Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#41

(02-05-2010, 09:34 PM)Път Wrote: Нема спас од нас Македонците, нема. Нека не примат во ЕУ има да ве македонизираме сите по брза постапка.

PosPosPos И биде светлина! :Pos:PosPos

П.С. У Пирин ке се удрите като мува во парен локомотив Pos
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
02-05-2010, 09:46 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#42

(02-05-2010, 09:34 PM)Път Wrote:
(02-05-2010, 09:28 PM)ivan mihajlov Wrote: Определено македонския и българския език сега са различават но малко и е ясно,че преди много години разликата е била почти нищожна.!

Македонскиот литературен јазик е речиси ист со јазикот на кој што Цепенков ја напишал својата автобиографија која ти очигледно не си ја ни погледнал

А ако под „много години“ мислиш на пример нешто како пред илјада години, имај на ум дека тогаш македонскиот не се разликувал многу ни од српскиот, ниту пак бугарскиот од српскиот.

(02-05-2010, 09:28 PM)ivan mihajlov Wrote: А относмо Видинчанина може и да имаш един корен зависи кой е от каде майка му .татко му и т.н. Примерно бежанците от Македония и Тракия навремето са пръснати по цяла България са на Черно Море има над 450 000 македонски бълагри във Варна,Бургас,Поморие,Несебр,целите села Равда,Ахелой,Кошарица,Влас,Гельовци,Каменар и т.н.
Нема спас од нас Македонците, нема. Нека не примат во ЕУ има да ве македонизираме сите по брза постапка.

Е чека ме ви ,да ни македонизирате Icon_lol...много ке има да чекаш откак почна ребулгаризацията во Вардаро познахте мнго да сънувате ...ама ако си свестен тиа сите луге бежанци са бегали во Бугария оти са се самоопределяли българи това което ти никога немож да разбереш !!!!

прочетия ва книга от 1924г.во нея нема политика нема пропаганда ове съдбата на македнските и таркийски българи избракани от родните места :

http://kroraina.com/knigi/bugarash/chkr/...st.htm#VII
02-05-2010, 09:49 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#43

Ако ако, ќе видите кога ќе ги поставиме спомениците на Александар во Софија и на татко му Филип во ПловдивMakedonija
02-05-2010, 09:56 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#44

(02-05-2010, 09:56 PM)Път Wrote: Ако ако, ќе видите кога ќе ги поставиме спомениците на Александар во Софија и на татко му Филип во ПловдивMakedonija

[Image: 137920161916.jpg]
Филип II, Пловдив

[Image: 003937937.jpg]
Паметник на Филип II на пл.Джумаята - Пловдив

Еххх фалангата е изпреварена....язък ц ц ц Pos Ако де....елайте у пирин да сложите на тие грци нещо...ке ве пречекаме со цвекяIconflowerhr4 Sepotsmeva
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
02-05-2010, 10:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#45

(02-05-2010, 09:46 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote:
(02-05-2010, 09:34 PM)Път Wrote: Нема спас од нас Македонците, нема. Нека не примат во ЕУ има да ве македонизираме сите по брза постапка.

PosPosPos И биде светлина! :Pos:PosPos

П.С. У Пирин ке се удрите като мува во парен локомотив Pos

Еднаш еден б’лгарин од Пиринско ми прати слика од Обединета Македоонија но со бугарските бои внатре,

нешто како ова на пример:

[Image: 6135_1173969440275_1559245856_30453716_1391138_n.jpg]

И јас не гледам ништо во тоа, се се тоа Македонци кои ја сакаат Македонија.
(This post was last modified: 02-05-2010, 10:02 PM by Пат.)
02-05-2010, 10:02 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#46

(02-05-2010, 10:01 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Еххх фалангата е изпреварена....язък ц ц ц Pos Ако де....елайте у пирин да сложите на тие грци нещо...ке ве пречекаме со цвекяIconflowerhr4 Sepotsmeva

Nee_taka Кај вас само Гоце, Даме, Јане, Сарафов. Александров итн. Исто и кај нас.
02-05-2010, 10:04 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#47

(02-05-2010, 09:49 PM)ivan mihajlov Wrote: ама ако си свестен тиа сите луге бежанци са бегали во Бугария оти са се самоопределяли българи това което ти никога немож да разбереш !!!!

Tие бегалци емигрираа во Бугарија под притисокот на кралство СХС.

Дојдоа во Бугарија како свесни Македонци,но Бугарија тоа го искористи на најдолен можен начин со една незабележана уцена-им даде засолниште,за потоа да ги бугаризира тие страдални души.

Но,факт е дека на нивните деца им беше перен мозокот дека се ,,блгарчета,, и откако бугарската пропагандна машинерија направи од нив ,,врли бугарски патриоти,, и ги испрати во Македонија да ја администрираат и да ги таму да ја шират бугарската лага.

Тешко на оние,кои ја прозреле таа лага,па затоа ги чекаше долгогодишен затвор по српски,бугарски и не знам уште какви затвори.

(02-05-2010, 09:49 PM)ivan mihajlov Wrote: прочетия ва книга от 1924г.во нея нема политика нема пропаганда ове съдбата на македнските и таркийски българи избракани от родните места :

http://kroraina.com/knigi/bugarash/chkr/...st.htm#VII

Ха,штом е книгата на бугарски автор,нема потреба да се чита,јасно ни е однапред што има напишано внатре.
02-05-2010, 10:06 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#48

(02-05-2010, 10:04 PM)Път Wrote:
(02-05-2010, 10:01 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Еххх фалангата е изпреварена....язък ц ц ц Pos Ако де....елайте у пирин да сложите на тие грци нещо...ке ве пречекаме со цвекяIconflowerhr4 Sepotsmeva

Nee_taka Кај вас само Гоце, Даме, Јане, Сарафов. Александров итн. Исто и кај нас.

Как бе имате и на грко Ацо споменици....па и во Скопие сега ке му турите най големио....значи не е исто како кай нас Sepotsmeva

П.С. Во право си кай нас има само на Гоце,Даме,Яне,Александров ама кай вас имате и грциShok
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
02-05-2010, 10:07 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#49

(02-05-2010, 10:07 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Как бе имате и на грко Ацо споменици....па и во Скопие сега ке му турите най големио....значи не е исто како кай нас Sepotsmeva

П.С. Во право си кай нас има само на Гоце,Даме,Яне,Александров ама кай вас имате и грциShok
Тоа ќе да е некоја финта, јас мислам.
02-05-2010, 10:12 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#50

Хи-хи и слонцето от Вергина го сложиха на знамето ....Icon_wink

Македонската фаланга се рекреира

а зраците на сонцето од Вергина срамежливо ѕиркаат

[Image: files?file=Makedonci_0.jpg]
02-05-2010, 10:15 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#51

Е, ај те молам немој да ми ја гнасиш темата со твоите мокри сништаSm_upset
02-05-2010, 10:20 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#52

(02-05-2010, 10:20 PM)Път Wrote: Е, ај те молам немој да ми ја гнасиш темата со твоите мокри сништаSm_upset


Бугарска работа,ела разбери ги.

Прикажуваат тука хомосексуални мотиви, обидувајќи се да го исмејат Александар Велики Македонски,а насред Бугарија секоја година си организираат геј-паради.

Како бе не им е развиено чувството за срам и хуманост,е тоа не можам да го разберам.
02-05-2010, 10:27 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#53

иван Михајлов е педер и тоа од оние пасивните па затоа има потреба од вакви слики.
02-05-2010, 10:29 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#54

(02-05-2010, 10:20 PM)Път Wrote: Е, ај те молам немој да ми ја гнасиш темата со твоите мокри сништаSm_upset

Не се пали бе приятел това е само майтап ...да се посмеем малко :icon_loма Но иначе миниатщрата е вистинска от гръцка ваза и не е "бугарска фалца " Icon_wink
02-05-2010, 10:32 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#55

(02-05-2010, 10:29 PM)афион Wrote: иван Михајлов е педер и тоа од оние пасивните па затоа има потреба од вакви слики.

Нема начин педер сам ама от тия дека са отзат не тиа дека са отпред Icon_lol ..и що бегате от историята ове е вистнска ваза не е фалца....како се види там освен педери го има и слонцето от Вергина ове слика прати ми един македонец кой неверва во античниот корен на сегашните македонци....па аде сега пак ние бугарите сме ви виновни ...па и от майтап неразбиарте...стига сте се драчли бе дайте малко да се посмеем Tuktuk0ni
02-05-2010, 10:38 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#56

Јас не се палам, ама изгледа ти се палиш штом двапати ја поставуваш сликата на форумов. Сигурно си ја чуваш во некоја скришна папка, заедно со други такви.
02-05-2010, 10:39 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#57

На сликата се неговите предци едниот е гркот а другиот тракиец.Па затоа што бугарите се тракијци ќе да одамна сте се дупеле со грците.Ако продолжете си нас не ни сметате.Геј паради имате,кај нас ни во сон нема да има.
02-05-2010, 10:43 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#58

(02-05-2010, 10:39 PM)Път Wrote: Јас не се палам, ама изгледа ти се палиш штом двапати ја поставуваш сликата на форумов. Сигурно си ја чуваш во некоја скришна папка, заедно со други такви.

Не съм сакал да навредам почнахте да се драчите и мислех дека можем да се посмем вие и от майтап неразбирате....а и као се види погоре на вазата е грътцка и писано на грцки не на македонски.Nenene
02-05-2010, 10:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#59

Хи-хи и слонцето от Вергина го сложиха на знамето ....Icon_wink

Македонската фаланга се рекреира

а зраците на сонцето од Вергина срамежливо ѕиркаат.
Тракијците односно ТАТАРИТЕ се
02-05-2010, 10:51 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#60

(02-05-2010, 10:51 PM)афион Wrote: Хи-хи и слонцето от Вергина го сложиха на знамето ....Icon_wink

Македонската фаланга се рекреира

а зраците на сонцето од Вергина срамежливо ѕиркаат.
Тракијците односно ТАТАРИТЕ се

Хе-хе има един тракийц на работа и ми вели дека тракийците биле потомци на античните македонци а не модерните македонци ...сега ке му го пратам и на него Icon_wink
02-05-2010, 10:57 PM
Reply