Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЗОШТО МАКЕДОНСКИ БУГАРИ А НЕ СМО БУГАРИ???
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1


Што е причинатa што само МАКЕДОНЦИТЕ кога се изјаснувале како Бугари наведувале дека се МАКЕДОНСКИ Бугари. Не сум сретнал пример каде некој Бугарин од Тракија, Добруџа,.... се потпишува со Тракијски Бугарин, Добруџански Бугарин ....

[Image: 20r4ai8.jpg]
26-06-2014, 02:04 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#2

Патетичен обид Icon_razz.

Просто тури акцентот на Бугарин и сето ќе ти се изјасни. Постојат Македонски Бугари, Македонски Турци (Кемал Ататјурк - предстатвува се сам за македонец, сакате ли го за ваш?), Македонски Албанци, Македонски Грци (Караманлис - изяснува се како Македонец, сакате ли го за ваш барабар с Кемал?), Макеонски Цигани и в. н. ЕТНОСИ од областа Македония. И тоа не е моја интерпретация. Ако сакаш да спориш, спори со Ѓорче Петров. В своите “Спомени и бележки” от 1896 година той пише: “Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.”

На другото прашање:

https://www.google.com/search?client=saf...%BD&rls=en

26-06-2014, 03:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(26-06-2014, 03:06 PM)Вовата Wrote: Патетичен обид Icon_razz.

Просто тури акцентот на Бугарин и сето ќе ти се изјасни. Постојат Македонски Бугари, Македонски Турци (Кемал Ататјурк - предстатвува се сам за македонец, сакате ли го за ваш?), Македонски Албанци, Македонски Грци (Караманлис - изяснува се како Македонец, сакате ли го за ваш барабар с Кемал?), Макеонски Цигани и в. н. ЕТНОСИ од областа Македония. И тоа не е моја интерпретация. Ако сакаш да спориш, спори со Ѓорче Петров. В своите “Спомени и бележки” от 1896 година той пише: “Македонското население се състои от българи, турци, арнаути, власи, евреи и цигани.”

На другото прашање:

https://www.google.com/search?client=saf...%BD&rls=enШто е патетиката во обид на мојот пост Вова. Поставив едно нормално и сериозно прашање. Очекував малку посериозен и барем со нешто аргументиран одговор. Да ми дадеше скен на кој ке видам дека Ататурк се потпишувал како МАКЕДОНСКИ Турчин!! Surrender Surrender
26-06-2014, 08:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(26-06-2014, 02:04 PM)ЈорданПетровски Wrote: Што е причинатa што само МАКЕДОНЦИТЕ кога се изјаснувале како Бугари наведувале дека се МАКЕДОНСКИ Бугари. Не сум сретнал пример каде некој Бугарин од Тракија, Добруџа,.... се потпишува со Тракијски Бугарин, Добруџански Бугарин ....

[Image: 20r4ai8.jpg]

Различно од Вовата, јас мислам дека темата ти е одлична и дека преку ова тема ке дојдеме ( или ке се барем доближиме) до објективниот одговор на тоа како дошло до трансформација на етничкото чувство на населението во вардарска Македонија од блгарско во македонско ( во поголемиот дел) кое било христијанско а не се изјаснувало као Власи и Срби. Зборувам за период после 1945 година.
Јордане, тебе ти е јасно дека со поставување на ова тема и начин како си ја поставил ти правиш исчекор од твојот тврд став по основ на етничкото чувство на христијанското население во Вардарска Македонија ( a тука си раме до раме со Блаже Ристовски) дека од секогаш било македонско.
Ако го уважиме фактот дека сите културни и воени дејци од средината на 19-от век и , барем, првата третина на 20-век, во најголем случај, се изјаснувале како Блгари, тогаш доаѓаме до еден логичен заклучок. А, ова, се по логиката на Соленик. Не може од ништо да се направи нешто . Освен, можеби, од ништо да настанал БИНГ-БЕНГ, постанок на Светот( Космосот). Знаеме дека на овие простори, имаме присатство на Словени( 5-6 ти век), па Блхарите, па Србите, па потоа Турците со свои 5 века на владеење. Се наметнува едно прашање зошто просветената елита од тој период на национално будење во Македонија ( средина на 19-от век) се декларирала како Блгари, а не како Срби ( иаку после Блгарите тука дошле и Срби) или како Македонци? Мора да имало некоја основа, записи или усмена меѓугенерациска меморија за тоа кои се тие христијани на овие простори. На крај на краиштата, ако било тоа една , од етнички аспект, недефинирана маса, прифаќање во тој период ( средина на 19-от век) да се изјаснуваат како Блгари ( независно од можната причина како близина , комуникации и сл.), тоа е факт за уважување затоа што тој временки период е период на формирање на модерни нации во целиот европски простор. Лично мислам, да опстанал Сан-Стефанскиот договор од март 1878 година, сите денешни декларирани Македонци, сега би биле Блгари, и тоа етничко чувство би го имале и носиле толку природно да секој кој би го спротиставил со некое друго ( на пример македонец) би се примил како несериозен и смешен обид.
Укинување на СанСтефанскиот договор, на сите умни и писмени луѓе од денешна географска Македонија јасно им дало до знание дека Македонија никогаш не ке може да се спои со Блгариа поради геостратешките интереси на големите европски сили ( пред се на Англија) поради нивниот страв да преку таа православна Блгарија, Русија ке излезе на Средоземно море и ке ги загрози нивните економски и политички интереси во Средоземниот појас и Блискиот Исток. Затоа и тие го започнале проектот за формирање на Независна Македонија, но со надеж дека ке дојде некој историски момент кога ке се искористи можност да таа Македонија се спои со Блгариа. Во тој период сите така мислеле. Поединечно мислење секогаш било небитно за такви големи национални движења. И денеса во Македонија има поеднинечни разни мислења за иднината на Македонија за нејзини можни поделби, со сите можни карти за тоа, но огромниот дел од населението не го споделува тоа.
Но, двете национални катастрофи на Блгариа ( 2- та Балканска војна и 1-та Световна војна) ја намалила силата на Блгариа а народот , реално, во деловите на окупираните територии од Грција и Србија бил подложен на силна и репресивна асимилација. Тој силен терор ги задушил етничките пориви. Секој кој појавно ке се експонирал, и во Грција и во Србија во тој период, како Блгарин бил затваран, мачен а најблага казна е била неговото економско осиромашување и немање никакав можност да успее во кариера. После 2-та Световна воја имаме друг тоталитарен режим, кој по основ на етничкот изјаснување останал исто толки суров како и Кралската Југославија. Дури имало и прогласено Закон за македонска национала чест, со кој секој правславен христијани во Македонија може да се изјасни само како Македонец, Влав или Србин. Блгарин можеле да се изјаснат само луѓе кои биле родени вон Македонија.
Во меѓувреме Коминтерна ( Комунистичката Интернационала) 1934 година донесува Резолуција за признавање на посебност на македонската нација. Тогаш Вардарска Макоеднија е била во склоп на Кралска Југославија, каде христијаните од Македонија биле третирани како Срби. Сталин и другите комунистички главешини кои се занесувале со светска комунистичка револуција и превладување на комунизмот како доминантен идеолошки светски модел. Балканот им бил значаен па сакале да го решат проблемот помеѓу Блгариа и Србија околу вардарска Македонија, па се решиле на таква Соломонска одлука. Ни таму ни ваму, туку златна средина. Ке бидете Македонци. Да не заборавиме дека дејците на ВМРо-Обединета ( Димитар Влахов, Димохаџи Димов и др.) пред 1934 и коминтерновската Резолуција се изјаснувале како Блгари. Ако се знае дека бројот на комунистите во Македонија пред 2-та Световна војна бил многу мал ( околу 1.500), јасно е дека во услови кога комунистите не се на власт тоа коминтерновско решение не би можело да заживее.Барем не за толку кратко време. Но кога комунистите се на власт, во услови, на апсолутна власт се е било можно. Сметам да комунистите тогаш да го прогласиле ова населени за Ескими, сега најголемиот дел од населението во денешна Република Македонија со гордост би го носило тоа етничко чувство и соодветно на тоа и некое знаме ( бела мечка, на пример).
За денешите состојби на тоа поле. Има едеен помал дел од христијаните во Македонија кои тврдо останале на етнички позиции како Блгари. Тоа , дел од нив, јавно и храбро го декларираат. Цена на тоа е што вие немате ниеден граѓанин на РМ кој јавно се декларира како Блгарин а да реализира некој повисок општествен пост. Обратно, ако и реализира а потоа јавно се декларира, тогаш му претстои пропаст. Судбината на Љубчо Георгиевски е поучна. После негово погласно изјаснување како Блгарофил ( никогаш како Блгарин), неговата политичка кариеера доживеа слом. По мене има еден дел од население кој ги знае своите етнички блгарски корени, но тоа јавно не го искажува. Тој ист човек кога би отишол да живее во Блгариа, за кратко време би се прилагодил и на пописи со слободна волја би се изјаснувал како Блгарин со чиста етничка совест.
На крај за идејата на темата на Јордан. Темата е одлична. Вистината, секогаш, е некаде на средина. Блгарските корени не може да ги премавнеме. Се судараме со објективна историографија. Но, не можеме ниту против реалноста, а тоа е дeка поголемиот дел од христијаните ( кое не се Власи или Срби) се изјаснува и чувстува како Македонци.
За тој дел на “ скрити“ Блгари ( тука сум и јас некаде Icon_razz ), етничката судбина ке се развива вака:
Ако Македонија продолжува да станува недемократска држава, ако продолжи со државниот интервенционизам на менување идентитет ( антиквизација), ако продожува со посрбување на тукашните, јас лично се повеќе и повеќе ке се чувствувам како Блгарин. Ако, Македонија се демократизира, остане на словенскиот идентитет, ја уважува традицијата и културата на ова население, се повеќе ке станувам Македонец.
.27-06-2014, 10:05 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#5

(27-06-2014, 10:05 AM)hristo Wrote: [quote='ЈорданПетровски' pid='61499' dateline='1403787844']

Различно од Вовата, јас мислам дека темата ти е одлична и дека преку ова тема ке дојдеме ( или ке се барем доближиме) до објективниот одговор на тоа како дошло до трансформација на етничкото чувство на населението во вардарска Македонија од блгарско во македонско ( во поголемиот дел) кое било христијанско а не се изјаснувало као Власи и Срби. Зборувам за период после 1945 година.
Јордане, тебе ти е јасно дека со поставување на ова тема и начин како си ја поставил ти правиш исчекор од твојот тврд став по основ на етничкото чувство на христијанското население во Вардарска Македонија ( a тука си раме до раме со Блаже Ристовски) дека од секогаш било македонско.
Ако го уважиме фактот дека сите културни и воени дејци од средината на 19-от век и , барем, првата третина на 20-век, во најголем случај, се изјаснувале како Блгари, тогаш доаѓаме до еден логичен заклучок. А, ова, се по логиката на Соленик. Не може од ништо да се направи нешто . Освен, можеби, од ништо да настанал БИНГ-БЕНГ, постанок на Светот( Космосот). Знаеме дека на овие простори, имаме присатство на Словени( 5-6 ти век), па Блхарите, па Србите, па потоа Турците со свои 5 века на владеење. Се наметнува едно прашање зошто просветената елита од тој период на национално будење во Македонија ( средина на 19-от век) се декларирала како Блгари, а не како Срби ( иаку после Блгарите тука дошле и Срби) или како Македонци? Мора да имало некоја основа, записи или усмена меѓугенерациска меморија за тоа кои се тие христијани на овие простори. На крај на краиштата, ако било тоа една , од етнички аспект, недефинирана маса, прифаќање во тој период ( средина на 19-от век) да се изјаснуваат како Блгари ( независно од можната причина како близина , комуникации и сл.), тоа е факт за уважување затоа што тој временки период е период на формирање на модерни нации во целиот европски простор. Лично мислам, да опстанал Сан-Стефанскиот договор од март 1878 година, сите денешни декларирани Македонци, сега би биле Блгари, и тоа етничко чувство би го имале и носиле толку природно да секој кој би го спротиставил со некое друго ( на пример македонец) би се примил како несериозен и смешен обид.
Укинување на СанСтефанскиот договор, на сите умни и писмени луѓе од денешна географска Македонија јасно им дало до знание дека Македонија никогаш не ке може да се спои со Блгариа поради геостратешките интереси на големите европски сили ( пред се на Англија) поради нивниот страв да преку таа православна Блгарија, Русија ке излезе на Средоземно море и ке ги загрози нивните економски и политички интереси во Средоземниот појас и Блискиот Исток. Затоа и тие го започнале проектот за формирање на Независна Македонија, но со надеж дека ке дојде некој историски момент кога ке се искористи можност да таа Македонија се спои со Блгариа. Во тој период сите така мислеле. Поединечно мислење секогаш било небитно за такви големи национални движења. И денеса во Македонија има поеднинечни разни мислења за иднината на Македонија за нејзини можни поделби, со сите можни карти за тоа, но огромниот дел од населението не го споделува тоа.
Но, двете национални катастрофи на Блгариа ( 2- та Балканска војна и 1-та Световна војна) ја намалила силата на Блгариа а народот , реално, во деловите на окупираните територии од Грција и Србија бил подложен на силна и репресивна асимилација. Тој силен терор ги задушил етничките пориви. Секој кој појавно ке се експонирал, и во Грција и во Србија во тој период, како Блгарин бил затваран, мачен а најблага казна е била неговото економско осиромашување и немање никакав можност да успее во кариера. После 2-та Световна воја имаме друг тоталитарен режим, кој по основ на етничкот изјаснување останал исто толки суров како и Кралската Југославија. Дури имало и прогласено Закон за македонска национала чест, со кој секој правславен христијани во Македонија може да се изјасни само како Македонец, Влав или Србин. Блгарин можеле да се изјаснат само луѓе кои биле родени вон Македонија.
Во меѓувреме Коминтерна ( Комунистичката Интернационала) 1934 година донесува Резолуција за признавање на посебност на македонската нација. Тогаш Вардарска Макоеднија е била во склоп на Кралска Југославија, каде христијаните од Македонија биле третирани како Срби. Сталин и другите комунистички главешини кои се занесувале со светска комунистичка револуција и превладување на комунизмот како доминантен идеолошки светски модел. Балканот им бил значаен па сакале да го решат проблемот помеѓу Блгариа и Србија околу вардарска Македонија, па се решиле на таква Соломонска одлука. Ни таму ни ваму, туку златна средина. Ке бидете Македонци. Да не заборавиме дека дејците на ВМРо-Обединета ( Димитар Влахов, Димохаџи Димов и др.) пред 1934 и коминтерновската Резолуција се изјаснувале како Блгари. Ако се знае дека бројот на комунистите во Македонија пред 2-та Световна војна бил многу мал ( околу 1.500), јасно е дека во услови кога комунистите не се на власт тоа коминтерновско решение не би можело да заживее.Барем не за толку кратко време. Но кога комунистите се на власт, во услови, на апсолутна власт се е било можно. Сметам да комунистите тогаш да го прогласиле ова населени за Ескими, сега најголемиот дел од населението во денешна Република Македонија со гордост би го носило тоа етничко чувство и соодветно на тоа и некое знаме ( бела мечка, на пример).
За денешите состојби на тоа поле. Има едеен помал дел од христијаните во Македонија кои тврдо останале на етнички позиции како Блгари. Тоа , дел од нив, јавно и храбро го декларираат. Цена на тоа е што вие немате ниеден граѓанин на РМ кој јавно се декларира како Блгарин а да реализира некој повисок општествен пост. Обратно, ако и реализира а потоа јавно се декларира, тогаш му претстои пропаст. Судбината на Љубчо Георгиевски е поучна. После негово погласно изјаснување како Блгарофил ( никогаш како Блгарин), неговата политичка кариеера доживеа слом. По мене има еден дел од население кој ги знае своите етнички блгарски корени, но тоа јавно не го искажува. Тој ист човек кога би отишол да живее во Блгариа, за кратко време би се прилагодил и на пописи со слободна волја би се изјаснувал како Блгарин со чиста етничка совест.
На крај за идејата на темата на Јордан. Темата е одлична. Вистината, секогаш, е некаде на средина. Блгарските корени не може да ги премавнеме. Се судараме со објективна историографија. Но, не можеме ниту против реалноста, а тоа е дeка поголемиот дел од христијаните ( кое не се Власи или Срби) се изјаснува и чувстува како Македонци.
За тој дел на “ скрити“ Блгари ( тука сум и јас некаде Icon_razz ), етничката судбина ке се развива вака:
Ако Македонија продолжува да станува недемократска држава, ако продолжи со државниот интервенционизам на менување идентитет ( антиквизација), ако продожува со посрбување на тукашните, јас лично се повеќе и повеќе ке се чувствувам како Блгарин. Ако, Македонија се демократизира, остане на словенскиот идентитет, ја уважува традицијата и културата на ова население, се повеќе ке станувам Македонец.
.

Христо, историческият ти анализ е безупречен. Но темата на Йордан е провокативна. Защо смятам така. По две причини:

1. Йордан прекрасно знае всичко, което ти си написал (знае отговора).

2. Йордан прекрасно знае защо Мисирков се е подписал Македонски Болгарин (без никаков притисок или други съображения, защото го е направил, когато е бил напълно свободен — в Одеса, направил го е в личния си дневник — най-интимното писане, които докато е жив, човек не показва никому).

Но може и да греша за намеренията на Йордан.

Защо Ататюрк не се е подписал Македонски Турчин ли? Защото, както ти каза христо, турците в македония не са били обект на посръбчване, помакедончване или погърчване. Нямало е някой да ги натиска със всички средства да са нещо друго, освен турци. Същото се отнася и за Караманлис. Никой грък не е бил натискан да се пише нещо което не е.

Но и Ататюрк, и съвсем наскоро Караманслис, когато са имали предвид не етническия, а географския си произход, са казвали сред други турци или Гърци "Аз съм Македонец". Казвали са го както днес германците от Мюнхен казват на другите германци "Аз съм баварец" и както аз казвам на другите българи: "Аз съм тракиец" с което изказваме сред сънародниците си нашият географски и етнографски произход.

Да, колкото и да ви е странно, аз много често, когато трябва да обособя и да посоча от кой етнографски край съм, диалекта, на който говоря, песните с които съм закърмен и т. т. културнорегионални отлики, казвам: Аз съм Тракийски българин". За да подчертая че не съм шопски, родопски, мизийски, добруджански или някакъв друг българин.

Което е основно в случая е, че Мислирков казба Македонски (определително, adjective) БЪЛГАРИН (съществително, noun), а не Български (определително) Македонец (съществително).

Що се касае за коминтерна, не е истина, че създаването на Македонската нация е било за компромис между българи и сърби, макар че и такава мотовация е компонент от "делото". Противно на пропагандирата и у нас и у вас популярна теза, че русите са ни братя, Руската държава е била враг номер едно на България още от времето на Стамболов. Русия се е стремяла всакчески да разбие и обезсили България през целия период след окупацията (наречена освобождение). Да освобождение наистина е имало, но то не е било намерение на рускат държава, както личи от следното:

"Ако ще предлагаме Нобелов лауреат, това безспорно е г-н Якобсон, благодарение на който българското разузнаване на Стамболов се е докопало преди повече от 100 години до секретни руски документи от изключителна важност за дръжавата ни.
Ето какво пише по въпроса в книгата си великият българин Димитър Петков:
"Тия документи са добити от бившия русски чиновник, драгоман при руското консулство в Русе дълги години, а после в Букурещкото посолство, г-н Якобсон. Историята на тяхното измъкване е известна. В битността си на драгоман в русчукското консулство, на г. Якобсон – след оттеглюванието на русските консули заедно с Каулбарса, - е било временно възложено заведвание на консулството и съхранението на секретната архива.
Като човек, който се е възмущавал от подлостите, които руските дипломати вършат в България и който не е видял нищо зло от тази България, г-н Якобсон се е възползувал от случая и е измъкнал една голяма част от тия документи, които се отнасят до работите в България и беше побегнал от Ромъния в Лондон. Вследствие на старо познанство с него, нашата редакция, като видя по русските вестници, че Якобсон бил измъкнал някои секретни документи и бил побегнал в Лондон, - се обърна към него и го помоли да й достави тия документи, ако се отнасят до работите в България, срещу едно възнаграждение. Подир малко време г. Якобсон, скришно, с чужд паспорт, дойде в България и ни донесе документите, като има добрината и да ги нареди според времето и датата. Ний не можем освен да му благодарим тука, че ни даде възможността да се запознаем и ний, па и всички българи и цял свят, с пъклените кроежи на руските дипломати за отечеството ни..."

Книгата на великия стамболовист Никола Петков
"ОКУПАЦИОНЕН ФОНД, ОСНОВАН ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РУСКО- ДУНАВСКА ОБЛАСТ В БЪЛГАРИЯ"
http://slovo.bg/litvestnik/index.php?ar=1623
е представена накратко от Огнян Стамболиев в статията му
"На Русия (не) трябва да се вярва"
http://knigite.eu/images/okupacionen.jpg

"15 години след Освобождението от варварското турско робство, през 1892 г. Българската народна печатница в София издава една уникална книга – ОКУПАЦИОНЕН ФОНД, ОСНОВАН ЗА СЪЗДАВАНЕ НА РУСКО- ДУНАВСКА ОБЛАСТ В БЪЛГАРИЯ.
Красноречиво и точно звучи, нали?! Не стана, но си остана мечта на поколения предатели.

Книгата е издадена от големия български патриот- публицист, държавник, председател на Народното събрание, кмет на София - Димитър Петков (1858 – 1907), автор на пространния и аналитичен предговор, и е всъщност чисто документална. Съдържа документи от секретните архиви на руските консулства в Русе, София, Пловдив, Букурещ, Цариград, които (както пише съставителят) : „дохождат да изкажат пъклените планове на онази Държава, която се нарича наша освободителка - Русия. Тези документи са добити от бившия руски чиновник, а после в Букурещкото посолство, г-н Якобсон. Като човек, който се е възмущавал искрено от подлостите, които вършат руските дипломати в България и който не е видял нищо зло в тази България, г-н Якобсон е измъкнал една голяма част от тези документи, които се отнасят до България...”

И така: пред нас са автентични писма, доклади, телеграми, рапорти – неоспорими документи, които разкриват по един категоричен начин намеренията на Русия да постигне своята заветна цел – завладяването на България и превръщането й в Задунайская губерния. Такава е цялата, при това, твърде последователна политика на нашата „двойна освободителка” и на нейната доста кадърна дипломация."

"Ето какво казва за нея Димитър Петков:
„От тия документи читателят ще види, че всичките бъркотии, преврати, бунтове (като този на русофилите), смутове, заговори, политически убийства и пр., които са се случвали в България, откакто съществува като държава, са дело на коварната руска дипломация. И всичко, което на нас се е виждало необяснимо, нередовно, за руските дипломати е бил предварително скроено, предначертано и обмислено...”
За да ни докара единствен беди и неволи. Да ни отклони от цивилизована Европа, да се превърнем във васално княжество, каквото сме и досега.

На нашите читатели предлагаме заключението във встъпителната глава към книгата:

„Както преди Освобождението и през неговото време не можеше да се намери българин със спокойна съвест да мисли, че Русия воюва с цел да ни присвоява отпосле и да създава своя „Задунайская область”, - тъй и сега, след тия документи, не вярваме, че би се намерил такъв развален българин, който да не признава, че Русия е държавата, която се стреми да ни завладее, че тя е която със своето неприятелство, или по-точно коварно приятелство, спира нашето развитие, закрепване, напредване.

Приятели на руската политика и нейните поддържатели, след всичко това, могат да бъдат само националните предатели, зацапаните в разни комплоти, бунтове, убийства, НЕРАВНОПРАВНИ ДОГОВОРИ (!), хранениците на Русия. Но истинските българи не могат да бъдат приятели на Русия, нито да приемат нейната коварна политика...”

"И един показателен текст от руските документи, с които изобилства книгата:
„Нашето пряко задължение е да следим стриктно за вътрешното развитие и за протичането на нещата в България и така да предпазим страната от глупави последици. Вие говорите, че не сме воювали срещу турците заради някакъв си принц Батенберг? Аз съм съвършено съгласен с това, но още по-малко сме воювали заради българите, заради някакви си там Петко, Драган или Стоян.
Под секрет ще ви кажа, че не е било заради каквито и да са „братушки”.

Нашата задача беше да прочистим пътя на Балканите до известен пункт, в косвен смисъл ние постигнахме това, но в Берлин ни преградиха този път, следователно сме длъжни да го постигнем с други средства. Достигането на тези цели е възможно само тогава, когато ще имаме работа с едно лице, избрано от нас, а не с уличната тълпа, която българите наричат Народно събрание.

И това е мислимо само когато в българското княжество бъде установен най-малкото траен руски протекторат... Да се застави българското Народно събрание да приеме оставката на принц Батенберг и да се провъзгласи протекторат, т.е. България да бъде призната за Велико Княжество и Господарят Император да приеме титлата Балкански....”


През 1993 г Русенското издателство Сексагинта Приста публикува тази уникална книга, но поради разбитата тогава мрежа на книгоразпространение, тя не достигна дори до библиотеките. Би било добре, ако бъде отново отпечатана. Ще ни бъде полезна."

Освен македонска, Коминтерна е постановила и създаването на "добруджанска", "шопска" и "тракийска" нация. Направете си проста сметка какво би останало от България и от българите.

Така че, братя българи от МАкедония, ако ви харесва да сте Македонци и да не сте българи, правете теманета на Москва главно и на нейната маша на Балканите - Сърбия.

Затова Мисирков се подписва така. За да подчертае за себе си и за поколенията, че може и от Македония да е роден, но е Българин.

Има ли нещо неясно?
30-06-2014, 11:30 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#6

Мизийци, шопи, тракийци, македонци, рупци - не става дума за етнически групи, а за българи живеещи в различни области.

http://www.znam.bg/com/action/showBook?b...ectionID=5

Дъщерята на Димитър Миладинов за мизийци, тракийци и македонци

http://macedonian-library.com/documents....9&pid=2529

С най-голяма популярност в България се ползват шопите и за тях има най-много вицове.

http://www.brdjo.com/jokes.php?gid=26

https://www.google.com/search?newwindow=...NwXVCimwN0
30-06-2014, 12:07 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#7

Всъщност по време на Възраждането българите живеели в три области Мизия - днешна Северна България, Тракия - днешна Южна България и Македония - Югозападна България. И затова освен българи наричали себе си тракийци, мизийци или македонци. Това деление особено често се използва от Захари Стоянов ( http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B...0%BE%D0%B2 ), но и в редица документи от това време. Но могат да се делят и на по-малки групи наприме в Североизточна България много популярно е наименованието добруджанци.

https://www.google.com/search?newwindow=...24&bih=635

30-06-2014, 12:17 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#8

Ето тук някои исторически книги свързани главно с Македония, но и в тях ги има тези работи.

BOOKS ABOUT MACEDONIA
КНИГИ ЗА МАКЕДОНИЯ

http://www.promacedonia.org/
30-06-2014, 12:22 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#9

Ето тук по-научно.

Българска етнографска област

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8...1%81%D1%82

https://www.google.com/search?newwindow=...s2e71f6VTI

Български етнографски групи

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B...0%BF%D0%B8

https://www.google.com/search?newwindow=...e2uE7JEZ58
30-06-2014, 12:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#10

Нещо сървъра не отваря линковете.
30-06-2014, 12:40 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12
#11

Yea Аз пък съм български тракиецъ! Yea
30-06-2014, 06:36 PM
Reply