Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Студио со Димитар Бечев
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#128-05-2015, 02:34 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Јордане, време ти е да бираш Icon_razz. Или ке си позитивен кон Сорос фондацијата ва Македонија со сите нејзини платени играчи или ,фактички, си против евроатланските интеграции. Тоа е суровата реалност во денешната Македонија, која не трпи нијансирања. Борјан Јовановски, несомнено, е еден од поистакнатите тркачи од Соросовата ергела во Македонија. Во денешната светска геополитичка сцена нема простор за лични погледи. Се се базира на принципот-или си со нас или си против нас. А, камен темелникот на таа поделба е НЕ на Русија и Кина на глобалистичкиот концепт на светските мегабанкари кои сакаат својот економски и општествен концепт да го наметнат над целиот свет. Сега во тек е дефинитивниот избор на свои сојузници. Факт што неспремните Бугарија и Румунија се примени во ЕУ и НАТО само покажува дека тој концепт опстојувал со години наназад за да се стега обрачот околу Русија. Македонија наоѓајки се во срцето на Балканот, окружена со поголеми земји кои се членки на ЕУ и НАТО нема никакви шанси за самостојна политика. Западниот вредностен систем ( за кој може дебело да се дискутира) сега е прогласен ад акта. Денеска се гледа дали си со нас или не си. Ке ти покажам два примера за тоа. ЦРна Гора е земја каде владее тешка автократија. Таму Мило Ѓукановиќ има власт над се. Човек кој е криминалец до коска поради шверцот со цигари, отакако доби понуда дека се ке му биде опростено ако зафати западна страна, ја прифати понудата и сега ,нели, Црна Гора е на “ вистинскиот пат“. А, требаше да лега затвор и за него имаше процес за шверц за цигари во Бари ( Италија). Но, процесот се прекина, но затоа пак Црна Гора се оддели од Србија, Косово е призанено, врските со Русија се прекинаа иаку Русија имаше таму инвестирано најповеќе. Дури Црна Гора воведе санкции премаРусија. Никој на Запад, ниту пак платениците од Сорос на Балканот не го продискутира автократското и криминалното владеење во Црна Гора на автократот Ѓукановиќ. Немаше ниту аудио снимки од прислушкување. Ако може да се прислушкува во Македонија, зошто да не и во Црна Гора. Или имало и таму прислушкувања, но немало потреба за нејзино објавување!? Втор пример ти е Сауди Арабија, која е најконзервативна монархија во Блискиот Исток, каде правото е базирано на шеријатот ( верски закони), но ниеден фактор од Запад тоа со години не го дискутира. А, кога, политиките на други земји на Блискито Исток не се “ совпаѓаат“ со интересите на световните мегабанкари и нивните компании тогаш се спроведува масивна медијумска , а почесто и воена камшања. Толку од принципиелноста на западната политка.
За Димитар Бечев. Тоа е елокветен, начитан човек. Тоа нема сомнение. Но, службите на Запад бараат такви за промоција на своите политики. Тоа е предавач на Лондонската школа за економија. Што очекуваш од него ако не промоција на неолибералниопт концепт и политиката кој тој концепт го спроведува. Инаку и Јовановски и Бечев манипулираат со изјава на Лавров. Еве што изјави самиот Лавров:
...Када смо ми потом – у контактима са Европском унијом – покретали питање права Руса и рускојезичних у Естонији и Летони, питали смо их: „Зашто сте подржали Охридски споразум и дали Албанцима у Македонији прилично озбиљан обим права, а не можете да учините то исто за Русе у Естонији и Летонији?“. Одговор нисмо добили. Добро је ипак што је конфликт у Македонији био разрешен.

Сада су у току разговори да Македонију треба још више „федерализовати“, направити од ње „гипку федерацију“, можда и „конфедерацију“. Износе се чак и идеје да се она као вештачка држава раскомада – да се део да Бугарској, а део Албанији.

Без помињања Македоније, премијер Албаније је, у ширем оквиру, истурио паролу „Велике Албаније“. У Тирану путују лидери албанских партија у Македонији и тамо добијају инструкције...
http://standard.rs/zeljko-cvijanovic-pre...1%98%D0%B5
Инаку, ако Македонија јавно,на пример, декларираше промена на политичкиот курс на РМ, ке бевме сведови на вистинска војна помеѓу Македонците и Албанците со сите можни сценарија,меѓу кои и поделбата на Македонија. На крај, изјавите на Зоран Заев за прогласување на албанскиот јазик за втор службен со неговото учење во основните и средни школи за македонските деца покажува дека Запад нашол свој нов играч во македонија. Да беше Груевски покоперативен ке си останеше на власт како Ѓукановиќ во Црна Гора. Груевски се прецени и механизмот на западната пресија се вклучи. Му нема спас.
28-05-2015, 07:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(28-05-2015, 07:17 AM)hristo Wrote: Јордане, време ти е да бираш Icon_razz. Или ке си позитивен кон Сорос фондацијата ва Македонија со сите нејзини платени играчи или ,фактички, си против евроатланските интеграции.Ако Сорос и Соросовите платеници биле за влез на Македонија во ЕУ и НАТО тоа ке се случело одамна. Си забораил дека тие ја имаа апсолутната власт од 1992 до 1998 година!!! Сорос и Соросовите платеници се чувари на едноумниот татаслитарен комунистички систем.
Случувањата денеска се малку поинакви од онаа што ви го сервираат Руските и Русифилските мегафони. Жално е што и после 25 години иста игра исти глумци не ја согледувате лагата со која ве трујат.

28-05-2015, 12:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(28-05-2015, 12:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-05-2015, 07:17 AM)hristo Wrote: Јордане, време ти е да бираш Icon_razz. Или ке си позитивен кон Сорос фондацијата ва Македонија со сите нејзини платени играчи или ,фактички, си против евроатланските интеграции.Ако Сорос и Соросовите платеници биле за влез на Македонија во ЕУ и НАТО тоа ке се случело одамна. Си забораил дека тие ја имаа апсолутната власт од 1992 до 1998 година!!! Сорос и Соросовите платеници се чувари на едноумниот татаслитарен комунистички систем.
Случувањата денеска се малку поинакви од онаа што ви го сервираат Руските и Русифилските мегафони. Жално е што и после 25 години иста игра исти глумци не ја согледувате лагата со која ве трујат.

Да, СДСМ ја имаше апсолутната власт во тој период, но БАШ во тој период се изврши брзата “ легална “ приватизација по урнек на неолибералниот концепт. Не сум сигурен, но ценам дека и во Македоднија тогаш беше присатен некој од белосветските промотори на таа идеја.Сем Вакнин беше тука сигурно, а за Џефри Сакс не сум сигурен. Истиот таков модел беше во сите посткомуниастички земји вклучитечно и во Русија за време на демократот Борис Јелцин, многу фален и подржуван од тамошните соросови подружници. Така да, Сорос и во Македонија бил постојано присатен и делувал под полна пареа. Да, да , тие кои сега се најголеми критичари на сегашната власт. Да, Сорос е за едноумие, но неолибералното едноумие.

29-05-2015, 10:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(29-05-2015, 10:14 AM)hristo Wrote:
(28-05-2015, 12:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(28-05-2015, 07:17 AM)hristo Wrote: Јордане, време ти е да бираш Icon_razz. Или ке си позитивен кон Сорос фондацијата ва Македонија со сите нејзини платени играчи или ,фактички, си против евроатланските интеграции.Ако Сорос и Соросовите платеници биле за влез на Македонија во ЕУ и НАТО тоа ке се случело одамна. Си забораил дека тие ја имаа апсолутната власт од 1992 до 1998 година!!! Сорос и Соросовите платеници се чувари на едноумниот татаслитарен комунистички систем.
Случувањата денеска се малку поинакви од онаа што ви го сервираат Руските и Русифилските мегафони. Жално е што и после 25 години иста игра исти глумци не ја согледувате лагата со која ве трујат.

Да, СДСМ ја имаше апсолутната власт во тој период, но БАШ во тој период се изврши брзата “ легална “ приватизација по урнек на неолибералниот концепт. Не сум сигурен, но ценам дека и во Македоднија тогаш беше присатен некој од белосветските промотори на таа идеја.Сем Вакнин беше тука сигурно, а за Џефри Сакс не сум сигурен. Истиот таков модел беше во сите посткомуниастички земји вклучитечно и во Русија за време на демократот Борис Јелцин, многу фален и подржуван од тамошните соросови подружници. Така да, Сорос и во Македонија бил постојано присатен и делувал под полна пареа. Да, да , тие кои сега се најголеми критичари на сегашната власт. Да, Сорос е за едноумие, но неолибералното едноумие.Приватизацијата е правена од Киро Глигоров. Затоа и беше назначен за СОВЕТНИК на Анте Марковиќ.
Приватизацијата имаше за цел да го сочува тоталитарниот комунистички систем. Денеска гледаме дека ја постигнала целта.

Незнам што лошо гледаш во неолиберализмот. Еве ти дефиниција што е неолиберализам:


Quote:Неолиберализам је покрет у економији заснован на неокласичној економској теорији. Настао је након Другог светског рата, а од краја седамдесетих година XX века, са доласком Маргарет Тачер на власт у Уједињеном Краљевству, почиње да игра све значајнију улогу у свету.

Противи се уплитању државе у економију, протекционизму, високим стопама пореза и сл. Неолиберализам није шире политичко виђење, иако су заговорници неолиберализма често поборници политичких слобода. То се огледа првенствено у чињеници да су неке државе са изричито неолибералним економијама, биле у исти мах вођене ауторитарним режимима. Најпознатији пример је Чиле за време војне хунте Аугуста Пиночеа.

29-05-2015, 04:29 PM
Reply