Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Античките фалсификати продолжуваат-Поредната античка фалшифика
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

Ето го фалшификата.
Утрински весник, Број 3267 понеделник, 26 април 2010

Ламба со ликот на Александар Македонски пронајдена на Цареви Кули

[Image: 01883CCF985E93438B46B2595B1A2B42.jpg]
Најинтересна за струмичките археолози е ламбата со претстава на Александар Македонски, која најверојатно потекнува од доцниот антички период.
„Меѓу прекрасните ламби што се појавија при ископувањето на некрополата е и ламбата или луцерна, како што велат археолозите, со уникатна претстава на Александар Македонски. Се работи за некоја реминисценција на Александровите победи или за некоја претставена алегорија. Засега наодот е уникатен, не сум видел таков на други места и претпоставувам дека е изработен во работилниците во Солун или, пак, во други работилници во соседството. Не верувам дека потекнува од овие краишта, туку е донесен од некој богат член од некое семејство на тогашниот Тивериопол“, изјави Зоран Рујак, раководител на истражувањата.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=B92A0...7F1ACF7EF7

Ето я истината за тази ламба.

Дневник, петок, 30 април 2010

АРТЕФАКТИ

Гледам Атена за да видам Александар

Пред неколку дена на Цареви Кули кај Струмица беа пронајдени убави артефакти, меѓу кои и една ламба. Веднаш им било јавено на новинарите и во истиот момент информацијата беше раширена низ медиумите со сликите на овие пронајдоци. Ламбата беше оквалификувана од археолозите што работат на теренот како најинтересен наод и „со уникатна претстава на Александар Македонски“... Проблемот е во тоа што на ламбата не е претставен Александар Македонски, туку божицата Атена. И ламбата е од добро познат тип. Иако ламбата ја видов само на слика во интернет-изданието на „Утрински весник“, јасно се гледа претставата на божицата Атина со шлем со перјаница во профил, а на градите дури е видлив и дел од нејзиниот штитник - Егидата, карактеристичен за воинствената претстава на оваа божица.

Доколку некој се' уште се сомнева во идентификацијата на ламбата и во нејзината уникатност, веднаш би го испратила на интернет-страницата на која е објавен краток извештај за ископувањата во Немеа (од 1999 до 2002) и на која, меѓу наодите, е прикажана сосема иста ламба.

[Image: 86E0F711AA2EE84682C3C588D9A63EC6.jpg]

Под сликата убаво пишува: Ламба со претстава на Атена од 3 в.н.е. Страницата е на Немеја центарот за археологија, воден од Универзитетот „Беркли“, кој е одговорен за истражувањата на овој локалитет на Пелопонез:

http://shelton.berkeley.edu/nemeaexcav/n...anews.html

Не ми изгледа дека овие од „Беркли“ згрешиле...

Кога станува збор за ваква ламба не може да се зборува за уникатност. Речиси е и невозможно да постои уникат, бидејќи станува збор за предмети масовно изработени со помош на калап. Не станува збор за ваза или за друг тип фино сликана керамика.
Сите што се занимаваат со сериозна истражувачка работа знаат дека археологот, специјалистот кој е на терен, не е само тој што ископува туку и оној што ќе понуди некаква интерпретација на предметот. При ова, јасно, може да има пропусти, погрешни интерпретации, ревизии. Но има и граници. Само кај нас сме речиси секојдневно сведоци на „археологија во живо“. Не само што веднаш се викаат новинари туку се даваат и сензационални интерпретации без да се почека, да се размисли, да се консултира.

Марија Станковска -Ѕамали
(Авторот е доктор на науки по Историjа
и цивилизациЈа на антиЧкиот свет)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=CD09AB...5CADE2817B

Този линк обаче няма да бъде актуален в понеделник, най-добре е да се търси по броя на вестника.
(This post was last modified: 02-05-2010, 03:34 PM by Администратор.)
02-05-2010, 03:13 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#2

Updates on the Results of the Excavations
and Other Activities at Nemea:
1999 2000
2001 2002

This and another wall parallel to it were discovered at the end of the excavation season; plan, purpose and date are still unknown. Inside the wall, however, were found several dozen lamps of the 3rd century after Christ.

[Image: Fig10.jpg]

Fig. 99-11. Terracotta lamp with Athena in disc, 3rd century after Christ (inv. no. L 269).

3-ти век след Христос

http://shelton.berkeley.edu/nemeaexcav/n...anews.html
02-05-2010, 03:30 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#3

Штом не се работи за ваша историја,тогаш зошто воопшто си го пикате носот кај што не ви го собира?
02-05-2010, 04:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(02-05-2010, 04:03 PM)demmian Wrote: Штом не се работи за ваша историја,тогаш зошто воопшто си го пикате носот кај што не ви го собира?

Of-topic

Demmian, форумот е отворен за сите. Ако имаш некој аргумент да го демантираш или поткрепиш мислењето на Марија Станковска -Ѕамали повели. Тоа е темата.
02-05-2010, 04:23 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#5

(02-05-2010, 04:23 PM)Администратор Wrote:
(02-05-2010, 04:03 PM)demmian Wrote: Штом не се работи за ваша историја,тогаш зошто воопшто си го пикате носот кај што не ви го собира?

Of-topic

Demmian, форумот е отворен за сите. Ако имаш некој аргумент да го демантираш или поткрепиш мислењето на Марија Станковска -Ѕамали повели. Тоа е темата.


Имам сопствено мислење за дотичната госпоѓа,ама засега ќе го задржам за себе си...

Иритирачкото е што бара еден бугарин да отвора вакви банални теми...фалсификувале,фалсификувале,не е компетентен ниту надлежен некаков си бугарин да го коментира тоа.
02-05-2010, 04:28 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(02-05-2010, 04:28 PM)demmian Wrote:
(02-05-2010, 04:23 PM)Администратор Wrote:
(02-05-2010, 04:03 PM)demmian Wrote: Штом не се работи за ваша историја,тогаш зошто воопшто си го пикате носот кај што не ви го собира?

Of-topic

Demmian, форумот е отворен за сите. Ако имаш некој аргумент да го демантираш или поткрепиш мислењето на Марија Станковска -Ѕамали повели. Тоа е темата.


Имам сопствено мислење за дотичната госпоѓа,ама засега ќе го задржам за себе си...

Иритирачкото е што бара еден бугарин да отвора вакви банални теми...фалсификувале,фалсификувале,не е компетентен ниту надлежен некаков си бугарин да го коментира тоа.


Воопшто не е битно кој ја отворил темата.
Твоето мислење за Марија Станковска -Ѕамали е твоја приватна работа.

Дискусијава е дали артефактот е тоа за што ни го представуваат. И дали од такви работи Македонија има корист или штета.
Повели дискутирај во таа насока.
02-05-2010, 04:54 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#7

Тука се работи за артефакти кои се дел од нашата историја,а се откриени на македонска територија,во македонски археолошки локалитет...

Така да,со наши артефакти,ние можеме да ги толкуваме така како што сакаме,наше право е тоа.Нема право некој отстрана тоа да го нарекува ,,фалшификација,,

Јас не гледам никаква фалшификација.тоа е само наше интерпретирање на даден артефакт.
02-05-2010, 05:12 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#8

Во секој случај се работи за дилетантизам и популизам. А што се однесува до таа хипнотизираност со Александар Велики, убаво си кажа Љубчо Георгиевски на времето- тој бил најголемиот буарофил на сите времиња, и не знам што толку се палат некои со таа анТИКВОманија.
02-05-2010, 05:18 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#9

(02-05-2010, 05:18 PM)Път Wrote: Во секој случај се работи за дилетантизам и популизам. А што се однесува до таа хипнотизираност со Александар Велики, убаво си кажа Љубчо Георгиевски на времето- тој бил најголемиот буарофил на сите времиња, и не знам што толку се палат некои со таа анТИКВОманија.

Другар немој да тропаш вакви глупости...

Каков бугарофил бил Александар Македонски,кога во негово време ***** ******* ,,бугари,, немало.

Се надевам дека ова си го напишал чисто заради развлечение.
(This post was last modified: 02-05-2010, 08:03 PM by Администратор.)
02-05-2010, 07:47 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#10

(02-05-2010, 07:47 PM)demmian Wrote:
(02-05-2010, 05:18 PM)Път Wrote: Во секој случај се работи за дилетантизам и популизам. А што се однесува до таа хипнотизираност со Александар Велики, убаво си кажа Љубчо Георгиевски на времето- тој бил најголемиот буарофил на сите времиња, и не знам што толку се палат некои со таа анТИКВОманија.

Другар немој да тропаш вакви глупости...

Каков бугарофил бил Александар Македонски,кога во негово време ***** ******* ,,бугари,, немало.

Се надевам дека ова си го напишал чисто заради развлечение.

Не бе, точно го цитирав Георгиевски, и мислам дека е сосема во право за тоа.
02-05-2010, 09:13 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#11

(02-05-2010, 09:13 PM)Път Wrote: Не бе, точно го цитирав Георгиевски, и мислам дека е сосема во право за тоа.

Пфффф...па си нашол кого да цитираш.Еден политички шут,кој и самиот не знае накаде цели.
02-05-2010, 09:16 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#12

(02-05-2010, 09:16 PM)demmian Wrote:
(02-05-2010, 09:13 PM)Път Wrote: Не бе, точно го цитирав Георгиевски, и мислам дека е сосема во право за тоа.

Пфффф...па си нашол кого да цитираш.Еден политички шут,кој и самиот не знае накаде цели.

Ааааа немој така. За многу работи испадна во право Nenene
02-05-2010, 09:21 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#13

Отсега нататъка само Демиан може да цитирате и никой друг.И сите цигано-монголо-татари-лайнари да цръкнат за да се прошири Демиан и да му е леко на душата...ако не цръкне и он самиот Icon_razz
02-05-2010, 09:22 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#14

(02-05-2010, 09:22 PM)Paradigm Wrote: Отсега нататъка само Демиан може да цитирате и никой друг.И сите цигано-монголо-татари-лайнари да цръкнат за да се прошири Демиан и да му е леко на душата...ако не цръкне и он самиот Icon_razz

Не црка Демиан,додека не ги виде и бугарите цркнати.Icon_cool
02-05-2010, 09:25 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#15

(02-05-2010, 09:25 PM)demmian Wrote:
(02-05-2010, 09:22 PM)Paradigm Wrote: Отсега нататъка само Демиан може да цитирате и никой друг.И сите цигано-монголо-татари-лайнари да цръкнат за да се прошири Демиан и да му е леко на душата...ако не цръкне и он самиот Icon_razz

Не црка Демиан,додека не ги виде и бугарите цркнати.Icon_cool
Не ти е лесно и на тебе сигурен съм.
02-05-2010, 09:33 PM
Reply