Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Стигла депеша из Це Ка
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Еве ја депешата што ЈАВНО беше доставена до удбашката збирштина која ЦИА ја користи како куртон:

Quote:Ја разбираме резервираноста која постои и потребата од опозицијата да биде будна на ниво на кое ќе игра важна улога на контролор. Но Парламентот останува клучна институција во која опозицијата може да земе учество на истражувачки начин.Затоа ја охрабруваме да се врати во Парламентот и да помогне за надминување на политичкиот ќорсокак“, порача германскиот амбасадор во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Значи пазарот падна, Груевски си го заврши делот (еве ви оставки) на ред е удбашката клика да си го заврши својот дел (назад како попчиња у парламент, и покрај сето вриштење и циркуси).
Заев иде на суд а после и у затвор. Планираниот крвав протест во сабота ќе биде одложен, ем не му се гине никому ем и Це Ка дига раце од корисните идиоти.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-05-2015, 03:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(13-05-2015, 03:10 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Еве ја депешата што ЈАВНО беше доставена до удбашката збирштина која ЦИА ја користи како куртон:

Quote:Ја разбираме резервираноста која постои и потребата од опозицијата да биде будна на ниво на кое ќе игра важна улога на контролор. Но Парламентот останува клучна институција во која опозицијата може да земе учество на истражувачки начин.Затоа ја охрабруваме да се врати во Парламентот и да помогне за надминување на политичкиот ќорсокак“, порача германскиот амбасадор во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Значи пазарот падна, Груевски си го заврши делот (еве ви оставки) на ред е удбашката клика да си го заврши својот дел (назад како попчиња у парламент, и покрај сето вриштење и циркуси).
Заев иде на суд а после и у затвор. Планираниот крвав протест во сабота ќе биде одложен, ем не му се гине никому ем и Це Ка дига раце од корисните идиоти.


Quote:Заев: Во собрание ќе се вратиме само по оставка на Груевски


Фокус 13 мај 2015
Тоа ќе го сториме за да ги дефинираме чекорите за формирање на преодна влада, порача лидерот на СДСМ.

Во собрание ќе се вратиме само за да ги дефинираме чекорите за формирање на преодна влада откако премиерот Никола Груевски ќе поднесе оставка, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев.

- Овој парламентарен состав е нелегитимен бидејќи не е избран на законски, фер и демократски избори – рече Заев.

Тој додаде дека неговата цел е враќање на слободата и демократијата во Македонија.
13-05-2015, 03:34 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#3

Ovaa vlada mora da padne za da dojde Vmro na vlast ;) Icon_razz
13-05-2015, 04:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(13-05-2015, 04:35 PM)Larsson Wrote: Ovaa vlada mora da padne za da dojde Vmro na vlast ;) Icon_razzBravoBravoBravo

13-05-2015, 07:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(13-05-2015, 03:10 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Еве ја депешата што ЈАВНО беше доставена до удбашката збирштина која ЦИА ја користи како куртон:


Значи пазарот падна, Груевски си го заврши делот (еве ви оставки) на ред е удбашката клика да си го заврши својот дел (назад како попчиња у парламент, и покрај сето вриштење и циркуси).
Заев иде на суд а после и у затвор. Планираниот крвав протест во сабота ќе биде одложен, ем не му се гине никому ем и Це Ка дига раце од корисните идиоти.
13-05-2015, 10:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(13-05-2015, 04:35 PM)Larsson Wrote: Ovaa vlada mora da padne za da dojde Vmro na vlast ;) Icon_razz
ОД се досега што излезе од ДПМНЕ јасно е дека никој не размислува за партијата и за членството.
Зар на членовите не им е јасно дека Груевски направил КРИМИНАЛ, што финансиски, што изборен и дека КЕ МОРА ДА ОДИ ЗАТВОР. Наместо тие да размислуваат како да ја спасат партијата, како да го спречат СДСМ да победи на идните избори, тие се задлибуваат во се поголеми проблеми.
Ако во партијата сте навистина од почит кон идеологијата на ВМРО тогаш вие треба да побаратае Груевски да поднесе оставка, да ја распушти владата.
Иванов после тоа ке треба да додели МАНДАТ за формирање на нова влада. Мандатот според Уставот ке му го додели првин на ВМРО ДПМНЕ, значи ВМРО ДПМНЕ ке може да формира влада. Најумно за ВМРО ДПМНЕ е таа влада да покрене судска постапка ПРОТИВ ГРУЕВСКИ за обвинувањата изнесени во снимените материјали.
Но оваа за партиските слепци и полтрони е невозможна мисија. Тие се подготвени да ја жртвуваат партијата заради лидер за кој веке цел свет знае дека е КРИМИНАЛЕЦ.13-05-2015, 11:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

(13-05-2015, 03:10 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Еве ја депешата што ЈАВНО беше доставена до удбашката збирштина која ЦИА ја користи како куртон:

Quote:Ја разбираме резервираноста која постои и потребата од опозицијата да биде будна на ниво на кое ќе игра важна улога на контролор. Но Парламентот останува клучна институција во која опозицијата може да земе учество на истражувачки начин.Затоа ја охрабруваме да се врати во Парламентот и да помогне за надминување на политичкиот ќорсокак“, порача германскиот амбасадор во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Значи пазарот падна, Груевски си го заврши делот (еве ви оставки) на ред е удбашката клика да си го заврши својот дел (назад како попчиња у парламент, и покрај сето вриштење и циркуси).
Заев иде на суд а после и у затвор. Планираниот крвав протест во сабота ќе биде одложен, ем не му се гине никому ем и Це Ка дига раце од корисните идиоти.


Абре Kоњанику по се млад човек си па зар не ти е јасно дека во денешно време, време на интернет лагата неможе да опстои ни една минута.


Quote: Заев нема да присуствува на утрешната лидерска средба
Објавеново 19:40 13 мај 2015| Прочитано7645| Печати

Постојат разногласни иницијативи во ова време на длабока политичка криза. СДСМ ќе присуствува на лидерска средба со Никола Груевски само со меѓународно посредништво или конкретно со присутни луѓе од меѓународната заедница. Повеќе немаме со криминалци да присуствуваме, директно да разговараме, да не снимаат на видео и тоа да го пласираат во јавноста, изјави доцна попладнево лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе прифати влада со широка коалиција, а претседател на таа влада да биде Никола Груевски, Заев рече:

- Не. Ние го спомнуваме терминот преодна влада, за да оставиме простор заедно сите чинители во општеството го најдат механизмот како таа преодна влада ќе ја подготви Македонија за фер, демократски и регуларни избори. Што значи, таа може да биде политичка, преку широки коалиции, може да биде експертска, може да биде технократска од самата администрација. Доколку се отвори опцијата политичка, луѓе инволвирани во криминали, со сите овие докази, вклучително и Никола Груевски не може да партиципираат во таа влада.
13-05-2015, 11:36 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#8

(13-05-2015, 03:10 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Значи пазарот падна, Груевски си го заврши делот (еве ви оставки) на ред е удбашката клика да си го заврши својот дел (назад како попчиња у парламент, и покрај сето вриштење и циркуси).

1)

Хелсиншки комитет: Чавков неуставно е избран за министер

Хелсиншкиот комитет ќе го оспори изгласувањето на Чавков за министер пред Уаставниот суд

Фокус 13 мај 2015, 15:08
Хелсиншкиот комитет за човекови права го оспори изборот на Митко Чавков за министер за внатрешни работи, оценувајќи го како неуставен.

„Видно од биографијата на Митко Чавков тој од периодот април 2012 година до мај 2013 година работел на работното место „началник на централните полициски служби во Бирото за јавна безбедност при МВР“. Согласно Член 97 од Уставот на РМ, со органите на државната управа во областа на одбраната и полицијата раководат цивилни лица кои непосредно пред изборот на тие функции биле цивили најмалку три години. Орган на државната управа во областа на полицијата е МВР, а раководното лице е министерот за внатрешни работи. Според тоа, за да биде избран за министер, г. Чавков морал да биде цивилно лице најрано од април 2012 година. Имајќи предвид дека сè до мај 2013 година тој бил полициски началник, произлегува дека г. Чавков не го исполнува условот предвиден во Член 97 од Уставот на РМ, се вели во соопштението на Хелсиншкиот комитет.

Комитетот потсетува дека во 2004 година, пред Уставниот суд на РМ, го оспори изборот на Силјан Аврамовски како министер за внатрешни работи. Причината за оспорувањето беше работниот ангажман на Аврамовски најпрвин како помошник директор, а подоцна (во рокот од 3 години пред назначувањето) и директор на Управата за безбедност и контраразузнавање. За жал, со Решение на Уставниот суд се прогласи за ненадлежен да одлучува по ова прашање посочувајќи дека е право на Собранието да ги избира министрите во Владата и дека одлуката за избор по својот карактер и содржина претставува поединечен акт, со кој не се уредуваат односи помеѓу неопределен број на субјекти на општ начин и истиот не е пропис.

„Хелсиншкиот комитет предупредува дека евентуалното прифаќање на предлогот на премиерот од страна на мнозинството пратеници би претставувало јасно, свесно и недвосмислено прекршување на Уставот на РМ. Комитетот укажува дека споменатото решение на Уставниот суд не смее да се користи како оправдување за неуставен избор на идниот министер за внатрешни работи и е подготвен евентуалниот избор на г. Чавков да го оспори пред Уставниот суд на РМ“, велат од Хелсиншки.

http://fokus.mk/1helsinshki-komitet-chav...-minister/
2)

Утре средба на Груевски, Заев, Ахмети и Тачи

Средбата е иницирана од претставниците на меѓународната заедница.

Фокус 13 мај 2015,

Лидерите на четирите најголеми партии утре во 14 часот ќе остварат средба во Клубот на пратеници. Средбата е иницирана од претставниците на меѓународната заедница како компромисно решение за да се отвори дијалог за решавање на политичката криза.

На Груевски, Заев, Ахмети и Тачи им било понудено средбата да се одржи под координација на претседателот Ѓорѓе Иванов, но од ДУИ веднаш го одбиле предлогот, бидејќи оваа партија не го признава Иванов за претседател.

http://fokus.mk/utre-sredba-na-gruevski-...i-i-tachi/14-05-2015, 12:55 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#9

(13-05-2015, 11:08 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-05-2015, 04:35 PM)Larsson Wrote: Ovaa vlada mora da padne za da dojde Vmro na vlast ;) Icon_razz
ОД се досега што излезе од ДПМНЕ јасно е дека никој не размислува за партијата и за членството.
Зар на членовите не им е јасно дека Груевски направил КРИМИНАЛ, што финансиски, што изборен и дека КЕ МОРА ДА ОДИ ЗАТВОР. Наместо тие да размислуваат како да ја спасат партијата, како да го спречат СДСМ да победи на идните избори, тие се задлибуваат во се поголеми проблеми.
Ако во партијата сте навистина од почит кон идеологијата на ВМРО тогаш вие треба да побаратае Груевски да поднесе оставка, да ја распушти владата.

Od gordi poslusnici,sitni profiteri,tender clenovi i "seljacana" ne mozes da ocekuvas promeni,razmisluvanje i dolgorocen interes partiski/drzaven.
Vo dpmne momentalno nema 50 umni ,razbrani i so integritet ludje koi mozat da ja povedat partijata... :(
14-05-2015, 12:57 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#10

Па понатаму удбаши, политбирото на Це Ка продолжува со посланија:

Quote:Од голема важност е лидерите во Македонија да создадат услови за да бидат истражени сите можни злоупотреби во управувањето на државата и да ги преземат неопходните чекори за реформирањето на демократските инстутиции и процеси. Како пријател на Република Македонија, САД се подготвени да помогнат во овие процеси“, се вели во пораката од американската амбасада

Па да повторам, а очигледно треба оти Јордан читка само тоа што ќе му кажат, амбасадорот на Америка веќе констатирал дека снимките на Заев се веродостојни. Без експертизи, без анализи, веќе е пресудено. Нели Јордане во демократска земја каде владее правото, требало прво да се констатира веродостојност па потоа да има последици?
Е сега, ќе треба удбашкиот табор да се врати во собрание. Тоа со условите за оставка на Груевски, тоа на мачорот за опаш само можат да го закачат. Во Македонија имаше избори, со валидни резултати оверени од меѓународни посматрачи дека поминале коректно, удбашите изгубија.
Заев иде у затвор. Уште сега се гледа дека е пуштен низ вода од Це Ка при амбасадата на империјата.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-05-2015, 06:48 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#11

(13-05-2015, 04:35 PM)Larsson Wrote: Ovaa vlada mora da padne za da dojde Vmro na vlast ;) Icon_razz
Овие твојте удбаши треба прво на избори да победат за да било чија влада “падне“. Ни ЦИА не може да им помогне.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-05-2015, 06:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(14-05-2015, 06:48 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Па понатаму удбаши, политбирото на Це Ка продолжува со посланија:

Quote:Од голема важност е лидерите во Македонија да создадат услови за да бидат истражени сите можни злоупотреби во управувањето на државата и да ги преземат неопходните чекори за реформирањето на демократските инстутиции и процеси. Како пријател на Република Македонија, САД се подготвени да помогнат во овие процеси“, се вели во пораката од американската амбасада

Па да повторам, а очигледно треба оти Јордан читка само тоа што ќе му кажат, амбасадорот на Америка веќе констатирал дека снимките на Заев се веродостојни. Без експертизи, без анализи, веќе е пресудено. Нели Јордане во демократска земја каде владее правото, требало прво да се констатира веродостојност па потоа да има последици?
Е сега, ќе треба удбашкиот табор да се врати во собрание. Тоа со условите за оставка на Груевски, тоа на мачорот за опаш само можат да го закачат. Во Македонија имаше избори, со валидни резултати оверени од меѓународни посматрачи дека поминале коректно, удбашите изгубија.
Заев иде у затвор. Уште сега се гледа дека е пуштен низ вода од Це Ка при амбасадата на империјата.


Батали да ни ги пренесуваш депешите што ти ги праќа УДБа. Читај малку што говори другата страна.
Ако изборите биле фер и ако твојот мил Груевски победил на такви фае избори со 200 илјади гласа разлика зошто не дозволи избори кои ке ги организира ТЕХНИЧКА влада.

Quote:СДСМ нема да се врати во Собранието


СДСМ ќе се врати во Собрание само кога Никола Груевски ќе поднесе оставка и ќе треба да се носи одлука за формирање на техничка влада, рече во среда претседателот на СДСМ, Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по објавувањето на нова ’бомба’.

„Ќе се вратиме во Парламентот само после оставката на Никола Груевски за да ги дефинираме чекорите за формирање на преодната влада. Само со негово заминување може да се вратат работите во нормала", изјави Заев.

За разговорите во Брисел, кои почнаа пред Велигден и се оствари само една средба со меѓународни посредници, меѓу претставници на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Заев рече дека се прекинати уште пред неколку недели и дека од нив нема ништо.

„Анкетна Комисија ќе биде формирана во оној момент кога пратениците од опозицијата кои припаѓаат на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и останатите партии во коалицијата ќе се вратат во парламентот, што впрочем претставува клучна порака од меѓународната заедница. Со Анкетната комисија ќе претседава пратеник од опозицијата“, стоеше во соопштението од Собрание.

Опозицијата не учествува во работата на Собранието веќе една година, по одржувањето на предвремените парламентарните избори, кои ги оценија како нефер, недемократски и наместени, и дека се резултат на непрочистен избирачки список.

Опозицијата бара формирање преодна влада, која би организирала фер и демократски избори на кои би се избрала легитимна Влада.

MAKFAKS
14-05-2015, 12:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,710
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1314-05-2015, 08:11 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#14

(14-05-2015, 12:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: 1. Читај малку што говори другата страна.
2. Ако изборите биле фер и ако твојот мил Груевски победил на такви фае избори со 200 илјади гласа разлика зошто не дозволи избори кои ке ги организира ТЕХНИЧКА влада.
1. Другата страна е Це Ка при ЦИА и нејзиниот полит комесар амбасадор во Македонија мистер Бејли. И така ја отворив темата. А тоа што ти си се ложиш на Заев и удбашите и си мислиш дека тие се некаква страна со која се бори некој, тоа е твој проблем и твоја илузија.
2. Секоја година избори?! До кога, додека твоите удбаши не победат? Па тоа не е бинго или грепки?! Па се читаш ли ти Јордане што пишуваш?! Па да не треба сега и уметнички впечаток да брка? 200 илјади гласови, тоа ама баш НИШТО не ти објаснува колку не ве чини?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
15-05-2015, 10:22 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#15

Поздрав, неколку прашања:
1.2000 г. имаше исто така транскрипти и прислушувања на новинари, кој го организираше тоа?
2.Не многу после тоа ни се случи 2001-ва година онака како ни се случи, ако не е намерно тогаш не знам што е? Којова го организира сценариото не му е многу оригинално, изгледа мисли дека народот има пет минути помнење.

An inch today is tomorrow’s mile.
16-05-2015, 04:58 PM
Reply