Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Можно е и некој тоа да го изговара така, но тоа е индивидуално. Јас од моите разговори со луѓе од цела Македонија имам стекнато впечаток дека ние секогаш изговараме търн. А знам и доста луѓе од Прилеп, и пак истото.
16-06-2010, 07:44 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(16-06-2010, 07:40 PM)Път Wrote: Хахаха, а од каде си ти толку сигурен дека сега исто зборувате како пред илјада години? Абе Словени сте, па да се окозите не можете да избегате од тоа, туркоиранци некои Icon_razz

Словени - нанај.
Сабајле слушав дека 40% од гените ни биле автохтони, 20% славјански и сега некоја експедиција отишла да ги бара останатите кај таџиките, пуштуните и сл.
Кога се врати, ќе видиме што ќе каже.
Да напоменам и за Игенеја - 49% тракиски, 11% македонски 15% славјански, 15 хеленски гени
16-06-2010, 07:46 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(16-06-2010, 07:40 PM)Път Wrote: Хахаха, а од каде си ти толку сигурен дека сега исто зборувате како пред илјада години? Абе Словени сте, па да се окозите не можете да избегате од тоа, туркоиранци некои Icon_razz
Не Път, българи сме си, славно племе. Може да имаме примес со словене, но това не е определящо. Имаме и такива имена в България като Славjан и Славjанка, което значи, че е имало омешване, но ние сме били тези, кои што са повлияли на сите словене, зоштото сме имали силата да го направим. То оште не е jасно със сигурност какви са словенете, ама ми се струва, че не са етнически хомогенни. Едни са сърбите, други украините, други русите. Но при всички случаи имаме врска со нив.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
16-06-2010, 07:47 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-06-2010, 07:35 PM)Път Wrote: Грешиш, кај нив тоа се изговара со вокално р, затоа е тоа така. Заслушај кога Србите велат на пример крвљу, тие го изговараат кррвљу, кррв. Со продолжено р. Ние такво немаме.

Не усложнувај без потреба Icon_razz гласот Ъ е неизбежен при секојдневниот говор, разликата е што некаде се изговара пократко, а некаде подолго. Ако кај Србите е пърд, кај нас е пъърд, а кај Бугарите - пъъърд (демек прдење :Р). Србите зборуваат потврдо, можеби затоа ја забележуваш таа толку мала разлика. Инаку дали е ррр или ър, мене во суштина ми е исто. Има една турбо песна со стих „Болело је као да си първиии“ Icon_razz На некоја бугарска телевизија чув како некоја нивна пејачка изговара „Болело је као да си пръъъви“ и ме удри по уши повеќе од самата „прекрасна“ музика. Icon_razz
(This post was last modified: 16-06-2010, 07:53 PM by Gnoj.)
16-06-2010, 07:49 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(16-06-2010, 07:46 PM)Kasnakovski Wrote: Словени - нанај.
Сабајле слушав дека 40% од гените ни биле автохтони, 20% славјански и сега некоја експедиција отишла да ги бара останатите кај таџиките, пуштуните и сл.
Кога се врати, ќе видиме што ќе каже.
Да напоменам и за Игенеја - 49% тракиски, 11% македонски 15% славјански, 15 хеленски гени

Абе какви гени, по гените сите ние сме само мутирани мајмуни
16-06-2010, 07:52 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-06-2010, 07:49 PM)Dojkar Wrote:
(16-06-2010, 07:35 PM)Път Wrote: Грешиш, кај нив тоа се изговара со вокално р, затоа е тоа така. Заслушај кога Србите велат на пример крвљу, тие го изговараат кррвљу, кррв. Со продолжено р. Ние такво немаме.

Не усложнувај без потреба Icon_razz гласот Ъ е неизбежен при секојдневниот говор, разликата е што некаде се изговара пократко, а некаде подолго. Ако кај Србите е пърд, кај нас е пъърд, а кај Бугарите - пъъърд (демек прдење :Р). Србите зборуваат потврдо, можеби затоа ја забележуваш таа толку мала разлика. Инаку дали е ррр или ър, мене во суштина ми е исто. Има една турбо песна со стих „Болело је као да си първиии“ Icon_razz На некоја бугарска телевизија чув како некоја нивна пејачка изговара „Болело је као да си пръъъви“ и ме удри по уши повеќе од самата „прекрасна“ музика. Icon_razz

Како дополнение ќе ти дадам пример дека не всушност не постои строго т.н. вокално Р. Ќе се послужам со хрррррватска песна Icon_razz што не ја поднесувам. Обрни внимание на 1:20, вели „нашу срећу пъъъъъърви цвијет“, а не „прррррви“:(This post was last modified: 16-06-2010, 08:02 PM by Gnoj.)
16-06-2010, 08:00 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Абе не заебавај, тоа е песна. Нели имаше една поговорка дека на поетите им се простуваат грешките. Каде си чул ти некој да вели пъъъъъЪъЪъъъЪрви ?Јас зборувам за тоа како зборуваат луѓето во нормален говор. Сум ги слушнал и Србите и Хрватите дека го продолжуваат тоа р.
(This post was last modified: 16-06-2010, 08:04 PM by Пат.)
16-06-2010, 08:03 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-06-2010, 08:03 PM)Път Wrote: Абе не заебавај, тоа е песна. Нели имаше една поговорка дека на поетите им се простуваат грешките. Каде си чул ти некој да вели пъъъъъЪъЪъъъЪрви ?Јас зборувам за тоа како зборуваат луѓето во нормален говор. Сум ги слушнал и Србите и Хрватите дека го продолжуваат тоа р.

Јас познавам и Македонци со таков твррррд говор. Лично за мене тоа е непотребен напор за јазикот и како што ти реков - исти је то курац Icon_razz
16-06-2010, 08:09 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Абе тоа има и некои кои изговараат и француско р. Има некои кои изговараат и англиско, ама тоа се само исклучоци кои го потврдуваат правилото.
16-06-2010, 08:19 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(16-06-2010, 07:52 PM)Път Wrote:
(16-06-2010, 07:46 PM)Kasnakovski Wrote: Словени - нанај.
Сабајле слушав дека 40% од гените ни биле автохтони, 20% славјански и сега некоја експедиција отишла да ги бара останатите кај таџиките, пуштуните и сл.
Кога се врати, ќе видиме што ќе каже.
Да напоменам и за Игенеја - 49% тракиски, 11% македонски 15% славјански, 15 хеленски гени

Абе какви гени, по гените сите ние сме само мутирани мајмуни
SmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshko
AplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauz
Ами не е лъжа...Ама аз все си мислам дека е обратното - маjмуните са мутирали човециShokНие сме во прва фаза на маjмунската мутациjа, когато човекот се превръща в маймуна...Shok
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
17-06-2010, 12:45 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(17-06-2010, 12:45 PM)Vodno konche Wrote: SmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshko
AplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauz
Ами не е лъжа...Ама аз все си мислам дека е обратното - маjмуните са мутирали човециShokНие сме во прва фаза на маjмунската мутациjа, когато човекот се превръща в маймуна...Shok

Немој да мислиш, веќе е мислено од друг: http://rapidshare.com/files/400019946/Ch...a.mp3.html Icon_lol
Чуј ја, кратка е, Icon_razz
(This post was last modified: 17-06-2010, 01:56 PM by Gnoj.)
17-06-2010, 01:55 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(17-06-2010, 01:55 PM)Dojkar Wrote:
(17-06-2010, 12:45 PM)Vodno konche Wrote: SmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshkoSmeshko
AplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauzAplauz
Ами не е лъжа...Ама аз все си мислам дека е обратното - маjмуните са мутирали човециShokНие сме во прва фаза на маjмунската мутациjа, когато човекот се превръща в маймуна...Shok

Немој да мислиш, веќе е мислено од друг: http://rapidshare.com/files/400019946/Ch...a.mp3.html Icon_lol
Чуј ја, кратка е, Icon_razz
Значи ништо ново под слънцето Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
17-06-2010, 07:24 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Еден од Мунгосите ми напиша

„Слушај птицо не сум јас некој од твоите пајташи кој слепо те пратат.“

„Пајташи“те ми ги објаснивте, ама „пратат“ не ми е јасно што точно е.
Ајде пак да ме просветлувате!!!
18-06-2010, 12:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

следат, придружуваат. А зошто еден од Мунгосите, тие да не се близнаци?
18-06-2010, 12:03 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(18-06-2010, 12:01 PM)Kasnakovski Wrote: Еден од Мунгосите ми напиша

„Слушај птицо не сум јас некој од твоите пајташи кој слепо те пратат.“

„Пајташи“те ми ги објаснивте, ама „пратат“ не ми е јасно што точно е.
Ајде пак да ме просветлувате!!!

"Пайташ" го има и в унгарския...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
18-06-2010, 12:17 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(18-06-2010, 12:03 PM)Път Wrote: следат, придружуваат. А зошто еден од Мунгосите, тие да не се близнаци?
1. Dali e srbizam
2. Zoshto ediniot e Mungos, a drugiot e mungos80 i se sosema razlichni lugje.
18-06-2010, 12:49 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Србизам е, ама не е дел од литературниот јазик.
18-06-2010, 01:10 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Охо, видете на што налетав случајно:

„Лидерът на „Атака" Волен Сидеров потвърди лоялността на партията си към ГЕРБ.

В „Сеизмограф" по БиТиВи националистът подчерта, че подкрепата на партия „Атака" към ГЕРБ е безкористна.

Припомняме, в последните дни се заговори, че позицията на Атака към управляващото малцинство в парламента се е втвърдила, като последното доказателство за това е петъчната остра реакция спрямо държавната политика по отношение на Сърбия.“

Не е важна содржината, но еве линк колку да се знае каде го најдов тексот:
http://news.ibox.bg/news/id_291566487

Само да напоменам, очигледно е според контекстот дека бугарското „безкористно“ има поинакво значење од нашето „бескорисно“.
(This post was last modified: 18-07-2010, 07:07 PM by Gnoj.)
18-07-2010, 07:04 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(18-07-2010, 07:04 PM)Dojkar Wrote: Охо, видете на што налетав случајно:

„Лидерът на „Атака" Волен Сидеров потвърди лоялността на партията си към ГЕРБ.

В „Сеизмограф" по БиТиВи националистът подчерта, че подкрепата на партия „Атака" към ГЕРБ е безкористна.

Припомняме, в последните дни се заговори, че позицията на Атака към управляващото малцинство в парламента се е втвърдила, като последното доказателство за това е петъчната остра реакция спрямо държавната политика по отношение на Сърбия.“

Не е важна содржината, но еве линк колку да се знае каде го најдов тексот:
http://news.ibox.bg/news/id_291566487

Само да напоменам, очигледно е според контекстот дека бугарското „безкористно“ има поинакво значење од нашето „бескорисно“.

Ами корист - значи използване, полза, поне аз така го знам. Следователно безкористно означава без да има полза, фаjда за този коjто го прави. А користолюбив пък означава - човек, който обича да използва другите.
Интересно ми е какво е значението на бескорисно в македонскиот jазик. Между другото вчера на автогарата в Софиjа срещнах две момчета от Скопие - бяха съм 20-ет годишни и като ги слушах как си зборат(разговарят) все едно, че слушах чисти българи, дори някои българи говорят по-лошо от тях български език. Основната разлика в двата езика според мен е повече в официалната терминология - во макединскиот jазик е привнесена от србскиот jазик, докато в бугарскиот jазик официалните термини са предимно руски. Иначе чистиот разговорен jазик(български и македонски) е много близък по разбираеми причини - или ние бугарите сме источни македонци или македонците са западни бугариJeee А и србската лексика е много близка, но граматиката им е жив ужас и голема катастрофа. Лично аз не обичам език со падежи бил руски или србски Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 18-07-2010, 07:38 PM by Vodno konche.)
18-07-2010, 07:37 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(18-07-2010, 07:37 PM)Vodno konche Wrote:
(18-07-2010, 07:04 PM)Dojkar Wrote: Охо, видете на што налетав случајно:

„Лидерът на „Атака" Волен Сидеров потвърди лоялността на партията си към ГЕРБ.

В „Сеизмограф" по БиТиВи националистът подчерта, че подкрепата на партия „Атака" към ГЕРБ е безкористна.

Припомняме, в последните дни се заговори, че позицията на Атака към управляващото малцинство в парламента се е втвърдила, като последното доказателство за това е петъчната остра реакция спрямо държавната политика по отношение на Сърбия.“

Не е важна содржината, но еве линк колку да се знае каде го најдов тексот:
http://news.ibox.bg/news/id_291566487

Само да напоменам, очигледно е според контекстот дека бугарското „безкористно“ има поинакво значење од нашето „бескорисно“.

Ами корист - значи използване, полза, поне аз така го знам. Следователно безкористно означава без да има полза, фаjда за този коjто го прави. А користолюбив пък означава - човек, който обича да използва другите.
Интересно ми е какво е значението на бескорисно в македонскиот jазик. Между другото вчера на автогарата в Софиjа срещнах две момчета от Скопие - бяха съм 20-ет годишни и като ги слушах как си зборат(разговарят) все едно, че слушах чисти българи, дори някои българи говорят по-лошо от тях български език. Основната разлика в двата езика според мен е повече в официалната терминология - во макединскиот jазик е привнесена от србскиот jазик, докато в бугарскиот jазик е официалните термини са предимно руски. Иначе чистиот разговорен jазик(български и македонски) е много близък по разбираеми причини - или ние бугарите сме источни македонци или македонците са западни бугариJeee А и србската лексика е много близка, но граматиката им е жив ужас и голема катастрофа. Лично аз не обичам език со падежи бил руски или србски Icon_razz

Да, знам што значи „корист“, кај нас тој збор е во многу почеста употреба. Многу Бугари имате навика да ни се потсмевате дека нашето „користење“ е србизам (во извесен степен можеби и е така) и затоа ми падна в очи што го најдов и во текст на бугарски јазик. Мала е разликата меѓу вашето „безкористно“ и нашето „бескорисно“. Еве пример за нашето:
- Бескорисно/бесполезно/бесмислено/залудно е да се разговара со тебе = Нема смисол да се разговара со тебе
- Ти не знаеш ништо да работиш, ти си потполно бескорисен/бесполезен.

А она од текстот „подкрепата на партия „Атака" към ГЕРБ е бескористна“ за да се преведе на македонски веројатно би требало да се направи сосема нова конструкција на реченицата, како на пример „Ја поткрепуваме/поддржуваме ГЕРБ без да бараме нешто од нив за возврат“ или „...без да извлекуваме полза/корист од тоа“.

Инаку повеќето Македонци што ги среќавате во Бугарија се од источниот дел на Македонија и нивните дијалекти се многу блиски до вашите. Така што Македонците кои си ги видел или не се од Скопје или се обидувале да зборуваат бугарски. На запад од Вардар, вклучувајќи го и Скопје и со извесен исклучок на тиквешкиот регион (Кавадарци), зборуваме забележително поинаку, особено во акцентот (ударението) на зборовите.
(This post was last modified: 18-07-2010, 08:07 PM by Gnoj.)
18-07-2010, 08:02 PM
Reply