Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Никола Груевски работи за интересите на Грција и Србија
Author Message
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#1

Борбата е Србија да влезе преди Република Македонија во Обединета Европа, за да може Србија прва како европска држава да има претензии пред македонската држава за српски малцинства, имоти, српско духовно и историско наследство во Македонија .... Никола Груевски е грчко-Српскски шпион, кој работи за интересите на Грција и Србија другото против интересите на Република Македонија. Со девизата .. "Не на влезот на Македонија во Обединета Европа", освен дека спасева Грција од обединета Македонија-како паднат границите со Грција да не можат егејските Македонци да се вратат во родните места и да користат европските интистуции да си вратат имотите и куќите ...... Никола Груевски служи на интересите на великосрпски шовинизам .... Борбата е Србија да влезе пред Република Македонија во Обединета Европа, за да може првата како европска држава да има претензии пред македонската држава за српски малцинства, имот, српско духовно и историско наследство во Македонија ....... Веројатно ке биде поставено барање за заеднички прослави на Српски празници, на Сръбкото четничко движење, на св.Сава, на српски празници ... со која Србија ќе легализира пред Европа и целиот свет своиот дел од поделбата на Македонија ....... Грција ќе земе античките "славофони" -гркомани ... Србија kе земе србомани ..... Албанците ќе си земат нивното ...... Никола Груевски држи Република Македонија во меѓународна изолација, за да биде поделена .......... Никола Груевски води војна со сопствениот народ, во корист на Грција и Србија ......http://www.dw.de/srbija-pretekla-makedoniju-na-eu-putu/a-16933122
06-12-2014, 08:53 AM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#2

Srbija pretekla Makedoniju na EU putu?

Dok je Srbija sve više u središtu pozornosti Bruxellesa, Makedonija gotovo nestaje s EU radara - tisak na njemačkom jeziku prenosi intervju s ministrom vanjskih poslova Srbije i ocjenjuje zastoj Makedonije prema EU-u.

http://www.dw.de/srbija-pretekla-makedon...a-16933122
06-12-2014, 08:57 AM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#3

Никола Груевски држи Република Македониja в мегународна изолациja, за да може Србиja и Албаниja попрво да влегуваа во Обединета Европа -, потоа да си посакуваа нивниот дел од Република Македониja........Денеска България посакува заедничко честване на Илинден со Република Македониja...утре Грциja ке посака заедничко честване на Античката Историja и Александър Македонски, и со тоа со еден потпис ке се префрли наjголемиот дел од република Македония кон Грциja.....утре Србиja ке посака заедничко честване Српското Четническото движение во Македониjа како борци за Свобода и Братство....Албанците ке посакуваа заедничко честване на Искендер Беj и признаване на албанската диаспора и земи в Македониja....Никола Груевски държи Република Македония во Мегинародна изолация за да биде поделена од Балканските држави...тоа пат засекогаш...денеска во бугарските градове во Србиа се креваа бугарски националистички споменици за бугарскиот национален хероj Васил Левски, како изполнение на програмата за добрососедтво и признаване на бугарските етнически граници во Република Србиjа..моменнтално Сърбия изполнева бугарските желаниja и признава бугарскиот дел од Србиja....


http://bnt.bg/news/kultura/otkrivane-na-...v-caribrod
(This post was last modified: 06-12-2014, 09:10 AM by NGruevskisakis.)
06-12-2014, 09:09 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#4

За да биде спречена Македонија на патот кон членство во НАТО и ЕУ, едно веќе решено прашање , барем кога се работи за членство во меѓународни организации, се прогласува за нерешено. Тоа јасно го имаат напишано судиите од Хаг во пресудата што НАТО и ЕУ не ја почитуваат. Како што не ги почитуваат ниту нашите човекови права. Сами да се индентификуваме што сме и сами да си ја именуваме својата држава.
За жал членството во НАТО и ЕУ од страна на овие организации се користи како орудие за уцена во обидот да бидеме натерани „доброволно“ да престанеме да бидеме Македонци.
08-12-2014, 10:55 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#5

Партиjата на Скопианците во Солун - "Вино-узо-жито"= Грчката УДБА.....Останува прашањето ........зошто Виножито не слави Илинденското востание во Грција или барем да испрати делегација на Смилево?
Поентата ми е дека Виножито слави само античкия елемент и историја на Македонија, за кој елемент пишува во Енциклопедија Британика, дека е дел од грчката историја ...... а Виножито не пофали ниту еден војвода на ВМРО-бидејќе ВМРО секогаш било душманин на Грците .... види судбината на војводите Васил Чакаларов и Апостол воjвода-Ениџевардарското сонце / напишете им имињата на Гугл, да видите што ќе најдете /-на едниот му е отсечена главата од Грците ... другиот е успиен со наркотично нешто од гркомани и убиен со секира...Павлос Воскопулос -Лидерот на Виножито-партията на македонците во Гърция....Прашането кон сите е - дали има некъде податок-Павлос Воскопулос да слави Илинденското востание...или Павле Воскопулос да слави некой войвода од ВМРО....дали има некъде слика-Павле Воскопулос под слика на Гоце Делчев или Яне Сандански /например
09-12-2014, 08:11 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#6

Не е точно дека Виножито не го прославува Илинден. Нели во 2008 година на пример Танец гостуваше на таква прослава во Овчаране. Еве и извештај од прослава на Илинден објавен во весникот на Виножито Нова зора
09-12-2014, 09:13 AM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#7

Se izvinuvam deka ne pisuvam na kirilica.........Deneska vo Solun grckata drjava e krenala spomenik na antickiot grcki car Aleksandar Makedonski, i krstila na nego najgolemata ulica vo Solun. Vo istoto vreme nema da najdes ni eden spomenik na vojvoda od VMRO....Jaz bev vo Facebook priatel so Pavlos Vaskopopolos- liderot na "Vino-uzo-jito". Mu pisav na zidot- Brate Pavle, blagodaram deka vo Solun ste krenale spomenik na nasiot car Aleksandar Makedonski, koga ke krenete spomenik i na Goce Delcev- a on me izrisa. Ako ne verva-najdi go vo Facebook i potvori da vidis. .....potoa mu pisav...Brate Pavle,sakam namesto Vinozhito da se velite VMRO-Solun, a on pak me izbrisa........Najdi profilot na Pavlos Vaskopopolos vo Facebook i povtori tea prasania, da vidis kako ke dejstva on........Toa podolo e linkot so spomenikot na Aceto vo Solun, deka krenala Grcija


http://www.tripadvisor.com/Attraction_Re...edoni.html
(This post was last modified: 09-12-2014, 10:54 AM by NGruevskisakis.)
09-12-2014, 10:51 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#8

Гледам дека и Грците не подигнале споменик на Alexander of Macedonia, туку на АЛександар Велики. Како што е преименуван кога група идиоти решиле да се избришен името Македонија. Кога и Македонскиот полуостров е преименуван во Балкански.
09-12-2014, 08:11 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#9

Денеска на Балканот има на две места споменици на Александър Велики Македонски...Во Солун и во Скопие......................или како му велат гърците Алесакндрос О Мегальос...? ????? ??????????.......потоа.....во всеки голем град на Гърция има улица на Александър Македонски.........В град Солун има задължително такава улица со име Александар Велики ....но има и во столицата Атина.....попрашавме Гугъл...да ни найде таа улица во Атина.........Дека покажува,дека градот Скопие со грчките антички споменици,имане на улици и училища со тоа име Александар Велики Македонски е дел од Грчката држва,грчката диаспора и духовно и историческо пространство......Никола Груевски е грчки шпиун дека шири антички гркомански македонизам во корис на Гърция...........


(This post was last modified: 09-12-2014, 08:44 PM by NGruevskisakis.)
09-12-2014, 08:42 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#10

Грчката УДБА " Вино узо жито", во соработка со Еллас ДПМНЕ во Скопие подржа про-грчката теза за антична скопианска нация , за да одороди автохтониот бугарски народ...САМО ДЕКА ДОСТИГА ДО КАРИКАТИРИ И КОМЕДИИ КАКО ТАА ДЕКА АРИСТОТЕЛ Е СКОПИАНСКИ ФИЛОСОФ ....Денеска Република Македониja функионира како Грчко-Српска антибугарска држава. Од врвот на држава се шири грчки антички македонизам во корис на Грциjа.....За целиот свет Аристотел е дел од грчката историjа,...и Аристотел се студира во секоj светски Университет како грк,дел од грчката историа.....Но денеска Претседателот-Президентот на Република Македониjа е грчки шпиун,дека како Никола Груевски шири во Скопие грчки антички македонизам..Скандалозен ГАФ на Ѓорѓе Иванов : Хорхе со ликот на Аристотел ги убедувал академиците дека имаме антички а не словенски корени?!....Никола Груевски и Хорхе Иванов се грчко-српски шпиуни,дека коритат антички македониам во корис на Грциja....http://narodenglas.com/?p=2787
09-12-2014, 08:46 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#11

Никола Груевски држи Македонија во меѓународна изолација, со што ја подготвува за новата поделба ... Со мотото "Не на Обединета Европа" -Република Македонија на чело со Никола Груевски прогласи политичка војна на 25 држави во Европа-денешните Велики сили. Тоа е антимакедонска политика, со која се цели за се држи Македонија во политичка меѓународна изолација, за да може во Обединета Европа да влезат прво Србија и Албанија, и во исто време да се зацврсти античкото про-грчко мацинство во Република Македонија. По неколку години кога Република Македонија аплицира за членство во Обединета Европа-последната држава,..... ќе треба да ги исполни критериумите за добрососедство со Албанија, Србија, Грција и Бугарија. ...На Грција ќе треба да признае дека античката историја е грчка, скоето со еден потпис брокерот Никола Груевскиќе ја префрли на Грција поголем дел од од Република Македониjа -Македонците со античкa самосвест .... Со Србија ќе слави заедно српското четничко движење,ке требе да признае српската диаспора и српскиот дел во Македониjа ... со Албанија ќе и ке признае албанскиот дел од Македониja, слави заедно Енвер Хоџа и Але Ахмети ...... Тоа ке биде последната поделба на Македонија-тоа пат засекогаш....Никола Груевски води пропагадна воjна со сопствениот си народ,во корист на Грциja....Никола Груевски е грчки шпиун,дека крева грчки антички споменици............. на грчки език-Грк се вели Елин- ..Грциja се вели Elada ..од таму елинизам-хеленизам-грцизам...Архитект Мирослав Грчев за Проектот Скопие 2014.........

11-12-2014, 09:07 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#12

Еве што вели проф. Димитар Димитров за ова:

Еден автентичен вмровец, војводата Васил Чекаларов, пред повеќе од еден век ликвидирал човек кој, индоктриниран од грчкиот владика Каравангелис, заговарал антички, александарски македонски идентитет. Како тогаш антиквизацијата стана државен проект токму на ВМРО-ДПМНЕ?

Во основа, одговорот на ова прашање може да се најде кај самиот Васил Чекаларов, кој вака ја коментира мисијата на „гркоманскиот поп Герман“: „Човек којто не разбира от историја и да почне да ти проповедва со неја, това е много смешно!“ За жал, македонскиот издавач си дозволил многубројни „исправки“ на Чекаларов, при што оваа реченица ја изоставил и го сокрил објаснувањето на војводата на нашиот божемен античко-македонски идентитет како грчко масло, кое наши луѓе го голтаат поради неразбирање на историјата. Може да се чини чудно, но објаснувањето на Чекаларов на антиквизацијата со неразбирањето на историјата, денес има уште поголема тежина. Генерациите посредувани со Вардарска Бановина и со комунистичка Југославија, го немаат примарниот опит на Чекаларов и на поп Герман. Тие се измиени од историјата. Великосрпската историографија не' симна на ниво на племе; југословенско-македонската комунистичка историографија – таа „дебела проза на историчари обучени на југословенски начин“ (Кит Браун, „Минатото под прашање“) – е рационализација на Титовиот македонизам од дефиницијата на Палмер и Кинг. Како таква, таа проицира свртена историја во вид на пат што води од Југославија наназад, а се прикажува како еволуција што се кристализира во југословенско-македонска нација. Оваа егзотична проекција има карактер на локално знаење, во размин со целата светска наука. Сепак, се спроведуваше ефикасно во услови на блоковската поделба и на информативната блокада. Сега, кога Тито и Југославија ги нема, свртената историја се спушта до антиката, до Александар и до античките Македонци како на исход. Академици апологети на југословенскиот комунизам, преку ноќ се превртеа во проповедници на антиквизацијата, заборавајќи што пишувале до вчера.

Покрај овој вакуум во автономната историографска едукација, за успехот на антиквизацијата е заслужна и УДБ-а. Како антитеза на МПО, таа сред нашата дијаспора го популаризирала античкиот мотив. Иницијаторот за формирање на ВМРО-ДПМНЕ, човек контролиран од полицијата, на митинг во Охрид, изрази вера во победа „со штитот и мечот на Александар Македонски и со камата и мечот на Гоце Делчев“! На амблемот на партијата долго време стоеја едно под друго знамето од Кутлеш (Вергина) и земскиот грб со лавчето. Од друга страна, денес е толку јасно дека антиквизацијата ни нанесува огромна штета и на внатрешен и на надворешен план. Таа е од огромна полза за Грција која во неа добива доказ за нашиот иредентизам. И затоа објективно врши улога на тројански коњ, улога каква што и' беше наменета во оригиналната грчка верзија: ни го зема умот, а ние во тоа постулираме преродба и наш идентитет. И пред светот не' прави некредибилни.
http://www.utrinski.mk/?ItemID=399D3AF4F...AF264A46EB
11-12-2014, 01:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#13

Одличен текст на проф. Димитар Димитров од 2011 година :


http://www.dnevnik.mk/?ItemID=2FEAD2B1EF...CC286780EE
11-12-2014, 02:18 PM
Reply