Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ СУДИРОТ ВО АВСТРАЛИЈА Е САМО ЦРКОВЕН ?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Гледам денеска најголеми подржувачи на Владиката Петер и "целовитоста" на МПЦ-ОА се членовите на ДПМНЕ, поточно на ДПМНЕ СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ.
Моето тврдење да не биде само манипулација еве малку документи. Документи со кои сакам членовите на ДПМНЕ СЛОБОДАН МИЛОШЕВИЌ да ги потсетам и да им укажам кој бил иницијатор за поделбата МПЦ во Австралија.[Image: MPC-avstra37e7.jpg]

[Image: MPC-avstra51e6.jpg]


[Image: MPC-avstrac6b4.jpg]

[Image: MPC-avstra20ad.jpg]


21-12-2014, 12:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: MPC-avstra2a6e.jpg]


Многу интересно соопштение издаде партијата на Љупчо Георгиевски!!


Quote:Лични интереси го загрозуваат идентитетот на МПЦ во Австралија

ВМРО–Народна партија со голема загриженост ги следи настаните кои со години прават раздор меѓу македонските православни верници во Австралија, а се однесуваат на канонската јурисдикција на Австралиско-Новозеландската Епархија.

[Image: ad283f3d-b158-4e2f-be57-446f5fa02d0b.jpg]

Македонската јавност трпеливо долго време се надеваше дека еден ваков црковен спор, лесно ќе биде надминат на цивилизиран начин и според канонските одредби од Уставот на МПЦ-ОА. На изненадување на сите, овој навидум лесно решлив проблем се претвори во долготраен судски процес, кој Епархијата ја чинеше залудно потрошени милиони долари со кои можеа да се изградат уште неколку храмови.

ВМРО-Народна партија е згрозена од изјавите на некои самоповикани спасители кои решението на овој проблем го гледаат во формирање на посебна македонска православна црква во Австралија. Ваквиот чин е целосно антицрковен и директно е насочен против единството на МПЦ-ОА и во овој момент на ескалација на антимакедонски процеси, претставува најдиректно загрозување на македонскиот идентитет, со несогледиви последици.

ВМРО-Народна партија ги повикува нашите иселеници во Австралија, кои се претставуваат како големи патриоти и заштитници на македонскиот идентитет, да застанат во одбрана на обединувачката улога што канонски и припаѓа на МПЦ-ОА и да ги спречат поделбите помеѓу македонските верници. Истовремено на македонските бизнисмени им порачуваме, нивниот искрен патриотизам да го докажат со инвестирање во разни економски проекти во Р.Македонија, а не да се занимаваат со создавање на паралелни цркви и присвојување на храмови изградени со пари од верниците, со што крајно неетички го нарушуваат интегритетот на МПЦ-ОА.


Можеби фотографијава ке го даде одгворот на прашањето

[Image: Kekensokolddcb.jpg]
21-12-2014, 01:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

Јордане, сакав нешто да напишам по темата, но не ги познавам луѓето од фотографијата ( сем Кекеновски) а сигурно имаш некоја причина кога ја постираш фотографијата. Па, би сакал за мене ( а веројатно и за другите форумџии) да ни ги кажеш кои се луѓето на фотографијата и нивната врска со Кекеновски.
23-12-2014, 03:44 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#4

Македониjа се рага......Во Австралиjа е пример за тоа какво станува во цела Македониjа и целиот македонски народ. Ко посакува ке си биде античен....друхг ке си биде чедо на вистинското ВМРО


https://www.facebook.com/search/more/?q=...nit=public
23-12-2014, 04:32 PM
Reply