Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Груевски и Јанкуловска бараат од јавното обвинителство за издаде налог за нивно апс
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Груевски и Јанкуловска бараат од јавното обвинителство за издаде налог за нивно апсење

Да разјасниме за што точно збориме

Дефиниција за ДОКУМЕНТ.
Документ е текст напишан на хартија или друга основа ( во антиката пишувале на папируси , камени или глинени плочки итн) каде содржината на тој текст може да биде од правна ,техничка или друга категорија или уредба ,наредба ,декрет итм .За таквиот текст да биде ДОКУМЕНТ мора да стои авторитет кој издава нардба , уредба итн кој со својот ПОТПИС се согласил со претходно напишаниот текст , или странки кој со својот потпис пред овнастено лице се согласиле со содржината на текстот .За таквиот текст да има важност на ДОКУМЕНТ мора да постои сила која ќе гаранитра за неговата практична спроведливост а тоа секогаш е ДРЖАВАТА со сите свој механизми па ако треба и со сила , со инспекции ,полиција војска .

Секогаш на дното на текстот кој има важност на ДОКУМЕНТ (значи државата гарантира за него ) се става графа за датум и место и графа за ПОТПИС .

Дефиниција :
Самиот потпис на еден документ во правната наука никогаш нее предмет на правно толкување .
Потписот секогаш од антиката до денес во сите правни науки било капталистички или социјалистички , монархии итн има само ЕДНО значење а тоа е СОГЛАСНОСТ , ОДОБРУВАЊЕ , ПРИФАЌАЊЕ на претходно напишаниот документ .

Имено познато е дека и Сталин на многу документи не се потпишувал не само со скратен потис туку ставал коса чкртка .......вака......( / )
Но ако таквиот документ имало тескт со кој требало на пример да се испратат милијон луѓе во гулази .....тие ќе биле пратени во гулази оти Сталин во ГРАФАТА ПОТПИС ставил коса чкртка (/) . Е сега некој може да помисли дека чкртката е пречкртување – несогласување меѓутоа ако е ставена во графата ПОТИС тогаш тоа е потисот а тој секогаш во правото има едно значење....согласност , одобрување ,прифаќање на претходно напишаната содржина во тесктот .

Потписот може да биде оспорен (а со тоа и целиот документ ) во правосудниот систем само во случај ако се докаже дека некоја од странките потписнички на документот не била ....при цела свест и здрав разум во моментот кога се потпишувал документот .
Инаку нее можно оспорување на пописот –согласноста со документот .

Што се однесува до пописот
Абе може во грфата ПОТПИС ти цели фермани да напишеш .Може да се потишеш секако .Пример
“Денес одев шетав и ејјјј видов ласовички” ......Е и ако тоа си го напишал во графата потпис тогаш тоа е потписот –согласноста одобрувањето на документот и државата гарантира за таквиот документ со таков потпис.За да се спроведе таквиот документ државата ќе употреби милом или силом ..и со полиција и со војска .

Тоа е тоа .
И сега ние имаме ваков случај :

1)
ВМРО ДПМНЕ и со официјална забелешка се оградил од правните квалификации

Членовите на ад хок комисија од ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски и Благородна Дулиќ, при потпишувањето на извештајот за 24-ти декември се оградиле од правните квалификации во ДОКУМЕНТОТ

Според копијата од извештајот, до којадошла Алфа телевизија, се гледа дека Димовски и Дулиќ на последната страница од извештајот, каде што стојат ПОТПИСИТЕ на членовите на комисијата, изразиле резервата во писмена форма и е составен дел од него.

Под нивниот ПОТПИС , и обајцата со нивни ракопис додале дека потписот е „без согласност за правните квалификации„.

Виенската конвенција која ги регулира меѓународните односи и договори, има цел посебен дел кој всушност се занимава со ваквиот тип на изразување резерва.

Во неа се вели дека „изразот резерва означува еднострана ИЗЈАВА, што им дава на државите можност при потпишување на договорот, да исклучат или да го изменат правното дејство на некои од одредбите на договорот во поглед на негово спроведување./ извор: Алфа


http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=157

Значи :
Не станува збор за додаток – продолжение на текстот од документот
Не станува збор за посебен накнаден дел –анекс на договорот

Туку станува збор за некој чкрабаници кој потписниците си пишувале фермани во графата ПОТПИС.
А ПОТПИСОТ Е согласност ,прифаќање ,одобрување со текстот на документот.

На истата страна ( оди на посочената адреса од канал 5 ) ќе видиш дека навистина членовите на ДПМНЕ се потишале во графата ПОТПИС .
А тоа кога еднаш ќе ставиш потпис ондак вербалното – усно изјаснување за или против нема никаква улога оти документот е акт за кој гарантира државата а државата признава потпишани признаени документи не се занимава со рекла казала .
Изјавата навистина е ДОКУМЕНТ било поеднечен или во вид на дополнение на текстот од содржината на документот или најјасно како засебен составен дел-анекс на договорот.
Меѓутоа во договорот никаде нема ниту надополнување на тестот од документот во вид на изјава ниту како посебен извоен дел анекс на договорот кој би се сметал како Изјава .
Ништо од сето тоа нема .
Потпис е потпис нее битно што во грфата потис чкртале потисниците од ДПМНЕ

2)
А со својот потпис –согласност членовите на комисијата од ДПМНЕ се согласиле со ова :

Кои се Правните квалификации и препораки од Извештајот за настаните од 24 декември
26.08.2013

V – ПРАВНИ КВАЛИФИКАЦИИ

5. Отсуството од соодветни насоки за справување со ваков тип на ситуации, вклучително и отсуството на стратегија за справување со медиумите во кризни ситуации резултираше со ОТСТРАНУВАЊЕТО на новинарите од собраниската галерија, што ги прекрши загарантираните права за слобода на јавно информирање и јавност на работата на СРМ. Собранието со посебно внимание и отвореност треба да се однесува кон слободата за извесување на медиумите и да ги применува принципите од најдобрата европска практика во овој сегмент.

6.Ескалацијата на настаните и ангажманот и интервенцијата на ПОЛИЦИЈАТА која ги доведе во прашање УСТАВНИТЕ одредби за поделба на власта, ги ОНЕВОЗМОЖИ пратениците во остварување на нивната функција (да ги претставуваат граѓаните и да одлучуваат по свое уверување).

http://24vesti.mk/koi-se-pravnite-kvalif...4-dekemvri

Уствари членовите на комисјата од ДПМНЕ со својте потписи СЕ СОГЛАСИЛЕ дека на 24 декември 2012 година злосторничкото здружение составено од Ставревски , Јанкуловска , Груевски , Мијалков итн СТОРИЛЕ купишта најтешки кривични дела од кој најтешкото е НАСИЛНО УРИВАЊЕ НА УСТАВНО ПРАВНИОТ ПОРЕДОК НА РЕПУБЛИКА МАКЕДНИЈА .

3)
Еве каде Јанкуловска бара од обвинителството и судот да издадат налог занејзино апсење заедно со другите членови на злосторничкото здружение кое го направи државниот удар на 24 декември 2012 година
Вака :

Јанкуловска за случајот Паско Кузман - Кога апсиме не најавуваме

Денеска министерката за внатрешни работи на Македонија, Гордана Јанкуловска, изјави дека МВР постапува согласно закон и наредбите од надлежни институции и дека не ги најавува полициските акции. Министерката ова го нагласи одговарајќи на новинарско прашање за приведувањето на Паско Кузман.
- МВР кога ќе добие НАРЕДБА ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО, како што тоа беше во конкретниот случај, веднаш постапува без никакви консултации и информации. Тоа е практика на секое МВР во светот бидејќи само така ќе бидеме подготвени да одговориме во секој момент кога ОБВИНИТЕЛСТВОТО ОД НАС ТОА ЌЕ ГО ПОБАРА, изјави Јанкулоска.
- Ако во овој момент МВР добие каква било НАРЕДБА ОД ОБВИНИТЕЛСТВОТО И ОД СУДОТ, таа ќе биде ВЕДНАШ СПРОВЕДЕНА и за тоа не мора да биде информиран НИТУ МИНИСТЕРОТ, ниту повисоките државни функционери бидејќи врз професионалното извршување на работите не влијае никаква политичка одлука, прецизира министерката.

http://maxim.mk/jankulovska-za-sluchajot...najavuvame

4 )
Еве каде и Груевски го ПОВИКУВА ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСВО И СУДОТ да издадат налог за негово апсење.

Вака :
Премиерот Никола Груевски жали што неговиот близок соработник, Паско Кузман е во притвор. И по една недела од апсењето на сè уште актуелниот директор на Управата за заштита на културното наследство, премиерот не сака да коментира, велејќи дека се што знае е од медиумите, КАКО И СИТЕ ДРУГИ

-Па немам коментар, Паско Кузман го чувствував за близок, бидејќи често се гледавме при нашите соработки, и мене ми е многу жал што е во една таква ситуација, она што го знаете вие го знам и јас ОД МЕДИУМИТЕ, дека имало некаков договор кој требало или не требало да се ПОТПИШЕ според обвинителството, нешто се погрешило, така што, ќе си има СУДСКА ПОСТАПКА во којашто г-нот Кузман ќе има можност да си ја каже својата страна, изјави премиерот.

Пред скоро една недела, Кривичниот суд во Скопје му определи куќен притвор од 30 дена на директорот на Управата за културно наследство, Паско Кузман кој беше приведен под сомнение дека ја злоупотребил службената должност и овластувања.

Кузман се товари дека нелегално, односно надвор од процедурите давал дозволи за ископување на археолошки локалитети заедно со група вработени во Управата.

Иако приведувањето на Кузман се третира како дел од процесот Фаланга 2, од МВР велат дека НЕМААТ ДОКАЗИ И НАОДИ дека Паско Кузман учествувал во нелегална трговија со артефакти.

http://www.novatv.mk


итн
итн

Е сега тука се поставува прашањето :

Дали при ПОТПИШАН ДОКУМЕНТ со кој доброволно при чиста свест и здрав разум имаме ПРИЗНАНИЕ за насилно уривање на Уставно правниот поредок на република Македонија судот ќе издаде налог за апсење на членовите од злосторничкото здружение кое го стори државиот удар на 24 декември .

Не друго туку Уставно правниот поредок сеуште нее воспоставен како што бил пред 24 декември а членовите на злосторничкото здружение сеуште шетаат на слобода . И ако за безвезални работи ВОЛОВШТАНАТА од обвинителството и судот одредуваат 30 дневен притвор тука имаме екстремно опасни водачи на терористичка банда злосторничко здружение кое доколку не биде во затвор И ТЕ КАКО може да влијае на сведоците или во секое време да избега од Македонија .

Ајде сега воловштано од судот ијавно обвинителство да ве видам .

ИМАТЕ ПОТПИШАН .........ДОКУМЕНТ – ПРИЗНАНИЕ ЗА ДРЖАВЕН УДАР .

Алооо волој од суд и обвинителство абе вие ја признавате или не ја признавате државата Република Македонија .

Или и вие сте дел од злосторничкото здружение кое не го признава Уставот и законите на Република Македонија .

Ако е така ондак има само една ВИСТИНА .
Во Македонија владее анархија , беззаконие .А тоа што некоја терористичка банда наречена ДПМНЕ ги тероризира другите луѓе и умишља држава е друга работа .

Дефиниција за терорист
Ментално – прихички пореметена личност до крајно можни садистички граници која својте лични фрустрации комплекси ги лечи на тој начин што кога ќе начека невооружено мирољубиво цивилно население се изживува врз него убива , касапи ,силува, оти единствено животно задоволство му е да гледа како другите луѓе страдаат патат од неговата злоба и ненормалност па затоа се повеќе и повеќе им нанесува душевни , физички болки и материјална загуба .

Е тоа е ДПМНЕ и тоа нее дека не се знеше и не се знае ама ете и јавно веќе си признаваат дека се откажале од регуларното политичко однесување и дејствуваат како класична терористичка организација .

Што викаше Владимир Путин ..”абе терорист каде и да го начекам и во ве-це на срање со гомното на газот да го начекам одма му свирнувам куршум во глава “

Терористите се кукавици тие се дезертери од регуларните војски е само така кога ќе начекаат некој послаби невооружени луѓе , жени деца старци се изживуваат врз нив .

А ете на Груевски Јанкуловска и остана банда највечи идол им е Тодор Александров .Најголемо достигање на ова “јуначиште” се познатите магарешки атентати .Ќе ставеле експлозив на некое магаре ќе го пуштеле во некој пазар и ќе испоутепале куп невини луѓе .Ама пазарот бил турски .Е да де фрли ти бомба на Бит Пазар кој нели е “Албански” ама ќе утепаш повеќе Македонци , Срби , Роми и какви се не а најмалку Албанци .Така и со Тодорчо и неговите магарешки тероризми .Абе Тодор Алексндров бил првиот исламски терорист ,....или па овие од него потоа учеле .

А ете во Македонија владее анархија некој терористи киднапираат луѓе незконски ги затавараат ..се просераваат изиграваат држава и судот и обвинителството .....нигде ги нема .Значи и овие лајнари се дел од терористичката организација .

Во Македонија веќе нема регуларни судови туку некакви приватни Револуционерно Комитски Судови .

Имаме смешна сиуација каде судијата му бара на осомничениот новинар Кежаровски дали го има весникот каде пишувал .Работата е ..”ај дај ми доказ за да те осудам “

Ова бе при конкурс за судии изгледа како единствен услов што се бара е кандидатот да биде малоумен .

Имаме бесконечно продолжување на притвор без образложение ,Истата финта ја правел иСталин .....бесконечен притвор се додека не ти досади па ај ќе признаеш па макар одел и во гулаг.

И за една тужба било од приватно лице или државен орган да стаса кај некој судија прво и елемтарно таквата тужба се разгледува дали има правен ОСНОВ да покрене судски процес .

Како воопшто случајот со Кежаровски стасал кај некој судија кога небил приложен ниту еден единствен доказ .И што тоа судијата изиграва зелен мајмун .Ако нема докази тогаш бламажата ВЕДНАШ од-во смата судница се прекинува и осомничениот се пушта на слобода .Очигледно и ова револуционерно-Комитските квази судови се дел од терористичката мрежа на ДПМНЕ .

И самото ДПМНЕ донесе закони со кој судиите мора да изрекуваат казни без разлика дали осомничениот е виновен или нее .Оти во спротивно оштетениот кој докажал дека е невин има право да бара надокнада за тоа што бил затваран и мрцваран по судовите .И затоа судиите дури и кај опла случаи каде е докажано дека осмничениот нее виновен за делата изрекуваат КАЗНА барем како УСЛОВНА во рок од 1 или 2 години .Па луѓетобарем оние кој имаа пари мораа да тужат дури во Стразбур или којгоде да си ја докажуваат невиноста.

Е сега кога им дојде редот на Груевски и другите келеши од ДПМНЕ кој ги донесоа таквите закони да ја вкусат истата “правда” која им ја спопикуваат на Македонците од 2006 година наваму ...е сега се тегават како свински црева не го признаваат правниот систем , не ја признаваат Република Македонија .А кога истото им го правеа и сеуште тоа го прават е ако им е ама само за другите . Демек ..”Византиска правда “ јас ќе измислувам сурови правила ама тие да важат за сите други но не и за мене . Г”нси споулавени терористички .(душевно пореметени дегенерици) ајде сега малку и вие да ја вкусите правдата што цело време им ја спопикувате на Македонските граѓани .
И сега најново во СобраниеДПМНЕ бара закон со кој 99 % од граѓаните неможат ниту да се жалат .Поднесување Жалба до некоја институција би чинела 5000 евра пази евра не ни денари .

Абе па јас ќе речам за тој Социјализам .Абе тогаш да се случеше вакво нешто Дулиќ и Илија Димовски да не знаеја што е Документ што е Потпис абе сите луѓе што ги судела таа Дулиќ ќе беа амнестирани а студентот по право (колку што ми е познато)Димовски веќе нога немаше да му стапне на правен ...ќе го избришеа за сва времена .

Али и ова опозицијава ептен тиквари неписмени .И они некого ќе менувале...ццццц....бежи човече гола вода се .

Ајде бе алоооооооооо воловштано од суд и обвинителсво ќе работите или не ја признавате државата Реупублика Македонија .

Ако правниот поредок престанал да функционира тогаш луѓето природно имаат право да се организираат да се бранат од терористичката организација ДПМНЕ .
Ако нема правен поредок тогаш нема ниту држава туку има анархија .
Последен пат до воловите од судството.:
Ќе издадете налог за апсење како бараат Јанкуловска и Груевски да ги уапсите баш нив или не функционирате – значи судството престанало да постои а со тоа и државата Република Макеоднија?
Кажувајте ?
10-10-2013, 06:47 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#2


После отворањето на оваа тема негде прочитав коментар дека нее точно .Дека не станува збор за ДОКУМЕНТ туку едноставно Препораки кој требало да се спроведат во Собранието .
Е ајде да видиме дали е баш тоа така ....кој навистина лаже .

1)
Преговорите од страна на овластените претставници во комисијата за утврдување верификување на фактите за настаните од 24 декември се водеа во службени простории на Собранието кој е ДРЖАВЕН објект а нее нит кафана нит било каква просторија каде се воделе приватни разговори .

2)
Дали овластените претставници на ДПМНЕ ЗНАЕЛЕ дека потпишуваат ДОКУМЕНТ .
Ајде уште еднаш :

ВМРО ДПМНЕ и со официјална забелешка се оградил од правните квалификации
.
.
Под нивниот ПОТПИС , и обајцата со нивни ракопис додале дека потписот е „без согласност за правните квалификации„.

Виенската конвенција која ги регулира МЕЃУНАРОДНИТЕ односи и ДОГОВОРИ, има цел посебен дел кој всушност се занимава со ваквиот тип на изразување РЕЗЕРВА.

Во неа се вели дека „изразот РЕЗЕРВА означува еднострана ИЗЈАВА, што им дава на ДРЖАВИТЕ можност при ПОТПИШУВАЊЕ на ДОГОВОРОТ, да исклучат или да го изменат ПРАВНОТО ДЕЈСТВО на некои од одредбите на договорот во поглед на негово СПРОВЕДУВАЊЕ./ извор: Алфа


http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=157

ЗНАЕЛЕ !
И тоа како знаеле ….што се гледа знаеле дека потпишувааат меѓународен ДОКУМЕНТ кој по автоматизам станува составен дел и на домашниот правен систем.

Арно ама ……..никаде не изразиле резерва во ДОКУМЕНТОТ
А)
Во текстот на извештајот никаде нема посебен ПАСУС каде членовите Дулиќ и Димовски изразуват било каква РЕЗЕРВА во однос на содржината на текстот
Б)
Никаде нема графа “ЗАБЕЛЕШКА” каде тие се изјасниле дека изразуваат резерва
В)
Никаде нема додаток анекс на договорот во вид на “ИЗЈАВА” каде Дулиќ и Димовски се изјсниле дека имаат резерва .

Значи :
1) Знаеле дека потипишуваат ДОКУМЕНТ.
Абе за Илија Димовски и Дулиќ ваквиот ДОКУМЕНТ што потпишале може да кажуваат дека е палома или вц-папир ама за нив и Уставот и Законите на Република Макеоднија се вц-папир.

2)Никаде не изразиле резерва или несогласување со текстот на ДОКУМЕНТОТ кој го потпишале –се согласиле

А потис може што сакаат да чкрабаат .
Може и како неписмените крст (+) или икс (x) или отпечаток од прст .ама сее тоа потис .А потписот нее предмет на правно толкување .Потписот е согласност –одобрување,прифаќање .

Усното вербално негирање не игра никаква улога .Ти еднаш ако шлапнеш потпис после рецитирај стихови колку ти душа сака .
Содржината на потписот НЕЕ БИТНА .

Оди ти потпиши во банка дека земаш кредит со камата или ставаш куќа под хипотека ако сакаш во графата ПОТИС напиши и дека нема да вратиш пари .Ама кога ќе помине рок да видиш како ќе ти дојдат извршители .Никому не му е галје што си чкрабал во графата потпис .Битно е дека си се согласил.

Дулиќ и Димовски на ниту еден начин НЕ изразиле резерва или се оградиле од ДОКУМЕНТОТ кој го потпишале –прифатиле ..при чиста свест и здрав разум и тоа доброволно без никој да ги уценува или да им се заканува Дури потоа и двајцата станаа членови на комисија за спроведување на препораки од извештајот .

Целата работа е кристално јасна .
Тоа Собраниската комисија кога и како ќе ги спроведе ПРЕПОРАКИТЕ од извештајот е една работа .А делот од ПРАВНИТЕ КВАЛИФИКАЦИИ за кој ниту еден од потписниците на докуменот НЕ искажал резерва или се оградил спаѓа по автоматизам и по СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ кај судот и јавниот обвинител .

И сега имаме ДОКУМЕНТ по кој судот и јавниот обвинител е ДОЛЖЕН да постапи .
Ако не постапи значи не ги признава ДОКУМЕНТИЕ и Уставот и Законите на Република Макеоднија тогаш констатацијата е дека правосудниот систем повеќе не постои .
А секој народ кога создава држава прва работа што се прави е конституција на устав од кој понатаму произлегуваат и сите закони .
Штом нема правосуден систем НЕМА НИТУ ДРЖАВА .

Ако непостапи тогаш на луѓето ред е да им се каже ВИСТИНАТА .
Вистината дека државата Република Македонија ПОВЕЌЕ НЕПОСТОИ.

Ако ДПМНЕ и понатаму одбива да ги признава документите и Уставот и законите тогаш ...Е тогаш не само што државата Р.М. престанала да постои туку без сомнеж може да констатираме фактичка состојба дека ДПМНЕ е класична терористичка организација .Има свое политичко крило има и вооружено крило .ДПМНЕ се откажало од регуларното политичко дејствување и се трансформирало во терористичка организација.
Па така има и смешни изјави од СДСМ од типот

ШЕКЕРИНСКА: ЕДЕН ПО ЕДЕН ДА НЕ` АПСИТЕ - НЕМА ДА МОЛЧИМЕ ЗА „СКОПЈЕ 2014“

-Еден по еден можете да ги АПСИТЕ нашите советници – еден по еден може да не АПСИТЕ сите нас, но нема да го спречите објавувањето на еден по еден од документите кои го покажуваат криминалот и корупцијата во Општина Центар особено онаа поврзана со Скопје 2014. Еден по еден да не АПСИТЕ – нема да не замолчите и да не запрете да зборуваме за милионите кои се слеаа во некои приватни џебови.

http://www.telma.com.mk/index.php?task=c...item=31286

Јани Макрадули на фејсбук .....” Не знам дали ќе ме УАПСАТ ,сместат у некој контејнер ,запалат у напуштен хотел .....”

АЈДЕ ДЕ !
Е да де да .Ама тоа се глупости ,Ако некоја организација не признава документи устав закон и има вооружено крило тогаш тоа е терористичка организација .
Дефиниција :
Терористите не АПСАТ оти се парадржавна организација и неработат според устав и закон туку КИДНАПИРААТ правнички кажано ...незаконско противправно лишување од слобода .

Штом непостои регуларен правен-правосуден систем туку имаме некакви глупости од типот Комитско револуцеонерни судови ондак нее можно да има апсење туку киднапирање .Нема собирање даноци туку разбојништво и пљачка ,рекет ,изнуда.итн.
.

Спрема тоа самото признавање на Шекеринаска и Макрадули дека една нерегуларна органиција која не признава нит устав нит закон дека може да АПСИ и тоа во услови на невоспоставнен уставно правен поредок немање на регуларен правосуден систем кажува дека и тие ...не ја признаваат државата Република Македонија .


Но тука има и други последици од типот дека кога на една географска територија нема држава а има терористичка организација тогаш Албанците имаат право да го активираат референдумот за Илирида но и сите други имаат право да се организираат како би се заштитиле од нападите на терористите .
12-10-2013, 03:12 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#3

(10-10-2013, 06:47 PM)Flok Wrote: А

Имаме смешна сиуација каде судијата му бара на осомничениот новинар Кежаровски дали го има весникот каде пишувал .Работата е ..”ај дај ми доказ за да те осудам “

Ова бе при конкурс за судии изгледа како единствен услов што се бара е кандидатот да биде малоумен .

Имаме бесконечно продолжување на притвор без образложение ,Истата финта ја правел иСталин .....бесконечен притвор се додека не ти досади па ај ќе признаеш па макар одел и во гулаг.

И за една тужба било од приватно лице или државен орган да стаса кај некој судија прво и елемтарно таквата тужба се разгледува дали има правен ОСНОВ да покрене судски процес .

Како воопшто случајот со Кежаровски стасал кај некој судија кога небил приложен ниту еден единствен доказ .И што тоа судијата изиграва зелен мајмун .Ако нема докази тогаш бламажата ВЕДНАШ од-во смата судница се прекинува и осомничениот се пушта на слобода .Очигледно и ова револуционерно-Комитските квази судови се дел од терористичката мрежа на ДПМНЕ .

И самото ДПМНЕ донесе закони со кој судиите мора да изрекуваат казни без разлика дали осомничениот е виновен или нее .Оти во спротивно оштетениот кој докажал дека е невин има право да бара надокнада за тоа што бил затваран и мрцваран по судовите .И затоа судиите дури и кај опла случаи каде е докажано дека осмничениот нее виновен за делата изрекуваат КАЗНА барем како УСЛОВНА во рок од 1 или 2 години .Па луѓетобарем оние кој имаа пари мораа да тужат дури во Стразбур или којгоде да си ја докажуваат невиноста.

Камбовски: Пресудата за Кежаровски би паднала во Стразбур
oд НОВА објавено на: 24-10-2013

Тој вели за тешки кривични дела се изрекуваат казни затвор од пет години, а ваква каква што е пресудата за Кежаровски, би паднала во Стразбур, и тоа би донело уште негативни поени на на патот кон евроинтеграциите на земјата.

Тоа дело не е расчистено до крај. Јас лично не знам што се случи со главниот предмет на тоа обвинение. Дали се пронајдени убијците или убиецот, дали е спроведена ефикасна постапка, и ако не е спроведена - зошто не е спроведена“, предупредува претседателот на МАНУ.


http://novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=8773


Е да бе секој ќе се жали во Стразбур .за глупости на тукашни малоумници таканаречени судии
Па ако е така што ќе ни се тука некакви забегани Комитско криминално бандитски самонаречени судови .
Штом не функционира судство ондак се формираат народни судови .

Хммм
Ибати среќата абе мајками да ме родила малоумен сега Грујо за судија ќе ме назначеше .Ама тоа ти е …немам срече .

24-10-2013, 10:09 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#4Сабота 12.10.2013
Весник Нова Македонија

....покажува дека новото раководство на новиот СДСМ ги задржал старите навики - да НЕ ПРИЗНАВА судство, државни институции и закони донесени во Собранието. Како основоположници НА ПАРТИСКАТА ДРЖАВА и наследници на еднопартискиот систем на владеење, тие никогаш не прифатија плурализам, демократија, пазар и натпревар со утврдени правила.

Големото злосторство на Груевски и неговиот владин тим е токму тоа: успешно, и покрај сите пречки, внатрешни и надворешни притисоци, тивко, по заобиколен пат, практично изврши РЕДИСТРИБУЦИЈА НА КАПИТАЛОТ, а со тоа и на моќта што за себе си ја дизајнирала врхушката што во претходната фаза изврши приватизација на општествениот имот, ПЉАЧКАТА, низ закони донесени без опозиција, формалноправно ја легализира и во неа требаше да ужива доживотно со УКИНУВАЊЕТО на континуитетот НА ДРЖАВАТА Република Македонија и Македонците.

Автор: Мирка Велиновска


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=23000


Ете се јави и сумо рвачот Мирка Велиновска после овој текст каде објаснив дека јавно обвинителство е должно да ги уапси Груевски Јанкуловска Мијаков Ставревски и останат друг олош и џган кој извршија државен удар и не ја признаваат државата Република Макеоднија

И внимавај што ти кажуе сумо рвачот у текстот :

1)
Дека СДСМ бил основоположник на еднопартиска држава
А истата таа Мирка Велиновска до последно се колнеше дека е закоравен КОМУНИСТ .( овакава изјава има кај Миленко и на многу други места )
И во комунизмот така убаво си пишуваше за внатрешниот и надворешен неприајтел на идеолошкиот комунизам години стаж и се признаени за тоа .

2)
Напротив во Македонија на мирен начин се формираа партии и почна плурализот идемократијата која од 2006 година до денес е во целосен прекин и дисконтинуитет.

3)
Добро е што самата си признава дека Груевски од 2006 година до сега ништо друго и не прави освен РЕДИСТРИБУЦИЈА НА КАПИТАЛОТ практично реприватизација преукрадување на тоа што беше приватизирано претходно само сега сопстевници станаа луѓе блиски на Груевски .Точно е тоа и барем чесно си признава дека од 2006 ДПМНЕ освен со криминал со ништо друго и не се занимава .ДПМНЕ е практично организирана злосторничко криминално терористичка група .
Се согласувам со ова нејзино согледување.

4)
Да се согласувам и дека приватизацијата беше пљачка (исто како што и од 2006 призватизацијата на Груевски и ДПМНЕ е стопати бетер пљачка од таа на СДСМ ).
Само тука има едно интересно прашање .
Е како баш сега и текна на “ ПРОФЕСИОНАЛНАТА “новинарка Мирка ова да ни го кажува .
Кај беше до сега оваа професионалка како што се рекламира .
Па како сега плука и вели дека било пљачка кога тогаш се согласуваше и фрлаше дрвја и камења по ДПМНЕ .
Како сега наеднаш “Буанко е куиф” и за оваа самонаречена професионалка кога се знае дека во време на приватизација од СДСМ кога Бранко беше премиер истата таа Мирка кога сакаше одеше у Влада кај Бранко и не излегуваше од кабинет додека со Бранко не ја делнеа килајката Виски .

5)
Е кога тоа СДСМ направил државен удар и го укинал државниот –уставно правен континуитет на државата Макеоднија ?
Не дава ниту еден конкретен пример а намерата е да се оправда државниот преврат од 24 декември .Е сега навистина има државен –уставно правен диконтинуитет бидејќи сеуште нее воспоставен уставно правниот поредок пред 24 декември а членовите – заговорниците на државниот удар сеуште шетаат на слобода .

Ама тоа ти е ракијата и го игорела мозокот на сумо рвачот Мирка па сега кине зелени не се контролира .......’професионалката “...
Цццццц ….од такви “професоналци” ...ај да не речеам .
08-11-2013, 11:58 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#5

(08-11-2013, 11:58 PM)Flok Wrote: 4)
Да се согласувам и дека приватизацијата беше пљачка (исто како што и од 2006 призватизацијата на Груевски и ДПМНЕ е стопати бетер пљачка од таа на СДСМ ).
Само тука има едно интересно прашање .
Е како баш сега и текна на “ ПРОФЕСИОНАЛНАТА “новинарка Мирка ова да ни го кажува .
Кај беше до сега оваа професионалка како што се рекламира .
Па како сега плука и вели дека било пљачка кога тогаш се согласуваше и фрлаше дрвја и камења по ДПМНЕ .
Како сега наеднаш “Буанко е куиф” и за оваа самонаречена професионалка кога се знае дека во време на приватизација од СДСМ кога Бранко беше премиер истата таа Мирка кога сакаше одеше у Влада кај Бранко и не излегуваше од кабинет додека со Бранко не ја делнеа килајката Виски .Ама тоа ти е ракијата и го игорела мозокот на сумо рвачот Мирка па сега кине зелени не се контролира .......’професионалката “...
Цццццц ….од такви “професоналци” ...ај да не речеам .

еве каде кажав дека сумо рвачот Мирка не излегуваше од кабинет на Бранко додека не ја делнеа килајката Виски
Тоа го кажа Љубчо а сега го потврди и Фрчковски
21-12-2013, 09:01 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#6

(10-10-2013, 06:47 PM)Flok Wrote: Груевски и Јанкуловска бараат од јавното обвинителство за издаде налог за нивно апсењеВо Македонија веќе нема регуларни судови туку некакви приватни Револуционерно Комитски Судови .

Имаме смешна сиуација каде судијата му бара на осомничениот новинар Кежаровски дали го има весникот каде пишувал .Работата е ..”ај дај ми доказ за да те осудам “

Ова бе при конкурс за судии изгледа како единствен услов што се бара е кандидатот да биде малоумен .

Имаме бесконечно продолжување на притвор без образложение ,Истата финта ја правел иСталин .....бесконечен притвор се додека не ти досади па ај ќе признаеш па макар одел и во гулаг.

И за една тужба било од приватно лице или државен орган да стаса кај некој судија прво и елемтарно таквата тужба се разгледува дали има правен ОСНОВ да покрене судски процес .

Како воопшто случајот со Кежаровски стасал кај некој судија кога небил приложен ниту еден единствен доказ .И што тоа судијата изиграва зелен мајмун .Ако нема докази тогаш бламажата ВЕДНАШ од-во смата судница се прекинува и осомничениот се пушта на слобода .Очигледно и ова револуционерно-Комитските квази судови се дел од терористичката мрежа на ДПМНЕ .

И самото ДПМНЕ донесе закони со кој судиите мора да изрекуваат казни без разлика дали осомничениот е виновен или нее .Оти во спротивно оштетениот кој докажал дека е невин има право да бара надокнада за тоа што бил затваран и мрцваран по судовите .И затоа судиите дури и кај опла случаи каде е докажано дека осмничениот нее виновен за делата изрекуваат КАЗНА барем како УСЛОВНА во рок од 1 или 2 години .Па луѓетобарем оние кој имаа пари мораа да тужат дури во Стразбур или којгоде да си ја докажуваат невиноста.

Е сега кога им дојде редот на Груевски и другите келеши од ДПМНЕ кој ги донесоа таквите закони да ја вкусат истата “правда” која им ја спопикуваат на Македонците од 2006 година наваму ...е сега се тегават како свински црева не го признаваат правниот систем , не ја признаваат Република Македонија .А кога истото им го правеа и сеуште тоа го прават е ако им е ама само за другите . Демек ..”Византиска правда “ јас ќе измислувам сурови правила ама тие да важат за сите други но не и за мене . Г”нси споулавени терористички .(душевно пореметени дегенерици) ајде сега малку и вие да ја вкусите правдата што цело време им ја спопикувате на Македонските граѓани .
И сега најново во СобраниеДПМНЕ бара закон со кој 99 % од граѓаните неможат ниту да се жалат .Поднесување Жалба до некоја институција би чинела 5000 евра пази евра не ни денари .

Ова мора да се урами
Го најдов ............
Еве дека Кежаровски не бил уапсен и немал статус на Осомничено лице туку бил КИДНАПИРАН од терористите на борделушата Јанкуловска или мрднатиот Сашо Мијалков
Исто така се гледа дека таканаречените “македонски судови “ а всушност обични кринални приватно бандитски револуционерни групи самонаречени “судови” ......пази ваму .......не ги судат терористите – Киднаперите туку го осудуваат Киднапираните несреќни луѓе-жртви кој противправно незаконски биле лишени од слобода од терористите на борделушата Јанкуловска и мрднатиот Сашо Мијалков
Еве очевидците кој стаписани сведочат дека ....пази ваму ......судијата бара од Кежаросвки да му донесе докази за да го осуди .......(хахах абе нездрава работа )

(ова треба да се урами )

ЕВЕ :


број 22950 понеделник 12.8.2013
број 22950 | понеделник 12.8.2013
Кежаровски во сценарио на Кафка

Наметнување вина за случај базиран на сплет од околности што заедно креираат димензија на испланиран, координиран хаос. Тоа е процесот на Кежаровски.

Но да се вратиме во судницата. Не можев да поверувам кога слушнав дека адвокатите велат оти ниту виделе ниту знаат КОИ СЕ ДОКАЗИТЕ НА ОБВИНИТЕЛСТВОТО против нивните клиенти!? Љубомир Михајловски-Џанго, кој е поранешен министер за внатрешни работи, поранешен директор во царината, почитуван и од криминалот и од оние што го гонат, човек без дамка во кариерата, да си дозволи во судница да каже дека обвинителството или истражниот судија кријат докази. И дека ова е скандал без преседан!?

Адвокатот ова не го кажа за да стане славен и главен. Го кажа за да праша зошто обвинетите се во судница, а не ги знаат аргументите на обвинителството!? Со кои ДОКАЗИ се обвинети? Обвинетите може само да се чудат, но Судскиот совет не треба да се чуди и итно мора да праша КАДЕ СЕ ДОКАЗИТЕ во случајот. Тоа му е должност, тоа му е работа. Да беше само еден адвокат во прашање, можеби ќе помислевме дека, ете, тој веројатно не се ангажирал доволно и не бил упорен да ги види доказите. Но страшно е што истата констатација ја имаа и другите адвокати. НИКОЈ од нив НЕ ГИ ВИДЕЛ ДОКАЗИТЕ против својот клиент!?

Новинарот Кежаровски е во притвор поради тоа што наводно објавил идентитет на загрозен сведок во два текста во списанието „Репортер 92“ од ноември-декември 2008 година. Но никој досега во судот не ги видел текстовите од пред пет години!? Адвокатот Медарски извршил увид во предметот во истражната постапка, но таму ги немало текстовите!? По поднесувањето на обвинението на Медарски, како и на другите адвокати, не му бил дозволен УВИД во предметот. Но има ли воопшто таму докази, односно текстовите што ги пишувал Кежаровски, и врз која основа обвинителството му стокмило обвинение? Судиите ВО ТЕКОТ НА СУДЕЊЕТО ВЕЛЕА ДЕКА ГИ НЕМААТ ТЕКСТОВИТЕ , ПА ДУРИ ГО ПРАШАА И Кежаровски ДАЛИ ТОЈ ЧУВА НЕКОЈ ПРИМЕРОК од „Репортер 92“!? Што ќе беше ако Кежаровски одговореше дека дома има цела кутија весници! Ќе го пуштеа ли од притвор за да ја донесе кутијата, за да им обезбеди докази во процесот што се води против него?

Така ја разбравме болната вистина за целото наше судство. Работи повремено, по потреба, селективно и на моменти брзо. Но брзината не е доблест. Брзината не ги собра доказите, па сега обвинетите од „Ликвидација“ ќе се бранат, а не знаат од што? Само еден од нив знае дека треба да се одбрани од колешката што 20 години му седела во канцеларија и го кодошела. Одвај чека да ја види бидејќи ќе биде сведок што директно го посочува обвинителот како дел од криминална група и в лице да ѝ каже дека господовите патишта се чудни и дека на сторена неправда маваат таму каде што најмногу боли.

Повеќе од седум часа траеше првото рочиште. Зборуваа обвинетите, некои од нив видно растревожени.
Докажуваа и кажуваа аргументи, бараа ДА ГИ ВИДАТ ДОКАЗИТЕ, бараа да се суди по месна надлежност (Велес), за што сметаат дека е голем пропуст на обвинителството, бараа да им се каже што е со барањата за ослободување од притвор со приложени гаранции, за кои кривичниот совет на судот сѐ уште не се изјаснил.

Но обвинителката упорно си молчи. Паѓаат тешки обвинувања, а таа си игра со пенкалцето и молчи. Време е, ако аргументите се на нејзина страна, да прозбори и да ја прекине агонијата

Можеби судиите ќе се лутат и ќе речат дека судските постапки и пресуди не се коментираат, но како да се премолчи судење БЕЗ ВИДЕНИ ДОКАЗИ , судење без да и се овозможи НА ОДБРАНАТА УВИД ВО ДОКАЗИТЕ. Да беше некој неук џепарош во судница, па и да поминеше мазно и да се броеше како сработена норма. Никој ли немаше на ум дека ќе им се суди на судии и обвинител со над 20-годишно судиско искуство, кои законот и постапката ја знаат подобро од сите нас.

Автор: Кристина Мачкиќ

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22950


Не ова стрварно МОРА да се урами .


Добро вели Фрчковски во Македонија секако одамна непостојат судови и се до влезот во ЕУ мора да се формира меѓународен судски борд .
Абе од гомно керпич не бива па и овие сегашниве топрв судии не бива .
Сето тоа се распушта да не прави повеќе штета и се формира ново судство под покровителство на меѓународа зеадница .
Нема тука ништо страшно Макеоднија и нејзините граѓани само добиваат .
Ако ништо друго барем не ќе може да бидат киднапирани од терористите на борделушата Јанкуловска и мрднатиот Сашо Мијалков и да бидат судени бидејќи се жртви – киднапирани а киднаперите да си шетаат на слобода (смрдлата Јанкуловска и умноболниот Сашо Мијалков )
21-12-2013, 09:04 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#7

(10-10-2013, 06:47 PM)Flok Wrote: Али и ова опозицијава ептен тиквари неписмени .И они некого ќе менувале...ццццц....бежи човече гола вода се .

Еве и професорот Фрчковски (еден од потписниците на извештајот ) го потврдува истотото дека Дулиќ и Димовски потпишале –признале дека е направен државен удар на 24 декември 2012 година.

Еве :

Љубомир Фрчкоски
ЗА СРЕЌА И ЗА ЖАЛ, МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СЕ НАРОД, КОЈ БИ
ГО ЗАПАЛИЛ СОБРАНИЕТО

Тоа покажа дека
имиџот на Груевски, кој со години се гради како непопустлив, цврст и тврдоглав, всушност попушта на фокусиран притисок, што е значајно искуство. И тоа попушта на драматична основа: по изјави дека „предлозите на другата страна се неприфатливи“, за потоа да одржи прес-конференција во 1 часот по полноќ и
комплетно да го ПРИФАТИ извештајот. Значи, Груевски попушта под притисок ако е тој доволно фокусиран и одлучен. Тоа е ново и многу значајно искуство што го дознавме поради Комисијата. Инаку, точно е дека нејзин мандат НЕ БЕШЕ да се уврди политичката одговорност, ТУКУ ПРАВНИОТ СТАТУС НА АКЦИЈАТА во Собранието. Во нормални земји, утврдување на правниот статус директно предизвикува политичка одговорност, но ние не сме нормална демократска земја. Кај нас вмровците сметаат дека нивна конститутивна разлика од другите партии е тоа што не ги даваат „своите луѓе“, како да се работи за племенска или генговска организација. Тоа може во такви групи да е императив, додека во демократија е маана, а не предност. Сметаа и опстојаа на тоа дека не смеат да го жртвуваат претседателот на Собранието, кој е без било каква дилема, целосно одговорен за настаните на 24 декември. Тој требало да обезбеди спроведување на Уставот и
законите. Така, останува голем проблем на она што се нарекува ревандикација, односно ПОСЛЕДИЦИ ОД ИЗВЕШТАЈОТ и тоа е лош дел и лош наук за политичката култура во Македонија - дека по констатирани ДРАСТИЧНИ КРШЕЊА на Уставот, нема политички консеквенци. Со тоа ќе мора да живееме, додека некоја друга политичка консталација, некоја друга влада, не го поправи тој однос на политички потези и политичка одговорност. Значи, како што изјавував и во времето кога извештајот беше објавен, ние не треба од него да очекуваме спектакуларна промена или да биде некое ново „титово писмо“, но секако придонесе да напукнат некои заблуди и официјално да се констатираа НЕСОМНЕНИ ФАКТИ , кои власта НЕСАКАШЕ ДА ГИ ПРИЗНАЕ .

Целиот текст тука :
http://www.intervjua.com.mk/mk/zapis.asp?id=1489

Ете така .

Комисијата имала цел да утврди правен статус на нападот врз пратеници во Собрание .

И комисија си ја заврши работата .
Претставници од ДПМНЕ со знење на Груевски ПРИЗНАА –ПОТПИШАА дека на 24 декември извршиле државен удар –насилно менување на Уставно правниот поредок на Република Макеоднија кое е НАЈТЕШКО КРИВИЧНО ДЕЛО .

И сега се поствуваат неколку логични прашања :

Чудните прашања се :

1)
Како тоа со лекарски уверенија претсвниците на СДСМ не поднесоа ниту една кривична пријава дека беа нападнати на својте работни места во Собранието од луѓе кој не се вработени во Собранието како Зоран Ставревски и Гордана Јанкуловска ?
Како ?
Кој ги спречил ?
Баш чудно нели ?

2)
Како тоа СДСМ како лудаци шетаа по Скопје закрчуваа сообраќај , луѓе ги пцуеја по нив а овие незнаејашто сакаат .Нашто кењаа демек ни умрела демократијата , дрн дрн па луѓето го разбраа четникот Латас кој лажеше дека овие го нападнале Собранието .
И наместо на народот да му објаснат просто и едноставно (како мене ) за што станува збор тие негде си пишувале мемоари некакви жути или бели книги за гзлаците усрани да си ги бришат .
Ненормалана работа до немај каде .
Баш чудно нели ?

3)
Како тоа при потпишан Извештај каде НАПИСМЕНО имаме ПРИЗНАНИЕ за физички напад врз пратеници СДСМ .....замисли .....СДСМ не поднесува никаква кривична пријава .
Без разлика што тоа е и должност на јавниот обвинител по службена должност но СДСМ никој не го спречувал да поднесе и кривични пријави против напаѓачите во Собранието кој ете ПРИЗНАЛЕ во извештајот .Може да тужат и за повреди и за трауми и напад на работно место ииииии за купишта други кривични дела но ништо од тоа
Баш чудно нели ?

Е сега тука има само две логични објаснувања :

А )
СДСМ и овој пратенички состав се мрднати неписмени и глупи и тупи само за џабе зафаќаат место во Собрание и изиграваат опозиција .Не ги бива тикварите неписмени .

Б )
Тезата што јас ја застапувам дека добар дел од СДСМ и нејзин пратенички состав и те како добро соработуваат (се во дослух и се координираат ) со Груевски и врхушката на ДПМНЕ .
Но за тоа друг пат а и веќе работите забразано излегуваат на виделина .06-01-2014, 04:12 AM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#8


Историјата се повторува .
Денес имаме иста ситуација како таа од 2012 година после државниот удар кога пратеници од СДСМ беа физички нападнати избркани од Собрание од својте работни места и тоа од луѓе кој воопшто не беа вработени во Собранието.

И после тоа беше прогласена „политичка криза „ и беше повикана меѓународна заедница да се надминела таквата „политичка криза“. И тогаш тепаните како магариња пратеници од СДСМ се вратија во Собрание да се формирала анкетна комисија за случувања од 24 декември 2012 со што би се надминала „политичката криза“.И откако се потпишаа луѓето од таа анкетна комисија додека сеуште мастилото од потписите не се беше исушило Илија Димовски убаво им каже дека СДСМ со тоа парче харија може гзлаците да си ги бришат .И би така како што кажа Илија Димовски оти човекот си беше сосема во право .Во право затоа што немше никаква политичка криза оти пратеници од СДСМ не беа физички нападнати од пратеници на ДПМНЕ туку беа нападнати од ДРЖАВАНИ ИНСТИТУЦИИ .

И ете сега имаме реприза :
Вака :
1)

Хан допрва ќе ги средува впечатоците од средбите во Скопје

17 февруари 2015
Тој одби да коментира дали паднале некои предлози за надминување на ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА во земјава.
На средбата, премиерот разговарал со Хан и за економската ситуација во Македонија.
http://www.plusinfo.mk/vest/15248/han-do...-vo-skopje

И така од вчера сите владини пропагандисти трубат дека во Македонија имало ПОЛИТИЧКА КРИЗА која ете требало да се реши .А нели најфино би било СДСМ да се врати во Собрание да се формира анкетна комисија .
Абе ако така тогаш треба никој друг туку Петар Гошев да го прогласиме вечно нејглупиот политичар во Македонија .
Зошто ?
Па според логиката на Груевски и ДПМНЕ од 1990 година Гошев требаше како сега Груевски и ДПМНЕ да се прогласи за ДРЖАВА па секој напад врз нив да го прогласува за напад врз државата Република Македонија .Да токму така .Според нивната логика Петар Гошев требаше заедно со СКМ-ПДП фино лепо да се прогласат за ДРЖАВА па на сите избори како што од 2006 година наваму го прави ДПМНЕ да ги прогласи политичките противници за државни непријатели .А нели бидејќи се државни непријатели цело време ќе бидат прислушкувани и следени од тајните служби а некој дури и уапсени (како Љубе Бошковски ) .И така ем Петар Гошев до денешен ден ќе си беше Премиер ем СКМ-ПДП (сегашен СДСМ ) сеуште ќе си беа на власт .
И ?
И ништо ако некој политички конкурент се побуни ќе се прогласи дека работи за странски интереси и странски служби .А ако изнесе аргументи за криминал и нерегуларни фингирани избори тогаш ќе се повика меѓународна задница да ја реши „ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА „.
Да бе според логиката на ДПМНЕ тоа требал да го направи Петар Гошев 1990 година .
Ем така до ден денес Гошев ќе си беше Премиер ем СКМ-ПДП сеуште ќе беше на власт .
Е да ама затоа Гошев се согласи дека самите институции се инстументализирани и дека во такви услови неможе да има фер избори .Затоа беше составена техничка (експертска) влада (со привремен премиер Никола Кљусев).
Тоа немаше да биде политичка криза туку ИНСТИТУЦИОНАЛНА КРИЗА .
Е истото се случи 2012 година кога немаше политичка дуку институционална криза .
Тоа е и денес кога немаме политичка туку институционална криза .
Имаме сраснување на ЕДНА партија -ДПМНЕ која се инфилтрирала во сите државни институции ги блокра и злоупотребува .
Па така исто како 1990 година кога беше направена техничка влада за ДЕПОЛИТИЗАЦИЈА на државните институции истото треба да направи и сега .
Гледаме дека Судови даваат -читаат политички соопштенија на ДПМНЕ
Гледаме дека МВР даваат читаат политички соопштенија на ДПМНЕ
Гледаме дека Тајни служби сите политички конкуренти на ДПМНЕ ги прогласиле да државни непријатели ги затвараат ги следат ги прислушкуваат итн
Нема политичка криза.
Има институционална криза .
Затоа е потребна техничка влада .
18-02-2015, 11:42 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#9

За волја на вистината на 24 декември 2012 година пратениците на СДСМ не беа избркани од нивните столчиња, туку од местото резервирано за претседателот на Собранието, кое насилно го заземаа. И откако неколку часа не го напуштија, беа насилно исфрлени. Така би било во било која демократскаа земја. Иначе во т.н. документ власта ја прифати вината само во обид да се надминат менталните слабости на опозицијата која смета дека имаа право да ја води државата и кога нема победено на изборите. Се согласувам дека тоа беше грешка која ја влоши менталната состојба кај СДСМ со коалицијата. Која ги доведе во ситуација да нислат дека имаат право да состават влада. Не според волјата на гласачите, туку на странска тајна служба.
18-02-2015, 09:33 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#10

(18-02-2015, 09:33 PM)трендафил Wrote: За волја на вистината на 24 декември 2012 година пратениците на СДСМ не беа избркани од нивните столчиња, туку од местото резервирано за претседателот на Собранието, кое насилно го заземаа. И откако неколку часа не го напуштија, беа насилно исфрлени. Така би било во било која демократскаа земја. Иначе во т.н. документ власта ја прифати вината само во обид да се надминат менталните слабости на опозицијата која смета дека имаа право да ја води државата и кога нема победено на изборите. Се согласувам дека тоа беше грешка која ја влоши менталната состојба кај СДСМ со коалицијата. Која ги доведе во ситуација да нислат дека имаат право да состават влада. Не според волјата на гласачите, туку на странска тајна служба.


Цццццц
Ова партиско соопштение цело време го вртеа на Сител канал 5 и ДПМНЕ ти само си го копирал

Арно ама вистината неможе да се сокрие со лажни фабрикувани соопштениа и пропаганда .

Вистината е дека :

1)
Тоа е работа на пратениците .

И Груевски да бил нападнат од тогашен Минстер на полиција и финансии како што пратеници на СДСМ беа физички нападнати од невработени лица во Собрание а на видео се гледа дека беа командувани од Јанкулвска и Ставревски е тогаш Груевски ќе ја усереше цела Европа и Америка како тоа не била политичка туку институционална криза.

Груевски му ја зеде картичката на Јордановски во 2003

2)
Како ВМРО-ДПМНЕ го блокираше Буџетот за 2004

И буџетот заради блокадата на Груевски и ДПМНЕ не бил донесен до нова година туку во април мај .
Па Груевски и пратеници од ДПМНЕ не беа физички нападнати од други државни институции.

Собранието е службено работно место на службени лица наречени Пратеници кој се на врвот на државната хиерархија .Денес пратеници да се договорат може да изгласаат недоверба на Влада и Груевски и сите министри да летаат од тие позиии на кој се НАЗНАЧЕНИ од пратениците .
Владата и министрите не се надредени над пратениците туку обратно .
Плус СДСМ не направи ништо незконски .Буџетот не помина во собраниска комисија за финансирање и буџет , непомина ниту во законодавно правната комисика а Вељановски спротивно на Деловникот на Собранието спротивно на Законите и Уставот на Република Макеоднија свика незаконска седница .На таа незконска седница пратеници од СДСМ БЕА ФИЗИЧКИ НАПАДНАТИ од лица кој не се вработенеи во Собранието .Тоа е исто како да биле нападнати од било која терористичка група .

Нема политичка туку институционална криза .
Плус Владимир Глубовски јавно на телевизија кажа дека ден пред тоа (на 23 дек 2012) Груевски ги свикал сите коалициони партнери и било договорено следниот ден на 24 дек 2012 пратеницитена СДСМ да бидат физички нападнати не од пратеници на ДПМНЕ туку од надворешни лица кој беа командувани од Ставревски и Јанкуловска .
А тоа е школски пример на организиран државен удар -пуч

3)
Еве каде пратеници беа нападнати од терористи командувани од Ставревски и Јанкуловска и физички ги напданаа и избркаа пратениците од нивните работни места .

насилно извлекување на пратениците

Исфрлени пратеници

4)
Пратеници меѓу себе може да ида се степаат .Кој когу удрил што направил правда ќе си бараат на суд .Тепачки меѓу пратеници имало има и ќе има во цел свет
Еве ти најново .

Тепачка во турскиот парламент, петмина повредени

http://iris.mk/agenciski/svet/prikazi/14...-povredeni

Но
Собраниско обезбедување најмногу смее да ги раздвои да не се повредуваат меѓусебе .Дури и полиција да дојде најмногу што смеее да ги раздвои .Било каков друг физички контакт со Пратеници е тешко кривично дело „напад на службено лице на негово работно место“ .А работното место на пратениците е Собранието .
А пратеници на СДСМ беа физички нападнати на нивните работни места во Собранието од луѓе кој нит биле вработени во Собрание нит испрвоцирани ниту нападнати па да се бранат (на што доколку се таму вработени би имале право ).Луѓе кој беа комндувани од Министри во Владата на Груевски од снимки се гледа дек биле Јанкуловска и Ставревски..

Сума сумарум нема политичка криза туку институционална .

5)
Тука е случајот со незаконско прислушкување и следење на Љубе Бошковски кој сега ќе го добие спорот во Стразбур оти нема ниту потпис ниту печат кој одобрил и наредил да се следи .
А со образложението на Јанкуловска и Мијалков дека бил следен во текот на цела изборна кампања под изговор дека МОЖЕБИ ќе стори кривично дело имаме ПРИЗНАНИЕ дека сите политички конкуренти биле прислушкувани и следени а со тоа тие избори биле НЕРЕГУЛАРНИ

6)
Или со Велија Рамковски каде незаконски биле прислукувани адвокатите со што му е ускратено Уставно загарантираното право на фер судење.
Итн итн

Јасно е како бел ден .
Во Македонија нема политичка туку институционална криза .

Исто како 1990 треба да се формира техничка влада да се изврши процес на деполитизација на државните институции .

(This post was last modified: 19-02-2015, 11:43 AM by Flok.)
19-02-2015, 11:42 AM
Reply