Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.45 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ден на Победата-День победы
Author Message
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#1

VENCERMOS!


(This post was last modified: 09-05-2010, 07:00 PM by Администратор.)
09-05-2010, 06:18 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#2

Обърках се! Ето това е!


09-05-2010, 06:25 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#3

Обърках се! Ето това е!


09-05-2010, 06:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Незнам дали вие од ВАРШАВСКИОТ ПАКТ и ние од другите комунистички земји можеме и треба да славиме победа над ФАШИЗМОТ. Кај нас дојде братот близнак на фашизмот, КОМУНИЗМОТ. Систем кој по бројот на жртвите и тоа не во ВОЈНА го надмина фашизмот.
09-05-2010, 06:51 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(09-05-2010, 06:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Незнам дали вие од ВАРШАВСКИОТ ПАКТ и ние од другите комунистички земји можеме и треба да славиме победа над ФАШИЗМОТ. Кај нас дојде братот близнак на фашизмот, КОМУНИЗМОТ. Систем кој по бројот на жртвите и тоа не во ВОЈНА го надмина фашизмот.

Нито едното, нито другото е за славене. Тоталитарни, човеконенависнически, потиснически и репресивни системи. Две глави на едно и също зло.

Църни, намери и прочети книгата на Желю Желев "Фашизмът". Не е ли ирония, че заради тази книга в комунистическа България го обявиха за дисидент и го интернираха в родното му село. В книгата той анализира характеристиките на фашизма, а е достатъчно да смениш "фашизъм" с "комунизъм" и всичко написано пак си остава вярно - нищо не се променя. Само в едно комунимът е различен. Както казваш, надмина фашизма по зверства.
09-05-2010, 07:37 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#6

Не да го надмина туку е апсолутно супериорен по ѕверствата.

Хитлер не си можи со сам Стаљин или Мао, а камоли сите заедно...Мао, Сталин,Пол Пот, Кореанецот ...

Чиста математика
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
09-05-2010, 08:07 PM
Reply
boreto
Unregistered

 
#7

Всъщност, наистина има една обективна разлика - Фашизмът не посегна на частната собственост. Комунизмът я премахна.
09-05-2010, 08:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(09-05-2010, 07:37 PM)Вовата Wrote:
(09-05-2010, 06:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Незнам дали вие од ВАРШАВСКИОТ ПАКТ и ние од другите комунистички земји можеме и треба да славиме победа над ФАШИЗМОТ. Кај нас дојде братот близнак на фашизмот, КОМУНИЗМОТ. Систем кој по бројот на жртвите и тоа не во ВОЈНА го надмина фашизмот.

Нито едното, нито другото е за славене. Тоталитарни, човеконенависнически, потиснически и репресивни системи. Две глави на едно и също зло.

Църни, намери и прочети книгата на Желю Желев "Фашизмът". Не е ли ирония, че заради тази книга в комунистическа България го обявиха за дисидент и го интернираха в родното му село. В книгата той анализира характеристиките на фашизма, а е достатъчно да смениш "фашизъм" с "комунизъм" и всичко написано пак си остава вярно - нищо не се променя. Само в едно комунимът е различен. Както казваш, надмина фашизма по зверства.


Вовата, вие секој ден сте се подалеку од комунизмот и да ти кажам чесно, ви завидувам. Ке замине и Прванов во историја а со тоа мислам и се надевам последната врска на Бугарија со комунизмот.
Маката е кај нас, уште плачеме по Тито-најголемиот македонски злотвор. Уште луѓето кои се бореле против комунизмот ги прогласуваaт за предавници.
Вие на Желев му ја отпочитувавте борбата. Стана Преседател на Бугарија. Кај нас по противниците на комунизмот-дисидентите сеуште се плука и се прогласуват за државни непријатели. Времето на Лазо и Глигоров и неговите копилиња е пандан на времето на Живков со една разлика, Живков се бореше за идеологија. Кај нас Лазо, Глигоров и неговите "внуци" под форма за зачувување на комунизмот се бореа и се борат за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ.
09-05-2010, 10:31 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#9

(09-05-2010, 10:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-05-2010, 07:37 PM)Вовата Wrote:
(09-05-2010, 06:51 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Незнам дали вие од ВАРШАВСКИОТ ПАКТ и ние од другите комунистички земји можеме и треба да славиме победа над ФАШИЗМОТ. Кај нас дојде братот близнак на фашизмот, КОМУНИЗМОТ. Систем кој по бројот на жртвите и тоа не во ВОЈНА го надмина фашизмот.

Нито едното, нито другото е за славене. Тоталитарни, човеконенависнически, потиснически и репресивни системи. Две глави на едно и също зло.

Църни, намери и прочети книгата на Желю Желев "Фашизмът". Не е ли ирония, че заради тази книга в комунистическа България го обявиха за дисидент и го интернираха в родното му село. В книгата той анализира характеристиките на фашизма, а е достатъчно да смениш "фашизъм" с "комунизъм" и всичко написано пак си остава вярно - нищо не се променя. Само в едно комунимът е различен. Както казваш, надмина фашизма по зверства.


Вовата, вие секој ден сте се подалеку од комунизмот и да ти кажам чесно, ви завидувам. Ке замине и Прванов во историја а со тоа мислам и се надевам последната врска на Бугарија со комунизмот.
Маката е кај нас, уште плачеме по Тито-најголемиот македонски злотвор. Уште луѓето кои се бореле против комунизмот ги прогласуваaт за предавници.
Вие на Желев му ја отпочитувавте борбата. Стана Преседател на Бугарија. Кај нас по противниците на комунизмот-дисидентите сеуште се плука и се прогласуват за државни непријатели. Времето на Лазо и Глигоров и неговите копилиња е пандан на времето на Живков со една разлика, Живков се бореше за идеологија. Кај нас Лазо, Глигоров и неговите "внуци" под форма за зачувување на комунизмот се бореа и се борат за СРПСКИ ИНТЕРЕСИ.

Црни, не е толку црнобела работата со нашиот премин кон нормално општество, но во голема степен си во право. Кај нас забораването на комунизмор е прашање на една деценија најмногу (Мојсеј разведувал евреите низ пустината додека умре и последниот кој помнел ропството, па тогаз ги има занесено во обетованата земја да отпочне нови работи, со нови луѓе и нов начин на мисљење).

А вашиот комунизам. Сакаш да ти кажам чесно што мислам. Дали обектовно или не, масовно народот има врска во мозокот: комунистите ни дадоа држава, ние сме нација благодарение на комунизмот. ЦЕЛАТА ви национална гордост, посебност, јазик и слично, во публичното мислење е поврзано со комунизмот. Кај вас нема колективен спомен за друг вид македоснка државност освен комунистичка.

Во тој смисол Бугарија беше во по сгодна позиција. Некои партии од пред 9.ІХ се возродија одма по паѓането на Живков.

Вашата шанса е дека сте толку мали, што не можете да задржите некаков тоталитаризам, обградени со нормални држави. Нема кој да се соработува со Македонија, ако таа последната не оди во правец. Денеска држава, која не оди со другите е обрекана. Проблемот е дали на народот ке му текне, дека со споменици на коњи и антички фиести не се печели респект на меѓународната арена и ќе грабне метлата.
09-05-2010, 11:33 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#10

Треба да си некой малоумен или изкуфел пенсионер върл привърженик на "партията майка" та да празнуваш Ден на победата в България.На тоя ден България се прости с всекакви шансове за постигане на бленуваната с хилядолетия мечта за национално обединение.Загуба на територия от над 160 000 кв.км. с широк излаз на Бяло море.Това ли да празнуваме?
11-05-2010, 09:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(09-05-2010, 11:33 PM)Вовата Wrote: Црни, не е толку црнобела работата со нашиот премин кон нормално општество, но во голема степен си во право. Кај нас забораването на комунизмор е прашање на една деценија најмногу (Мојсеј разведувал евреите низ пустината додека умре и последниот кој помнел ропството, па тогаз ги има занесено во обетованата земја да отпочне нови работи, со нови луѓе и нов начин на мисљење).

А вашиот комунизам. Сакаш да ти кажам чесно што мислам. Дали обектовно или не, масовно народот има врска во мозокот: комунистите ни дадоа држава, ние сме нација благодарение на комунизмот. ЦЕЛАТА ви национална гордост, посебност, јазик и слично, во публичното мислење е поврзано со комунизмот. Кај вас нема колективен спомен за друг вид македоснка државност освен комунистичка.

Во тој смисол Бугарија беше во по сгодна позиција. Некои партии од пред 9.ІХ се возродија одма по паѓането на Живков.

Вашата шанса е дека сте толку мали, што не можете да задржите некаков тоталитаризам, обградени со нормални држави. Нема кој да се соработува со Македонија, ако таа последната не оди во правец. Денеска држава, која не оди со другите е обрекана. Проблемот е дали на народот ке му текне, дека со споменици на коњи и антички фиести не се печели респект на меѓународната арена и ќе грабне метлата.


Македонскиот одговор е:


Quote:Фактот што во јавноста помина незабележано резолуцијата на ЕУ од 2.4.2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која се повикува на Резолуцијата 1481 од 26.1.2006 година на Советот на Европа (за лустрацијата) ме наведува на заклучок дека комунистите во Македонија се неискрени кога велат дека се залагаат за Европа и европските вредности. Ова важи и за комунистите во десната влада.

За мене, најсилната причина за резолуцијата на ЕУ е содржана во точката К.:

„К. бидејќи Европа нема да биде здружена, доколку не е способна да обликува единствен поглед на својата историја, доколку не ги признае нацизмот, сталинизмот и фашистичките и комунистичките режими, како заеднички заоставштини и доколку не спроведе чесни и продлабочени расправи за нивните злосторства во минатиот век...“

Значи, ЕУ од комунистите бара да ја ослободат Македонија од својот бес. Не бара со резолуција да си го смениме името, туку со резолуција бара да расправаме и да ги осудиме комунистичките злосторства. Комунистите предлагаат трампа: ние вам име, а вие да не нé жигосувате за нашите злосторства.
12-05-2010, 12:15 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#12

(12-05-2010, 12:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-05-2010, 11:33 PM)Вовата Wrote: Црни, не е толку црнобела работата со нашиот премин кон нормално општество, но во голема степен си во право. Кај нас забораването на комунизмор е прашање на една деценија најмногу (Мојсеј разведувал евреите низ пустината додека умре и последниот кој помнел ропството, па тогаз ги има занесено во обетованата земја да отпочне нови работи, со нови луѓе и нов начин на мисљење).

А вашиот комунизам. Сакаш да ти кажам чесно што мислам. Дали обектовно или не, масовно народот има врска во мозокот: комунистите ни дадоа држава, ние сме нација благодарение на комунизмот. ЦЕЛАТА ви национална гордост, посебност, јазик и слично, во публичното мислење е поврзано со комунизмот. Кај вас нема колективен спомен за друг вид македоснка државност освен комунистичка.

Во тој смисол Бугарија беше во по сгодна позиција. Некои партии од пред 9.ІХ се возродија одма по паѓането на Живков.

Вашата шанса е дека сте толку мали, што не можете да задржите некаков тоталитаризам, обградени со нормални држави. Нема кој да се соработува со Македонија, ако таа последната не оди во правец. Денеска држава, која не оди со другите е обрекана. Проблемот е дали на народот ке му текне, дека со споменици на коњи и антички фиести не се печели респект на меѓународната арена и ќе грабне метлата.


Македонскиот одговор е:


Quote:Фактот што во јавноста помина незабележано резолуцијата на ЕУ од 2.4.2009 година, за европската свест и тоталитаризмот, која се повикува на Резолуцијата 1481 од 26.1.2006 година на Советот на Европа (за лустрацијата) ме наведува на заклучок дека комунистите во Македонија се неискрени кога велат дека се залагаат за Европа и европските вредности. Ова важи и за комунистите во десната влада.

За мене, најсилната причина за резолуцијата на ЕУ е содржана во точката К.:

„К. бидејќи Европа нема да биде здружена, доколку не е способна да обликува единствен поглед на својата историја, доколку не ги признае нацизмот, сталинизмот и фашистичките и комунистичките режими, како заеднички заоставштини и доколку не спроведе чесни и продлабочени расправи за нивните злосторства во минатиот век...“

Значи, ЕУ од комунистите бара да ја ослободат Македонија од својот бес. Не бара со резолуција да си го смениме името, туку со резолуција бара да расправаме и да ги осудиме комунистичките злосторства. Комунистите предлагаат трампа: ние вам име, а вие да не нé жигосувате за нашите злосторства.

Ясно. Icon_exclaimIcon_exclaim
12-05-2010, 03:15 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#13

Komunizmot za razlika od fasizmot vetuvashe mnogu ubav, pohuman zivot,najdobro kazano vo "1984" od Orvel, dzelatot mu kazuvashe na macenikot:
"Nasata poenta e da te oslobodime od bilo kakvi grizi,problemi" t.e. nasite prava gi predavame na drzavata na edna pomala grupa na luge da ni gi resava, nie da ne se grizimi, ni dava edna sloboda od sloboda.
NI dade komunizmot slobodi, no toa bese ista trgovija kako na Dr.Faust so Gavolot,koj na krajot sfati deka se e iluzorno, deka vecnata mladost ne postoi. Taka da nekoi vo Komunistickiot blok sfakame deka toj zivot bil iluzoren,deka takov zivot ne postoel.
Na edna proslava na 9 maj vo Rusija,Amerikanskiot predsedatel George W. Bush go izjavi slednovo:
1. Deka na Jalta e napravena golema nepravda vo odnos na pomalite drzavi i
2. Polno zemji od istocna Evropa samo go smenija gospodarot no ne i rubata.
16-05-2010, 03:00 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#14

(16-05-2010, 03:00 PM)basilius_2 Wrote: Komunizmot za razlika od fasizmot vetuvashe mnogu ubav, pohuman zivot,najdobro kazano vo "1984" od Orvel, dzelatot mu kazuvashe na macenikot:
"Nasata poenta e da te oslobodime od bilo kakvi grizi,problemi" t.e. nasite prava gi predavame na drzavata na edna pomala grupa na luge da ni gi resava, nie da ne se grizimi, ni dava edna sloboda od sloboda.
NI dade komunizmot slobodi, no toa bese ista trgovija kako na Dr.Faust so Gavolot,koj na krajot sfati deka se e iluzorno, deka vecnata mladost ne postoi. Taka da nekoi vo Komunistickiot blok sfakame deka toj zivot bil iluzoren,deka takov zivot ne postoel.
Na edna proslava na 9 maj vo Rusija,Amerikanskiot predsedatel George W. Bush go izjavi slednovo:
1. Deka na Jalta e napravena golema nepravda vo odnos na pomalite drzavi i
2. Polno zemji od istocna Evropa samo go smenija gospodarot no ne i rubata.

Ами то си е така. Истина е.
Но Буш да не се прави на светец. САД исто беше страна в Jалта и участваше във вземането на решенията. Значи Америка исто е отговорна за положението на малките страни во Источна Европа, така че Буш да не се на прави праведен. Он си е демагог. Сега Русия му е виновна. Аjде знаем американската политика - разделяй и владей.
(This post was last modified: 17-05-2010, 03:14 PM by Vodno konche.)
17-05-2010, 03:13 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#15

Аjде знаем американската политика - разделяй и владей.

Не това е римската политика. Американскате е: вкарвай в правия път и търгувай. Ако не играеш според моркова, ще скачаш според тоягата.

Където американците са се наложили има просперитет. Там, където се наложи СССР, хората пасат тревата край пътя.

Примери: Двете Германии, двете Кореи и т. н.

Да ние бяхме харизани на руснаците, но не благодарение на САЩ, а на Чърчил. Има разлика.

Но това е за форум политика май...
17-05-2010, 10:58 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#16

(17-05-2010, 10:58 PM)Вовата Wrote: Аjде знаем американската политика - разделяй и владей.

Не това е римската политика. Американскате е: вкарвай в правия път и търгувай. Ако не играеш според моркова, ще скачаш според тоягата.

Където американците са се наложили има просперитет. Там, където се наложи СССР, хората пасат тревата край пътя.

Примери: Двете Германии, двете Кореи и т. н.

Да ние бяхме харизани на руснаците, но не благодарение на САЩ, а на Чърчил. Има разлика.

Но това е за форум политика май...

Не е много коректно, това което го казваш. Двете Германии и двете Кореи не са правило, а са изключение от правилото. Виж Цяла Южна Америка и Мексико - там не са ли стъпили американци, друго, пресен пример - Ирак. Виж им войните - какво търсеха във Виетнам, Корея, какво търсят във Африка, Азия, Южна Америка, навсякъде са ....и навсякъде водят войни и сеят разрушения. Атомните бомби, които пуснаха над Хирошима и Нагазаки и избиха толкова много хора, безмислените бомбандировки над София по време на втората световна война, които вършеха, безмислено, сринатите със земята германски градове като Дрезден и т.н и т.н Не ми се виждат да са по-добри от руснаците, но както казваш, това си е друга тема. Моите приятели, които живеят в Америка не им харесва, искат да се върнат, но поне там е трудов лагер с подобрено хранене Icon_razz), както обичат да го казват самите американци...но тук американците вече са се погрижили да сме по-зле от тях....А като сравняваш директно един американец и един руснак - ще забележиш, че американецът е много стиснат, скъперник, докато руснакът за приятел дава всичко...Така, че не ми ги хвали империалистите. Исках да кажа американската имперска политика не е по-добра от руската такава, макар, че така изглежда на пръв поглед.
(This post was last modified: 18-05-2010, 06:52 AM by Vodno konche.)
18-05-2010, 06:50 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#17

"Виж Цяла Южна Америка и Мексико - там не са ли стъпили американци,"

Не са.

В Ирак Американците не са се наложили (имам предвид американската система). Същия е и примерът с Виетнам. Американците вдигнаха ръце и гредай я Виетнам къде е.

"Виж им войните - какво търсеха във Виетнам, Корея, какво търсят във Африка, Азия, Южна Америка, навсякъде са ....и навсякъде водят войни и сеят разрушения. "

Навсякъде са били войни не против тези народи, а против настъплението на комунизма.

Атомните бомби над Хирошима и Нагасаки бяха употребени, за да се сложи край на войната. Японците заиграха и си преустроиха обществото по Американски тертип и виж ги къде са днес.

За Корея не си в право. В Корея войната беше обявена от ООН. А я водеха американците. Погледни нощната карта на Корейския полуостров от сателит и виж къде свети и къде е тъмно. И после ми говори за коректност.

Безмислените бомбандировки над софия са вършени, заради един обстрел на ескадрила летяща към плоещ. Дотогава са прелитали над нас и никой не ни е закачал. Освен това сме имали и наглостта да обявим война на съюзниците. Е, кой ни е крив?

Защо пропускаш баража на СССР сравнил Берлин със земята преди да навлязат съветските войски. Не мери действията на ВСВ с днешен аршин. Докато не се подписва капитулацията и германците са стреляли обратно, разрушаването на градове е било приета тактика от всички участници във войната - правено е от АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ воюващи държави.

"А като сравняваш директно един американец и един руснак - ще забележиш, че американецът е много стиснат, скъперник, докато руснакът за приятел дава всичко..."

Такива басни и аз вярвах. Живях 33 гдини под руснаци и 20 сред американци. Позволи ми да имам база за сравнение.

Американската политика обслужва американски интереси, ти какви искаш да обслужва - твоите ли? Или пък руските.

Повтарям - там където се е настанила "империалистическата система", има просперитет. Там където се е разпореждала "щедрата и широка руска душа" има мизерия. Както и да го усукваш.
18-05-2010, 12:29 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#18

Добре, Вова, уважавам мнението ти, няма да спорим повече, още повече след като си живял 20 години в САЩ, но се изкушавам да ти задам един последен въпрос, макар, че не му е тук мястото, но все пак. Какво ни донесоха на нас българите вече двадесет години демокрация? Свръхбогати и свръх бедни, безработица, корупция в особено големи размери, мафия и великодушната възможност да имаме право да ходим безвизово в Европа, за да слугуваме на богатите държави. А нашите правителства - от лошо, по-лошо. Нима не сме първи приятели с американците днес, нима няма американска база в България? Нима не им играем по свирката на американците и на МВФ? И какво получаваме в замяна?.....И най-интересното - по времето на комунизма българинът нямаше дългове и собствеността беше запазена. Почти всеки си имаше къщурка или апартамент. Сега почти няма човек, който да не е задлъжнял на банките и хората си разпродадоха нивите, които комунистите бяха запазили, макар и в ТКЗС, сега вече наистина нямаме и земя, изконното право на всеки българин от хиляди години насам. Само не ми говори за кадърни и некадърни, щото тази приказка, че само кадърните били богати изобщо не е вярна за България.
П.П. Само не си мисли, че съм комунист - не съм, нито от която и да е друга партия, просто се опитвам да гледам на нещата обективно и да не спирам да си задавам въпроси.И как ще искат македонците да се наричат българи, така както са се наричали дедите им, след като виждат техните потомци на какво приличат, ами няма да искат. Жалко за хубавата ни история като на един народ до 1945г
(This post was last modified: 18-05-2010, 01:43 PM by Vodno konche.)
18-05-2010, 01:38 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#19

"Какво ни донесоха на нас българите вече двадесет години демокрация? "

Не се заблуждавай. 20 години посткомунистически мутризъм, разюздан грабеж и беззаконие не са демокрация. Демокрацията е върховенство на закона. Над всичко и всички. Спазането му от всички. В такова едно общество нещата вървят, защото има ясни ориентири (законът). Там избраните във властта служат, за не властват и когато кривнат, ги избирателите ги отзовават, а ако кривнат пред закона, влизат в затвора. Там не се подкупват катаджии, нито се мърси безнаказано природата.... и куп други разлики.

Това, което България преживя за 20 години е ера на беззаконието, на корупцията на безнаказаността... Затова и резултатите са плачевни. През 1939 година, златният лев е бил конвертируем, а България е била на шесто място по икономически показатели в Европа. Напълно си право, конче – в България политическата власт на БКП се трансформира в икономическа. При пада на соца номенклатурата имаше пълен контрол върху икономиката - информация за финансите и, за банковото дело, за задграничните бизнеси, за задграничните валутни сметки и т. н. Народът, държан на тъмно 45 години, продължи да бъде държан на тъмно и се юркаше от площад до площад да "демонстрира" и "протесира", без да съзнава, че това е театро, за да си изпуска пАрата. Докато длаверите се въртяха на тъмно, където се бяха въртяли и преди "демокрацията"... Дълга е тая.

Има един много лесен тест: Никой не бяга от хубаво към лошо.

В САЩ се обработват около един милион законни емигранти всяка година. В страната има около 12 000 000 незконно проникнали, недокументирани и постоянно незаконно пребиваващи (горе долу две Българии). Това са хора от цял свят, всякакви раси, цветове, вероизповедания и т. н.... хора с деца, някои от тях родени тук, хора работещи, които и не помислят за бягане от "капитализма и империализма". Шефът на катедрата в института е мароканец, деканът е турчин, зам. ректорът е палестинец. До мене рабои един много интелигентен художник от Кения. И те, както и аз са извървяли цяла голгота, за да заживеят и да работят тук. И има една армия от чакащи да влязат в тази безпрецедентнта страна.

Има, разбира се и една голяма група по света, която е заета с това да вика: "Защо биете негрите". Напоследък, с избирането на Обама и тази играчка им взеха....
18-05-2010, 05:26 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#20

(18-05-2010, 05:26 PM)Вовата Wrote: "Какво ни донесоха на нас българите вече двадесет години демокрация? "

Не се заблуждавай. 20 години посткомунистически мутризъм, разюздан грабеж и беззаконие не са демокрация. Демокрацията е върховенство на закона. Над всичко и всички. Спазането му от всички. В такова едно общество нещата вървят, защото има ясни ориентири (законът). Там избраните във властта служат, за не властват и когато кривнат, ги избирателите ги отзовават, а ако кривнат пред закона, влизат в затвора. Там не се подкупват катаджии, нито се мърси безнаказано природата.... и куп други разлики.

Това, което България преживя за 20 години е ера на беззаконието, на корупцията на безнаказаността... Затова и резултатите са плачевни. През 1939 година, златният лев е бил конвертируем, а България е била на шесто място по икономически показатели в Европа. Напълно си право, конче – в България политическата власт на БКП се трансформира в икономическа. При пада на соца номенклатурата имаше пълен контрол върху икономиката - информация за финансите и, за банковото дело, за задграничните бизнеси, за задграничните валутни сметки и т. н. Народът, държан на тъмно 45 години, продължи да бъде държан на тъмно и се юркаше от площад до площад да "демонстрира" и "протесира", без да съзнава, че това е театро, за да си изпуска пАрата. Докато длаверите се въртяха на тъмно, където се бяха въртяли и преди "демокрацията"... Дълга е тая.

Има един много лесен тест: Никой не бяга от хубаво към лошо.

В САЩ се обработват около един милион законни емигранти всяка година. В страната има около 12 000 000 незконно проникнали, недокументирани и постоянно незаконно пребиваващи (горе долу две Българии). Това са хора от цял свят, всякакви раси, цветове, вероизповедания и т. н.... хора с деца, някои от тях родени тук, хора работещи, които и не помислят за бягане от "капитализма и империализма". Шефът на катедрата в института е мароканец, деканът е турчин, зам. ректорът е палестинец. До мене рабои един много интелигентен художник от Кения. И те, както и аз са извървяли цяла голгота, за да заживеят и да работят тук. И има една армия от чакащи да влязат в тази безпрецедентнта страна.

Има, разбира се и една голяма група по света, която е заета с това да вика: "Защо биете негрите". Напоследък, с избирането на Обама и тази играчка им взеха....

Е, това е безспорно.
18-05-2010, 05:33 PM
Reply