Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВЛАДЕ МИЛЧИН, ЧОВЕКОТ КОЈ ЈА ПОПРЕЧУВА ДЕМОКРАТИЗАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

За Владе Милчин и неговата фондација "СОРОС" има неколку теми на форумов, но сепак решив од текстот на Денесоски да отворам нова тема, причината за тоа е што имам чувство дека оваа интересно да се следи.
Quote:
ДОСИЕ-МИЛЧИН И СОРОС ЈА СОЗДАДОЈА НОВИНАРСКАТА ПРОСТИТУЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА

[Image: hqdefault.jpg]

Четврток, 16 Јануари 2014 12:26

Деновиве топ тема се милионските новинарски афери кој ја тресат македонската јавност, но кој всушност ја направи во Македонија целокупната новинарска проституција?!

За да разјасниме која улогата на Владе Милчин и беговиот СОРОС , кој се е здскријан зад плаштот на Балканскиот СОРОС,кој се втемелувачи на целокупната новинарска проституција во Македонија воопшто на Блакан. Доколку се погледне структурата на фондацијата СОРОС , не треба преголема мудрост да се дознае ,дека тоа е браство кое датира од далечната 1968 година,од фамозните протести. Доколку се погледа подолу наведениот список , се ќе ви постане јасно,прилог ,фото список на првенци на СОРОС.

[Image: 256cwgo.jpg]

Како најголем подржувач на Владе Милчин и неговата 20 годишна кариера во фондацијата СОРОС е Бека Вучо ,кој е главен на фондацијата СОРОС за Балкан,но доколку од приложената фотографија прочитате, ќе дојдете до шокантни сознанија ,дека зад целокупната СОРОСОВА ГРУПИРОВКА НА БЛАКАН СТОЈАТ ЗВУЧНИ ИМИНА , КАКО ШТО СЕ,БОРА МАРКОВИЌ,ДРАГОЛЈУБ МИЧУНОВИЌ(Тесна врска со КОШТУНИЦА),ЛЈУБОМИР ТАДИЌ-ТАТКО НА БОРИС ТАДИЌ,ВЛАДИМИР МИЛЧИН,БЕКА ВУЧО,СОЊА ЛИХТ(Главна на СОРОС за Србија),МИХАЈЛО МАРКОВИЧ И СТЕВО ЖИГОН.

Тоа е само почеток, штом канадска агенција Fox News ја пренела ваквата вест ,дека Сорос преку неговите истурени пост комунистички тајкуни станува поблиска за америчкиве мегафони. Ова би требало да биде пикник за луѓе како Глен Бек и мрежи како Fox News.Тек тогаш ќе биде весело во кампот на црвените Кмери,како остаток од комунистичкиот режим и структурте на СИД
И да, би се обложил дека Сорос и ова ќе го релативизира со изјави во контекст “па што ви е чудно, јас главив комуњари низ фондациите низ цела источна Европа“...
Од друга страна, тоа само го гради имиџот на сегашните власти дека се посветени на борба против комунистичките остатоци,кој ете за жал наместо демократија создадоја своја групировка на новинарски екипи ,кој се директно спонзорирани и фнасирани од Соросовите испостави низ целиот Балкан , но и пошироко или ако сакате низ сите екс комунистички земји од источниот блок.

Владе Милчин прави добра екипа , сите кај него се платени со личен доход од над 3 илијади евра , додека Милчин е преку 10.000 евра месечно , обезбедување и останати бенефити,додека мадам која одлучува кој ќе ги земе грантовите е со личен доход од над 4 илјади евра.

Како се уништи новинарството во Македонија ,е лесно да се заклучи .Милчин создаде групировка од медиуми,сега главен спонзор на сите кодоши , препишувачи, за кој фондацијата оделува баснословни суми на грантови,пр тоа покриваќи само преку Здрженија на граѓани и невладини организации, или просто кажано СОРОС Македонија е жива перилница на пари ,за нечии лични потреби.Доколку се вратиме наназад ,лесно е да се увиде дека Отпорот во Србија беше исфинасиран од СОРОС,во Македонија СОРОС до сега има дадено грантови од над 100.000.000 евра ,но грант може да добијат само оние кој ќе му бацат рака на Милчин и на Глигорова, со нивните НВО.Всушност проституцијата во макеоднското новинарство започна со СОРОС и Милчин ,а ќе заврши кога ќе ја снема СОРОС од Македонија и кога новинарството наместо на грантови ,ќе се радува на сработеното ,или ќе се бори на опстанок на пазар со квалитетни информации, истражувачко ,а не препишувачко-бриферско новинарство.

OHRIDSKY
Продолжува
16-01-2014, 03:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Јордане, тоа не е спорно. Вистинското прашање е зошто Џорџ Сорос, неговиот финансиски ментор сеуште го подржува. Наивно е да помислиме дека Владо Милчин и братијата околу него можат да го измамат Сорос. Сорос нема финансиски ангажман само во Македонија или Србија, туку во сите источноевропски земји.
16-01-2014, 04:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(16-01-2014, 04:12 PM)hristo Wrote: Јордане, тоа не е спорно. Вистинското прашање е зошто Џорџ Сорос, неговиот финансиски ментор сеуште го подржува. Наивно е да помислиме дека Владо Милчин и братијата околу него можат да го измамат Сорос. Сорос нема финансиски ангажман само во Македонија или Србија, туку во сите источноевропски земји.
Да го оставиме Сорос настрана ако се зафатиме за Сорос сега, ке избегаме од битното, Милчин, односно улогата на шеесетиосмашите. Кога ке го разјасниме тој дел шеесeтиосмашите ке дојдеме и до одговорот зошто Џорџ Сорос стои зад ова.
16-01-2014, 04:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

(16-01-2014, 04:31 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-01-2014, 04:12 PM)hristo Wrote: Јордане, тоа не е спорно. Вистинското прашање е зошто Џорџ Сорос, неговиот финансиски ментор сеуште го подржува. Наивно е да помислиме дека Владо Милчин и братијата околу него можат да го измамат Сорос. Сорос нема финансиски ангажман само во Македонија или Србија, туку во сите источноевропски земји.
Да го оставиме Сорос настрана ако се зафатиме за Сорос сега, ке избегаме од битното, Милчин, односно улогата на шеесетиосмашите. Кога ке го разјасниме тој дел шеесeтиосмашите ке дојдеме и до одговорот зошто Џорџ Сорос стои зад ова.

Е па, одговорот е во стратегијата која ја постави Јуриј Андропов, поранешен советски претседател. Тезата е дека комунистичкиот поредок е пред економски колапс, дека ке мора комунистичките општества да се вратат кон пазарната економија и се што следи со тоа, НО дека треба да се спроведе стратегија која на комунистичкиот естаблишмент ке овозможи , независно од опшествените промени, реална контрола над политичките и економските текови во тие општества. Така и бидна. Улогата на “ алтернативата“ е да глуми лажна демократија.Но, пак да се вратам на Сорос. Тој, пак, е дел од креаторите на Новиот Светски поредок, кој има иста амбиција-светска контрола. А, каде има контрола нема простор за вистинска демократија. Разлика е во средствата кои ке ја овозможат таа контрола.

17-01-2014, 10:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(17-01-2014, 10:10 AM)hristo Wrote:
(16-01-2014, 04:31 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(16-01-2014, 04:12 PM)hristo Wrote: Јордане, тоа не е спорно. Вистинското прашање е зошто Џорџ Сорос, неговиот финансиски ментор сеуште го подржува. Наивно е да помислиме дека Владо Милчин и братијата околу него можат да го измамат Сорос. Сорос нема финансиски ангажман само во Македонија или Србија, туку во сите источноевропски земји.
Да го оставиме Сорос настрана ако се зафатиме за Сорос сега, ке избегаме од битното, Милчин, односно улогата на шеесетиосмашите. Кога ке го разјасниме тој дел шеесeтиосмашите ке дојдеме и до одговорот зошто Џорџ Сорос стои зад ова.

Е па, одговорот е во стратегијата која ја постави Јуриј Андропов, поранешен советски претседател. Тезата е дека комунистичкиот поредок е пред економски колапс, дека ке мора комунистичките општества да се вратат кон пазарната економија и се што следи со тоа, НО дека треба да се спроведе стратегија која на комунистичкиот естаблишмент ке овозможи , независно од опшествените промени, реална контрола над политичките и економските текови во тие општества. Така и бидна. Улогата на “ алтернативата“ е да глуми лажна демократија.Но, пак да се вратам на Сорос. Тој, пак, е дел од креаторите на Новиот Светски поредок, кој има иста амбиција-светска контрола. А, каде има контрола нема простор за вистинска демократија. Разлика е во средствата кои ке ја овозможат таа контрола.BravoBravo
17-01-2014, 11:21 AM
Reply