Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 3.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИТЕ БЕЖАНЦИ ВО САД
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#21

Edna pomanticna prikazna pa uste edna i vaka do 1001 nok.Ke me zaspiete od vasite eftini prikazni.Imate spisoci od amerikanskite emigraciski sluzbi (ne gi postiram gi ima na site forumi)kade se izjasnuvaat kako makedonci.
Koga tolku ste po prikaznite zosto VMRO avtonomna go pusta najdobriot propagator vo Amerika i Kanada,za da gi nauci Makedoncite sto se?Da ne se uplasivte od nivnoto budenje?
25-04-2010, 10:09 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#22

(25-04-2010, 10:09 PM)афион Wrote: Edna pomanticna prikazna pa uste edna i vaka do 1001 nok.Ke me zaspiete od vasite eftini prikazni.Imate spisoci od amerikanskite emigraciski sluzbi (ne gi postiram gi ima na site forumi)kade se izjasnuvaat kako makedonci.
Koga tolku ste po prikaznite zosto VMRO avtonomna go pusta najdobriot propagator vo Amerika i Kanada,za da gi nauci Makedoncite sto se?Da ne se uplasivte od nivnoto budenje?


Сите овие документи беа побиени како фалсификати (лоши при тоа - личи бришенето со Фотошоп).

Тоа за "долгата рака на ВМРО" дека пратила пропагандисти чак до САД и Канада го певај на некое дете до љулката пред да заспи. Јас живејам сред тие луѓе. Избегали од српските зверства како Бугари. На запад и во БУГАРИЈА.

Одговори: зошти половината род на мојата жена бега во САД, а другата во Бугарија? Кој бега од таму каде е зле за таму каде па ќе му биде зле. Сите бегалци од македонија во Бугарија бегат при своите брака Бугари. Познавам стотици од нив. Тие ли знаат подобро или ти?
(This post was last modified: 25-04-2010, 10:57 PM by Вовата.)
25-04-2010, 10:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

(25-04-2010, 09:30 PM)Вовата Wrote: Црни, има едно ГОЛЕМО НЕРАЗБИРАНЕ во денешниот однос меѓу нас.

Македонсците ги гони параноја, дека сакаме да ги правиме Бугари. Тоа е апсољутно неточно.

Тоа што ние сакаме е да се остават небулозите, античките соништра, розетските камени, бронзените книги и други фантасмагории и да се признае дека ВО МИНАТОТО МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ЧУВСТВУВАЛИ ЧАСТ ОД БУГАРСКИОТ НАРОД.


Недоразбирањето е ДВОСТРАНО.

Паранојата е НАМЕТНАТА и кај вас (ти си Макеонски зет. Што тие е жената тоа си и ти, така велат кај нас) и кај нас.

Во дел од МИНАТОТО а и ДЕНЕСКА некои Македонци се чувствувале и се чувствуваат како ЧАСТ/ДЕЛ од Бугарскиот народ и тоа е вистината. Дали тој дел во одредени периоди бил од поголем или помал дел е ирелевантно. Да постоел и само еден кој се изразувал како Македонски Македонец ке е доволна причина да кажеме дека постоела ЗАСЕБНОСТ, дека постоела МАЈА.


(25-04-2010, 09:30 PM)Вовата Wrote: Значи ете како го јас видам компромисот:

Вие преизнавате дека сте со Бугарско минато (кога точно и како започнало да се менува во посебно македонско вервам никогаш нема да биде определено со точност пошто и не може да се разбере кога таа трансформација преминала 50%).

Ние од своја страна приемаме статуквото, дека од Бугарскиот народ се одвоила нова посебна нација.

Нас не дразни манипулацијата на историјата, која одрекува Бугарското минато и го грубо менува со македоснко(небугарско). Со таквата манипулација се узурпират заеднички херои и персонажи, кон кои ние во Бугарија имаме посебна почит, а со Вардарските манипулации се скверни нивната суштина, која е огласена ОД САМИТЕ НИВ како Бугарска.

Во тоа е проблемот.


Историјата не признава компромиси. Таа е една и зборува за настани кои веке се случиле.
Вардарска Македонија полека се ослободува Српската Окупација и на историјата почнува полека да и приоѓа реално врз база на научни докази. Можеби причината зошто се уште вие тоа не го гледате и чувствувате е во убедувањето дека само вие ја знаете историската вистината. БИДИ СИГУРЕН ДЕКА НЕ Е ТАКА. Вистината и кај вас и кај нас е СОКРИВАНА.
25-04-2010, 11:42 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#24

(25-04-2010, 11:42 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-04-2010, 09:30 PM)Вовата Wrote: Црни, има едно ГОЛЕМО НЕРАЗБИРАНЕ во денешниот однос меѓу нас.

Македонсците ги гони параноја, дека сакаме да ги правиме Бугари. Тоа е апсољутно неточно.

Тоа што ние сакаме е да се остават небулозите, античките соништра, розетските камени, бронзените книги и други фантасмагории и да се признае дека ВО МИНАТОТО МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ЧУВСТВУВАЛИ ЧАСТ ОД БУГАРСКИОТ НАРОД.


Недоразбирањето е ДВОСТРАНО.

Паранојата е НАМЕТНАТА и кај вас (ти си Макеонски зет. Што тие е жената тоа си и ти, така велат кај нас) и кај нас.

Во дел од МИНАТОТО а и ДЕНЕСКА некои Македонци се чувствувале и се чувствуваат како ЧАСТ/ДЕЛ од Бугарскиот народ и тоа е вистината. Дали тој дел во одредени периоди бил од поголем или помал дел е ирелевантно. Да постоел и само еден кој се изразувал како Македонски Македонец ке е доволна причина да кажеме дека постоела ЗАСЕБНОСТ, дека постоела МАЈА.


(25-04-2010, 09:30 PM)Вовата Wrote: Значи ете како го јас видам компромисот:

Вие преизнавате дека сте со Бугарско минато (кога точно и како започнало да се менува во посебно македонско вервам никогаш нема да биде определено со точност пошто и не може да се разбере кога таа трансформација преминала 50%).

Ние од своја страна приемаме статуквото, дека од Бугарскиот народ се одвоила нова посебна нација.

Нас не дразни манипулацијата на историјата, која одрекува Бугарското минато и го грубо менува со македоснко(небугарско). Со таквата манипулација се узурпират заеднички херои и персонажи, кон кои ние во Бугарија имаме посебна почит, а со Вардарските манипулации се скверни нивната суштина, која е огласена ОД САМИТЕ НИВ како Бугарска.

Во тоа е проблемот.


Историјата не признава компромиси. Таа е една и зборува за настани кои веке се случиле.
Вардарска Македонија полека се ослободува Српската Окупација и на историјата почнува полека да и приоѓа реално врз база на научни докази. Можеби причината зошто се уште вие тоа не го гледате и чувствувате е во убедувањето дека само вие ја знаете историската вистината. БИДИ СИГУРЕН ДЕКА НЕ Е ТАКА. Вистината и кај вас и кај нас е СОКРИВАНА.

Жена ми е Бугарка. Баба и Дедо и са од Прилепското село Селце. Тие беа бегалците - Бугари. Татко и е роден во София - Бугарин. Мајка и е од Панаѓурските села - Бугарка.

Макеодонски зет сум, ама таа е Тракијска снаа. Каде е овде небугарското?

Сериозно. Јас не сум историчар, учам се сам во интернет.

Серизозно во комунистическа Бугарија темата Македонија не беше присутна. Така, за разлика од кај вас, некаква пропаганда немало во ниедна посока.

Во 1971, во нашата куќа дојдоа Битолчани. Една фамилија. Со малко дете, чупенце на 2 години и нешто. Беа со бел Фиат од овие малите и со YU до табличката. Пристигнаа во полуноќ и тропат на вратата. Аман, заман со мало дете сме, сакаме да не сложите негде само за ноќта, ако треба во избата само да не сме во колата цела ноќ. Ќе платиме колку сакате. Тука да кажам дека сум од мал град на Црното море, каде летос куќите се полни со курортисти. Нашата беше исто. Полна! Но мајка и татко се луѓе пред се и им кажали дека ќе се среди нешто, а за пари да не се зборува, тоа е инцидент, нема условите па и плаќане нема да има. Кога се зборували со мајка и тато през ноќта, ние сецата сме спиели. Затоа се почудив кога на заранта гледам майка и татко спијат на матраци во собата за гости. Подоцна сме сите на закуска околу трапезата, а бае Џоко го нема никаков. По едно врме иде и носи една торба на рамо. Станал рано и се прошетал низ градот па намерил од кого да купи едно јагне како благодарност, па потоа цел ден се печеше јагне во задниот двор со бира и сето што си треба. И ние децата ни беше баш интересно, пошто на германци и чехи се бевме нагледале, но југословени немавме видено. Прашав татко ми зошто овие срби зборуват скоро исто како нас? Во тоа ми беше поената. Бев во шести клас, а за бугарштина во Макеоднија или слични контроверзии немав ни слушнато...

Е одговорија ми дека се македонци - луге како нас. Потоа фамилијата остана дома - среди се место за сите. Во тек на седум години потоа имавме гости. Кога ќе дојдеше чичо Џоко, ние децата бевме од срекни посрекни. Тој ке ни водеше за риба и каде не и ни се радуваше од срце: "Ела овде ти мало Бугарче" и ќе ни купеше нешто... Еден ден се прошетовме низ Странджа и одивме на Петрова нива - тамо каде е конгресот на Преображенското востание (Илинденско-Преображенското е под една организација и лугете во него се измешани од сите краеви имало представници). Тамо чиче Жоко се поклони и рече дека тоа што сме разделени е голем грев. Си зборуваше со луге - сељане и не им требаше преведувач - македонските и странџанските диалекти се од една заедничка надгрупа - Рупски диалекти: Ние сме во източното крило, вие - во западното.

Веќе ни се дозволуваше да стоиме до доцни саати со големите, под асмата во летните вечери, кои беа само на исторички теми (немаше форуми тогаз) и со ракијата и градусот Гоце, Даме, Раковски Левски и слично летеа налево и надесно и накрай се завршуваше со песни на кои сите знаеха зборовите - и бугарски, но највеке македонски. Жените се разбраа први и консесусот беше: Исто сме, ама пусти мажи, ако не е футбол и политика, нема за што да зборуват, будалите!

Е те така. Кога се отворат границите, сето ќе си дојде на место. Секој да се усеќа каков сака.

Саму историјата не мора да се криви!
(This post was last modified: 26-04-2010, 03:37 AM by Вовата.)
26-04-2010, 03:32 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#25

Вовата е това им е проблема на македонците дека никога немогат да го разберат дека ние не сме само македонци ние сме БЪЛГАРИ от Македония !!!!!! Наще прадедовци,прабаби,дедовци и баби са бегали во Бугария оти са се самоопределяли българи ...Во РМ може да се србин,турчин,албанец,грък ако си бугарин ке ти кажат дека си македонец е това е србоманската политика во Вардаро веке 60 години.
30-04-2010, 09:00 PM
Reply