Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
“Македонска нација“ шири фалшификации
Author Message
Tempo Offline
Junior Member
**

Posts: 30
Joined: Jan 2014
Reputation: 3
#21

Мегу другото яс сметам дека во бугарската држава имало два основни центара на бугаризация и тоа се били Преслав и Охрид -првиот бил столица и центар на книжевна школа, а вториот бил центар на книжевна школа. И бугарскиот кнез Борис ич не е бил глупав точно таму да ги основе книжевните училишта. Зато што во Македония се бил заселил Кубер. Лично яс сметам дека така наречените прабугари сборували на словенски язик кога дошле тука и тоа е бил источнословенски язик за разлика от заварените словени тука. Овай язик се трансформирал во днешните источни бугарски диалекти и во денешните македонски диалекти. Тие диалекти се доста различни от местните словенски диалекти какви се шопскиот и торлачкиот и за тоа е доста полесно шопи и торлаци да се србизират отколку македонци. Сепак без србски телевизии и весници македонците много трудно учеле падежи, лексиката не е толку трудна. А зошто мислам дека прабугарите зборували словенски -па зато што армията им по патот до тука трпела големи загуби от хазари и други и се заполнувала со словени кои лесно го примиле етнонимот но далеко потрудно прабугарскиот язик кой се говорел сигурно само от некои от аристокрацията. И кога дошле тука ептем се словенизирале и столиците биле Плиска и Преслав, а не Булгар или нешто слично.Така да сметам дека точно Североизточна Бугария и Македония се огништата на бугарштината. Ако не беше се Кубер заселил во Македония и Борис не беше основал книжевна школа таму штеше да се сборуват преходни диалекти како шопскиот и торлачкиот ,а не чисто бугарски кои дефакто ви го запазиле идентитетот и спречиле српската асимилация през 1918-1940. Моравците поради близостта на язиците многу побрзо се асимилирани отколку македонците. Но като не сакате сега да бидете бугари какви што се биле вашите предци и то единиот од двата центара на бугарите морате да се самопонизите до некакви безписмени и неграмотни аморфни козари, единствените словенски племиня останале до 20 тиот век, сите други словени уште преди наймалку 1000 години примиле етнонимот на собствените си држави,специално тие на Балканот -бугари, срби и хрвати.
(This post was last modified: 29-01-2014, 12:53 PM by Tempo.)
29-01-2014, 12:51 PM
Reply
Tempo Offline
Junior Member
**

Posts: 30
Joined: Jan 2014
Reputation: 3
#22

И тие етноними биле:
Бугарин во оригинал болгар "много племиня" превод од чис турски.
Србин от серви демек робови на латински.
Хрват не знам от дека е а и не ме интересира посебно.
Македонец -планинец, висок човек-грчки сбор.
Но понеже тие вистински значения не се героични ниту чисто србски, бугарски или македонски очигледниото им потекло се негира со найгнасни лаги от сите официални историографии.
Македонците не биле грци айде бре Филип на словенски значи Коньолуб демек човек кой обича конйе, Александар значи щит за маже или на маже и т.н. Бугарските лаги се дека дошле 2 милиона прабугари ебаго и преселбата карванот от магариня мора да е бил наймалку од Киев до Кавала, а србите биле некакво посебан и героичен народ ,а не инструмент на визнатийската политика да го противопостави на другиот голем словенски народ а именно бугарскиот и во двобой да се омаломощат наместо да унищат константинопол и камен врез камен да не остане от империята на злото и сега да има една држава голема барем колко Полска со еден язик и еден народ. Исторички опропастена златна шанса безвозвратно загубена дури со фактот дека мнозинството словени сега се грчки, турски и романски асимиланти. Югославия беше мртво родена врез србскиот национализам и затоа и се разпадна яс не сум югоносталгик, яс жалим дека сите потомци на словени тука си го затрихме шансот да бидеме значима европскла и светска сила и сега сме едни маргинали.
29-01-2014, 03:00 PM
Reply
Tempo Offline
Junior Member
**

Posts: 30
Joined: Jan 2014
Reputation: 3
#23

Айде ако не сум во право некой бугарин да ми преведе што значи болгар на днешен бугарски или некой србин што значи серви на днешен српски или некой македонски македонец да ми преведе што значи македон на днешен македонски. Безспорно тоа се едни чужди сборови од чужди язици.Римско -византийска политика "Дели и владай" но од толко грчки мозок и нив ги завладеа турците едно ништо и никакво племинце кайъ. Ако имаше мокна словенска држава врз целиот Балкан турците никогаш немаше да пристапат тука. Кой ги сопре во Европа -австрийците со мозок и укрепени градови ама без полската словенска войска и тие штеа сега да сборуват со сборови како муабет и т.н.
29-01-2014, 03:22 PM
Reply
Tempo Offline
Junior Member
**

Posts: 30
Joined: Jan 2014
Reputation: 3
#24

Ете и една песна од книгата на бракя Миладинови тие незнам од кое словенско македонско племинйе се биле но лирическиот херой или поточно хероиня на песната се окажува не команч, зулус или драгович а некоя си Велика коя била бугарка явно од малобройното бугарско малцинство што живеело кай македонските неизвестни на никой друг освен македонските историчари след 1944-та година несвестни словенски племиня во 19 тиот век. Море да беа сите неграмотни лесно да би било ,а они пишале, пишале па се не сопреле огин да ги изгори бугараши йедни.


29-01-2014, 07:16 PM
Reply