Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Бугараш ниеден Pos
15-06-2010, 06:54 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Предавник сум мила мамо, свирам на гитара... опс чекај бе, требаше да биде „рокер“. Icon_razz15-06-2010, 06:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Па и бугарашки детски фестивали правите во Битола. Ц-ц-ц-ц, знам јас, знам, се се тоа скриени пораки во детските песнички.
(This post was last modified: 15-06-2010, 06:59 PM by Пат.)
15-06-2010, 06:58 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Колку ве има од Битола? Зората, Мунгосите, Афион, а сега и Дојкар од таму бил.

Да не сте дубликати еј?
15-06-2010, 07:09 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(15-06-2010, 07:09 PM)Kasnakovski Wrote: Колку ве има од Битола? Зората, Мунгосите, Афион, а сега и Дојкар од таму бил.

Да не сте дубликати еј?

За пет минути станав бугараш, предавник и дупликат. Icon_lol
15-06-2010, 07:13 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

И Дамјан е буга... Vozbud ...битолчанец.
15-06-2010, 07:13 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Сè сè, ама уште не знам ти чиј си, Път. Icon_razz Демек од кај си де. Icon_razz
15-06-2010, 07:15 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Јас сум од Трново Icon_razz
15-06-2010, 07:19 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Ај ај прецизирај, не се срами Icon_razz
15-06-2010, 07:22 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Епа попрецизно здравје, ти го кажав селото, да не сакаш и маалата да ти ја кажам? Icon_razz
15-06-2010, 07:24 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Битолско? Не е возможито Icon_razz
15-06-2010, 07:29 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(15-06-2010, 07:29 PM)Dojkar Wrote: Битолско? Не е возможито Icon_razz
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8...B%D1%8F%29
Ето, селото го има и во бугарската Уикипедия...
Ха-ха-ха. Jсен е Път штом е от Търново. Велико Търново е било столица на България во минатото. После има Малко Търново во Тракия, а сега научих и за Търново во Македония, Битолско.
Леле-МалеShokShokShok
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 15-06-2010, 09:15 PM by Vodno konche.)
15-06-2010, 09:14 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(15-06-2010, 06:44 PM)Път Wrote: ИзлЕз. Sakas_uste
Да не би да си мислиш, че излаз е србска дума. Айде сега! А не е ли българска дума во србскиот език? Абе аз лично сум им казвал на србите односно нивниот збор....JeeeИзлез звучи по-логично за българския език, ама както се вика въпрос на кодификация.Пък и нека да не се забравя, че нашите езици са блиски до србския. Големата разлика е в граматиката. Е и доста думи са различни, но пък и доста са еднакви.Сега се сетих, че старите во нашето село не викаха излизам туку излазам или излазjам, улазjам или влазjам, като диалект, а излизам, влизам е литературно. Май србите са ни братовчеди Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 15-06-2010, 09:22 PM by Vodno konche.)
15-06-2010, 09:20 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(15-06-2010, 09:14 PM)Vodno konche Wrote:
(15-06-2010, 07:29 PM)Dojkar Wrote: Битолско? Не е возможито Icon_razz
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%8...B%D1%8F%29
Ето, селото го има и во бугарската Уикипедия...
Ха-ха-ха. Jсен е Път штом е от Търново. Велико Търново е било столица на България во минатото. После има Малко Търново во Тракия, а сега научих и за Търново во Македония, Битолско.
Леле-МалеShokShokShok

А јас открив дека имало Трново крај Крива Паланка, дури и крај Лерин (на грчки се викало Прасино). Всушност еве каде сè има места со истото име. Забележи дека никаде немаат буква за „ъ“. Icon_razz

http://en.wikipedia.org/wiki/Trnovo
http://mk.wikipedia.org/wiki/Трново_(појаснување)
http://bg.wikipedia.org/wiki/Търново_(пояснение)
(This post was last modified: 15-06-2010, 10:42 PM by Gnoj.)
15-06-2010, 10:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Како е правилно: ’Не ми смета ...’ или ’Не ми пречи...’?

16-06-2010, 03:49 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(15-06-2010, 07:09 PM)Kasnakovski Wrote: Колку ве има од Битола? Зората, Мунгосите, Афион, а сега и Дојкар од таму бил.

Да не сте дубликати еј?

Никако дупликати само слободни стрелци.Yea
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-06-2010, 07:50 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(15-06-2010, 10:38 PM)Dojkar Wrote: А јас открив дека имало Трново крај Крива Паланка, дури и крај Лерин (на грчки се викало Прасино). Всушност еве каде сè има места со истото име. Забележи дека никаде немаат буква за „ъ“. Icon_razz

http://en.wikipedia.org/wiki/Trnovo
http://mk.wikipedia.org/wiki/Трново_(појаснување)
http://bg.wikipedia.org/wiki/Търново_(пояснение)

Е како немаат? А "Tarnovo" што е ? А тоа дека ние пишуваме Трново по грешка, со оглед на тоа дека немаме вокално р во нашиот јазик си е „отделен вапрос“ Icon_lol
(This post was last modified: 16-06-2010, 10:36 AM by Пат.)
16-06-2010, 10:35 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-06-2010, 03:49 AM)acko Wrote: Како е правилно: ’Не ми смета ...’ или ’Не ми пречи...’?

Пречи, нормално.
16-06-2010, 01:14 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-06-2010, 10:35 AM)Път Wrote:
(15-06-2010, 10:38 PM)Dojkar Wrote: А јас открив дека имало Трново крај Крива Паланка, дури и крај Лерин (на грчки се викало Прасино). Всушност еве каде сè има места со истото име. Забележи дека никаде немаат буква за „ъ“. Icon_razz

http://en.wikipedia.org/wiki/Trnovo
http://mk.wikipedia.org/wiki/Трново_(појаснување)
http://bg.wikipedia.org/wiki/Търново_(пояснение)

Е како немаат? А "Tarnovo" што е ? А тоа дека ние пишуваме Трново по грешка, со оглед на тоа дека немаме вокално р во нашиот јазик си е „отделен вапрос“ Icon_lol

Не треба и она нашето да биде „појаснение“ наместо „појаснување“? Во последно време како да се исфрлаат од употреба сите именки што завршуваат на -ние. Денес дури одвај имаме „решение“, сè повеќе е „одлука“. Icon_razz
(This post was last modified: 16-06-2010, 01:18 PM by Gnoj.)
16-06-2010, 01:17 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Србите имаат и решење и одлука а Бугарите имаат получава, нема ништо спорно во синонимите. Лошото е што се повеќе ги заменуваме завршетовите на -ние со оние на -ње по српски пример. А српските на ње се всушност збиени форми на -ние.
16-06-2010, 01:50 PM
Reply