Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ТАТКОТО НА МИРЈАНА НАЈЧЕВСКА РЕВИДИРАН СТАЛИНИСТ !!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:"Тие што не ќе послушале, биле прогонувани како ѕверови цел живот до смртта или повторно враќани на проклетиот остров"


[Image: 1585dn7.jpg]


Таткото на Најчевска бил Стаљинист!!

Керкаму на Димче, Мирјана, твдокорен борец за зачувување на комунизмот и Југославија. Мирјана Најчевска ја фали Југославија и комунизмот бидејки татко и ги ревидирал ставовите, а со тоа станал и СОРАБОТНИК на УДБа. Соработникот на УДБа, служба која му овозможила кариера како можел да ја воспита керка си, освен да ја сака и штити УДБа, да ја фали и сака Југославија да го сака и штити тоталитарниот едноумен комунистички систем.
Сега доаѓаме до клучното прашање, дали таков воспитаник ке има демократски сваќања, дали таков воспитаник ке дозволи да се демонтира УДБа, служба која изградила кариеи на татко и на неа.

Еве што вели самиот Др. Димче Најчевски за две битни прашања, сораотката со УДБа и кариерата:-„Факт е дека чудовишната Титова машинерија настојуваше да ги скрши по секоја цена политичките затвореници-информбировци. Факт е дека подложени на невидена физичка и психичка тортура, кога секој поединец се бореше да преживее, логорашите се служеа со мимикрија, со прикривање, за да опстанат во тие нечовечки услови. Органите на притисок имаа задача да не го пуштат да излезе од логор поединецот што не се ’поправил‘, што не го ревидирал ставот, кажано со логорскиот речник“, вели професор Најчевски, подвлекувајќи дека и при пуштањето од логор, на луѓето им биле подметнувани или изнудувани изјави за соработка со УДБ-а, а по излегувањето биле подложувани на нечовечки притисоци, меѓу другото, за да бидат во служба на органите за внатрешни работи.

[Image: 9d61a440043eb49f28e2ec6a3ea3109362ced201.jpg]
„Најголем број од голооточаните вложуваа напори да се ослободат од таа зависност од полицијата и со тек на време, со настапувањето на промените, сосема ги прекинуваа тие формални врски и обврски. Од нивните искажувања во сведоштвата се гледа со каква омраза и презир се однесуваат спрема нивните мачители, Титовиот режим и државниот терор“, додава Најчевски. Тој нагласува дека најголемиот број од бившите логораши по пристигнувањето во божемната слобода биле маргинализирани по директива на власта, не можеле да бидат назначувани на одговорни места во државната управа и политичките организации, така што не можеле да бидат запознати или да дојдат до толку важни информации од значење за органите на власта. Од досиеајата што ги зеле поединци се гледало дека изјавите и кодошењата биле безначајни, дадени колку да се рече дека се правоверни."

Кодошеле само голооточаните што добивале одговорни функции


10-01-2014, 06:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:[Image: 20r0gvm.jpg]За Најчевска оваа бил голем проблем и ја известила централата ама за Најчевска не бил проблем тоа што тајната полиција била употребувана во партиски цели, нели досиеата се отворија 2000/01 горина, Најчевска во ниту еден извештај до централата не напишала збор за тоа. Иако со водењето на досиеа на Идеолошки и Политички неистомисленици се кршени човекови права, кршен е Уставот на Република Македонија Најчевска не наоѓа за сходно да напише една реченица до централата за тоа.
Многу жалам што и Најчевска и Милчин не ги опфатив во Кривичната пријава со која ги гонам Фрчковски, Чокревски .... Но Господ по се гледа, Груевски и така не спроведува лустрација па по неговиот пад ке се спорведе вистинска лустрација, лустрација со која сите оние кои го попречуваа демократизирањето и осамостојувањето на Македонија ке ги стаса заслужена казна, Македонија ке спроведе "НИНБЕРШКИ ПРОЦЕС".
10-01-2014, 11:26 PM
Reply