Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Газдите организираат прослава на плоштад
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 466
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Газдите организираат прослава на плоштад

Владата на Социјалистичка Република Бивша Комунистичка Југославија донесе одлука газдите да ги испраќаат работниците на годишен одмор .
Се очекува наскоро да се донесе одлука за исплата и на хранарина и превоз како и делење вишоци .

Еве :

По 8.500 денари од следниот месец за секој вработен во приватна фирма

Од една до четири илјади евра казна за работодавачите кои нема да поделат К-15. Од први јули стартува исплатата на регресот за годишен одмор.

Сопствениците на приватни компании до крајот на годинава на сметките на своите вработени треба да им префрлат најмалку 40 отсто од бруто исплатените плати во последните три месеци или околу 8 501 денари

http://denesen.mk/web/?p=267423

По повод ваквата радосна вест газдите прават прослава на плошатадот .Па то jе општо славље, делириум , лудница , фанта шоката . Газдите и работниците заедно прославуваат па то вије се Ужичко коло па то ори се пјесма “друже Тито ми ти се кунемо “
Пред малку беше прочитана поздравната телеграма од другарот Путин кој го обнавља Саветсќио Савез .Еве у мометов со штафетната палка дотрчуе господинот Смрдосав Кременадлович и му ја предава на маршалот Будалетина Груевски .До него е и аѓутантот од КГБ Сашо Мијалков.
Па је општо славље , дилириум , фанта шоката .Величенствената атмосфера ја надополнуваат гомноскоците од Вардар . Тука се и првоборците од НОБ .
Еве денес Нашата Редакција направи едно интервју со еден од учесниците првоборци од НОБ кој лично се познавал со другарот Тито и евоцираше спомени од тие средби со Тито .

k 15 Цацко и Тито


Еве тука се (де) генерациите из 50 и неке кој се колнеа на другарот Тито и си го исполнија ветувањето .

Рачунајте на нас

Фанта шоката делируим општо славље на плоштад почитувани .

Селаните поради презафатеност со земјоделските работи неможеа да присуствуваат на оваа прослава но и тие ја поздравија на свој начин
Еве што изјавија пред нашата камера

K-15 - To treba da se ubie

Фанта шоката делируим општо славље на плоштад почитувани .
Али и Тачи одиграа шота во знак на брацко единцко .Комититите и Балистите со крампоите и лопатите после свеченото дефиле веднаш ќе заминат на радна акција у циљу обнове и развоја наше земље.
Тука е и газдата на транспортното предузече “распад комерц” кој треба да ги превезе работниците и нивните семејства до одморалиштето. Работниците и нивните семејства ќе одмараат во единственото неприватизирано одморалиште .Имено станува збор за екстра делукс хотел со толку мнoгу ѕвездички колу што можеш сам да си ги изброиш познат под романтичниот назив “ под ведро небо” .Се очекува да пристигне и неговото блаженство гг Стефан кој треба благопријатно да го благослови патувањето на работниците и нивните семејства до одморалиштето .
И ондак то .....

12-06-2014, 11:02 PM
Reply