Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Односите помеѓу Македонија и Албанија(Македонците и Албанците во
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#41

Стварно ме чудиш како не ти е познат јазикот,да не станавте вехабисти иако тоа го одрекуваат од ИВЗ.
Масовноста е порака и до нас ама и до некој од вашите.
Што се однесува до снимката или некој наводни местенки сето тоа е во духот на нашето познато неверување за било која работа.Ако некој сака да намести нешто Соколи нема да направи грешки,што се познаваат од прва,па не се и тие толку глупави.

Види ја колумната кај Никола Младенов.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-05-2010, 07:27 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#42

[Image: dsci0575k.jpg]
[Image: dsci0576.jpg]
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-05-2010, 08:06 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#43

Лидерот е гол!
Ќорци од тешката артилерија на Ахмети. Тој сè повеќе е како наравоучението од приказната “Царот е гол”. Лидерот е гол. И тој е свесен за тоа што му го подвикнуваат дворјаните, ама не му остана со што да се нагрне
од Боби Христов

Ахмети е во паника. На “Илинденска” б.б. веќе одамна има декоративен статус како обезглавените византиски скулптури, а во карадачките планини и низ падините на Шара му шетаат конкуренти за неговата животна титула - еден, единствен и неповторлив лидер на војната. Во таков очај, со закрила на висок американски претставник зад себе испорача три услови до коалицискиот партнер Груевски за што “подобро релаксирање на меѓуетничките односи”.
Решавање на случајот “Сопот”, затворање на хашките случи и решавање на статусот на поранешните борци на ОНА, се тешка политичка артилерија во меѓуетничките односи, но една недела откако ги испука, предизвикаа само ефект на ќорци. Груевски си продолжува релаксирано со камен-темелници политиката да си го гради рејтингот во сопственото јато, а Ахмети не можејќи да се вклопи во “агендата” на партнерот, си најде утешно рамо за плачење кај лидерот на опозицијата од каде го соопшти фамозното решение за крупните проблеми.
“Со Груевски имав средба пред неколку дена, а во Владата има работни групи кои ги договараат прашањата и ги менаџираат проблемите”, рече Ахмети.
Што можат тие да донесат, во услови кога единствениот одговор од ВМРО-ДПМНЕ е дека “институциите постојат за во нив да се решаваат проблемите”, а токму во една од тие институции за статусот на борците на ОНА, од пратеник на ВМРО-ДПМНЕ се слушна дека “тоа прашање е веќе решено со постојните закони”.
Одговорот е, се чини - ништо конкретно, освен одлагање на проблемите и продолжување на глумењето функционалност во владината коалиција. За таквата констатација има неколку аргументи.
Прво, Ахмети со своето однесување досега толку ја поткопа својата позиција, што во албанскиот политички и јавен кампус ретко кој или малкумина му веруваат. Па и на последниот сет услови се гледа само како на политички маневар за поправање на лошиот имиџ во јавноста.
“Поставените услови, поради тоа што, како прво, немаат конкретна закана зад нив, како на пример напуштање на Владата, и второ, немаат конкретен рок за исполнување, не се сериозни политички барања од страна на Ахмети, туку се во функција на докажување пред албанскиот електорат”, вели аналитичарот Артан Садику. Според него, условите на Ахмети се само политички маркетинг и нов след во “редот несериозни чекори, како оној со Мајскиот договор од кој во владините одлуки нема ни трага ни глас”.
Второ, токму со фактот што е сосема политички ничкосан, Ахмети има најмалку аргументи за предвремени избори или напуштање на Владата за нивно предизвикување. Тој освен “бело знаме” нема никаков изборен адут в рака. Сите процени укажуваат дека на евентуални предвремени избори соодносот на силите во македонскиот и во албанскиот блок би бил повторно на страна на формирање иста влада како и сегашната. Дури и евентуално излегување од Владата само како притисок кон Груевски да му помогне во реанимацијата, е ризично за Ахмети, зашто не може да биде сигурен што ќе добие, покрај фамозните нови работни групи. Дел од размислувањата на аналитичарите во албанскиот блок се дека само со цврсто инсистирање на Мајскиот договор, кој го претстави како основа на коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ и во кој се содржани и дел од сега поставените барања, ДУИ би можела некако да ја врати изгубена поддршка кај Албанците.
“Само излегувањето од владината коалиција поради неисполнувањето на договорот со кој влезе во неа, може да се сфати како кредибилна политика на ДУИ. Во случај на напуштање на Владата без јака политичка основа, овој чекор на ДУИ ќе се сфати како неспособност на оваа партија да ги исполни нејзините ветувања, а не како тврдоглавост на премиерот”, вели аналитичарот Садику.
Дека ваквите анализи реално ги детектираат маките на Ахмети, потврди лично тој со последните изјави дека не калкулира со излегување од Владата.
“Сметам дека за разговор и за разрешување на овие теми, на овие проблеми, не се излегува од Влада. Напротив треба да се бара решение и да се изнајде решение за овие теми”, изјави Ахмети. Лидерот на ДУИ отиде и подалеку релативизирајќи го како “право на различно мислење” сè погласното незадоволство во партијата и барањето “ни ден повеќе да не губиме во влада која не нуди никаква перспектива” - што Теута Арифи го срочи во колумна. Сè на сè, ќорци од тешката политичка артилерија на Ахмети. Неговата позиција во овој момент сè повеќе наликува на наравоучението од приказната “Царот е гол”. Тој сè помалку околу себе има партиски дворјани кои се воодушевуваат од неговото виртуелно раскошно лидерско руво, туку напротив, го следат не еден, туку стотици извици: “Лидерот е гол”. И свесен е за тоа, ама не му остана со што да се нагрне.
Превземено од Форум
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
25-05-2010, 01:54 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#44

Ѕидини

Ристо Солунчев

Албанските политичари од Македонија се најголемите Европејци. Европејци, затоа што сакаат да подигнуваат ѕидини. Историјата на Европа покрај историја на културата може да биде и историја на подигнување ѕидини, предизвикување колежи на свое тло но и на туѓо, измислување на концентрациони логори, создавање тези за супериорни и инфериорни раси, за чисти и валкани религии, за прогресивни и реакционерни идеологии, за наши и ваши територии. Всушност, клучните држави на Европа, оние што се истакнале со создавање културни вредности, со величање на слободата, во исто време, дури и денес во многу сегменти се култури на бинарност, каде што едниот пол во таа бинарност секогаш стои на повисоко ниво, дискредитирајќи го другиот и другоста. Бинарноста е ѕид. Франција ги решава проблемите на другоста со тоа што ја претвора во истост. Сите сте Французи, но тоа е само на површината, другиот реално постои на периферијата. Но јас не сакам да се мрцварам себеси со Франција. Она што мене ме интересира е Македонија. За мене Македонија е манифестација на вистинскиот лик на битието, таа е икона, воплотува суштина, и мора да се оправда како естетски феномен. Оправдувајќи ја неа, го правдаме целиот свет. Поетот и писател Илхами Емин, за Македонија зборуваше како за Почва. Македонија не е држава, уредување, апарат со кој “славомакедонците” ги репресираат другите, бараат од нив да се откажат од себеси, од нивната разлика. Дрочна почва не само што не ги уништува разликите ами и ги расплодува, не може без нив ниту да се замисли. Затоа и можеше драгиот Илхами во Турција да говори за убавината и посебноста на Турците од Македонија. На спомнувањето на еден Турчин родум од Турција, а значаен за турската култура, да спомне тројца родени токму во Македонија. Албанците во Македонија никогаш така не се почувствуваа. Дали сите носиме вина за ова? Несомнено, државата Македонија ги остави Албанците надвор од многу случувања, и таа создавајќи ѕидови. Неверојатно е како лесно човек изѕидува. Но на ниво на народ, историски, Македонците никогаш не им посакувале зло на своите ближни, оние што живеат со нив, Албанците. Скоро сите стари што сум ги сретнал а што во својот живот дошле во допир со други од себе, Албанци, Турци, Власи, Роми, без разлика на бројот на другите, скоро сите ги говореа другите јазици. Ниту некој во Отоманската империја на тоа ги обврзуваше, ниту некогаш во школо ги учеа тие јазици, немаше рамковни договори, закани со оружје, ништо. Едноставно луѓето не беа Европејци, сите ì припаѓаа на Македонија. За секој грев кон другиот, кон Албанецот, сторен намерно или ненамерно, во име на мојот народ јас од длабините на срцето се извинувам, оти сакам секогаш да ја сочувам другоста во моја близина, ликот на другиот раз-личен од мене. Оти битието е раз-лики, ликови како епитомизации, битието е радоста на средбата на (раз)ликот на другиот. Ние тука во Македонија дозволивме евнусите од Европа, кои никогаш не го познавале создавањето на единството на разликите на онтолошко ниво како љубовно (природно) заедничарење, и знаеле само за апстрактни единства, на ниво на право (каде реално и не се земаат во обѕир разликите ами општиот супстрат), на ниво на економија (имено, ЕУ воопшто не е единство на разлики, таа бара од сите да станат исти, таа е само економска унија, со промената на условите на пазарот, ќе се менува и самиот пазар), сега тие да нè превоспитуваат. Како се станува Европеец? Со тоа што разликите не ги оставате сами да вообличат единство, да станат битие, туку создавате фиктивни единства на други нивоа кои воопшто не ги допираат реалните разлики и стварните единства. Ги сокриваат ѕидините. Бинарноста е ѕид. Македонија стана бинарна реалност. Ние живееме во најбеден тип сегрегација, полош и од оној во САД помеѓу белите и црните. Не живееме заедно, не си одиме на гости, не си плачеме на погреби, не се закопуваме заедно, не пиеме кафе заедно, не гледаме убави жени заедно. Нашите деца не учат заедно, не учат за исти ствари, немаат можност ниту за девствена детска симпатија едни со други. Албанците ја посакаа ова бинарност, упорно убедувајќи нè сите во бесмислената равенка дека 25=65 (+10=75). Имено во Македонија сепак има еден народ кој е мнозинство, Македонија не е како Црна Гора, Белгија, Швајцарија каде што ниеден народ не е во мнозинство. Фингирана бинарност, избришана мултинационалност. Желбата за кантонизација е само довршување на процесот, во основата, процес во кој народи со автентична култура која ја познава другоста стануваат евнуси, се европеизираат. Бинарноста како генератор на фиктивно единство. Една политичарка на ДУИ ја определи ЕУ како постмодерен феномен, но тоа не е точно. ЕУ е најмодерната реалност на светот, место каде што разликите се уништуваат како начела на битието, а се чуваат само како можност за остварување империјални единства на други нивоа. Ми оди во прилог на тезата. Во Македонија или ќе ги изѕидаме веќе претпоставените и посакувани ѕидови, или ќе одиме спроти тоа, кон апсолутно единство, љубовта по урнек на Божјата. Трето нема. Да се има на ум приказната за св. Макариј Египетски, барем како метафора за вистинскиот лик на битието. Пустиникот Макариј среќава костур на пагански жрец и започнуваат разговор. Костурот му го опишува пеколот: мртва темница, апсолутен мрак до болка, не можеш да го видиш лицето на другиот до тебе. Но во миговите на твојата молитва Макариј, во пеколот влегува грст светлина, доволна за да го видиме ликот на другиот, оној до нас, и во тој миг нè озарува среќа, парче од рајот.
Војна? Глупости. Ние веќе го живееме пеколот.

(Авторот е асистент на Институтот по филозофија)
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 25-05-2010, 01:56 PM by афион.)
25-05-2010, 01:56 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#45

(25-05-2010, 07:27 AM)афион Wrote: Стварно ме чудиш како не ти е познат јазикот,да не станавте вехабисти иако тоа го одрекуваат од ИВЗ.
Масовноста е порака и до нас ама и до некој од вашите.
Што се однесува до снимката или некој наводни местенки сето тоа е во духот на нашето познато неверување за било која работа.Ако некој сака да намести нешто Соколи нема да направи грешки,што се познаваат од прва,па не се и тие толку глупави.

Види ја колумната кај Никола Младенов.

Afion jas kako sokoli zboruvam allbanski,makedonski, srpski, hrvatski, turski, germanski, italjanski, sega ucam bugarska, vjem i po ceshki.
Pesnata ili mozhda ne e pesna mozhno e nekoe ilahije ne se pee vo nieden od ovie jazici.najiskreno ti kazhuvam deka ta pesna ne e na allbanski i ne ja razbrav nitu eden zbor.

Shto se odnesuva do porakata sve e jasno.Jas ja dobiv porakata.A taja gllasi na zapadu nishta novo.Pak sekoja makedonska partija koga ke ima pad na rejting allbancite ke brojat zhrtvi.
Ako nekoj saka da namesti neshto toa go pravi so cell.Inace veqe zastare sllucajot.Ako saka gruevski da go drzhi rejtingot vo nivo togash ke treba da ubie ushte cetri pa ushte cetri.Vo takov sllucaj zapadniot svet i usa ke ni kazhat pa branete se.ne mozheme mie da vi stvorime supermen da dojde da ve brani.Toa ne mu odgovara na hitler.So namernite propusti novinarite ushte dollgo ke imat da pishuvat.I nastanot permanentno ke se aktualizira.I ke se pishuvat dollgi kollumni.Afion pokojniot aliu ne bill vo nikakva oruzhena grupacija.Aksh ili ana ima legalni strukturi koi veqe odavna od osamostojuvanjeto na kosovo gi rasformira edinicite.Jas licno togash dejstvuvav vo grcija.Se prekina so dejstvija.Desetici bunkeri so oruzhje ostana vo grcija.Narodot afion gi poznava lludjeto.Obeseniot vo idrizovo nikoj ne go zhaleshe bideiki ne beshe covek.Beshe gjubre.
Vllasta go optuzhi za napad vrz milicioner koj napad nikogash ne go izvrshill.Pokojniot milicioner e zhrtva na stranskite agenturi vo makedonija.Istiot znaeshe deka ako se predade na makedonskite vllasti nikogash nema da ima pravo sudenje so koe ke go dokazhe nevinosta.Se obiduvashe so stranski instituci predi se so unhcr da se bori za svojata nevinost.Ne stigna do cellta.Go porazija cesnite allbanci.Zatoa ti kazhuvam, nedaj bozhe da pocne nova vojna.Od moite allbanci ke napravam sapun.
25-05-2010, 08:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

Quote:Арифи: Се повеќе членови се за напуштање на коалицијата

Автор: Бојана Димитријевска 15:36 | 25 мај 2010Постојано се зголемува бројот на членови во партијата кои што сметаат дека треба да се напушти коалицијата, изјави денеска потпретседателот на ДУИ Теута Арифи, иако претседателот на партијата Али Ахмети претходно изјави дека ДУИ не излегува од Владата

Арифи рече дека во ДУИ постојат две фракции, едната е дека ДУИ треба да остане дел од владеачкото мнозинство, а другата дека ДУИ треба да си го преиспита не само учеството во власта туку и своите политики.

„Јасно е дека насоката во која се движиме како земја е проблематична за нас како политичка партија. Јас ги респектирам ставовите кои се различни од моите, но треба да бидат аргументирани за да ме убедат во спротивното“, изјави Арифи.

Лидерот на ДУИ Ахмети пред неколку дена изјави дека доколку ДУИ ја напушти владината коалиција, нема да придонесе за решавање на спорот со името и внатрешните проблеми на земјата.

Арифи пак рече дека една политичка партија која е силна како ДУИ има решенија и секогаш ќе има без да биде член на некоја коалиција и оти може да се справи сама со проблемите.

Доколку ДУИ ја напушти власта, Арифи рече дека опцијата за предвремени избори треба да се разгледа и отвори, а не да се бега од неа.

Од коалиционата ВМРО-ДПМНЕ не сакаа да го коментираат ставот на потпретседателот на ДУИ.
26-05-2010, 12:16 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#47

(25-05-2010, 08:50 PM)sokoli Wrote: Zatoa ti kazhuvam, nedaj bozhe da pocne nova vojna.Od moite allbanci ke napravam sapun.
Брат искрено имам едно прашање до тебе...зошто вие албанците не си направите етнички чиста албанска патија...(без косовари и сл. мафијаши дојдени од 99')...пошто сите партии ви се по директива на Косово...а тоа значи,шверц,криминал,и проблеми!

Значи...зошто дозволувате да бидете најомразена нација во светот,само поради одредени криминални структури....дај решете го еднаш тој проблем и бидете си еманципирани граѓани,а не да се гледаме преку нишан уште долго!
26-05-2010, 02:38 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#48

(26-05-2010, 02:38 AM)Makedonec Wrote:
(25-05-2010, 08:50 PM)sokoli Wrote: Zatoa ti kazhuvam, nedaj bozhe da pocne nova vojna.Od moite allbanci ke napravam sapun.
Брат искрено имам едно прашање до тебе...зошто вие албанците не си направите етнички чиста албанска патија...(без косовари и сл. мафијаши дојдени од 99')...пошто сите партии ви се по директива на Косово...а тоа значи,шверц,криминал,и проблеми!

Значи...зошто дозволувате да бидете најомразена нација во светот,само поради одредени криминални структури....дај решете го еднаш тој проблем и бидете си еманципирани граѓани,а не да се гледаме преку нишан уште долго!

Of-topic

Makedonec, добредојде на форумов. Tи пожелувам многу плодни и делотворни дискусии.
26-05-2010, 06:38 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#49

(26-05-2010, 02:38 AM)Makedonec Wrote:
(25-05-2010, 08:50 PM)sokoli Wrote: Zatoa ti kazhuvam, nedaj bozhe da pocne nova vojna.Od moite allbanci ke napravam sapun.
Брат искрено имам едно прашање до тебе...зошто вие албанците не си направите етнички чиста албанска патија...(без косовари и сл. мафијаши дојдени од 99')...пошто сите партии ви се по директива на Косово...а тоа значи,шверц,криминал,и проблеми!

Значи...зошто дозволувате да бидете најомразена нација во светот,само поради одредени криминални структури....дај решете го еднаш тој проблем и бидете си еманципирани граѓани,а не да се гледаме преку нишан уште долго!

Makedonec Deka sme najomrazenata nacija na svetot jas ne sum bash siguren.Mie imame solidni odnosi so mnogu nacii na svetot.A narocito so najdemokratskite zemji i vatikan.Slika na omrazenost stvarat sllavjanskite novini bideiki taka sakta da bide a ne deka taka e.Makedonec sekoja shuma ima i divec.No mie allbancite vo svetot uspevame.da ti napomenam allbancite od makedonija deneska imat dve nobellovi nagradi.No makedonski i srpski novini ne pishuvat za tie raboti.vednash se aktualizira allbanec svercer na droga faten so 200 grama marihuana.Dodeka vevcanka makedonka snajka na zemunskiot kllan se fati so pollovina tona kokain.Allbancite mafijashi i kriminallci, dodeka amerikancite dovadjat do soznanija deka obrtaj na srpskiot kokainski kartell pravi obrt od 5 miljardi evra godishno.Tipicen sllucaj subotic-sharic.Likvidira eden predsedatell na vllada.Sprema se za likvidacija ushte na dvajca (tadic-borisov).
Allbanski mafijashi i kriminallci se samo poshtari.Dodeka generallni direktori na kriminallniot DHL nikogash ne bille i ne uspealle da bidat allbanci.
Koga spomnuvash politicki partii.Allbanskite politicki parti vo makedonija se proizvod na makedonskite politicki garnituri.Tipicen primer PDP koja beshe formirana od allbanci.Makedonskite strukturi samo shto ne umrea od maka dodeka ne gi raspadna.Go donesoa udbashot xhaferi ne smetajki deka toa ke im se vrati kako bumerang.Deneska omilen i pragmaticen politicar e rufi osmani koj e cenet od site allbanci.Site fondovi od site ministerstva se bllokirani za opshtina gostivar.samo i samo da ne prosperira nezavisen gradonacallnik.A zashto prashaj go ali pasha toptani i gospodin gospodin gospodin adollf gruevski.Allbanskite domashni politicari drzhava makedonija gi troshi nabrzina.Ist e sllucajot i so imer selmani.Toj e tipicen nusprodukt na gruevski.Toj poprazno igra na allbanska nacionallna karta.Procitan e od pocetok.Pa i mie naviknavme veqe so takvi banallni politicki igri.Znaci allbanski politicar od makedonija od pocetok e osuden na poraz.
26-05-2010, 08:33 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#50

(26-05-2010, 06:38 PM)Администратор Wrote: Of-topic

Makedonec, добредојде на форумов. Tи пожелувам многу плодни и делотворни дискусии.
Благодарам!
(26-05-2010, 08:33 PM)sokoli Wrote: Pa i mie naviknavme veqe so takvi banallni politicki igri.Znaci allbanski politicar od makedonija od pocetok e osuden na poraz.
Добро...еве јас и ти како еманципирани граѓани...ајде разумно да размислиме дали може да се појави некој човек шо ќе рече марш у п.м на сите подбуцнувачи(европски,амерички,косовски,српски и сл...) и да си живееме среќно и весело уште 100 милениума?? Или на повеќето албанците им одговара стално да бидат жртви и да кажуваат дека немаат права...коа и сам знаеш дека освен што не сте се одделиле од Македонија(федеративно) другите сите можни права ги имате!Salutingsmiley
(This post was last modified: 27-05-2010, 01:16 AM by Makedonec.)
27-05-2010, 01:14 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#51

(27-05-2010, 01:14 AM)Makedonec Wrote:
(26-05-2010, 06:38 PM)Администратор Wrote: Of-topic

Makedonec, добредојде на форумов. Tи пожелувам многу плодни и делотворни дискусии.
Благодарам!
(26-05-2010, 08:33 PM)sokoli Wrote: Pa i mie naviknavme veqe so takvi banallni politicki igri.Znaci allbanski politicar od makedonija od pocetok e osuden na poraz.
Добро...еве јас и ти како еманципирани граѓани...ајде разумно да размислиме дали може да се појави некој човек шо ќе рече марш у п.м на сите подбуцнувачи(европски,амерички,косовски,српски и сл...) и да си живееме среќно и весело уште 100 милениума?? Или на повеќето албанците им одговара стално да бидат жртви и да кажуваат дека немаат права...коа и сам знаеш дека освен што не сте се одделиле од Македонија(федеративно) другите сите можни права ги имате!Salutingsmiley
Mnogu kratok post a mnogu dollgo me terash da razmislluvam.
Kako prvo emancipiran gradjanin treba da rascistime prvo so zborot emancipacija.Biodeiki razlicni ludje imat razlicni viduvanja za emancipacija.Nekoj pod emancipiran podrazbira da bide vo skllop so svetskite trendovi ili podobro modernist.Ne spadjam bash vo ta grupa.Ako smetash nekoj za emancipiran ako e akademski gradjanin jas najmallku sum toa.Jas sum fizicki rabotnik zidar i sebesi go smetam za dobar majstor.Imam zavrsheno samo osnovno shkollo, Tatko mi imall samo veceren kurs i znaell da pishuva i cita novina.Inace tradicija mi e vo familija sllasticarstvo.

Koga zboruvash za razumen covek mislish li na politicar allbanec?
Makedonec edna swajcarija koja e najbogata zemja vo svetot ne mozhe da egzistira neovisno od drugite.Ima svoi prijatelli a najmnogu ima podbucnuvaci.Samo za potsetuvanje swajcarija ne e clen na nato i eu i sekoja godina pllaqa po 1,6 miljarda evra za novo vlezenite clenki vo eu.Prviot sosed germanija e najgolem podbucnuvac na swajcarija.Bara od swajcarija da gi dostava bankarskite tajni na eu.poseldnite dve godini dojdeni 120 iljadi germanci na privremena rabota samo vo kanton cirich.Germanija bara istite da ne pllaqat porez na zarabotka vo svajcarija nego vo germanija.Znaci edna swajcarija koja e najbogata zemja ima podbucnuvaci i koketira so istite.A mie kako drzhava makedonija ne sme insell utopija.Pa ni mie ne mozheme sami.Pa koga treba i so podbucnuvacite ke zboruvame no treba da se otvarat oci istite da ne ni go spushtat.E tuka bidi siguren deka ne samo mie allbancite nemame takov no na zhallost ni vie nemate takov politicar.

Koga velish deka mozhno na nas allbancite najmnogu ni odgovara ullogata na zhrtva.Hmmm ne znam kako da go svatam ova nema da kazham licemerie.Makedonec jas brojam zhrtvi sekoj den.I voopshto ne mi se dopadja.Koga velish deka gi imame site prava osven pravoto na podellba ili federalizacija.Makedonec mene mi e odzemeno osnovnoto pravo a toa e pravo na zhivot.Samo da te podsetam makedonec.najmlladata drzhava kosovo.Srbite tamo samo pred edna decenija izbija 13 iljadi gradjani pretezhno civilisti.Drzhava kosovo vo svojot ustav stoi kako drzhava na zhitelite na kosovo.Go smeni nacionallnata zastava stavi edna izmislena vo koja do svojata zvezda stavi i na srbi i na cigani i na torbeshi da ne se oseqat kako zapostaveni.Mallcinstvata vo kosovo iznesuvat vo moment samo 6%.Dodeka vo drzhavna administracija se predstaveni so 15-20%.Makedonec prava jas imam vo swajcarija kade za 1 killometar povisoka brzina se kaznuvam so 60SF.Tolku pllaqa i shoferot na premijerot na swajcarija.I bidi siguren deka e taka.Nash premier se vozi so drzhavna kolla i nasekade se podignuva rampa na putarina i ima pratnja 30 koli obezbeduvanje.Premijerot na svajcarija se zapira nasred avtopat od policija.Negoviot shofer se utvrduva deka ima konzumirano allkoholl.Premijerot ne se pushta ponatamu sve dodeka ne dojde drug shofer od bern.Najllosho e deka milicionerot mu vika na premierot gospodine premiere sram treba da vi bide.Vie go donesuvate zakonot i ne go pocituvate.I toa pred televiziski kameri.E kako jas da se bunam koga me kaznuvat policija.Znaci jas imam isti prava i isti obvrski kako swajcarkiot premier pa i sekoj pratenik, i kako ke se bunam.

Pogledaj edna firma na tvoj sogradjanin vo svajcarija.Firma so poceten kapitall od 100 iljadi franaka deneska dostignalla vo site 4 filiali da zaposli preku 300 rabotnici pretezhno od makedonija.Godishen bruto obrt od 68 miljoni franaka za kalendarska godina 2009.Zaposleni 16 arhitekti i 8 profesionallni menadzheri.Mozheme da kazheme deka drzhi monopoll vo kabllovska montazha vo centrallna i istocna swajcarija.

http://www.moneyhouse.ch/u/isen_tiefbau_....721-2.htm
27-05-2010, 07:39 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#52

Sokoli dali ti kako albanec bi sredil nie Makedoncite na primer da rabotime vo ovaa firma?
Vo Makedonija albancite mozi da rabotat kade sakaat,zatoa sto taka pisi vo ramkovniot dogovor,aj ti kazimi kolku albancite vrabotuvaat makedonci?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-05-2010, 07:47 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#53

(27-05-2010, 07:39 PM)sokoli Wrote: Znaci jas imam isti prava i isti obvrski kako swajcarkiot premier pa i sekoj pratenik, i kako ke se bunam.
Абе мислава ти држи вода....ама најбитно е што тука во Македонија има 1000 примери каде што,Албанците се тие што први почнуваат со непочитување на законите...

пример:...Во западна Македонија,албанците не плаќаат струја и вода со години....замисли правопропорционално и во источна Македонија да не се плаќа со години од страна на македонците тогаш ќе пропадне ЕВН!

И сам знаеш колку инкасатори за струја,вода и сл. имаат загинато по селата од западна...затоа не прави споредба со Швајцарија или сл.
27-05-2010, 10:10 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#54

(27-05-2010, 07:47 PM)афион Wrote: Sokoli dali ti kako albanec bi sredil nie Makedoncite na primer da rabotime vo ovaa firma?
Vo Makedonija albancite mozi da rabotat kade sakaat,zatoa sto taka pisi vo ramkovniot dogovor,aj ti kazimi kolku albancite vrabotuvaat makedonci?

makedonec sega me zaebavash ili shto e vo prashanje.Vo ramkoven pishuva deka allbanci mozhat da rabotat nasekade a ne rabotat nikade.Dodeka vo ramkoven pishuva deka makedonec ne mozhet da rabotit na sekade a rabotat medju allbanci i zarabotuvat.Makedonec polla gajre e izgradeno od majstori od kriva pallanka, i od bitolla.Krivo pallancani bea mnogu dobri majstori i barani majstori.Dodeka ne gi otkria cegrancani.Otidna da rabotat kaj niv i sega ne izleguvat od tamu.Imat dogovoreni raboti za dve godini odnapred.Makedoncite majstori na billo koj zanaet pravat pari medju allbanci bidi siguren vo toa i se ceneti.

Shto se odnesuva do gorespomenatata firma nema nitu eden makedonec no za toa ima germanci i portugallci.Bideiki makedonci mnogu mnogu mallku gi ima vo kanton zürich pa i vo swajcarija.Makedonci se pretezhno vo kanton tesin koj e italjanski kanton.Dodeka vo germanskite kantoni gi ima samo nekoi koi doshle vamu so pomoc na allbanci.Toa e vistinata.
27-05-2010, 10:51 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#55

(27-05-2010, 10:10 PM)Makedonec Wrote:
(27-05-2010, 07:39 PM)sokoli Wrote: Znaci jas imam isti prava i isti obvrski kako swajcarkiot premier pa i sekoj pratenik, i kako ke se bunam.
Абе мислава ти држи вода....ама најбитно е што тука во Македонија има 1000 примери каде што,Албанците се тие што први почнуваат со непочитување на законите...

пример:...Во западна Македонија,албанците не плаќаат струја и вода со години....замисли правопропорционално и во источна Македонија да не се плаќа со години од страна на македонците тогаш ќе пропадне ЕВН!

И сам знаеш колку инкасатори за струја,вода и сл. имаат загинато по селата од западна...затоа не прави споредба со Швајцарија или сл.

Makedonec ovie tvoi stavovi koi se nadevam ne se tvoi me iritirat najmnogu.Mozhevte da dezinformirate porano koga beshe ESM i koga beshe sve vo vashi race.Gledash se menuvat vreminjata i vie ne mozhete da se pomirite so toa.
EVN privatna firma na stranski vllozhuvac.Sudski spor vo cikago za cifra 1 miljarda evra so drzhava makedonija.ELEM pobaruva od istite 200 miljona evra za dollgovi od 480 000 sudski sporovi za nepllateni smetki.
Makedonec pa dali vo makedonija ima 480 000 allbanski familii.Ako prosecno allbanska familija ima 5 clena izleguva deka allbanci ima vo makedonija 2.4 miljona.Sega makedonec razmislli sam koja e vistinata a koja llaga.Ako allbanci ima 2.4 miljona togash stoi tvojata tvrdnja deka allbancite ne pllaqat struja.Ako ne se tolku vo broj allbancite togash toa e vasha izmishlotina.Bideiki do vcera ste go pravelle toa.Makedonci ne pllaqalle i sve pllaqalle allbanci.Pa sega mislite deka e kontra.Ne makedonec.Jas koga sum na odmor pravam smetka za struja.Posle dve nedelli begam od makedonija nema koj da gi pllati smetkite.Me isklucuvat.Koga pristignuvam vo makedonija otidnuvam podmiruvam smetki i za eden den imam struja doma.Ne mozhesh da mu izbegash na avstrijancite bidi siguren.
Vodata makedonec e vo nadlezhnost na llokallnata samouprava i opshtinskite javni pretprijatija.Billo koj dokument vo obshtina treba smetki podmireni za voda i gjubretarina za da dobivash dokument.I tamu nema beganje.
Ubienite inkasanti da imallo dva tri sllucaja.Predi 5 godini ni se spasi poshtarot vo nasheto sello.Gospodinot namesto da ja vrshi svojata rabota odeshe vo edna kuqa na kurvanje.Toa kaj nas ne se akceptira dobivash kurshum ako na nekoj mu vleguvash vo kuqa.Koj shto kazhuva e edno a reallnosta e sosema neshto drugo.Retko koj makedonec ako te najde doma ke te ostavi tek take da pominesh.Makedonec ne meshajte kurvanje i perverznost so politika.Vakvi llagi i dezinformacii iritirat
27-05-2010, 11:10 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#56

(31-05-2010, 06:16 PM)razurnuvac Wrote: Naslovnica Novosti Kosovo: Tačijeva Vlada ostvaruje godišnji prihod od 200 milijuna USD od organiziranog kriminala
Kosovo: Tačijeva Vlada ostvaruje godišnji prihod od 200 milijuna USD od organiziranog kriminala
May 30, 2010 at 06:54 PM
Američko izvješće od 1. svibnja 2010. godine otkriva sprege kosovskih vlasti s kriminalnim i obavještajnim podzemljem. Prvi put je objavljen podatak kako od djelatnosti organiziranog kriminala Vlada Hašima Tačija preko svoje paraobavještajne organizacije SHIK ostvari godišnji prihod od 200 milijuna američkih dolara.


Izvješće Davida L. Phillipsa od 1.5.2010.

U najnovijem izvješću, od 1. svibnja 2010. godine, koje je za Nacionalni odbor za praćenje vanjske politike SAD-a, pripremio David L. Phillips, koji je kao stariji savjetnik za demokraciju i regionalnu stabilnost radio za američki State Department, u Odjelu za europska pitanja, te kao direktor radne skupine za južni Balkan, Vijeća za vanjsku politiku (Council on Foreign Relations); identificirao je slabe točke kosovske neovisnosti, a posebno spregu kosovskih vlasti s organiziranim kriminalom i obavještajnim podzemljem, čime je praktički potvrdio kako je Vlada u Prištini pod kontrolom organiziranih kriminalnih grupa i obavještajnog podzemlja, s kojim je usko povezan i kosovski premijer Hašim Tači, i njegova politička stranka.

Izvješće otkriva postojanje i djelovanje specijalnih paraobavještajnih skupina pod kontrolom premijera Hašima Tačija, koje ujedno predstavljaju i glavnu organizacijsku spregu Vlade Kosova i organiziranog kriminalnog podzemlja.

Izvješće izrađeno na temelju informacija i dokumenata State Departmenta, Kongresa, kongresnog Odbora za vanjsku politiku, te informacija prikupljenih na Kosovu

„Informacije u ovom izvješću prikupljene su od više primarnih i sekundarnih izvora, uključujući razgovore s predstavnicima Vlade Kosova, kosovskim političarima, predstavnicima medija na Kosovu, i članova Albansko američke zajednice.

Također, vođene su rasprave s dužnosnicima State Departmenta, te na Capitol Hillu s članovima američkog Kongresa, kao i profesionalnim osobljem Odbora za vanjsku politiku Kongresa.

Sekundarni izvori informacija uključuju dokumente pripremljene od strane Vlade SAD-a, Europske unije, Svjetske banke, drugih međunarodnih financijskih institucija, članaka u medijima, kao i izvješća međunarodnih ali i domaćih nevladinih organizacija na Kosovu“, stoji u Izvješću, u dijelu kojem se opisuju izvori informacija kojima je pri izradi ovog dokumenta raspolagao autor David L. Phillips.

Sjedinjene Države pomažu Kosovo zbog boljeg imidža u islamskom svijetu

Zanimljivo je i da se po prvi puta, kao motiv Vlade SAD-a za pružanje pomoći neovisnom Kosovu, pojavljuje bolji imidž Sjedinjenih Američkih Država u islamskom svijetu, zbog čega se i u ovom izvješću naglašava činjenica kako je stanovništvo na Kosovu uglavnom muslimansko, što prema ovom dokumentu predstavlja i jedan od posebnih interesa operacija SAD-a na Kosovu i pružanje financijske i druge pomoći vlastima u Prištini.

„Obamina administracija pruža vrijednu političku, diplomatsku i ekonomsku podršku Kosovu.

SAD su među najvećim donatorima Kosova, sa 120,9 milijuna američkih dolara za političke i ekonomske reforme u 2009. godini i 100 milijuna američkih dolara u 2010. godini.

...

Spašavanje Kosova, čije je stanovništvo uglavnom muslimansko, pod vodstvom SAD-a, je važna poruka široj muslimanskoj zajednici u vrijeme kada Obamina administracija radi na popravljanju imidža SAD-a u svijetu“, navodi se u izvješću, u dijelu koji nosi podnaslov „Interesi SAD-a“, čime se zapravo objašnjavaju posebni interesi SAD-a u pomaganju kosovskim vlastima u političkim i ekonomskim reformama.

„Kosovo ključno za stabilnost jugoistočne Europe“

„Ako postoji mogućnost ponovnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, Kosovo bi vjerojatno moglo biti ta iskra.

Stabilno, mirno i Kosovo okrenuto razvoju, koje podržava demokratsko upravljanje i manjinska prava je ključno za stabilnost jugoistočne Europe.

Kao i transparentna i odgovorna vlast, što je nužno za razvoj slobodne tržišne ekonomije, kao i regionalnih napora na suzbijanju organiziranog kriminala i borbi protiv terorizma“, navodi u svojem izvješću Phillips.

Ekonomski pokazatelji pokazuju kako je Kosovo država koja funkcionira na organiziranom kriminalu

Međutim, s druge strane, ekonomski pokazatelji koje autor iznosi u svojem izvješću jasno pokazuju kako se u zadanim ekonomskim uvjetima, te u situaciji u kojoj organizirani kriminal praktički kontrolira izvršnu vlast, Kosovo kao država može financirati jedino na nezakonitim prihodima od organiziranog kriminala pod pokroviteljstvom kosovskih vlasti.

„Vanjski dug je u porastu.

... Vlada Kosova financira izgradnju autoceste prema Albaniji i dug bi mogao značajnije porasti zbog prekoračenja cijene troškova izgradnje.

Ostale nesigurnosti uključuju razinu, trajanje i visinu donatorske podrške. Dodatni teret je i kosovski dio jugoslavenskog duga“, navodi se u izvješću, čime se zapravo jasno daje do znanja kako stabilnost proračuna Kosova velikim dijelom ovisi o međunarodnim donacijama Vladi u Prištini, te bi najavljena moguća smanjenja financijskih donacija Kosovu, mogla dodatno ugroziti ekonomsku održivost likvidnosti kosovskog državnog proračuna.

„Nezaposlenost je visoka. Preko 40% Kosovara su nezaposleni, od čega je polovica nezaposlenih ispod 25 godina starosti.

Razina nezaposlenosti za osobe od 15 do 24 godina je 70,5 posto. Od toga 96,3 posto nikada nisu imali nikakav posao.

Oko 30 tisuća ljudi uključuje se na tržište rada svake godine, bez ikakvog izgleda za pronalaženje radnog mjesta.

U 2009. godini Kosovo je imalo stupanj siromaštva od 45 posto, dok je 15 posto stanovništva živjelo u ekstremnom siromaštvu“, stoji u izvješću, u kojem Phillips zaključuje kako je Kosovo najsiromašnija europska država.

Tačijeva Vlada preko paraobavještajne službe SHIK prikuplja 200 milijuna dolara godišnje od kriminalnih aktivnosti

„Organizirani kriminal je također unutar struktura moći i političkih stranaka.

SHIK, struktura obavještajnog podzemlja pod kontrolom PDK, prema izvjkešćima prima 200 milijuna američkih dolara godišnje kroz mito, iznude, reket i usluge zaštite.

Postoje kriminalne veze između albanskih i srbijanskih kriminalnih bandi i drugih transnacionalnih kriminalnih mreža.

Ne samo da u kosovskom pravosuđu nedostaje političke volje za borbu protiv tog neformalnog sektora, nego su i zakonske osnove za istrage protiv organiziranog kriminala nedostatne zbog brojnih zakonskih nedorečenosti.

Kosovo nema „Antimafijaški zakon“ ili zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnim aktivnostima.

Mjere za zaštitu svjedoka ne postoje“, zaključuje Phillips u izvješću Nacionalnog odbora za praćenje vanjske politike SAD-a, od 1. svibnja 2010. godine.

Izvješće Nacionalnog odbora za praćenje vanjske politike SAD-a, od 1. svibnja 2010. godine možete u cijelosti pročitati OVDJE.

Necenzurirano.com

Povezano:

Ekskluzivno: Objavljujemo dokument njemačkog BND-a o vezama Osmanija i vlasti na Kosovu

Kosovski premijer Hašim Tači 2005. bio pod istragom BND-a zbog veza s klanom Osmani

Državni proračun Kosova u funkciji pranja novca za kriminalni klan Osmani

Oficir za vezu Osmanijevih s crnogorskom duhanskom mafijom: Ratko Musić

Glavna poveznica balkanske duhanske mafije, TDR-a i klana Osmani: Ekrem Lluka

Čak 156 pripadnika tzv. „OVK“ bili su povezani s terorizmomVEKE i SAD pocnaa da objavuvat oficijalni podatoci sega e taa paklena masina postavena vo koja SAD se vpletkaa so vleguvanje na BALKAN i voeno intreveniranje vrz SRBIJA so davanje pomos na ALABNCITE na KSOOVO , megutoa gi zapostavija site ukazuvanja deka doagat na TERITORIJA na koja po mentalitet ziveat po KARAKTER BRAKA slicni edni na drugi kako sijamski bliznaci , razuznavackite izvestai koi stigale tuka preku sluzbi od GERMANIJA , i site zemji od EU i od site organizacii na EMIGRACIJA moze da se dojde do zaklucok deka bile SILNO ubedeni deka ednite se KATOLICI i za ZAPAD , drugite se MUSLIMANI i tie se za ZAPAD , a onie pravoslavnite se demek za ISTOK bez da se potencira brojka deka tokmu prvite dve otsekogas imale POVEKE SORABOTNICI LOJALNI i VERNI i DOSLEDNI na MOSKVA otsekogas , taka da sega so priblizivanje na SRBIJA kon SAD t.e prv cekor e napraven od SAD kon SRBIJA , kako ZEMJA na koja ke smeta SAD vo site idni voeni proekti na BALKAN ne stavi site nas tamu dole pak vo vtor plan. RANATA na KOSOVO samo ke tlee i ke zari eden den dal ke e za nekoi 10,20 , 30 ili poveke godini ili vo naredni 10 ke docekame da SAD armija od BONSTIL ke ja napdne PRISTINA so pomos na SRBIJA sto ke e pokazatel za toa kogo podrzuva SAD , bidejki SRBIJA ponudi da kampot BONSTIL ostne iako e na KOSOVO toa e SRBIJA , taka da ke sledat dosta REVIDIRANJA i na drzavi i na granici po POLSKA i GRCIJA so kakva zestina ke se toa slucuva vo SOZDAVANJE na SOJUZ na NEKOGASNI YU DRZAVI ke doznaeme naskoro


ZALAM sto MAKEDONIJA ostana vo toj vakum usmrden prostor

постот го префрлам тука бидјки оценив дека не му е место на темата за Срѓан Керим. Мислам дкеа ке ја прифатиш како добронамерна мојата интервенција.
31-05-2010, 09:21 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#57

(31-05-2010, 09:21 PM)Администратор Wrote: [quote='razurnuvac' pid='9896' dateline='1275326188']
Naslovnica Novosti Kosovo: Tačijeva Vlada ostvaruje godišnji prihod od 200 milijuna USD od organiziranog kriminala
Kosovo: Tačijeva Vlada ostvaruje godišnji prihod od 200 milijuna USD od organiziranog kriminala
May 30, 2010 at 06:54 PM
Američko izvješće od 1. svibnja 2010. godine otkriva sprege kosovskih vlasti s kriminalnim i obavještajnim podzemljem. Prvi put je objavljen podatak kako od djelatnosti organiziranog kriminala Vlada Hašima Tačija preko svoje paraobavještajne organizacije SHIK ostvari godišnji prihod od 200 milijuna američkih dolara.


Izvješće Davida L. Phillipsa od 1.5.2010.

U najnovijem izvješću, od 1. svibnja 2010. godine, koje je za Nacionalni odbor za praćenje vanjske politike SAD-a, pripremio David L. Phillips, koji je kao stariji savjetnik za demokraciju i regionalnu stabilnost radio za američki State Department, u Odjelu za europska pitanja, te kao direktor radne skupine za južni Balkan, Vijeća za vanjsku politiku (Council on Foreign Relations); identificirao je slabe točke kosovske neovisnosti, a posebno spregu kosovskih vlasti s organiziranim kriminalom i obavještajnim podzemljem, čime je praktički potvrdio kako je Vlada u Prištini pod kontrolom organiziranih kriminalnih grupa i obavještajnog podzemlja, s kojim je usko povezan i kosovski premijer Hašim Tači, i njegova politička stranka.

Izvješće otkriva postojanje i djelovanje specijalnih paraobavještajnih skupina pod kontrolom premijera Hašima Tačija, koje ujedno predstavljaju i glavnu organizacijsku spregu Vlade Kosova i organiziranog kriminalnog podzemlja.

Izvješće izrađeno na temelju informacija i dokumenata State Departmenta, Kongresa, kongresnog Odbora za vanjsku politiku, te informacija prikupljenih na Kosovu

„Informacije u ovom izvješću prikupljene su od više primarnih i sekundarnih izvora, uključujući razgovore s predstavnicima Vlade Kosova, kosovskim političarima, predstavnicima medija na Kosovu, i članova Albansko američke zajednice.

Također, vođene su rasprave s dužnosnicima State Departmenta, te na Capitol Hillu s članovima američkog Kongresa, kao i profesionalnim osobljem Odbora za vanjsku politiku Kongresa.

Sekundarni izvori informacija uključuju dokumente pripremljene od strane Vlade SAD-a, Europske unije, Svjetske banke, drugih međunarodnih financijskih institucija, članaka u medijima, kao i izvješća međunarodnih ali i domaćih nevladinih organizacija na Kosovu“, stoji u Izvješću, u dijelu kojem se opisuju izvori informacija kojima je pri izradi ovog dokumenta raspolagao autor David L. Phillips.

Sjedinjene Države pomažu Kosovo zbog boljeg imidža u islamskom svijetu

Zanimljivo je i da se po prvi puta, kao motiv Vlade SAD-a za pružanje pomoći neovisnom Kosovu, pojavljuje bolji imidž Sjedinjenih Američkih Država u islamskom svijetu, zbog čega se i u ovom izvješću naglašava činjenica kako je stanovništvo na Kosovu uglavnom muslimansko, što prema ovom dokumentu predstavlja i jedan od posebnih interesa operacija SAD-a na Kosovu i pružanje financijske i druge pomoći vlastima u Prištini.

„Obamina administracija pruža vrijednu političku, diplomatsku i ekonomsku podršku Kosovu.

SAD su među najvećim donatorima Kosova, sa 120,9 milijuna američkih dolara za političke i ekonomske reforme u 2009. godini i 100 milijuna američkih dolara u 2010. godini.

...

Spašavanje Kosova, čije je stanovništvo uglavnom muslimansko, pod vodstvom SAD-a, je važna poruka široj muslimanskoj zajednici u vrijeme kada Obamina administracija radi na popravljanju imidža SAD-a u svijetu“, navodi se u izvješću, u dijelu koji nosi podnaslov „Interesi SAD-a“, čime se zapravo objašnjavaju posebni interesi SAD-a u pomaganju kosovskim vlastima u političkim i ekonomskim reformama.

„Kosovo ključno za stabilnost jugoistočne Europe“

„Ako postoji mogućnost ponovnih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, Kosovo bi vjerojatno moglo biti ta iskra.

Stabilno, mirno i Kosovo okrenuto razvoju, koje podržava demokratsko upravljanje i manjinska prava je ključno za stabilnost jugoistočne Europe.

Kao i transparentna i odgovorna vlast, što je nužno za razvoj slobodne tržišne ekonomije, kao i regionalnih napora na suzbijanju organiziranog kriminala i borbi protiv terorizma“, navodi u svojem izvješću Phillips.

Ekonomski pokazatelji pokazuju kako je Kosovo država koja funkcionira na organiziranom kriminalu

Međutim, s druge strane, ekonomski pokazatelji koje autor iznosi u svojem izvješću jasno pokazuju kako se u zadanim ekonomskim uvjetima, te u situaciji u kojoj organizirani kriminal praktički kontrolira izvršnu vlast, Kosovo kao država može financirati jedino na nezakonitim prihodima od organiziranog kriminala pod pokroviteljstvom kosovskih vlasti.

„Vanjski dug je u porastu.

... Vlada Kosova financira izgradnju autoceste prema Albaniji i dug bi mogao značajnije porasti zbog prekoračenja cijene troškova izgradnje.

Ostale nesigurnosti uključuju razinu, trajanje i visinu donatorske podrške. Dodatni teret je i kosovski dio jugoslavenskog duga“, navodi se u izvješću, čime se zapravo jasno daje do znanja kako stabilnost proračuna Kosova velikim dijelom ovisi o međunarodnim donacijama Vladi u Prištini, te bi najavljena moguća smanjenja financijskih donacija Kosovu, mogla dodatno ugroziti ekonomsku održivost likvidnosti kosovskog državnog proračuna.

„Nezaposlenost je visoka. Preko 40% Kosovara su nezaposleni, od čega je polovica nezaposlenih ispod 25 godina starosti.

Razina nezaposlenosti za osobe od 15 do 24 godina je 70,5 posto. Od toga 96,3 posto nikada nisu imali nikakav posao.

Oko 30 tisuća ljudi uključuje se na tržište rada svake godine, bez ikakvog izgleda za pronalaženje radnog mjesta.

U 2009. godini Kosovo je imalo stupanj siromaštva od 45 posto, dok je 15 posto stanovništva živjelo u ekstremnom siromaštvu“, stoji u izvješću, u kojem Phillips zaključuje kako je Kosovo najsiromašnija europska država.

Tačijeva Vlada preko paraobavještajne službe SHIK prikuplja 200 milijuna dolara godišnje od kriminalnih aktivnosti

„Organizirani kriminal je također unutar struktura moći i političkih stranaka.

SHIK, struktura obavještajnog podzemlja pod kontrolom PDK, prema izvjkešćima prima 200 milijuna američkih dolara godišnje kroz mito, iznude, reket i usluge zaštite.

Postoje kriminalne veze između albanskih i srbijanskih kriminalnih bandi i drugih transnacionalnih kriminalnih mreža.

Ne samo da u kosovskom pravosuđu nedostaje političke volje za borbu protiv tog neformalnog sektora, nego su i zakonske osnove za istrage protiv organiziranog kriminala nedostatne zbog brojnih zakonskih nedorečenosti.

Kosovo nema „Antimafijaški zakon“ ili zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnim aktivnostima.

Mjere za zaštitu svjedoka ne postoje“, zaključuje Phillips u izvješću Nacionalnog odbora za praćenje vanjske politike SAD-a, od 1. svibnja 2010. godine.

Izvješće Nacionalnog odbora za praćenje vanjske politike SAD-a, od 1. svibnja 2010. godine možete u cijelosti pročitati OVDJE.

Necenzurirano.com

Povezano:

Ekskluzivno: Objavljujemo dokument njemačkog BND-a o vezama Osmanija i vlasti na Kosovu

Kosovski premijer Hašim Tači 2005. bio pod istragom BND-a zbog veza s klanom Osmani

Državni proračun Kosova u funkciji pranja novca za kriminalni klan Osmani

Oficir za vezu Osmanijevih s crnogorskom duhanskom mafijom: Ratko Musić

Glavna poveznica balkanske duhanske mafije, TDR-a i klana Osmani: Ekrem Lluka

Čak 156 pripadnika tzv. „OVK“ bili su povezani s terorizmomVEKE i SAD pocnaa da objavuvat oficijalni podatoci sega e taa paklena masina postavena vo koja SAD se vpletkaa so vleguvanje na BALKAN i voeno intreveniranje vrz SRBIJA so davanje pomos na ALABNCITE na KSOOVO , megutoa gi zapostavija site ukazuvanja deka doagat na TERITORIJA na koja po mentalitet ziveat po KARAKTER BRAKA slicni edni na drugi kako sijamski bliznaci , razuznavackite izvestai koi stigale tuka preku sluzbi od GERMANIJA , i site zemji od EU i od site organizacii na EMIGRACIJA moze da se dojde do zaklucok deka bile SILNO ubedeni deka ednite se KATOLICI i za ZAPAD , drugite se MUSLIMANI i tie se za ZAPAD , a onie pravoslavnite se demek za ISTOK bez da se potencira brojka deka tokmu prvite dve otsekogas imale POVEKE SORABOTNICI LOJALNI i VERNI i DOSLEDNI na MOSKVA otsekogas , taka da sega so priblizivanje na SRBIJA kon SAD t.e prv cekor e napraven od SAD kon SRBIJA , kako ZEMJA na koja ke smeta SAD vo site idni voeni proekti na BALKAN ne stavi site nas tamu dole pak vo vtor plan. RANATA na KOSOVO samo ke tlee i ke zari eden den dal ke e za nekoi 10,20 , 30 ili poveke godini ili vo naredni 10 ke docekame da SAD armija od BONSTIL ke ja napdne PRISTINA so pomos na SRBIJA sto ke e pokazatel za toa kogo podrzuva SAD , bidejki SRBIJA ponudi da kampot BONSTIL ostne iako e na KOSOVO toa e SRBIJA , taka da ke sledat dosta REVIDIRANJA i na drzavi i na granici po POLSKA i GRCIJA so kakva zestina ke se toa slucuva vo SOZDAVANJE na SOJUZ na NEKOGASNI YU DRZAVI ke doznaeme naskoro


ZALAM sto MAKEDONIJA ostana vo toj vakum usmrden prostor

Razurnuvac kako prvo da gi objasnime nekoi raboti.kako prvo klanot osmani ne ni trebat dokumenti od bnd.Go poznavat site allbanci qazim osmani felix i negovite braqa.Koristejki gi dupkite vo germanskiot zakon vo zavrzllami so nekretnini ja oplacka edna regionallna banka vo hamburg za shto se vodeshe dollg proces.Iako za moj vkus kriminogen element no covekot e sposoben.Mu beshe jasno deka na germanci ili svajcarci ne e dobro da gi pipnesh vo nivnata najsllaba tocka parite.Bideiki tie nikogash nema da te ostavat na mira.Kako zemja kandidat za eu pocna da se pripremat za potpollno iselluvanje od germanija vo zemja so perspektiva za eu.Parite ne im stignuva za golemi raboti i najdoa reshenje koe sekoj cesen allbanec za toa gi osudi.Da te podsetam deka za vreme na domovinskata vojna vo hrvatska od bihackiot aerodrom permanentno se vrshea avijonski napadi vrz celi vo hrvatska.Taka beshe napadnat banski dvori i pokushajot na likvidacija na Dr. franjo tudjman.Pritisnati od takva situacija hrvatskata drzhava beshe prinudena da se snabduva so sistem S300 protiv srpskite avioni.Vojnata zavrshi.Istiot ne i beshe potreben na hrvatska i normallno barashe kupuvaci za takvo skapo orizhje.Qazim osmani se nudi kako posrednik i istiot sistem mu prodava na iran.So dobieniot procent i so pokradenite pari od hamburg kupuva tvornicata vo rovinj.
Na nas allbancite ni go pocrne obrazot so nashite prijatelli usa.
Gledam deka cesto postirash necensurirano.com a narocito domagoj margetic.Razurnuvac domagoj i mario profaca bille najdobrite agenti na kos koi bille direktno angazhirani za ustashki aktivnosti.Najblizok so mesic manolic i karamarko.Na kraj za da ne se otkrie spregata pravat nekoi karanici koi i mallo dete mozhe da gi procita deka se farsa.
Koja e cellta na domagoj.

Kokainskata i tutunskata mafija billa vo srpski race.I toa pomognata od drzhavni strukturi na srbija.Pomoshta na kosovo od strana na usa e vo najgolem dell poradi toa.So kosovo usa ja kazni srbija.Bideiki rusija imashe svoi tendenci.Da i se osveti na usa i zapadniot svet sakashe istite da gi obori na kolena so pomoc na kokain.Poradi toa na srpsko kollumbijskata mafija im stavi vo raspollaganje 7 podmornici od svojata fllota.Toa i donesuvashe na srbija teshki miljardi.Millo od zaednickiot leb zemashe i posle bratskoto odvojuvanje pollovina na lebot mu go zgrabi na tadic.Tadic prevean svrtuva kursot na proamericki no i toj znae deka usa nemalle nikogash i nikogash nema da imat doverba vo ruskite braqa.Od druga strana se pllashi deka tie miljardi sega vo prazniot prostor ke se ufrllat allbancite i istite ke otidnat vo kosovo.
Za toa gi aktivira site svoi lludje i installacii da allarmirat na site 4 strani na svetot deka allbancite go prezedoa biznisot so droga i cigari.
No toj biznis medju allbancite nema da stane.jas ti potencirav deka allbanec mozhe da stane poshtar.da zema 4-5 killa vo kolla i da prenese vo zapad.No krupna zverka nikogash nema da stane.Bideiki vo allbania SHIK samo taka se vika inace niv mozhesh sllobodno da gi vikash CIA.Vo kosovo isto.Rusite proektot dragan sharic ili cane subotic proba vo allbania so sokol kocija, no propadna.Jas pred 5-6 meseci rekov deka nema ni godina da pomine i allbanija ke bide bez vizi vo eu i veqe se ostvaruva.Pak ti vikam deka allbanija pred site drzhavi na ballkan ke vleze vo eu.Bidi siguren deka i toa ke stane.Shto se odnesuva do taci haradinaj agim ceku i drugite shto gi spomnuva domagoj.Donekade istiot e vo pravo.Taci mnogu brgu ke otidne vo penzija.Bideiki toj ja zavrshi karijerata a mozhno umre od nekoj infrakt.haradinaj e na druga strana na barikada toj igra na germanska karta.Toj e osuden na propast.Nema babo da dozvoli shvabite da igrat oro vo ballkan.Pacolli e srpski shpiun toj ima crn kraj.Nexhat daci vrven intelektuallec i vizioner toj zgreshi se sprotivi na babo i toj e zrell za penzija.Znaci babo ke gi donese pak na cello Naslednicite na sinot na papa pavle jovan.Znaci naslednicite na rugova ili intelektuallnata elita na kosovo.Tvojata smetka razurnuvac i tvoja vizija deka usa so pomoc na srbite ke udri na kosovo za mene e i nellogicna i smeshna.Razurnuvac nema da udira amerika so pomoc na kubancite na da kazheme kalifornija ili nekoja druga svoja drzhava.Jenkite ne se lludi.Nema da rushat edna drzhava koja sekoja godina mozhe da im nudi 50-70 iljadi novi vojnici i da podrzhuva druga drzhava koja sekoja godina broi minus 35 iljadi vojnici i plus toa lludje koi so srce i dusha se so majka rusija.jenkite prvite ke gi dresirat kako kucinja za svoj racun a i drugite ke gi pritisnat za svoi celli bidi siguren.

Za toa ti vikam sega otvoreno deka domagoj margetic i negovata vrska millovan skoric se vo golema zablluda.Dodeka allbansko amerikanskata liga mnogu brgu ke gi patosira.A tvojata grizha za koco danaj i negovite preporaki za poslednite sllucuvanja ne gi zemaj mnogu do srce.kako prvo koco danaj i emrush xhemaili nikoj ne gi dupit ni 0,5%.Zatoa tie ne mozhat da bidat pokazatell deka allbancite se levo orientirani.Pa tadic istite levi silli gi ima vo vllada.Ministerot za vnatreshni raboti ni edna konferencija za shtampa ne dava bez da se konsulltira so moskva.I ti ocekuvash moskovskite zagari da ti stanat centar na moq vo ballkan.nema shansa razurnuvac iako ima nekoi pokazatelli od strana na anglicanite.No pak babo e najgolemiot.
01-06-2010, 09:35 PM
Reply
idealist
Unregistered

 
#58

(27-05-2010, 10:10 PM)Makedonec Wrote:
(27-05-2010, 07:39 PM)sokoli Wrote: Znaci jas imam isti prava i isti obvrski kako swajcarkiot premier pa i sekoj pratenik, i kako ke se bunam.
Абе мислава ти држи вода....ама најбитно е што тука во Македонија има 1000 примери каде што,Албанците се тие што први почнуваат со непочитување на законите...

пример:...Во западна Македонија,албанците не плаќаат струја и вода со години....замисли правопропорционално и во источна Македонија да не се плаќа со години од страна на македонците тогаш ќе пропадне ЕВН!

И сам знаеш колку инкасатори за струја,вода и сл. имаат загинато по селата од западна...затоа не прави споредба со Швајцарија или сл.

За се ова криви сме ние Македонците, а посебно по прашањето за отстапките кои им се прават на албанското малцинство, подеднакво одговорни се и владеачката коалиција и килавата антимакедонска опозиција !!!
Се согласувам со ставот на ВМРО-ДП, дека време е за ПРОМАКЕДОНСКА политика !!!


05-06-2010, 11:58 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#59

[Image: dsci0621.jpg]
[Image: dsci0622.jpg]
[Image: dsci0623.jpg]
[Image: dsci0624l.jpg]
Costumed2
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-06-2010, 08:41 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#60

(20-06-2010, 11:55 AM)sokoli Wrote: TEMA
20-06-2010
arben llalla

SOSTOJBATA SO VLLASNISHTVOTO NA CAMITE I MAKEDONCITE VO GRCIJA

Grckiot i allbanskiot pecat izvestija porano deka grckiot premier kostas karamalis odredill rokot za ponovno registriranje na vllasnishtvata vo grcija.Toj rok bill 16 oktomvri 2008 godina.
So ovoj zakon bea direktno opsegnati allbancite cami i makedoncite od egejska makedonija.
Stanuva zbor za imotite na camite koi se drzhat vo zallozhnishtvo so zakonot SEKUESTRO KONSERVATIVE
kako i imotite na makedoncite od egejska makedonija koi se izgoneti od grcija za vreme na gradjanskata vojna.
Na allbancite i makedonite im e zabraneto da se vratat na svoite imoti i da pobarat odshteta za dosegashnoto iskoristuvanje na nivnite imoti od strana na grckata drzhava.
Doneseniot prethoden zakon beshe poveqe nozh vo grb na grckata drzhava za makedonija i allbanija koi zavisat od grckiot potpis za vlez vo nato i vo eu.
Reshenieto na grckata vllada beshe tendenciozen bideiki drugiot zakon im zabranuva na camite i makedoncite vleguvanje vo grcija so shto bi mozhelle svoite imoti da gi registrirat vo nivno ime.
Eden allbanec ili makedonec cii roditelli bille so silla izgoneti od grcija, za da prepishe negoviot imot na svoe ime treba da otvori sudska procedura vo obshtina kade se navodja toj imot.
Najsmeshno e toa shto za edna takva procedura e potrebno da se angazhira isklucivo grcki advokat.I ako istata procedura ne se zavrshuva na prvostepen sud treba da se otidne na povisoki instanci.
Trgnuvajqi od toa kolkava e birokracijata za izdavanje na grcki vizi vo nivnite konsullati i birokratizirano sudstvo za ovie sllucaevi definitivno so dekret zemjata na allbancite i makedoncite da ostane vo vllasnishtvo na grckata drzhava.

GRCKIOT RACIZAM SPREMA MALLCINSTVATA

grcka nema svoe srednovekovie, nema preporod, nema oruzhena vojna sprema turskoto robstvo.
Posle padot na bizantiskata imperija grcija sekogash billa naselena od:Allbanci, Turci,Evrei,Makedonci,Bugari,Srbi,Romi, i mnogu drugi nacionallnosti koi ja stvorija modernata grcka drzhava so edna llazhna mitolloshka istorija.
Faktot deka vo mnogu familii se zboruva turskiot allbanskiot evrejskiot sllovenskiot govor go faktizira toa.Znaci ne uspealle da gi asimilirat tie narodi vo potpollnost i pored golemite represi i divata asimillacija.
Evrejskata kollonija zhiveella najmnogu vo rajonot na sollun kade postoi najgolemoto jevrejsko grobje so 500 iljadi evrejski grobovi.Vo evrejskite grobovi deneska so mermer e izgraden universitetot aristotell.Znaci vo nekogashnoto evrejsko grobje deneska ucat iljadnici mlladi gazejqi i voznemiruvajqi gi dushite na umrenite.
Vo 1941 godina evrejskiot narod vo sollun broeshe 56 iljadi zhiteli od koi za edna godina 54 iljadi bea isprateni vo nacistickite llogori i zhivi izgoreni 96% od taja nacionallnost.Evrejskoto mallcinstvo deneska ne se priznava od grcija.
srbite i bugarite se potpollno izgoneti od grcija i deneska ima samo edno srpsko grobje na srpski vojnici poginati vo ballkanskite vojni.
Turskoto mallcinstvo vo rajonot na sollun so presija se potpollno asimilirani dodeka drugiot dell vo trahija se smetat za muslimanizirani grci.Nemat pravo na politicka partija.Imat tri pratenici koi dobille na izbori vo sostav so grckite partii.
Vllashkoto mallcinstvo e najprivilegiranoto mallcinstvo vo grcija.Iako i na niv ne im se priznava jazikot i nacionallnosta.Istite se priznavat kako ellino vllahon.Tie pretezhno se smesteni vo zemjata na allbancite i makedoncite koi so silla se izgoneti od grcija.

So edna racisticka perfidnost grcija gi ima so silla izgoneti allbancite muslimani od grcka.No i allbancite hristijani ne pomina podobro ako ne prifaqa da se deklarirat kako grci.
Na istite vo pocetok im se negirashe grckoto drzhavjanstvo stvarajqi od istite narod bez adresa i posle toa so odzemanje na imot i materijallnite dobra da bidat prinudeni da begat od svoite vekovni ognishta.Kade ovie merki ne donesuva rezulltat se koristea najgroznite ubistva i likvidacii.
Izgonetite allbanci od grcija se delat na dve grupi.
1. grupata na koi im se odzema bogatstvoto so llozanskata deklaracija ili takanareceniot narod za razmena
2.Vtorata grupa e camskiot narod izgonet posle vtorata svetska vojna kako sorabotnik na neprijatellot.

So dekret zakonite od 1923-1932 godina na osnova lozanskata deklaracija na allbancite im se konfiskuva imotot i pravoto na imot vo grcija.Drugite narodi kako germancite italjanite turcite zemjata im beshe obeshtetena dodeka nallbancite nikogash.
vtorata grupa koi bea izgoneti posle vtorata svetska vojna bea optuzheni kako sorabotnici na germancite.So naj primitivni zakoni im e odzemena zemjata site materijallni bogatstva izgoneti od drzhavata so zabrana billo koga da mozhat da se vratat vo svoite kraevi.

Posle allbancite istata sudbina ja dozhivea i makedoncite na granicniot pojas od fiorina do sollun.
Vo ime na gradjanskata vojna vo grcija grckata nacionallna armija pomognata javno od anglia i usa pocna so masakriranjeto na makedonskoto naselenie vo granicniot pojas.
Kako rezulltat se iselia golem broj na makedonci (tocen broj se ushte ne e poznat) koi emigrira vo makedonija bugarija ceshka polska rusija ungarija i na mnogu drugi mesta.

Vo 1972-1982 godina beshe donesen zakon za rehabilitacija na progonetite, ako istite se deklariralle vo tugjina kako grci i drzhalle pro grcki stavovi.Ovie zakoni ne vazhea za allbancite i makedoncite.

POLITIKA POSLE 1990 GODINA

So krajot na lladnata vojna se stvori malla nadezh deka od demokratizacijata ke imat pridobivki i iselenite allbanci i makedonci od grcija.
No grcija koristejki go clenstvoto vo nato i eu ne saka da sllusha za nekoja promena vo svoite stavovi.
Taka grcite pocna da gi koristat ucenite za ne otvaranje na mallcinskite prashanja vo grcija.
Allbanskite vlladi posle 90 godini pokazha golema servillnost sprema grckata drzhava podaruvajki im gllavnite segmenti na grcite vo allbanskata ekonomia.
Deneska grcite gi kontrolirat najunosnite biznisi vo allbanija kako mobillna telefonija naftna industrija, shivackiot i prehrambeniot biznis.
I za ovie 20 godini allbanskata drzhava nema izgradena nekoja po hrabra politika sprema grcija.
Dodeka od druga strana se soocuvame so naigolemiot racizam na grckata drzhava vrz allbanskite emigranti na granica zemanje na materijallni dobra rasizmot vo shkollite kade ucat decata na allbanskite emigranti.
Toa e rezulltat na promenata na geo strateshkata pozicija vo ballkan.Vleguvanjeto na allbanija vo nato stvaranjeto na drzhava kosovo direktno ja zagrozuvat grckata pozicija vo ballkan koja beshe dollgo vreme kako sin edinec na zapadniot svet.Od tuka e i zgolemuvanje na rasizmot i netrpelivosta sprema allbancite i sve shto e allbansko.

Poinaku od allbanskata politika, gledajki ja agresivnosta na grcija za vleguvanje na makedonija vo nato, eu,problemot na crkvata i imeto, makedonskite instituci prezema poinakvi cekori so agresivna politika sprema grcija.
Pismata na makedonskite vllasti vo adresa na EU UN i mnogu drugi medjunarodni instituci za pravoto na makedonskoto mallcinstvo vo grcija,doprinesuvat za grcija podollgo da se misli za priemot na makedonija i allbanija vo EU.

Iako allbanija e prviot sosed na grcija se ushte nema potpishan dogovor MSA za slloboden protok na stoki kapitall i covecki resursi.

Iako i vo makedonija gllavnite tockovi na industrijata gi drzhat grcite makedonskata vllada ima po nagllasen interes za svoite gradjani vo grcija.Makedonskite vllasti se pokazhuvat po ratoborni dodeka allbanskite politicki strukturi se vo nekoja raka padnati na kolena sprema grckata rasisticka politika.
Makedoncite vo grcka uspea da organizirat edna politicka partija i vo rajonot na fiorina da izgradat edna crkva.No site ovie postignuvanja mnogu ja koshta makedonija vo medjunaroden ekonomski i politicki pllan

E diel, 20 qershor 2010
Gazeta TEMA ONLINE
26-10-2010, 02:10 AM
Reply