Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.75 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ребугаризација-Ребългаризация
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Platenikot од Идивиди da go objasno ova od 1704 godina so неговата teorija za ruskite kreacii од 19 век.
[Image: velez1.png][Image: velez.png]http://www.archive.org/stream/glasniks31...2/mode/2up
str.292
30-04-2010, 06:00 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Па вие господине Каснаковски не знаете да читате
“Србија се шета по своите земји“.
под насловод стои:„Овааја реч посветујам Дрѕжествѕ Србске Словесности„
Текстот му е испратен на архимандритот Габрило Поповиќ
Значи нештото не е објавено во гласник туку е текст како ласкање на србските интереси и историски вистини за Србите.
Испратен е до овој дотичен архимандритот Габрило Поповиќ.
30-04-2010, 06:07 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

Драмските обиди на Џинот се првите од овој вид во македонската книжевност. Нив ги изведувале неговите ученици од Скопското училиште во дворот на црквата Света Богородица. Тоа се “Миневра и девет музи”, “Разговор или прави человек”, “Училиште и учение”, “Басна”, “Сербија шетаетсја в земел своих”. Првите четири од наведените драмски обиди отпечатени се во “Цариградски весник”, а во драмите „Минерва и девет музи“ и „Сербија шетаетсја в земел своих“ ја изразуваат неговата идеја дека ослободувањето од долговековното турско ропство и од духовното туторство на грчката црква лежи во македонското национално единство и слободната соработка на словенските земји.

Во "Цариградски весник" Јордан Хаџи-Константинов - Џинот на два пати се изјаснува како Бугарин, а Македонците во целост ги определува како Бугари
30-04-2010, 06:29 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

“Миневра и девет музи” 1, “Разговор или прави человек” 2, “Училиште и учение”3 , “Басна”4 ,

“Сербија шетаетсја в земел своих”. Првите четири од наведените драмски обиди отпечатени се во “Цариградски весник”
A ovaa e otpecatena kade????
30-04-2010, 06:33 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-04-2010, 05:41 PM)афион Wrote: Пат ако милваш да сискутираш само за бугарофили тогаш пеки.Ама знај дека имало и србофили.гркофили,или србомани и гркомани.Знам дека боли кога некој бил и со едните и другите.
Каснаковски најди ја посочениот текстPishtoldzijaте бива за тоаNenene

Е добро бе Афионе, еве да кажеме дека на пример мене ми се симпатични западните Словени и напишам некоја статија Polska idzie przez własne ziemie дали тоа ќе ме направи „поломан“? А и во тоа време Србите се уште ги немале изразено своите претенции кон Македонија. Да не те потсетувам што напишал Верковиќ или малку подоцна дури и Нушиќ. Значи тоа заглавје кое си го дал само по себе не содржи ништо „инкриминирачко“. Тоа „своите земји“ би можело да се однесува и на Босна, поради чие анектирање од страна на Австрија Србија и го насочува својот апетит за територии кон Македоинија, и веднаш почнува да отвара српски училишта макар и без ученици внатре. Важно е на вратата да пишува „српска школа“.

И ти Афионе ја имаш ли прочитано таа статија која божем ја имаш во рацете? Ако ја имаш читано, ајде веќе еднаш кажи ни што пишува внатре според кое што ти заклучи дека Џинот бил сончоглед, а не само да се криеш како некој мунгос. Icon_wink
30-04-2010, 06:56 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Пат прво и основно јас не се кријам зад никој,мојот ник е афион и пишам само на овој форум,а кој си ти и каснаковски не ми е гајле,исто како што нема да ти ја прикажам статијата затоа што со провокација нема да изнудиш ништо.
Втора работа,кога некој Македонец напишал нешто за Бугарија одма по автоматизам го правите бугарин.Значи тие вредности за еден треба да важат и за другите примери.
Според мене ни Џинот,Прличев,Миладинови не се ништо друго освен Македонци кој поради сплет на оклности твореле на повеќе јазици.
Џинот пишувал и на србски,бугарски а сигурно и турскиот јазик го знаел.
Миладинови пишувале на грчки,турски,бугарски,руски јазик
Прличев дури оди и по таму па создава своја збука.
Значи јас никој не правам србин,бугарин или грк,само ти кажувам како пропагандата денес ги дели овие дејци.
А доколку бев МУНГОС од Идивиди сигурно ќе знаев повеќе за вас.Но ќе се запознам со него па да одзнам зошто толку го барате.
30-04-2010, 07:16 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-04-2010, 07:16 PM)афион Wrote: Пат прво и основно јас не се кријам зад никој,мојот ник е афион и пишам само на овој форум,а кој си ти и каснаковски не ми е гајле,исто како што нема да ти ја прикажам статијата затоа што со провокација нема да изнудиш ништо.
Втора работа,кога некој Македонец напишал нешто за Бугарија одма по автоматизам го правите бугарин.Значи тие вредности за еден треба да важат и за другите примери.
Според мене ни Џинот,Прличев,Миладинови не се ништо друго освен Македонци кој поради сплет на оклности твореле на повеќе јазици.
Џинот пишувал и на србски,бугарски а сигурно и турскиот јазик го знаел.
Миладинови пишувале на грчки,турски,бугарски,руски јазик
Прличев дури оди и по таму па создава своја збука.
Значи јас никој не правам србин,бугарин или грк,само ти кажувам како пропагандата денес ги дели овие дејци.
А доколку бев МУНГОС од Идивиди сигурно ќе знаев повеќе за вас.Но ќе се запознам со него па да одзнам зошто толку го барате.
Icon_lol Шега бе пријател http://en.wikipedia.org/wiki/Mungos напишав така затоа што многу бегаш и не си конкретен, а дали си Мунгос од Идивиди или си му алтер его или не си никој не ти го зема тоа за зло, барем не јас, сеедно ми е.

И какво изнудување, нели разговараме за факти, а ти кажа дека имаш факти од кои се гледа дека Џинот бил вртикапче, ама тие докзаи никако да ги видиме од тебе.

Џинот, Миладинови и Прличев јасно напишале за себе, а инаку се разбира дека тие се Македонци.

А Прличев велиш измислил своја азбука. Интересно..и тоа не сум го знаел.
30-04-2010, 07:35 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(30-04-2010, 07:35 PM)Път Wrote:
(30-04-2010, 07:16 PM)афион Wrote: Пат прво и основно јас не се кријам зад никој,мојот ник е афион и пишам само на овој форум,а кој си ти и каснаковски не ми е гајле,исто како што нема да ти ја прикажам статијата затоа што со провокација нема да изнудиш ништо.
Втора работа,кога некој Македонец напишал нешто за Бугарија одма по автоматизам го правите бугарин.Значи тие вредности за еден треба да важат и за другите примери.
Според мене ни Џинот,Прличев,Миладинови не се ништо друго освен Македонци кој поради сплет на оклности твореле на повеќе јазици.
Џинот пишувал и на србски,бугарски а сигурно и турскиот јазик го знаел.
Миладинови пишувале на грчки,турски,бугарски,руски јазик
Прличев дури оди и по таму па создава своја збука.
Значи јас никој не правам србин,бугарин или грк,само ти кажувам како пропагандата денес ги дели овие дејци.
А доколку бев МУНГОС од Идивиди сигурно ќе знаев повеќе за вас.Но ќе се запознам со него па да одзнам зошто толку го барате.
Icon_lol Шега бе пријател http://en.wikipedia.org/wiki/Mungos напишав така затоа што многу бегаш и не си конкретен, а дали си Мунгос од Идивиди или си му алтер его или не си никој не ти го зема тоа за зло, барем не јас, сеедно ми е.

И какво изнудување, нели разговараме за факти, а ти кажа дека имаш факти од кои се гледа дека Џинот бил вртикапче, ама тие докзаи никако да ги видиме од тебе.

Џинот, Миладинови и Прличев јасно напишале за себе, а инаку се разбира дека тие се Македонци.

А Прличев велиш измислил своја азбука. Интересно..и тоа не сум го знаел.
Не буквално своја азбука туку се трудел да направи некој нов јазик,нели за тоа е исмејуван од бугарите.
А книгата ја има во секој книжара.
“Одбрани дела„ Џинот цената е некој 300 денари.

Не ми е јасно што имам заедничко со тој член???И што е тој толку??Постирал некоја книга,па има милион книги на форумите.Tuktuk0ni
30-04-2010, 07:41 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(30-04-2010, 06:33 PM)афион Wrote: “Миневра и девет музи” 1, “Разговор или прави человек” 2, “Училиште и учение”3 , “Басна”4 ,

“Сербија шетаетсја в земел своих”. Првите четири од наведените драмски обиди отпечатени се во “Цариградски весник”
A ovaa e otpecatena kade????

Кажи ти! Нели ја имаш книгата?


Немаш ништо, разбравме дека блуфираш, ај сега кажи се` што знаеш, па ние да побараме и да видиме дали си во право.
30-04-2010, 07:46 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Дали каде плукаш лижиш????
30-04-2010, 07:49 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-04-2010, 07:41 PM)афион Wrote: Не буквално своја азбука туку се трудел да направи некој нов јазик,нели за тоа е исмејуван од бугарите.
А книгата ја има во секој книжара.
“Одбрани дела„ Џинот цената е некој 300 денари.
Мислиш на оваа книга?

http://star.vest.com.mk/default.asp?id=8...ka=Kultura

Ок , штом не сакаш да кажеш не сакаш, само што кога ќе кажеш нешто тоа и треба да го потврдиш со нешто а не „јас кажав е сега вие како сакате разберете си“.

За Прличев и „новиот словенски јазик“ дискутиравме вчера, можеби си пропуштил, а ако не ми веруваш на мене, најди си ја неговата автобиографија, па сам прочитај си, така да знаеш Icon_lol

(30-04-2010, 07:41 PM)афион Wrote: Не ми е јасно што имам заедничко со тој член???И што е тој толку??Постирал некоја книга,па има милион книги на форумите.Tuktuk0ni

Smiley-happy068 Icon_lol
30-04-2010, 07:50 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(30-04-2010, 07:41 PM)афион Wrote: Не ми е јасно што имам заедничко со тој член???И што е тој толку??Постирал некоја книга,па има милион книги на форумите.Tuktuk0ni


Аааа, членот Мунгос80 е многу квалитетен и качествен зошто ни покажа книги кои ги нема кај нас. Барем јас немам достап. А сега знаеме многу за Чуповски и петербургскиот круг благодарение на него, за Ангел Динев, за ХаџиДимов, за Пулевски, Драганов......
(This post was last modified: 30-04-2010, 07:53 PM by Kasnakovski.)
30-04-2010, 07:53 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-04-2010, 07:53 PM)Kasnakovski Wrote: ..... квалитетен и качествен......

Ова зарем не е тавтологија?Tuktuk0ni А да, се вели „блефира“, во Бугарија „блуфира“ ли велите?
30-04-2010, 07:57 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(30-04-2010, 07:57 PM)Път Wrote:
(30-04-2010, 07:53 PM)Kasnakovski Wrote: ..... квалитетен и качествен......

Ова зарем не е тавтологија?Tuktuk0ni А да, се вели „блефира“, во Бугарија „блуфира“ ли велите?
Не е тавтологија. Тоа е подсилување на ефектот со истозначешти зборови, а Афионот навистина бл`фира. Ништо не знае за тоа што го пишува, а чека некој да му го најде, да го опровергае или да му го потврди напишаното. По се` изгледа дека Џинот не бил таков како што сака да ни го представи господинот Афион.
30-04-2010, 08:36 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(30-04-2010, 07:50 PM)Път Wrote:
(30-04-2010, 07:41 PM)афион Wrote: Не буквално своја азбука туку се трудел да направи некој нов јазик,нели за тоа е исмејуван од бугарите.
А книгата ја има во секој книжара.
“Одбрани дела„ Џинот цената е некој 300 денари.
Мислиш на оваа книга?

http://star.vest.com.mk/default.asp?id=8...ka=Kultura

Ок , штом не сакаш да кажеш не сакаш, само што кога ќе кажеш нешто тоа и треба да го потврдиш со нешто а не „јас кажав е сега вие како сакате разберете си“.

За Прличев и „новиот словенски јазик“ дискутиравме вчера, можеби си пропуштил, а ако не ми веруваш на мене, најди си ја неговата автобиографија, па сам прочитај си, така да знаеш Icon_lol

(30-04-2010, 07:41 PM)афион Wrote: Не ми е јасно што имам заедничко со тој член???И што е тој толку??Постирал некоја книга,па има милион книги на форумите.Tuktuk0ni

Smiley-happy068 Icon_lol
Da taa e knigata.Jas nemam problem da ja postavam,samo cumu tolku omrazaNenene
30-04-2010, 10:03 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-04-2010, 10:03 PM)афион Wrote: Da taa e knigata.Jas nemam problem da ja postavam,samo cumu tolku omrazaNenene

Е дури сега сосема ја утна работата Афионе. Јас ли да те мразам?Tuktuk0ni Како прво, не можам да мразам некој што не го познавам, а како второ, мене можеби стилот на изразување ми е остар, и одвреме на време имам навика да се задевам, ама далеку од тоа дека сум злонамерен или дека не почитувам.

А на крајот на краиштата, бидејќи и двајцата сме Македонци, и по таа основа не можам да те мразам.

Поздрав.
30-04-2010, 10:15 PM
Reply