Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЛУЧАЈ ШИПОВИЌ !!??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1
14-10-2013, 04:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#214-10-2013, 04:31 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Илија Димовски: Не постои можност ВМРО-ДПМНЕ да ја превземе власта во општина ЦентарСДСМ се обидува од случај каде има сериозен сомнеж за криминал со притворање на дваесетина лица осомничени за криминал во Машинопромет да го претвори во политички случај, а веќе е јасна намерата да се претстави дека и Шиповиќ е политички притворен порача Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на Центарот за комуникации во партијата.

- ВМРО-ДПМНЕ ниту досега, ниту во иднина има намера да се меша во работата на Јавното Обвинителството и судовите во Република Македонија, како што воопшто не се мешаше кога истите институции притвораа и затвораа членови и функционери на ВМРО-ДПМНЕ осомничени за прекршување на законите. Никој не може да има различен третман од секој друг граѓани само и само заради тоа што е член или функционер на една или друга партија - изјави Димовски.

На обвинувањата на опозицијата дека ВМРО ДПМНЕ со интитуционално насилство сака да ја превземе власта во општина Центар, Димовски со одговор дека не постои можност да ја превземат власта, бидејќи ако Шиповиќ се повлече или поднесе оставка на негово место повторно доаѓа човек од листата на СДСМ.

- По карактерот на барањето на СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ, да се вмеша во овие работи и да издејствува ослободување од притвор на Шиповиќ, јасно е дека со СДСМ сеуште владее Црвенковски и неговата школа. Не толку одамна, да ве потсетам, Црвенковски јавно објаснуваше како тоа премиерот треба да крене една слушалка и да заврши ваква работа. Ние разбираме дека тоа така се работело во време на СДСМ, но ВМРО-ДПМНЕ не работи на тој начин, ниту пак некогаш ќе работи - велат во ВМРО ДПМНЕ.
15-10-2013, 01:08 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#415-10-2013, 11:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Фијаско: „Рикна“ протестот за Шиповиќ


[Image: 120417.png]

Едвај 300 граѓани се собраа на протестот за ослободување од притвор на Мирослав Шиповиќ. Собирот кој Заев вчера немаше ниту храброст да го најави се претвори во вистинско фијаско. Од 300 граѓани колку што се појавија денеска пред Основниот суд во Скопје, половина беа функционери на СДСМ и вработени во општината. Дел од присутните како што дознава Maxim биле донесени со автобуси, но сепак, бројката покажува дека македонските граѓани не одобруваат криминал.
Истото сценарио СДСМ пред две години се обиде да го спроведе и со Велија Рамкоски. И тогаш граѓаните јасно порачаа дека никој не е над законот и дека секој треба да одговара за она што го сторил

MAXIM
15-10-2013, 12:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Австриски медиуми: Полицијата да не се троши со Македонија, држава која има 30 отсто невработеност и сиромаштија![Image: karta2.png]

Апсењето на првоосомичениот од случајот „Машинопромет“, Мирослав Шиповиќ, на аеродромот во Виена по потерница распишана од МВР, наиде на осуда и во австриски медиуми. Фатот дека тој пребукирал картата за што поскоро да се врати во Скопје и да излезе пред лицето на правдата, е крунски доказ дека за политичката мотивација за неговото апсење.


[Image: karta1.jpg]

Австрискиот медиум http://www.derStandard.at пишува дека владата на премиерот Груевски троши народни пари за споменици, згради,музеи и мостови во класичен стил а невработеноста е повеќе од 30 % а самиот проект е проценет на повеке од 500 милиони евра. Но откако дошол СДСМ на власт во Општина Центар овој проект бил стопиран, па најверојатно апсењето на Мирослав Шиповиќ е со цел да не излезе на виделина криминалот на луѓето од власта кој се крие зад овој проект, пишува derStandard.at.

Во коментарите на истиот тој медиум граѓаните на Aвстрија го осудуваат тој чин и велат дека не би требало Австрија да се занимава со земја каде невработеноста е над 30% а владата троши на споменици и музеи.'

„Фотографијата од картата е доказ дека тој всушност е спречен да дојде во Македонија а со тоа и му се забранува да се брани од слобода во својата родна земја во која тој живее и работи“, пишува Центарњус.
21-10-2013, 10:53 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#7
Шилегов: Во општина Центар за 9 месеци седумина потрошиле 9.000 евра на кафиња

Поранешните функционери во општина Центар, сеуммина од нив, за 9 месеци за кафиња и пијалаци потрошиле 9.000 евра, или по 2.000 денари дневно, изјави денеска Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.
Според него, ова произлегува од ревизорскиот извештај за незаконски потрошените преку 58 милиони евра на општина Центар во реализација на проектот „Скопје 2014“.
„Само со губењето на власта во општина Центар се открија многубројни ставки за фантастично неодговорни трошења на народните пари. Токму затоа во изминатиов период ВМРО – ДПМНЕ се обидува во јавноста да наметне теми за дискусија кои се паушални и непродуктивни, вклучително и тоа што е, а што не е тоалет хартија, а се со цел да се одвлече вниманието на јавноста од ваквото трошење и од суровата реалност во Република Македонија“. рече Шилегов.
Следниот чекор кој ние и граѓаните го очекуваме од ВМРО – ДПМНЕ е дека реакцијата на овој прес нема да биде само празна реплика и навреди за раководството на СДСМ, туку дека конечно ќе почнат да даваат одговорен отчет за тоа како навистина се трошат народните пари на нашите граѓани, рече портпаролот на СДСМ на денешната прес-конференција на плоштадот Македонија.

http://www.mkd.mk/makedonija/partii/shil...na-kafinja


ееејјјј човече !

За 7 месеци 9 луѓе од ДПМНЕ измочале 9000 евра за кафиња само во една општина .
И сега како човек да не помисли на некој работи .

На пример :

Што ќе беше ако Груевски Јанкуловска Мијалков Ставревски и остало злосторничко здружние ја правеа приватизацијата во Македонија .
А цело време ...Буанко е куиф за приватизација .
Абе никој не го амнестира нит Бранко нит СДСМ за приватизацијата .

Туку ако само за општина Центар Груевци прават таков криминал што сега мораат да апсат да прават монтирани судски процеси ШТО ЌЕ БЕШЕ АКО ИМ БЕШЕ ДАДЕНО ТИЕ ДА ЈА ПРАВАТ ПРИВАТИЗАЦИЈАТА ?

Не знам ..што знам ...знам само дека сега од Македонија немаше да има ништо .
Одамна ќе беше заборавена и немаше да постои Макеоднија или било што Македонско .

А колку само има убиства како со Мартин што сакаа да го збошотат а не се знае .
А колку само неразјаснети монструозни “самоубиства “. Како со новинарот Никола Младенов или новинарот Таневски кој се “самоубил” во кофа вода .Замисли само во притвор со други затвореници врата под клуч и никој незнае како и кога излегол низ затворена заклучена врата а како па се удавил во кофа вода .Па тоа бе нит Џемс Бонд не го може у најбољи филмови ..
Па државниот удар од 24 декември 2012 година само да крадат пари од буџет .

Е може само да замислиш што ќе беше ако на криминално злосторничкото здружение на Груевски му беше дадено да врши приватизација .
Ако седум глувчиња во една општина мочаат 9000 евра само за кафиња .
Па овие бе ќе пукаа и по народ и бомби ќе фрлаа по фабрики само да ги украдат .
23-10-2013, 12:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#822-11-2013, 06:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9


BravoBravo
07-01-2014, 02:43 AM
Reply