Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Викица Нуланд ги казнуе непослушните а порано корисните идиоти
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Делот од Албанците во Македонија кои радо се нафаќаат на герилска војна во “датом тренутку“ не ја послушаа емисарката на американското воено лоби Викторија Нуланд. Сегашното водство на ДУИ си ги измери интересите и одбра да не ја послуша депешата- не го поддржа воено хушкачкиот инцидент во Куманово, немаше ригидност при поставување барања од тесно национален интерес кои дополнително би ги оптовариле преговорите во Пржино, не мобилизира масовно присуство на насилните протести на удбашите пред Влада. И сега казната стигнува.
Убиствата на двајцата високи функционери на ДУИ. Можеби понатаму ќе следат уште неколку. Можеби и нема. Ама е показно. Показно за членството на ДУИ и показно за остатокот пијунчиња на американското воено лоби во Македонија. Во СДСМ сега гледаат што им се случи на двајцата од ДУИ и си приучуваат што следи во случај на непослушност. Непослушност по било каква директива. Па и онаа што би ги повикала да се дигнат на оружје.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
27-07-2015, 10:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(27-07-2015, 10:07 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Делот од Албанците во Македонија кои радо се нафаќаат на герилска војна во “датом тренутку“ не ја послушаа емисарката на американското воено лоби Викторија Нуланд. Сегашното водство на ДУИ си ги измери интересите и одбра да не ја послуша депешата- не го поддржа воено хушкачкиот инцидент во Куманово, немаше ригидност при поставување барања од тесно национален интерес кои дополнително би ги оптовариле преговорите во Пржино, не мобилизира масовно присуство на насилните протести на удбашите пред Влада. И сега казната стигнува.
Убиствата на двајцата високи функционери на ДУИ. Можеби понатаму ќе следат уште неколку. Можеби и нема. Ама е показно. Показно за членството на ДУИ и показно за остатокот пијунчиња на американското воено лоби во Македонија. Во СДСМ сега гледаат што им се случи на двајцата од ДУИ и си приучуваат што следи во случај на непослушност. Непослушност по било каква директива. Па и онаа што би ги повикала да се дигнат на оружје.Грујо е непослушен веке бајаги време, зар си заборавил кога го исфрлија на улица да држи прес, па не го ликвидираа ниту него ниту некој од неговите блиски соработници. Така да прикаската ич не ти држи. Но ова што ја шириш приказната може ти е влезница за кај Мизо, промотор по инвестиции во САД.
(This post was last modified: 27-07-2015, 10:21 PM by ЈорданПетровски.)
27-07-2015, 10:20 PM
Reply