Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НАД 4500 ПОЛИТИЧКИ ЛИКВИДАЦИИ ИЗВРШИЛЕ СРБОКУМНИСТИТЕ ??!!!
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ЕКСКЛУЗИВНО ДОСИЕ – ЛИКВИДАЦИЈАТА НА КОСТА СОЛЕВ РАЦИН И НАД 4500 ПОЛИТИЧКИ ЛИКВИДАЦИИ !!!


[Image: RACIN.jpg]
Смрта на Коста Солев Рацин на Лопушник ,Кичевско , за многунумина, се до пред една година ,или поточно по 71 година од неговото ликвидирање од страна ОЗНА(Организација за заштита на народот),како и сценариото подговтвено од најблиските соработници на Рацин и денес ќе остане во незаборав ако ова не го го напишеме објавиме . Треба да знаеме,да го почитуваме и продолжиме делото на Рацин и неговите истомисленици.

Убиството на Коста Солев рацин, не е повеќе мистерија, како и убиствата по наредба на ОЗНА и УДБА, но и убиствата во време на независна Македонија.Официјално Коста Солев Рацин, загинал на 13 Јуни 1943 година ,кога добил наредба да се врати во базата на Лопушник, при тоа верувале или не , во наредбата која му била издадена за враќање во азата во Лопушник,му било наредено со себе да понесе и мал казан со грав, наводно како храна за партизаните во базата во лопушник.Кога Рацин се приближил до базата, бил погоден од куршумот на Мино Минов,покасно Миносвски, партизан, подоцна соработник на тајните југословенски служби. Рацин бил ранет на Лопушник , каде и починал.Иако имало време да се однесе до партизанската болница ,раководството не превзело ништо за негов транспорт до партизанската болница. Години наназад кодошите и предавниците на македонскиот народ го читаат истио говор на споменикот на Коста Солев Рацин во Лопушник ,но, не замајуваат со лага на УДБА, дека Коста Солев Рациен е убиен од Бугарите?Бил демек наглув , не ја слушнал наредбата од страна на стражата ,која е таа стража во самата база на Лопушник,слободна територија,згора на тоа рацин одлично свирел на Тамбура, а имал и доличен мелозвучен глас?!
Дали сме должни да молчиме дека Рацин беше убиен поради тоа што сакаше самостојна македонска држава раководена од разумни луге како Ченто,Брашнаров,Полежиноски,Карангелески и други?!

Но желбата на вечниот бунтовник Коста Солев Рацин не се оствари , токму поради македонските кукавици ,кои побрзаа да го снесат своето кукавичко јајце во Белград, од каде добиваа унапредувања и привилегии за себе и за своите синови и ќерки,кои денес ја уништуваат и пустошат Македонија и работат да го иселат народот од својата татковина.За она што го дознавме за Рацин, по архивот на ОЗНА и УДБА се вели, дека Коста Солев рацин е ликвидиран поради промакедонски ставови застапени во паризанското движење ,но и поемата „Сандански“.Тој ракопис „Сандански“ до ден денес не е пронајден, како и многу пишани материјали, картички и торбата на Рацин. Најголем дел од материјалите од Рацин ги собрал Славко Јанески, по наредба на тогашната ОЗНА.

Во убиството на Коста Солев Рацин, покрај ликвидаторот Мино Минов(Миновски), замешани се наредбодавателите, Светозар Вукмановиќ –Темпо, Данило Капетановиќ и Злате Тренески .Злате тренески е татко на денешниот Амбасадро во Нато ,Мартин Тренски .(Митре-Сталин) Тренески,можеби ова Ви е чудно, но првото име на Мартин Тренески ,крстено име е СТАЛИН,ЗА САМО ПОСЛЕ ДВЕ ГОДИНИ ЗА ВРЕМЕ НА РЕЗОЛУЦИЈАТА НА ИНФОРБИРОТО ГО ПРЕКРСТУВААТ ВО МИТРЕ ,ЗА НА КРАЈ ,ТРЕТА СРЕЌА ,МАРТИН!!!!. Покрај заслугите кои ги добива Злате Тренески од Удба ,најголеми заслуги доби и Мартин Тренески , кој си го сменил името од Сталин,Митре во Мартин. Човекот е гениј ,тој има сменето најмногу амбасадорски и конзулски места, можеби исто онака како што ги менувал своите имина низ историјата?!

Последно е сведочењето на Мино Мино(в)ски човекот кој стрелаше на Рацин, но и неколку изјави кои се дадени во врска со политичкиот атентат на Рацин. Тој вели дека тука дошле неколку партизани ,меѓу кои и Крсте Црвенкоски ,Пецо Чинго, Митре Инeдески. Вмешаноста на Добривое Радосављевиќ, Цветко Узуноски-Абаз и на Страхил Гигов, додава сигурност дека се работи за политички атентат, а изјавите дека Рацин е наглув и дека поседувал оружје се многу сомнителни.Тука треба да споменеме дека Рацин е исклучен од КПЈ во тој период, затоа што неколку пати имал големи препирки со Темпо,Абаз, и неколку дргуи антимакедонисти, затоа што Рацин ја застапувал идејата за самостојна и независна Македонија . Денес со сигурност се знае кој е наредбодавателот и за убиството на Коста Рацин, потоа на Кузман Јосифовски Питу, наредба за апсење и политичка ликвидација на Ченто, Брашнаров, Пирузе, Карангелески(тема која ја обработивме во Досие Карангелески, дедо Михаил и уште над 4500 политички затвореници во Македонија.Жално е да денес , следбениците на егзекутерите на Македонштината , ја кројат нашата политичка , народна судбина , даваат подршки на поедини политички опции, прилагодливи за секој режим , едноставно бртсвото на Удбашите и ден денешен ја крои судбината на Македонија.

ПРОДОЛЖУВА
31-03-2014, 11:36 PM
Reply