Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗОШТО ЗОРАН БОЖИНОВСКИ ПРЕМОЛЧУВА УЧЕСНИЦИ ВО ШВЕРЦОТ НА ЦИГАРИ
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-11-2011, 05:33 PM)basilius_2 Wrote:
(30-11-2011, 03:22 PM)montehristo Wrote:
(30-11-2011, 03:52 AM)Larsson Wrote:
(29-11-2011, 09:24 AM)hristo Wrote:
(29-11-2011, 12:09 AM)montehristo Wrote: BravoBravoBravo
prasanja tocno vo centar, nema zaobikoluvanje

Прашања колку сакаш во Македонија. Нема кој да одговори.Razmisluva

Nikogas ne se znae moze nekoj ce se ohrabri pa ce odgovori.

Politickata retorika od politicari(onie vinovnite) bara za vakvi raboti da molcat.
Nim molcenjeto ime e najdobra odrana, zatoa sto sto i da kazat, kje izgledaat vinovni, zatoa sto i se vinovni vo realnosta.
I minatite i segasnite.
A za ohrabruvanjeto, treba da bidat pottiknati so zatvorski kazni.
Za da mozat da peat.

BravoBravoBravoBravoBravoBravo


Монтехристо, кога ќе го споредиш весникот на Зоран Божиновски "Буревесник", "Фокус", "А1", "ТВ Сител", "НашаТв" и другите медиуми во Македонија доаѓаме до еден општ заклучок дека тие воопшто не се занимаваат со новинарство туку со рекет.И најважното, креирање на слика дека во Македонија од една страна дека се е во ред и од друга страна дека владее диктатура.
Сето кога ќе се стави во едно купче и ќе се согледа реалноста доаѓаш до заклучок дека и двете страни што сакаат да те убедат е обична фатаморгана.

Да бе Бацилус. Баш така. Оди кажи му го тоа на Велија Рамковски, кој го крка притворот, скоро, година дена, му се уништи економската и медијумската империја, или на Љубе Бошковски кој окрка цели 7 години. Прашај ги дали тоа е фатаморгана или сурова реалност.

30-11-2011, 06:55 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(30-11-2011, 06:55 PM)hristo Wrote:
(30-11-2011, 05:33 PM)basilius_2 Wrote:
(30-11-2011, 03:22 PM)montehristo Wrote:
(30-11-2011, 03:52 AM)Larsson Wrote:
(29-11-2011, 09:24 AM)hristo Wrote: Прашања колку сакаш во Македонија. Нема кој да одговори.Razmisluva

Nikogas ne se znae moze nekoj ce se ohrabri pa ce odgovori.

Politickata retorika od politicari(onie vinovnite) bara za vakvi raboti da molcat.
Nim molcenjeto ime e najdobra odrana, zatoa sto sto i da kazat, kje izgledaat vinovni, zatoa sto i se vinovni vo realnosta.
I minatite i segasnite.
A za ohrabruvanjeto, treba da bidat pottiknati so zatvorski kazni.
Za da mozat da peat.

BravoBravoBravoBravoBravoBravo


Монтехристо, кога ќе го споредиш весникот на Зоран Божиновски "Буревесник", "Фокус", "А1", "ТВ Сител", "НашаТв" и другите медиуми во Македонија доаѓаме до еден општ заклучок дека тие воопшто не се занимаваат со новинарство туку со рекет.И најважното, креирање на слика дека во Македонија од една страна дека се е во ред и од друга страна дека владее диктатура.
Сето кога ќе се стави во едно купче и ќе се согледа реалноста доаѓаш до заклучок дека и двете страни што сакаат да те убедат е обична фатаморгана.

Да бе Бацилус. Баш така. Оди кажи му го тоа на Велија Рамковски, кој го крка притворот, скоро, година дена, му се уништи економската и медијумската империја, или на Љубе Бошковски кој окрка цели 7 години. Прашај ги дали тоа е фатаморгана или сурова реалност.

Христо тие ја окркаа бидејќи (според апостол Грујо што се двоуми) ја претераа. И на двајцата системот им овозможил да крадат и да се занимаваат со нечисти работи.
А пак Љубе пак за да казната биде поблага веднаш отиде на баци рака кај Саше.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
30-11-2011, 08:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Zoran Burevesnik Bozinovski

Neodamna so ODLUKA na UO na FOOM Makedonija, proektot BUREVESNIK (http://www.burevesnik.org) dobi finansiski sredstva za razvoj na ovoj istražuvački portal. Vo tek se podgotovkite na redakcijata, za start vo poln sostav.

Čest mi e što kako novinar ke bidam del od taa redakcija i što posle dve godini otkako go startuvav web portalot, dočekav negovo podiganje na povisoko nivo. Se nadevam deka ova ke pridonese za razvoj na istražuvačkoto novinarstvo vo Makedonija i ke motivira ušte novinari da se pokrenat i tie...

[Image: 208903_2961517097581_637226182_n.jpg]


20-06-2012, 02:59 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
19-09-2012, 03:19 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Што стори Павле за да ги префрли сите од зградата на ЦК во Идризово. Шест години Павле е во власта. Вели дека во МВР постои документација. Овдека Груевски неможе да се оправдува со застареност.
19-09-2012, 03:37 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Зоран Божиновски за дворските игри во ВМРО-ДПМНЕ:

Quote:Дали Георге Иванов „готви„ нова партија!?

Напишано од Зоран Божиновски

Со приближувањето на претседателските избори во 2013 година и неизвесноста околу тоа дали ВМРО ДПМНЕ повторно ќе го кандидира, актуелниот претседател Ѓорѓе Иванов, според нашите извори, започнува со подготовка на терен за сопствена кандидатура. Постојат повеќе причини за тоа...

Прво, нарушените односи со матичната партија ВМРО ДПМНЕ, поточно со одредени моќници (највеќе со Сашо Мијалков) кои не беа задоволни од изборот на кандидатот во 2009. година. Тогаш противниците на Мијалков во ликот и делото на Антонио Милошоски, Влатко Ѓорчев и други т. н. интелектуалци, побрзаа со писмо во јавноста да го промовираат Ѓорѓе Иванов. Притоа, вешто ја искористија флегматичноста на Мијалков, кој очигледно зафатен со неговите секојдневни и големи обврски од бизнис и друга лукративна природа, навреме не одигра со наметнување на неговиот близок другар Серџан Керим викан „КОНСУЛТАНТ„, дел од „љубовниот триаголник“ Мијалков-Камчев-Керим, кој гледаме дека се повеќе пали и гаси по Македонија.

Мијалков преку фирмата за обезбедување „СГС“ веќе го обезбедува и најмалиот полски нужник, како надополнување и обезбедување на сите останати криминални биниси кои во континуитет си ги развива. Камчев исто така, веќе е сопственик на половина од државата преку „Пелагонија“, „Бетон“, „Систина„, „МПМ“, а да не ги забораваме и најновите медиумски „копродукции„ со сопственикот на КОМТРЕЈД, Јевросимовиќ. Останува „незгрижен„ Керим кој за да им парира на останатите двајца, мора да добие висока функција, што повторно ќе биде резултат на заедничките бизнис-интереси.

Треба да се потсети дека промовирањето на Ѓорѓе Иванов за кандидат, кој мора да се признае брзо ги освои останатите членови на ВМРО ДПМНЕ а и јавноста заради скромноста и чесноста (со песна одеа во кампања за чист кандидат!), сепак не остана неказнето од Мијалков кој најпрвин го тргна Влатко Ѓорчев од ИК на партијата, а потоа и Антонио Милошоски од Владата.

Последниот и неговото потесно семејство се предмет и на сериозни истраги од УБК. Настрадаа и останати поддржувачи на Иванов. За споменатите знаеме дека веќе целосно се маргинализирани во партијата.Овие незадоволници актуелно се прилепуваат кај Иванов и може да се примети дека на сите позначајни настани кои ги организира Иванов, незаобиколен декор се Милошоски и Ѓорчев.Второ, Мијалков а и останатите функционери на ВМРО ДПМНЕ, на пример Гордана Јанкуловска, но и лично премиерот Никола Груевски не можат да му ја заборават на Иванов непослушноста која ја покажа при проектот за создавање нов безбедносен систем, кога силно се спротивстави на спојувањето на Управата за безбедност и контраразузнавање со Агенцијата за разузнавање и Военото разузнавање, последните две под ингеренција на Иванов, раководени од негови кадри. Тоа беше прв пример некој да му се спротивстави на моќниот Мијалков чие повредено его од тој неуспех си ветил дека ќе го лечи со тоа што нема да му дозволи втор мандат на Иванов. Запрашајте се кога и дали воопшто некогаш е свикан Советот за безбедност, иако изминатите години имаше сериозни безбедносни инциденти. Одговорот е во тоа што никогаш Мијалков и Јанкуловска, а и послушниот Љупчо Тодоровски викан Ѓубре/Радник, нема да седнат на иста маса со Иванов, па макар и да треба да се разговара за безбедноста на државата кои овие властодршци ја водат. Исто така, Мијалков му се реваншираше на Иванов со тоа што му ги блокираше сите предлози за амбасадори, некои и од неговиот кабинет. И тоа што Антонио Милошоски не стана амбасадор е заслуга на Мијалков. Дури, Мијалков пред свои соработници најавил дека нема да биде чудно ако во следниот период државните ревизори откријат некои нелогичности во финансиското работење на Кабинетот (веќе имаше најави за преиспитување на исплати на чудни високи хонорари), а нема да било ни чудно ако некои медиуми (МПМ), почнат и „објективно“ да информираат за работата на претседателот. Се разбира дека веднаш ќе следат и стручни коментари на искусни дипломати, каков на пример е Серџан Керим викан „КОНСУЛТАНТ„.Трето, треба да се знае дека ВМРО ДПМНЕ никогаш не оствари контрола врз Кабинетот на Иванов и тоа може да им се врати како бумеранг. Уште пред претседателските избори на некој начин беше познато дека Иванов ќе треба да биде само фигура, која ќе треба само да ја причува фотелјата пет години, само во неа да не седне опасниот и непријатен противник на власта, Љубомир Фрчкоски.

Не се очекуваа од Иванов политички одлуки како од претседател и креирање политики, независно или уште полошо, креирање спротивно од лидерот Никола Груевски. Тоа овозможи партијата таму да биде претставена со неколку деца кои немаат ниту политичка ниту лична тежина и интегритет. Тој вакуум го искористи Иванов да си формира екипа која не само што нема врска со партијата, туку и се идеолошки спротивни и на ВМРО ДПМНЕ.

Овој претседателски тим на Иванов го сочинуваат лица кои дошле во конфликт со Мијалков како отпадници од партијата, поранешни функционери, бивши полицајци, бивши челнови на СДСМ и лични пријатели на Иванов. Но, највлијателната структура во опкружувањето на Иванов и јадро на неговиот кабинет и политика се т. н. политиколози, или неговите советници од Правниот факултет, на чело со асистентот Зоран Илиевски. Него веќе го доживуваат како своевиден „гуру“ на Претседателот Иванов. Токму таа екипа од Правен факултет му ја реализираше кампањата во неговиот штаб, независно од партиските активисти на ВМРО ДПМНЕ.Четврто, самиот претседател Иванов се повеќе се чувствува дека е во тесно поради ограничувањата за самостојна политика, а самиот од порано важел за „бунтовник“ на факултетот од кој потекнува и бил човек кој на младите им промовирал лидерство и идеи. Поради тоа Иванов во следниот еприод ќе сака да покаже дека е лидер и политичар, а не министер за спорт и култура, затоа што по спортските и културни манифестации кои ги организира или присуствува, може вода да му носат и Ганка Самоилова-Цветановска и Елизабета Канчевска Милевска.Петто, Иванов е свесен за падот на рејтингот на ВМРО ДПМНЕ и Груевски и не сака да биде ставан во ист контекст, па вестите за криза во Владата и намален рејтинг на Груевски можат само да му одат во прилог и да му направат терен за свој настап. Притоа, Иванов би ја следел политиката на Борис Трајковски, кој свесен дека ДПМНЕ не сака да го кандидира, си почна проект за сопствена промоција поддржана од странците, а сметаше и на инфраструктурата која ја имаше Доста Димовска како база за поддршка или нова партија.

Поради горенаведените причини, Иванов веќе презема одредени чекори кои можат да се толкуваат како подготвување терен за создавање сопствена инфраструктура која лесно може да прерасне во база за идна кандидатура или пак партија. Во последниот период може да се забележи зголемена активност во неговата народна канцеларија во Скопје. Истата е преместена на нова, повидна и поголема локација, има зголемен персонал и во неа скоро секоја вечер се одржуваат некакви состаноци на млади лица, некои од нив активисти за претседателските избори 2009. Од пред неколку месеци започна да се шири мрежата на народни канцеларии, најпрвин во Битола, а потоа и во други градови. Дури и фактот што Иванов беше целосно ја заборавил источна Македонија од својата агенда, започна да се поправа со носењето на Томислав Николиќ во Дојран и Валандово. Нема да биде чудно, коментираат упатените, во следниот период да ја посети и Струмица, појавен во друштво на Зоран Заев, но во зависност со политичките калкулации со ВМРО ДПМНЕ и потребата во одреден момент да се прати порака.Ако создавање на одредени НВО или институти, лесно можат да прераснат во партија во одреден момент, тогаш треба да се знае дека Иванов веќе си има таква инфраструктура преку неговата Школа за млади лидери, односно „Иванов школа за лидери алумни асоцијација“ (http://islaa.mk/), која ги обединува студентите кои ја завршиле неговата политичка школа. Според она што може да се забележи на интернет, оваа организација исто така ги има интензивирано активностите во последниот период. Интересно е што истата има свои ограноци/комисии за разни политички прашања, што одговара на Влада во сенка. Според некои најави, во иднина оваа организација ќе има пошироки активности и медиумски настапи за промоција пред се на Иванов како актуелен и иден претседател. Извори од кабинетот на Иванов со смешкање и „можеби“ одговараат на прашањето дали ова е зародиш на партија. Организацијата сега во октомври организирала и коктел на кој биле поканети и странските амбасадори, што би се толкувало како обид да се обезбеди меѓународната поддршка за Иванов за следна кандидатура. Според изјави на членови на неговата организација дадени за присутните медиуми, може да се види дека сите се доследни следбеници на Иванов, не на ДПМНЕ, веруваат во него и дури го охрабруваат за поголемо лидерство.Овие следбеници неодамна беа и на предавање во Амбасадата на САД во Скопје, оддржано лично од амбасадорот Пол Волерс. Со негова поддршка, Иванов ги реализира проектите за меѓуетничка толеранција и разбирање, на кои заедно се појавуваат во јавност, а што е спротивно со политиката на конфронтација и меѓуетнички конфликт што го промовира Никола Груевски. Ангажманот на Волерс со Иванов би било и покажување отворена поддршка на САД кон Иванов и порака до Груевски, за кој знаеме дека не е многу омилен кај Американците поради неговото отворено кокетирање со Русија и Кина. Последниот телефонски разговор со Хилари Клинтон е иста таква порака и поддршка за Иванов. Упатените коментираат дека логистиката за американска поддршка на Иванов ја подготвил Филип Рикер од времето кога беше амбасадор во Скопје и кога беше често во друштво на Иванов и му ја подготви посетата на Вашингтон.

Присуството на Филип Рикер на последната Школа за млади лидери исто така имаше своја цел, со скриено задоволство коментираат извори од кабинетот.Може да се забележи дека на ниту една од овие самостојни настапи на Иванов, не можат да се забележат претставници на ВМРО ДПМНЕ, а напротив, во прв ред се верните соработници од Правен факултет како асистентот Зоран Илиевски, кој ги координира овие самостојни проекти на претседателот и организацијата и во прво време може да биде лидер на новата партија, која ќе се заснова на промоција на млади и образовани кадри како „нова свежина на политичката сцена“. Дури нашите извори коментираат дека ниту финансиите нема да бидат проблем, притоа споменувајќи само едно име и се ќе било јасно - шеикот од Катар, кој важи за близок пријател на Иванов. Истиот оној шеик кој поради Никола Груевски деновиве своите инвестиции ги пренасочува кон Хрватска наместо Македонија. Покрај Американците и Катарците, Иванов на голема поддршка може да смета и од Турција, односно премиерот Ердоган со кој е во блиски односи, што лесно му ги носи гласовите на Турците, но и на Албанците, сето тоа повторно со амин и во интерес на САД. За Албанците, пак, би се погрижеле нивните ментори од Тирана, со кои Иванов остварува редовни средби и консултации преку взаемните посети.Сево ова може да укаже дека во постојниот политички циркус може на површина да се појави и судирот Иванов - Груевски, проследен со праќање политички пораки или обелоденување афери во медиумите под команда на Камчев, односно Мијалков. Тоа, надополнето со поголема самостојна промоција на Иванов, од една и воскреснување на Серџан Керим викан „КОНСУЛТАНТ„ за претседателски кандидат (ем кодош ем претседателски кандидат!) од друга страна, ќе бидат многу интересни теми за опсервација но и гледање „сеир“ за сите нас активни набљудувачи од страна. Партија пак, предводена од Иванов би ги поматила сметките на многумина, затоа што се надеваат на успех сметајќи на личен рејтинг и реноме и на младите кадри кои Иванов успешно ги собира околу него.п. с. 1 Најинтересно ќе биде во моментот кога ќе се дознаат претседателските намери на Груевски, што од лични амбиции, што од потребата да избега од растечката опасност на Бранко Црвенковски & компанијата.п. с. 2 Најголем тест Иванов ќе полага во моментот кога ДУИ и ВМРО ДПМНЕ ќе му го испратат на потпис Законот за бранители за кој ќе мораат да постигнат компромис во Собрание ако сакаат да останат на власт. Еден таков Закон, оној за територијалната поделба, Борис Трајковски успеа еднаш да го врати така што не го потпиша. Па му ја скинаа главата над Мостар за да не го врати и по втор пат, оти ќе немаше време за трето донесување Законот, се ближеа редовните претседателски избори на кои Трајковски со леснотија ќе победеше... Иванов ќе биде на тест со законот за бранители... Ако сака втор мандат ќе треба да преживее, за почеток...

http://burevesnik.org/2011-07-09-13-25-2...l=&lang=mk
07-11-2012, 12:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Мислам дека текстов за Иванов е вистинит колку и текстов:Пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се жалеле во ЕУ, за својот лидер?
08-11-2012, 12:12 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Зоран Божиновски не мирува:

Zoran Burevesnik Bozinovski
НЕШТО ОКОЛУ „МОЈАТА ЕКСТРАДИЦИЈА„:

Почитувана колешке ТРПЧЕВСКА,

не сакав вчера да одговорам на твоето писание во УТРИНСКИ ВЕСНИК, под наслов ДВОЈНИТЕ ДРЖАВЈАНСТВА ГИ ЗАГЛАВИЈА ЕКСТРАДИЦИИТЕ, од причина што денот беше резервиран за реакција на пресудата на Томислав Кежаровски... но еве денес, место и простор...

1. Во текстот го читам моето име и презиме а во насловот е опнато ДВОЈНО ДРЖАВЈАНСТВО, институт кој нема врска со мене и никогаш нема ни да има. Имам едно, МАКЕДОНСКО ДРЖАВЈАНСТВО и еден пасош тука завршуваат сите прикаски на оваа тема. Знам дека си немала намера да ме поврзеш со имателите на двојно државјанство кои тоа го користат заради избегнување правда, ама имате и читатели кои многу многу не се разбираат во расчленување при читање новински текстови, затоа што за нив тоа се наТписи и како такви си ги читаат и поимаат...

2. Двојни државјанства имаат ДАРАВЕЛСКИ и ТАМБУРКОВСКИ, српско и бугарско, но тоа не е пречка да биде побарана екстрадиција и за двајцата затоа што нивното екстрадирање во Македонија ќе доведе до пад на оваа извршна власт истиот момент. ТАМБУРКОВСКИ е клучот за спас на НИКОЛА ГРУЕВСКИ од вина во случајот ЕКСПОРТ ИМПОРТ банка, а длабоко е инволвиран во организиран криминал во Србија заедно со Груевски, како советник на екс премиерот МИРКО ЦВЕТКОВИЌ. Ќе се сетиш дека и Никола Груевски беше советник на Владата од истата екипа...

3. За ДАРАВЕЛСКИ колешке Трпчевска на јавноста треба да и објасниш дека е бизнис партнер на Владата на НИКОЛА ГРУЕВСКИ. Во 2009. година со соучество на Груевски и амин од Сашо МИЈАЛКОВ, беше дозволена продажба на 37% од вкупниот број акции во некогашната кумановска КИБ банка. Продажбата ја дозволи Комисијата за хартии од вредност, на чие чело беше НАМЕРНО поставена Марина НАКЕВА КАВРАКОВА, некогашна директорка на секторот за финансии во Царинската управа, време од кое влече ЧЕТИРИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ за тежок финансиски криминал. Во тоа време директор беше ДАРАВЕЛСКИ, а министер НИКОЛА ГРУЕВСКИ (1998-2002). Таа и таква КАВРАКОВА, оваа Влада ја постави да управува со Комисијата за хартии од вредност. Таа Кавракова донесе одлука за одмрзнување на акциите во КИБ банка под контрола на ДАРАВЕЛСКИ (замрзнати од гувернерот Петар Гошев, одмрзнати со негова согласност, разбира се!). Акциите на Даравелски ги купи БЛАГОЈА МЕХАНЏИСКИ ЗЕГИН во име на измислениот исландски фонд МИЛЕСТОНЕ, ги групираше со уште 40% и ја купи банката од Куманово, ја преименуваше во СТАТЕР, а подоцна ја препродаде на некаква бугарска „банкарска групација„... денес се вика НЕКАКО, небитно како!

Колешке Трпчевска, од оваа банкарска криминална трансакција, оваа Влада на ДРАГАН ДАРАВЕЛСКИ во Белград му испрати пари по курирот кој редовно му носи, Аце МИЛЕНКОВСКИ. Му испратија чисти и оданочени 1. 947. 000 евра (со зборови: ЕДЕН МИЛИОН ДЕВЕТ СТОТИНИ ЧЕТИРИЕСЕТ И СЕДУМ ИЛЈАДИ ЕВРА). А му дозволија и натаму да управува со скопски ТРГОТЕКСТИЛ (заедно со Љубчо Георгиевски и невенчаната сопруга ВИКТОРИЈА ЏИМРЕВСКА). Му дозволуваат и да си има локална ТВ во Куманово, со концесија, финансирана од ЈП ВОДОВОД Куманово (што е друга тема!)

4. На едно место пишуваш вака, цитирам: „Веднаш по бегството во Србија, Даравелски доби српски пасош и се спаси од екстрадиција во Македонија.„... НЕ Е ТОЧНО, Трпчевска! Даравелски од Македонија побегна на 15. ноември 2002. после организираното и од него нарачано тепање на неговиот наследник, в. д. директорот на Царинска управа, ВАНЧО ЛАЗАРОВ. Поматен ви е умот па не се сеќавате на вакви ситници! Новата власт во 2002. спроведува истрага, констатира криминал во Царината (директор ЉУБОМИР МИХАЈЛОВСКИ ЏАНГО), поднесува кривична пријава против него, па судот распишува меѓународна потерница. Поради бројните ликвидации на другарчињата на ДАРАВЕЛСКИ по Бугарија и поради проценката на покојниот му татко Томе Стојановски дека ако биде уапсен било каде ќе биде испорачан експресно, ДРАГАН ДАРАВЕЛСКИ се стационира во Белград, влегува во екстрадиционен притвор пролетта 2003. и во договор со неговите адвокати од притвор го активира претходно поднесеното барање за СРПСКО ДРЖАВЈАНСТВО. На што имал законско право како СИН на Станка Поповиќ и ВНУК на некогашниот четнички војвода СТОЈКО ПОПОВИЌ, од село БИЉАЧА, општина Бујановац. Државјанството и српскиот пасош ги добива во екстрадиционен притвор и бива веднаш ослободен. Оваа операција го чини ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА, македонски народни пари! Изведена е во период кога премиер е Воислав КОШТУНИЦА...

Од ноември минатата година, колешке ТРПЧЕВСКА, нема никаква законска пречка ДАРАВЕЛСКИ да биде испорачан на Македонија. Ратификуван е меѓудржавниот договор кој се однесува на оваа материја. Пречката е во СКОПЈЕ, „прибидејќи„ ОВАА ВЛАСТ не бара од Србија негово испорачување. Погоре ти објаснив некои детали на оваа тема... тоа што те лажат од министерството за правда дека во јуни побарале негова екстрадиција е како да ти кажале ДОБАР ДЕН. Ни прва ни последна лага, колешке.

5. Е сега дојдовме и до мене. Точно е дека не е побарана моја екстрадиција од Србија, а точно е дека те лажат дека проверуваат каде сум. НЕ СУМ ВО БЕГСТВО, ВО БЕЛГРАД СУМ! Достапен сум, имам пријавена адреса на престој, постојано патувам по Србија и непречено работам, пишувам, објавувам, соработувам со колеги од ЕУ, комуницирам со пријатели и со моето потесно семејство. Ако ми се јавиш Трпчевска на +381 63 15 41 834 ќе разговараш со мене најнормално. Ако твојата редакција потроши стотина евра на тебе за службен пат и дојдеш во Белград, ќе се сретнеме и ќе се фотографираме во „Кнез Михаилова„ за доказ дека сум овде. Па тоа го знае АЛЕКСАНДАР БИЧИКЛИСКИ, да не одиме подалеку или подолу во нивната МВР ДПМНЕ хиерархија...

Сакам колешке по овој пат да дознаеш и ти и сите останати, потресно заинтересирани околу мене, ЈАС СУМ ВО БЕЛГРАД неколку години само и само ЗАРАДИ ДАРАВЕЛСКИ. Нарачател е на мојот атентат во Радио ТУМБА, заедно со ДОСТА ДИМОВСКА, ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ и НИКОЛА ГРУЕВСКИ. Тој напад го имам расветлено до детали и сакам случајот да биде преотворен. Нема таква можност се додека ДАРАВЕЛСКИ не влезе во притвор па затвор во МАКЕДОНИЈА. Затоа и јавно постојано повторувам последните месец дена дека ОНОЈ ДЕН КОГА ДАРАВЕЛСКИ ЌЕ БИДЕ УАПСЕН И СПАКУВАН ЗА ИСПОРАЧУВАЊЕ, ќе влезам и јас во овдешниот екстрадиционен притвор и ќе чекам да ме испорачаат за супертајниот случај ШПИОН.

Мојот последен подарок на јавноста во Македонија ќе биде скенирањето и објавата на комплетната документација што министерството за правда, НА СРПСКИ ЈАЗИК ќе ја испорача до Србија и до мојот овдешен адвокат. Со што конечно ќе дознаеме и за што сум обвинет и за кои тоа служби сум шпиунирал, кого сум уценувал, итн., итн... по јавното публикување на нивните глупости, на раат ќе чекам екстрадиција. И живеам во надеж дека ќе патуваме кон татковината со КРАЉ ДРДЕ. . .

Дотогаш колешке учете уште истражувачко новинарство и гледајте како тоа во светот се работи. Знам дека ОРЦЕ КАМЧЕВ и СЕРЏАН КЕРИМ нема да ти дозволат да дојдеш во Белград и направиш ултраексклузивно интервју со мене. Ако те теши, не си единствената. Комплетното заспано македонско новинарство ги нема КАМЧЕВ и КЕРИМ над глава, па исто се однесува. Комуницираат со мене на скајп, во инбокс на ФБ, некои тајно доаѓаат и се видуваме. Ама не смеат да помислат нешто од тоа да објават. Веројатно затоа што се плашат, оти имаат деца!?

Биди си така колешке и прими голем поздрав од ЛУДИ МИЛОЈКО...
22-10-2013, 02:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Odbačeni nezakoniti Pušićevi zapisnici
Pripremile: e-Novine

Sudsko veće u procesu koji se u Beogradu vodi protiv Stanka Subotića odlučilo je da nezakoniti policijski zapisnici, koje je sastavio kontroverzni inspektor Bogdan Pušić, budu odstranjeni iz spisa predmeta. Tokom glavnog pretresa koji je u Palati pravde održan u ponedeljak, tužilaštvo i odbrana su delimično otkrili sadržaj dokumenata koje je sudu predao likvidacioni upravnik kompanije “Makedonia Tabako”, a u kojima stoji da je fantomska firma “Success” nastala kao rezultat dogovora te makedonske firme i tadašnje jugoslovenske Vojne bezbednostiPored odluke da se Pušićevi zapisnici u nastavku suđenja više ne tretiraju kao dokazi, sudsko veće je učesnike u procesu obavestilo da iz Makedonije još uvek nije stigao odgovor na zvaničnu zamolnicu suda koji je tražio potvrdu podataka da je potencijalni svedok Jovan Ristovski zaista bio likvidacioni upravnik komapnije “Makedonia Tabako”. Ristovski je pre nekoliko meseci sudu dostavio originalnu dokumentaciju iz koje se, prema navodima tužilaštva i advokata odbrane, jasno vidi da je ta makedonski proizvođač cigareta sa Vojnom bezbednošću tadašnje Vojske SRJ sklopio dogovor o formiranju fantomske firme “Success” kako bi se preko nje obavljao promet sa srpskim partnerima. Ti dokumenti direktno opovrgavaju tvrdnju tužilaštva da je fantomska firma “Success” zapravo bila u vlasništvu Stanka Subotića i da je on, u toj nepostojećoj firmi, zloupotrebio položaj (ovlašćenja u privredi) za šta mu se sudi pred Specijalnim sudom u Beogradu.


Uprkos očiglednoj prilici da se uvidom u originalne dokumente napokon utvrdi istina ko je zaista odgovoran za šverc spornih kontigenata cigareta, zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić je zatražio da sud odbaci razmatranje tih dokumenata zbog toga što je Ristovski navodno do njih došao na nezakonit način. Istovremeno, zamenik tužioca je od sudskog veća zatražio da se za informacije obrati Minsitarstvu odbrane koje će, po njegovom mišljenju, odgovoriti da li je služba Vojne bezbednosti bila umešana u šverc cigareta devedesetih godina prošlog veka.

Odgovarajući na ovaj zahtev tužioca, Subotićev advokat Radoslav Tadić je sudskom veću predočio da je reč o originalnim dokumentima koje je sudu kao dokaze ponudio bivši likvidacioni upravnik firme “Makedonia Tabako”, koji je bio ovlašćen da bude u posedu tih dokumenata i koja, prema slovu Zakona o krivičnom postupku, nisu pribavljena na nezakonit način. Uprkos ponovljenom zahtevu tužioca da se Ristovski ne poziva kao svedok u procesu, predsednik sudskog veća je saopštio da će konačna odluka biti doneta tek po dobijanju traženih informacija iz Makedonije.

E-NOVINE
Во договорот Македомија Табак -КОС е причината што никој па ни Зоран
Божиновски не пишуваа за швецот пре 1998/9 година.
05-11-2013, 03:35 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-11-2013, 03:35 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Odbačeni nezakoniti Pušićevi zapisnici
Pripremile: e-Novine

Sudsko veće u procesu koji se u Beogradu vodi protiv Stanka Subotića odlučilo je da nezakoniti policijski zapisnici, koje je sastavio kontroverzni inspektor Bogdan Pušić, budu odstranjeni iz spisa predmeta. Tokom glavnog pretresa koji je u Palati pravde održan u ponedeljak, tužilaštvo i odbrana su delimično otkrili sadržaj dokumenata koje je sudu predao likvidacioni upravnik kompanije “Makedonia Tabako”, a u kojima stoji da je fantomska firma “Success” nastala kao rezultat dogovora te makedonske firme i tadašnje jugoslovenske Vojne bezbednostiPored odluke da se Pušićevi zapisnici u nastavku suđenja više ne tretiraju kao dokazi, sudsko veće je učesnike u procesu obavestilo da iz Makedonije još uvek nije stigao odgovor na zvaničnu zamolnicu suda koji je tražio potvrdu podataka da je potencijalni svedok Jovan Ristovski zaista bio likvidacioni upravnik komapnije “Makedonia Tabako”. Ristovski je pre nekoliko meseci sudu dostavio originalnu dokumentaciju iz koje se, prema navodima tužilaštva i advokata odbrane, jasno vidi da je ta makedonski proizvođač cigareta sa Vojnom bezbednošću tadašnje Vojske SRJ sklopio dogovor o formiranju fantomske firme “Success” kako bi se preko nje obavljao promet sa srpskim partnerima. Ti dokumenti direktno opovrgavaju tvrdnju tužilaštva da je fantomska firma “Success” zapravo bila u vlasništvu Stanka Subotića i da je on, u toj nepostojećoj firmi, zloupotrebio položaj (ovlašćenja u privredi) za šta mu se sudi pred Specijalnim sudom u Beogradu.


Uprkos očiglednoj prilici da se uvidom u originalne dokumente napokon utvrdi istina ko je zaista odgovoran za šverc spornih kontigenata cigareta, zamenik specijalnog tužioca Saša Ivanić je zatražio da sud odbaci razmatranje tih dokumenata zbog toga što je Ristovski navodno do njih došao na nezakonit način. Istovremeno, zamenik tužioca je od sudskog veća zatražio da se za informacije obrati Minsitarstvu odbrane koje će, po njegovom mišljenju, odgovoriti da li je služba Vojne bezbednosti bila umešana u šverc cigareta devedesetih godina prošlog veka.

Odgovarajući na ovaj zahtev tužioca, Subotićev advokat Radoslav Tadić je sudskom veću predočio da je reč o originalnim dokumentima koje je sudu kao dokaze ponudio bivši likvidacioni upravnik firme “Makedonia Tabako”, koji je bio ovlašćen da bude u posedu tih dokumenata i koja, prema slovu Zakona o krivičnom postupku, nisu pribavljena na nezakonit način. Uprkos ponovljenom zahtevu tužioca da se Ristovski ne poziva kao svedok u procesu, predsednik sudskog veća je saopštio da će konačna odluka biti doneta tek po dobijanju traženih informacija iz Makedonije.

E-NOVINE
Во договорот Македомија Табак -КОС е причината што никој па ни Зоран
Божиновски не пишуваа за швецот пре 1998/9 година.

Чекај Јордане, па Зоран Божиновски цело време кога пишуваше за тутунската мафија во просторите на поранешна Југославија го истопоруваше Станко Суботиќ, како еден од главните магови за таа нечесна работа. Сега, гледаме други факти! Па, тогаш или Зоран Божиновски наседнал на тие информации дека Суботиќ е главниот за тутунскитот шверц или...ЛЕЛЕ МАЈКО... не смеам ни да помислам дека тој свесно тоа го правел ( впрочем како и многу други) за да се трагата за вистинскиот фактор во тој шверц ( КОС) сокрие??
Колку стареам толку ми се губат илузиите за многу луѓе и многу настани. Кога Христо ке замине од овој свет, веројатно, ниедна досега вистина нема да опстане како таква.Razmisluva

05-11-2013, 09:06 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-11-2013, 09:06 AM)hristo Wrote:
(05-11-2013, 03:35 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Odbačeni nezakoniti Pušićevi zapisnici
Pripremile: e-NovineE-NOVINE


Во договорот Македонија Табак -КОС е причината што никој па ни Зоран Божиновски не пишуваа за швецот пре 1998/9 година.

Чекај Јордане, па Зоран Божиновски цело време кога пишуваше за тутунската мафија во просторите на поранешна Југославија го истопоруваше Станко Суботиќ, како еден од главните магови за таа нечесна работа. Сега, гледаме други факти! Па, тогаш или Зоран Божиновски наседнал на тие информации дека Суботиќ е главниот за тутунскитот шверц или...ЛЕЛЕ МАЈКО... не смеам ни да помислам дека тој свесно тоа го правел ( впрочем како и многу други) за да се трагата за вистинскиот фактор во тој шверц ( КОС) сокрие??
Колку стареам толку ми се губат илузиите за многу луѓе и многу настани. Кога Христо ке замине од овој свет, веројатно, ниедна досега вистина нема да опстане како таква.Razmisluva


(10-04-2011, 06:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Jordan Petrovski

Причината за незаинтересираноста Зоране за текстот во Македонија треба да ја бараш во причината што многу малку зборуваш за тоа кои се актерите и времето кога се одвивал шверцот, 1992-1995 и 1995-1997 ти зборуваш само за перод 1997-2002. Шутурков е познат во играта на сите. На овие прашања ако дадеш вистински одговори ке предизвикаш интерес во Македонија:

1. Кои се другите актери
1.1 Кога започнал шверцот ???
1.2 Кој го работел ??
1.3 Кај оделе парите??
2. Што се случува од моментот кога се знае дека Милошевиќ ке го потпише Дејтонскиот мировен план 1995 година ??
2.1 Дали шверцот на цигари во тој момент ги менува главните играчи.??
3. Зошто на крај на 1996 почеток на 1997 година Далаверски станува помшник на Шутурков.??
3.1 По чии налог Далаверски е назначен за помошник на Шутурков.??
4. Кога, во кој период, Борис Стојменов бил дел од шверцерската екипа.???
5. Врските Андов-Керим !!!
Quote:Novi dokazi ruše optužnicu protiv Stanka Subotića

Država švercovala cigarete


[Image: Stanko_Subotic_02_u_h_717600056.jpg&size...e_by=width]
Lažno optužen za ono što je radila država: Stanko Subotić, ispred Specijalnog suda


Vojska Jugoslavije je devedesetih godina švercovala cigarete iz Makedonije preko svoje specijalno osnovane firme “Success” iz Novog Sada, stoji u dokumentima koje je u procesu protiv Stanka Subotića sudu dostavio Jordan Ristovski, likvidacioni upravnik kompanije “Makedonija tabak”, koja je u to vreme bila glavni snabdevač srpskog tržišta cigaretama. Istovremeno, sudsko veće je saopštilo da je Ristovski zvanično dobio status svedoka i da će u tom svojstvu biti pozvan na sledeći glavni preters koji je zakazan za 19. februar naredne godine

U nastavku ponovljenog suđenja Stanku Subotiću pred Specijalnim sudom u Beogradu, sudskom veću i strankama u sporu prikazani su zvanično prevedeni dokumenti makedonske kompanije “Makedonija tabak” iz kojih se vidi da je fantomska firma “Success” iz Novog Sada, za koju se u optužnici navodi da je bila u Subotićevom vlasništvu, zapravo bila formirana u dogovoru makedonskog proizvođača cigareta i Ministarstva odbrane tadašnje SRJ za “potrbe snabedvanja Vojske Jugoslavije cigaretama”. U više originalnih dokumenata, uredno pečatiranih i potpisanih od strane rukovodioca “Mekedonija tabak”, navodi se da je rukovodstvo te firme sa Vojskom Jugoslavije postiglo sporazum da se snabdevanje srbijanskih snaga bezbednosti cigaretama, što je očigledno bio eufemizam za šverc cigareta, obavlja preko firme “Success” iz Novog Sada u vlasništvu jugoslovenskog Ministarstva odbrane.

U nizu pratećih dokumenata, koji su svi označeni kao poslovna tajna, rukovodstvo “Makedonija tabak” svojim zaposlenima je dalo precizna uputstva za posebne načine poslovanja sa tadašnjom SRJ, kako bi se izbegle sankcije koje su u to vreme još uvek bile na snazi. Pored uputstva za plaćanje, koje se zbog nepostojanja platnog prometa između dve države isključivo obavljalo u kešu, u jednom od dokumenata se navodi i odluka o storniranju kontigenata namenjenih firmi “Success”. Prema datumima koji su navedeni u Odluci o storniranju faktura firmi “Success”, vidi se da su među storniranim kontigentima bili i oni za koje tužilaštvo tereti Stanka Subotića!

[Image: Pasuljanske_livade_01_u_836617656.jpg]
Malo ratovala, malo švercovala: Vojska Jugoslavije, pogodna za sve namene

Iz dokumenata koje je sudu dostavio, sada već zvanično svedok u ovom procesu, Jordan Ristovski, jasno se vidi da je svedočenje Braneta Peševskog, čoveka koji je ispred makedonske kompanije bio zadužen za preuzimanje novca, bilo istinito i da je kompanija “Makedonija tabak” koristila postojeću neregularnu trgovinu sa Vojskom Jugoslavije za brojne zloupotrebe, što je uključivalo i lažne pa i falsifikovane fakture. Među tim falsifikovanim fakturama našla se i Subotićeva firma “Mia” iz Uba, što je srbijanskom specijalnom tužilaštvu poslužilo kao dovoljan dokaz da zaključi kako je Stanko Subotić vlasnik kako fantomske firme “Success” tako i onih kontigenata koji su bili stornirani!

Reagujući na, za tužilaštvo poražavajući razvoj događaja, zamenik tužioca Saša Ivanić pokušao je da ospori autentičnost dokumenata što je sudsko veće ekspresno odbilo kao ozbiljan argument. Uprkos savu tužilaštva, veće je procenilo da je dokumentacija autentična i pribavljena na zakonom dozvoljen način. Istovremeno, a na opšte iznenađenje prisutnih, sudsko veće je ipak pristalo na besmisleni zahtev tužioca da od Minsitarstva odbrane sud zvanično zatraži informacije o uvozu cigareta devedesetih, iako je unapred poznat odgovor na pitanje da li će Ministarstvo odbrane zvanično priznati da su se taj državni organ i Vojska Jugoslavije bavili švercom cigareta.

[Image: Vojna_vezba_08_u_365720121.jpg]
U službi kriminalaca i njihovih interesa: Boris Tadić, pokrovitelj montirane optužnice
Photo: BETA/MILAN OBRADOVIĆ

Ristovski je sudu dostavio i dokumenta iz kojih se vidi da je “Makedonija tabak” istu dokumentaciju 2.000 godine, u okviru istrage o švercu cigareta, dostavilo i makedonskim istražnim organima.

Pored poziva Ristovskom da se u februaru, u svojstvu svedoka pojavi pre Specijalnim sudom u Beogradu, sudsko veće je, po instrukciji Apelacionog suda, prihvatilo zahtev odbrane Stanka Subotića da se kao dokazni materijal prihvati poslovna dokumentacija firme “Mia” iz Uba iz koje se jasno vidi način poslovanja te firme devedesetih godina, koji je bio u potpunoj suprotnosti sa navodima iz rasklimane montirane optužnice.

Veće je, takođe po instrukciji Apelacinog suda, naložio ponovno veštačenje iznosa taksi i vrednosti navodno švercovanih cigareta kako bi se utvrdio tačan iznos za koji je eventualno oštećena država. Veće je od carine zatražilo i dostavu originala dnevničkih zapisa sa carinarnica u kojima su opisani prelasci spornih kontigenata koje je kompanija “Makedonija tabak” stornirala, a koji su bili upućeni firmi “Success”.

E-NOVINE
(This post was last modified: 19-12-2013, 12:48 AM by ЈорданПетровски.)
19-12-2013, 12:45 AM
Reply