Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Во Илинденското востание учатсват 42 офицери од бугарската Армиja
Author Message
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#1

Во Илинденското востание учатсват 42 офицери од бугарската Армиja ... двамина од нив се генерали ... Иван Стефанов Цончев бил бугарски офицер, генерал-мајор. Неофицијален водач на Врховниот македонско-одрински комитет, главен организатор на Горноџумајското востание и учесник во Илинденското востание.http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A6%D0%BE%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2
05-12-2014, 12:32 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#2

Во Илинденското востание сите учесници се бугари. Македонци (како посебен етнос) тогаз уште немало.
07-12-2014, 04:38 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#3

(07-12-2014, 04:38 PM)Вовата Wrote: Во Илинденското востание сите учесници се бугари. Македонци (како посебен етнос) тогаз уште немало.

Шо расправаш сеа ти, искаш да кажеш нито един етнически македонецц е немало тогава? Абе айде, бъди малко по грамотен?
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
12-12-2014, 02:22 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#4

(12-12-2014, 02:22 PM)Тодор Wrote:
(07-12-2014, 04:38 PM)Вовата Wrote: Во Илинденското востание сите учесници се бугари. Македонци (како посебен етнос) тогаз уште немало.

Шо расправаш сеа ти, искаш да кажеш нито един етнически македонецц е немало тогава? Абе айде, бъди малко по грамотен?

Е добре, де. Имало. Скоро сите се биле Македонци. Бугари од Македония Icon_razz. Имало и некој и друг влах (Питу).
17-02-2015, 08:57 AM
Reply