Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 04:31 PM)Kasnakovski Wrote: Новинарите лесна мета за кривични пријави за клевета

Цялото заглавие не го разбирам. Превод?

Мета=мишлена=target

Е "кривична пријава" навистина не знам како би се превело на бугарски.

edit: можеби "обвинителен акт", што исто така може да се каже и на македонски.

Път, се повеќе доаѓам до заклучок дека јазикот ни е србизиран дури повеќе од порано. Можеби затоа што порано новинарите на телевизија беа пообразовани и зборуваа литературен и правилен македонски, а не како денешниве што со својата сомнителна едуцираност го наметнаа скопскиот говор и разговорниот жаргон како литературен македонски. И јас самиот во неформална комуникација се служам со србизми и ич не ми дреме, но сепак мислам дека е недозволиво да се наметнуваат во литературата и медиумите.
(This post was last modified: 14-05-2010, 06:17 PM by Gnoj.)
14-05-2010, 06:14 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 06:05 PM)Dojkar Wrote:
(14-05-2010, 04:27 PM)Kasnakovski Wrote: Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот

Јас би кажал "искоренување", што мислам дека е збор што најмногу одговара. "Сузбивање" е несомнено србизам, од "сузбијање".

Имаат и Србите „искорењивање“. Всушност се работи токму за тоа да истиснеш нешто, да сотреш итн. па може и да секаже „искоренување“ се разбира. Ама на времето нашите лектори и редактори читале многу „Вечерње новости“ и „Политикин забавник“ па затоа и ги имаме тие „сузбивања“ и други такви трескања од земја.
14-05-2010, 06:15 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 06:14 PM)Dojkar Wrote: Път, се повеќе доаѓам до заклучок дека јазикот ни е србизиран дури повеќе од порано. Можеби затоа што порано новинарите на телевизија беа пообразовани и зборуваа литературен и правилен македонски, а не како денешниве што со својата сомнителна едуцираност го наметнаа скопскиот говор и разговорниот жаргон како литературен македонски. И јас самиот во неформална комуникација се служам со србизми и ич не ми дреме, но сепак мислам дека е недозволиво да се наметнуваат во литературата и медиумите.
Ама зар ти не знаеш дека македонскиот литературен јазик веќе е прогласен за мртов јазик исто како латинскиот, старогрчкиот и старословенскиот, а како најдобро решение за нов македонски литературен јазик кој што целосно ќе ги задоволува културните потреби на македонските граѓани се предлага јазикот на Жаре Бербер во „Кој те шиша
14-05-2010, 06:21 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

Тој Жаре да го видам во живо ќе го давам пополека и болно дури не ја издиши последната ронка живот.Леле кај го спомна сега треба да пијам нешто за нервите. Angry3
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
14-05-2010, 07:16 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Нова Македония, 15.05.2010 г.

Грчките националисти најавуваат пресметка со уредникот на „Нова зора“


„Кученцата згазнаа врз наша Македонија, каде се безбедносните служби“, стои во насловот на текстот што го објави крајнодесничарскиот грчки весник „Стохос“, а го пренесе „Златна зора“, преку кој весникот на Македонците во Грција се нарекува валкана антигрчка пропаганда

Крајнодесничарскиот весник, кој досега повеќепати го повикуваше локалното население да се спротистави на „провокативните традиционални собири во Овчаране“ на Македонците во Грција, пишува дека „Нова зора“ е напишан на словенски јазик, а дека на насловната страница на весникот е „познатиот комита-убиец и бугарофил што го глорифицираат скопјаните - Гоце Делчев“.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21984
15-05-2010, 12:30 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(15-05-2010, 12:30 PM)veritas Wrote: Нова Македония, 15.05.2010 г.

Грчките националисти најавуваат пресметка со уредникот на „Нова зора“


„Кученцата згазнаа врз наша Македонија, каде се безбедносните служби“, стои во насловот на текстот што го објави крајнодесничарскиот грчки весник „Стохос“, а го пренесе „Златна зора“, преку кој весникот на Македонците во Грција се нарекува валкана антигрчка пропаганда

Крајнодесничарскиот весник, кој досега повеќепати го повикуваше локалното население да се спротистави на „провокативните традиционални собири во Овчаране“ на Македонците во Грција, пишува дека „Нова зора“ е напишан на словенски јазик, а дека на насловната страница на весникот е „познатиот комита-убиец и бугарофил што го глорифицираат скопјаните - Гоце Делчев“.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21984

Нормално е един бугарин да си е бугарофил Icon_razz)Ништо дека сега не секи бугарин е бугарофил и патриот, но в минатото не е било истото.
15-05-2010, 03:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Dali ima srbizmi vo Makedonskiot literaturen jazik?Ama ne vo statii od vesnici i takvi gubrinja,na vremeto koga imase samo MTV novinarite ne smeea da zboraat so diljalekti kako sega sto se zbora na skopski,kumanovski,se znaese kako treba da se zbora i pisuva.
Od koga pocnaa ovie od A1,Sitel na covek mu se smacuva koga ke treba da zastane pred televizor.Prosto mizerija.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
16-05-2010, 08:45 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Љубоморен полицаец - убиец на прилепскиот пензионер

???
17-05-2010, 02:02 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(14-05-2010, 06:14 PM)Dojkar Wrote:
(14-05-2010, 04:31 PM)Kasnakovski Wrote: Новинарите лесна мета за кривични пријави за клевета

Цялото заглавие не го разбирам. Превод?

Мета=мишлена=target

Е "кривична пријава" навистина не знам како би се превело на бугарски.

edit: можеби "обвинителен акт", што исто така може да се каже и на македонски.

Път, се повеќе доаѓам до заклучок дека јазикот ни е србизиран дури повеќе од порано. Можеби затоа што порано новинарите на телевизија беа пообразовани и зборуваа литературен и правилен македонски, а не како денешниве што со својата сомнителна едуцираност го наметнаа скопскиот говор и разговорниот жаргон како литературен македонски. И јас самиот во неформална комуникација се служам со србизми и ич не ми дреме, но сепак мислам дека е недозволиво да се наметнуваат во литературата и медиумите.

Срби са ме питали - зашто ги разбираме по-добре македонците кога зборват (говорят) от бугарите, нали ви е ист Jазикот. И аз им викам - ами прво те учат србски jазик и са били република во Jугославия и второ во нивниот jазик е пуно со сарбизми. И друго - кога един србин зборва со македонец, он си зборва на србски и се држи како господар с роб, но кога зборва с бугарин от Бугария - не е истото - тогава србинот прави опит да каже и бугарска дума, ако jа знае, дури говори на англиски ако може, но со македонецот пере здраво на србски. Питам се ако Македония е независна држава зашто требва да се учи и да се збори (говори) един чужд jазик като србскиот. Сега младите македонци не викат нормалното Благодарам, ами србското Фалим - наj-елементарното нешто. То е срамота.Не е веке србинот господар во Македониjа. А бугарскиот jазик како гранка от исто дрво со македонскиот да е persona non grata.
17-05-2010, 02:38 PM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

(17-05-2010, 02:02 PM)Kasnakovski Wrote: Љубоморен полицаец - убиец на прилепскиот пензионер

???
Може ли яс да се пробам, ако прашалниците ти се за подебљаниот Icon_wink текст?
Ревнив полицай - убиец на прилепския пенсионер.

Хм... само во една реченица има три србизама - Љубоморан, Полицајац, Пензионер....

Кон нашите другари од Македония: Кой бе я игра улогата на Стојан Новаковић овие денови?
17-05-2010, 03:38 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(17-05-2010, 03:38 PM)val Wrote:
(17-05-2010, 02:02 PM)Kasnakovski Wrote: Љубоморен полицаец - убиец на прилепскиот пензионер

???
Може ли яс да се пробам, ако прашалниците ти се за подебљаниот Icon_wink текст?
Ревнив полицай - убиец на прилепския пенсионер.

Хм... само во една реченица има три србизама - Љубоморан, Полицајац, Пензионер....

Кон нашите другари од Македония: Кой бе я игра улогата на Стојан Новаковић овие денови?

Како прво, се вели „здебелен“ а не „подебљан“.
Како второ, и на македонски е ревнив само што тоа „љубоморен“ е последица на уште еден неписмен новинар.
Како трето, полицај е германски израз, а полицаец е македонизиран збор, додека на српски е полицајац, а ти врска немаш.
Како четврто, пред да се зафатиш да ни пишуваш глупости и да ни ги чешаш јајцата за една буква во и така туѓ збор, првин запрашај се зошто па кај вас е токму „с“, при се што се слуша „з“ при изговорот, а?

http://translate.google.com/?hl=en&tab=wT#en|ru|retiree

Tapshanje
(This post was last modified: 17-05-2010, 04:22 PM by Пат.)
17-05-2010, 04:21 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

@Vodno konche

1. Нормално дека Србинот ќе зборува на српски, затоа што знае дека ќе го разбереме, и во самото тоа не гледам ништо робско. А за некаков однос господар-роб можеме да зборуваме индивидуално, генерализираш.

2. Не учиме српски, туку сме го слушале од мали (музика, филмови) и така сме научиле да го разбираме. Повеќето од нас го разбираат (младите сѐ помалку), но многу малку од нас навистина го зборуваат јазикот правилно. Мојот татко беше ученик во 70-тите за време на СФРЈ и во училиште никогаш не го изучувал српско-хрватскиот јазик. Освен тоа, тој јазик се простира на големо пространство од неколку републики (денес независни држави), кои иако со Србија се сврзани во една јазична целина, имаат сосема поинакви интереси од политичка гледна точка.

3. На српски е хвала, на македонски - фала. Разликата меѓу „благодарам” и „фала” е како меѓу „thank you” и „thanks”, и првото е посериозно и поофицијално, а второто е за во поопуштена атмосфера. Но за разлика од Србите, кои го имаат само тоа „хвала”, ние не искажуваме „захвалност”, ниту „зафалност” туку благодарност.
(This post was last modified: 17-05-2010, 06:08 PM by Gnoj.)
17-05-2010, 06:05 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

Ама исто си имате и "благОдарам", да? Саму прашам.
17-05-2010, 06:21 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

mungos80
Сениор
АНАРХИСТ
Регистриран: 21.Октомври.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 1917
Испратена: Денес во 18:39


„- Вие Бугарин, а се плашите само од Бугари?

- Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Извика со гнев кој ме изненади. Така мислите и Вие, како што мислат и илјадници? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Мора утре да ви ги објаснам овие работи, обавезно, штом и вие комунистите на Грција не сметате за Бугари! Треба да знаете дека не навредувате кога ни велите Бугари!“

обавезно????
17-05-2010, 06:31 PM
Reply
Sava Offline
Member
***

Posts: 151
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Ето малко на Българо-Сръбско-Македонски. "Фала тебе" не значи "Благодарам" , а значи "Слава тебе!"
.........
На Марко се жалба нажалило,
та разигра коня нанапреде,
та излезна у гора зелена,
па си пита Шарко добра коня:
- Фала тебе, Шарко добра коня,
да фърляме с дървье и каменье,
може бити арапи убити,
нало чеме робье изтепати.
Отговара Шарко добра коня:
- Фала тебе, Марко Кралевичи,
я погледни у свилни дисаги,
че твое е либе па разумно,
да не ти е сабля па турило.
Ка погледна Марко у дисаги,
като виде сабля димиския,
и нему се сърце зарадува.
Ка я търгна Марко Кралевике,
та изтечи като бърза вода.
Ка се качи коню на рамена,
та се слете из гора зелена,
като махна сабля димиския,
троицата обеднъг паднали.
Тогай везе Марко Кралевике,
та пресече три ситни синджире,
та отпущи робье низ синджире.

http://liternet.bg/folklor/sbornici/bnt/1/33.htm
17-05-2010, 06:33 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(17-05-2010, 03:38 PM)val Wrote:
(17-05-2010, 02:02 PM)Kasnakovski Wrote: Љубоморен полицаец - убиец на прилепскиот пензионер

???
Може ли яс да се пробам, ако прашалниците ти се за подебљаниот Icon_wink текст?
Ревнив полицай - убиец на прилепския пенсионер.

Ima logika. Ljubomoren = moren od ljubov.
17-05-2010, 06:35 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(17-05-2010, 06:21 PM)Вовата Wrote: Ама исто си имате и "благОдарам", да? Саму прашам.

Па да де, веќе напишав погоре.
Само прашуваш.
17-05-2010, 07:19 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(17-05-2010, 06:31 PM)Kasnakovski Wrote: mungos80
Сениор
АНАРХИСТ
Регистриран: 21.Октомври.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 1917
Испратена: Денес во 18:39


„- Вие Бугарин, а се плашите само од Бугари?

- Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Извика со гнев кој ме изненади. Така мислите и Вие, како што мислат и илјадници? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Мора утре да ви ги објаснам овие работи, обавезно, штом и вие комунистите на Грција не сметате за Бугари! Треба да знаете дека не навредувате кога ни велите Бугари!“

обавезно????

Тоа е она што го заклучивме со Дојкарот и Афион претходно- на македонски е сериозно, а сериозно има многу луѓе кои што не си го познаваат доволно литературниот јазик а работат токму со истиот и на тој начин го трујат. А згора на тоа, чисто се сомневам дека одредени весници и телевизиски куќи и воопшто имат вработено лектор, и најверојатно кај нив работното место „лектор“ е фиктивно.
17-05-2010, 07:34 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(17-05-2010, 06:33 PM)Sava Wrote: Ето малко на Българо-Сръбско-Македонски. "Фала тебе" не значи "Благодарам" , а значи "Слава тебе!"
.........
На Марко се жалба нажалило,
та разигра коня нанапреде,
та излезна у гора зелена,
па си пита Шарко добра коня:
- Фала тебе, Шарко добра коня,
да фърляме с дървье и каменье,
може бити арапи убити,
нало чеме робье изтепати.
Отговара Шарко добра коня:
- Фала тебе, Марко Кралевичи,
я погледни у свилни дисаги,
че твое е либе па разумно,
да не ти е сабля па турило.
Ка погледна Марко у дисаги,
като виде сабля димиския,
и нему се сърце зарадува.
Ка я търгна Марко Кралевике,
та изтечи като бърза вода.
Ка се качи коню на рамена,
та се слете из гора зелена,
като махна сабля димиския,
троицата обеднъг паднали.
Тогай везе Марко Кралевике,
та пресече три ситни синджире,
та отпущи робье низ синджире.

http://liternet.bg/folklor/sbornici/bnt/1/33.htm

А што мислиш, која е семантичката разлика помеѓу „фала ти“ и „слава ти“? Која е разликата помеѓу тоа некого да „по-фалиш“ и некого да „про-славиш“? Или можеби треба да велиме „сполај ти“ како нашите стари, а кое што е грчки збор мислам, и се има употребувано само во појужните краишта. Или да, за да не употребуваме „србизми“ можеби треба да викаме „мерси“.
17-05-2010, 07:38 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(17-05-2010, 06:31 PM)Kasnakovski Wrote: mungos80
Сениор
АНАРХИСТ
Регистриран: 21.Октомври.2009 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 1917
Испратена: Денес во 18:39


„- Вие Бугарин, а се плашите само од Бугари?

- Кој ви кажа дека јас сум Бугарин? Извика со гнев кој ме изненади. Така мислите и Вие, како што мислат и илјадници? Ние од ВМРО не сме Бугари! Ние сме Македонци! Мора утре да ви ги објаснам овие работи, обавезно, штом и вие комунистите на Грција не сметате за Бугари! Треба да знаете дека не навредувате кога ни велите Бугари!“

обавезно????

Ова не е србизам, туку чист српски збор кој го нема во македонскиот јазик. Но од некои луѓе се употребува во неофицијалната комуникација.

веза=врска => *обавеза=>обврска/задолжение => обавезно=обврзувачко/задолжително

*на хрватски е „обвеза”, без излишното „а”
17-05-2010, 07:42 PM
Reply