Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
И царот Душан бил бугарин!?
Author Message
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#1

Абе и царот Душан бил бугарин, што ке праиме сега?!

Stephen Uroš IV Dušan of Serbia

Uroš IV Dušan was the eldest son of King Uroš III of Dečani and Theodora Smilets, the daughter of emperor Smilets of Bulgaria.

Name, epithets and titles

He was titled Young King as heir apparent on January 6, 1322, and was entitled the rule of Zeta, thus he was "King of Zeta". In 1331, he succeeded his father as "King of all Serbian and Maritime Lands". In 1343, his title was "King of Serbia, Greeks, Albania and the coast". In 1345 he began calling himself tsar, Emperor, and in the of 1345 he proclaimed himself "Emperor of Serbs and Romans". On April 16, 1346, he was crowned Emperor of Serbs and Romans (Greeks). This title was soon enlarged into "Emperor and Autocrat of the Serbs and Greeks, the Bulgarians and Albanians".[1][32][33]

His epithet Silni (Силни) is translated into the Mighty,[34] but also the Great,[35] the Powerful[36] or the Strong.[37]

In Serbian epic poetry he is referred to as "Car Stjepane".

http://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Uro..._of_Serbia

Car Dušan (1308-1355)

Po osvajanju velikih vizantijskih teritorija Stefan Dušan se 1345. proglasio za cara Srba, Grka i Bugara, a Srpsku crkvu je sa ranga Arhiepiskopije uzdigao na rang Patrijaršije.

http://www.srbija.travel/o-srbiji/ljudi/car-dusan/

(This post was last modified: 06-02-2014, 10:02 AM by veritas.)
06-02-2014, 10:01 AM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#2

Според Атанасовски, пак, работите се поинакви и понеповолни за Македонија.

- Царот Душан дури наложил и да се намали територијата на Охридската архиепископија и да се скрати само на Охрид и околината - тврди Атанасовски.

Инаку, според српските историчари, Стефан Урош Четврти, познат и како Стефан Силниот (1308-1355 г.), е српски средновековен крал и прв српски цар. Тој значајно ги проширил границите на српската држава кон југ, сѐ до Коринтскиот Залив, искористувајќи ги внатрешните безредија во Византија. По освојувањето на големите византиски територии, Душан во 1345 година се прогласил, како што велат српските историчари, за цар на Србите, Грците и на Бугарите, а српската црква од ранг на архиепископија ја подигнал на ранг на патријаршија, а потоа првиот српски патријарх Јонакие во 1346 година го крунисал во Скопје.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=23044
20-02-2014, 09:02 PM
Reply