ke gi ima i pismota. Inaku pishuvachite i potpisnicite se se ushte zivi i zdravi.
18-02-2010, 02:13 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#27

Za da odgovorime na Hristovoto prashanje: QUO VADIS, Македонијо!, mora da gi slagame kamchinjata vo mozajkot. Narechen povtorno predavstvo na Makedonija i MAKEDONCITE od KOMUNISTITE :


Quote:"Тогаш беа обелоденети неколку афери, поврзани со новооснованата ВМРО-ДПМНЕ, како аферите Балабан, Сина птица, Бугарски летоци на Тито Петковски итн.
Една од мноштвото такви медиумски афери, за која допрва ќе се утврдува како и зошто настанала (можеби токму на судењето Бикче vs. Љубче), беа фабулозните “смртни пресуди” на “терористичката ВМРО”. Во прашање беа некакви заканувачки писма кои наводни претставници на опозиционата ДПМНЕ им ги праќале на “комунистите”. Се потрудивме и го најдовме интервјуто на Георгиевски, дадено за Вечер од 21.11.1992, во кое тој зборува за Бикчето и смртните пресуди: “Пак ќе се вратам на онаа касета (емитувана во емисијата Без наслов, со повод на МТВ, гости: Слободан Богоевски и Љубо Јовановски, н.з.) на која видовме кој ги прави паравоените организации со членови на ВМРО-ДПМНЕ. И оттука и одговорот кому му е потребен имиџот на терористи во Републикава. Тој имиџ почна со онаа смртна пресуда на Коле Велјановски Бикчето врз Климе Митревски. Тоа беше онаа позната афера дека ВМРО-ДПМНЕ дели смртни пресуди. Коле Велјановски потоа заврши со тоа што си формира заштитни комитети под надлежност на Државната безбедност, а Климе Митревски како награда беше испратен како специјален претставник на Киро Глигоров да однесе некаква библиотека во Австралија. Значи, и двајцата учесници, кои го создадоа тој имиџ на ВМРО-ДПМНЕ како терористи, многу убаво се наградени од државата."
18-02-2010, 02:43 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#28

Ako Makedonija povtorno treba da ja spasuva Ljubcho, Ljube, Filipche...Branko, Buchko... Kerim, Spasov.... teshko i na Makedonija. Ili pak tie se samo logistika na Sluzbata, Grujo da ostane na VLAST.

Ovie godini Sluzbata stori se da stvori privid deka sepak Grujo e pomalo zlo od drugite. Sluzbata svesno go blokira i opstruira predstavuvanjeto/zazivuvanjeto na vistinska desna opcija vo Makedonija.

QUO VADIS, Македонијо!????????????????


Quote: Десницата ќе се обедини против Груевски?

Обединетата десница, каде што се и бранителите, има потенцијал за над 200.000 гласови, тврди Филип Петровски, во интервју за неделникот „Сега“, по кое се сретна со Љубчо Георгиевски во кафулето „Тренд“
[Image: Ljupco%20Georgievski%20so%20Filip%20Petr...1%20gc.jpg]
21:45 | 18.02.2010 | Автор: Шпиц

/ Љубчо Георгиевски и Љубе Бошкоски се вистинските лидери на ВМРО, од самостојноста на државата, за разлика од Груевски и од неговата неавтентична екипа. Тој тоа го знае, та

затоа мора да работи на создавање поделби. Обединетата десница, каде што ги вклучувам и бранителите, има потенцијал за над 200.000 гласови. Знам дека сите десничарски вистински опозиционери се расположени да видат еден ваков здраво втемелен отпор.
Ова го изјави Филип Петровски, член на раководството на Обединети за Македонија, во ексклузивното интервју за најновиот број на неделникот „Сега“, кој веќе е во продажба. Случајно или не, ден по објавувањето на интервјуто, Петровски и Георгиевски се сретнаа во кафулето „Тренд“ во центарот на Скопје.
- Љубе Бошкоски и Обединети за Македонија подаваат рака за здружен отпор. Не сум забележал никаква суета кај Љубе. Тој е созреан комплетно. И богами е испечен здраво низ ходниците на животот. Ситуацијата е сериозна, а последиците за државата се погубни. Па затоа, не можеме да се потпираме на суети и вжештени глави. Но, треба да се произнесат и другите партии кои се прокламираат како десничарска опозиција.

Не мора да значи дека една ваква идеја ќе успее, ама обврска ни е да пробаме - вели Петровски во интервјуто.
Во врска со зачестените шпекулации дека Љубчо Георгиевски тајно се среќава со Груевски и дека има договор со него, во интервјуто за „Сега“ Петровски е категоричен:
- Љубчо Георгиевски беше наш лидер во 1990-тите и има заслужено место во вмровската и во македонската историја. Ниско би било ако тајно договара поддршка за Груевски, во случај да е потребна.
Филип Петровски го оспорува и изборот на Груевски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ на Охридскиот конгрес.
- Бев делегат на тој конгрес. И знам што им се правеше на делегатите за да гласаат за Груевски. Ова се многу силно конзервирани и чувани тајни. Сметам дека е моја обврска да кажам дека не е се така како што и се претставува на македонската јавност. Изворот на недемократијата во државата, убеден сум дека ќе може да се лоцира токму во спорниот избор на Груевски на конгресот во Охрид - вели тој.
IZVOR
19-02-2010, 03:24 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#29

Quote:Сега“: ,,Десницата може да го победи Груевски“

,,Десницата може да го победи Груевски“ ја вади како наслов неделникот ,,Сега“ поентата од интервјуто со поранешниот истакнат ,,подмладок“ на ВМРО-ДПМНЕ, сега во партијата Обединети за Македонија на Бошковски и од неодамна доктор по меѓународни односи, Филип Петровски. Петровски, имено, смета дека обединетата десница, каде што ги вклучува и бранителите, имала потенцијал за над 200 илјади гласови и дека Георгиевски и Бошковски се вистинските лидери на ВМРО, уште од самостојноста на државата. За разлика од неавтентичната екипа, Груевски тоа го знае, па затоа мора да работи на создавање поделби и меѓу десницата. Петровски во интервјуто за ,,Сега,, констатира дека премиерот само мисли како да се задржи на власт, дека нема концепција, нема издржан план, нема автентичност, нема пример со кој може да се спореди при извлекување на поентите на неговото владеење."Chudno" ama po se ne sluchajno. Ljubcho pred nekoja vecher vo emisijata XO na Robert Popvski pobara od Vladata na Gruevski da go pomiluva Dalaverski, den dva potoa so Filipa Petrovski pie kafe, "ekipa snova" ili ekipa na sluzbata.....se vrakja na teren. Kolku li "prvi postavi" ke izvadi UDBe za da fingira politichka borba i politichki protivnici .....
20-02-2010, 03:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#30

(20-02-2010, 03:51 AM)mara-popara Wrote:
Quote:Сега“: ,,Десницата може да го победи Груевски“

,,Десницата може да го победи Груевски“ ја вади како наслов неделникот ,,Сега“ поентата од интервјуто со поранешниот истакнат ,,подмладок“ на ВМРО-ДПМНЕ, сега во партијата Обединети за Македонија на Бошковски и од неодамна доктор по меѓународни односи, Филип Петровски. Петровски, имено, смета дека обединетата десница, каде што ги вклучува и бранителите, имала потенцијал за над 200 илјади гласови и дека Георгиевски и Бошковски се вистинските лидери на ВМРО, уште од самостојноста на државата. За разлика од неавтентичната екипа, Груевски тоа го знае, па затоа мора да работи на создавање поделби и меѓу десницата. Петровски во интервјуто за ,,Сега,, констатира дека премиерот само мисли како да се задржи на власт, дека нема концепција, нема издржан план, нема автентичност, нема пример со кој може да се спореди при извлекување на поентите на неговото владеење."Chudno" ama po se ne sluchajno. Ljubcho pred nekoja vecher vo emisijata XO na Robert Popvski pobara od Vladata na Gruevski da go pomiluva Dalaverski, den dva potoa so Filipa Petrovski pie kafe, "ekipa snova" ili ekipa na sluzbata.....se vrakja na teren. Kolku li "prvi postavi" ke izvadi UDBe za da fingira politichka borba i politichki protivnici .....

И, за жал, не остава простор за чесни и вистински промакедонски десничари.Пак ке има лажна борба помеѓу нив, и некој од нив пак ке владе со македонската судбина. Каде одиш, Македонијо!?. Одговор, како ехо во предлабока пештера: НИИИКАААДЕЕЕGlava_vo_zid
20-02-2010, 08:51 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#31

Многу чудно време... Не знаеш кој со кого е, и против кого е...

Љубчо е само мал дел од тоа... Се мирел со Груевски, после се обединувале да го рушат. Разни играрии и представи, само за да замаглат што повеќе и ништо да не видиме.

20-02-2010, 09:30 AM
Reply
vancevtodor Offline
Member
***

Posts: 194
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#32

(20-02-2010, 09:30 AM)acko Wrote: Многу чудно време... Не знаеш кој со кого е, и против кого е...

Љубчо е само мал дел од тоа... Се мирел со Груевски, после се обединувале да го рушат. Разни играрии и представи, само за да замаглат што повеќе и ништо да не видиме.

Mozebi kolumnava Acko ke frli malku poveke koj so kogo e:

Quote:„ОФИЦИРСКИ ДОМ“

вторник, 23 фебруари 2010 14:57

(или Кој управува со Македонија?)Се везден исто. Кога Македонија ќе дојде до некаква шанса да исчекори надвор од жабарникот на поранешна Југославија, плус Албанија, плус Грција, веднаш се активираат некакви невидливи сили кои се закануваат дека земјата ќе остане надвор и од НАТО и од ЕУ. Цикличното повторување на ваквите настани и сценарија и нивната анализа, покажуваат дека станува збор за комбинација на разузнавачки активности и на домашната мафијашка структура „со бели јаки“, кои за крајна цел имаат Македонија да остане “темен вилает” или да јa нема воопшто

CELIOT TEKST
23-02-2010, 11:25 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#33

(11-02-2010, 06:56 PM)mungos Wrote: А за проблемите во Македонија.Мислам дека кога ќе имаме своја служба а не србска,бугарска,грчка ќе тргне работата.Вака само одработуваме за нив
Мислам дека си во право дека сакаш Македониjа да има своjа служба. И тако би требвало да биде. Но за да стане това вие требва да знаете кои сте и какви сте. Аз веке казах - во бугарска служба не сте били от 1913година(без периодот 1940 - 1944г). До тази година бугарските претензии са дека Македониjа и Бугариjа jа имаха истата историjа. Вашата држава е от 1991 година и все оште е под српско влиjание. Основно - 70% српско и 30% албанско. Не знаеш дека србите и грците предложили на Бугария да jа делат Македония, но България не го иска това. Исто така ако не беше Бугария србите никога немаше да дадат независност на македонците - помисли над това. Вие реално немате история от преди 1944г. Самоиловот царство ви е контраверзно. Не е признато за македонско никаде освен у Македония, исто така и за Александар Македонски и периодот на хеленизмот - никаде не е признато, че ова држава на Александар има врска со денешна Македония. Е, тогава требва да си ги барате корените, за да си jа имате вистинската и слободна македонска државаIcon_wink Решите си прво вапросот со идентитетотIcon_wink
24-02-2010, 06:53 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#34

Абе конче едно гледај си ја масата.Вас Русинот ве чучнува во скутот и одма како мачиња предите.

Македонија немала историја бре од каде тоа излезе од БАН.
Ако српската пропаганда била толку силна што мајка баравме да бегаме од нив,можевме како црногорците да си останиме заедно.


Вас ве мачи што Македонија стана самостојна и сега сите ви се криви.Ве читав пред некое време го баравте Струмица да ви се врати оти бил ваш град!!! баравте да ви плати оштета турција заради раселувањето на народите?


А кога вие мислите да платите за Македонија,и вие и Србите и Грците и Албанците имате парче во грлото кога ќе ви се побара истото да важи и за нас тогаш викате нема Македонија нема Македонци.

Преубава татковина имаме ама господ ни даде ѓаволи за соседи.
24-02-2010, 10:27 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#35

Абе конче едно гледај си ја масата.Вас Русинот ве чучнува во скутот и одма како мачиња предите.

Ето пример за абсолутна пропаганда - српска. Точно е обратното бугаринот го чучнува русинот, ама ти от каде да знаеш? Наj-великите руси са от бугарски произход. Првиот патриарх Московски и на цела Русиjа е Киприjан Бугарин. Ама вас са ви учили да jа мразите България без да мислите.

Македонија немала историја бре од каде тоа излезе од БАН.
Ако српската пропаганда била толку силна што мајка баравме да бегаме од нив,можевме како црногорците да си останиме заедно.


Ако беше излезло от БАН, немаше да има проблем за вас, но не е само от БАН, от сите ваши соседи и от цел свет. Аjиде да седнат вашите историчари со нашите и да зборват со докази - ама не идват штото немат докази за историjата, а историjа без докази е белетристиса и фантастика.

Вас ве мачи што Македонија стана самостојна и сега сите ви се криви.Ве читав пред некое време го баравте Струмица да ви се врати оти бил ваш град!!! баравте да ви плати оштета турција заради раселувањето на народите?
Казах ти веке, че е точно обратното и пак ви лажат. Ние jа сакаме самостоjноста на Македония и това не ни мачи. За нас тешкотиите са антибугаризмот во Македония, србоманите, лажите, проблемот со албанците, коjито проблем не сакате да го видите. А тоа што си го читал за Струмица мислиш ли дека е нешто сериозно. То и Скопие и Охрид и Белград и Ниш беа бугарски ама не ги сакаме, што са ни? Ние си имаме цела ЕвропаIcon_wink За Турциjа е истото.

А кога вие мислите да платите за Македонија,и вие и Србите и Грците и Албанците имате парче во грлото кога ќе ви се побара истото да важи и за нас тогаш викате нема Македонија нема Македонци.
Ние за Македония брат сме платили скупо и прескупо. Такава цена, каквато не си и санувал. Казах вече - първо сме платили со крв. Четири воjини - две балкански и две световни бугарите се биха за Македониjа, ама ти от каде да знаеш. То нито Паско Кузман ке ти каже, нито Блаже Ристевски, нито Лазар Кулишев(ски)Icon_wink И отделно ние немаме загубена битка - били сме и турци и срби и грци и румуни, но сме загубили воjините само што бевме на страната на победените и имавме лоша дипломациjа и отделно плаштахме со пари за Македония и на срби и на грци - контрибуциjа. И пак ти казвам - има море от документи до 1944г всеки македонец е имал бугарско самосазнание, бугарска свест - това могат да го докажат историчарите след 1944 името македонец бе отделено от името бугарин со терор - за тоа исто има море от докази. Едно семеjиство - половината в Скопие(например) - другата половина в София. Е тези што живеат в Скопие jа имат само македонска свест, а тези кои живеат в София са и бугари. В България никога не е имало и нема да има антимакедонска пропаганда, заштото вие сте гранка от исто дрво - бугарското, ако и денес да сте си само македонци, но за тоа не сте вие виновни.

Преубава татковина имаме ама господ ни даде ѓаволи за соседи.
Ами за това не сте ли виновни и вие. Не може цел свет да е крив, а само вие прави. Помисли малко.Какво са ви виновни на вас соседите, като вие имате проблем со идентитетот, со името, со независността на државата от Србиjа, со албанците. И ако ние сме ви крв, роднини, братjа, то вашата пропаганда черни всичко што е бугарско, само штото се управлjава от србите. Што пречи да сме заедно в Европа? Ако сакате, всички проблеми могат лесно да се решат. Но вашите политичари имат самоубийствена политика. Вие може да спечелите цела Бугария, да ни използвате нас, не ние вас, заштото Бугариjа от 100 години се управлява от македонци и продължава да бъде управлявана от македонци. Аз сум добруджанец и лично ми е все едно, тракиjец един вид, но македонците са на власт у БугарияIcon_wink Те ке ви дадат всичко, което могат. Бех у Скопиjие, в Охрид, е моjата Добруджа - между Дунавот и Черно море по е убаваIcon_lol Icon_wink Но вашите роднини сакат вие да сте добре - и те са много во БугариjаIcon_lol
[/quote]
24-02-2010, 12:51 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#36

(24-02-2010, 06:53 AM)Vodno konche Wrote: Мислам дека си во право дека сакаш Македониjа да има своjа служба. И тако би требвало да биде. Но за да стане това вие требва да знаете кои сте и какви сте. Аз веке казах - во бугарска служба не сте били от 1913година(без периодот 1940 - 1944г). До тази година бугарските претензии са дека Македониjа и Бугариjа jа имаха истата историjа. Вашата држава е от 1991 година и все оште е под српско влиjание. Основно - 70% српско и 30% албанско. Не знаеш дека србите и грците предложили на Бугария да jа делат Македония, но България не го иска това. Исто така ако не беше Бугария србите никога немаше да дадат независност на македонците - помисли над това. Вие реално немате история от преди 1944г. Самоиловот царство ви е контраверзно. Не е признато за македонско никаде освен у Македония, исто така и за Александар Македонски и периодот на хеленизмот - никаде не е признато, че ова држава на Александар има врска со денешна Македония. Е, тогава требва да си ги барате корените, за да си jа имате вистинската и слободна македонска државаIcon_wink Решите си прво вапросот со идентитетотIcon_wink


Of-topic

Со големо задоволство на Vodno konche му пожелувам добредојде.

Да се надеваме дека ползата ке биде обострана и дека дружењето ке биде забавно

Тоа е идејата на форумов. Затоа и донесовме одлука да нема бришење на мислења-да нема никаква цензура, освен за вулгарности и навреди код соговорникот.
За умни и посветени луѓе на каузата, дружењето ке донесе корист за Македонија а и забава за нас.
24-02-2010, 02:48 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#37

(23-02-2010, 11:25 PM)vancevtodor Wrote:
(20-02-2010, 09:30 AM)acko Wrote: Многу чудно време... Не знаеш кој со кого е, и против кого е...

Љубчо е само мал дел од тоа... Се мирел со Груевски, после се обединувале да го рушат. Разни играрии и представи, само за да замаглат што повеќе и ништо да не видиме.

Mozebi kolumnava Acko ke frli malku poveke koj so kogo e:

Quote:„ОФИЦИРСКИ ДОМ“

вторник, 23 фебруари 2010 14:57

(или Кој управува со Македонија?)Се везден исто. Кога Македонија ќе дојде до некаква шанса да исчекори надвор од жабарникот на поранешна Југославија, плус Албанија, плус Грција, веднаш се активираат некакви невидливи сили кои се закануваат дека земјата ќе остане надвор и од НАТО и од ЕУ. Цикличното повторување на ваквите настани и сценарија и нивната анализа, покажуваат дека станува збор за комбинација на разузнавачки активности и на домашната мафијашка структура „со бели јаки“, кои за крајна цел имаат Македонија да остане “темен вилает” или да јa нема воопшто

CELIOT TEKST

А, колку се дигна галама за симболиката на новиот плоштад, а за симболиката на ’Официрски дом’ речиси никој ништо не напиша.

Одговорот кој со кого е, провејува низ цела колумна, но на крајот е даден и директно: ’А овие, домашниве, во меѓуврме, ќе глумат скарани политички партии, истовремено со весниците во Скопје, кои како што читаме, се во „тешка кавга“.
Реално, не станува збор за ништо друго, отколку „мали сукоб на љевици“ или за глумење на кавга на луѓе од иста провениенција во различни табори.’


Сите заедно против етаблирањто на Македонија...

24-02-2010, 04:40 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#38

(24-02-2010, 02:48 PM)Администратор Wrote: Of-topic

Со големо задоволство на Vodno konche му пожелувам добредојде.

Да се надеваме дека ползата ке биде обострана и дека дружењето ке биде забавно

Тоа е идејата на форумов. Затоа и донесовме одлука да нема бришење на мислења-да нема никаква цензура, освен за вулгарности и навреди код соговорникот.
За умни и посветени луѓе на каузата, дружењето ке донесе корист за Македонија а и забава за нас.


Много, много Благодаря. Ето този форум е пример за истинско демократично македонско мислене. Никоjа држава не може да jа има без соjyзници и приjатели. Нека се знае, дека ние бугарите не мислим лошото на Македония, а искаме да jа има Македониjа, но Македониjа каквато jа гледаха Гоце Делчев и Даме Груев и Jане Сандански и сите револjуционери от ВМРО. Сакаме или не от 1944г се поjави нова нациjа с нов jазик - македонската, ние с тази нациjа сме много близки роднини(две гранки от едно дрво), затоа е глупост Бугария и Македония да са врагове, а не приятелиMakedonija
24-02-2010, 05:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#39

(24-02-2010, 04:40 PM)acko Wrote:
(23-02-2010, 11:25 PM)vancevtodor Wrote:
(20-02-2010, 09:30 AM)acko Wrote: Многу чудно време... Не знаеш кој со кого е, и против кого е...

Љубчо е само мал дел од тоа... Се мирел со Груевски, после се обединувале да го рушат. Разни играрии и представи, само за да замаглат што повеќе и ништо да не видиме.

Mozebi kolumnava Acko ke frli malku poveke koj so kogo e:

Quote:„ОФИЦИРСКИ ДОМ“

вторник, 23 фебруари 2010 14:57

(или Кој управува со Македонија?)Се везден исто. Кога Македонија ќе дојде до некаква шанса да исчекори надвор од жабарникот на поранешна Југославија, плус Албанија, плус Грција, веднаш се активираат некакви невидливи сили кои се закануваат дека земјата ќе остане надвор и од НАТО и од ЕУ. Цикличното повторување на ваквите настани и сценарија и нивната анализа, покажуваат дека станува збор за комбинација на разузнавачки активности и на домашната мафијашка структура „со бели јаки“, кои за крајна цел имаат Македонија да остане “темен вилает” или да јa нема воопшто

CELIOT TEKST

А, колку се дигна галама за симболиката на новиот плоштад, а за симболиката на ’Официрски дом’ речиси никој ништо не напиша.

Одговорот кој со кого е, провејува низ цела колумна, но на крајот е даден и директно: ’А овие, домашниве, во меѓуврме, ќе глумат скарани политички партии, истовремено со весниците во Скопје, кои како што читаме, се во „тешка кавга“.
Реално, не станува збор за ништо друго, отколку „мали сукоб на љевици“ или за глумење на кавга на луѓе од иста провениенција во различни табори.’


Сите заедно против етаблирањто на Македонија...

Јас го тоа нарекувам...режим во континуитетJeee
24-02-2010, 09:34 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#40

(18-02-2010, 02:43 AM)mara-popara Wrote: Za da odgovorime na Hristovoto prashanje: QUO VADIS, Македонијо!, mora da gi slagame kamchinjata vo mozajkot. Narechen povtorno predavstvo na Makedonija i MAKEDONCITE od KOMUNISTITE :


Quote:"Тогаш беа обелоденети неколку афери, поврзани со новооснованата ВМРО-ДПМНЕ, како аферите Балабан, Сина птица, Бугарски летоци на Тито Петковски итн.
Една од мноштвото такви медиумски афери, за која допрва ќе се утврдува како и зошто настанала (можеби токму на судењето Бикче vs. Љубче), беа фабулозните “смртни пресуди” на “терористичката ВМРО”. Во прашање беа некакви заканувачки писма кои наводни претставници на опозиционата ДПМНЕ им ги праќале на “комунистите”. Се потрудивме и го најдовме интервјуто на Георгиевски, дадено за Вечер од 21.11.1992, во кое тој зборува за Бикчето и смртните пресуди: “Пак ќе се вратам на онаа касета (емитувана во емисијата Без наслов, со повод на МТВ, гости: Слободан Богоевски и Љубо Јовановски, н.з.) на која видовме кој ги прави паравоените организации со членови на ВМРО-ДПМНЕ. И оттука и одговорот кому му е потребен имиџот на терористи во Републикава. Тој имиџ почна со онаа смртна пресуда на Коле Велјановски Бикчето врз Климе Митревски. Тоа беше онаа позната афера дека ВМРО-ДПМНЕ дели смртни пресуди. Коле Велјановски потоа заврши со тоа што си формира заштитни комитети под надлежност на Државната безбедност, а Климе Митревски како награда беше испратен како специјален претставник на Киро Глигоров да однесе некаква библиотека во Австралија. Значи, и двајцата учесници, кои го создадоа тој имиџ на ВМРО-ДПМНЕ како терористи, многу убаво се наградени од државата."


Eve ushte edno kamche vo mozajkot:

Quote:Соработниците на КОС на список

Во октомври 1991 година, два месеца пред трагичното загинување на првиот министер за внатрешни работи во плурална Македонија, од одредени структури во МВР била подготвена посебна информација за соработниците на некогашната КОС, кои дејствувале на територијата на Македонија. Со степен на државна тајна таа била подготвена во два примерока - еден бил доставен до тогашниот претседател Киро Глигоров, а другиот до архивата на МВР.

- Точно е, постои таква информација. Не ми е позната нејзината понатамошна судбина, но верувам дека примерокот за претседателот Глигоров се наоѓа во архивата на оваа институција. Колку што се сеќавам, на списокот имаше околу 96 лица од разни безбедносни, политички и економски структури. Тие тогаш се наоѓаа на раководни функции и беа членови на двете водечки наши партии. Некои од нив и ден-денеска држат политички функции, а некои се и во најблиското опкружување на премиерот Никола Груевски - вели Александар Диневски, кој во времето на подготвувањето на информацијата бил помошник-началник во секторот аналитика на МВР.

За информацијата дознава и КОС, ја добива во копија и во Белград веднаш се закажува вонредна седница на Генералштабот на ЈНА. Истата информација, според одредени сознанија, денеска ја има и една опозициска партија.
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=6C...F066D3BC41846E
03-03-2010, 08:06 PM
Reply