Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Кој и какви групации на луѓе во Македонија се затскриваат зад паролата за “ Македонск
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Кој и какви групации на луѓе во Македонија се затскриваат зад паролата за “ Македонско Нацонално единство “.

Разни групации фрлаат дрвја и камења по комунистите и Самоуправниот Социјализам обинувајќи ги за се и сешто а тоа им служи како алиби за вршење криминални и други нечесни работи во Македонија при што како жртва на нивните активности се јавува автохтоното Македонско население кое најмногу е погодено – злоставувано од овие групации .

Ги обвинуваат комунистите дека лажеле и дека не го спровеле тоа што го ветиле .

Но кој се тие луѓе и групации ?
Што имат тие врска со Македонското Национално Единство ?

Ги има многу но тука ќе ги наведеме покрупните групации .

1 )

Педер –“патриотите – националисти “

Овие се едни од најгласните ркачи плукачи по самоуправниот социјализам .

Тоа се поединци и групации на луѓе на кој комунистите им доделиле земјиште , станови , работа , ги симнале од селиштата , но овие биле толку алчни и пропцирени што не само што продале земја што им била дадена туку и си ги продале и родните огништа – куќи – имоти кој нивните предци ги печаеле со векови . Лажат насекаде дека наводно комунистите им ја национализирале нивната земја . Треба да се знае дека се додека комунистите не извојувале победа над фашистите во Македонија земјата и градовите им припаѓале на Турските аги бегови и Турското население а потоа на српски колонисти а потоа Бугарскиот окупатор им ја делел на негови соработници – квислинзи и петоколонаши кој го предавале – издавале Македонскиот народ и неговите јунаци да бидат ликвидирани од Бугарскиот окупатор .

Е овие ПЕДЕР- патриоти алчни за пари и лесен живот без труд земјата и имотите си ги продавале на Албанците за дебели пари . Со тие пари аздисуваа си купуваа станови , викендици , убави коли , одмори во скапи странски одморалишта ,но и редовни кафански муштерии .

Е сега парите си ги потрошија а алчниte газови научени на лесен живот без труд најлесно им е да бидат наводни “патриоти- националисти “ .
Лажат дека некакви комунисти многу ги малтретирале . И се подразбира најгласни се за ширење омраза кон Албанците .
Се лигават ........ “ етеееее Шиптарите не освоија “

Кого освоиле Албанците ?
Алчните газови кој си го продале имотот и на кој ништо не им е свето туку се е за продажба .

Не треба само да се објават имињата на тие што се предвидени со закон за лустрација тукуи на сите педер патриоти кој продавале имоти . документи си постојат , нотарски , катастарски , адвоскатски , судски .
Да ги видиме после дали толку ќе бидат гласни и грлати урлачи врескачи .

А вака наоѓаат наивни неупатени и им продаваат лаги дека се “ угрожени и загрожени “
Кој се нашол во близина на педер патриотите ќе примети дека се забораваат со муабетот и ќе кажат дека се дружат и со Албанци и им се претставуваат како големи пријатели . Но се подразбира дека другите ги сскаат дека Албанците треба да се истребат .
Посакуваат истребувачка војна .
Војна во која тие секако би дезертирале ( како што беше и во 2001 год ) оти нели тие сепак имаат какви такви документи дека имотите некогаш се воделе на нивно име .

Одвратна сорта на не-луѓе во секој случај .Ги има од сите краеви иако најпознати се од Кумановско , Скопско , Тетово – Гостивар , Кичево – Струга .
Алчните газови –педер патриоти од овие краеви дури си ја пишале како својаи земјата на Турците кој се иселиле 50 – тите години од минатиот век но ете и неа ја продале на Албанците за тешки пари . Иако онеправдани се со закон за денационализација тие што отишле од Македонија па не им се признаваат тапиите да се види колку и каде имале земја и кој си ја пишал како своја а потоа ја продавал

И овие не само немаат срам туку се и дрски и безобразни па се просераваат ќе ширеле ни помалку ни повеќе туку Македонско Национално Единство .

Додека не ја продадат изедат испосерат по кафани целата Македонска земја .
Ќе гинат за Македонија од друга држава гледајќи телевизија се до последна капка Македноска крв .Лесни се да се прочитаат ........пак да продаваат да се џилитаат шепурат со нови скапи коли , куќи станови дремење по кафани и сето тоа додека не го потрошат по луксузи , изедат испосерат испомочаат .

Ако им спомнеш за ова нивно педерско понашање одма се изненаѓени и увреѓени како може да им се пререче оти ете со тоа се нарушувало Македонското единство (???? Овие немаат лице туку ѓон ....оти се бесконечно алчни газови )
Но што може друго и да се очекува од педер патриотите
Те комунистите им биле криви те ние Македонците сме им криви .........они биле зумбули мајчини .Дрвја без корен ќе прават штета на Македонскиот народ се додека постојат .(а успешно се прикриваат)
Едни од најгласните (најбедните ) врскачи кој сеприкриваат зад паролата за “Македонско Национално Единство”
..
.

2)

Побугарчените – Бугараши


Станувазбор за квислиншло петоколашка групација кој не ја крие својата омраза кон Македонскиот народ . Најчесто се претствауваат како наводни антикомунисти .
Се жалат дека македонските комунисти – победици од втората светска војна наводно им ја земале земјата па и дека им ги стрелале нивните предци .

Треба дасе знае дека Македонското насление до втората светска војна живеело во претежно планински подрачја . Градовите и местата во пониските делови им припаѓала на Турците . Потоа таа земја после балканските војни Србите им да доделиле на српските колонисти . Истата земја Бугарскиот окупатор им ја делел на својте слуги квислинзи и петоколонаши издаици поради кој многу Македонски борци биле измачувани и убиени на свиреп начин од Бугарскиот фашистички окупатор .
После втората светска војна поради жртвите самиот народ на овие предавници им пресудувал на јавни судења .Така биле и изликвидирани овие злотвори .но нивните наследници денес ја искривуваат вистината – лажат дека комунистите им ја земјата .Земјата која сметаат дека залужено ја добиле – “спечалиле “од Бугарскиот фашистички окупатор со со тоа што ги кодошеле Македонските патриоти кај Бугарите .

Не может да се помират со фактот дека Македнија после векови повторно постоела како држава со сите елементи и институции што ги има секоја држава и народ .

Не пропуштаат да плукаат по Тито и комунитисте ама притоа не мислат баш за нив туку неможе да се помират со фактот дека Македонецот бил свој на своето . Неможе да прежалат дека Македонија и Македонците живееле на своја земја во своја држава и управувале со неа . Побугарчените не ја кријат омразата дека биле победени во втората светскавојна а потоа им ги немало господарите , неможеле никого да кодошат да продаваат .
Овие ептен букавало ја разбрале пазарната економија .......гз мајчин си продале за пусти пари . ДАа свртат внимание одсебе и својте цели ( уништување на автохтоното Македонско население ) плукаат по Тито по комунисти но и Исламизираните Македонци погрдно црковно наречени и Торебеши демек си ја продале верата ( јес дека не се атеисти ама никој нее совршен ) голема работа што било . А тие си го продале народот својте претци . Што се овие ?..........Чергари ...смрдлиња издајнички .Како д се наречат ?

Овие дегенерици секогаш кога спомнуваат комунисти и Тито секогаш треба да се знае дека се однесува дека искажуваат омраза кон Македонскиот народ .
Од 1945 до 1990 год со Македонија не управуваа ниту Тито ниту Југославија туку УПРАВУВАА МАКЕДОНЦИТЕ . Е тоа ги боли до коска со тоа неможе дасе помират побугарчените . Кога спомнуваат комунисти и Тито тие всушност недвосмислено искажуваат омраза кон нас Македонците .После втората светска војна сега повторно имаат шанска да го уништуваат Македонскиот народ да го предаваат и продаваат тоа што комунистите и Тито не им го дозволуваа .

Многу битно :
Побугарчените секогаш кога спомнуваат термини како Македонија и Македонци тие секогаш под нив поимаат друга работа :
Македонија = втора бугарска држава за која наоѓаат дури и некакви фалсификувани документи наводно историски (оргинал бугарски фалсификат)
Македонци = Западни Бугари – Од втората Бугарска држава ( денешна република Македонија )

Инаку се претставуваат како многу побожни и религиозни .
Од народниот имот ја даруваат црквата како и со пари од буџетот ( од данокот на Македонците ) . тоа го правеше Љубчо = Жмигавац водачот на побугарчените во Македонија .Крст на Водно , црква во државна болница , религиозни церемонии итн.
Кај Македонците треба да се створи една претстава дека кој нема да се побугарчи тој нема да биде божји човек . Затоа и ги мразат толку многу атеистите оти не им ги прифаќаат улавштиите и ги демаскираат предавниците и одродите – изродите .

Целта им е првенствено биолошко истребување на преостанатото автохтоно Македонско население во Република Македонија или негова асимилација – конвертирање во Бугари .
Автохтоното Македонско население треба да се доведе до тотално екомомско уништување . Којзнае колку Љубчовци – побугарчени станале “средни бизнисмени” со крадење на макдонското национално богатство . Сега со истото тоа украдено македонско богатство ќе бидат уценувани самите Македонци да се побугарчат .Овие многу упорно и намерно се вработуваат и во највисоки позиции на државната администрација се со цел истиснување на автохтоните Македонски од сите позиции .

Самиот Љубчо призна дека се создадени по иницијатива на Бугарските тајни служби и на нив им служат . Освен што Бугарија може дасе пофали дека имала свој премиер во Македонија сега имаат и своја “ НАРОДНА партија “ на побугарчени како доказ дека има “Бугарски народ”| во Македонија

Станува збор за бедна мизерна сорта на одроди изроди кој се повикуваат И ПРИКРИВААТ зад паролата за “ МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО “
Тука спаѓаат и сите со двојни бугарски државјанства како двоцефки во кој никогаш неможе да се има доверба .(кога и да згусти ќе му ја збришат)
Всушност крвници и душмани на Македонскиот народ кој активно работат на негово-наше уништување – ликвидација .


3 )

бегалчиња – погрчени

Една многу интересна групација на луѓе со широк спектар на обвиненија наводно против Тито и комунистите а всушност тие обвиненија се против нас автохтоните Македонци во Републиака Македонија .

Се жалат дека биле многу малтретирани од нас Македонците па дури и градат некаков “ музеј на жртви од комунизмот “
Интересно кај оваа групација дезертери кукавици од Грција е што лажат до бесвест . Се претставуваат како жртви . Наводно се бореле со Грчките комунисти за создавање комунистичко општество во Грција . А всушност се најголемите антикомунисти и најгоемите плукачи по комунистите и Тито . Му замераат на Тито и нас Македонсците зошто не отишле да гинат за нив во Грција па така ќе сме ја освоеле и егејска Македонија . Вака како што кажуваат испаѓа Грчките комунисти биле предадени од бегалчињата кој немале чесни намери туку мислеле да им удрат нож во грб на Грчките комунисти .На снимките од граѓанската војна во Грција се гледа дека со Грчикте комунисти војуваат тамошни Македонски комунисти а не некакви ВМРО-вци чија целе била да ја присоединат егејска Македонија со денешна република Македонија .Зарем грчките комунисти би биле будали да ја предадат сопствената земја и народ .
Не кажуваат што точно сме ги малтретирале ние Македонците . Кога дошле голи боси , па сме им ДАЛЕ ( а не дека заработиле ) станови , куќи , боречки пензии дури иза деца кој воопштои не бие родени за време на војната .(А на снимките се гледа дека дошле од тешка бедутија селишта у планини ) Им се давало и шаком и капом .За работа сите знаеме не ги бива за храброст најголеми кукавици . Бре па демек Алексндар бил од Егејска Македонија . Абе ако Александар бил бегалче тогаш античките Македонци сеуште ќе постоеја ......на северниот пол ..подалеку од таму неможеле да избегаат . На сите бегалчиња освен лесна работа во Самоуправувањето што и како таква не ја работеле плус на секој и инвалидска пензија и се давало (ептен фалични) .Македонците се шегуваа дека за прв роденден на секое родено бегалче плус добивало чек за изнвалидка или боречка пензија . СЕТО ТОА НА ШТЕТА НА НАС АВТОХТОНИТЕ МАКЕДОНЦИ .
А бегалчињата се нешто малтретирани биле се нешто ние Македонците сме ги тормозеле .А денес се фалат дека во република Македонија ги имало ни помалку ниповеќе туку 400 000 . Пет илади дојдоха 400 000 се намножија .А бе ромите во Македонија се од времето на Александар Македонски па денес ги има околу 70 000 . Вакви рекорди како бегалчињата неможе да постигнат ниту Врањански Цигањи .

Работата е ваква :
Кога некому од милост и сожалување му купиш леб тој после ќе ти го побара и кусурот од твојте пари со кој си го частел .Се онашто е дадено на некој што незаслужува тој потоа тоа си го сваќа дека уствари си му дужен дека си му роб .
А сваком је госту три дана доста ..добра стара народна поговорка.
Ова гостите аздисаа и јурнаа да ги уништат домаќините .


Додека Македонците во Егејска Македонија ги трпеле тортурите наГрчките фашисти ( сите партии им се религиозно фашистички) не им се дозволувало да зборат на Македонски јазик тукашните бегалчињата – дезертерите за да не ги разбираме меѓу себе зборат грчки .Никогаш и не се чуствувале како Македонци .
Самите признаваат :

11.06.2009, 18:48

БЕЗ ГРЧКО ДРЖАВЈАНСТВО - ИМОТИ НАЗАД НЕМА

ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ВО ГРЦИЈА ПО ИЗВОДИ ОД МАТИЧНИ КНИГИ

Грците на странци имоти не враќаат. Ниту еден Македонец од егејскиот дел нема да го добие својот имот назад ако нема грчко државјанство, велат од Здружението на деца бегалци.


Бројот на поднесоци за враќање на имотите порасна на 7.000, но засега сите се заглавени во судските постапки Егејците велат стратегијата мора да се промени.

Прво двојно државјанство, а потоа имоти. Во моментов најбитно е да добијат изводи од матична книга на родените.

Во борбата за своите права децата бегалци добија и засилување. “Македонска зора” е ново здружение кое го формираа потомците на Македонците од Егејот. Велат ние сме Македонци, но за другите никогаш не престанавме да бидеме и Егејци.

Сител - - 11.06.2009
http://www.time.mk/story_bb0c323c09_arti...d12be.htmlЗа пари и имоти се работи а не за име знаме патриотизми ........се е тоа фрлање прашина у очи .
Оваа сорта максимално го злоупотреби гостопримството .Ако некој требада му се лути на Тито и комунистите не се тие кој цело време беа частени на штета на нас Македонците туку баш ние Македонците оти ни донеле некакви крлежи кој освен да плукаат по нас за ништо друго не бива . Немало Македонец па во претстедателство на СФРЈ пратиле бегалче Топурко насила форсиран на штета на Македонците ама еднаш бегалче секогаш бегалче кога требаше да се гласа се усра .
А ги жали ли некој Македонските бегалци денес во Македонија од војната 2001 год . И тоа насвоја територија . Им дал некој нив стан ови , куќи , работи , пензии . додатоци . Им дал стап ...ништо не им е дадено . Ама они се Македонци не се бегалчиња а бидејќи се Македонци тие се предмет на ликвидација .
И овие БЕГАЛЧИЊА ја имаат истата цел како и побугарчените ............а тоа е :
Ликвидација на автохтоното Македонско население . Е после може да се вика вика Република Кукавнија .
Груевски бегалче најде да не потценува сме биле “каков таков народ “ Епа колку сме толку сме токму сме ама и на свое сме и додека не има до последен нема ви ќутиме .
Ќе бевме уште подобар народ тоа Тито да не ги изел гомната да прибере Врањаски цигањи – бегалчиња да го сузбива на наша штета автохтоното Македонско население за некакви дезертери .

Заедничко на Бегалчињата со Побугарчените ( иако и од нив доста се имаат побугарчено) е да се негира Македонекиот народ и неговата историја .

Дури бегалчињата отишле и чекор подалеку од Побугарчените .Побугарчените со тешка мачнина ама барем признаваат дека ние Македонците си извојуваваме победа од 1945 год и самите управувавме со Македонија . Но бегалчињата и тоа го негираат ркаат плукаат и по комунисти и по Тито и на нас Македонците а негираат постоење на Македонски народ до денес . Под изговор ..”леле лажеле комунистите “ се негира дури и нашето словенско потекло па сега демек Бегалчињта ќе создале НОВ МАКЕДОНСКИ НАРОД ама со антички корени . Значи до сега НЕМАЛО Македонци па сега они топрв ќе создаваат . Целта е да се збунат Македонците да се создаде конфузија , РАЗДОР , збрка , да се сомневаме во нашето потекло , да ги негираме нашите претци .
Груевски најде да збори за патриотизам ? Класичен црноберзијанец , воен профитер кој додека Македонците гинеа во војната си присвои 3- 4 стана .Само материјално богатсво ги интересира ништо друго . Кој незнае ќе им наседне на финтите нели за нас Македонците патриотизми и слични срања а тие имаат еднаединствена целда го приграбат – приватизирнат материјалното бгатство на Македонците и со тоа да станат господари на кој Македонците ќе им робуваат .
Ја користата истата финта како и побугарчените ....наводно многу побожни и религиозни за Македонците ќе им изградат цркви да се крстат што ги снашло а за нив материјалните богатства . Се кријат зад МПЦ која ја подмитуваат со даренија украдени од нас Македонците .

Исто како побугарчените станува збор заподмолна злобна групација со нешто прикриено а повеќе неприкриено непријателство кон нас Македонците .

Под маската за двојни државјанства и право за гласање целта е ние Македоците да бидеме маргинализирани сузбиени до степен кога целосно уништени ќе може лесно да не се пресметаат со нас .Всушност Груевски и веќе најави пресметка со нас Македонците демек сме биле комуњари а ете тој и неговата врховистичка дружина ќе не ликвидирале .Колку гледаме тоа веќе функционира па дури и во собранието на РМ .Иселениците имаа свој клубови во земјите каде се иселиле уште во Социјализмот но сега со правото на гласање се сака дасе создаде омраза и раздор .

Ја имаат истата тактика како и побугарчените демек биле АНТИКОМУНИСТИ и ете ќе се пресметале со нив ама под тоа подразбираат пресетка со нас автохтоното Македонско население .Поимаат наше биолошко истребување .
22-07-2015, 12:14 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2


4)

Разни ОБЕДИНИТЕЉИ од типот на слаткарот брат Љубе кој при прва прва прилика ќе те шитнат и шутнат како стара канта . Сите што незначат ништо никаде во светот во земјите каде живеат се задигнуваат во Македонија на Македонецот да му продаваат демагогија -ветар и магла . Транзитни туристи кој имаат свој имот во други држави а таму им се и семејствата ( на сигурно нели и неделат иста судбина со нас ) а ете тука ги нашле глупите Македонци да им шиткаат македонство .Пиљари , слаткари , бурекџии кој во странсктво не значат ништо трчат да се фалат како се многу успешни и ќе ни ги решат сите проблеми .

5 )
Белосветски пробисвети , пропалици непоправливи криминалци – приватизери дегенерици кој на Македонецот му продаваат прикаски дека сега е СЛОБОДЕН . Послободен здравје . Го испокрадоа нашето и си го нарекоа свое е сега другите се најслободни у свет може и слободно да се обесат и поцркаат оти криминалците ги ослободија им го украдоа нивното . Всушност држи и теоријата дека ваквите се заинтересиорани да се ликвидира Македонското население како не би останале сведоци .

6)

Злобна намќорана гнасотија која исфрустриана искомплексирана дека во Социјалимот сите добро живееле а сега гледајќи дека Македонецот лошо живее се истребува се иселува е тоа душевно ги исполнува –ги радува . Гнсна сорта која исто така доста ја има . Обично симната сељанчана од планињето која никогаш не се припитомила и цивилизирала . И нивните деца се исти .Круша под круша си паѓа .


7)

Циници унишувачи уценувачи наМакедонските работници

Демек ако им робува за беспари тој е добар работник и Македонец .(демек учествуе во Македонското Национално Единство ........добар е = глуп е )
Но ако се побуни не сака да им робува е еее таквиот работник нее Македонец туку предавник , и обавезно му се лепи етикета дека е нарачано да се бунтува од некој мрачни сили . Не може дасе помират со фактот дека во Социлајизмот со плата се живеело добро можело да се купи и храна и облека и стан и да се оди на одмор и да се заштеди . Е овие идиоти ги убедуваат Македонците дека сега не се свесни колку им е добро . Садистички изопачен џган кој ете начекал даму се одмаздува на Македонецот кој со ништо не го предизвикал . Па цинизмот оди дотаму дека пропагираат некаков “синдром на самоуништување “ па и дека наталитетот е низок .Болни луѓе во секој случај но од нивната болест страдаат Македонците . А токму тие се уништувачите и никој друг . Па во Социјализмот секој можеше и си содаваше семејство никој нетребаше да му снима малоумни реклами да му кажува да си создаде дом и семејство како што е глупоста на ..” проект на владата на република Македонија “ .Овие идиоти си ја имаат мувата на капата знаат дека заслужуваат па нагласуваат дека комунистите ги ликвидирале таквите како нив .
Па и заслужено било за секој нормален не е спорно .

8 )

Безначајни ништожни луѓе , уличари , силеџии на кој наголемо сензационално откритие во животот им е ...”.лелеееее па јас сум бил Македонец “
Паролаши кој ги имаше во социјализом , ќе нучат две три пароли ( толкав им е капациетот ) и ги верглаат до бесвест . Но ете тоа им е единственото нешто со кое може на некој начин да се експонираат во јавноста бидејќи во секој друг случај би останале беззначајни , локални улични силеџии , обични криминалци , беззначајни во општеството и околината .
И на овие највиновен им е Социјализмот а ете они толку способни ми ти биле ама ете ги кочеле другите .

9 )

Наводнио жртви од комунизмот за идеалите на ВМРО кои во Социјализмот барале да ги нападнеме Грција ( НАТО пактот ) или Бугарија ( Варшавски пакт ) па таквите комунистите ги праќале на лекување во Бардовци и Идризово .Вакви дебили друго и не заслужувале . Им било забрането да размислуваат . Абе устите треба да им се сошијат а нели па да размислуваат само улавштии смислуваат .Никој не ги спори жртвите на Макдонецот за слобода , ниту Илинден ниту Крушево . Ама ПОБЕДИТЕ СЕ БРОЈАТ .А победата и слободата на Македонците ја со своја крв на Македонецот му ја извојуваа и подарија комунистите . Националнаи класна слобода . Македонецот беше свој на своето . Се беше негово целото национално богатство . Македонците управуваа со Македонија .
А денес странци и криминалци , квислизи петоколонаши ....се сам џган .
Македонците се странци во Македонија .Евтина бесплатна работна сила .Ништо друго . Монета за поткусурување .

10)

Посрбените –Србомани

Овие гадинки многу се накотија во последно време ...

Нее само Латас туку Миленковци , Боцевци , Груевсци Мијалковци СеФче Јачимович итн ..многу се изнасрале ороспиите вакви лајна
Меѓу најекстремните Србомани секако дека се и Господинот Смрдосав Кременадлович Ѕинго и Борис Стојменов Гаргамел кој медиумски вршат отворена српска пропаганда во Макеоднија.


ПИСМО ОД РАЛФ СТИВЕНСОН, АМБАСАДОР НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ВО ЈУГОСЛАВИЈА ДО АНТОНИ ИДН, МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

Број 44 БРИТАНСКА АМБАСАДА

БЕЛГРАД

13април1945.

6. Запрашан дали српските колонисти ќе можат слободно да се вратат во Македонија, тој одговори травијално дека сите Југословени, природно, ќе бидат слободни да дојдат во Македонија ако тие сакаат. Меѓутоа, што се однесува до службениците, тој истакна дека прашањето дали тие ќе се вратат на нивните стари работи зависи од македонската влада, а не од централната влада. Македонската влада посакува што е можно побрзо местата на службениците да ги пополни со Македонци со тоа што ќе покаже дека има луѓе да ги пополнат местата. Според тоа изгледа неверојатно македонските власти да изразат спремност да ги вратат старите службеници. На пример пред 1943. полицијата беше скоро целата српска и полициските шефови беа Срби. Сега милицијата е македонска и природно и шефот на милицијата да биде Македонец.

7. Што се однесува до распределбата на земјата, тој нагласи дека пред 1941. им беше многу лесно на Србите да купуваат земја во Македонија, а како резултат на тоа Македонците за кои купувањето земја не беше лесно беа истерани од најплодните делови на земјата. Тој навести дека колку што е можно побрзо ќе се направи распределба на земјата во корист на Македонците и дека српските колонисти, ако е можно ќе бидат вратени во Србија. Триесет проценти од Банат беше сопственост и обработуван од Германците и овде густината на населението беше 9 на км обработлива земја, додека во Македонија беше 350. Тој е на мислење дека Србите од Македонија би можеле да бидат преселени на местата на Германците во Банат.

8. Тој потоа зборуваше за црквата. Истакна дека пред војната еден од главните обиди за србизирање на Македонците се правеше преку тој медиум. Скоро сите свештеници беа Срби и тоа беше многу непопуларно кај Македонците кои беа крајно националистички расположени и ќе признаат само црква управувана од нив самите со македонски свештеници. Тој верува дека солуцијата лежи во федерална југословенска црква. Бидејќи претходната православна црква беше српска црква со пипала во Македонија, Босна и други делови од Југославија, тој се надева да види одделни православни цркви во секоја од федералните единици од кои секоја по ред ќе биде верна на централната југословенска патријаршија. Во случај таквото решение да не биде санкционирано од православната црква, тој смета дека македонската црква ќе биде принудена да се однесува шизматички како што бугарската црква се однесуваше околу седумдесет години. Тој притоа го нападна митрополитот Јосиф од Скопје кој, истакна, за време на војната бил соработник на Трбиќ, четнички водач во Македонија, и континуирано беше против партизаните. Тој го смета него за подлизурко кој е неспособен да биде избран за заменик на митрополитот Гаврил на кого сите му се восхитуваат. Митрополитот Јосиф, исто така е Србин и иако тоа може да биде само внатрешна работа на православната црква, самиот се нарекува митрополит на Скопје и тој ја зголеми лутината иа сите Македонци кога неодамна замина за Москва во тоа својство привидно претставувајќи ја македонската црква. Тој потенцира дека Македонското црковно собрание испрати поздрави до Светиот Синод чиј авторитет тие го признаваат, но не и на митрополитот Јосиф. Изгледа дека неодамнешната посета на митрополитот на Москва беше причина да се отфрли македонското барање за посебна црква.

http://mk.wikibooks.org/wiki/Британски_д...леграма_83


11)

Имбицил –Гомно-Ајдук Патриотите од типот на Грујо Гомно ајдук војвода и неговата гнасна мафијашка дружина

Вака :

Страшно! И повеќе од страшно е тоа што премиер на една држава дава изјава од типот ДЕКА НИЕ СМЕ БИЛЕ КАКОВ -ТАКОВ НАРОД . Епа има ли нешто пострашно од тоа да си го ставате ПАТРИОТИЗМОТ на чело а за народот да кажувате дека ви е каков - таков?! Каков е тој народ премиере Груевски? Каде е сега патриотизмот во оваа вашата реченица! Каде е сега гордоста да не наречете македонски народ и да сте горд на тоа така да не наречете а не да сме кои било и какви било за вас!
Какво е тоа претставување на Брисел и Европа дека му се нему криви, каков ли белег сега им лепи на заедниците за кои нели се стремиме да станеме дел од нив? Па нели и во предизборието тоа и ветуваше, евроинтеграции! Или тој дел од сточекорната програма не е доволно портокалов, па не го ни спомнувате?
Секој вистински ПАТРИОТ работи за државата, патриотот не се самопрогласува за воин и борец на вистинските добра, ако народот тоа реално не го почувствува. Ако некој ја види статистиката од пред неколку години и се спореди со денес ќе видиме дека државата ни е на последно место на Балканот и тоа по сите параметри. Зарем тоа беше сонот на Груевски? Тоа ли е сонот на еден САМОПРОГЛАСЕН ПАТРИОТ кој не знае кој пат да го фати, па му се криви сите други. Тоа ли е патот кој го кроиме за евроинтеграции и за силна и стабилна држава со економска иднина за сите?
Не знам за каква Македонија сонува власта, но денес имаме уништен здравствен систем, имаме образование кое наместо да го прави ефикасно, го задолжи до степен да не се знае колку генерации ќе ги исплаќаат компјутерите кои седат во подрумите. А, што е со учителите, лекарите, администрацијата кои немаат земено плати со месеци? Што е со студентските кредити? Што е со инвестициите кои ни беа ветувани?
Тој „каков таков народ“, според вас, е македонскиот народ кој го оставате на питачки стап, само затоа што ја нема вашата партиска боја и со право ви се противи секој ден се помасовно на вашата УНИШТУВАЧКА политика.

Билјана Јанкова

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...eID=142878ЗАКЛУЧОК :

Со Паролата за “ Македонско Национално Единство “ се злоупотребуваат националните чуства на граѓаните – Македонци .Со неа треба да се дејствува врз психата на Македонецот дека тие што ја употребуваат се наводно АВТЕНТИЧНИ претствници на автохтоното Македонско население .( демек другите не се )
Зад таа парола не само не стојат никакви автентични претствници -застапници на интересите на автохтоното Македонско население ( какошто го залажуваат Македонецот) туку токму спротивното зад таа парола редовно се кријат неговите заколнати непријатели , душмани , крвници , воени профитери црноберзијанци , петоколонаши квислинзи кој застапуват туѓи интереси за своја сметка а на штета на автохтоното Македонско население .
Единствено нешто што ги поврзува со Македонството е ОМРАЗАТА кон автохтоното Македонско население кое може да го смислат самодо степен додека го злоупотребат а потоа истребат – продадат и протераат .Не- луѓе кој нас Македонците одамнане помножиле со нула и дури не убедуваат декае тоа за наше добро .Прашање е амо дали и ние Македонците ќе помножиме со нула како и тие нас .

Кога ќе види човек до сегакој и какви фигури и креатури се затскриваа-т зад паролата за македонско национално единство сваќа дека таа парола служи само за злоупотреба на националните чувсва на граѓаните и им ствара лажна слика за луѓето кој се кријат зад неа како за наводни автентични претставници на интересита на автохтониот Македонски народ . А токму е спротивното .
И целата парола е обичен издуван балон . Парола за манипулација .Демек едиство за имиња знамиња фикции а кога треба да се плати тоа што ќе сесработи е тогаш нема единство туку етикетирање .Македонец на кој треба да мусе исплати плата која треба да му овозможи пристоен живот ..еееее тој нее Македонец тој нее за национално единство тој е издајник .
Целата парола е обично срање на која наседнуваат само неупатените и наивните а на која некој дебело профитираат
22-07-2015, 12:16 AM
Reply