Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Каснаковси а некои примери и ти се повторуваат.Icon_wink


За „извештај“- да, како што кажа Дојкар, може и „отчет“, а исто така и „одвет“, и тој збор го имаме, само е заборавен.
14-05-2010, 03:51 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(14-05-2010, 03:14 PM)Път Wrote:
(14-05-2010, 02:55 PM)Kasnakovski Wrote: Нашето ИЗВЕСТИЕ има следните синоними....http://www.bgtree.net/dictionary

8. хабер - јилериииииииииии Pos
12. публикация
13. комюнике
14. прокламация
Smeshko


15. антрефиле - Shok
Това след хабер какво трябва да означава?

За сообрачайот имаме улично движение

движѐние

мн. движѐния, ср.

1. Спец. Във философията – форма на съществуване на материята, която е в непрекъснат процес на развитие.

2. Всяко преместване или изменение. Движение на Земята около Слънцето. Въртеливо движение.

3. Изменение в положението на тялото. Несръчно движение.

4. Преместване на превозни средства и хора. Улично движение.
5. Оживеност, напрегнатост, динамизъм. В романа няма движение.

6. Обществена дейност с определени цели. Движение за защита на животните.

7. Разг. Разходка привечер в центъра на малко населено място.

8. Само ед. Изменение в количеството или стойността на нещо. Движение на цените.
14-05-2010, 03:53 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(14-05-2010, 02:55 PM)Kasnakovski Wrote: Нашето ИЗВЕСТИЕ има следните синоними
1. новина
2. обявление
3. уведомление
4. новина
5. вест
6. уведомление
7. предизвестие
8. хабер
9. съобщение
10. обявление
11. обява
12. публикация
13. комюнике
14. прокламация
15. антрефиле
16. бележка
17. съвет
18. известяване
19. уведомяване
20. новина
21. вест
22. уведомление
23. предизвестие
24. хабер
25. съобщение
26. обявление
27. обява
28. публикация
29. комюнике
30. прокламация
31. антрефиле
32. бележка
33. съвет
34. известяване
35. уведомяване


http://www.bgtree.net/dictionary

Е, чак да са синоними и малко силно казано Icon_razz
14-05-2010, 03:53 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(14-05-2010, 03:51 PM)Път Wrote: Каснаковси а некои примери и ти се повторуваат.Icon_wink


За „извештај“- да, како што кажа Дојкар, може и „отчет“, а исто така и „одвет“, и тој збор го имаме, само е заборавен.

Не са мои, от линка са. Както излизат, така ги и пейстнах тука.
14-05-2010, 03:55 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 03:53 PM)Kasnakovski Wrote:
(14-05-2010, 03:14 PM)Път Wrote: 8. хабер - јилериииииииииии Pos
Това след хабер какво трябва да означава?

Ами това след хаберлар означава „ураааа“, само на турски Kafence

http://translate.google.com/?hl=en&tab=wT#en|tr|news
14-05-2010, 04:02 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Ясно.
А това

Тема: Образложување за избришани мислења.

100% e сърбизъм!
14-05-2010, 04:09 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 04:09 PM)Kasnakovski Wrote: Ясно.
А това

Тема: Образложување за избришани мислења.

100% e сърбизъм!

Всушност, станува збор за македонизиран србизам, да бидеме попрецизни Icon_wink

http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/N...je.sr.html

А во право си. Во македонскиот јазик нема збор „разлог“ со значење „причина“, па да биде об-разложение. Попрво би требало да биде појаснение, објаснение, или барем објаснување., бидејќи оние именки на „-ние“ изгледа им звучеле премногу бугарски на редакторите на времето.

п.с. А од друга страна пак, има глагол „разложува“ така што можеби и не е србизам.
(This post was last modified: 14-05-2010, 04:19 PM by Пат.)
14-05-2010, 04:17 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот
14-05-2010, 04:27 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Новинарите лесна мета за кривични пријави за клевета

Цялото заглавие не го разбирам. Превод?
14-05-2010, 04:31 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 04:27 PM)Kasnakovski Wrote: Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот

Не е толку далеку, сепак. Како кога на мало дете му дробиш на ситни парчиња затоа што не може да изеде се наеднаш, така е и со разложувањето. Всушност, образложување буквално би можело да се преведе со „опишување во детали“
14-05-2010, 04:40 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(14-05-2010, 04:40 PM)Път Wrote: образложување буквално би можело да се преведе со „опишување во детали“
На той начин ако обяснуваш нема да остане ниту еден сърбизам.

Секой збор може да си я найде и македонската етимология.
14-05-2010, 04:45 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 04:45 PM)Kasnakovski Wrote:
(14-05-2010, 04:40 PM)Път Wrote: образложување буквално би можело да се преведе со „опишување во детали“
На той начин ако обяснуваш нема да остане ниту еден сърбизам.

Секой збор може да си я найде и македонската етимология.

Може и да си прав. Сепак повеќе личи дека е македонска верзија на српското „образложење“.
14-05-2010, 05:08 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 04:27 PM)Kasnakovski Wrote: Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот

Србизам е тоа, да. Требало да стои „потиснување, истиснување“.

(14-05-2010, 04:31 PM)Kasnakovski Wrote: Новинарите лесна мета за кривични пријави за клевета

Цялото заглавие не го разбирам. Превод?

мета-цел
кривични пријави- израз од правосудството. Е таму има србизми колку што сакаш. Тоа „кривична“ доаѓа од српскиот збор „кривица“ - вина.
пријава- и ова ли не го разбираш? при-јавува?
(This post was last modified: 14-05-2010, 05:17 PM by Пат.)
14-05-2010, 05:17 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 04:09 PM)Kasnakovski Wrote: Ясно.
А това

Тема: Образложување за избришани мислења.

100% e сърбизъм!

Е грешките од ваков тип ми се преку глава. Наместо "исполнение" велат "исполнување", наместо "објаснение" - "објаснување", па и ова е само уште еден пример. Треба да е "образложение". Разликата меѓу него и "образложување" е иста како меѓу "решение" и "решавање", поинаку не знам како да објаснам.
14-05-2010, 05:45 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 04:17 PM)Път Wrote:
(14-05-2010, 04:09 PM)Kasnakovski Wrote: Ясно.
А това

Тема: Образложување за избришани мислења.

100% e сърбизъм!

Всушност, станува збор за македонизиран србизам, да бидеме попрецизни Icon_wink

http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/N...je.sr.html

А во право си. Во македонскиот јазик нема збор „разлог“ со значење „причина“, па да биде об-разложение. Попрво би требало да биде појаснение, објаснение, или барем објаснување., бидејќи оние именки на „-ние“ изгледа им звучеле премногу бугарски на редакторите на времето.

п.с. А од друга страна пак, има глагол „разложува“ така што можеби и не е србизам.

Така е, можеби немаме "разлог", но имаме "разложување", што исто така има логика - за да покажеш како се дошло до Z треба да го разложиш на X и Y за да биде појасно. Инаку навистина има и други зборови со речиси исто значење, како "објаснение", па дури и она "отчет". Што велиш да измислиме ново - "разпричинување"? :РРР Кога сме веќе на зборот "причина", тој ми звучи како поголема мистерија од "разлог": Испричај причину да би се испричао. Icon_biggrin
(This post was last modified: 14-05-2010, 06:01 PM by Gnoj.)
14-05-2010, 06:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 04:27 PM)Kasnakovski Wrote: Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот

Јас би кажал "искоренување", што мислам дека е збор што најмногу одговара. "Сузбивање" е несомнено србизам, од "сузбијање".
(This post was last modified: 14-05-2010, 06:10 PM by Gnoj.)
14-05-2010, 06:05 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 05:45 PM)Dojkar Wrote:
(14-05-2010, 04:09 PM)Kasnakovski Wrote: Ясно.
А това

Тема: Образложување за избришани мислења.

100% e сърбизъм!

Е грешките од ваков тип ми се преку глава. Наместо "исполнение" велат "исполнување", наместо "објаснение" - "објаснување", па и ова е само уште еден пример. Треба да е "образложение". Разликата меѓу него и "образложување" е иста како меѓу "решение" и "решавање", поинаку не знам како да објаснам.
На пример вака:
За добро утро и пријатно расположение преку целиот ден ви ја предлагаме песната „Проклет да је овај живот“ во исполнение на Халид Бешлич Icon_razz Ние сме секогаш предани во исполнувањето на нашата задача да ги доведеме вашите мозоци до степен на закржлавеност, бидејќи мислиме дека тоа е единственото решение за решавањето на случајот со многуте прашалници кои се појавуваат во последно време.
14-05-2010, 06:07 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(14-05-2010, 06:00 PM)Dojkar Wrote: Така е, можеби немаме "разлог", но имаме "разложување", што исто така има логика - за да покажеш како се дошло до Z треба да го разложиш на X и Y за да биде појасно. Инаку навистина има и други зборови со речиси исто значење, како "објаснение", па дури и она "отчет". Што велиш да измислиме ново - "разпричинување"? :РРР Кога сме веќе на зборот "причина", тој ми звучи како поголема мистерија од "разлог": Испричај причину да би се испричао. Icon_biggrin

Всушност именката причина е изведен збор од глаголот чини. Па оттука имаме при- чини, посебно кога велиме „му причини големо зло“ а се разбира тоа може да се каже и „му предизвика големо зло“. „Причина“ нема никаква врска со „прича“.
14-05-2010, 06:11 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 06:05 PM)Dojkar Wrote:
(14-05-2010, 04:27 PM)Kasnakovski Wrote: Разложува у далече от обясняването.

А това?
Јанкуловска и Реџепи за заедничко сузбивање на криминалот

Јас би кажал "искоренување", што мислам дека е збор што најмногу одговара. "Сузбивање" е несомнено србизам, од "сузбијање".

Ова "сузбивање" некако ме потсеќа на на турското "Сус бе ѓаур". Icon_razz Сус-бие... има логика, но кој знае... :/
14-05-2010, 06:11 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(14-05-2010, 06:11 PM)Път Wrote:
(14-05-2010, 06:00 PM)Dojkar Wrote: Така е, можеби немаме "разлог", но имаме "разложување", што исто така има логика - за да покажеш како се дошло до Z треба да го разложиш на X и Y за да биде појасно. Инаку навистина има и други зборови со речиси исто значење, како "објаснение", па дури и она "отчет". Што велиш да измислиме ново - "разпричинување"? :РРР Кога сме веќе на зборот "причина", тој ми звучи како поголема мистерија од "разлог": Испричај причину да би се испричао. Icon_biggrin

Всушност именката причина е изведен збор од глаголот чини. Па оттука имаме при- чини, посебно кога велиме „му причини големо зло“ а се разбира тоа може да се каже и „му предизвика големо зло“. „Причина“ нема никаква врска со „прича“.

Само се зезав.
14-05-2010, 06:12 PM
Reply