Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Поделбата на Македонија реалност или фикција
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Во Македонија владее тешка хипокризија. Кога во далеката 2001 година, во периодот при крајот на конфликтот се излезе со идеја за територијална размена со Албанците, се крена јавното мнение во РМ на нозе осудувајки го тој чин како велепредавство. Сега, кога на “тивко“ се дели Македонија сите молчат. Повод за ова размислување е прославата по повод 8-Септември-денот на независност на РМ. Се најавува спектакулартен концерт каде учествуваат македонските и балкански пеачки звезди. Од таа најава, јас извлекувам 2 заклучоци:

1. Македонија се дели. Неповратно. Повеќе не постои волја да двете најголеми етнички заедници ( уставна дефиниција) направат мост на заедничко битисување. Најголемиот празник на македонскаата независност ке ја слави само едната заедница-македонската. На прославата ке се пејат само македонски песми. Точка.Исто како и на минатогодишната прослава. Македонската Македонија со тоа не ги признава другите етнички заедници. Јас да сум власт, ако веќе ја практикувам власта по актуелниот Устав и закони, би направил мултиетничка прослава, каде сем мекедонски ке се чујат и албански и влашки и турски и српски и ромски песни. А вака, зошто тој ден ( 8-ми Септември) на сите други етнички зањдници би бил достоен за почит и празнување. Со другои зборови тие етнички заедници ке се чувствуваат како да не припаѓаат за РМ.

2. На прославата ке пеат македонски и балкански звезди. Ке се пее на македонски јазик. Но, каде е кваката. Избор на “ балканките естрадни звезди“ е строго од поранешниот балкански простор. Нема ниедно име од Албанија, Блгариа и Грција. Како да во тие земји не се пеат песни!? Или нема кој да пее ? Така, таа југоностлагија ( која е прикриена формула за просрпска ориентација) сеуште е пристана во РМ. Е, сега, некој ке каже -па, нема пеачки звезди во Албанија, Блгариа и Грција. Има, ама некој перфидно не дозволува да дојдеме до нив. Да ги чуеме. Нека ми каже некој кој на , било која македонска ТВ или радио станица чул албанска, блгарска или грчка песна.
05-09-2012, 12:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(05-09-2012, 12:40 PM)hristo Wrote: Во Македонија владее тешка хипокризија. Кога во далеката 2001 година, во периодот при крајот на конфликтот се излезе со идеја за територијална размена со Албанците, се крена јавното мнение во РМ на нозе осудувајки го тој чин како велепредавство. Сега, кога на “тивко“ се дели Македонија сите молчат. Повод за ова размислување е прославата по повод 8-Септември-денот на независност на РМ. Се најавува спектакулартен концерт каде учествуваат македонските и балкански пеачки звезди. Од таа најава, јас извлекувам 2 заклучоци:

1. Македонија се дели. Неповратно. Повеќе не постои волја да двете најголеми етнички заедници ( уставна дефиниција) направат мост на заедничко битисување. Најголемиот празник на македонскаата независност ке ја слави само едната заедница-македонската. На прославата ке се пејат само македонски песми. Точка.Исто како и на минатогодишната прослава. Македонската Македонија со тоа не ги признава другите етнички заедници. Јас да сум власт, ако веќе ја практикувам власта по актуелниот Устав и закони, би направил мултиетничка прослава, каде сем мекедонски ке се чујат и албански и влашки и турски и српски и ромски песни. А вака, зошто тој ден ( 8-ми Септември) на сите други етнички зањдници би бил достоен за почит и празнување. Со другои зборови тие етнички заедници ке се чувствуваат како да не припаѓаат за РМ.

2. На прославата ке пеат македонски и балкански звезди. Ке се пее на македонски јазик. Но, каде е кваката. Избор на “ балканките естрадни звезди“ е строго од поранешниот балкански простор. Нема ниедно име од Албанија, Блгариа и Грција. Како да во тие земји не се пеат песни!? Или нема кој да пее ? Така, таа југоностлагија ( која е прикриена формула за просрпска ориентација) сеуште е пристана во РМ. Е, сега, некој ке каже -па, нема пеачки звезди во Албанија, Блгариа и Грција. Има, ама некој перфидно не дозволува да дојдеме до нив. Да ги чуеме. Нека ми каже некој кој на , било која македонска ТВ или радио станица чул албанска, блгарска или грчка песна.
Македонија ја подели неисполнувањето на меѓупартискиот договор помеѓу , Љупчо, Гошев и Андов.
Македонија ја ПОДЕЛИ уставот од 1991 година.
Македонија ја подели Глигоров кој за да ја приграби власта, воведе правило на влада на етникуми, коалицијата СДСМ-ПДП
Македонија ја подели Бранко кој велеше дека нема да коалицира со терористи.
Делбата на Македонија ја продолжи Груевски, правејки одстапки кон Ахмети само да опстане на власт.

Е сега кој е зад се во ова, зад поделбите, може да се заклучи по гостите на прославата .
06-09-2012, 02:03 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#3

Поделбата на Македонија реалност или фикција

фикција
(лат. fictio) 1. нешто измислено; 2. замисла, привид, лажна претпоставка.

Кога на други теми пишував дека мрачните болни умови на ДПМНЕ од 2006 година до денес освен посветено лажење ,крадење и припрема за поделба распарчување на Македонија ништо друго и не работат многумина “добронамерно”
ме советуваа дека уствари станува збор за моја фикција дека тоа се највечи патриоти кој и мислат добро на Македонија .

Арно ама во последно се повеќе луѓе се освестуваат за реалноста во која живеат и за намерите на мрачните болни умови од ДПМНЕ.

Па почнуваат и да се изјаснуваат .

Политиката на Груевски води кон поделба на Македонија

01.11.2013,
Политиката на Груевски води кон поделба на Македонија
Ѓорѓи Спасов
Од денот кога стана лидер на партијата, Груевски систематски ги создава условите за можно исчезнување на македонската држава и реално им помага на претставниците на грчкиот национализам
На Љупчо Геогиевски не му успеа идејата за поделба на Македонија по етничките линии во 2001 година преку мирна размена на населението и територии со Албанците. Но, Никола Груевски е на добар пат со својата политика не само да ја подели Македонија по етничките линии, туку и да доведе до такви поделби во македонското национално ткиво кои би можеле да го загрозат опстојувањето на каква било држава на Македонците.

Засега Груевски, преку својот доскорашен министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, навестува дека „ветото од страна на Грција за членство на Македонија во НАТО и во ЕУ има цел да предизвика внатрешни етнички судири во Македонија, по кои можеби и новата држава на Балканот, која сака да се вика Македонија ќе исчезне“.

Но, за националистот Груевски не е само Грција винова за таквата можна апокалипса. Виновни се членките на ЕУ кои ја поддржуваат Грција во нејзиниот план, како и членките на НАТО, виновен е Али Ахмети и Албанците кои со својата надворешнополитичка активност ја слабееле неговата преговарачка позиција со Грците и виновен е македонскиот дел од опозицијата „која ги застапувала грчките ставови“. Ваквите ставови на Груевски се дел од неговата официјална политичка пропаганда во земјата, која од денот на неговиот избор за премиер, а особено по 2008 година е концентрирана на постојаното измислување внатрешни непријатели во земјата кои се поврзани со надворешниот непријател.

Партијата, на чие чело тој се наоѓа десет години, од 2003 година, се вика Демократска партија за македонско национално единство и го има додадено историското име на организацијата ВМРО (Внатрешна македонска револуционерна организација), која од периодот на национално-ослободителните војни кон крајот на 19 и во почетокот на 20 веќе е позната по своите поделби на левица и десница, кои воделе војна до меѓусебно истребување преку атентати, грозоморни убиства и меѓусебни ликвидации. Таквата организација, чии водачи завршуваат како соработници на фашизмот во Втората светска војна, а некои нејзини дејци како соработници на бугарскиот двор и на Коминтерната, никогаш и не успеала да оствари национално единство на Македонците.

Ако се анализира внимателно политиката на Груевски од денот кога стана лидер на партијата, тогаш може да се забележи дека тој систематски ги создава условите за можно исчезнување на македонската држава и реално им помага на претставниците на грчкиот национализам во реализирањето на крајните цели и очекувања што им ги припишува.

Прво, Груевски, кој не е потписник на Рамковниот договор, долго време го сметаше тој договор за штетен и успеа да ја освои власта во 2006 година, меѓу другото, со тврдењето дека никогаш нема да направи коалиција во Владата со „терористите на Али Ахмети“.

Второ, непосредно пред Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 години, грчките весници објавија два настана од Македонија кои им беа доволен адут за ставање вето на членството на Македонија во Букурешт. Првиот настан беше поклонувањето на Груевски на гробот на Гоце Делчев, на чија надгробна плоча „кобајаги некој случајно“ ја имаше ставено картата на Македонија во нејзините географски граници, кои длабоко се протегаат на територијата на Грција. А вториот настан беа билбордите низ Скопје, на кои на грчкото знаме беше исцртан фашистичкиот кукест крст, а со кои се рекламираше изложба на еден ликовен уметник. Иако Македонија беше разочарана од тоа што на тој Самит не стана членка на НАТО заедно со Албанија и со Хрватска, се чини дека Груевски беше мошне задоволен. Токму таа епизода и тој исход од Самитот му беше повод да побара истата година одржување предвремени парламентарни избори и како националист кој Македонија ќе ја брани од „клетите“ Грци, албанските „терористи на Ахмети“ и од „комуњарите кои го продале името прифаќајќи Македонија да стане членка на ОН под референцата ПЈРМ“. Откако доби таков мандат, го шутна дотогашниот коалициски партнер од редот на Албанците и направи коалиција со „терористите“ на Али Ахмети.

Трето, речиси плебисцитарната поддршка на тие избори Груевски ја разбра како право за елиминирање на политичката опозиција во земјата со сите дозволени и недозволени средства (што и' одговараше и на ДУИ како политика од позиција на власт во пресметките со својата опозиција); и второ, мандатот си го разбра како добра можност за создавање услови кои дополнително ќе го направат нерешлив спорот за разликите околу името со Грција. Наместо поранешната Влада на Црвенковски и Али Ахмети, која ја нарекуваа „ганс енд роузис“, Македонија доби реално Влада на марксисти и ленинисти, од кои првите во името на својата партија го имаа зборот интеграција, а другите зборот единство.

Елиминирањето на политичката опозиција Груевски почна да го прави и се' уште го прави со нејзино прогласување за „непријателски елемент на државата“. Воведувајќи го системот на перманентна антикампања или оцрнување на опозицијата, Груевски го легитимира говорот на омраза кон политичкиот противник и го поттикнува насилството или создава услови за тоа да се смета за сосема оправдано кога и без причина се применува кон припадници од опозицискиот кампус. Со тој говор од антикампањите и од страна медиумските поддржувачи на власта, македонското национално ткиво е поделено на патриоти од редовите на власта и предавници од редовите на опозицијата. На претставниците на власта не им е дозволено, или им е под угледот и честа, да учествуваат со опозициски претставници во заеднички дебатни емисии на телевизиите за политиката или економијата.

Истовремено со сатанизацијата на домашниот непријател Груевски го иницира проектот „Скопје 2014“, кој подразбира не само потрага по античките корени на Македонците во Република Македонија, туку обнова на политичкиот мит за нивното потекло од Александар Македонски на кого му се градат големи споменици, а по неговото име и името на татко му се именуваат автопати, аеродроми и стадиони. Со внесување на оваа конфузија во националниот идентитет преку политичка интервенција во историјата, Груевски постигнува неколку цели. Прво, им дава дополнителен аргумент на Грците дека не треба да отстапат од своите позиции во спорот околу името преку присвојувањето на грчките митови и нагласувањето на античките, а не словенските корени на Македонците. И второ, во внатрешната политичка поделба внесува уште еден елемент - на оние што веруваат дека потекнуваат од Александар Македонски и оние што сметаат дека клучното идентитетско обележје на современата македонска нација потекнува од словенското писмо, јазик, култура и од христијанството.

Користејќи го монополот врз клучните медиуми во земјата и клучните ресурси за вработување и бизнис, Груевски употребува два клучни метода за зачувување на власта. Првиот е купување (корупција) на клучните олигарси, медиумски тајкуни, па и на дел од избирачкото тело, а другиот е казнување, кое подразбира и затворање телевизии, апсење политички лидери и насилно исфрлање опозициски пратеници од собраниската сала.

Со таквата своја политика Груевски, всушност, е на најдобар пат да ја оствари онаа цел која им ја припишува на Грците, како што е распаѓањето на Македонија. Тој систематски ги создава сите причини за останување на Македонија надвор од интеграциите во ЕУ и во НАТО, за заострување на внатрешните меѓуетнички поделби и за систематско подривање на условите за градење македонско национално единство. Груевски е првиот премиер во Македонија кој не се осмелува да направи попис на населението во Македонија и чии најблиски соработници предлагаат попис кој не би содржел графа националност. Ако најголем број од гласачите и натаму веруваат дека за се' се виновни и натаму Грците, Европа, НАТО, опозицијата и Албанците, а Груевски е невин и патриот, тогаш мора да бидат свесни дека и самите се соучесници во еден процес кој може да го загрози не само идеалот на нашите предци, туку и иднината на сите генерации.

Опозицијата, слободните медиуми и интелектуалците ја имаат обврската да укажуваат на реалните опасности од сегашната политичка манипулација на власта. Тие мора да бидат способни да ја заштитат тајноста при гласањето и да ги ослободат граѓаните од стравот за слободно изјаснување. Кога веќе власта со нив не сака да разговара, тие мора да го интензивираат својот разговор со граѓаните низ каналите што им стојат на располагање. Граѓаните , па и бизнисмените многу често стануваат свесни за вредноста на нештата дури откако ќе ги изгубат. Така беше со мирот во 2001 година и гласаа масовно за враќање на мирот во 2002 година. Така денес повеќето од нив стануваат свесни за вредноста на слободата, владеењето на правото и еднаквоста, кои ги изгубија во потрагата по враќањето на „националната гордост“. Голема е веројатноста дека на некои од следните избори ќе се обидат тие вредности да си ги вратат. Без нив не постои национална гордост.

(Авторот е универзитетски професор)

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemI...on_ref_map=[]

и сега се поставуваат следните прашања

1)
Дали нее прекасно бидејќи болните мрачни умови од ДПМНЕ многу долго и темелно ги вреа подготовките
2)
Дали (најспорното) ДПМНЕ може да си го дозволи луксузот Македонија да постои имајќи предвид дека доколку бидат поразени на чесни избори со сите злосторства ,убиства ,наместени самоубиства , криминали од огромни размери во кој се до гуша вмешани ,наместени апсења-киднапирања, монтирани судења ,напад врз пратеници во Собранието итн безброј примери.
Да тоа се умноболни мрачни умови но се целосно СВЕСНИ за тоа што ги чека доколку еден ден бидат сменети .И токму поради тоа е прашањето дали воопшто може да си дозволат да осатват траги –да ја остават да постои Макеоднија и Макеоднскиот народ кој секако еден ден би побарал сметки од нив за тоа што го правеле .
18-11-2013, 06:13 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#4

Па добро зарем има сеуште некој ненормален во Македонијава кој верува дека овие може да си дозволат луксуз да ја остават Македонија да постои
Овие :
1)
За џабе ли мрачните болни умови од ДПМНЕ создавале – имааат паравојска .
Тоа и самите не го кријат .

Станковиќ: ВМРО ДПМНЕ создава паралелна војска

2)
Али Ахмети постави услов до декември да се постигне некаков напредок во преговори со Грција оти со последните настани се покажа дека Груевци посветено си го држеле за пријатели ништо друго не работеле освен што и купувале време на Грција додека таа стане заседавач со ЕУ кога веќе ќе нема шанси за зачленување .
И одма се режираат тепачки со Албанци во автобуси што е редовна пракса на ДПМНЕ
И одма се активира пропаганда како вепарот Миљенко

Ќе се преброиме ли еднаш за секогаш?
Американската амбасада повторно, како и за Смилковско езеро, ги активира наркоманите од племето. Сака да ја запали Македонија.
Племето е племе. Во Албанија американците ќе ги трујат со сиријски отров, овдека за истите тие трујачи они одработуваат. Народ на дугме. Оff - оn, народ.
Македонците и македонските невладини што денеска се солидаризираа со албанските протести пред албанската амбасада за уништувањето на бојните отрови во Албанија, утре нека отидат во Стајковци таму да се солидаризираат со локалното население и си фамилиите на претепаните деца. Баш да ги видам. На чело со Лиле и нејзината ДОМ нека одат на последна 65-ка.
Охридскиот договор мора под итно да биде укинат. Да се врати стараа преамбула во уставот. Државата повторно да стане нормална.
Како да сум знаел што ќе се случи, па темата вечерва ми е Охридски рамковен, ЗА или ПРОТИВ.
Три саата емисија, три саата кавга...
https://www.facebook.com/pages/Миленко-Н...4901229539

овој ајдук
Миленко Неделковски
Од Википедија, слободната енциклопедија

Во 1999 го преселил своето семејство на Флорида. Во гратчето Клиервотер (духовното седиште на Саентолошката "црква") купил недвижен имот за својата сопруга Мила.

Во 2002 и 2003 година Миленко Неделковски заедно со неколку соработници ветувал лажни визи за САД, за што бил приведен 8 месеци во истражниот затвор во скопската населба Шутка, а потоа осуден на три години затвор

И ?
Архиепископот на скиентолошката црква Г.Г, Миљенко ќе пребројувал ќе им објавува војна на Албанците .

Абе него ни жена му ни децата не го сакаат тука Македонијава ќе ја спасувал .
Што ќе пребројува .Козите ?

Абе козар префрли си фамилија у странство на сигурно , тука кради со Груевсци колку си сакаш , авионска карта у џеб ако загусти и ќе објавуваш војна некому .
Абе така и баба Зумбула знаеше како тебе .

3)
Или Сашо Мијалков веќе и да сака неможе да си ги крие криминалиите .


Мијалков фатен во стапица

И ако некој друг дојде на власт освен огромниот криминал ќе мора да ги ослободи политичките затвореници наместени од ова болно лудо копиле .
Политичките затвореници ќе треба не да се амнестираат туку да се рехабилитираат од намештаљките на ова споулавено мањачиште кое ги следи и адвокатите на Велија , му мести на Љубе и секој што му се нашол на патот да го попречи да краде и уништува .

А политичките затвореници дали па дали ќе му простат .

„Кампања“ на Бошкоски пред судот во Стразбур
Објавено: 15:59, 11/11/2013

Неисполнетото право на правично судење пред домашниот суд со повреда на членот 6 од Конвенцијата за човекови права е во фокусот на тужбата на Љубе Бошкоски поднесена против Република Македонија во Меѓународниот суд за човекови права.
За прв пат со македонска тужба се оспорува исказ на заштитен сведок. Се потсетува дека судот во Стразбур има пресуда која се однесува на Швајцарија дека статус на анонимен сведок не може да има лице кое се познава со обвинетиот.
Во досието „Кампања“ заштитениот сведок му ги предава парите на Бошкоски затоа што се пријатели со намера да му ги финансира изборите.
Со тоа, стои во тужбата подготвена од адвокатите и Хелсиншкиот комитет, исказот на сведокот е обезбеден во нефер постапка што продуцира дека не постојат мерки кои би овозможиле фер проценка на веродостојноста на сведокот. И за ваквите наводи, Бошкоски користи пресуди од праксата на Стразбур, исто како и во намерата да потсети дека Меѓународниот суд веќе констатирал дека на обвинетите мора да им се обезбеди правото да ги испрашуваат сведоците, наспроти искуството во досието „Кампања“ каде поголем дел од прашањата кaј сведокот не биле дозволени.
Потоа загрозеното правично судење се образложува со посебните истражни мерки со кои е следен Бошкоски, а кои покрај изјавата на сведокот, се наметнуваат како клучни во процесот. Наредбите немаат датум, печат, информации за органот што ги издал, туку наредбите оделе усно. Во овие докази адвокатскиот тим немал увид и затоа не се исполнил принципот на еднаквост на оружјата. Освен правото на правда, Бошкоски реагира и за прекршено право на слобода и сигурност од членот 5 од Конвенцијата за човекови права – во прилог ги користи решенијата на притвор и полициската акција.
Притворот не смеел да се одреди и да се продолжува седум месеци затоа што не биле исполнети условите пропишани со закон, а во решенијата се наведувало како Бошкоски веќе да е осуден, со што е загрозена презумпцијата на невиност. Во однос на доказите се предупредува дека се обезбедени без ракавици, а приведувањето на Бошкоски непотребно било со толку специјалци и пред тв камери. Тужбата е во Стразбур, ќе следува став на Република Македонија. Бошкоски е во затвор- има пет години за ова дело, но очекува пресуда на Апелација за случајот Ровер за кој првостепениот суд му пресуди 12 години повторно само врз основа на заштитен сведок кој лично не слушнал и не видел ништо.
Петар Клинчарскиhttp://a1on.mk/wordpress/archives/235623...c.facebook

А тука е и Заев кој исто така после киднапирањето –апсењето и аболицијата од Бранко тужеше на меѓународен суд и го доби спорот .

И ова мрднато умноболно копиле Сашо Мијалков ( бе овие изгледа фамилијарно се такви ) некој ќе го остави туку така .
Абе тоа е мрачен болен ум ама знае што го чека ако биде тргнат од власт .

4)
Или шлакнатион Илија Димовски кој јавно се закануваше во собрание и Ставревски и сите други за кој Владимир Голубовски кажа дека нападот врз пратениците на 24 декември 2012 год го планирале и договареле .

5)
А веќе имаме и конкретни барања .
Во емисија Аргументум на Љубиша Николовски гостите Слободан Угиновски од Титових левих снага и Драгиша Милетич јавно си кажаа дека се за присоединување на Макеоднија кон Србија .
И колку пати само во последно време Павловиќ-Латас јавно си кажува дека за Македонија надобро би било да се присоедини кон Србија демек така ќе сме се спаселе од Албанците да не станеме малцинство .Е ако станеме вукојебина на Србија дури тогаш ќе се спасиме .

6)
Или онаа борделушата Гоца-брк Јанкуловска со спектакуларните киднапирања-апсења на политички противници .Којзнае од кое борделиште ја донесоа тоа Србите и Грците .Абе ова секоја бештија и ку*вештија ни пратија тука против нас Македонците .Латас стално си вади уверенија кај неа дека нее Српски шпион ама џабе никако трудна да остане , цревата и ги извадиле по тоа борделите .Добро нечуди што Латас трза по Гоца –брк малце употребљава и машта дека е со некој четник .Абе Србин стварно тоа Латас али си поштуе човекот ете и на муж и носи подароци најмногу рогови .Да си знае човекот дека не смее да ја чепка ете и на работа у Влада не треба да оди а плата ќе зема ако треба .
Ако ја сменат борделушава ја најмногу типувам дека на нејзино место би дошла онаа алапача циганчетина Бонева .
Но како и да е и Јанкуловска со сите криминали и гнасотии што ги изнаправи и те како е заинтересирана Макеоднијава да ја снема .Ако треба и Латас ќе и помогне .

7)
Задолжувањата кон странство не може вечно да траат .
Веќе колку и да се прават фалсификати тие долгови ќе почнат да стасуваат и за отплата .А економијата толку ја растурија што веќе е пред колапс .Нит граѓаните нит стопанството веќе неможат да ги издржат даноците што овие дегени секој ден ги измислуваат .

8)
Гледај ги кримналците од ДПМНЕ само што прават со општина Центар за да си го прикријат лоповлукот .На што се се спремни .
Ама буквално на се .
Ние цело време си имаме работа со мрачни болни умови но кој и те како се свесни што ќе ги снајде доколку бидат сменети од власт .

Итн
Итн

Стварно има ли сеуште некој ненормален во Македонијава кој навистна верува дека овие болесници може да си дозволат луксуз да ја остават после нив да постои Македонија .?

19-11-2013, 01:28 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#5

Груевски цело време со години лажеше дека ПОСВЕТЕНО работи да се реши проблемот со Грција а ете оваа (2013) година видовме дека уствари цело време посветено си го држел за пријатели никогаш со прст немрднал .
Дека уствари цело време работел за Грција купувајќи и време додека стане заседавач со ЕУ .

А знеме дека Грците и СрбоЧетниците секогаш се против Макеоднците .

И ете со величењето на Цар Душан и праќање специјалци да бранат споменикоот јасно се виде дека копилето е Грчко-Четничка шпиун во Македонија .
Нее никаков патриот туку Четнички дудлач .

Дефиниција :
Копилето Никола Груевски е новиот Симеон Радев за Макеоднија .

После него Македонија нема да постои .А тоа ќе биде многу бргу .

Педер –патриота четнички дудлач Грујоски поздравља све глупе Македонце који му вероваше сас песмуту :

Spremte se spremte Cetnici
31-12-2013, 04:26 PM
Reply