Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Во потрага по човекот ѕвер 666 – Истрага на местото на злосторството
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Во потрага по човекот ѕвер 666 – Истрага на местото на злосторството

------------------------------ дел 1 (ПРВ) ---------------

а) - - - -

ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 13

2 И Ѕверот, што го видов, ..............И змевот му ја ДАДЕ својата сила, и својот престол, и голема власт

16 И направи сите - мали и големи, богати и сиромашни, слободни и робови - да им се даде ознака на десната рака или на челото,

17 и никој да не може ниту да купи ниту да продаде, освен оној, кој има ознака: името на Ѕверот или БРОЈОТ на неговото ИМЕ.

18 Тука е мудроста. Кој има ум нека го ПРЕСМЕТА БРОЈОТ на Ѕверот, зашто е број на човек. а неговиот број е: шестотини шеесет и шест.

б) ---

Откровение:
12:9 И беше исфрлен големиот ЗМЕВ , старата ЗМИЈА, наречена ЃАВОЛ И САТАНА, која го заведува целиот свет; беше исфрлен на земјата, и неговите ангели беа исфрлени со него.

20:2 Тој го фати ЗМЕВОТ , старата змија која е ѓаволот и сатаната, и го врза за илјада години,..

Откровение:
12:4 и неговата опашка повлече третина од небесните ѕвезди, и ги фрли на земјата. И змевот стоеше пред жената, која требаше да роди, за да и го проголта Детето кога ќе роди.
12:7 И настана војна во небото; Михаил со СВОИТЕ АНГЕЛИ завојува против змевот. И змевот и НЕГОВИТЕ АНГЕЛИ завојуваа,
12:13 И кога змевот виде дека е ФРЛЕН НА ЗЕМЈАТА, почна да ја гони жената, која го родила машкото.

в)

ОТКРОВЕНИЕ НА ЈОВАН
Глава 13

2 И Ѕверот, што го видов, ..............И ЗМЕВОТ му ја ДАДЕ својата сила, и својот престол, и голема ВЛАСТ

Значи јасно е кажано дека :

Се гледа дека Ѓаволот му ја ОТСТАПИЛ _ПРЕПУШТИЛ – ВЛАСТА - на човекот ѕвер 666
со тоа старата змија - змев-ѓавол -сатана јасно е дека НЕЕ човекот ѕвер 666

Јасно е напишано дека станува збор за две различни личности Во тоа нема никаков сомнеж .
Од ангелскиот речник на загатките :
зборот ИМЕ значи ...(пренесена или не ) власт , надлежност , компетенција

човекот 666 еднаш се спомнува во евангелија еднаш во посланија

Јован: 17:12 Додека бев со нив, Јас ги чував во Твое име оние, кои Ми ги даде, и ги запазив, па ниеден од нив не погина, освен СИНОТ НА ГИБЕЛТА за да се исполни Писмото.

2 Солунјани: 2:
3 Никој да не ве измами ниту по каков начин, зашто тоа не ќе се случи додека првин не дојде отпаѓањето и не се појави човекот на БЕЗЗАКОНИЕТО, СИНОТ НА ПОГИБЕЛТА

Откровение – 17:
8 Ѕверот што го виде, беше и го нема, треба да излезе од бездната за да отиде во ПРОПАСТ. А земните жители чие што име не е запишано во книгата на животот, од создавањето на светот, ќе се зачудат, кога ќе видат дека ѕверот беше, и дека го нема, и пак е.

Дела апостолски 13:
ред 10 - "О, ти исполнет со секакво лукавство и злоба, ЃАВОЛСКИ СИНУ, непријателу на секоја праведност, не ќе престанеш ли да ги искривуваш правите Господови патишта

Дополнително дознаваме дека за човекот ѕвер уште СЕ НАРЕКУВА(освен човек ѕвер 666):

1)Син на Гибелта-Пропаста-Загинувањето-Погибијата
2)) Човек на Беззконието (беззаконие -анархија )
3)Син на ѓаволот

Што сме добиле ?
Ама баш ништо . Може да биде секој и никој .
Ако си забеган може да обвиниш секого-било кој или реален никого .
Идемо даље .
Ајде уште да дознаеме ако има во новиот Завет .

2 Коринќани 11:
ред 14 - И не е чудно, зашто и самиот сатана СЕ ПРЕПРАВА во ангел на светлината

Значи таткото сатана сака да изиграва високоморално чесно ангелче


Евангелие по Јован 8:
ред 44 -- Bие потекнувате од вашиот ТАТКО-ЃАВОЛОТ, и сакате да ги исполнувате желбите на вашиот татко. Тој беше ЧОВЕКОУБИЕЦ ОД ПОЧЕТОКОТ и не остана при вистината, зашто во него нема вистина. Кога зборува лага, зборува од своето, зашто е лажливец и ТАКО НА ЛАГАТА.

Откровение 20:3 па го фрли во бездната и ја заклучи и запечати над него, за да НЕ ГИ МАМИ НАРОДИТЕ додека не се навршат илјада години; потоа треба да биде одврзан за кратко време.

Откровение 20:8 и ќе излезе да ги МАМИ НАРОДИТЕ по ЧЕТИРИТЕ краишта на земјата,

ХМММ кажува дека :
Освен што цело време се претставува како високоморална личност , дека бил убец уште во почеток (кој и да е почеткот) и дека цело време лаже суши и тоа ....на сите четири страни на светот .

И што добвме до сега ?
Ништо конкретно .
Може да биде секој и никој


Откровение 3:9 Еве, ти давам некои од САТАНСКАТА СИНАГОГА, кои тврдат дека се Евреи, а не се, туку лажат; ете, ќе направам да дојдат и да се поклонат пред твоите нозе и да разберат дека Јас те засакав.

Па дури и оваа реченица каде се споменува некаква организирана група која ја нарекува сатанска синагога каде изборот се смалува на ГРУПАЦИЈА од луѓе не ни кажува многу .Ако сме пристрасни и сакаме да дисквалифкуваме други пред се конкурентски организации може да им лепиме етикети дека се сатанисти вакви такви секакви .Ама од интерес и пристрасност а не дека има некаква реална основа за тоа .

Сума Сумарум :
Нема доволно елементи да се состави фоторобот на човекот ѕвер 666
А штом немаме фоторобот тогаш неможеме да тргнеме да го препознаваме .
Неможе никој да се приведе , неможе никој да се обвини , против никој неможе да се подигне обвинителен акт за некакво кривично дело .

А ѕверства - монструозни убиства се случувале и се случуваат во светот .Но ништо од сето тоа неможе да биде квалифкувано дека има било каква врска со нов завет и библија .Неможе да се најде врската .Поединечни ѕверстава се случуваат дури и кај нас и на Запад дури и ма и сериски убијци , или помасовни ѕверства денес се случуваат во Сирија во Ирак , или што да се каже за нацистички конц логори . Да ама такви работи во некоја друга форма биле-сеслучувале (дури и помоструозни од тие во последниот век ) и пред стар и нов завет .Мора да постои некаква поврзаност од тоа напишаното во Нов завет и цела библија со некаква конкретна реалност во човечката историја па ете да речеме дека постои некаво преклопување на кажаното со некој случувања .Инаку само по себе незначи ништо .Може да послужи само за злоупотреба да му се залепи етикета некому да се дискредитира дисквалификува што било и сега е пракса .Но ништо повеќе од тоа .
Ок .Констатираме дека досега некој поими ги средивме изведовме некој ситни заклучоци од скромните податоци што се понудени но дека сите тие податоци се недоволни да се дојде до било каков конкретен заклучок , недоволни да се направи фоторобот а со тоа неможност да се продолжи понатаму - да се тргне да се препознае било кој .
Ништо значи идемо даље за исте паре .

21-06-2014, 10:23 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2

Во потрага по човекот ѕвер 666

---------------------------- дел 2 ( втор ) ---------------

Во првиот дел разјаснивме некој работи но наидовме на слепа улица .

Неможе да дефинираме :
1)Кој е злосторникот - кој е човекот 666 барем приближен фоторобот да составиме
2)која е жртвата ? Се споменува дека злосторникот (кој не знаеме како изгледа ) дека дејствува меѓу народите .А меѓу народите се случуваат истите работи веќе илјадници години само што општствата се модернизирале .Немаме -неможеме да посочиме некоја (ниту една ) конкретна жртва на претпоставениот злосторник.
3)Неможе да посочиме место – потесна локација каде с извршено злосторството .Немаме таков податок каде барем би ја почнале истрагата .

Кој е тој Суд што би се занимавал со таква работа .
Нема конкретна жртва , нема конкретно место локација каде е извршено злоделото .

Ниту еден суд ова не би го прифатил и попрво тие што пред него би испаднале со вакви тврдења ќе ги испрати на психијатриско набљудување ..со право се подрабира .

Ајде да видиме дали може да ископаме уште нешто како би можеле да додефинираме некој работи а со тоа да знаеме што точно би барале – од каде би ја почнале истрагата .

Ајде да видиме уште еднаш подетално за зборот “ Ѕвер”
Што поима библијата .
Вака :
1)-------------------
Нов Завет :
Марко: 1:13 И беше во пустината четириесет дни, искушуван од сатаната. И беше меѓу Ѕверови; и ангели Му служеа.

1 Коринтјани: 15:32 Ако се борев, по човечки, со Ѕверови во Ефес, каква ми е ползата?

Тит: 1:12 Еден од нив, нивен сопствен пророк, има речено: „Критјаните се секогаш лажливи, зли Ѕверови, мрзливи трбуси!”
трбуси-дембели -чкембари

Откровение: 6:8 И видов, и ете, сив коњ, а на оној, кој седеше на него името му беше смрт, и Подземјето идеше по него, и ним им беше дадена власт над четвртина од земјата, да убиваат со меч и со глад и со помор и со дивите Ѕверови на земјата..

Откровение: 13:1 А јас застанав на песокта од морскиот брег. И видов Ѕвер, како излегува од морето, кој имаше десет РОГОВИ

Откровение: 11:7 ”И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие.
13:2 И Ѕверот, што го видов, беше како леопард, и нозете му беа како на мечка, а устата како на лав. И змевот му ја даде својата сила, и својот престол, и ГОЛЕМА ВЛАСТ
13:3 И видов една од неговите ГЛАВИ како да е смртно ранета, но неговата смртоносна рана беше исцелена. И се зачуди сета земја и тргна по Ѕверот,

2) -----------------------
Стар Завет :
Проповедник: 3:18 реков во своето срце: „Луѓето се однесуваат така, што Бог може да покаже какви се навистина, дека се ЕДНИ ЗА ДРУГИ како Ѕверови,”

Пословици: 26:13 Ленивиот вели: „Ѕвер има на патот и лав има по улиците”.

Исаија: 35:9 Таму не ќе има ЛАВ , ниту ЅВЕР ќе поминува таму, туку ќе одат само искупените,

Битие: 6:7 Господ рече: „Ќе ги истребам луѓето што ги создадов од лицето на земјата - од човекот до ѕверот, ползачите и птиците во воздухот - зашто се покајав што ги создадов.”

Проповедник: 3:19 Зашто навистина, кобта на луѓето и ѕверовите е една и иста. Како гинат едните, така гинат и другите; и дишат со еднаков здив, и човекот со ништо не го надминува ѕверот, зашто се е суета.
3:21 Кој знае дали човечкиот дух се искачува горе, а духот на ѕверот слегува долу во земјата?


Објанување :
Глава = центар за управување = команден центар = центар за координација
Рог = цврста непопустлива самоувереност , себе(пре)ценетост ,Може но најчесто нема врска со нарцисоидноста(себевљубеноста)и со надуеноста – зачестено јавно демонстрирање гордост поради достигнат општесвен стаус или богатство итн Рогот е цврст (коска ) како што е самоувереноста , Рогот расте како што расте самоувереноста .-себеценетоста (некој има рог – ги кренал роговите значи неуважува тужи ставови , мислења оти најмогу им верува ги цени и ги наметнува своите )
Змев = Аждаја – безгранична беспотребна ненаситност – алчност
Змија – подлост но и крајна примитивна приземност (најчесто ваквата примитивна приземност ја има кај луѓе кој се уплашени дека ( да не ) ќе умрат од глад .- порано била многу присутна пред појавата на капитализмот и социјализмот но ја има и денес )
Бездна = конечен крај – сигурна неизбежна пропаст .Бездните ги има кај кањоните .Падот во бездна ( без дно - не му се гледа длабочината или е многу голема ) значи сигурна смрт ,конечен крај пропаст .Двата краја на бездната означуваат непомирливи ралики -ставови за кој неможе да се најде никаков компромис .Кога две држави имат непомирливи разлики решението го бараат во војна .

Ѕвер :
Библија недвосмислено јасно разликува :
Во природата и во општествени меѓучовечки односи .

а) Во природата
Лавот го кажува како диво (неприпитомено опасно животно ) но не како ѕвер .
Исаија: 35:9 Таму не ќе има ЛАВ , ниту ЅВЕР
Лавот навистина нее ѕвер оти УБИВА САМО КОЛКУ ДА ПРЕЖИВЕЕ .
Лавот е диво животно опасно по животот на луѓето знае да убие и изеде и човек кога е гладен .
Но Лавот нее ѕвер .убива само кога е гладен и убива толку колку да се најаде дури јадењето го дели со другите лавови .По исклучок лавот може да убие кога брани територија или кога некој ќе се приближи кон меговото потомство -мали лавчиња.
И ајкулата е опасен грабливец - убиец но и таа е диво (водно) животно .Нее ѕвер оти убива -јаде најчесто стари или ранети риби со што станува чистач на морето и јаде колку да се најде ништо повеќе од тоа .

Но
Волкот е Ѕвер .
Лисицата е Ѕвер .
Ѕвер – штетно диво (неприпитомено ) животно кое убива безпотребно прекумерно повеќе отколку што може да изеде за да преживее да не гладува.
За ралика од предаторите како лавот ѕверовите опустошуваат зад себе оставаат пустош.
Не оставаат преживеани .Убиваат се додека има што да се убива.
Убиваат дури и на своја штета .Ако во една планина има само овци волците би ги убиле сите уште првиот пат а потоа и самите би умреле од глад .Исто и лисицата (и ласицата – невестулка ) би ги убила сите кокошки а потоа би умрела од глад .
Има и диви животни како поларната лисица која убива повеќе од што треба но храната – убиените ги копа во замрзнатата земја (во улога на фрижидер ) а потоа преку зимата ги откопува и ги јаде ..значи нее ѕвер .
Ѕверот (волкот) е ШТЕТЕН нерационален убиец -истребувач ловец предатор .

б) во општествени -меѓучовечки односи

Ѕверско однесување кај поединци (психопати или сериски убијци кој вршат мострузни ѕверски убиства) или помасовно во војни означува умноболно -садистичко безпотребно измачување и изживување над цивилно население или заробени војници .Ваквото ѕверско садистичко однесување најчесто има физички карактер (физички повреди , сакатења ,рани кој тешко заздравуваат а понекогаш ваквите умноболни луѓе-ѕверови се изживуваат дури и над мртви тела на луѓе .Но Ѕверското однеување може да има и психолошки карактер – прихолошки терор нанесување душевна-емоционална болка која остава трајни психички последици кај жртвата .Се подразбира дека самото физичко изживување не остава само физички туку и психички последици кај жртвите .

Матеј 7:15 "Чувајте се од лажните пророци кои ви доаѓаат во овча облека, а внатре се ненаситни волци.

Овца – безопасно тревопасно припитомено -домашно животно (не напаѓа не каса ) кое нема природни оружја за одбрана (остри заби силни вилици , канџи , рогови , кљун ) и кое нема брзина (како антилопите на пример )со која може да му избега на било кој предатор или ѕвер што постои во природата

Волкот како ѕвер е наситен со јадење (колку што може да изеде )но е ненаситен на крв , не само што убива додека има што да се убива туку и ги распарчува жртвите дури и кога се мртви но не за да ги јаде .Мирисот од крвта на првата жртва го тера да го изгуби инстиктот за рационално предаторско убивање (колку што треба -да се најаде ) .
Ѕвер -крволочен – нерационален (штетен )предатор ловец убиец

Дела 20:29 Јас знам дека по моето заминување меѓу вас ќе навлезат свирепи волци, кои нема да го штедат стадотo

Свирепи – монструозни .
Леопардот ,Лавот својте жртви -храна ги убиваат со давење или повреди на вратот (кршење )
Волкот не секогаш дочекува жртвата -овцата да умре туку и нанесува тешки повреди така што таа страда се измачува пред да умре .А волкот не ја докрајчува ја остава да умре во агонија .

Свирепоста -монструозноста секогаш има врска соладнокрвноста -безчуствителноста.

ОК
Се е тоа познато ама ѕверства се случувале во секој период од човековата историја .
Што сега треба да тргнеме од Ацтеките кој свирепо жртвувале луѓе , од измачувањата кој ги правела католичката Инквизиција , од нацистички конц логори ,од Советски гулази .
Треба да бараме врска меѓу нив .?
Па барана е безброј пати .Ѕверства се вршени и од поединци психопати и од религии и од идеологии .Вршени се од различни побуди причини во име на различни работи .
Констатирано е дека ѕвесртва се ѕвесратва и дека тие се вршени како такви под ралични изговори било од поединецни било организирани од религии , идологии итн .
Е што сега треба да бараме друга некоја поврзаност помеѓу ваквите ѕверства или само да му ги припишеме (но тоа веќе се прави ) на незнајниот човек ѕвер 666.

Што сме добиле ?
Ништо !
Слепа улица .

Ако одиме така тогаш :
1) жртва-и на злостор
Има многу различни жртви (многу од нив и познати ) кој не сеповрзани на никаков начин меѓу себе .
2) извршител-и на злостор-и
Има многу извршители и наредбодавачи (многу од нив познати ) кој не се поврзани меѓу себе освен по начинот на кој ги вршат ѕверставата оти понекогаш се натпреваруваат меѓу себе во “креативноста “ на ѕверставата
3)место на злосторство -а
Се случувале во различи историски периоди на различни места од цела планета .Ништо не ги поврзува .

Во конкретниот случај истрага нее возможна .Дури и да се прифати конкретно место на злостор тоа таму истрагата и завршува како случај сам за себе .
За многу од конкретните злосторства се веќе темелно истражени и нивните досиеа затворени .Дури и да се додаде некое ново сознание на тие досиеа нема ништо суштински да промени .

Хммм
Ако не го смалиме бројот на жртви кој ќе ги истражуваме како и нивните извршители злосторници-ѕверови а со тоа и бројот на познати места каде се случиле и сето тоа да има некаква реална конкретна поврзаност тогаш .....ништо не сме добиле .Ако не успееме во тоа тогаш ова досие сакале несакале ќе мора да го затвориме како комплетно неуспешно .Истрагата ќе заврши пред воопшто и да започне .

Толку сега за сега .
А понатаму ........идемо даље за исте паре.
23-06-2014, 12:25 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#3

Во потрага по човекот ѕвер 666

-------------------------------- дел 3 (три) ------------

Досега дефиниравме некој работи но сеуште имаме многу магловита претстава за работите од која неможе да се извлечат никакви конкретни заклучоци .

Ајде да видиме пнатаму може ли нешто друго да дознаме да го стесниме кругот на осомничени.

Вака :
Откровение 13:17 и никој да не може НИТУ ДА КУПИ НИТУ ДА ПРОДАДЕ , освен оној што го има белегот, името на ѕверот или бројот на неговото име

Бројот на неговото име како што е познато е 666

СТОП !

Ако никој не може ниту да купува ниту да продава без одобрение тогаш совршено е јасно дека станува збор за тотална контрола целосно контролирано општество познато како ...ТОТАЛИТАРНО ОПШТЕСТВО ( РЕЖИМ )

Е сега ние треба да ги бараме тоталитарните општества а тие се конечни познати .
1)Идеолошки
Нацизмот и Комунизмот (Социјализмот)

2)Религиозни
Ислам
Православие
Католицизам

Значи библија гарантира дека некое од овие тоталитарни општества било (или сеуште е ) под директна контрола на човекот ѕвер 666.

Ајде бе ?
Да ама сите овие се меѓусебно противни .Секое од нив кога било (или е ) тоталитарно не ги поднесувало другите .
Тоа кажува само една работа а таа е дека .........само едно од нив било (или сеуште е ) тоталитарно општество под директна контрола на човекот ѕвер 666 .
Нацизмот може веднаш да отпадне како несомнителен оти не исполнува основен критериум а тоа е да ги лаже народите и да им нуди добри работи да се претставува како светлоносец спасител .Едноставно нацизмот бил еднонационален и никогаш на другите народи не им нудел ништо добро .Уште 30-тите години од минат век Хител во Мојата Борба напишал дека црнците циганите Евреите и Словените се вишак на земјата и предмет на истребување .Да точно направил големи ѕверства арно ама никогаш никого не излажал .Речено сторено тоа за што се залгал тоа иго правел .Има зло ама нема лага го нема лажниот светлоносец

Но кое од нив ?
Ајде уште малку да го стесниме иборот
Има ли траги и како да ги познаеме од конкретното дејствување на татко му на човекот 666 а тоа е сатана -ѓавол
Ако најдеме такви траги тие воедно ќе станат и критериум за селекција на 5-те осомничени тоталитарни општества .

а)
Има ли траги од сатана -ѓавол кој е претставен како Змеј-Аждер кој нели блуе оган а ете огнот како што знаеме остава напоправливи штети -пустош .

Еве :
Матеј 24:15 "И така, кога ќе го видите гнасното ОПУСТОШУВАЊЕ, за кое зборуваше пророкот Даниел, како ВЛАДЕЕ на светото место (кој чита - нека разбере!),

Еремија 48:8 И ке дојде ОПУСТОШИТЕЛ врз секој град, и нема ниеден град да се одржи; ке загине долината и ке запусти рамнината, како што вели Господ.

Еремија 4:20 Зло по зло, целата земја се ОПУСТОШУВА , ненадејно беа соборени шаторите мои, за миг - сениците мо

Плач Еремин 3:47 Ужас и јама, ПУСТОШ и РАЗОРЕНИЕ - тоа е делот наш.

Даниил 8:24 неговата мок ке се зацврсти, иако не со неговата сила; тој ке врши чудни ПУСТОШЕЊА и ке успева, ке дејствува и ке ПОГУБУВА ЈУНАЦИ и НАРОДИ на светиите;

Амос 5:9 Он го заштитува рушителот против силниот, и опустошителот влегува во тврдината.

Исаија 21:2 Страшна глетка ми беше покажата: грабач граби, опустошител опустошува
Исаија 24:1 Ете, Господ ја опустошува земјата и ја прави неплодна; го изменува нејзиниот вид и ги распрснува оние што живеат на неа.
Песна над песни 2:15 Фатете ни ги лисиците, лисичињата, оти тие ги пустошат лозјата, а лозјата ни цутат.

Исаија 1:7 Замјата ви е опуштошена, градовите ви се изгорени со оган; нивите ваши пред ваши очи туѓинци ги јадат; и пустош е, како што запустуваат туѓинци.

Еремија - 44:
2 вака вели Господ Саваот, Бог Израилев: вие ја видовте сета беда, што ја испратив врз Ерусалим и врз сите ГРАДОВИ јудејски; ете, тие се сега ЗАПУСТЕНИ и НИКОЈ НЕ ЖИВЕЕ ВО НИВ

Лука 21:20 "А кога ќе видите дека Ерусалим е опколен од војски, знајте оти е близу неговото ЗАПУСТУВАЊЕ.

Псалми 137:8 Kерко Вавилонска, Опустошителко, блажен е оној, што ке ти врати за делото што ни го направи!

Осија 4:14 Нема да ги казнувам керките ваши кога Блудствуваат, и снаите ваши кога Прељубодејствуваат, оти вие самите сте блудници и со миленици принесувате жртви, а простиот народ гине.

Пустош -испранетост , трајна или долгорочна штетна последица која е непогоност Место кое било опустошено е трајно или долгорочно непогодно за живеење на луѓето .Огромни човечки или материјални штети -Загуби кој се ненадоместливи за (не) извесен временски период

Запустување – долгорочно необновување , неодржување , немање било каков развој
Блуд = Промискуитет – често менување на (сексуални )партнери .Под блуд често пати библиа подразбира кога некој народ често менува сојузници или често менува верувања -религиозна убеденост и практикување.Необврзувачи сојуз – промискуитетот е необврзувачи секс кој воопшто и непоима верност (приврзаност ) кон било кого .
Прељубодејство – Швалерисување – незналјна (или знајна ) изневерена доверба – изиграна довеба -верност .

Значи бараме тотелитарно општество каде владее(ла) пустош и запсутување .
Според овие критериуми :

-Социјализмот (комунизмот ) не исполнува услов бидејќи се распадна на мирен начин и не остави ниту пустош ниту запустување .Како таков развој имаше ( најмногу со поткраднување од Западот) но и сите дотогашни изградени и постојни работи ги одржуваше .Реално нема пустош нема запустување .Е сега многу ми е малку ми е небило колку на Запад.е да де да ано ама ако збориме реално немаше пустош ниту запустување.

-Православието кое секогаш тежнее да содаде тоталитарно општество а најпознатото е Византија сите податоци кажуваат ДА имало цело време и пустош и запустување .1000 години колку трале цело време се распаѓало ниту имало некаков развој ниту имало некакво одржување на веќе постоечкото .А Византија наследила од Римјаните 1000 градови со водоводи со патишта го прекрасни градови со јавни купатила со чудесии .Но освен што се граделе цркви ништо друго не се правело ,Ниту имало некаков (барем еден новитет за тие 1000 години) ниту пак тоа што го имало се обновувало и одржувало .Ама баш ништо ......само пустош и запустување.
И денес кога Православието е на власт во сите бивши комунистички земји имаме тоталитарни општества и повторно сегде владее пустош и запустување .(нее само кај нас во македонија)

-Ислам кога се појавил ја освојувал Визанитија за на крајот целосно да ја освои .Не само што не оставал пустош туку веднаш се равиле сите науки од антиката Имало и развој се појавиле големи новитети во математиката во астрониомија во медицината дури вршеле хируршки интервенции (во калифатот во Шпанија )итн.Исламот наследил огромна запсутеност од Византија но веднаш обновил огромен дел од запустеното Водоводи јавни чешми , патишта итн. Денес исламот е таков каков што е но се до крајот на Отоманската империја реално ниту опустошувал ниту запустувал .
-Католицизам 10 век и пустошел и опустувал во огранични мерки не толку слободно како праволсвието После 10 век имало извесен развој .Никогаш не обновувало не одржувало нешто посточко .Тоа го направил дури капитализмот .б) Ајде да видиме за човекот ѕвер 666 синот на гибелта -погубувањето -пропаста -Поморот

Исаија 59:7 Нозете нивни трчаат кон зло, брзаат да пролеваат невина крв; мислите нивни - се мисли нечесни; по патеките нивни - опустошување и погибел.

Езекил 14:21 Зашто така вели Господ Бог: "Ако и четирите мои тешки поразии - мечот и гладот, лутите sверови и ПОМОРОТ - би ги пратил врз Ерусалим за да истребуваат во него лу е и добиток,

Помор – големо масовно изумирање -одумирање

4 Мојсеева 25:9 А умрените од ПОМОР беа дваесет и четири иљади.

2 Мојсеева 9:
13 Потоа му рече Господ на Мојсеја: "Стани утре рано и излези пред Фараонот и речи му: ‘Еве што вели Господ, Бог на Евреите: пушти го народот Мој, да Ми послужи,
14 оти овој пат ке ги пуштам сите зла, за да познаеш дека нема друг како што сум Јас на целата земја.
15 Оти сега, ако ја пружам Својата рака, ке те поразам тебе и народот твој со ПОМОР , така што ке се истребите од земјата.


4 Мојсеева 16:47 И зеде Арон, како што рече Мојсеј, и се најде кај народот, и ете почна Помор меѓу народот.

4 Мојсеева 16:49 Изумреа од Поморот четиринаесет иљади и седумстотини души, освен умрените по делото на Кореја.

Амос 4:10 Ви пракав ПОМОР , како египетскиот,

Псалми -44:
(ПСАЛМ 43)

1 Боже, со ушите наши чувме, а татковците наши ни раскажуваа за делото што си го направил во нивните дни, во деновите древни.
2 Ти со Твојата рака си истребил народи, а нив си ги населил; си поразил луѓе и си ги изгонил;
3 бидејки тие НЕ СО МЕЧ ЈА ПРИДОБИЈА ЗЕМЈАТА , и нивните мишки не ги спасиле, туку Твојата десница и Твојата мишка и светлината на Твоето лице, зашто Ти беа по воља.

Еремија - 44:

7 А сега, вака вели Господ, Бог Саваот, Бог Израилев: зошто го вршите тоа големо зло на душите свои, истребувајки ги поме у себе мажите и жените, возрасните, децата и младинците во Јудеја, за да не оставите остаток, па,
8 бидејки Ме разгневувате со делата на рацете свои, со кадењето пред други богови во земјата Египетска, каде што дојдовте да живеете, та да се ПОГУБИТЕ САМИТЕ СЕБЕ и да станете за проклетство и укор кај сите народи по земјата?

Даниел - 8:
23 А кон крајот на царството нивно кога отстапниците ке ја исполнат мерката на своите беззаконија, ке се издигне еден цар БЕСРАМЕН И ИСКУСЕН ВО СПЕТКАРЕЊЕ;
24 неговата мок ке се зацврсти, иако не со неговата сила; тој ке врши чудни пустошења и ке успева, ке дејствува и ке ПОГУБУВА ЈУНАЦИ И НАРОДИ на светиите;
25 со умот негов ке напредува и сплеткарството во раката негова; во срцето ке се возгордее и во МИРНО ВРЕМЕ ЌЕ ПОГУБИ МНОЗИНА ; тој ке се крене против Кнезот над кнезовите, но ке биде победен - не со рака.

Исус Навин 24:13 .. И ВИ ДАДЕ земја, за која вие не сте се труделе, и градови што не сте ги граделе, и вие живеете во нив; и лозја и маслини, кои не сте ги саделе, а јадете плодови."

МУДРОСТ СОЛОМОНОВА 12
Постепено казнување на Хананците
2-Затоа постепено ги изобличуваш оние што се заблудиле и, напомнувајќи им во што згрешиле, ги вразумуваш, та, откако ќе отстапат од злото, да поверуваат во Тебе, Господи.
3-И така, откако ги намрази древните жители на Твојата света земја,
4-кои вршеа одбивни дела на вражање и идолски жртвувања,
5-бездушни убијци на деца, на жртвени гозби кои јадат утроби од човечко тело и крв на тајни собранија,
6-и родителите, кои убиваа беспомошни души, одлучи да ги погубиш со рацете на татковците наши,
7-та, земјата, што Ти е најдрага одда ги прими достојните жители од чедата Божји.
8-Но и нив, како луѓе, Ти ги поштеди откако им испрати стршени, како претходница на Твојата војска, за да ги ИСТРЕБИШ МАЛКУ ПО МАЛКУ
9-Иако за Тебе не беше невозможно грешниците да им ги потчиниш на праведниците, или да ги истребиш со страшни Ѕверови или со збор страшен одеднаш,
10-но Ти, казнувајќи ги ПОСТЕПЕНО, време за покајание им даваше, иако добро знаеше дека е тоа лукав пород и дека ЗЛОТО ИМ Е ВРОДЕНО и дека нивната мисла никогаш нема да се измени.
11-Семето нивно уште од почеток беше проколнато; и не од страв пред некого ги остави неказнети за гревовите нивни.
12-Зашто кој ќе Ти рече: ,Што направи Ти?" Или, кој ќе се противстави на Твојот суд? Или, Кој ќе Те обвини што си погубил народи кои си ги создал Ти? 2

Исус Навин 24:20 Ако Го оставите Бога и им служите на ту и богови, Он ке ИСПРАТИ на вас зло и ке ве истреби, место да ви направи добро.
Захарија - 11:9 Тогаш ке речам: нема да ве пасам; онаа што умира, нека умре, и која загинува, нека загине; и тие, пак, што ке останат НЕКА СЕ ИЗЕДАТ една со друга.
Исаија: 3:9 Нивното лице сведочи против нив, го разгласуваат својот грев како Содом и не го кријат, тешко им ним, САМИ и спремаат Пропаст.

СТОП
СТОП
СТОП
Јасно е дека тука си имаме работа со народи кај кој има необјаснив помор – забрзано одумирање за кое нема објаснување .Народи кој имаат проблем со НАТАЛИТЕТОТ.
СПОРЕД ОВОЈ КРИТЕРИУМ :
-Социјализмот немаше проблем со наталитетот
-Исламот нема проблем со наталитетот
-Католицизмот имал до 6 – 7 век но од 10 век веќе немало проблем со наталитетот
-Правослевие --- цело време имало проблем со наталитетот. Народите во Римската империја од 2 - 3 век почнале да одумираат на балканот целосно одумреле до 6 -7 век .Тие народи кој потпаднале под Ислам веќе никогаш немале проблем со наталитетот .Нашите Словенски предци кој не го прифаќале Православието никогаш немале проблем со наталитетот иако цело време војувале имале човечки згуби .Од кога им било спопикано православието од 10 век веќе почнале да имаат проблеми а во 13 век масовно одумирале .Во последен момент дошле Османлиските ослободители го сузбиле Правослевието и повторно нашите Словенски предци немале проблем со наталитетот .Денес кога Православието е на ВЛАСТ повторно имаме ПОМОР масовно забрзано одумирање и на македонскиот и на сите народи на кој им е спопикано Православието значи има проблем со наталитетот
Имаме :
Неразјаснето одумирање на народите во Римската империја во 2- 3век кога православието баш и не било на Власт
Потоа изумирањата продолжиле до 6-7век кога Православието било на Власт
Потоа нашите Словенски предци чие одимрање се совпаѓа токму со времето кога им било спопикано православието
Потоа време денешно кога повторно има одумирање на денешните Словенски народи а православието е повторно на Власт

Еве :

Падот на империјата - Византиската лекција (5)види од 5 и 48 до 08 и 06 минута
Тоа што им се случило на античките народи на Балканот во 13 век им се случувало и на нашите предци Малку фалело и тие да станат антички-изумрени народи .Во последен момент исламот ги спасил од целосно истребување .


Македонците решија: Време е да исчезнеме!

јуни 13, 2014

За прв пат откако се собираат податоците од 1948 година, во 2013 година етничките Македонци се под 50 отсто во родените, покажуваат податоците од Државниот Завод за статистика.

Според податоците, во 2013 година, според припадноста кон етничката заедница на мајката и таткото родени се 11.603 Македонци, 7. 488 Албанци, 1.080 Турци, 1226 Роми итн. Од друга страна во 2013 година починале 14.213 Македонци, што е речиси за 3.000 повеќе од родените. Истата година, статистиките покажуваат дека починале, 3.230 Албанци, што е повеќе од половина помалку од 7.488 родени припадници на овој етникум.
http://brif.mk/?p=153577

Балканските народи изумираат
Според најновите статистички податоци речиси сите балкански земји рапидно го губат населението како резултат на намалениот наталитет и преселувањето во богатите западни земји.
Соседна Србија, во просек, секоја година губи по 30.000 жители. Во слична состојба е и БиХ, па дури и Хрватска од која сѐ повеќе си заминуваат претежно млади луѓе. Во Албанија, Косово и во Црна Гора природниот наталитет е позитивен, но и таму има масовни иселување, а поради тоа вкупната бројка на жители се намалува.
Убедливо најлоша е сликата во Романија од каде што за десет години „исчезнале“ 2.600.000 луѓе. Единствено во Словенија има и позитивен природен наталитет и секоја година повеќе луѓе се населуваат отколку што си заминуваат.
http://www.plusinfo.mk/vest/53177/Balkan...-izumiraat

Е
Е а тоа ако некој се сомнева дека денес Православието е на Власт еве му ДОКАЗИ :
1) -----------------

весник Време 1 декември 2008

ЦРКОВНИТЕ ЕПАРХИИ ЌЕ СТАНАТ НАЈГОЛЕМИ ФЕУДАЛЦИ
МПЦ тежи од недвижнини

Наталија Томовска

Македонската православна црква до следната година ќе стане сопственик на ПОВЕЌЕ ОД ОСУМ ОТСТО ОД ВКУПНАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА. Со повеќе од 20.000 хектари земјоделско земјиште, пасишта и шуми, кои треба да и бидат вратени со постапката за денационализација, епархиите на МПЦ ќе станат најголеми земјосопственици во Македонија. Освен тоа, седумте епархии на МПЦ, кои се самостојни правни субјекти, ќе добијат голем број дуќани и градежни парцели кои пред 1946 година биле во нивна сопственост, а им биле одземени со тогашниот закон за денационализација. Со тој закон на црквите им биле одземани по 90 отсто од имотите, а само десет отсто им биле оставени на користење. За оние делови од земјиштата каде меѓувреме се изградени деловни или станбени објекти, Црквата ќе добие обесштетување во државни обврзници. Таков е случајот со имотот на црквата „Света Богородица“ во централното подрачје на Битола и имотот на „Свети Константин и Елена“ на кој е изграден Градскиот трговски центар во Скопје. Од епархиите велат дека дел од имотите на Црквите се веќе вратени. На Скопската епархија, која има побарување за денационализација на црковен имот со вкупна површина од 8.000 хектари, досега и се вратени 4.000 хектари. –

2)-----------------------

нова македонија 6-8 декември 2008


МПЦ- духовен храм или акционерско друштво? Македонската православна црква нема законски пречки да ТРГУВА НА БЕРЗАТА и да биде основач и содружник во ПРИВАТНИ ФИРМИ, но главен фактор во случајот со хотелот „Изгрев“ има моралниот аспект и начинот на кој се вршени трансакциите. Вака познавачите го толкуваат последниот чекор на Македонската православна црква, односно на скопската епархија, која вторпат со кредит од Тутунска банка го купи струшкиот хотел „Изгрев“, откако за истиот објект биле земени три кредити. Ова, според познавачите повеќе изгледа дека МПЦ е акционерско друштво оформено за правење пари и ширење бизниси отколку на здружение на граѓани, како што се води во регистарот на Управата за јавни приходи.
3)-------------

Кекеневоски ги повикува црковните великодостојници да го поддржат Иванов со своите граѓански имиња
„Вообичаено државата се мешала во работата на црквата, но кај нас црковните лица почнаа јавно да се мешаат во политиката. Владиците АГАТАНГЕЛ и ПИМЕН дадоа усмена согласност на иницијативата за кандидатурата за втор мандат на Претседателот Иванов, но не се потпишаа.!!! Јавно го прашувам АРХИЕПИСКОПОТ ОХРИДСКИ и МАКЕДОНСКИ г.г СТЕФАН, дали го опрадува овој гест на двајцата владици?. Доколку се обиде да ми одговори дека тоа го направиле како граѓани на оваа држава, тогаш би го замолил да им каже да ја повлечат поддршката под нивното црковно име и титула и истата да ја дадат со нивното нивното родено име и презиме: АТАНАС СТАНКОВСКИ и СОТИР ИЛИЕВСКИ“ – вели професорот Јове Кекеновски во својата реакција.
http://libertas.mk/кекеневоски-ги-повику...овните-ве/

4)-----------------
Или барањето на Заев да се престане со пракса од 2006 година МПЦ тајно -јавно да учествува на сите избори во име на ДПМНЕ
Како ВЕРНИК упатувам порака до црковните служители кои ги претвораат Богослужбите во предизборна ПОЛИТИЧКА ПРОПАГАНДА , дека нема ништо христијанско во злоупотребата на Црквата во агитирачки цели.
http://libertas.mk/видео-заев-груевски-с...њето-со-п/
5)
31 мар 2014
ТАЕН БИЗНИС!?
- Ние сме јавна институција, но ние НЕ СМЕ ДАНОЧНИ ОБВРЗНИЦИ . Тоа се приходи од донации и нема потреба од транспарентност. Нема потреба таква обврска како транспарентност да постои. Според канонот, според црковната терминологија, архиепископот е венчан со црквата и сѐ што остварува за тоа време ѝ го остава на црквата. А извештај за нашите приходи ние си даваме пред органите на црквата, кои се надлежни за тоа – вели Бобан Митевски, шеф на кабинетот на архиепископот Стефан.
http://fokus.mk/da-ne-prashuvame-za-pari...-e-n-fati/

ЈАСНО Е !
Во Македонија ВЛАДЕЕ Црковна олигархија .
Зошто ?
Зарди ова :
1
Затоа што најбогатата бизнис корпорација МПЦ воедно е и најголем неплаќач на даноци
плус нелојална конкуренција на чесните бизнисмени
2)
Во секое време може да направи деструкција на економијата
3)
Во секое време може да направи политичка деструкција
И цело време тоа и го прави од 2006 година .Толку богата корпорација може да го купи целото гласачко тело да формира партија да победи или порази било кого во политиката.

Нема сомнеж дека Православето е на власт во сите бивши комунистички земји .
И :
Сите имаат проблем со наталитетот масовно одумираат
Сите имаат проблем со развојот кој воопшто го нема
Сите помалку или повеќе се тоталитарни иако најмногу имаат забегано Македонија Русија и Белорусија
Ние зборуваме за Црковна -Православна -Олигархија -ВЛАСТ .

Е сега :
Има уште една подударност :

Македончето вика
Синдром на самоуништување а испаѓа синдромот започнал токму во времето кога му било спопикано Православието пред 11 векови
Кубурот нешто непукал а кубурот уствари престанал да пука точно во времето кога му било спопикано Православието пред 11 векови (како бе кај Комунистите-атеисти цело време пукал )
Уствари кубурот не пукал ниту кај Српче ниту кај Бугарче ниту кај словенските изроди кој се нарекле Грци .Реално почнал да пука во почеток на 19 век од победите на Наполеон кога капитализмот станал доминантен ситем во Европа па така само со помош на една или повеќе сили успеале да се ослобаодат од Османлиските ослободители кој претходно ги спасиле од самоуништување .Инаку историјата кажува дека нешто небиле незадоволни од османлиското владеење и немале намера да создаваат држави .

Денес повторно Словенските народи на кој им е спопикано Православието одумираат .
Османлиските ослободители ги нема .Православието изгледа овој пат ќе си ја заврши започнатата работа ќе ги испрати засекогаш ....
Сума сумарум:
Православието ги исполнува сите можни критериуми.
Следниот пат ќе треба да се објасни
1)дали има и ако постои каква е врската на Православието со одумирањето на народите на кој им е спопикано
2)Зошто кај католицизмот нема пример од необјасниво одумрање на народите после 10 век(имало во 13 век од зараза ама тоа е објасниво )
3)Зошто Словенските народи почнале да одумираат баш од моментот кога им било спопикано Православието а наталитетно почнале да закрепнуват од моментот кога дошле Османлиските ослободители .
Бидејќи :
Ако постои и докажеме дека навистина сето тоа нее случајно туку си има свое логично објаснување тогаш ќе можеме да составиме психолошки профил -психоробот на личностите кој се кријат зад мантиите во Православието а и дека тоа е всушност ЕДЕН ИСТ ТИП НА ЛИЧНОСТИ тогаш и сега .
Ако тоа може да се направи тогаш нема да биде проблем да се најде (да се состави прифил ) и на синчето ѕвер 666 оти каде е таткото таму е и синчето дегенерик .А со тоа всушност ќе дојдеме до одговорот на прашањето : кој ја срушил и кога Римската империја .Кој е рушачот .
Зошто е ова битно ? Па битно е бидејќи секогаш кога читаш историја наидуваш на една иста реченица .......”но тогаш народот и државата ОСЛАБЕЛЕ и пропаднале......”
Како слабее -ослабува еден народ и држава .Што прават ? Држат строги диети па стануваат анорексични .Стварно како слебее еден народ и држава и кој е критичниот момент од кога почнуваа тоа слабеење .Оти тој ( тие ) кој ја ослабеле Римската империја го донеле и православето на власт .А тој (тие) се всушност ...човекот ѕвер 666.
Толку за сега .
А потоа ....идемо даље за сите паре.25-06-2014, 05:41 PM
Reply