Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#81

Да ви предложа една филологическа книжка, която е написана от специалисти и вероятно филолозите в този форум могат да дискутират по нея.

Единството на българския език в миналото и днес

Българска Академия на Науките. Институт за български език

София 1978

Отделен отпечатък от сп. Български език, год. XXVIII (1978), кн. 1

http://www.promacedonia.org/bugarash/ed/...kanove.htm

http://www.promacedonia.org/bugarash/ed/index.html
03-05-2010, 09:11 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#82

Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.
03-05-2010, 09:16 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#83

(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Се додека пишувате вакви глупости-не очекувајте пријателство и добрососедство од нас!

Меѓудругото,Македонците одлично се разбираат и со срби,па значи ли тоа нешто?
03-05-2010, 09:21 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#84

(03-05-2010, 09:21 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Се додека пишувате вакви глупости-не очекувајте пријателство и добрососедство од нас!

Меѓудругото,Македонците одлично се разбираат и со срби,па значи ли тоа нешто?

какви глупости бе Дамянчо дека кога аз ти пиаша на български а ти на македонски и се разбираме ....това ли са глупостите ????Или кога се видя со моите брачеди во РМ со кой сме една кръв те зборуват на македонскя аз на български и пак се разбираме Icon_razz
03-05-2010, 09:37 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#85

(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Veritas, Дозволимне да се употребуваат сите јазици од причина никој да не вели дека во Македонија постои цензура. Но злоупотребата на нашата добра желба нема да остане не санкциониран.
Затоа ке те молам да се воздржиш од ваква пропаганда "македонският език си е останал български".
03-05-2010, 09:41 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#86

(03-05-2010, 09:37 PM)ivan mihajlov Wrote:
(03-05-2010, 09:21 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Се додека пишувате вакви глупости-не очекувајте пријателство и добрососедство од нас!

Меѓудругото,Македонците одлично се разбираат и со срби,па значи ли тоа нешто?

какви глупости бе Дамянчо дека кога аз ти пиаша на български а ти на македонски и се разбираме ....това ли са глупостите ????Или кога се видя со моите брачеди во РМ со кой сме една кръв те зборуват на македонскя аз на български и пак се разбираме Icon_razz


Не се тоа глупости,е ова се глупости:

(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български.


Погледни во болдот што напишал твојот малоумен сонародник.

Ова ли наликува на размислување од 21 век?!

Не,за мене е ова заостанато размислување од пред 2 века,а кое за жал го применуваат многу твои сонародници.


Јас кажав,кога ке престанете да ни негирате јазик,ете тогаш ке може да разговараме со вас како со луѓе.
03-05-2010, 09:43 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#87

(03-05-2010, 09:43 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 09:37 PM)ivan mihajlov Wrote:
(03-05-2010, 09:21 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Се додека пишувате вакви глупости-не очекувајте пријателство и добрососедство од нас!

Меѓудругото,Македонците одлично се разбираат и со срби,па значи ли тоа нешто?

какви глупости бе Дамянчо дека кога аз ти пиаша на български а ти на македонски и се разбираме ....това ли са глупостите ????Или кога се видя со моите брачеди во РМ со кой сме една кръв те зборуват на македонскя аз на български и пак се разбираме Icon_razz


Не се тоа глупости,е ова се глупости:

(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български.


Погледни во болдот што напишал твојот малоумен сонародник.

Ова ли наликува на размислување од 21 век?!

Не,за мене е ова заостанато размислување од пред 2 века,а кое за жал го применуваат многу твои сонародници.


Јас кажав,кога ке престанете да ни негирате јазик,ете тогаш ке може да разговараме со вас како со луѓе.

Никой сега не го неагира постоенето на македонскит език .Туко
Аде сега да е кажем вистината литературен македонски е признат после 1945г. до тогва во Македония се пишело на гръцки,србски и български а макдонскит е бил као диалект на бугарскиот :

Прочети щто пише Кузман Шапкарев за макдонскиот език во 18 век !
http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...karev.html
(This post was last modified: 03-05-2010, 09:59 PM by ivan mihajlov.)
03-05-2010, 09:58 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#88

(03-05-2010, 09:41 PM)Администратор Wrote:
(03-05-2010, 09:16 PM)veritas Wrote: Е, все пак се съгласявам, че македонският език въпреки усилията да бъде сърбизиран си е останал български. Доказателството за това е, че на този форум се разбираме без никакъв проблем.


Veritas, Дозволимне да се употребуваат сите јазици од причина никој да не вели дека во Македонија постои цензура. Но злоупотребата на нашата добра желба нема да остане не санкциониран.
Затоа ке те молам да се воздржиш од ваква пропаганда "македонският език си е останал български".

Извинявам се на Администратора, наистина има известна разлика. Ето тук линкове, които демонстрират една независима гледна точка.

http://www.americanchronicle.com/articles/view/79516
http://books.google.com/books?as_brr=3&q...arch+Books
http://www.britannica.com/EBchecked/topi...n-language
http://wapedia.mobi/ru/%D0%9C%D0%B0%D0%B...1%8B%D0%BA
http://www.ivextrans.eu/englang/macedonian.php
http://en.citizendium.org/wiki/Macedonian_language
http://www.infoplease.com/ce6/society/A0861126.html
http://dictionary.infoplease.com/old-church-slavonic
http://en.wikipedia.org/wiki/Torlak
http://en.wikipedia.org/wiki/South_Slavic_languages
http://www.statemaster.com/encyclopedia/Torlakian
http://books.google.com/books?spell=1&as...arch+Books
http://www.encyclopedia.com/topic/Slavic_languages.aspx
http://www.viswiki.com/en/Torlaks
03-05-2010, 10:04 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#89

Проветител како Шапкарев ясно пише дека македонското наречие дел от бугарскиот език ове е история ...сега во 21 век работата е друга македонски език пости но е на основата на македонското наречие кое бил дел от българския език .-факт

[Image: shapkarev3.jpg]
03-05-2010, 10:06 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#90

На каков јазик се весниците што излегуваат во тоа време.Или делото на Кочо Рацин.

„Ѓорче Петров-овој самороден титан,на македонската револуција,историјата ќе го признае за еден од четирите столбови во величавата епопеја на злосреќниот мал народ,во еден ред со Дамета Груев,Гоцета Делчев и Перета Тошев„
03-05-2010, 10:06 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#91

Аааа за Гьорче петров ли не ове неговата диплома каде ясно се чете :

НАЦИОНАЛНОСТ ПРАВОСЛАВЕН БЪЛГАРН :icon_wink:
Еххх майката ,защо ли сите херой во ВМРО се велали бугари ..поне да беха сърби друго можеше да бите ...штеше да е полеко ,нели !

[Image: Giorche_petrov_svidetelstvo.jpg]
(This post was last modified: 03-05-2010, 10:23 PM by ivan mihajlov.)
03-05-2010, 10:20 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#92

„Ѓорче Петров-овој самороден титан,на македонската револуција,историјата ќе го признае за еден од четирите столбови во величавата епопеја на злосреќниот мал народ,во еден ред со Дамета Груев,Гоцета Делчев и Перета Тошев„
Дали вие паметни бугари знаете од кој е овој цитат?????????????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-05-2010, 10:24 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#93

Me интересира што ке искоментираат бугарските цигани за српско-хрватскиот јазик?

Де факто,српски и хрватски јазик имаат заеднички корен,дури и ден денес се скоро идентични јазика,но јас не сум слушнал Хрватска да има претенции кон српскиот јазик и да го нарекува дијалект на хрватскиот,ниту пак сум го чул обратното...

Иако скоро идентични,се знае:српски е српски,хрватски е хрватски јазик, и нема тука апсолутно никакви дилеми.
03-05-2010, 10:28 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#94

(03-05-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Me интересира што ке искоментираат бугарските цигани за српско-хрватскиот јазик?

Де факто,српски и хрватски јазик имаат заеднички корен,дури и ден денес се скоро идентични јазика,но јас не сум слушнал Хрватска да има претенции кон српскиот јазик и да го нарекува дијалект на хрватскиот,ниту пак сум го чул обратното...

Иако скоро идентични,се знае:српски е српски,хрватски е хрватски јазик, и нема тука апсолутно никакви дилеми.

като първо требе да знаеш дека Jaс сам многоповеке македонец от македонскиот патриот и сръбски шпионин Латас и ако не си свестен во Бугария има повеке от 3000 000 бугарски цигани со корен от Македония ...сите горди българи потомци на един народ кой е бил от Черно море до Охрид и СолунIcon_lol...сега си помисли накаде одите во вардаро со вакви македоци како Латас,србски еничри со плати от Београд и голем брой албанци кой не им дреме за држвата Р.Македния !
03-05-2010, 10:36 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#95

(03-05-2010, 10:28 PM)demmian Wrote: Де факто,српски и хрватски јазик имаат заеднички корен,дури и ден денес се скоро идентични јазика,но јас не сум слушнал Хрватска да има претенции кон српскиот јазик и да го нарекува дијалект на хрватскиот,ниту пак сум го чул обратното...
Ајде, ајде...Da_ne_si_lud


Бошњачки, хрватски, црногорски = српски језик

Аутор: Санда Десница

Лингвиста Милош Ковачевић објавио дело "Српски језик и српски језици" Босански језик - фикција политике Аутор: Санда Десница Лингвиста Милош Ковачевић

Дело „Српски језик и српски језици" проф. др Милоша Ковачевића доживело је велики успех.


Ко све данас говори српским језиком и каква је његова будућност? – Кад је Вук Караџић стандардизовао српски књижевни језик, он је наглашавао да је то језик свих Срба, сматрајући Србима управо све оне које обједињује српски језик. А то су, по Вуку, Срби трију (веро)закона: „закона грчкога, закона римскога и закона мухамеданскога", тј. православци, католици и муслимани који говоре штокавским дијалектом. Временом су се језички јединствени Срби разделили у три нације према вери, али нису променили језик. Сви они и даље говоре српским језиком, али сви неће да га зову српским. Хрвати су га преименовали у „хрватски", Црногорци у „црногорски", а муслимани Бошњаци у „босански". Научно гледано, српским језиком данас осим Срба говоре и сви они који језик који употребљавају „хрватски стандардни језик", „босански стандардни језик" и „црногорски стандардни језик".
http://dejanlucic.net/cirilica/Jezici-cirilica.html
(This post was last modified: 03-05-2010, 10:42 PM by Пат.)
03-05-2010, 10:40 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#96

(03-05-2010, 10:36 PM)ivan mihajlov Wrote: като първо требе да знаеш дека Jaс сам многоповеке македонец от македонскиот патриот и сръбски шпионин Латас и ако не си свестен во Бугария има повеке от 3000 000 бугарски цигани со корен от Македония ...сите горди българи потомци на един народ кой е бил от Черно море до Охрид и СолунIcon_lol...сега си помисли накаде одите во вардаро со вакви македоци како Латас,србски еничри со плати от Београд и голем брой албанци кой не им дреме за држвата Р.Македния !

Tипичен бугарски синдром...кога немате други зборови,на ум прво ви идат мислите: ,,српски еничари,, ,, Латас,, ,,албанци,,


Ништо ново и неочекувано од страна на бугарин.

Јас си го искажав својот став:јас лично како Македонец никогаш нема да погледнам на вас бугарите како на луѓе,се додека не прекинете со вашето негирање кон нас,се додека не прекинете со вашата долна гнасна пропаганда...се дотогаш за нас ке сте обични цигани,ништо повеке...па вие колку ви е на волја жалете се на ,,лош однос,, и ,, негативни чувства спрјамо блгарите,,

Ич не ми дреме.
03-05-2010, 10:53 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#97

(03-05-2010, 10:40 PM)Път Wrote: Ајде, ајде...Da_ne_si_lud


Бошњачки, хрватски, црногорски = српски језик

Аутор: Санда Десница

Лингвиста Милош Ковачевић објавио дело "Српски језик и српски језици" Босански језик - фикција политике Аутор: Санда Десница Лингвиста Милош Ковачевић

Дело „Српски језик и српски језици" проф. др Милоша Ковачевића доживело је велики успех.


Ко све данас говори српским језиком и каква је његова будућност? – Кад је Вук Караџић стандардизовао српски књижевни језик, он је наглашавао да је то језик свих Срба, сматрајући Србима управо све оне које обједињује српски језик. А то су, по Вуку, Срби трију (веро)закона: „закона грчкога, закона римскога и закона мухамеданскога", тј. православци, католици и муслимани који говоре штокавским дијалектом. Временом су се језички јединствени Срби разделили у три нације према вери, али нису променили језик. Сви они и даље говоре српским језиком, али сви неће да га зову српским. Хрвати су га преименовали у „хрватски", Црногорци у „црногорски", а муслимани Бошњаци у „босански". Научно гледано, српским језиком данас осим Срба говоре и сви они који језик који употребљавају „хрватски стандардни језик", „босански стандардни језик" и „црногорски стандардни језик".
http://dejanlucic.net/cirilica/Jezici-cirilica.html

И добро,тебе србите ти стојат на нормални?!!

Ами бетер се од бугарланд,само што српската пропагандна машинерија е повеќе насочена кон Босна,Хрватска,Црна Гора,Македонија... т.е. насочена е таму,каде што сервите СМЕТААТ дека таму некаде се ,,кријат,, неосознати срби.


Со други зборови,и бугари и срби,ми се сосема исти во начин на размислување.... размислување лишено од логика,лишено од фактите,кои се создаваат во денешната реалност...сето тоа пропратено со носталгија за некакви си изгубени срби,т.е. бугари.

Се се тоа цигани за мене.И во свила да ги облечеш пак цигани ке си останат!
03-05-2010, 10:57 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#98

(03-05-2010, 10:53 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 10:36 PM)ivan mihajlov Wrote: като първо требе да знаеш дека Jaс сам многоповеке македонец от македонскиот патриот и сръбски шпионин Латас и ако не си свестен во Бугария има повеке от 3000 000 бугарски цигани со корен от Македония ...сите горди българи потомци на един народ кой е бил от Черно море до Охрид и СолунIcon_lol...сега си помисли накаде одите во вардаро со вакви македоци како Латас,србски еничри со плати от Београд и голем брой албанци кой не им дреме за држвата Р.Македния !

Tипичен бугарски синдром...кога немате други зборови,на ум прво ви идат мислите: ,,српски еничари,, ,, Латас,, ,,албанци,,


Ништо ново и неочекувано од страна на бугарин.

Јас си го искажав својот став:јас лично како Македонец никогаш нема да погледнам на вас бугарите како на луѓе,се додека не прекинете со вашето негирање кон нас,се додека не прекинете со вашата долна гнасна пропаганда...се дотогаш за нас ке сте обични цигани,ништо повеке...па вие колку ви е на волја жалете се на ,,лош однос,, и ,, негативни чувства спрјамо блгарите,,

Ич не ми дреме.

Абе Дамяне кой те негира бе човек,ние дебатираме тука за история.Да сам ти кажал дека си бугарин или треба да станеш.ти си македонец живеш си во татковината Македния и никой не ти негира македнското чусво.Кога обаче дебатираме за истора време да си признаете некой работи ...Jас сам тука на овой форум от два месеца никой не сам псувал или навредил ..ти на мене ми викаш циганин ..абе нема проблем ове си твои проблем оти сам свестен кой съм и што ке ми каже нокой като тебе не ми е проблем.
03-05-2010, 11:01 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13
#99

(03-05-2010, 10:57 PM)demmian Wrote:
(03-05-2010, 10:40 PM)Път Wrote: Ајде, ајде...Da_ne_si_lud


Бошњачки, хрватски, црногорски = српски језик

Аутор: Санда Десница

Лингвиста Милош Ковачевић објавио дело "Српски језик и српски језици" Босански језик - фикција политике Аутор: Санда Десница Лингвиста Милош Ковачевић

Дело „Српски језик и српски језици" проф. др Милоша Ковачевића доживело је велики успех.


Ко све данас говори српским језиком и каква је његова будућност? – Кад је Вук Караџић стандардизовао српски књижевни језик, он је наглашавао да је то језик свих Срба, сматрајући Србима управо све оне које обједињује српски језик. А то су, по Вуку, Срби трију (веро)закона: „закона грчкога, закона римскога и закона мухамеданскога", тј. православци, католици и муслимани који говоре штокавским дијалектом. Временом су се језички јединствени Срби разделили у три нације према вери, али нису променили језик. Сви они и даље говоре српским језиком, али сви неће да га зову српским. Хрвати су га преименовали у „хрватски", Црногорци у „црногорски", а муслимани Бошњаци у „босански". Научно гледано, српским језиком данас осим Срба говоре и сви они који језик који употребљавају „хрватски стандардни језик", „босански стандардни језик" и „црногорски стандардни језик".
http://dejanlucic.net/cirilica/Jezici-cirilica.html

И добро,тебе србите ти стојат на нормални?!!

Ами бетер се од бугарланд,само што српската пропагандна машинерија е повеќе насочена кон Босна,Хрватска,Црна Гора,Македонија... т.е. насочена е таму,каде што сервите СМЕТААТ дека таму некаде се ,,кријат,, неосознати срби.


Со други зборови,и бугари и срби,ми се сосема исти во начин на размислување.... размислување лишено од логика,лишено од фактите,кои се создаваат во денешната реалност...сето тоа пропратено со носталгија за некакви си изгубени срби,т.е. бугари.

Се се тоа цигани за мене.И во свила да ги облечеш пак цигани ке си останат!

Абе не бидете смешни, како можи два идентични јазици ко српскио и хрватскио да бидат различни ?Различни се заради политички причини и на ќор му е јасно дека то е ист јазик, а како ќе го викат, сами нека се договорат.
Исто така ги сметам и бугарскиот и македонскиот, името е политичка работа, измислена од чоекот.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
(This post was last modified: 03-05-2010, 11:46 PM by Зора.)
03-05-2010, 11:45 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-05-2010, 11:45 PM)Зора Wrote: Абе не бидете смешни, како можи два идентични јазици ко српскио и хрватскио да бидат различни ?Различни се заради политички причини и на ќор му е јасно дека то е ист јазик, а како ќе го викат, сами нека се договорат.
Исто така ги сметам и бугарскиот и македонскиот, името е политичка работа, измислена од чоекот.
Точно. Од лингвистичка гледна точка овие две групи на јазици претставуваат само дијалекти на два одделни јазика. Бугарскиот литературен и македонскиот книжовен Icon_razz се само дијалекти на еден јазик кои во дадени историско политички околности биле издигнати на ниво на официјални јазици. Ама да се тврди дека сега е различно од сега, и да се правиме дека не се разбираме (а такви има и Бугари и Македонци) е смешна работа.
04-05-2010, 12:03 AM
Reply