Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3.2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Модератори, овој форум сепак треба да се модерира
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#1

Во ред е желбата во Македонија да има слободен форум во кој што слободно ќе можат да се искажуваат различните ставови и мненија, ама сепак, колку и да се дозволува слобода во рамките нс една тема, а со цел да не се ограничува стилот на изразување и широчината на аргументацијата, сепак не треба да се дозволува темите да прераснат во глупави расправии во стилот „на кого му е поголем“ како што е тоа случајот на подфорумот Историја.

Ако ви е целта да направите фри стајл фајтинг форум, тогаш наместо Котле преименувајте го во „Турли-ѓувеч форум“, затворете ги сите теми и форумот нека функционира како форум-тема.[/b]

Ова најдобронамерно кажано.
19-04-2010, 12:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

Пат супер е историја само на крајот ќе испадни оти не не послушаа.
19-04-2010, 05:41 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#3

демократијата произлегува од членството...и не е ништо друго освен понуда на оптимални услови за конкуренција (натпревар).

централно место во таа филозофија зазема одбивност кон монополист/монарх и опсноста која произлегува од неговата позиција/власт/владеење.
истата, како заштита од генијот - соблазнува друг гениј!

до членовите е - да НЕ наседнуваат на провокатори и тема-расипувачи, анархисти на задача...и слична боранија.
19-04-2010, 08:04 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#4

И јас се согласувам со Пат. На историја треба да се разговара на историски теми со аргументи, да се задлабочува во деталите, а не да се вртат исти пропаганди кои сите ги знаеме и нема никаква потреба од нив.

Или пак да се отвори на Историја една тема ОПШТИ ИСТОРИСКИ МУАБЕТИ и сите постови кои се надвор од темата модераторот да ги префрлува таму.
Ем нема да има цензура, ем и темите ќе си бидаат чисти од оф топици.

Ете гледам имало еден квалитетен член Мунгос, кој отворил многу теми и кога видел дека нема кој да разговара од историски аспект долго време не се ни појавил тука.
20-04-2010, 06:57 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2
#5

Не знам дали постот ми ќе го види Администраторот, па го префрлувам и тука.

(22-11-2010, 07:41 PM)Taridin Wrote:
(22-11-2010, 07:33 PM)jingiby Wrote: А, стига сра бе, катил. Я се върни напред па си чети университетски източник от американски университет и се обеси!

Ќе го замолам Администраторот да го опомене овој член, бидејќи кога се види на тесно навредува, ништо не кажува по темата, спамира и ги мати дискусиите.

А самиот ЧЛЕН да каже дали на Американецот само заради тоа што е Американец од членот му шарлаган тече. Дали истражувал или препишувал од бугарските турколози.
Јас му давам извори, тој ми пишува дека некакво бугарско измислено толкување вреди повеќе од изворот. Види го потписот на Стефан, Члене, па сам процени дали си во право.
22-11-2010, 07:43 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#6

На този форум се подвизава един користник, толериран от некои од админите. Рейтингът му е плачевен и постоянно наврежда други користници. Кръстил се е Мисла, но според мене е далеч от ум и разум. Ако ще ставате Кайгана № 2, поне го обявете официално, ако не банирайте този вредител!

Без никаков поздрав - Джингиби!
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
18-01-2011, 10:57 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#7

Що стана со тоа трол и вандал? Зошто не е баниран? Правите се на слепи или воведовте цензурата? Tuktuk0ni
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
18-01-2011, 04:27 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#8


(18-01-2011, 04:38 PM)goran16ta Wrote: Г-не popruhev јас убаво си го напишав постот на место односно на темата заборував односно бугарите на форумот и во најдобра намера го дадов своето миселење

Намерно не пишувава на темата за да видам кој какво мислење има за темата но гледам слаб е интересот
Бугарите на форумот му даваат само лоша слика и одбивност на секој кој од страна гледа со наши Македонски(обични) очи
Нема што да бистриме историја со нив односно има историчари и кај нас и кај нив па тие треба да си ја преземат одоговрноста и да се фатат за работа па да ги решат еднаш за секогаш кој е наш а кој нивни и крај а уште помалку за внатрешните политики
Друго мене искрено многу ми смета тоа што се оставаат да пишуваат на бугарски првен не ги разбирам второ глупаво е барем за мене да му се одзоволи на секој да пишува на свој мајчин јазик (што сме ние ОН) и на што ќе личи сег ада се приклучат уште некој србин да пишува на србски или па некој албанец на албански да пишува што ќе правиме н а гугл транслет ќе одиме на секој пост исто важи и за грци ако се приклучат се ќе биде каша попара
Трето сепак ваша е определбата на форумот да нема граници и цензура тоа е добро но секое негирање на мојот народ и јазик и култура црква држава и не признавање на се што е Македонско е не прифатливо па како и да било без граници и цензура
Ова сето го пишувам со најдобра намера и искрена критика за групацијата со средвањето на бугарите односно не дозволување да не негираат и се разбира да пишуваат на Македонски јазик ќе добие 100% повеќе членови и доверба меѓу сите читатели


Што значи нема потреба од префрлаќе на постот на темата прашање и одговри за администраторите односно ова е мое видување на оваа тема и нема потреба вие да му давате одговор однсоно ваша работа во групцијата и како милувате така правите


ps.секео бришење на посот ќе го сметам за цензура односно бидејќи не користам никави навреди треба да остане постот на оваа тема Makedonija


НЕТРЕБА ДА МАНИПУЛИРАТЕ ДЕКА ПОСТОТ ВИ Е ИЗБРИШАН. ПОСТОТ ПО ОЦЕНКА НА МОДЕРАТОРОТ Е ПРЕФРЛЕН НА ПОДФОРУМОТ "ПРАШАЊА ДО АДМЕНИСТРАТОРОТ" БИДЕЈКИ ВИЕ ВАШИОТ ПОСТ НЕМА НИШТО СО ТЕМАТА "БУГАРИТЕ И ФОРУМОТ".
ТУКУ ВИЕ СЕ ОБРАЌАТЕ НА АДМИНИСТРАЦИАРТА. ЕВЕ ШТО СТЕ НАПИШАЛЕ:


-Друго мене искрено многу ми смета тоа што се оставаат да пишуваат на бугарски
-Трето сепак ваша е определбата на форумот да нема граници и цензура


ПОЧИТУВАЈТЕ ГИ ОДЛУКИТЕ НА МОДЕРАТОРОТ. ПОСТОВ КЕ ДИДЕ ПРЕФРЛЕН НА ПОДФОРУМОТ "ПРАШАЊА ДО АДМЕНИСТРАТОРОТ". АКО СЕГА ЈА ПРЕКРШИТЕ МОЈАТА ОДЛУКА КЕ БИДЕТЕ БАНИРАНИ
18-01-2011, 05:24 PM
Reply
goran16ta Offline
локал патриот
***

Posts: 118
Joined: Oct 2010
Reputation: 8
#9

(18-01-2011, 05:24 PM)Администратор Wrote:
(18-01-2011, 04:38 PM)goran16ta Wrote: Г-не popruhev јас убаво си го напишав постот на место односно на темата заборував односно бугарите на форумот и во најдобра намера го дадов своето миселење

Намерно не пишувава на темата за да видам кој какво мислење има за темата но гледам слаб е интересот
Бугарите на форумот му даваат само лоша слика и одбивност на секој кој од страна гледа со наши Македонски(обични) очи
Нема што да бистриме историја со нив односно има историчари и кај нас и кај нив па тие треба да си ја преземат одоговрноста и да се фатат за работа па да ги решат еднаш за секогаш кој е наш а кој нивни и крај а уште помалку за внатрешните политики
Друго мене искрено многу ми смета тоа што се оставаат да пишуваат на бугарски првен не ги разбирам второ глупаво е барем за мене да му се одзоволи на секој да пишува на свој мајчин јазик (што сме ние ОН) и на што ќе личи сег ада се приклучат уште некој србин да пишува на србски или па некој албанец на албански да пишува што ќе правиме н а гугл транслет ќе одиме на секој пост исто важи и за грци ако се приклучат се ќе биде каша попара
Трето сепак ваша е определбата на форумот да нема граници и цензура тоа е добро но секое негирање на мојот народ и јазик и култура црква држава и не признавање на се што е Македонско е не прифатливо па како и да било без граници и цензура
Ова сето го пишувам со најдобра намера и искрена критика за групацијата со средвањето на бугарите односно не дозволување да не негираат и се разбира да пишуваат на Македонски јазик ќе добие 100% повеќе членови и доверба меѓу сите читатели


Што значи нема потреба од префрлаќе на постот на темата прашање и одговри за администраторите односно ова е мое видување на оваа тема и нема потреба вие да му давате одговор однсоно ваша работа во групцијата и како милувате така правите


ps.секео бришење на посот ќе го сметам за цензура односно бидејќи не користам никави навреди треба да остане постот на оваа тема Makedonija


НЕТРЕБА ДА МАНИПУЛИРАТЕ ДЕКА ПОСТОТ ВИ Е ИЗБРИШАН. ПОСТОТ ПО ОЦЕНКА НА МОДЕРАТОРОТ Е ПРЕФРЛЕН НА ПОДФОРУМОТ "ПРАШАЊА ДО АДМЕНИСТРАТОРОТ" БИДЕЈКИ ВИЕ ВАШИОТ ПОСТ НЕМА НИШТО СО ТЕМАТА "БУГАРИТЕ И ФОРУМОТ".
ТУКУ ВИЕ СЕ ОБРАЌАТЕ НА АДМИНИСТРАЦИАРТА. ЕВЕ ШТО СТЕ НАПИШАЛЕ:


-Друго мене искрено многу ми смета тоа што се оставаат да пишуваат на бугарски
-Трето сепак ваша е определбата на форумот да нема граници и цензура


ПОЧИТУВАЈТЕ ГИ ОДЛУКИТЕ НА МОДЕРАТОРОТ. ПОСТОВ КЕ ДИДЕ ПРЕФРЛЕН НА ПОДФОРУМОТ "ПРАШАЊА ДО АДМЕНИСТРАТОРОТ". АКО СЕГА ЈА ПРЕКРШИТЕ МОЈАТА ОДЛУКА КЕ БИДЕТЕ БАНИРАНИ
Ај прочитај кај сум рекол дека е избришан посот ?1убаво си ка=ав дека е преместен во првиот пасус а во псоледниот дека секео бришење ќе го сметам за цензура ништо страшно Icon_wink

Второ вие манипулирате а не јас и немој молимте имаш ти причитано темата за бугарите на форумот ?!кажи кој пост од таму е за дадената тема односно повеќе од половината немаат врска со темата за разлика од мојот каде го дава своето мислење за бугарите на форумот ,со тоа што давам свое мислење не значи дека се повикувам и барам нешто од вас
Зошто не смејам да кажам дека ми смета тоа што пишуваат на бугарски па нели тоа е темата бугарите на форумот и знаејќи ги вашите правила ве спомнав и вас како трето дека нема цензура и граници
Што значи да повотрам дека нема никаква врска со админастрацијата и модераторите односно обично и добор намерно мислење за ваше добро
За предупредуваќето е стварно глупаво како да сум навредил некој или сум негирал некој стварно не ми е јасно зошто е заканата со БАН
Што има толку лошо во мојот пост ?смета нешто?
Pishtoldzija
18-01-2011, 10:48 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#10

(18-01-2011, 10:48 PM)goran16ta Wrote: Ај прочитај кај сум рекол дека е избришан посот ?1убаво си ка=ав дека е преместен во првиот пасус а во псоледниот дека секео бришење ќе го сметам за цензура ништо страшно Icon_wink

Второ вие манипулирате а не јас и немој молимте имаш ти причитано темата за бугарите на форумот ?!кажи кој пост од таму е за дадената тема односно повеќе од половината немаат врска со темата за разлика од мојот каде го дава своето мислење за бугарите на форумот ,со тоа што давам свое мислење не значи дека се повикувам и барам нешто од вас
Зошто не смејам да кажам дека ми смета тоа што пишуваат на бугарски па нели тоа е темата бугарите на форумот и знаејќи ги вашите правила ве спомнав и вас како трето дека нема цензура и граници
Што значи да повотрам дека нема никаква врска со админастрацијата и модераторите односно обично и добор намерно мислење за ваше добро
За предупредуваќето е стварно глупаво како да сум навредил некој или сум негирал некој стварно не ми е јасно зошто е заканата со БАН
Што има толку лошо во мојот пост ?смета нешто?-ДА НЕ ПИШУВАМ МНОГУ. СЕГА СТАНУВАМ ОД СПИЕЊЕ, А ТОГАШ СУМ ОБОЧНО ЛУТ БИДЕЈКИ ТРЕБА ДА "РАБОТАМ" НЕМА МНОГУ ДА ПИШУВАМ.
ИМА ЕДНО ПРАВИЛО: МОДЕРАТОРОТ/АДМИНИСТРАТОРОТ СЕ ВО ПРАВО И КОГА НЕ СЕ ВО ПРАВО.
Shok Se_klanjamSe_klanjam

-ЗАКАНАТА СО БАН Е ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА РЕШЕНИЕ НА МОДЕРАТОРОТ/АДМИНИСТРАТОРОТ.

-НИКОЈ НЕ ВИ ЗАБРАНУВА ДА КАЖЕТЕ ДЕКА ВИ ПРЕЧИ ТОА ШТО СЕ ПИШУВА НА БУГАРСКИ- ПРОБЛЕМОТ Е ТОА ВАШЕ НЕЗАДОВОЛСТВО ГО ИЗРАЗУВАТЕ КАДЕ НЕ МУ Е МЕСТОФОРУМОВ СВАТЕТЕГО КАКО МЕСТО ЗА ЗАБАВА И ДРУЖЕЊЕ А НЕ КАКО ПРОСТОР ЗА "ВОЈНА" Party3Party3
19-01-2011, 08:30 AM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#11

(19-01-2011, 03:20 PM)Администратор Wrote:
(19-01-2011, 01:57 PM)Stefan Wrote:
(19-01-2011, 01:51 PM)Misla Wrote: POSTOI EDNA IZREKA ISKAZANA USTE NA KRAJOT NA STARATA I POCETOKOT NA OVA ERA, A TOA E DEKA: SEKOJA MAKEDONEC MOZE DA BIDE KRAL ILI CAR, BIDEJKI SITE MAKEDONCI POTEKNUVAA OD EDNA KRALSKA LOZA I DINASTIJA - NAJSTARA NA SVETOT. NAJSTARO KRALSTVO I NASTARA DINASTIJA E MAKEDONSKATA DINASTIJA NA AGREADITE.
POSTOI USTE NESTO VAZNO OKOLU VOZBONUVOVANJETO NA MAKEDONSKOTO KRALSTVO, AMA SIGURNO TEBE TOA NEMA DA TE ZANIMA, A I STO BI TE INTERESIRALO KOGA TI SI BULGARCE, TERAJ SI TAMU TVOJA RABOTA..

Браво! И доктора кво каза?АКО НЕ СЕ СЛАГАШ СО МИСЛЕЊЕТО ИМАШ ДВЕ ОПЦИИ:

-ИЛИ ДА ГО ПРЕСКОКНЕШ
-ИЛИ ДА ОДГОВОРИШ

НО НЕМАШ ОПЦИЈА ДА ГО НАВРЕДУВАШ ТОЈ ШТО ГО ИЗНЕЛ МИСЛЕЊЕТО-НАВРЕДИТЕ НОСАТ БАН.
ЗАТОА КЕ ТЕ ЗАМОЛАМ ВО ИДНИНА ПРИДРЖУВАЈ СЕ НА ДВЕТЕ ПОСОЧИНИ ОПЦИИ.


Уважаеми Администраторе таа белешка кон Стефан беше точна, но защо немаше белешка кон Мисла който рече:

(19-01-2011, 02:54 PM)Misla Wrote: Доктора казве че: Б'лгарин не е нација, него това си е негова работа...Party3


[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
19-01-2011, 03:32 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#12

(19-01-2011, 02:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Едно мое појаснување, гледам не го дале досега од Администрацијата. Репутациата требаше да биде мерило на вредоста на постовите - придонесот на учесникот на форумот. Но и таа идеа неколкумина учесници на форумот се обидуваат да ја претворат во пресметка со неистомисленик.
Това се получи от момента,в който премахнахте ограничението за еднократно оценяване.Началото сложи Misla като започна да поставя отрицателни рейтинги без основание и само с лични навреди.До неговото появяване нямаше нищо подобно!
Quote:Свесно не дадовме граница, после која негатината репутација би носела некоја санкција: БАН од еден ден, или покрај никот некоја титула. Бидејки очекувавме вакво нешто но во обратна насока учесниците Бугари да добиваат негативна репутациа.
С това трябваше да почнете Icon_wink Поне стана ясно каква беше целта ви!
Quote:Но за "чудо" Македонци се со негативна репутација. И тоа не е случајно. Форумот мора да добие етикета на пробуграски.
Няколко македонци не са македонците-Път,Зора,Дойкар,Афион и много други (по-точно повечето знаещи да разговарят човешки) са с положителен рейтинг и то не защото са "бугараши",а защото са хора.
Шайката,която се появи след Нова година явно разчита на подкрепа на администрацията и безнаказано превръща форума в поле за лични навреди.
Щом за вас форума ще бъде по-македонски без българите-нема ядове-банирайте ги и си решавате "проблемите" от "раз"..."Се ми е таа!" както казваме на село
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
19-01-2011, 10:08 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#13

(19-01-2011, 10:08 PM)TATAP Wrote:
(19-01-2011, 02:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Едно мое појаснување, гледам не го дале досега од Администрацијата. Репутациата требаше да биде мерило на вредоста на постовите - придонесот на учесникот на форумот. Но и таа идеа неколкумина учесници на форумот се обидуваат да ја претворат во пресметка со неистомисленик.
Това се получи от момента,в който премахнахте ограничението за еднократно оценяване.

Да бе, навистина таа промена изгледа како лошо решение, дури и да се немаа појавено „несовесни“ луѓе. Рејтингот сега изгледа како да е тема за муабет. Пологично е човек да има едно, а не повеќе мислења за еден дискутант. Ако веќе се смета дека е потребно повеќекратно оценување, тогаш би било пологично тоа да се воведе за постовите, а не за дискутантот. Постот кој ни се допаѓа ќе го оценуваме позитивно, а лошите постови - негативно. Но и тоа не е потребно според мене.
Let me hear you make decisions without your television.
20-01-2011, 03:09 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(19-01-2011, 10:08 PM)TATAP Wrote:
Quote:Свесно не дадовме граница, после која негатината репутација би носела некоја санкција: БАН од еден ден, или покрај никот некоја титула. Бидејки очекувавме вакво нешто но во обратна насока учесниците Бугари да добиваат негативна репутациа.


С това трябваше да почнете Icon_wink Поне стана ясно каква беше целта ви!


Не си разбрал што сум напишал или требело да не разбереш што сум напишал. Ако си од прв дена на форумов ке ти станеше јасно зошто тоа е така напишано.

На нас основачите на КОТЛЕ целта ни е иста, од денот на основањето на форумот па до денеска. Кога не поминаа обидите со етикетирање да се урне имиџот кој КОТЛЕ за кратко време го изгради , се помина на посуптилни методи.

Малку хронологија:

(26-12-2010, 08:12 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вчерашнава анкета поставена од jingiby ме потсети на една случка која е многу чудна, случка за која ке проговорам сега. Ке го замолам и Администраторот да му дозволи учетво на оваа тема.

Да се потсетиме на анкетава. За која и јас велам дека е многу навредлива. Навредливоста, односно ефектот кој требаше да го предизвика е поводот за оваа што ке следи и улогата на jingiby во тоа.


(25-12-2010, 03:54 PM)jingiby Wrote: Какво е било значението на поимот Македонец во началото на 20-ти век?

1. Антички македоноид;
2. Югославянин;
3. Македонски българин;
4. Татаро-монголоид;
5. Гръкоманин;
6. Сърбо-македонец;
7. Местен селянин;
8. Славяноговорещ християнин;
9. Дебелоглав простак;
10. Неписмен бугараш.Мисла e зачленет е на 27. 09 20210 и до 20-12-2010, Мисла има само 40 поста. Поголем број од постовите беа на тема лустрација. Директна полемика со мене за мојот азил и обид да се девалвира политичкиот азил. Од 20. 12. Мисла е посветен на " бугарското прашање" и грото од постовите му се на историја.(20-12-2010, 04:10 PM)Misla Wrote:
(19-12-2010, 07:59 PM)veritas Wrote: Македонската нация е създадена след 1944 г. с много кръв и терор. Това е истината братя македонци.

SAMO BESKRUPOLOZNO ISPRANI MOZOCI KAKO ONIE NA BUGARITE DENES MOZAT DA MISLAT DEKA NACIITE VO EVROPA SE FORMIRALE 15,000BC. Icon_razz))
MODERNITE EVROPSKI NACII AKO TOA VOOPSTO E VAZNO I AKO SO TOA NEKOJ SAKA NESTO DA DOKAZE, SE ODRAZ NA POLITICKATA EVOLUCIJA NA COVESTVOTO, SE FORMIRAAT POSLE POBEDATA NA FRANCUSKATA REVOLUCIJA ILI SO FORMIRANJETO NA VTORATA FRANCUSKA REPUBLIKA. ZBOROT NATION NE E NITI LATINSKI NITI STRARO-GRCKI (KAKO PO OBICAJ BIVA) TUKU E FRANCUSKI SPORED ETIMOLOSKOTO POTEKLO, STO E USTE EDNA POTVRDA NA TOA STO GO KAZAV POGORE. PROCESOT NA FORMIRANJETO NA NACIITE E NERASKINLIVO POVRZAN SO FORMIRANJETO NA NACIONALNITE DRZAVI, PERIOD POZNAT KAKO NACIONAL-ROMATIZAM KAJ SITE NARODI, KAJ NEKOI PORANO, KAJ NEKOI POKASNO, KAJ NEKOI SE USTE NE DOSOL....
TOKMU TOJ PROCES NA BALKANOT ZAPOCNUVA MNOGU POKASNO, DURI VO 19 VEK. POD PRITISOK NA EVROPSKITE SILI I RUSIJA OTOMANSKOTO CARSTVO POLEKA POCNUVA DA GUBI DELOVI OD SVOJATA TERITORIJA.
PRVI KOI IZVOJUVAE SVOJA NEZAVISNOST I FORMIRALE SVOJA NACIONALNA DRZAVA SE SRBITE VO 1877 (POZNATA KAKO STARA SRBIJA SO 1/3 OD DENESNATA TERITORIJA), POSLE NIV SLEDUVAAT GRCITE 1832 (POZNATA KAKO STARA GRCIJA SO PELOPONEZ, KORINT, MOREA SE DO PLANINATA OLIMP), DODEKA BUGARITE DOBIVAAT AVTONOMIJA VO 1879 VO RAMKITE NA OTTOMANSKOTO CARSTVO VO SEVERO-ISTOCNITE DELOVI OD DENESNA BG, (POZNATA KAKO RUMELIJA) PO TECENIETO NA REKATA DUNAV, KADE PRED 10 VEKA SE NASELILE TURKO-ALTAISKITE BUGARI. MAKEDONIJA SVOJATA PRVA MODERNA NACIONALNA DRZAVA JA FORMIRA VO 1944 GODINA, ZNACI SAMO 66 GOD POSLE BUGARITE, KOI PAK FORMIRAA MODERNA DRZAVA 70 GOD POSLE GRCITE, A TIE SAMO 60 GOD POSLE SRBITE. PROCESOT IAKO NE PEODEDNAKVO PRAVEDNO I ISTORISKI NAKLONET KON SITE, SEPAK KAKO PROCES SE ODVIVAL CIKLICNO PRECIZNO TOCNO VO EDNAKOV VREMENSKI INTERVAL. IAKO MAKEDONIJA I DENES POSLE PODELBATA VO 1913 GOD OSTANUVA PODELENA ZEMJA, SEPAK MAKEDONSKIOT NAROD, DEL OD NEGO I NA DEL OD SVOJATA TERITORIJA SOZDADE SVOJA NACIONALNA DRZAVA - FAKT STO NEMOZE NIKOJ NITI DA GO OSPORI NITI DA GO POBIE.
A ONA STO NEKOJ OD NASITE SOSEDI SAKA DA DOKAZE DEKA NIE NE POSTOIME NEKA VIDI I NEKA SE UVERI,NIE POSTOIME, TIE KOMUNICIRAAT I NI SE OBRAJKAAT NAS, NIE ZNAEME STO SME I KOI SME I EVE JA NASATA VISTINA.....


Кога почнав да разговарам со jingiby за настани кои биле пред помалку од 7 години во кој беше вклучен jingiby и Мисирков подфорумот историја стана местo на провокации и спамирања. Јас ги замолив Администраторите и Модераторите да не реагират на некои провокации. Ми требеше време да осознам точно кој му е ортакот на jingiby.
20-01-2011, 04:26 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#15

Бога ми,не мога да те разбера този път!Какво общо имат личните отношения на един-двама с тенденциозното манипулиране на целия форум?Избираттелно администриране не означава " форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!"!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-01-2011, 08:42 AM
Website Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18
#16

(20-01-2011, 04:26 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога почнав да разговарам со jingiby за настани кои биле пред помалку од 7 години во кој беше вклучен jingiby и Мисирков подфорумот историја стана местo на провокации и спамирања. Јас ги замолив Администраторите и Модераторите да не реагират на некои провокации. Ми требеше време да осознам точно кој му е ортакот на jingiby.

Кой ми ортак? Човече, ти си в некакъв криминален филм! Слез на земята и се освести...

[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 20-01-2011, 01:01 PM by jingiby.)
20-01-2011, 01:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,545
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

(20-01-2011, 01:01 PM)jingiby Wrote:
(20-01-2011, 04:26 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога почнав да разговарам со jingiby за настани кои биле пред помалку од 7 години во кој беше вклучен jingiby и Мисирков подфорумот историја стана местo на провокации и спамирања. Јас ги замолив Администраторите и Модераторите да не реагират на некои провокации. Ми требеше време да осознам точно кој му е ортакот на jingiby.

Кой ми ортак? Човече, ти си в некакъв криминален филм! Слез на земята и се освести...


Што да очекувам да кажеш, освен дека сум во некаков криминален филм. Оваа за кое говорам ниту е филм, ниту е криминал.
20-01-2011, 01:57 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#18

Бугарите ја искористија добрата волја на администраторот и сега плукат каде ќе стигнат.
Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
20-01-2011, 04:09 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#19

(20-01-2011, 04:09 PM)афион Wrote: Бугарите ја искористија добрата волја на администраторот и сега плукат каде ќе стигнат.
Icon_razz
Афионич,недей писа колкото да не заспиш!Мисля,че въпроса е доста важен!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-01-2011, 07:32 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#20

Татар кажа и остана жив Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
20-01-2011, 07:44 PM
Reply