Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: ДАЛИ ТРЕБА И МАКЕДОНЦИТЕ ДА УЧЕСТВУВАТ НА УТРЕШНИОТ ПРОТЕСТ ?
This poll is closed.
ДА
100.00%
3 100.00%
НЕ
0%
0 0%
Total 3 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ТРЕБА И МАКЕДОНЦИТЕ ДА УЧЕСТВУВАТ НА УТРЕШНИОТ ПРОТЕСТ ?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Се најавува протест и уривање на споменикот на цар Душан !!!


Порталот Алмакос објавува дека утре во 12.00 часот група граѓани се организираат со намерата да го отстранат споменикот на Цар Душан, кај мостот Око.

[Image: lajme-Car_Dushan_620x330_6444047271.jpg]

На социјалните мрежи наводно, како што јавува Алмакос циркулира покана која до сите граѓани ја упатува извесен Африм Гаши со повик до сите оние кои сакаат да и помогнат на Владата на Македонија, на градот Скопје и на Општина Центар, и самите да го отстранат споменикот поставен во центарот на градот, без дозвола и нарачка од ниту една од тие институции.

Тие велат дека на овој начин ќе продонесат за добробит на сите граѓани на Македонија и за посветла иднина на Македонија.

06-12-2013, 11:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Почитувани граѓани на Република Македонија

Ве поканувам сите вас, утре во 12.00 часот, да ми се придружат во намерата да го отстраниме споменикот на Цар Душан, кај мостот Око на плоштадoт Македонија.
Како граѓанин кој сака да помогне на Владата на Македонија, градот Скопје и на Општина Центар, ги поканувам и сите други граѓани, заедно да го отстраниме споменикот поставен на сред Скопје без дозвола и нарачка од горенаведените институции.
Со ова писмо се обраќам и до сите пишани и електронски медиуми да го проследат настанот, при што длабоко сме уверени дека настанот е за добробит на сите граѓани на Македонија и за посветла иднина на нашата земја.

Време: 12.00
Место: Плостад Македонија, мостот ОКО
Датум: 07.12.2013 (Сабота)

Со почит!
Африм Гаши
граѓанин на Македонија
06-12-2013, 11:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

За сега не е познато кој го урна споменикот, освен дека постоеше јавен повик за негово уривање на социјалните мрежи, но уривањето беше закажано за утре во 12 часот.


[Image: 1466150_10152434638089466_1041138610_n.jpg]


[Image: 553168_10152434638334466_771079285_n.jpg]


[Image: 969305_10152434638549466_1650575283_n.jpg]


ФОТОГРАФИИТЕ се преземени од профилот на новинаро и главен уредник во Алсат-М, Мухамед Зекири.
07-12-2013, 02:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#4

Quote:
Направен е обид за рушење на споменикот на Цар Душан


[Image: 969305_10152434638549466_1650575283_n-540x360.jpg]
Група од 20 до 30 граѓани ноќва нешто по полноќ се обидела да го урне споменикот на Цар Душан. По многуте обиди споменикот е значително оштетен, но не и срушен. Фотографијата од овој настан на својот ФБ профил ја објави уредикот на Алсат М, Мухамед Зекири.

За денска на пладне на ФБ се најавува протест и уривање на споменикот.

Претходно Унијата на интелектуалците Албанци во Македонија поставувањето на споменикот на Цар Душан го оцениува како навреда не само за Албанците, туку и за Македонците и македонската држава. Во денешната писмена реакција од ова здружение се вели дека македонскиот народ и денеска го мачат последиците од владеењето на овој Цар, но сметаат дека неговото поставување претставува особена навреда и провокација за Албанците кои во нивното сеќавање го паметат како единствен владетел кој насилно ги словенизирал Албанците и ги преобратил католиците Албанци во православни. Интелектуалците Албанци сметаат дека отстранувањето на овој споменик би било корисно за сите.

Реагираше и ВМРО- Народна. Оттаму ги поздравуваат реакциите на Албанците, го осудуваат молкот на институциите и ги прашуваат, како што велат, таканаречените заштитници на македонскиот идентитет и достоинство, за нивното нереагирање за да го отстранат споменикот. Со реакција истаи и Здружението на ветераните на ОНА. Од таму оценија дека станува збор за провокативен споменик за поттикнување балканска војна и ги повикаа амбасадите на САД и Германија да реагираат. Алсат-М


http://www.novatv.mk/index.php?p=1&navig...vest=10017
07-12-2013, 08:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#5

Quote:ВМРО НП: Каде се сега Бурекот и Миленко да го бранат македонскиот идентитет?!


ВМРО-НП ( Љубчо Георгиевски) тврди дека нови споменици на српски историски личности се поставени во центар на Скопје:

[Image: Skoplje-Makedonija-Car-Dusan-Spomenik11-540x349.jpg]

Поучени од досегашното искуство воопшто не се изненадивме од нереагирањето на официјалните македонски институции, здруженија и граѓани кога се работи за одбележување на ликови и настани од српската историографија кои се директна штета на македонскиот народ, велат од ВМРО-Народна партија.

Skoplje-Makedonija-Car-Dusan-Spomenik1
-Се уште е свеж примерот на грандиозната прослава на Зебрњак со што се одбележи српската окупација врз Македонија. За поздравување се реакциите на албанскиот политички и научен фактор кои со оглед на тогашните историски услови чесно изнесоа точни факти и се спротиставија на ваквиот чин во име на сите граѓани на Република Македонија.

ВМРО-Народна партија ги потсетува македонските граѓани дека повеќе години наназад нивни сограѓани патриоти и херои со невидена жестина веднаш ја кршеа и отстрануваа спомен плочата поставена во чест на Мара Бунева.

ВМРО-Народна партија прашува: Зошто иако поминаа повеќе денови од поставувањето на споменикот на Цар Душан никаде не забележавме реакции од т.н верни чувари на македонскиот идентитет и достоинство за отстранување на истиот?

Охрабрени од молкот, поставувачите веројатно мислеа дека тоа наиде на одобрување кај македонскиот народ и набрзина ги поставија и спомениците на: Димитрија Вукашин, Јован Углеша, Андрејаш, српскиот војсководец Констатин Драгош, српскиот жупан Андреја Гропа и Јован Зограф претставници на српската династија поробувачи на Македонија.

Долг е списокот на чувари на македонштината од поединци и здруженија кои на оваа големо српска провокација останаа неми.

Од каде да почнеме?

Светскиот Македонски конгрес на Тодор Петров, Здружението Македонски манифест на Ефтим Клетников, Русјаков и дружината, Здружението на бранители Бедем, Сител на Латас, Канал 5 на Миленко и неговите гости, Нова Македонија на Мирка, Јанко со бурекот, Гласот на Томиќ, Сонцето на Џорџ Атанасовски и најповиканата институција Македонската Радио Телевизија.

ВМРО-Народна партија отворено ги прашува сите горе наведени квази патриоти оваа ли е идентитетот по кој плачеме и за кој се бориме и ја држиме Македонија надвор од сите евро-атлантски интеграции- велат од ВМРО-Народна.

http://libertas.mk/%D0%B2%D0%BC%D1%80%D0...%BA%D0%BE/
07-12-2013, 09:05 AM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#6

Не мога да разбера критериите на властите за поставяне определен паметник.
Аз не виждам ясни критерии,а масовото поставяне на паметници на случайни и спорни личности обезсмисля самия процес и има обратен ефект.
Крайно време е да направят един паметник и на княз Борис І,защото е пратил Климент и Наум в Македония да основат в Охрид книжовна школа.
07-12-2013, 09:16 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27
#7

Най най най доброто од македонската музика, куйна и история иде од север.
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
07-12-2013, 09:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Либертаријански клуб АТЛАС


И ние имаме одредени ставови против споменијадата во Македонија, но ова преминува во тотално дивјаштво.

Прво, не се знае кој ги ставал спомениците; второ, во сред Центар се раѓаат споменици кои се „дивоградби“ и на лица кои се интернационални прогласени за тирани (!?); трето, се крши јавен имот од страна на владини функционери (!?) и никому ништо; четврто, каде е она обезбедување кое го плаќале за да ги обезбедува спомениците; петто, да не излезе најгордата и најмоќна власт до сега да биде најголема кукавица (тајно поставување споменици во текот на ноќта; никаде ги нема кога коалиционите партнери им ги рушат - во текот на ноќта!?).

Жалосна слика за Македонија кога не може да се следи законот за една обична работа - поставување споменици.
08-12-2013, 04:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9
Како што се гледа и од видеото гости на конгресот биле министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, како и министерот за здравство, Никола Тодоров кои седат во публиката, додека сите околу нив аплаудираат на најавата за враќање на цар Душан. Јанкулоска, пак, имала и свое обраќање пред членовите на Демокртската партија на Србите во Македонија. Таа како гостин од името на ВМРО-ДПМНЕ порачала дека соработката со ДПСМ ќе продолжи и понатаму.


[Image: Jankuloska_i_Todorov_vo_publika-540x302.jpg]
09-12-2013, 12:38 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#10

(08-12-2013, 04:07 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Либертаријански клуб АТЛАС


И ние имаме одредени ставови против споменијадата во Македонија, но ова преминува во тотално дивјаштво.

Прво, не се знае кој ги ставал спомениците; второ, во сред Центар се раѓаат споменици кои се „дивоградби“ и на лица кои се интернационални прогласени за тирани (!?); трето, се крши јавен имот од страна на владини функционери (!?) и никому ништо; четврто, каде е она обезбедување кое го плаќале за да ги обезбедува спомениците; петто, да не излезе најгордата и најмоќна власт до сега да биде најголема кукавица (тајно поставување споменици во текот на ноќта; никаде ги нема кога коалиционите партнери им ги рушат - во текот на ноќта!?).

Жалосна слика за Македонија кога не може да се следи законот за една обична работа - поставување споменици.

Bravo

Makedonija e zemja na cuda...se e mozno vo nea.

09-12-2013, 03:46 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#11

Се јави и ВМРО-НП со својот став:
Централниот комитет на ВМРО - Народна партија на денешната седница во Струмица усвои декларација за заштита на ликот, делото и светоста на Свети Климент. Според лидерот на партијата, Љубчо Георгиевски, ова го прават заради огромното значење на македонскиот просветител и патрон Климент, а со декларацијата упатуваат апел до верниците и до црквата, да дадат придонес затоа што е загрозен од неопаганистички процеси во нашата држава. Георгиевски потенцира дека секоја антиквизација е директна дехристинизација на Македонија и тоа што му се прави на Свети Климент е невидена штета и досега ниту еден непријател го нема направено.Лидерот на ВМРО - Народна ги коментираше и најновите случувања со поставувањето и обидите за уривање на споменикот на Цар Душан во Скопје. Според него, ако поставувањето на споменикот е заради заштита на правата на српското малцинство во Македонија, тогаш можело да се изберат барем педесет други личности кои подостоинствено ќе ги претставуваат во Македонија.-За нас е оправдана оваа реакција на Албанците, меѓутоа за нас е неоправдано молчењето на оние структури кои во последните две години се „oтепаа“ да докажат колку многу го бранат македонскиот идентитет. Едноставно, толку громогласно молчат што веќе ни стануваат сомнителни какви агенди тие произведуваат во Република Македонија и за
каква агенда се борат, оти ако го браниме македонскиот идентитет ви за ви - Албанците, ви за ви - Грците, ви за ви - Бугарите, зошто денес сите молчиме ви за ви - за овој чекор кој доаѓа од северот, рече Георгиевски.Георгиевски го коментираше и апсењето на нивниот сопартиец, Ване Цветанов, кој неколку месеци е во притвор по апсењето во акцијата „Шпион“. Според него, овој случај е многу сомнителен, бидејќи се уште нема обинителен акт.-Фактот дека нема такви обинителни акти до ден денеска, навистина само го подгрејува нашиот сомнеж дека повторно се работи за една политичка пресметка на која сме навикнати во изминатите неколку години да ги гледаме и слушаме, рече претседателот на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски.Според Георгивски извесно е дека во март заедно со претседателските ќе има и вонредни парламентарни избори, а неговата партија и понатаму останува во Коалицијата предводена од СДСМ.


http://telma.com.mk/index.php?task=conte...item=33034
09-12-2013, 10:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Организацискиот одбор за отстранување на цар Душан најавува тужба за да се открие кој го поставил


Организацискиот одбор за отстранување на споменикот на цар Душан најави тужба за да се открие кој го постави овој споменик. Одборот инициран од Здружението за културно наследство на Албанците во Македонија, во соработка со другите здруженија, утре ќе достави тужба до Јавниот обвинител, а по една копија ќе бидат доставени до министерствата за култура, за правда и за внатрешни работи, како и до амбасадите на САД, Европската Унија и на Велика Британија, пренесе Алсат-М.

[Image: protest-car-dusan-540x405.jpg]

Со оваа тужба, Организацискиот одбор бара откривање на институцијата што го поставила споменикот, како и истрагата на законитоста и регуларноста на постапката за поставување.
09-12-2013, 11:49 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#13

Е се јави и тој што си ја има мувата на капата .
Јасно е кој стои зад поставувањето на споменикот на Цар Душан
Нормално со цела безрезервна подршка од ДПМНЕ
Ѕинго открива: Македонци стојат зад атентатот на Глигоров
6-12-2013
Со Киро Глигоров се запознав како студент во Белград и веднаш воспоставив пријател¬ски односи. Тој беше на разни функции во ор¬ганите на федерацијата и беше многу ценет како политичар и стручњак. Тито имаше сил¬на доверба во него и со негова поддршка бе¬ше на многу високи функции како што е пре¬тседател на југословенскиот парламент, министер за финансии, одговорен по економски прашања во ЦК на СКЈ,……………

http://republika.mk/?p=167626

ццццц

А се направи некоја пиздарија одма скренуват внимание на друга страна
Четникот Ѕинго не обвинува нас Македонците дека сме биле најзаинетересирани за ликвидацијата на Глигоров .
Ајде де .
Абе Четничко буре масти .
Ти и твојте Четници бевте најзаинтересирани за ликвидација на Глигоров .
И твојот платеник Латас Четникот и во твоја Сител и кај Миљенко не пропушта прилика да каже дека најдобро за нас Макеонците да сме се посрбеле и Македонија да стане дел –вукојебина на Србија та демек тоа ни бил единстениот спас од Албанците .
Ѕинго Четничка бишко арам лебот што те раниме изроду еден .
Остај тоа веќе видените финти ...кој направил атентат на Глигоров . на Борис Трајковски ..Па ете на власт сте никој не ви смета да откриете ако имало заговор .
И ако стварно нешто си знаел ...па што не си кажал кога се водеше истрагата .
Свињетино една Четничка веќе џабе ќе се прикриваш со вртење муабети на друга страна .Не ти врват финтите повеќе .
10-12-2013, 01:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:Меџити: Бевме присутни ноќта кога имаше обид за уривање на споменикот на Цар Душан


Dec 10, 2013 Mакфакс

[Image: car_dusan_dui.jpg]

Потпретседателот на ДУИ и чаирски градоначалник Изет Меџити за весникот „Дневник“ изјавил дека бил присутен на мостот Око за време на обидот за уривање на споменикот на Цар Душан.

car_dusan_dui„Бевме присутни ноќта кога имаше обид за уривање на споменикот на цар Душан, не го демантираме тоа. Тука сме и не се криеме, но прво откријте кој го нарача и го постави споменикот, а потоа ние ќе го кажеме нашиот став, изјавил Меџити.

Како што најавуваат од ДУИ денеска попладне за цар Душан се очекува да заседава највисокиот партиски орган – централното претседателство, по што ќе се знае ставот на ДУИ по однос на ова прашање. Според најавите, можно е интегративците да го отворат прашањето за цар Душан и на владина седница в среда.

Вицепремиерот за Рамковниот договор, Муса Џафери, за Дневник вели дека очекува Ахмети или некој од членовите на централното претседателство денеска да го отвори ова прашање.

Според ДПА случувањата поврзани за споменикот на цар Душан вината лежи во немоќта на владиниот партнер ДУИ.

- По шест години на власт и шест одобрени буџети од нивна страна, со пари на Албанците да се финансира проектот „Скопје 2014″ без никаков срам, Али Ахмети и ДУИ го направија последниот обид за да се оправдаат пред своите гласачи за делата одработени во владеењето со Груевски. Потсмев, презир и понижување. На гласачите на ДУИ им е повеќе од јасно дека тие немаат храброст и знаење за да ги спречат антиалбанските проекти, а нивната потчинетост се обидуваат да ја оправдаат со бесмислени дела и клевети – велат од ДПА.

AKTUELNO24Кај сте бре ДПМНЕОВЧИЊА, ве има ли некаде?? Меџити ви "удри" таква шлаканица псле која Грујо, Гоца, бате Саше да беа Јапонци ке извршеа харикири!! Да беа Македонци најмалку што можеа да сторат е да ја раскинат колацијата со ДУИ а спомeникот да го срушат!!! Ама по се тие се само аргати на БеОград а нa газдата изјавата нa Меџити не му пречи, додуша може и од него да е и напишана, бидејки и ДУИ не ја напушта Владата. Газдата од БеОград згора на тоа им порачува на Грујо и Ахмети со екипата: браво, браво за тоа како ги маете Македонците!!

10-12-2013, 09:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1510-12-2013, 09:43 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#16

Последен македонски виц:
-Има нещо в Скопие , никой не го е поръчал ,никой не го е направил ,никой не го е транспортирал , а го рушат.
-Що е то ???
11-12-2013, 05:24 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#17

Имаме ДВЕ поврзани работи за ист настан-случка
1)
a)
Првиот сериозен кикс на Андреј Жерновски: Споменикот на Тито требаше да биде тргнат, НЕЛЕГАЛЕН Е!
Четврток, 05 Декември 2013
Саше Ивановски

Основач, сопственик и уредник на порталот Мактел.мк
Неможе бре луѓе со години да се труби дека ДПМНЕ крши закони со Скопје 2014-та но и генерално не само со тој проект, И КОГА НЕКОЈ у едната од 4-те општини кои ги има опозицијата ќе поставНЕЛЕГАЛЕН споменик па макар тоа бил и на Тито, општината и градоначалникот да се прават удрени со мокра чорапа. Дечки дај бе не се брукајте и не не брукајте нас кои ве подржувавме и сеуште ве подржуваме. Сега испаднавме сите магариња.
Со кој образ сега ќе продолжиме да пукаме против талибанците за кршењето на законите, за непочитувањето на процедурата, за мајмунариите кога ВИЕ НЕ ГО СИМНАВТЕ СПОМЕНИКОТ кој бил поставен БЕЗ НИКАКВА ЛЕГАЛНА ПРОЦЕДУРА расправа, оглас, тендер итн итн... Што значи ова сега, дека јас можам да напраам споменик да речеме на Нинџа желките или на Мика Хакинен и да го подигнам некаде у Центар, никој не смее да го тргне така ли? А ако го тргнат зошто не го тргаат и тој на Тито?
Значи се се сведувало на тоа што сака рајата, без разлика дали е легално или не, дали е според процедура или не, дали имало дебата или не, дали има логика или не, епа тогаш зошто се буневме со месеци за Скопје 2014-та?!
Колосален автогол е ова за Жерновски но и за целата опозиција! Ако има многу следбеници и почитували на Тито во рамките на опозицијата тогаш треба да се најде легална процедура за да се постави споменикот. Притоа мора и да се отвори дебата за ликот и делото на Тито, инаку ова е политичка и идеолошка шизофренија. Се бориме против еден диктатор а славиме друг,


http://maktel.mk/kolumni-sredina/item/92...elegalen-e


б )
Овие од ДУИ се сто пати поголеми дивјаци од талибанците од ДПМНЕ, сите што кршеле ДА СЕ УАПСАТ !

Вторник, 10 Декември 2013
Саше Ивановски

Основач, сопственик и уредник на порталот Мактел.мк
Чекајте бе малце бе луѓе. ДУИ се власт така? И тие отворено признаваат дека со чукови и со дрва заедно со највисокото раководство на партијата заминале да КРШАТ У СРЕД ГРАД, ДА РУШАТ ДА РАЗБИВААТ?! Чеееееекаајтеее бе малце бе битанги едни дивјачки, каде бе така бе?! Абе вие сте власт алооооооууу, вие владеете имате министри и заменици министри, и признавате дека сте лумпувале, АТЕ КРШЕЛЕ, сте уништувале ИМОТ , па макар тоа бил и четникот Душан, ако сака нека е и статуа на Хитлер, СИ ИМА ПРОЦЕДУРА, штрајкови, блокади, политички дилови во собрание, распад на коалиција, пресови, соопштенија, ама не бре вака дирек даидете да кршите па има ли бре во оваа вукојебина закони, ред, систем, органи на ред, сигурност некоја, како бре вака пичка му матрина!
Ајде сега да се организираат од ВМРО на оние легендите на Страшо и Тодор и да одат да го кршат Скендер Бег во стара чаршија, и после да се фалат на прес?! Имате ли вие памет бре мајку вам га набијем дивјачко неандерталско силеџиско улаво?!
Значи ДУИ и ДПМНЕ се како две мадиња у гаќи, тотално синхронизирани, мислите дека они не се издоговориле дека споменик на Душан ќе се дига? Ова е се галама и урлање за да се додворуваат пред своите а и да се награди и онаа србенда за послушноста кон Грујо. Ова е уште еден показател кои само ропаци се и ДУИ и ДПМНЕ, колку само малку памет имаат во тоа лејките и колкави кретени се во прашање.
И ќе сме иделе во ЕУ, НАТО, МАТО, ма курац бре... Ова е ебена Африка со неандерталци морони бабуни...
http://maktel.mk/kolumni-sredina/item/95...-se-uapsat


2 )
Сашо Мијалков и Муса Џафери вечерва ги пеглаа кавгите околу цар Душан?!

10-12-2013

По нападот на споменикот на цар Душан, во кој учествуваа функционери и пратеници на ДУИ, вечерва во скопскиот хотел „Александар палас“ се сретнале директорот на УБК, Сашо Мијалков и вицепремиерот Муса Џафери,тврдат очевидци за „Либертас“.

Со нив на масата бил и Љупчо Тодоровски-Радникот кој од пред неколку месеци официјално е во пензија. Тројката најверојатно била изненадена што кафе-муабетот несакајки го виделе неколку новинари кои биле на средба со градоначалникот на Солун. Иако нема потврда за што точно разговарале, логична е претпоставката дека на добрите пријатели Мијалков и Џафери тема им биле кавгите на релација ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ, а пред се инцидентот со споменикот на цар Душан.

ДУИ бара ДА СЕ ОТКРИЕ НАРАЧАТЕЛОТ И СПОМЕНИКОТ ДА БИДЕ ОТСТРАНЕТ, а МВР ГО ЧУВА СО СПЕЦИЈАЛЦИ. Либертас не успеа да дознае дали и што договориле Мијалков и Џафери на вечерашнава кафе-средба. Од ДУИ немаат коментар.

http://libertas.mk/%D1%81%D0%B0%D1%88%D0...%B3%D0%B8/


Коментар :

Ете тие се двете повразни работи за еден ист настан и ист предмет (споменици).

Најпрво точно е дека си има процедура .

А процедурата е дека полицијата прво треба да ги најде тие што ги поставиле спомениците на Тито и ЦарДушан .
Затоа и постои полицијата да асистира во вакви случаи .Откако ќе се најде сторителот Градоначалникот одбира фирма да го отстрани предметот
(Споменик ) од ЈАВНАТА ПОВРШИНА на која е НЕЛЕГАЛНО (нелегално –дивоградба ) поставен и фактурата за отстранувањето му се доставува на сторилелот на делото да ги плати трошоците за отстрaнување .

Инаку Андреј Жерновски си има работно време претпоствувам од 8 до 16 часот и си оди дома .Човекот си има фамилија .Неможе градоначалникот да ја замени полицијата која треба да патролира и да следи што се случува на теренот .Што треба Жерновски после работно време да земе свој автомобил и да кружи низ општината да не постави некој споменик .
Па ДПМНЕ цело време работи ајдучки .Сите споменици ги поствуваше ноќно време .Дрвата во парковите ги сечеа ноќно време .И тоа со асистенција на полицијата .
Што ќе прави Жерновски ќе се тепа со полицијата .?
Па сеуште полицијата “неможе “ ( пази да немој ) да ги најде тие што ја нападнаа и демолираа општина Центар .Сеуште нее ниту поставен командир на полициска станица Ценатар туку има вд командир (со криминално досие ) .Кај кого ќе се жали Жерновски ? Кој ќе му помогне ? На грб ли ќе ги носи спомениците ?Кај ќе ги носи ?

И ете неколку дена под дрво и камен се повикуваше и се бараше да се јави кој е НАРАЧАТЕЛ И ПОСТВУВАЧ на нелегално (дивоградба ) поставен споменик на цар Душан на ....пази ваму .........ЈАВНА ПОВРШИНА .

Министерката за Култура јавно се огради од споменикот неостави никаков сомнеж дека Министерството ниту е нарачател ниту финансиер ниту поставувач на споменикот на Цар Душан .

Никој не се јави со што е јасно дека станува збор за див –нелегален објект .

Така што луѓето од ДУИ не направиле ниту може да бидат обвинети дека сториле ниту прекршочно дело а нели па кривично дело .
Станува збор за див –нелегален објект поставен на ЈАВНА ПОВРШИНА .

Луѓето од ДУИ не стапнале на ничиј приватен ИМОТ ниту оштетиле –искршиле некаков легален објект на јавна –општа (заедничка )површина .
Ништо бидејќи споменикот е див-дивоградба на ЈАВНА ПОВРШИНА не направиле никакво прекршочно или кривично дело .

Тоа ти како да мафтале во празен простор ....како кај каратистите што вежбаат со тие нивни кати – борба со замислен противник .

Бидејќи објектот е див –дивоградба на ЈАВНА површина (во свој ПРИВАТЕН двор –ИМОТ може некој да си стави споменик ) а нема – не се јавува ниту нарачател ниту финансиер или поставувачот тогаш .....нема ниту ОШТЕТЕНА СТРАНА (СТРАНКА) .Спрема тоа непостои никаква материјалана штета ниту е некој оштетен .Дури ниту државата нее оштетена оти е див –нелегален објект.Никаков ИМОТ ( бидејќи нема дефиниран титулар сопстевност –приватен , државен итн) нее кршен или уништуван.

Е сега .
Тоа што дури после се јави ДПМНЕ –Четничко како засегната страна па испрати специјаци кој сеуште деноноќно го чуваат споменикот е друга работа .
Што бранеле специјалците ?
Див –нелегален објект на јавна површина ?

Абе они си ја вршеле работата .
Туку кој ги пратил – им наредил .Или борделушата Јанкуловска или мрднатиот Мијалков .
И ете сеуште ДУИ инсистира да се НАЈДЕ НАРАЧАТЕЛОТ .

И во чие име преговара мрднатиот Мијалков со Џафери ?
Неможе во име на нас Македонците оти Царот Душан ниту ни е од некаков историски , духовен или општ Македонски или државен интерес .

Мијаков може да преговара во својство на Четнички дудлач .
Само како претставник на соседната држава Република Србија .

Никако во име на Македонците или Македонија .

Добро вели Фрчко ....Сашо-Поликлинико ...психијатриски случај.
Нее само да знеш да пцуеш треба нешто и да се има у тиквата зелена .


12-12-2013, 01:08 AM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#18

(11-12-2013, 05:24 PM)симеон Wrote: Последен македонски виц:
-Има нещо в Скопие , никой не го е поръчал ,никой не го е направил ,никой не го е транспортирал , а го рушат.
-Що е то ???

Убедих се ,че Котле е единствения свободен и независим македонски сайт .!!!

Този виц го бях поместил и в друг македонски сайт ,но го изтриха и ме банираха ,с което показва свободата на изразяване в Македония и наличието на цензура.Това поведение ми напомни за комунистическите времена ,когато за вицове се е влизало в затворите.
12-12-2013, 02:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19


Полицијата се судри со дваесетина демонстранти пред споменикот на „Цар Душан“
20-12-2013, 03:14 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#20

Малце ми падна смешно ова :

Жерновски бара средба со Трајановски пред да го руши цар Душан


Објавено: 03.02.2014

Откако Општина Центар ги предаде спомениците и фонтаните на „Скопје 2014“ во надлежност на Град Скопје, каде сега ја имаат обврската за нивно чување и одржување, останува неизвесно кој ја има недлежноста да ги отстрани и доколку се дивоградби, како што е случајот со 15-те скулптури на мостот „Око“.

Комисијата формирана од градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, имаше задача да ја утврди легалноста на скулптурите, меѓу кои и онаа на цар Душан, по што излезе со тврдење дека станува збор за дивоградба затоа што Општината не дала согласност за нејзино поставување. Жерновски најави дека ќе биде отстранета секоја дивоградба од територијата на општината, но дека предметот треба право да биде разгледан во општинскиот Совет, а за истата тема ќе разговара и со градоначалникот, Коце Трајановски.

- Извештајот на комисијата треба да биде разгледан од страна на Советот, а потоа ќе постапиме соодветно. Сакав да се сретнам со градоначалникот на Скопје, затоа што ги дадовме на одржување сите објекти од „Скопје 2014“ на Град Скопје, и во тие рамки сакам јасно да го кажам ставот на Општина Центар – изјави денеска Жерновски.

Тој додаде дека намерите на Општина Центар немаат за цел локалната власт постојано да се конфонтира со централната, туку, како што рече, целта е да се почитуваат законите и ингеренциите на Општината.

- Не сакам ова да биде сфатено како политички гест. Не сакам отстранувањето на дивоградбите во општина Центар, особено на ова место, да биде сфатено како пресметување со власта. Не се пресметувам со власта, туку со сите оние што сакаат да постават нешто во Центар кое што е надвор од законот – рече тој.

Подготви: М.В.

http://www.plusinfo.mk/vest/124510/Zhern...car-Dushan


Делот што Жерновски изгледа не ги знае е дека :

Жерносвки во текот на локалните избори покажа документ оти дотогашниот градоначалник на општина центар Владимир Тодоровиќ е Српски државјанин и сите бизниси му се во Белград . Дека е Србин .
Но ако Тодоровиќ има едно Српско државјанство тогаш Коце Трајановски има три .
Коце Трајаносвки ти е човек Четник са Скопске Црне Горе и неможе ниту да заспие ако не му е шајкачата под перница . Не за џабе сите криминалии од Скопје 2014 ги превзеде Коце Трајановиќ алијас Коце Трајановски како градоначалник града Скоља пардон Скопје . Како што гледаме за улавштиите со огромниот кримнал околу Скопје 2014 цело време е вклучена и Србија .Целта е очигледна банкрот и уништување –распачување на Макеоднија .
Значи како се подмолни ова Четнициве па тоа е чудо едно .
Никој не се претставува како Четник туку сите како највечи Макеоднци патриоти.
Исто и со Горан Трајковиќ алијас Горан Трајковски директорот на управата заа јавни приходи кој масовно пустоши низ цела Македонија .
Или она дембелот Ивица Боциќ алијас Ивица Боцевски кој бил вицепремиер за Евроинтеграции а цело време тврди дека на Макеоднија не и треба ЕУ и НАТО ..

Ќе си има проблем Жерновски со ДПМНЕ –Грчо-Четничко
Баш ќе биде интересно како ќе заврши разговорот со Коце Трајановиќ кога Жерновски ќе го извести дека ќе урива дивоградбата Серпског Цара Душана .

Смрадот Груевски потврди дека тој лично стои зад нарачката на Цара Душана .
А па тек борделушата Јанкуловска која праќаше специјалци да го чуваат Цара Душана .
И добро а што прават тоа дибеците од СДСМ во Собрание ?
Кој ќе плати лежарина за споменикот ?
Кој ќе плати за специјалците за чување на Цара Душана ?
Зошто ние Македонците да плаќама што имаме ние везе со тоа .
Зошто дибеците одСДСМ не побараат тоа дневниците за специјалците и сите трошоци да си плати смрадот Груевски и борделушата Јанкуловска .
Споменикот –дивоградба е нивна приватна сопственост они треба да платат што се прават мутави .
06-02-2014, 01:06 AM
Reply