Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 16 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Од Тајмиште до кабинетот на канадскиот премиер
Author Message
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#1

Животната приказна на денешните канадски државјани Зоран и Драгица Ингески, кои се по потекло од селото Тајмиште, Кичевско и од Битола, почна како и илјадниците други македонски печалбарски приказни


Како електро техничар Зоран во тогашна Југославија работеше насекаде по државата, а подоцна успеа да заврши двегодишни студии за погонски инженер во Љубљана. И татко му на Зоран бил печалбар, ама во Белград. Таму работел како касап. Децата го гледале само за Петровден, селската слава на Тајмиште. До ден денес ова печалбарско село заживува само тој ден. Како погонски инженер во тогашното железничко-транспортно претпријатие Белград, на Зоран му било предложено да се зачлени во Комунистичката партија на Југославија. Во тоа време зачленувањето во партијата значело и отворање на можностите за напредување во професионалната кариера. Зоран одбил да стане член на КПЈ. Потоа, занел што го очекува во однос на кариерата. Решава да замине на печалба.

Во тоа време Канада нудела најдобри услови за барателите на иселенички визи со високо образование. Во Торонто на 30 годишна возраст прво заминува Зоран (1966 година), а три години подоцна и неговата сопруга Драгица Бектеш Ингеска. Во Хамилтон, град до Торонто, се раѓаат нивните две ќерки Виолета и Јасмина (1971 и 1974 година). До 1977 година Зоран работи како електроинженер по разни челичарници и текстилни фабрики, по што решава да почне свој бизнис - ја основа фирмата за електрични инсталации „Фултон електрикс“. Оваа фирма работеше цели 30 години, досега сработила електрични инсталации за многу фабрики, училишта, пензионерски домови, куќи... Ниту една од ќерките не го наследува неговиот бизнис и Зоран и Драгица решаваат да ја продадат компанијата и да се пензионираат.

Ова е класичниот дел од приказната за македонското печалбарство. Она што во ова семејство отскокнува од таа наша традиција се токму ќерките Јасмина и Виолета. Јасмина денес е десна рака на канадскиот премиер Стивен Харпер. Двете ќерки на Зоран и Драгица во Канада главно се посветуваат на образованието, а не на семејниот бизнис. Јасмина завршува факултет по политички науки на универзитетот во Онтарио. Виолета докторира по филозофија и комуникации и денес е професорка на универзитетот во Хамилтон.

И двете ќерки многу рано решаваат да станат активни членови на Конзервативната партија на Канада. Јасмина во овој дел отиде и најдалеку. Таа во партијата брзо напредува, па прво станува претседател на младината на партијата на државата Онтарио, а подоцна и за цела Канада. Сите оние што ја знаат Јасмина, велат дека освен што е исклучителен интелектуалец и работник, таа е и извонреден познавач на електрониката. Вистински мајстор по електроника за по дома. Знаење што очигледно го наследила од татко си, секојдневно како дете вртејќи се околу него и неговиот бизнис. Но ниту Виолета ниту пак Јасмина решиле да го наследат бизнисот на таткото Зоран.

Многу брзо и со таква импресивна биографија во своето образование, Јасмина станува човек од доверба на тогаш претседателот на Конзервативната партија Харпер. Во периодот кога оваа партија беше во опозиција, Јасмина ја водела програмата за директен контакт со гласачите. По последните избори од пред три години Харпер станува премиер, а Јасмина десна рака на премиерот. Во весникот „Стар“ Јасмина е претставена како личност што и е целосно посветена на својата работа.

Освен на работата, и Јасмина и Виолета не забораваат и на своето македонско потекло. Таа и покрај обврските наоѓа време и за проблемите на македонската заедница во Канада. Посетата на Харпер во февруари годинава на македонска црква во Торонто сигурно не беше случајна работа и само дел од вообичаените активности во трката по гласачи. На ова се надоврза и неодамнешната посета на македонскиот премиер на Канада и средбата со Харпер.

Денес и Зоран и Драгица главно се посветени на засега само двете внуки од ќерката Виолета, кои веќе го научија и македонскиот јазик, како всушност и нивниот англиски зет.

Автор: А.Д

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21867
(This post was last modified: 29-12-2009, 04:21 AM by poprushev.)
29-12-2009, 04:18 AM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#2

demek BREEE! Pos "kabinet"!
aj neka kazhe stvarno shto raboti kaj harper taa zenichkata? neli e SECURITY GUARD!
29-12-2009, 11:01 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3

Jas ja imam videno zaedno so premierot Stephen Harper koga dojde na Goceva vecer vo crkvata vo Toronto.
Kako sto znam gospogicata Jasmina Igneska e vo bliskite krugovi do Harper.
30-12-2009, 04:01 AM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#4

pa, batka, normalno ke bide do nego. kaj inache ke sedi obezbeduvanjeto? Tuktuk0ni
30-12-2009, 01:10 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#5

Mirza se gleda deka si slabo informisan ili nekoj ti dava losi informacii. Pogledni go ovoj natpis kade Jasmina Igneski e unapredena kako senioren sovetnik na Harper. Tekstot e objaven vo Toronto Star.

http://www.thestar.com/news/canada/article/687742

Jasmine Igneski, director for priorities and planning, replaces Byrne at the PMO. Igneski is a hard-working, policy-focused staffer, who ran the direct voter contact program when the Conservatives were in Opposition.

Published On Fri Aug 28 2009
(This post was last modified: 30-12-2009, 10:20 PM by basilius_2.)
30-12-2009, 10:14 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#6

hmm... aj ostavi mi den - dva, da najdam info pa ke ti odgovoram.
kako i da e, znam deka Lui Temelkovski beshe MP i deka na taa vechera shto ja spomna, harper mu se treseshe zashto zaradi Lui Kanada ja prizna Makedonija.
31-12-2009, 12:25 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#7

Vidi Mirza, gledav na internet i ja vidov negovata (na Lui) biografija na sledniov website, no nikade ne pisuva deka toj napravil Canada da ja priznae Makedonija pod ustavnoto ime.
http://re-elect-lui.com/biography.php
31-12-2009, 09:37 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#8

Dobro be Cile,
si se fatil za toa linkovite kako pijan za plot! Pijanica

Opshto znaenje e vo Toronto deka Lui zavrshi rabotata! Sm_upset

A ako ne e taka, aj te molam :semoli: dokazhi mi koj zavrshi!
31-12-2009, 09:52 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#9

Mirza ocigledno e deka Lui ne ja zavrshil rabotata, mnogu e loso da se kiti Lui so tug trud. Treba da mu se cestita na toj sto ja zavrsil. Ako veruvas na glasini toa e druga rabota, ako Lui ja zavrsil rabotata treba da objasni zosto ne ja zavrsi rabotata koga Liberalite bile na vlast.
Sega bi bilo podobro da i cestitame na Jasmina sto uspeala so rabota da se dokaze i da postigne uspeh vo partijata.
(This post was last modified: 31-12-2009, 11:37 PM by basilius_2.)
31-12-2009, 10:40 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#10

Interesna diskusija za Lui i Jasmina.

I dvajcata gi znam.... gi vidovme rezultatite na Lui dodeka bese pratenik....
A bogami gi gledame i ubavite rezultati od rabotata na Jasmina.
Samo mozam da kazam sto povece da se zadrzat na vlast nejzinata partija, bidejki taa za Makedonija i makedoncite napravi kako do sega nikoj makedonec od dijasporata.

Na Jasmina i pozeluvam vo ovaa godina da ima uste pogolemi uspesi vo svojata raabota, a so toa i Makedonija ce ima korist.
01-01-2010, 06:41 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#11

Au, Cile,
nekoj ti doadja na pomosh, batka.
Pa, kaj vi se linkovite, tuku samo rekla-kazala, ste gi znaele dvajcata. Vie nekoi golemi zverki da ne ste? Propagnadisti?
02-01-2010, 02:33 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#12

A be druze Mirza, jas ne sum tolku golema zverka jas sum obicen graganin.
Kamo ti dokaz za toa deka Lui ja zavrsil rabotata, razbira se Kanada da ja priznae Makedonija.
Eve uste eden dokaz deka Lui ne ja zavrsil rabotata:

http://www.cbc.ca/canada/story/2007/09/2...ml?ref=rss
02-01-2010, 03:33 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#13


Atmosverata od od Gocevata vecher.
(This post was last modified: 04-01-2010, 02:26 AM by Пеницилин.)
04-01-2010, 01:12 AM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#14

E poprushev, fala ti za dokazot! Tachno se gleda deka Lui e glaven i bez nego nishto ne biva! basilius_2 nema vishe shto povishe da se dokazhuvam so tebe.
04-01-2010, 11:19 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#15

Ma ajde go napravi Lui Bog, koga ne e taka, slusni gi site klipovi pa ke zborime. Vo govorot sto go dade Harper ne go pofali Lui tuku Jasmina.
05-01-2010, 03:00 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#16

Ova e fantasticna zivotna prikazna!!:sepoklonuva:
Bravo za semejsvtoto Igneski! Edinstveno sto mozam da kazam e deka im ljubomoram na uspehot, ne samo za uspehot vo karierite i ekonomski, tuku i na ociglednata semejna sloga! Alal neka im e na site! :nazdravje:

Me iprovocira gospodinot (ili gospoza) Mirza: Vednas pocnuva so navredi, ismejuvanja i podelbi. Ne ziveam vo Kanada, taka da ne mi e do kraj poznata situacijata, no po se izgelda deka i gospodinot Lui (koj Mirza go obozava) i gospogicata Jasmina si imaat svoi uspesi vo zivotot i kako nasi Makedonci treba da gi pocituvame dvajcata (do kolku ja zasluzuvaat nasata pocit). No ocigledno e deka za ovaa prigoda Premierot Harper ja istaknuva nea. Nema diskusija!
Ti Mirza mi licis na komunjarski ligav kopuk koj samo gi partolira forumive i se obiduva da siri omraza i lagi. Ne samo sto nemas fakti, tuku i koga ke ti pokazat fatki ili se obiduvas da ne' ubedis deka denta e nok ili kako ligav guster begas i ja menuvas temata!

Bravo i za basilius_2 sto uporno se bori protiv vakvite languri kako Mirza!
05-01-2010, 04:10 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#17

Blagodaram, go cenam komentarot na Solenik, ama mu davam petka na Mirza na toa sto mi se sprotistavuva. Negovoto mislenje i na drugite e dobrodojdeno na ovoj forum. Sepak Kotle.ca e forum na pluralizam na slobodno razmisluvanje i idei.
05-01-2010, 09:30 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#18

(05-01-2010, 09:30 PM)basilius_2 Wrote: Blagodaram, go cenam komentarot na Solenik, ama mu davam petka na Mirza na toa sto mi se sprotistavuva. Negovoto mislenje i na drugite e dobrodojdeno na ovoj forum. Sepak Kotle.ca e forum na pluralizam na slobodno razmisluvanje i idei.


Izvolte i drug pat! :pozdrav:
Ali batka, ja ne ti protivrecham - samo sakam vistinata da ja izbrkam na pat, a ne e ubavo od tebe shto manipulirash so fakti! :lut:

A i ti be solenik, shto mrsish muda :wank1eq: ?!
Mi se zbirate kako lynch mob tuka, zashto samo jas ja zboruvam vistinata! A vikate deka ova bilo "forum za slobodno razmisluvanje", a shtom me vidovte deka ne sum VMR-Ovca kako vas, odma pljukate po mene!
06-01-2010, 03:50 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#19

Mirza jas ne manipuliram so fakti, pokazi kade stoi deka Lui ja zavrsil rabotata Kanada da ja priznae Makedonija. Sekoj moze da zboruva ama prasanjeto koj se pokazal na zbor. Ako imas nekakov dokaz deka Luj ja zavrsil rabotata, slobodno pokazi go. Od toa sto go najdov i go staviv na forumo nikade ne stoi toa sto ti go tvrdis.
(This post was last modified: 06-01-2010, 06:07 PM by basilius_2.)
06-01-2010, 06:06 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#20

Mirza
, izvini sto ne ti napisav nisto....
Mnogu sum zafatena poradi spremanjeto okolu nasiot praznik...Jas sum domacinka i sega sum busy....pa neli toa ni e i tradicija....
Ama ce najdam vreme narednite denovi i ce ti napisam nesto...
A vo megjuvreme ce se potrudam da razberam uste nesto za Jasmina....
A za Lui sega potesko se doagja do nesto da se doznae ....pa neli sega toj ne e nisto ???? Samo ponekogas nekoi makedonci (onie sto se komunjari - liberali) ce go spomenat...A i tie so tek na vreme ce go podzaboravat, bidejki mnogu im bara da pravat banketi, da sobiraat pari za nego....a zosto mu se barem sega ??????????
06-01-2010, 08:17 PM
Reply