Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Омраза.ком.мк
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#1

Омраза.ком.мк

[Image: B48708BAB3007347BA3E8A3BBA1D76EF.jpg]

„Смрт за Шиптари, Грци, Бугари“, „Една Македонија, чиста Македонија“... Ова се дел од групите што секојдневно се појавуваат на „Фејсбук“ и ги канат да им се приклучат корисниците на оваа социјална мрежа на интернет. Колку за илустрација, една ваква група е формирана директно против поранешната колумнистка на „Дневник“, Ирена Цветковиќ, а „фановите“ на таа група, кои не се согласуваат со нејзините ставови и мислења, ја опсипуваат со навреди.

Како групите на „Фејсбук“, и интернет-блоговите може да ги „отвори“ буквално секој и да напише што сака. Без никаква контрола. Не е подобра состојбата ни со интернет-страниците. Најсвеж е примерот со таа на „комитите“, навивачите на фудбалскиот клуб „Вардар“. Само до пред некој месец на нивната страница можеше да се прочита и ваква „поезија“: Не, јас не можам овде да седам, не јас не можам Шиптари да гледам, дајте ни алкохол сега да пиеме, а после надвор Шиптари да биеме. Вакви навивачки песни на „комитите“ редовно се пеат и на фудбалските натпревари. И така, се' додека не беше испровоциран сериозен инцидент во Нерези, кога дел од „комитите“ се судрија со жителите на оваа скопска населба. Државниот обвинител најави истрага не само за инцидентот туку и за тоа кој ја полни веб-страницата со говор на омраза. Не е познато дали и како заврши истрагата, но сега оваа страница на „комитите“ не постои.

ТЕШКО ДО СТОРИТЕЛИТЕ

Содржините во кои се искажува етничка и верска нетрпеливост и омраза не е само македонска реалност. Во францускиот речник од неодамна се појави нов збор - сајбер-омраза. Значи, изразување што може да шокира или да повреди некои лица поради зборови на омраза прочитани на интернет.

Кој треба да ги контролира содржините на интернет и дали е тоа можно? Хармонизирајќи го законодавството со европското, со измени на Кривичниот законик, Македонија годинава воведе ново кривично дело кое гласи: „Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Предвиден е затвор до пет години за оној што преку компјутерски систем во јавноста шири расистички и ксенофобични текстови, слики или идеи и теории што помагаат, промовираат или поттикнуваат омраза, дискриминација или насилство против кое било лице или група, а врз основа на раса, боја на кожа, национално или етничко потекло и верско убедување. Ќе биде казнет и оној што таквото дело ќе го стори и преку други средства за јавно информирање. Со 10 години робија може да биде казнет ако сторителот на такво дело ја злоупотребил службената положба или ако предизвикал безредија, насилство кон одредена група луѓе или е направена материјална штета од големи размери.

- Делата преку интернет многу тешко се откриваат, но работиме и на вакви случаи. За да преземеме конкретно дејство мора основано да се сомневаме дека некој тоа го сторил. Сме работеле на закани што се праќаат преку интернет. Во МВР има оддел за организиран криминал со одличен кадар за компјутерски криминал. Но, кога истражуваме доаѓаме до одреден степен и тука се запира. До одредено кафуле, од каде што била пратена заканата, на пример. Редовно ги следиме пишувањата во печатените медиуми и известувањата на телевизиите и сме поведувале постапки по тие информации. Но, Обвинителството нема доволно кадар за да следи се' што се објавува на интернет-сајтовите. Во секој случај, на конкретна пријава реагираме - вели скопскиот обвинител Марко Зврлевски.

Слично, по пријави, постапува и Министерството за внатрешни работи, но по налог на Јавното обвинителство, кое во хиерархијата е над МВР.

- Ако Обвинителството види говор на омраза или закани и ако ни наложи да постапиме, МВР има оддел за компјутерски криминал. Ако МВР добие пријава од граѓанин, задолжително ќе постапи по неа. Прво ќе утврдиме од каде потекнува интернет-страницата и со сопственикот ќе се обидеме да го утврдиме идентитетот на тој што ги испратил или напишал пораките за да поднесеме кривична пријава. Но, често не постојат податоци за корисниците. Генерално, интернетот е преголем како медиум и ниедна полиција на светот не може да го контролира - изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски

Токму поради овој проблем во светот се измислуваат нови начини во обид да се стави под контрола говорот на омраза, кој често од повик прераснува во насилство над некого. Во Белгија, на пример, постои НВО центар за еднаквост на можностите и за борба против расизмот, кој отвори посебна служба за борба против сајбер-омразата. На корисниците на интернет, кои ќе наидат на говор на омраза им советуваат да стапат во контакт со менаџерот на сајтот, да ги известуваат модераторите на форумите, да побараат помош од службата за борба против информатички криминал во федералната полиција или да се обратат во самиот центар. Корисниците на интернет во Белгија може да стапат во контакт со провајдерот на сајтот. Најголемиот број од нив имат посебна електронска адреса на која можат да се пријават злоупотреби.

Истото важи и за форумите, на кои може да се кликне на „пријавете злоупотреба“. Центарот за еднаквост на можностите и борба против расизмот има посебен оддел за сајбер-омраза на кој исто така може да се пријават злоупотреби. Центарот има можност да поведе правна процедура со поднесување тужба со која обвинителот отвора истрага. Конечно, интернет-корисниците може да се обратат директно во секцијата за информатички криминал во федералната полиција. Провајдерите на веб-портали може да преземат свои мерки. Тие имаат соработка со полицијата и здружението на интернет-провајдери во кое членуваат 95 отсто од нив. Преку посебен протокол тие се обврзуваат дека ќе ја пријават секоја сомнителна содржина и дека ќе преземат мерки против неа. Тоа е најбрзиот начин да се сопре ширењето на говорот на омраза.

ВО САД ПОСЛОБОДНО ОД ЕВРОПА

Сите се согласни дека борбата против сајбер-омразата не е едноставна. Многу од страниците што подбуцнуваат на насилство или расна омраза се сместени во САД, каде што слободата на изразување е речиси неограничена. Американските власти имаат посебна служба која одвреме-навреме успева од интернет да ги отстрани најекстремните сајтови, но поради законските ограничувања, тоа не им успева секогаш. Многу од овие сајтови имаат свои корисници во Европа. Европските земји, во вакви услови не можат многу да сторат освен да се обидат да ги блокираат најрадикалните содржини. Шведска, Франција, Белгија и Холандија во повеќе наврати се обидуваа да издејствуваат забрана на овие веб-страници, но досега неуспешно.

Во Европа, слободата на изразувањето е основна вредност, како впрочем и во секоја развиена демократија. Европскиот суд за човекови права во повеќе наврати потсети дека таа важи не само за информациите или идеите што ги споделуваат многу луѓе или на кои многумина се индиферентни, туку и за тие што можат некого да шокираат или да повредат дел од населението или државните органи. Со други зборови, шокантните зборови не се казниви.

Но, оваа слобода на изразувањето има граници. Во Белгија има закони против расизмот од 1981 година, против дискриминацијата од 2007 година и против негационизмот од 1995 година. Тие забрануваат подбуцнување кон дискриминација, сегрегација, омраза или насилство против лица или групи врз основа на националност, раса, боја на кожата, национално или етничко потекло, сексуална ориентација, брачна состојба, раѓање, богатство, години, религиозно или филозофско убедување, здравствена состојба, хендикеп, политичко убедување и слично.


Граници на слободата

Во Конвенцијата за човекови права се вели: „Слободното изразување со себе носи задачи и одговорности кои може да бидат предмет на одредени формалности, услови, рестрикции или санкции предвидени со закон, а тоа, во демократско општество, се мерки неопходни за националната безбедност, територијалниот интегритет, јавната сигурност, одбраната на редот, превенцијата на криминалот, заштитата на здравјето или моралот, заштитата на репутацијата или правата на другиот, за да се спречи откривање доверливи информации или да се гарантираат независноста и авторитетот на судските инстанци“.

(С.Ј.-Н.Н.С.-И.К.И.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B46F67...E80A1D813D
(This post was last modified: 30-12-2009, 01:22 PM by Pirinec-Vrhovist.)
30-12-2009, 12:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Mislam deka ovoj tekst e zagrizuvacki za mladata Makedonska demokratija, koja doprva treba da se razviva, bidejki Makedonija treba da pokaze deka e spremna da se bori so ovoj problem, ali i ovoj problem go imaat site zemji. Mislam deka treba da se napravi socijalen profil na tie koi siraat cyber omraza i da se utvrdat pricinite poradi koi se siri cyber omrazata.
31-12-2009, 10:27 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

ОД ДИСТАНЦА: Злосторниците надвор од музеите!

ВАСИЛ МИЦКОВСКИ

Quote:Историчарката Виолета Ачковска ни навести дека Лазо Колишевски ќе биде претставен во музејот на хоророт, т.е. во Музејот на ВМРО итн., како послушник на Белград. Се обидувам да ја доловам таа музејска поставка во восочна форма. Колишевски разговара на телефон, најверојатно со Тито, а на листот хартија, со рака ја забележува пораката од Белград: „Да се уапсат македонските патриоти!“. Така, кога еден ден децата ќе го посетуваат овој музеј на хоророт, веднаш ќе им стане јасно дека Лазо Колишевски бил една многу негативна личност во македонската историја.

Ачковска, која учествуваше во дебатната емисија на А2 со смешен наслов – „Дали музејот на хоророт ќе придонесе за нови поделби“, не кажа како ќе биде претставен Ванчо Михајлов. Затоа, си земам слобода да шпекулирам како Ванчо Михајлов ќе изгледа во музејот на хоророт:

1. Ванчо Михајлов претставен како лидер на ВМРО;

2. Ванчо Михајлов претставен како ја пишува „Македонија – Швајцарија на Балканите“;

3. Ванчо Михајлов ја става на хартија својата славна мисла : „Јас сум Бугарин од Македонија“ или, пак, „Македонците се Бугари“ (заради автентичност, овие реченици можат да бидат напишани и двојазично, односно и на бугарски);

4. Ванчо Михајлов претставен како издава наредба за ликвидација на Македонец кој бил против организацијата или бил во служба на српските окупациски власти;

5. Ванчо Михајлов претставен како издава наредба да се убие кралот Александар Втори Караѓорѓевиќ;

6. Ванчо Михајлов претставен како седи со усташкиот поглавник Анте Павелиќ во Загреб, пијат токајско вино, цртаат нови граници на Балканот и даваат наредби за ликвидација на Срби, Евреи, Роми, на Хрвати-антифашисти...;

7. Ванчо Михалов претставен во седиштето на тајната служба на нацистичка Германија како разговара со водачот на СС единиците Хајнрих Химлер, кој му нуди да биде гувернатор во Македонија под германска команда.

Што (би) избрала Ачковска не знам, ама е извесно дека лудилото ќе се инсталира во музејот. Поточно, тоа ќе биде завршниот чин од лудилото кое започна во 1990 година и трае до денес. Поставувањето на восочна фигура на Ванчо Михајлов во музејот на хоророт ќе биде срамен ден за македонската држава и за македонската нација. Тоа ќе биде срамен ден за актуелната власт, за политичките елити, за универзитетската, научната и за вкупната македонска јавност. Тој акт ќе биде запаметен како злосторнички чин, бидејќи на тој начин ќе се фрли дамка врз Македонците како слободољубив и како напреден народ. Затоа, восочниот Ванчо Михајлов, по никоја цена не смее да влезе во музејот на хоророт кој е финансиран со државни пари. За да се спречи тоа, македонската јавност има малку време за да се мобилизира и да дејствува. Оттука, одбраната на достоинството на Македонецот треба да почне пред да се отвори музејот на хоророт.

АНТИИСТОРИЈА Но, зошто олку вехементност во еден колумнистички дискурс? Зар неколку килограми восок можат да и' направат штета на Македонија? Зар, мојата омраза спрема Ванчо Михајлов не е доказ за индоктринацијата што влече корени од времето на комунизмот? Зар уште треба да ги делиме историските личности на позитивни и на негативни? Зар, мојата маленкост не може да разбере дека во едно плурално општество не постојат веќе табу теми, проскрибирани личности или апсолутни вистини диригирани од една поразена идеологија? Зар не треба, во согласност со коњуктурната фраза, историјата да им ја препуштиме на историчарите?

Мојата заложба да се пресметаме со ликот и со делото на Ванчо Михајлов не е заради желбата нашата историска наука да има здрави ставови или, пак, да се покажеме дека како нација имаме јасна историска свест. Овие работи се важни, но не се примарни во моментов. Ние треба да расчистиме со Ванчо Михајлов за да демонстрираме дека сме созреани како нација и дека сакаме да ги споделуваме европските вредности. Или, уште појасно – ако сакаме да бидеме дел од Европа, ние, едноставно, треба да го заборавиме Ванчо Михајлов, наместо да го сместуваме во музеј кој се гради со државни пари.

Челницитге на ВМРО-ДПМНЕ, прво Љупчо Георгиевски, а сега и Никола Груевски, заедно со историчарите од типот на Ачовска, не можат да разберат дека по Втората светска војна, сите европски држави морале да се соочаат со она што се нарекува антиисторија. Што значи антиисторија? Тоа е периодот од историјата на 20 век кога некои држави имале нацистички или фашистички режими, други биле нивни сојузници, или, пак, одредени личности во окупираните држави биле во служба на нацизмот и на фашизмот. Со други зборови, секој оној што заземал високи позиции за време на нацизмот и на фашизмот, е третиран како злосторник против човештвото. Таквите личности, без оглед дали биле осудени или поминале без казна, светот по Втората светска војна ги претставува крајно негативно или, во крајна инстанца, ги премолчува како срамен дел од својата историја.

ПРЕДАВНИЦИ Ќе наведам три примери зашто овие злосторници никој не се обидува да ги претстави како контроверзни личности или како „неразделен дел“ од сопствената историја. Пред четврт век, светот беше констерниран по откритието за нацистичкото минато на тогашниот австриски претседател и поранешен генерален секретар на ОН Курт Валдхајм. Речеси сите државници ги прекинаа релациите со него. Тој беше најизолираниот претседател по Втората светска војна. Зошто? Затоа што како официр на Вермахтот, Валдхајм учествувал во неколку казнени операции на Балканот, посебно во операцијата на Козара, кога биле убиени над 60.000 цивили, од кои 20.000 биле деца.

Маршалот Петен беше славното име на француската армија. Тој беше херојот од Првата светска војна. Почитуван и обужуван меѓу двете светски војни. Меѓутоа, во 1940 година, Петен станува претседател на француската марионетска држава, окупирана од нацистичка Германија. Големиот херој станува најголемиот предавник во француската историја. Петен не бил стрелан само поради староста. Кој нормален човек или историчар во Франција би се осмелил да ја отвори контроверзата - дали Петен, со оглед на реалностите во 1940 година, можеби, постапил рационално. Тој е злосторник и предавник! Нема и не смее да има дискусии за Петен!

Кнут Хамсунг е еден од најголемите писатали на 20 век. Но, кога Германија ја окупирала Норвешка, веќе остарениот Хамсунг изјавува; „Тоа е победа на германскиот идеализам врз англискиот материјализам“. Подоцна, Хамсунг му ја подарува Нобеловата награда за литература на Гебелс. По војната, Норвежаните не го судат поради староста и сенилноста. Но, Норвежаните, кои биле горди на својот најголем литерат, се откажале од неговите книги. Речиси сите негови книги му биле вратени по пошта. Тоа е казната за предавникот.

Ванчо Михајлов, како човек роден во Македонија, во текот на Втората светска војна, имал најтесни релации со нацистите и со фашистите и стигнал најдалеку во контаките со злосторниците. Всушност, Михајлов и самиот бил злосторник! Фактот дека соработувал со Павелиќ, водачот на една од најкрвавите и назлосторничките фашистички творби, а и фактот што бил примен од злогласниот Химлер, се доволни, овој мрачен лик да влезе во антиисторијата на Бугарија (тој се сметал себеси за Бугарин), а посредно и во онаа на Македонија (поради местото на раѓање).

Друга работа ќе била доколку Михајлов, на пример, не завршил како злосторник, односно се деполитизирал пред 1941 година. Тогаш, ќе беа легитимни барањата на Љупчо Георгиевски и на историчарите кои се ставија во служба на ВМРО-ДПМНЕ, да расправаме за оваа историска фигура Но, како осведочен злосторник, прво, против човештвото и второ, против Македонците, за Михајлов може да се говори само негативно или, како што реков претходно, најдобро е воопшто и да не се споменува.

КРЕАТУРА ВМРО-ДПМНЕ многу авансираше во оваа мрачна креатура и затоа е тешко да расчистиме со него еднаш - засекогаш. ВМРО-ДПМНЕ се легитимира како наследник на историското ВМРО, а Ванчо Мијахлов е „легендата“ на организацијата од дваесетиттте и од триесетитте години на миниот век. Како да и' се објасни на македонската јавност, а особено на помладите генерации, кои се воспитуваат дека кодот на ВМРО е вграден во секој Македонец, дека челникот на историското ВМРО, освен што бил бугарска инсталација во македонското ткиво, освен што ги тероризирал Македонците во Бугарија, освен што бил инструмент на туѓи интереси и иредентизми, тој бил и злосторник против човештвото, односно, слуга на фашизмот и на нацизмот.

Ако „падне“ Ванчо Михајлов, се урива музејот на хоророт, а се девастира и вмровската идеологија. Така, лагите за континуитетот на националната борба, за идеалите и за идеологијата на македонската десница, се покажуваат како најгрозоморната измама во поновата историја.

Гледано реално, ние имаме три солуции. Прво, музејот на хоророт и на срамот да не се отвори воопшто. Второ, да се употребат багерите, бидејќи музејот на хоророт е дивоградба на искроволчениот политички ум. Трето, музејот на хоророт да се сочува како потврда за идните генерации за тие да можат да видат каде не' доведе популизмот и вмровизацијата на Македонија.

Оваа држава настанала во антифашистичката борба. Таа не заслужува ваков срам и ваква бламажа. Оттука, очекувам од големата тројка, односно, од владите на Велика Британија, Русија и на САД, предводниците на антифашистичката коалиција, да упатат остар демарш до Владата на Македонија. Пораката би била – На злосторниците не им е местото во музеи! Или, немојте да ги рехабилитирате злосторниците!Eve tekts, koj kako da e pishuvan vo vemeto na AGITPROP.
Novinarchevo kako da bilo vo hibernacija od 1949godina, do deneska, pa neznae deka i Komunizmot e osuden i izednachen so fashizmot za svoite zlodela.
Taka da zlodelo e i pienjeto Frushkogorski rizling so Tito. Zlodelo e i ubistvoto, zatvoranjeto na Makedonci koi se zalagale za samostojna i obedineta Makedonija.
Dodeka ima vakvi vesnichinja i novinarchinja, Makedonija ke bide daleku i od NATO i od EU. No tuka e bratskata Kuba, Severna Korea,, Belorusija, Srbija.....
(This post was last modified: 19-01-2010, 01:47 AM by mara-popara.)
19-01-2010, 01:44 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#4

Prvo ako doticniot gospodin ima slika ili dokument kade stoi Mihajlov so Himler i so drugi ozoglaseni nacisti neka gi prikaze.
Vtoro sto se odnesuva do Valdehajm komisijata sto gi ispituvala negovoto minato dojde do zaklucok deka ne postoi dokaz deka toj toa go naredil, eve go sledniov tekst od Britanksi telegraf :
In his capacity as an intelligence officer linking German and Italian forces, he immediately encountered the full harshness of the Germans and their Croatian allies during the offensives in east Bosnia and, from June 1942, in west Bosnia.

Waldheim was probably not involved in the handing over of 488 prisoners to be shot by the SS in May 1942, as was later alleged. But he was fully initiated in the frightful massacres and deportations in the vicinity of Kozara during the summer of 1942.


http://www.telegraph.co.uk/news/obituari...dheim.html
20-01-2010, 08:16 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#5

Голем журналист требе да си да измислиш сето тоа Pos

Бугарија ни нуди трик-пријателство

Слободанка Јовановска


Бугарскиот „рамковен договор“ за пријателство со Македонија е добиен и за него од ноември размислува македонската Влада, потврдија вчера дипломатски извори од земјава. Договорот се состои од триесетина точки од повеќе области во кои Бугарија сака да ја унапредува соработката со Македонија, но има четири спорни, кои се причината што неколку месеци тој стои без одговор од Министерството за надворешни работи на Македонија. Договорот треба да и' ги даде гаранциите на Софија што не успеа од хартија да ги пренесе во реалноста со Декларацијата за пријателство потпишана од експремиерот Љупчо Георгиевски и, што е поважно, може да биде трик со кој Македонија ќе се фати во бугарската замка во Европската унија.

Со него, имено, Софија сака да ги условува наредните чекори во евроинтеграцијата на земјата во Унијата, а ако се знае дека на секоја побитна одлука и на секое евентуално преговарачко поглавје Софија може да стави вето, Македонија на крајот веројатно ќе пропее бугарски песни за да влезе во ЕУ. Поентата е дека со договорот, и во најприфатлива и најизбалансирана форма, Македонија привидно ќе биде во рамноправна положба, но реално Бугарија ќе има механизам на притисок да го спроведе (ЕУ), а ние, како и во спорот со Грција, ќе бидеме страната која ќе мора да испорачува. Токму затоа, главната идеја на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој во ноември му го даде договорот на премиерот Никола Груевски, е договорот да се издигне на меѓународно ниво, и со него нашата земја да го санкционира говорот на омраза, да ги прифати бугарските воени споменици, заедно да слави историја со Софија и да учествува во Комисија за заедничко толкување на историјата. Владини извори оценуваат дека и овие спорни делови можат да се испеглаат со тоа што ќе се бара реципрочна формулација, односно обврските околу говорот на омразата и воените споменици да се однесуваат и на Бугарија и на Македонија, нешта што досега не успеа да им се наметне на бугарските парламентарци во ЕП. Прашање е и колку може да биде успешна работата на заедничката историска комисија, по реагирањето на европарламентарецот Евгениј Кирилов на средбата со премиерот Никола Груевски неодамна дека ја присвојуваме бугарската историја со статуите што се планираат со проектот „Скопје 2014“.

Инаку, по вревата што ја крена Софија околу говорот на омразата во Македонија спрема Бугарија, која реално постои, добро е да се види говорот на „љубов“ од бугарската страна кон нашата држава, колку за паралела. Тоа се гледа од коментарот на бугарските читатели на веста за овој договор што и' се нуди на Македонија: „Овие луѓе не бараат пријателство, туку војна. По сето она што и' го направија на Спаска Митрова, треба да се бомбардираат и да се вратат во камена доба“ или „Денот кога Македонците ќе престанат да не' мразат, ќе станат Бугари“.


А еве и коментарите под статияата :

Од: Kultiviran Balkanec
Датум: 11.03.2010 00:27:37
Da ja prifatime vistinata ne e trik prijatelstvo, tuku neizbezhno vo ovoj globaliziran svet i kje se sluchi proano ili pokasno. Ako vo komisijata za zaednichko tolkuvanje na istorijata uchestvuva starata garnitura istorichari, koi pravea karieri vo Titova Jugoslavija sigurno nishto nema da se ispegla. A zaednichka istorija imame vo izobilstvo. Bugarofilstvoto vo Makedonija nemozheme da go tolkuvame kako rezultat na propagandata na Bugarskata Egzarhija, bidejkji faktite zboruvaat neshto drugo. Ushte pred da se vospostavi Bugarskata Egzarhija, prvi koi barale bugarski sveshtenici se: 1933 gragjanite na Skopje, 1834 gragjanite na Veles i Samokov, 1840 gragjanite na Vidin, Trnovo i Plovdiv. Nivnite zhelbi se od Patrijarshijata odbieni.

Од: Bitolcanec
Датум: 11.03.2010 00:54:41
Ako Gruevski prifati zaedno cevstvuvane na Ilinden so edni od najgolemite dusmani na Makedonskiot narod,togas komotno neka mu se prikluci na Georgievski i neka ja raspusti VMRO-DPMNE kako partija posto nejzinoto postoene ke bidi samo za POTSMEV!

Од: novoselec
Датум: 11.03.2010 032917
Branko Cvrvenkovski se "istrca" so Prvanov i napravija komemoracija na bugraskite spomen obelezja vo Novo Selo Strumicko. Toa bese maliot prst. Sega brakjata kje baraat cela raka. Vo istoto selo, ne mnogu daleku od niv e srpskoto grobje od 1918g. Sto li kje baraat srbite sega Gospod znae? Makedonija e krstosnica na patista i vojski. Ako voopsto treba da se pravat komemoracii/panihidi na "izginatite za Makedonija" vo Balkanskite vojni togas treba da se pokanat site ucesnici vo rasparcuvanjeto na Makedonija vklucuvajkji Turcija. Eve predlog, za 'Jubilejot" 100 godini od Bukurest naka se napravi panihida so site "komsii" za da mozat polesno da si gi vidat istoriskite fekalii na "lice mesto".

Од: ivan
Датум: 11.03.2010 06:05:40
Dobar tekst. Koga nemash ideja so da ponudis na lugeto im nudish nekoj ili neshto so da gi frustrita! Graganite na FYRM znaat deka EU e organizacija na PRINCIPI a ne na emocija. Demokratijata dava moznost da reshavash sam dali da se pridruzesh i da ulesnesh vo kukata ili da odish po natamo na drugo mesto.

Од: pameten
Датум: 11.03.2010 06:59:24
Mnogumina vo Makedonija sfakjat kako "antimakedonsko" govorenje potenciranjeto na faktot deka barem 1000 godini mnozinskoto naselenie na ovie prostori se narekuvale Bugari. Za zhal ili za srekja ovo e istoriski fakt. Tij ne e zagroza za makedonskiot identitet. Sekoj ima pravo da bide takov kako se osekja. No negiranjeto na istorijata vo sporot so Bugarija e golema zagroza poshto kje ja podeli Makedonskata nacija. Spaska Mitrova e samo pochetokot.

Од: Wiki
Датум: 11.03.2010 07:19:43
Краjно време е да се реши овоj проблем.Македониjа да ги признае сите факти от историjата за Самoил за природбениците за ВМРО и за постоенето на бугари во Македониja .Бугариja да го признае македонскиот jaзик , македонската нациja и ОМО Илинден.

Од: jovan
Датум: 11.03.2010 09:46:16
Jas kolku sto se razbiram vo diplomatija(laicki) znam deka "dogovor za dobrososedstvo" ili slicni takvi dogovori, ne postojat. Site sosedi mora da sorabotuvaat i da se trpat. Ako imaat otvoreni prasanja ili nekakvi megusebni problemi, e togas ZA TOA se pravat dogovori. Ovoj dogovor sto go predlagaat Bugarive ne samo sto e trik, tuku e i "panika" ili podobro kazano, neznaat sto da pravat. Evropa im se "zakanuva" okolu mafijata i krimanalot(a toa im e i drzavata) pa sega baraat nekakva "rezervna" drzava kade sto ke mozat da se "sokrijat". Skoro poveke od pola bugarski "investicii" vo drzavava se so prljav i mafijaski kapital, haraat i rabotat kako sakaat, a nasi firmi za sitnici gi kaznuvaat i za najmali greski. Nekoj "investitori" veke i se ponasaat kako ova da e nivna drzava, pa ne fermaat ni pravila ni proceduri.(normalno potpomognati i zastituvani od nasi politicari). Vnimavajte so Bugarite po opasni se i od Grckiot problem so imeto. Ovie tivko ne bugariziraat.

Од: Тута Бугарин
Датум: 11.03.2010 10:08:53
На Kultiviran Balkanec му треба уште еден многу поголем период за Култивирање! Очигледни се дупките во неговата „наша“вистина!Само,нешто ме збунува! Па, нели истиов предлог „за заедничка историја“го даде еден бивш премиер,кој воопшто не е припадник на БМРО,туку на „контрашите“-опозиционерската СДСМ?!Дали и тој како и другите „патриоти“,го чека моментот за добивање подобри понуди за префарбување,или се предомислил?И потоа,виновен бил Бојко,а не,Цацко! Па и на шоферот од Собрание му бил познат истиот трик на претопување: од Шупливо - во Празно!

Од: Prasalnik?
Датум: 11.03.2010 10:25:05
Na site onie protivnici za vospostavuvanje na prijatelska sorabotka pomedju MkD I BLg. bi postavil prasanje. Kako vo orginala glasese Zbornikot na bracata Miladinovci, kako bese orginalniot naziv na organizacijata koja se formira vo Solun vo 1893 god. , akoja denes ja slavime kako nas praznik, kade baraa utociste nasite revolucioneri vo 19 vek, kako se potpisuval Krste P. Misirkov i nakraj so koja kruna bese krunicsan car Samoil od strana na pratenik na papata i so koja titula vo nazivot kako vladetel.? Ima i drugi prasanja , no zasega ovie se dovolni.Nie sme sega posebni narodi , no ne mozeme da kazeme da nemame zaednicka istorija?

Од: јас
Датум: 11.03.2010 10:33:22
Ајде бе бугарчета ( Kultiviran Balkanec, pameten) одете си при „мајка Б’лгарија “ и таму продавате ги глупостите за Санстефанска Бугарија..Доста веќе од вас !!!!

Од: mene
Датум: 11.03.2010 11:08:19
Bugarite velat ima bugari vo makedonija,srbite ima srbi,imase i grkomani. Ne mi e jasno kako ozbilni drzavi mozat da razvivat vakvi teorii koga e jasno dekka najgolem del od hristijanskotoo naselenie se osecat makedonci,ni bugari ni srbi ni grci odnosno ni anticki makedonci.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=ACC7B93AE...40810C8C37
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
11-03-2010, 08:17 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#6

Еве още от Слободанка:

Бугарски договор или ултиматум

[Image: 9880E5358E5FF14EA33F58AF4D6ACD24.jpg]

Според Слободан Чашуле, Прванов треба да ни се извини како Вили Брант на Полска

Слободанка ЈовановскаДоговорот за пријателство што го иницира Бугарија наидува на различни реакции меѓу познавачите на односите со оваа соседна држава, од тоа дека тој има логика и е потреба па се' до тоа дека, ако не се внимава, може да ја отвори Пандорината кутија.

„Без да се извини Георги Прванов како Вили Брант во Полска за окупацијата на Македонија, Софија не може да очекува прифаќање на воените гробишта и обележја во Македонија“, оценува ексшефот на дипломатијата, Слободан Чашуле, спомнувајќи ги искуствата со други држави што имаат договори како овој.

„Кандидатскиот статус ги предвидува добрососедските односи како услов за влез во Унијата. Во тие рамки, таков договор е потребен и има логика, а во принцип би можел да и' користи на нашата држава, ако ги води успешно преговорите од наша страна. Но, договор што ќе проблематизира одредени прашања може да биде штетен, бидејки ќе отвори проблеми за кои мислевме дека се затворени, а може да станат сопки на патот кон ЕУ“, оценува Чашуле, спомнувајќи ги тука јазикот, идентитетот и историјата.

Според него, не е говор на омраза ако се каже дека бугарски владетели биле окупатори на оваа територија и оти вршеле репресалии, па сугерира Софија и Македонија, пред се', да дефинираат што се' може да се опфати со ова именување. За него не е спорно оти има говор на омраза кај нас, но дека има и во Бугарија, па и повеќе од тоа, „однос на омраза“ манифестиран највидливо во инсистирањето на случајот „Спаска Митрева“. „Говор на омраза беше кога министерот за дијаспора Божидар Димитров ни се обрати неколкупати на непримерен начин, толку што го санкционираше и бугарскиот премиер Бојко Борисов“, тврди тој, заклучувајќи дека тој, во принцип, е за постигнување таков договор, но не по секоја цена. „Ако ни извадат вакви прашања на маса, само ќе си создадеме нов проблем“, смета Чашуле.

Ѓорѓи Спасов, поранешен амбасадор во Софија, на иницијативата гледа позитивно со оцена дека секој договор со соседска земја е добра прилика правилно да се регулираат односите со неа. „Ова е договор, а не едностран ултиматум и затоа се вика така“, вели Спасов, додавајќи дека Македонија не треба да бега од него, бидејќи моментно има само декларација за пријателство со Бугарија, а со декларации не се уредуваат односите со соседството. Во прилог тој ги посочи договорите за пријателство меѓу Полска и Германија и Германија и Франција, со забелешка дека може да се појават проблеми во неговото постигнување, но нив не треба да ги прави Македонија.

„Не постои договор што ја обврзува само едната страна“, смета тој, не верувајќи дека иницијативата е обид да и' се прават пречки на Македонија во ЕУ туку, пред се', да се задоволат барањата на јавноста во Бугарија која смета дека сега, кога бараме членство, е време да се бара од нас да ги усвоиме начелата на меѓународното право.

На забелешката дека не е логично земја што бара пријателство во исто време да фабрикува случаи како тој со Спаска Митрева, Спасов со кратка оцена: „Не треба да судиме за намерите, туку да си ги гледаме сопствените интереси, а секоја иницијатива за унапредување на односите со соседите сега е прифатлива за Македонија, особено кога веќе имаме спор со Грција. Нашата позиција не треба да провоцира непријателство на другата страна“, заклучи тој отфрлајќи ја идејата за бугарски гест како оној на Вили Брант со зборовите дека тоа ќе можеме да го побараме кога ќе бидеме Полска, а сега подобро да не ги провоцираме соседите.

Тоа што во договорот, по се' изгледа, нема место за правата на малцинствата, според Спасов, е предизвик, бидејќи македонската ситуација е апсолутно чиста, па ако се постигне симетрија може само да се профитира.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CC56B...CA491BBEDE
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
12-03-2010, 12:32 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#7

Od nasite sosedi,samo Bugarite ne priznaa bez nikakvo uslovuvanje, a nie slusajki go nasiot stopan Kiro,Branko i Milosevik gi napadnavme i gi omalozuvame i se pikame na Grcija i Srbija.
Namesto sloboda Srbite i Grcite ni dadoa novo ropstvo i pogolemi zulumi od Turcite. No sto da se raboti koga se zivee vo policiska drzava a ne vo normalna demokratska drzava. Treba da postojat sankcii za objavuvanje na lazni vesti i tie sto se objaveni bez nikakvi dokazi ili pak dokazite se fabrikuvani toa e povreda na novinarskata etika.
12-03-2010, 05:59 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#8

[Image: 734059978A4B3645BEC4038C85B1CC53.jpg]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7E17C...0B53C380BF

Незнам колко ниско требва да падне човек за да публикува това во голем медиумTuktuk0ni
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
18-03-2010, 06:07 PM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3
#9

(18-03-2010, 06:07 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: [Image: 734059978A4B3645BEC4038C85B1CC53.jpg]

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=7E17C...0B53C380BF

Незнам колко ниско требва да падне човек за да публикува това во голем медиумTuktuk0ni

ХАХАХА ги мразам пичкиве од утрински ама за ова секоја чест. :Pos23
Обединета Македонија!
20-03-2010, 09:37 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#10

Портпаролите на фејсбук случајно или намерно поддржувачи на контроверзни групи

Катерина Цаневска Арсовска
21.03.2010 18:51Да најдеме милион луѓе на кои не им се допаѓа Грција, чие име ќе менувате гниди грчки, без педери нема држава, а со нив државата е како швајцарско сирење, ова се групи на популарниот Фејсбук кои имаат поддржувачи.

И нели не би било ништо чудно ниту недозволиво, секој си има право на сопствено мислење и став, но кога ова му се допаѓа и го поддржува човек од кабинетот на „таткото“ на нацијата, е тоа веќе и не е толку наивно.

Чии ставови ги поддржува Цилиманов, човекот задолжен за односи со јавноста во Кабинетот на Иванов и колку личности на вакви функции со ова не го одразуваат и можеби ставот на институцијата која ја претставуваат.

И уште неколку бисери од истиот сајт, поддршка за групата, за спречување на одбранбените сили во превенција на терористичките напади од Газа и ова ли е лично мислење, или пак, Македонци, раѓајте Македонци - крстоносци, Бранко Црвенковски криминалец, да се собереме милион поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ.

Па нели претседателот кога полагаше заклетва вети дека ќе биде претседател на сите, без разлика на партиска или етничка припадност.

И дека не е само Цилиманов, ако го отворите сајтот на портпаролот на Центарот за управување со кризи, ќе видите дека тој пак е фан на групата, да ја спречиме исламизацијата во Македонија.

Лешочкиот манастир два пати е разурнуван, еднаш од Турците Османлии, а потоа од шиптарските арнаути.

Нели и Талевски е гласноговорник на државна функција. И нели сето ова не значи и поддршка на говор на омраза на официјални лица, оние кои живеат од парите на сите граѓани на Република Македонија, независно, Македонци, Албанци, Турци, Роми.

Кога нашите политичари наместо партиски послушници внимателно ќе започнат да ги бираат првите луѓе околу себе. Бидејќи и тие се огледало или наличје на официјалната политика.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/ka...-21-03.wmv

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121239
(This post was last modified: 21-03-2010, 10:43 PM by Пеницилин.)
21-03-2010, 10:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,680
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(21-03-2010, 10:36 PM)Пеницилин Wrote: Портпаролите на фејсбук случајно или намерно поддржувачи на контроверзни групи

Катерина Цаневска Арсовска
21.03.2010 18:51Да најдеме милион луѓе на кои не им се допаѓа Грција, чие име ќе менувате гниди грчки, без педери нема држава, а со нив државата е како швајцарско сирење, ова се групи на популарниот Фејсбук кои имаат поддржувачи.

И нели не би било ништо чудно ниту недозволиво, секој си има право на сопствено мислење и став, но кога ова му се допаѓа и го поддржува човек од кабинетот на „таткото“ на нацијата, е тоа веќе и не е толку наивно.

Чии ставови ги поддржува Цилиманов, човекот задолжен за односи со јавноста во Кабинетот на Иванов и колку личности на вакви функции со ова не го одразуваат и можеби ставот на институцијата која ја претставуваат.

И уште неколку бисери од истиот сајт, поддршка за групата, за спречување на одбранбените сили во превенција на терористичките напади од Газа и ова ли е лично мислење, или пак, Македонци, раѓајте Македонци - крстоносци, Бранко Црвенковски криминалец, да се собереме милион поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ.

Па нели претседателот кога полагаше заклетва вети дека ќе биде претседател на сите, без разлика на партиска или етничка припадност.


Цаневска ја боли овој текст:(20-03-2010, 01:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов


Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.


Чилиманов е прв новинар кој посочи каде е вистинскиот проблем во Македонско-Бугарските односи. Такви во моментов се многу опасни да се во опкружување на Преседателот Иванов.
22-03-2010, 12:30 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#12

SDSMovskata masinerija za sirenje omraza i strav povtorno e vo pogon.
Imeno na Zapad sto se odnesuva do licnite stavovi i vo koi asocijaci tie clenuvaat na odelni luge koi se na funkcija, im e dozvoleno da clenuvaat vo razlicni grupi i associjacii pod uslov da ne ja mesaat funkcijata so stavovite na taa grupacija. Bidejki ako stoi odredba vo ustavot vo koja se veli deka imame pravo na govor, togas treba da se pocituva,i taa se odnesuva na site.
Bidejki ne stoi nikade zakonska odredba so sto se prepisuva kako treba eden portparol treba da se odnesuva pa i sto da zbori. Odnosevanjeto kabinetot na predsedatelot ne snosi nikakvi politicki posledici bidejki tie ne se izbrani od parlamentot i narodot tuku se postaveni od predsedatelot licno za davanje na razni soveti i uslugi na nego kako sto e formulirano vo sekoj ustav, i nikade vo svetot toa ne se regulira.
Eve na primer Sovetnik za Nacionalna bezbednost vo Amerika e kreirana pozicija za vreme koga Eisenhower e predsedatel i toj e namenet da mu dava soveti od sferata na bebednosta. Nego go postavuva predsedatelot i ne odgovara na Kongresot, tuku samo na Predsedatelot.
(This post was last modified: 23-03-2010, 09:05 PM by basilius_2.)
23-03-2010, 08:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,680
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(22-03-2010, 12:30 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-03-2010, 10:36 PM)Пеницилин Wrote: Портпаролите на фејсбук случајно или намерно поддржувачи на контроверзни групи

Катерина Цаневска Арсовска
21.03.2010 18:51Да најдеме милион луѓе на кои не им се допаѓа Грција, чие име ќе менувате гниди грчки, без педери нема држава, а со нив државата е како швајцарско сирење, ова се групи на популарниот Фејсбук кои имаат поддржувачи.

И нели не би било ништо чудно ниту недозволиво, секој си има право на сопствено мислење и став, но кога ова му се допаѓа и го поддржува човек од кабинетот на „таткото“ на нацијата, е тоа веќе и не е толку наивно.

Чии ставови ги поддржува Цилиманов, човекот задолжен за односи со јавноста во Кабинетот на Иванов и колку личности на вакви функции со ова не го одразуваат и можеби ставот на институцијата која ја претставуваат.

И уште неколку бисери од истиот сајт, поддршка за групата, за спречување на одбранбените сили во превенција на терористичките напади од Газа и ова ли е лично мислење, или пак, Македонци, раѓајте Македонци - крстоносци, Бранко Црвенковски криминалец, да се собереме милион поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ.

Па нели претседателот кога полагаше заклетва вети дека ќе биде претседател на сите, без разлика на партиска или етничка припадност.


Цаневска ја боли овој текст:(20-03-2010, 01:35 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов


Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.


Чилиманов е прв новинар кој посочи каде е вистинскиот проблем во Македонско-Бугарските односи. Такви во моментов се многу опасни да се во опкружување на Преседателот Иванов.Quote:Одговор на реакцијата на портпаролот Чилиманов
Среда, 24 Март 2010 09:26

Советот на честа при Здружението на новинарита на Македонија на состанокот оддржан на 23 март 2010 година ја разгледа претставката на портпаролот на претседателот Ѓорге Иванов, Цветин Чилиманов, во која наведува дека во новинарскиот прилог „Портпаролите подржувачи на контраверзни групи на фејсбук“ од новинарот Катерина Цаневска Арсовска, објавен на 21 март 2010 година на А1 телевизија, се прекрчени професионалните стандарди. Советот на честа смета дека во прилогот на Катерина Цаневска Арсовска не е запазан принципот на втора страна кој налага новинарите да бидат чесни, објективни и точни проверувајќи ги информациите колку што е тоа можно. Советот оценува дека со незапазувањето на овој принцип на јавноста и е ускратено правото да добие целосна информација и претстава за темата за која има јавен интерес.
Скопје, 24. 03. 2010 година
Совет на честа при Здружението на новинарите на Македонија
24-03-2010, 02:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#14

Najlosoto sto go napravi novinarkata Arsovska se slednive pricini:

1.Na portparolot koj go napaka ne mu dava sansa da se odbrani i da ja kaze svojata strana. Zasega vakviot natpis na novinarkata Arskovska e mnogu opasen bidejki e ednostran i ne e objektiven.
2.Taa se stava vo pozicija da kreira slika deka toa ne e prifatlivo, i mu se ukinava pravoto na privatnost i odbrana. Ukinuvanjeto na pravoto na samoodbrana e opasen bidejki sekoj ima pravo na odbrana i site sme nevini se dodeka ne se dokaze sprotivnoto (nulla sipoene nulla crimoene). Vavite osuduvanja od strana na novinarkata se prifatlivi pod uslov da Chilimanov ja iskoristil svojata pozicija kako portparol i za vreme koga i se obraka na javnosta kako portparol na pretsedatelot pocnal da gi iskazuva svoite licni stavovi.
3.Sekoja javna licnost ima pravo na sopstven privaten zivot po zavrsuvanjeto na svojot raboten den, i se sto vo delokrugot na dozvolenoto i svojot dom toa e nadvor od novinarskata lupa.
07-04-2010, 08:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,680
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:1918 - Во селото Болно, Ресенско, е роден Димитар Богоевски - Мите, народен херој на Македонија, револуционер и поет. Потекнува од земјоделско и печалбарско семејство. Основно образование заврши во родното место, Граѓанска школа во Ресен, а се школуваше и во Трговската академија во Битола. Се занимаваше со пишување револуционерни песни. Поради својата револуционерна активност во

1940 година беше уапсен од српската полиција и затворен во Белград. Поради недостиг од докази беше пуштен.

Во 1942 година беше уапсен од бугарската полиција во Ресен. По суровото мачење е ослободен.

Во 1942 година учествуваше во формирањето на НО партизански одред "Даме Груев". Во месноста Долец, во Болненската Планина, Ресенско, во нерамноправна борба против бугарската окупаторска војска и полиција, не сакајќи жив да падне во рацете на окупаторот, се самоуби (заедно со неговиот другар, народниот херој Стефан Наумов- Стив) на 12.9.1942 година.

ИЗВОР


Текстов е за показ, како се манипулирало и сеуште се нанипулира во Македонија.

Српската полиција која го уапсила Стив не го чепнала, таа била фина а Бугарската таа лоша бидејки "сурово измачувала".....
20-04-2010, 03:50 AM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#16

01-05-2010, 09:46 AM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#17

Нов серијал напади врз новинарите на А1

Сашка Цветковска
30.04.2010 19:31

Повици за линч, клевети и закани - со иста реторика одделни медиуми блиски до власта продолжуваат да ја напаѓаат А1 телевизија. Вчера повторно во својот блог се јави водителот Миленко Неделковски.

Навреден оти А1 телевизија му се обраќала со водител, а не со новинар па побрзал да објасни: Торбешката телевизија упорно ме прозива и се обидува да ме навреди, меѓу другото и со „функцијата“ водител.

Коментарот од една од неговите претходни колумни во кои водителот повикуваше на линч за предавниците, испровоциран го надополнил со навреди за дипломатијата во Македонија.

Па напишал: Нема бегање. За она што му го направивте и му го правите на својот народ ќе мора да платите. И вие и вашите поколенија. Нема да ве спаси никој, најмалку вашите истополни сексуални партнери од дипломатскиот кор.

Говорот на омраза кои и претходно не им беше далечен на одредени медиуми зема огромен замав по симулацијата на преговорите која ја емитуваше А1. Од писмени закани за палење и колење на се живо во А1 па се до клевети дека А1 предавничка е платена да го продаде името.

Така вчера како и цела измината недела зборуваше водителот Јанко во неговата емисија „Јади Бурек“,

„Демократија е само кога зборат нивни луѓе од нивна кешарица, што ги кешираат и кога ние само климаме со главата и велиме дека е тоа така. Е тоа е демократија. Бре, алал ти вера у тоа копаните што ги спакуе“, рече Јанко.

Говорот на омраза и таму се толерира и на гледачите им се остава да повикуваат на линч и омраза. На пример вака еден гледач и објаснуваше на јавноста што ги чека Македонците ако ги прифатат европските принципи.

„Сега јас, затоа што си толкав демократ и затоа што толку многу сакаш во Европа ќе ти посочам затоа што го спомнуваш Блискиот Исток, а за мене моралот таму е поголем од европскиот, треба да знаеш дека твојата жена пред тебе и после тебе треба со 200 души у просек да легне, тоа е европски просек, батка“, рече гледач.

Клеветите, заканите и поделбите на патриоти и предавници сепак не не новина во македонското општество.

Иако сега најинтензивни, одредени медиуми, новинари и интелектуалци кои не известуваа во корист на власта и пред тоа беа етикетирани како предавнички и од други медиуми, но и од претставници од државниот врв.

[Image: pismo-milenko.jpg]

http://media.a1.com.mk/media/video/10/cv...-30-04.wmv
01-05-2010, 09:48 AM
Reply
Охрид
Unregistered

 
#18

Еден од најгласните подржувачи на владава и најжестоките бранители на името е секако Мирка Велиновска.Сите добро знаеме која беше,што зборуваше,кого се подржуваше во последниве 20 години.Пред неколку год.таа самата изјави дека по мајка е Маџирка.Од каде никна тој патриотизам кај неа?Можеби треба и неа да ја лустрираме?
18-11-2010, 12:29 AM
Reply