Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"ТОА СУМ ЈАС" ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ ИЛИ ДАЛИ ЉУПЧО Е ДЕТЕ НА УДБА!!??
Author Message
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#21

(07-09-2013, 11:32 AM)hristo_arsov Wrote: ZATOA DEBATATA ZA OSNOVANJETO NA PARTIJATA NE VODI KON PRODUKTIVNI ZAKLUCOCI ZA DA SVATIME STO I SE SLUCI NA MAKEDONIJA, STO DIREKTNO GO OTVARA PROSTOROT ZA NAJRETROGRADNI PROCESI ! ZATOA ZARADI KAMBEKOT NA STARITE SILI, SEGA SOBRANI VO VLADEACKATA PARTIJA I DEMOKRATSKIOT MRAK VO MAKEDONIJA !
Denes e 8-mi septemvri !

Se uste ne se kazuva koj go dade predlogot za Referendumot i za okolnostite vo vrska so toa!

A ne da ne se znae!
Predlogot za Referendumot e na Vladimir Golubovski! Dokaz e stenogramot od sredbata na parlamentarnite partii kaj Gligorov, vo arhivata na pretsedatelot na RM !

Pa i Ljubco e svedok, i toj so Dosta bil prisuten na taa sredba !

Golubovski e ideen osnovac na VMRO kako politicka partija vo osnovanje (istoriskoto VMRO, pa i VMRO-Pravda bile organizacii ne partii). Toj e i najzasluzen sto VMRO-dpmne gi dobi prvite izbori, pred se zatoa sto ne go dozvoli bojkotot sto Ljubco go dogovoril so Ante i Gane za vtoriot krug (pod mentorstvo na sluzbata)!

Toa e vistinata ...


Da zememe deka toa e vistinata,zosto Golubovski po tebe i do den denesen e izoliran vo MKD,bar neka pisuva kolumni blog bilo sto...

Debatata za osnovanje na Dpmne nemoze da bide retrogradna bar ne vo ovoj moment koga mnogu od direktnite ucesnici se zivi i koga e na vlast...
07-09-2013, 08:13 PM
Reply
hristo_arsov Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Apr 2013
Reputation: 0
#22

(07-09-2013, 04:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(07-09-2013, 03:09 PM)hristo_arsov Wrote:
(07-09-2013, 12:40 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо_Арсов, за да се провери оваа што го пишуваш треба да ги наведш имињата на оние кои ги наведуваш со иницијали или со изразот "лицето"

За случувањата на езерото Младост зборувам за онаа што се случуваше внатре во слата јас сум сведок. Твоите искази се многу далеку од вистината.

Голубовски беше обвинет дека преговарал со луѓе од бившиот ИЗВРШЕН СОВЕТ на СРМ, односно владата на Социјалистичка Република Македонија предводена од Глигорие Гоговски за да таа влада се "зајакне" со неколку луѓе меѓу кои би бил и Голубовски и биде предлог на ВМРО ДПМНЕ за влада. Ако успееше тој потег кој по се бил дел од планот на "ОПЕРА", прашање е дали ке имало потреба од враќање на Глигоров.

Голубовски ги ПРИЗНА контактите и ПОДНЕСЕ ОСТАВКА на функцијата потпреседател со ветување дека оваа ке остане внатре во партијата, односно дека нема да излезе во јавност а тој ке остане член и пратеник на ВМРО ДПМНЕ.

Договорот беше прекршен истата вечер. Голубовски само некоклку часа по оставката настапи на МТВ со изјава.

Да се настапи на МТВ во сабота навечер, морало да има интервенција од структурите. состанокот на езерото Младост беше во сабота ...

Toa za navodnoto pregovaranje so bivsi luge od stariot Izvrsen sovet samo po sebe vakvoto tvrdenje go pravi nelogicno zasto se znae deka vo toj period seuste toa bil aktuelen sostav na Izvrsniot sovet !

Tie prikazni se plasirani od sluzbata pokasno koga se soocila so baranjeto od sirokoto clenstvo Golubovski da se vrati nazad !

Ponatamu, deka navodno toj sam gi priznal tie pregovori e cista laga, izmislica !
Na sobirot na koj ete i ti si prisustvuval iako ne si ni bil clen na partijata ne stanalo zbor za nikakvi pregovori, tuku mu e zabelezano za dvovlastie, za aktivnosti za koi ne sekogas gi informiral Ljubco i Zmejko, zatoa sto drugi vo toa vreme nitu imalo pred izborite, ne postoel nitu bilo kakov organ na partijata!

Ima snimka od Velesko ezero, vistinata ke izleze na golema vrata Jordane ;)Еве уште едно сведочење кое го потврдува онаа што го тврдам јас за состанокот на езерото Младост.[Image: 2ex7lvr.jpg]Тоа има снимка, вистината ке излезе на голема врата се само замајвања. Зошто снимката не е излезена досега, зошто снимката не ја објави голубовски денеска...

[b]Kakvo svedocenje e ova Icon_razz))

Citiras Izjava na Ljubco zaradi koja mu bila podnesena krivicna prijava za kleveta, a toj edvaj kurtulil i toa kako premier, so 6 godisno odlaganje ja zastarel postapkata !

Vadis citat od kniga za koja i ti znaes deka i nejziniot avtor se otkazal, i koj vo svojata sledna kniga kazuva deka bil izmanipuliran so nevistini od Ljubceta, i vo taa vtora kniga mu se izvinil na Golubovski, i konstatiral sosem drugi fakti i ocenki !

Zatoa i se otkazuvam od debatata, nema nikakva smisla ovaa debata da prodolzi !

Tolku od mene vo "kotle" ...
07-09-2013, 09:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23

(07-09-2013, 09:42 PM)hristo_arsov Wrote: Kakvo svedocenje e ova Icon_razz))

Citiras Izjava na Ljubco zaradi koja mu bila podnesena krivicna prijava za kleveta, a toj edvaj kurtulil i toa kako premier, so 6 godisno odlaganje ja zastarel postapkata !
Да била поднесена кривична пријава ама за клевета која се однесува на сосема друго нешто. Се однесува на изјава на Ључпо дека Голубовски бил соранотник на служната.

Да те потсетам што си напишал:
(18-06-2010, 03:14 AM)Itar Pejo Wrote: Во таков амбиент Љубчо на прес го обвинува Голубовски за наводна соработка со службата.
Тоа се случува брзо по оставката на Голубовски дадена на одржаното нелегално Собрание на 15.12.1990 година.
Голубовски со контра-прес енергично демантира била каква основаност на изнесените тврдења, и експресно му поднесува кривична пријава за клевета.
Нешто покасно Љубчо и Змејковски, охрабрени затоа што министер за Правда е Ѓорѓи Наумов, овој истиот што сега сака да го праќа Љубчота во азтвор, излегуваат повторно со исти тврдења за што Голубовски и на двајцата им поднесува кривична пријава за клевета.

Судскиот епилог, Змејковски со пресуда се огласува за виновен, а Љубчо успева како премиер по 6 години избегнување да се појави на суд да го застаре делото.

За време на судскиот спор Собраниската комисијата за надзор врз работата на службата за државна безбедност со увид утврдила дека таков псевдоним кој му се припишувал на Голубовски постои, но со генералии на друго лице.

[Image: 71551892.jpg]
[Image: 81365030.jpg]
[Image: 57054557.jpg]
[Image: 13360581.jpg]07-09-2013, 11:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#24

(07-09-2013, 03:09 PM)hristo_arsov Wrote: Na sluzbata i zasmetale kontaktite na Golubovski vo Slovenija i Hrvatska, osobeno ja voznemirile sredbite so togasniot amer. ambasador. Sluzbata bila informirana od Ljubco za sodrzinata na razgovorite ne samo so Bucar, Peterle i Jansa, tuku i za razgovorite so ambasadorot otkako na vtorata sredba na Golubovski so Bucar vo Ljubljana go povel i Ljubco, koj slusal i detali od razgovorot so Jansa ! Tie informacii pokasno koga Ljubco gi kazal vo Sobranieto na Makedonija mu donele imidz deka e vizioner i gi predviduva rabotite !


Да имало средба на Голубовски со Петреле немало шанси да незнам. Моите врски со "Мохорјева заложба" и со нејзината фирма керка, "КОРОТАН" беа од пред 1990 година. Или ако заборавиле да ми кажат тогаш, ке се потсетеа на тоа кога нивни човек дојде во Скопје со конкретна понуда да помогне на ВМРО ДПМНЕ за изборите 1994 година.


[Image: 2dke6iv.jpg]
08-09-2013, 12:07 AM
Reply
hristo_arsov Offline
Junior Member
**

Posts: 22
Joined: Apr 2013
Reputation: 0
#25

(07-09-2013, 11:30 PM)ЈорданПетровски Wrote: [quote='hristo_arsov' pid='59715' dateline='1378586525']


Kakvo svedocenje e ova Icon_razz))

Citiras Izjava na Ljubco zaradi koja mu bila podnesena krivicna prijava za kleveta, a toj edvaj kurtulil i toa kako premier, so 6 godisno odlaganje ja zastarel postapkata !
Да била поднесена кривична пријава ама за клевета која се однесува на сосема друго нешто. Се однесува на изјава на Ључпо дека Голубовски бил соранотник на служната.

Да те потсетам што си напишал:


(18-06-2010, 03:14 AM)Itar Pejo Wrote: Во таков амбиент Љубчо на прес го обвинува Голубовски за наводна соработка со службата.
Тоа се случува брзо по оставката на Голубовски дадена на одржаното нелегално Собрание на 15.12.1990 година.
Голубовски со контра-прес енергично демантира била каква основаност на изнесените тврдења, и експресно му поднесува кривична пријава за клевета.
Нешто покасно Љубчо и Змејковски, охрабрени затоа што министер за Правда е Ѓорѓи Наумов, овој истиот што сега сака да го праќа Љубчота во азтвор, излегуваат повторно со исти тврдења за што Голубовски и на двајцата им поднесува кривична пријава за клевета.

Судскиот епилог, Змејковски со пресуда се огласува за виновен, а Љубчо успева како премиер по 6 години избегнување да се појави на суд да го застаре делото.

Jordane, namesto da objasnis zasto naveduvas citat od kniga od cija verodostojnost se ogradil i samiot avtor, i vo svojata sledna kniga mu se izvinil na Golubovski, ti nasproti faktot sto ovaa tema treba da se odnesuva na Ljubco, konkretno prasanjeto koe ti samiot si go smislil –dali e dete na UDBA, ja defokusiras temata i otvaras vojna so mene ;)

Plus ne citas sto pisuva vo postovite, zatoa samiot doagas vo kontradikcija si davas avtogol !

Pa, od postot koj si go postiral od “Itar Pejo” jasno se gleda, deka se podneseni DVE krivicni prijavi, ednata brzo po ostavkata dadena na odrzanoto nelegalno Sobranie na 15.12.1990 godina !

I tokmu zaradi taa izjava , zatoa sto navodot na Ljubco “Vladimir Golubovski vo poslednive dva meseci imal poveke sredbi so sekretarot za vnatresni raboti Jovan Trpenovski ...” pretstavuva klevetnicka insinuacija za navodna sorabotka !

Zgora na se, ovoj citat vo knigata ne ja sodrzi izjavata integralno, izjavata koja Ljubco ja dal vo meiumite sodrzi i eksplicitni obvinuvanja, zaradi koi veke sledniot den mu e podnesena krivicna prijava za kleveta!
A za povtoreno storuvanje na deloto kleveta, nekolku godini pokasno, podnesena e VTORATA krivicna prijava so epilog kako sto se gleda od tvoite postovi !

Znaci NE SE RABOTI za krivicna prijava ZA SOSEM DRUGO NESTO, zatoa sto i dvete prijavi se za istata pravna rabota, za kleveta so koja se insinuira navodna sorabotka, prv pat iznesena od Ljubco, a potoa po nekolku godini povtorena, sto e vidno i od postovite koi si gi postiral !

A bidejki povtoruvanjeto e otezitelna okolnost, koga toa tuzitelot go naveduva, toa strucno se narekuva prodolzeno delo pa vo postapkata po vtorata prijava fakticki presudata go opfaka i prvoto storuvanje !
Zaradi toa napisav Ljubco kurtulil so 6 godisno odolgovlekuvanje i ja zastarel postapkata !

Inaku za navodite okolu sredbata so Peterle, neli ti se cini deka si davas znacenje koe ne korespondira so realnosta ?! Kako mozes da pomislis deka tebe ke te informiraat, ili deka ti mozes da doznaes za aktivnostite na visoki drzavni funkcioneri na drugi drzavi i toa za takvi strateski prasanja vo procesot na raspadot na SFRJ !?

Aj bidi malku poseriozen Icon_razz))

Go razbiram tvojot psiholoski problem da sakas da se “hranis” na forumov, no veke ne ti odgovaram (mozes da postiras sto ke ti tekne na pamet ), rizikot od vpecatokot na tie koi gi citaaat ovie postovi za tvojata neprincipielnost neka bide tvoj !

A ODGOVORNOSTA za redot na forumot, vo smisla postovite da se odnesuvaat na soodvetnata tema na koi se postiraat, e na ADMINISTRATOROT !
08-09-2013, 11:22 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#26

(08-09-2013, 11:22 AM)hristo_arsov Wrote: Pa, od postot koj si go postiral od “Itar Pejo” jasno se gleda, deka se podneseni DVE krivicni prijavi, ednata brzo po ostavkata dadena na odrzanoto nelegalno Sobranie na 15.12.1990 godina !

I tokmu zaradi taa izjava , zatoa sto navodot na Ljubco “Vladimir Golubovski vo poslednive dva meseci imal poveke sredbi so sekretarot za vnatresni raboti Jovan Trpenovski ...” pretstavuva klevetnicka insinuacija za navodna sorabotka !Двете кривични пријави се за исти изјави. Изјави дека Голубовски е соработник на службите.

Еве и самиот да прочиташ:


(18-06-2010, 03:14 AM)Itar Pejo Wrote: Во таков амбиент Љубчо на прес го обвинува Голубовски за наводна соработка со службата.
Тоа се случува брзо по оставката на Голубовски дадена на одржаното нелегално Собрание на 15.12.1990 година.
Голубовски со контра-прес енергично демантира била каква основаност на изнесените тврдења, и експресно му поднесува кривична пријава за клевета.
Нешто покасно Љубчо и Змејковски, охрабрени затоа што министер за Правда е Ѓорѓи Наумов, овој истиот што сега сака да го праќа Љубчота во азтвор, излегуваат повторно со исти тврдења за што Голубовски и на двајцата им поднесува кривична пријава за клевета.Би било добро да ја прикачиш кривичната пријава за тоа дека Голубовски поднел кривична пријава за следново: “Vladimir Golubovski vo poslednive dva meseci imal poveke sredbi so sekretarot za vnatresni raboti Jovan Trpenovski ...”

08-09-2013, 12:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

(08-09-2013, 11:22 AM)hristo_arsov Wrote: Inaku za navodite okolu sredbata so Peterle, neli ti se cini deka si davas znacenje koe ne korespondira so realnosta ?! Kako mozes da pomislis deka tebe ke te informiraat, ili deka ti mozes da doznaes za aktivnostite na visoki drzavni funkcioneri na drugi drzavi i toa za takvi strateski prasanja vo procesot na raspadot na SFRJ !?Не се работи за придавање важност туку за логично размислување!!!


(08-09-2013, 12:07 AM)ЈорданПетровски Wrote: Или ако заборавиле да ми кажат тогаш, ке се потсетеа на тоа кога нивни човек дојде во Скопје со конкретна понуда да помогне на ВМРО ДПМНЕ за изборите 1994 година.
08-09-2013, 12:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

(08-09-2013, 11:22 AM)hristo_arsov Wrote: Jordane, namesto da objasnis zasto naveduvas citat od kniga od cija verodostojnost se ogradil i samiot avtor, i vo svojata sledna kniga mu se izvinil na Golubovski, ti nasproti faktot sto ovaa tema treba da se odnesuva na Ljubco, konkretno prasanjeto koe ti samiot si go smislil –dali e dete na UDBA, ja defokusiras temata i otvaras vojna so mene ;)Зошто дојде до промена на видувањата на Синадиновдски е добро познато на сите.
Јас ке повторам, бев приситен на седницата наезерото Младост и сум сведок што се случуваше.
Не отворам војна против тебе, туку аргументирано укажувам на манипулациите кои се обидуваш да ги наметнеш.
08-09-2013, 12:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Quote:ИН­ТЕР­ВЈУ: ЃОРЃИ НАУМОВ, ПРВИОТ МИНИСТЕР ЗА ПРАВОСУДСТВО И УПРАВА ВО НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА

Првата Влада беше најдобра[Image: 3E937C60CC7CC845BF4697FA3B350906.jpg]

Ѓор­ѓи Наумов беше прв министер за правосудство и управа во ек­сперт­ска­та Влада, министер без ресор во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Љубчо Георгиевски, и претседател на Републичката комисија за верски пра­ша­ња.
По­вод за интервјуто е неговата книга "Мојот од во плурализмот 1990 -2003". Со него разговаравме за настаните од создавањето на самостојна, не­за­вис­на и суверена Република Македонија од 1990 година па до денес.

На­пи­шав­те книга "Мојот од во плурализмот 1990 - 2003". Што беше по­во­дот да ја напишете?

- Целта на мемоарите е да ја отсликам фактичката состојба од 1990 до 2003 година, кога бев министер за Правосудство и управа во Експертската влада, а потоа како министер без ресор во Владата на ВМРО-ДПМНЕ и како претседател на Републичката комисија за верски заедници.
Во мемоарите зборувам за настаните хронолошки, онака како што се случувале и ги опишувам како јас ги доживував, бидејќи активно сум учествувал. Пишувам за сите настани од создавањето на самостојна, независна и суверена држава Македонија.
Овие мемоари се пишувани во 2003 година, веднаш по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, каде Љубчо Георгиевски поднесе оставка и на негово место беше избран Никола Груевски.Јас бев еден од иницијаторите и основачите на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи бев деклариран како ВМРО-вец и во минатото.

Да­ли мислите дека изборот за Претседател на Киро Глигоров беше греш­ка?

СКМ-ПДП сакаше Киро Глигоров да биде кандидат за претседател на државата. Меѓутоа, кога Тито Петковски на преговорите рече дека "вие од ВМРО-ДПМНЕ немате кандидат", ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди функцијата на владиката Михаил. Откако тој не прифати да ја симне мантијата, Кандидат за претседател му се понуди на академик Блаже Ристовски. Но, и тој одби.
Непосредно пред изборот за претседател, јас бев во домот на Глигоров на Водно и го убедував да не прифаќа, бидејќи ги немав убедено моите да гласаат за него. Глигоров тогаш ми рече дека Тито Петковски ја завршил работата бидејќи обезбедил потребен број на гласови за да биде избран. Но, јас знаев дека Глигоров нема да добие потребен број гласови.
Првиот пат во Парламентот, Глигоров не по­ми­на за претседател. Продолжив да ги убедувам ВМРО-вците да му дадат под­дрш­ка на Глигоров, велејќи им дека тој ја поддржува програмата на ВМРО-ДПМНЕ. Потоа падна договорот Љубчо Георгиевски да биде пот­прет­се­да­тел на државата. Тогаш отидов кај Глигоров во вилата на Водно и му реков: "Ете, сега ВМРО-ДПМНЕ ќе ти ја даде поддршката. Меѓутоа знај дека им реков оти ја прифаќаш програмата на нашата партија. Му об­јас­нив дека треба да го предложи Георгиевски за потпретседател, и така да заврши целата работа. Но Глигоров беше избран, ама Георгиевски не. Не гласаа пратениците на СКМ-ПДП и на албанскиот блок. Ама, сепак, падна договорот и Љубчо бе­ше избран. Но, Ки­ро Глигоров ја излажа ВМРО-ДПМНЕ.

Из­ја­вив­те дека ВМРО-ДПМНЕ ќе владее 101 година?

Ко­га бев избран за пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, првата моја изјава беше де­ка ВМРО-ДПМНЕ ќе владее 101 година. Зошто? Таков впечаток добив од митинзите на ВМРО-ДПМНЕ. Ако се сеќавате на нашите митинзи, гра­ѓа­ни­те излегуваа со свеќи. Свеќите нешто означуваат, некој симбол, некој дух, дека Македонија ќе стане независна држава. А, потоа, откако пад­нав­ме од власт, политичките противници почнаа да ми викаат: "Ѓорѓи, не­ли ВМРО ќе владееше 1001 година?". Да, реков дека ќе владее, ама не со ара­мии кои се појавија во нашата партија. Ако останеше првата влада, да не и` се изгласаше недоверба, и ако ВМРО-ДПМНЕ не ги бојкотираше вторите парламентарни избори, Ма­ке­до­ни­ја ќе се развиваше во позитивен правец. Ако поглаварот на МПЦ Михаил се нафатеше да биде Претседател на др­жа­ва­та, тогаш ќе беше друго.Тоа беа начелата по кои се раководев да на­пи­шам книга за да имаат сознанија идните генерации.
На што личеше кога во првиот Парламент дел од пра­те­ни­ци­те не сакаа да се свири македонската химна. Пратеникот Митко Ата­на­сов - Врапчето од говорница им викаше: "Срамота е, колеги пратеници, др­жа­ва ќе правиме, а вие не сакате да ја свириме македонската химна". Па­тот за осамостојување на Македонија не одеше лесно, беше трнлив, бе­ше полн со препреки и со провокации од ЈНА. Заканата беше која е таа вла­да што одзема воена евиденција. Меѓу тие луѓе што се закануваа има­ше Македонци.
Значи, имаше две опции. Ако не беше ВМРО-ДПМНЕ како пра­те­нич­ка група и ако не беше таа експертска влада, Македонија ќе си ос­та­не­ше во редуцирана Југославија, бидејќи Киро Глигоров предлагаше плат­фор­ма Изетбеговиќ - Глигоров, со која требаше да бидеме мини-Ју­гос­ла­ви­ја. Ние рековме: "Не, ние сме за самостојна суверена Македонија".

Да­ли експертската влада немаше поддршка ниту од ВМРО-ДПМНЕ ниту од СКМ-ПДП туку беше Влада на Киро Глигоров?

- Да. Така е. Видете, тука има вина покојниот претседател Киро Гли­го­ров. ВМРО-ДПМНЕ освои најголем број на пратеници - 38 и нејзе и` се до­ве­ри мандатот да формира влада. Љубчо Георгиевски со неговото потесно ра­ко­вод­ство предложија четворица кандидати за мандатар.
Ме­ѓу тие четворица кандидати беа и д-р Александар Лепавцев, Тодор Богданов, Пандил Костурски и Милан Став­рев. Но Киро Глигоров им најде мана, и дојде до политичка криза, оти сите уставни рокови за формирање влада поминаа.
Јас се сретнав со повеќе репресирани луѓе што биле судени за идејата за ВМРО, и со нив се договоривме да пред­ло­жи­ме список од лица судени за ВМРО за мандатар.
Први на списокот беа Васе Етемов, Наум Којзаклиев, Јосиф Гоцев од Стру­ми­ца, Бошко Тонев и Блаже Ристовски. Покрај нив, на списокот се најде и академик Никола Кљусев. Јас не бев многу воодушевен за Кљу­сев, оти тој не беше ВМРО-вец.

Зош­то?

- За­тоа што тој беше суден за Информбирото, а не за ВМРО. Ние баравме ВМРО-вска влада. Него го ставив во списокот по упорното настојување на Јордан Мијалков, министер за внатрешни работи.
Јас го ставив на списокот и му се јавив на Глигоров дека Блаже Рис­тов­ски сака да биде потпретседател, и му го предложив Кљусев за мандатар. На крајот, Глигоров го определи Кљусев за мандатар.

Ко­га Никола Кљусев стана член на ВМРО ДПМНЕ?

- Тој не беше член на ВМРО-ДПМНЕ се додека не го предложивме за претседател на советот на интелектуалци на партијата. Зедов една пристапница во џеб, и отидов на кафе кај Кљусев. Му ја дадов пристапницата и тој ја потпиша.

Зош­то Никола Кљусев го ставивте петти на листата за кандидати за ман­да­тар?

- Пад­на нашата влада, и потоа јас и повеќе министри од експертската вла­да отидовме на пастрмалија во Штип. Со 2-3 коли одевме. Му викам: "А бе, Николче, ако не беше ВМРО, топки ќе беше премиер". Кљусев ми од­го­во­ри: "Ама ти последен си ме ставил на листата". "Па и тоа ти е многу, ти не беше ВМРО-вец". Тоа е вистината, сакам вистината да се знае. Тој бе­ше национално определен, за Македонија, ама беше многу плашлив.

Зош­то Георгиевски го враќаше мандатот за формирање влада? На­вис­ти­на ВМРО-ДПМНЕ немаше учени луѓе?

- Пр­во, Киро не смееше вторпат да му даде мандат на Бранко. Прво му да­де на Перо Гошев, Гошев го врати мандатот, и готово, на таа партија и` по­ми­на редот. Љубчо, без да се консултира со нас, не може да формира вла­да. Кој ќе му прифати на Љубчо да биде во владата. Кој академик, про­фе­сор? Секој што ќе биде во владата, сака тој што ќе раководи да биде на не­го­во ниво со паметот, или попаметен. Јас не се согласував со тоа Љубчо да биде премиер. Така го врати мандатот, и со тоа овозможи СДСМ да фор­ми­ра влада.

Да­ли може да се каже дека ВМРО-ДПМНЕ и СКМ-ПДП тогаш имаа по­го­ле­мо чувство за државност отколку раководствата по 1998 година? На при­мер, во тоа време имаше судир на две спротивставени концепции ко­му­нис­ти и антикомунисти, но кога стана збор за правење држава, гласаа за­ед­но, без разлика што во некои работи беа лути непријатели. На пример, до­не­су­ва­ње­то на првиот Устав.

- Ние, неколкумина од експертската влада, отидовме кај пратениците на ВМРО да ги убедиме да гласаат за Уставот. Во преамбулата стоеше дека е национална држава на македонскиот народ. Им велевме: "Ако не гла­са­те, ЈНА е тука, ќе нè здробат, ќе останеме под Југославија". Тогаш пред Пар­ла­мен­тот имаше демонстрации. Се направи упад во МТВ, едно момче го симна знамето од пред Собрание и го стави лавот. Ние ја создадовме др­жа­ва­та, експертската влада. Кога падна владата, државата почна да оди надолу. Владата од 1998 година, иако беше многу критикувана, сепак, мно­гу нешта направи во тој период. Тој период е од милениумско значење. Се направија Плаошник, Милениумскиот крст, систем за спас на Дој­ран­ско­то Езеро, Широк сокак, Амфитеатарот, пензиите... имаше успеси. Ме­ѓу­тоа, Љубчо се опкружи со луѓе што не беа почитувани и ценети. Сè што бе­ше интелектуалец, јас, Кљусев, Димитров итн. на некој начин нè отстрани. Ду­ри и јас пишувам во книгата, кога Георгиевски се повлекуваше на кон­гре­сот во Охрид, рече: "Јас сум горд што се вброив меѓу лидерите на ВМРО - Гоце, Даме, Питу, Ванчо, Тодор Александров". Јас реков: "Ако може да ги слушнат зборовите на Георгиевски, тие би рекле - зар и ти, про­фи­те­ру, имаш образ да се ставаш во редовите на водачите на ВМРО што за­ги­на­ле за остварување на нивниот идеал, создавање самостојна држава".

Да­ли Георгиевски беше искрен ВМРО-вец или профитер?

- Јас и порано кажав дека тој изврши национално предавство. Тој се дек­ла­ри­ра­ше како македонски Бугарин. Ние, ако знаевме на почетокот дека тој се декларира како Бугарин, на клоци ќе го исфрлевме од партијата. Тоа дете на 24 години дојде кај мене, и вели дали може да биде премиер. Му реков: "Чекај бе, дете, на 24 години сакаш да бидеш премиер, јас на 60 го­ди­ни не се нафаќам да бидам премиер".

Велите дека Кљусев не беше ВМРО-вец, но сегашната власт му посвети ули­ца. Дали има и други позаслужни ВМРО-вци што загинале за идејата за Ма­ке­до­ни­ја кои треба да добијат улица?

- Доб­ро, беше прв премиер, треба. Имам голема забелешка за сегашното раководство. Секоја вечер на те­ле­ви­зи­ја имаме разни документарци за АСНОМ, за борбата на ма­ке­дон­ски­от народ за слобода. Каде се луѓето кои од '45 до '90 година лежеа и ги­неа по затвори. Ги оставија здравјето, младоста, животот. Ниеден од нив, од нивните се­меј­ства нема пратеник, советник, министер, нема улица, нема ни амбасадор ни директор. Тоа го кри­ти­ку­вав.

Да­ли политиката на ВМРО-ДПМНЕ врти малку кон Исток?

- На­ши­те стари со право ја испеале "Ти, вавилонска блуднице", зашто нас нè зафркава Европа. Што некој ќе ми вика не си ти Горан туку си Петко, Јан­ко. Зошто да си го сменам името. И ние мораме да бараме некој излез. Да­ли Исток, Азија... Ако ја критикуваат, сепак, инвеститори, еден по еден до­а­ѓа­ат. За држава 20 години се малку. Дваесет години сме во транзиција.

Вие бевте против Рамковниот договор. Дали пратениците и од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ што гласаа се предавници или спасители на Ма­ке­до­ни­ја.

- Нај­го­ле­ма вина има Љубчо Георгиевски. Тој не требаше да потпише. Кој му го даде тоа овластување? Од името на ВМРО немаше одлука на цен­тра­лен комитет. Можеше да свика МАНУ да заседава. Можеше да ги сви­ка професорите по уставно право итн. Многу работи можеше да направи, са­мо за да не го потпише договорот. Киро Глигоров викаше дека тој не би го потпишал тој договор, дури и Љубчо сега вели дека тој договор е ште­тен. Рамковниот договор нема правна основа. Тогаш прашав дали ќе има 55 ју­на­ци што ќе го потпишат Рамковниот договор. Не 55, 65 потпишаа. И со тоа извршија предавство.

Љуб­чо Георгиевски ве обвини дека сте биле ликвидатор на поетот Ко­тев­ски, односно вие и Михајло Маневски сте биле обвинители на неговото су­де­ње?

- Ко­тев­ски, тоа беа бомбашите. Скопскиот бомбашки процес. Јован Тр­пе­нов­ски беше јавен обвинител. На колегиум решаваме за нив. Јас реков де­ка нема дело бидејќи тие не се бореле за отцепување на Македонија туку за обединување. Законот велеше дека се одговара за отцепување, а не за обе­ди­ну­ва­ње, Јован ми рече: "Оди брани ги ти". Зошто не ја изнесат пре­су­да­та. Побарајте ја пресудата. Има ќерка, прашајте ја. Јас барав да се уки­не пресудата бидејќи не стојат делата за кои се обвинети.

Ка­ко вашата фамилија беше декларирана како ВМРО-вска, беа судени за ВМРО, а вие во социјалистичка Македонија станавте јавен обвинител?

- Не­ма­ше тогаш многу учени кадри, па затоа нè толерираа, не нè раз­ре­шу­ваа. Кога Јордан Мијалков беше во Прага во болница и јас му се јавував за да го правам министер, Јово Трпеновски седеше до мене и ми вика "А бе си­те заменици ги направи ВМРО-вци. Ќе те сменат". "Нека ме сменат", му ви­кам. После дојде Марко Бундалевски и ми вели: "Ти си зборувал дека ВМРО ќе победи, и мене ќе си ме сменел". "Да, ќе те сменам". Тој ми рече: "Ако не победи, јас тебе ќе те сменам". "Добро", реков, "смени ме". ВМРО-ДПМНЕ победи, и јас станав министер. Му реков на Марко да свика ко­ле­ги­ум, и јас доаѓам на состанок. Му велам, "Марко, јас сум од збор. Рековме кој кого ќе смени". Тој побледе. Јас му велам: "Седи бе, не те менувам. Оваа држава е и моја и твоја". Дали ќе биде комунистичка, дали ќе биде ВМРО-вска, реформистичка, битно е народот да биде задоволен.

Што мислите за лустрацијата? Сега како да изгуби смисла, се користи за прес­мет­ка со противниците?

- Лус­тра­ци­ја­та требаше да заврши веднаш кога прогласивме самостојност, ка­ко што заврши во сите источноевропски држави. Затоа и ВМРО беше не­за­до­вол­на во тоа време од Кљусев. Немаше брзина, требаше преку ноќ да се заврши таа работа. После Стојан Андов, кој беше амбасадор на Ју­гос­ла­ви­ја, поднесе иницијатива. Изгледа и тој има некое досие. Сите што би­ле дипломати, мораа да ја известуваат службата. Потоа почнаа пар­ти­ски препукувања, изгуби смисла, и ете, сакаа да ги бележат. Јас преку лус­тра­ци­ја­та разбрав дека сме биле следени како опозиција.

Во книгата пишувате дека секаде на Запад судија е завршување на ман­да­тот, а кај нас станување на судија е почеток на мандатот.

- Ше­е­сет и трета година ме праќаат во Загреб на последипломски студии. Ме прати службата како способен кадар. Дојде претставник од Бостон да др­жи предавање. Шефот на нашата катедра му објаснува кои сме ние. Јас то­гаш бев млад. "Од вашиот шеф на катедрата јас разбрав дека вие сте ту­ка на функции судии, заменици-обвинители, обвинители. Но ниту еден не гледам со бела коса. Изгледа кај вас почетна функција во животот е су­ди­ја или обвинител. Кај нас е обратно, судија и обвинител мора да има над 40-50 го­ди­ни" ни рече бостонецот.
Ти одиш да се пожалиш кај судијата од жената, мажот, утре цел град ќе раз­бе­ре за тоа. Вие сакате да се пофалите. Животно искуство е да се др­жи тајна. Сега е друго време, има интелектуалци. Сега се избира по клу­че­ви, почнаа да се применуваат клучевите. Тоа не е во ред. Судството мора да биде трета независна власт.

Има многу мешање во работата на судиите?

- Во Израел и во некои други земји, обвинителот може да ги уапси прет­се­да­те­лот на државата или премиерот, тој е самостоен и независен.

Во Уставот државата е одделена од Црквата. Вие бевте претседател на Ко­ми­си­ја­та за верски заедници? Во реалноста не е така. Црквата многу се ме­ша во државните работи.

- Др­жа­ва­та и Црквата треба да се одделени. Секоја држава е секуларна др­жа­ва. Црквата не треба да се меша во државната работа, и обратно. Ме­ѓу­тоа, се испомешаа лончињата, па така владиците почнаа да се ме­ша­ат во државната работа.

Ек­сперт­ска­та влада беше многу критикувана дека е ВМРО-вска, оти е ко­му­нис­тич­ка, дека е безлична. Но дали може да се каже дека беше др­жа­вот­вор­на, дека ја создаде државата?

- Се­га да се гласа, народот ќе потврди дека таа влада беше најдобра вла­да во суверена Македонија. Бидејќи таа беше најстручна, најквалитетна, сос­та­ве­на од професори, од академици, секој си беше стручњак од својата об­ласт, никој не беше оспорен, и никој од таа влада немаше некаква имот­на корист. Прошетавме, видовме свет, но некоја голем имотна корист не­мав­ме.

Горан Трпеноски
Фото: Вангел Тануровски

VEST
19-10-2013, 02:10 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#30

Ajde da rascistime nekoi raboti, prvo partijata koja od nisto ja izdigna i ja napravi mokna nikoj drug tuku Ljupco Georgievski so pomos na nekolku desetici vredni i cesni luge imase organi. Na Velesko ezero sostanok drzese Centralniot upraven organ i ne se sekavam deka Jordan bese vnatre.
Drugo Vladimir Golubovski e eden nesrekno izbran covek za politika koj ne e sposoben za nisto, nitu imal vrski so Slovenija nitu go zapoznal Ljupco so Pucnik ili Peterle. Glupavosta na Golubovski bese tolkava sto toj se zamisluvase deka e najpameten na svetot i odese od greska vo greska. Toj se zamisluvase deka e partijata i na site im stana antipaticen so upaganjeto vo zbor na Ljupco ili drugi diskutanti ne dozvoluvajki da se razvie diskusija. Toa i bea glavnite zabeleski na toj sostanok i na kraj eden od poemotivnite clenovi nemozejki poveke da go gleda bukvalno go izbrka od sostanokot/ Pri odenjeto Golubovski veti deka nema poveke da dava izjavi, a uste istata vecer go prekrsi vetuvanjeto. Svedoci bevme na beskrajnata tolrancija na Ljupco kon site vakvi pojavi, toj navistina prostuvase na site koi gresea a vrz nego se vrsea kanonadi od razni napadi i od vnatre (Meandziski, Nanev, potoa Dragi ivanovski i mnogu drugi.). Na kraj vo Makedonija od 1990 godina do sega se formirani preku sto partii - lesno e da se napravat mnogu tesko e da se porasnat i da stanat mokni, ova vazi i za denesniot moment, zarem sega ne e potrebna nova progressivna politicka sila koja ke donese nadez vo drzavata, ajde junaci pokazete se.dosta ogovaravte.
15-02-2014, 06:36 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#31

(15-02-2014, 06:36 AM)goran10 Wrote: Ajde da rascistime nekoi raboti, prvo partijata koja od nisto ja izdigna i ja napravi mokna nikoj drug tuku Ljupco Georgievski so pomos na nekolku desetici vredni i cesni luge imase organi. Na Velesko ezero sostanok drzese Centralniot upraven organ i ne se sekavam deka Jordan bese vnatre.
Drugo Vladimir Golubovski e eden nesrekno izbran covek za politika koj ne e sposoben za nisto, nitu imal vrski so Slovenija nitu go zapoznal Ljupco so Pucnik ili Peterle. Glupavosta na Golubovski bese tolkava sto toj se zamisluvase deka e najpameten na svetot i odese od greska vo greska. Toj se zamisluvase deka e partijata i na site im stana antipaticen so upaganjeto vo zbor na Ljupco ili drugi diskutanti ne dozvoluvajki da se razvie diskusija. Toa i bea glavnite zabeleski na toj sostanok i na kraj eden od poemotivnite clenovi nemozejki poveke da go gleda bukvalno go izbrka od sostanokot/ Pri odenjeto Golubovski veti deka nema poveke da dava izjavi, a uste istata vecer go prekrsi vetuvanjeto. Svedoci bevme na beskrajnata tolrancija na Ljupco kon site vakvi pojavi, toj navistina prostuvase na site koi gresea a vrz nego se vrsea kanonadi od razni napadi i od vnatre (Meandziski, Nanev, potoa Dragi ivanovski i mnogu drugi.). Na kraj vo Makedonija od 1990 godina do sega se formirani preku sto partii - lesno e da se napravat mnogu tesko e da se porasnat i da stanat mokni, ova vazi i za denesniot moment, zarem sega ne e potrebna nova progressivna politicka sila koja ke donese nadez vo drzavata, ajde junaci pokazete se.dosta ogovaravte.
Бев присатен. Јас бев едниствениот кој не беше член на партијата а просуствуваше на тој состанок. Јас сум исто така првиот кој за тој настан проговори јавно.
На Љупчо заслугите неможе да му ги оспори никој, но тие заслуги се, дел благодарејки на ВМРО и активностите кои ги имаа членовите на ВМРО и дел на службата, поточно КОС кој спроведувајки го сценариото на ОПЕРА помеѓу двата изборни круга одигра клучна улога за промена на расположението на гласачите. Дека оваа што го напишав за двата елемента кои веа пресудни за успехот на ДМРО ДПМНЕ е точно говоти фактот што Љупчо со НП не стори ништо.
15-02-2014, 12:23 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#32

Jardan Petrovski napisa
Бев присатен. Јас бев едниствениот кој не беше член на партијата а просуствуваше на тој состанок. Јас сум исто така првиот кој за тој настан проговори јавно.
На Љупчо заслугите неможе да му ги оспори никој, но тие заслуги се, дел благодарејки на ВМРО и активностите кои ги имаа членовите на ВМРО и дел на службата, поточно КОС кој спроведувајки го сценариото на ОПЕРА помеѓу двата изборни круга одигра клучна улога за промена на расположението на гласачите. Дека оваа што го напишав за двата елемента кои веа пресудни за успехот на ДМРО ДПМНЕ е точно говоти фактот што Љупчо со НП не стори ништо.

Mozno e za prisutnosta mislam deka e taka, se znaeme jas sum komsijata od Kumanovo, ke se setis koj zasto nemas drugi komsii koi bile na Velesko toj den. Za Ljupco smetam deka togas bese mnogu pozitivna licnost, no nekoi propusti zaedno so zestokata kampanja protiv nego ne mu davaat mnogu sansi za dobar rezultat, a i vo Vmro Np lugeto ne se premnogu idealisti kako sto bea vo Vmro Dpmne na pocetokot. Tokmu toa na Ljupco i mu se zamera, nikoj od najstarite i najiskrenite vmrovci ne moze da mu prosti za silnoto lobiranje za Gruevski vo Ohrid, Dovolno bese da ostane neutralen i den deneska ke bese cenet onaka kako sto zasluzuva eden drzavnik koj nesporno dade mnogu za stvaranje na suverena Makedonija. Negovata investicija bezkrupulozno se presmeta i so nego i so site koi razmisluvaa slobodnoumno. Od redovite na Sdsm donese poslusnici i gi srusi site instrumenti koi kolku tolku ovozmozuvaa nekoja slobodna misla i demokratija. Mediumite gi stavi pod kontrola , sudstvoto napolno go privatizira, kaznite gi zgolemi do nebo, vovede bezbroj najrepresiracki merki i visoki pragovi za licenci i dozvoli. Skopje go napravi zgradored bez drva i bez vozduh so bezbroj promaseni i ponekoj dobar spomenik, pred kuka na lugeto im naplaka visoki ceni za parking ili im gi sobira kolite so pajak. So svoi firmi obezbeduva objekt,i gradi, izvezuva, vleguva segde kaj sto ima pari i ne trpi konkurencija. Kaznite se ogromni i nelogicni, platite se pomali od tie vo Kina 500000 mladi luge za vreme na negova vlast izbegaa od drzavata. Izborite gi dobiva so zestoka propaganda i silno vlijanie vrz bednite luge kupuvajki gi najbednite so sitni pari, brasno i drugo. Ne odaleci od Nato i Evropa so negovata arogancija i nesposobnost. Zatoa najmnogu mu se luti lugeto na Ljupco. No sega vo Makedonija vrie, sekoj covek e na krajot na svoite zivci, mozni se socijalni nemiri odnosno mislam deka fali samo edno skorce i se ka se zapali. Mozebi e vreme i nasata ceneta dijaspora da se ukluci aktivno za prvpat. No i da ne se sluci toa lugeto koi se tuka povtorno ke si ja zavrsat rabotata i ka stavat kraj na silniot unistuvacki poriv na standardot na lugeto koj go nosi segasnata vlast.
16-02-2014, 10:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

(16-02-2014, 10:00 PM)goran10 Wrote: Jardan Petrovski napisa
Бев присатен. Јас бев едниствениот кој не беше член на партијата а просуствуваше на тој состанок. Јас сум исто така првиот кој за тој настан проговори јавно.
На Љупчо заслугите неможе да му ги оспори никој, но тие заслуги се, дел благодарејки на ВМРО и активностите кои ги имаа членовите на ВМРО и дел на службата, поточно КОС кој спроведувајки го сценариото на ОПЕРА помеѓу двата изборни круга одигра клучна улога за промена на расположението на гласачите. Дека оваа што го напишав за двата елемента кои веа пресудни за успехот на ДМРО ДПМНЕ е точно говоти фактот што Љупчо со НП не стори ништо.

Mozno e za prisutnosta mislam deka e taka, se znaeme jas sum komsijata od Kumanovo, ke se setis koj zasto nemas drugi komsii koi bile na Velesko toj den. Za Ljupco smetam deka togas bese mnogu pozitivna licnost, no nekoi propusti zaedno so zestokata kampanja protiv nego ne mu davaat mnogu sansi za dobar rezultat, a i vo Vmro Np lugeto ne se premnogu idealisti kako sto bea vo Vmro Dpmne na pocetokot. Tokmu toa na Ljupco i mu se zamera, nikoj od najstarite i najiskrenite vmrovci ne moze da mu prosti za silnoto lobiranje za Gruevski vo Ohrid, Dovolno bese da ostane neutralen i den deneska ke bese cenet onaka kako sto zasluzuva eden drzavnik koj nesporno dade mnogu za stvaranje na suverena Makedonija. Negovata investicija bezkrupulozno se presmeta i so nego i so site koi razmisluvaa slobodnoumno. Od redovite na Sdsm donese poslusnici i gi srusi site instrumenti koi kolku tolku ovozmozuvaa nekoja slobodna misla i demokratija. Mediumite gi stavi pod kontrola , sudstvoto napolno go privatizira, kaznite gi zgolemi do nebo, vovede bezbroj najrepresiracki merki i visoki pragovi za licenci i dozvoli. Skopje go napravi zgradored bez drva i bez vozduh so bezbroj promaseni i ponekoj dobar spomenik, pred kuka na lugeto im naplaka visoki ceni za parking ili im gi sobira kolite so pajak. So svoi firmi obezbeduva objekt,i gradi, izvezuva, vleguva segde kaj sto ima pari i ne trpi konkurencija. Kaznite se ogromni i nelogicni, platite se pomali od tie vo Kina 500000 mladi luge za vreme na negova vlast izbegaa od drzavata. Izborite gi dobiva so zestoka propaganda i silno vlijanie vrz bednite luge kupuvajki gi najbednite so sitni pari, brasno i drugo. Ne odaleci od Nato i Evropa so negovata arogancija i nesposobnost. Zatoa najmnogu mu se luti lugeto na Ljupco. No sega vo Makedonija vrie, sekoj covek e na krajot na svoite zivci, mozni se socijalni nemiri odnosno mislam deka fali samo edno skorce i se ka se zapali. Mozebi e vreme i nasata ceneta dijaspora da se ukluci aktivno za prvpat. No i da ne se sluci toa lugeto koi se tuka povtorno ke si ja zavrsat rabotata i ka stavat kraj na silniot unistuvacki poriv na standardot na lugeto koj go nosi segasnata vlast.
Мислам дека знам со кого дискутирам, еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ во Куманово, додуша бевте само дваица, ти и татко ти, зборам за Куманово, инаку придонесот за организирање на партијата во Скопје и низ Македонија на таткоти и твојот е голем.
На езерото Младост бев со Томе Стојановски, инаку ме покани Љупчо да присуствувам.
16-02-2014, 10:15 PM
Reply
goran10 Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Feb 2014
Reputation: 0
#34

Tocno znaes taka e i sakam mnogu da te pozdravam. Deneska slusnav nekoi prikazni za formiranje na Vmro Dpmne vo Kumanovo, zosto tolku sakaat da go lazat narodotm, ne mozat da ja smenat istorijata taa e, dali mozat da ja podobrat segasnosta ili lagata odi so kradenje, a toa im e vo krvta. Jas sum svedok na mnogu raboti a sega slusam deka ne bilo taka i milo mi e sto ima vakov forum kaj sto moze da se kazat nekoi raboti koi lugeto ne gi znaat, sepak toa e nasata istorija i od nea treba da izvleceme poraki. Na kraj jas ne sakam da se predademe tuku so celata vistina da se izborime za edno ponormalno ziveenje, a znaejki kolku luge istoto go sakaat smetam deka toa e mozno.
17-02-2014, 11:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#35

Најдов на еден текст на Љубчо Георгиевски од 2009 година. Но, заради неговата актуелност вреди да се потсетиме на него:


Текстот е објавен на 20 март 2009 во неделникот „Фокус“ во бројот 716

Пишувал
Љубчо ГЕОРГИЕВСКИ

До распадот на Југославија, во Македонија ретко среќавав Антички Македонци, додека на почетокот на деведесетите почнав да ги запознавам повеќето во дијаспората. Со текот на времето, некои од нив ми станаа пријатели или познаници, меѓутоа, никогаш не ми пречело нивното лично убедување, ниту сум се обидувал да ги разубедувам во нивните ставови. Но, за жал, последниве две години, во една масовна владина кампања преку медиумите, тие се обидуваат да ме присилат да мислам како нив. Оттука произлезе потребата да го изложам мојот став околу ова прашање.

ПО УМОТ НА КАРАВАНГЕЛИС

Најпрвин, дали сум пан-славист? Категорично НЕ! Никогаш таквата идеја не ми била блиска, меѓутоа никогаш не можам да се согласам дека треба да се гордеам со роднините на Хунзите и Калашите, а да се срамам од Словенците, Чесите или Полјаците. Дали Македонија треба да му се посвети на истражувањето на целото закопано археолошко богатство на сопствената територија? Без сомнение ДА! И лично, кога имав можност во премиерскиот мандат, дадов голем поттик за соодветни активности на тој план. Дали Александар Македонски е голем војсководец? Апсолутно ДА!

Но, дали македонската етногенеза треба да ја бараме во Античка Македонија? Категорично сум ПРОТИВ! Зошто? Најпрвин, затоа што актуелно-политички ја загрозува државата. Така, додека во Букурешт си заминавме како беспомошни жртви, набргу потоа, следејќи ја политиката на Владата, се престоривме во агресивни пропагатори на “нашето потекло од велик род”. Наспроти тоа, упатуваните пораки од нам наклонетите земји се недвосмислени. Имено, да престанеме да се занимаваме со сказната за Античка Македонија!

Второ, затоа што на тој начин од самите себе правиме карикатури пред целата меѓународна заедница каде што солидно ја познаваат нашата историја; затоа што непотребно ги дразниме другите етнички заедници во Македонија, на тој начин отворајќи им простор да се навратат на своите славни истории; затоа што ова е нова поделба во македонското етничко ткиво за што сведочат многубројни примери каде што во личните контакти избиваат жестоки расправии помеѓу Античките и Словенските Македонци. И, конечно, затоа што тоа е виртуелна историја која не почива врз никакви аргументи!

Ако добро ги следам, внуците на Аминта дејствуваат во неколку категории. Во првата спаѓаат Македоноидите, кои ја заговараат теоријата дека целата бела раса потекнува од некакви Македоноиди, а тоа, всушност, сме ние. Како подгранка на споменатата категорија се појавува школата дека сите царски фамилии во Европа и две третини од Американските претседатели, практично се – Македонци.

Втората категорија ја застапува теоријата дека сите Словенски народи потекнуваат од Македонија, така што миграцијата се одвивала оттука спрема север, па Словенците, Чесите, Пољаците, Русите… во суштина се неосвестени Македонци.

Припадниците на третата категорија прават микс од сите други учења, така што главната поента е дека Македонците немаат ништо заедничко со Словените, а македонскиот јазик е посебен јазик, различен од словенските (оваа гранка се доближува до границата со моронството во научна смисла). И последната школа, го застапува стојалиштето на широк спој, така што практично сите сме Македонци – од Славе Македонски од Неолитот, па до денешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ!

Чудна работа, како овие генијални идеи до сега не му паднале на ум на никој од столбовите на нашиот национален идентитет!? На пример, на Светите Кирил и Методиј, на Светите Климент и Наум, ем во VII и IX век посвежо било и сеќавањето на Античка Македонија. Подоцна, на тоа не се сетил ниту Цар Самоил, чиј главен противник бил Василиј Втори Македонецот. Почнала Преродбата. Таква генијална идеја, исто така не им текнала ниту на браќата Миладинови, на Прличев, на Шапкарев, на Џинот…

Потоа, ниту на основачот на македонската нација, јазик, црква и култура, Крсте П. Мисирков. На секоја втора страница од неговото дело „За Македонцките работи”, тој го потенцира Словенскиот карактер на новата Македонска нација која што тој предлага да се роди. Настапува комунистичката историографија. Се поведува една многудецениска битка со бугарската историографија, па дури ниту ним не им текнува да ги матираат Бугарите со тој генијален потез, така што, додека тие се занимаваат со Словенските корени, ние да се прогласиме за Антички Македонци. Доаѓа деведесеттата година. Се појавуваме ние, основачите на ВМРО-ДПМНЕ. Главниот проблем со кој што се соочуваме е масовното југословенство на македонската нација. Приказната за Античка Македонија можевме да ја употребиме за будење од југословенските сновиденија, но, не го сторивме тоа..!

Сепак, морам да споменам дека ваквата идеја, покрај актуелните генијалци, му текнала уште на некој. Имено, на Грчката патријаршија во нивната експанзионистичка политика во XIX век. Главната пропаганда на Каравангелис и на грчките владици во Македонија, била истородна со денешната: „Вие сте потомци на славниот Александар и Филип, во вас тече грчка крв, само што Словените ве словенизирале во т.н. Грчки Славофони”. А, најпознат таков Македонец е славниот Коте од Руља. Во актуелната приказна ги препознаваме истите зборови, само што Александар не е Грк, туку чист Македонец!

„ЈАС, ЕЛИНОТ АЛЕКСАНДАР…“

Значи, зошто ја поддржувам тезата на големите носители на македонската историја дека постои јасен дисконтинуитет помеѓу Словенска и Античка Македонија? Прво, не постои никаква усна или пишувана народна традиција, народно творештво, кои би нè упатиле на тој период. Нема ниту една народна песна или народна приказна на која се сеќаваме од нашето детство што ќе ни разбуди носталгија по тоа време.

Второ, јазикот што претставува еден од основните кодови на која било нација е јасна гранка која припаѓа на јужно-словенските јазици, фундирани врз база на Старословенскиот јазик. Во последно време сме опсипани од информации дека ваму или таму пронашле неколку збора на Антички Македонски јазик, а тие никако да ни бидат презентирани.

Претставувањето на јазикот на Хунзите и Калашите, како близок по структура на македонскиот литературен јазик, претставува духовна карикатура без коментар. Да не ги споменувам вицевите кои нѐ упатуваат на потеклото на имињата на Пакистан и Курдистан, кои, за жал, до вчера беа третирани како сериозни аргументи во експанзијата на македонскиот јазик!

Во тој контекст е и приказната за каменот од Розета. Ете, никако да го видиме конечниот превод на фамозниот среден текст на Антички Македонски јазик. Патем, само да споменам дека тој е преведен уште пред времето на Шамполион и дека врз база на тој превод Шамполион ги превел Хиероглифите, така што и преводот на вториот текст и преводот на Хиероглифите, врз основа на вториот текст од страна на Шамполион, денес се во употреба. Значи, преведуваме текст што веќе е преведен, правејќи уште една мистификација. Конечно, во денешниот македонски јазик нема ниеден латински збор, освен интернационализмите.

Римјаните го латинизирале целиот Медитеран. Во таа смисла, влашкиот јазик е соодветен пример, а албанскиот содржи околу 30 отсто латински зборови. Чудна работа, како во нашиот јазик нема никаква лингвистичка трага од ниту едно зборче. Токму непостоењето на латински зборови во сите словенски јазици на Балканот е еден од најочевидните докази дека Словените се населиле подоцна!

И, трето, да извршиме анализа на историските факти. Кај нас е отворена расправа дали Античките Македонци се Грци или не? Владее настроение дека, доколку докажеме дека не се Грци, небаре по автоматизам негрчкото потекло на Античките Македонци го потврдува нашето Античко потекло. Забораваме, исто така, дека историјата од тоа време на овие простори познава три големи етнички супстрати – Елини, Траки и Илири. Значи, ако Античките Македонци не биле Елини, тие најверојатно биле блиски до Пеоните, што значи најверојатно се од Тракиско потекло.

Самата династија на Александар Македонски потекнува од Пелопонез. Митовите за доаѓањето на Античките Македонци го опишуваат нивното движење од традиционалните грчки земји кон нивната локација околу Солун и Пела. Александар Први, 170 години пред Александар Македонски, јасно ја декларирал Македонија како Елинска земја, барајќи допуштение за сопствено учество на Олимписките игри, и, во исто време, вклучувајќи и масовно дополнително зајакнување на елинизирањето на својата земја. Од тогаш Македонците активно учествуваат во сите договори, расправи и собири на елинскиот свет!

И на Филип и на Александар, главна цел им била да го обединат Елинскиот свет и да им се одмаздат на главните непријатели на Елините – Персијците. Сегде ширум светот каде што Александар допрел, сведочат споменици за грчката култура и јазик. Таму каде што оставал записи за себе, почнувал вака: „Јас Елинот Александар… “. Конечно, политичкото и културното наследство што го оставил по смртта, светската историја го дефинира под името Елинизиција на Медитеранот, а грчкиот јазик и култура станале доминантни во тогашниот познат свет.

Не знам каква ДНК носел Александар во своето тело, но, недвосмислено јасно е дека сѐ што работел и сѐ што оставил зад себе било во името на Елините, така што ја направил најголемата услуга на грчката политика, од тогаш па до денес. Односно, преведено на современ македонски јазик, Александар Македонски е најголемиот бугарофил што го познава македонската историја, под услов да потекнуваме од иста крв!

КОЛКУ АНТИЧКА КРВ ИМА ВО НАС

Тоа е, исто така, актуелно прашање и претставува еден од аргументите на аналитичарите. Имено, не е исклучена можноста и да тече некоја капка крв во вените на денешните Македонци, но, под услов, на територијата на Република Македонија да имало Антички Македонци кога се населувале Словените. Да продолжиме, значи, со географија. Античка Македонија, во периодот седумдесетина години пред Филип Македонски, се наоѓала на просторот над Олимп, така што, издолжувајќи се во полумесечина над Пела, свртува кон Солун, завршувајќи некаде кај Халкидик.

Во наредните години, преку разни притисоци и династички спојувања, се проширила приближно до денешната грчко-македонска граница. Тоа проширување се нарекува Горна Македонија. Понекогаш намерно се прават грешки дека Горна Македонија практично е нашата Република Македонија, но, и Долна и Горна Македонија географски буквално се наоѓаат во денешна Грција, со исклучок на земјата на Линкистидите, која бива освоена дури од Филип.

Нетрпението меѓу основната Македонија и Горна Македонија продолжува перманентно, а, исто така, има многу извори што потврдуваат дека Горномакедонците етнички се разликуваат од Долномакедонците. Значи, ако направиме етничка фотографија на Република Македонија наспроти Античка Македонија, одвај некои села близу грчката граница ќе можат да се повикаат на таа традиција!
07-03-2014, 08:03 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#36

Одличен настап на Љубчо Георгиевски:

13-03-2014, 12:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,503
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3713-03-2014, 02:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#38

(13-03-2014, 02:17 AM)ЈорданПетровски Wrote:


Ме фати страв од овој Љубчо Георгивски. Како да станал волшебник, телепат, како да го кажам! Имам чувство како да сите мои општествени перцепции, тези, идеи, реазмисли ми ги има земено те.е откраднето! Како да ми влегол во најситните пори од мојата мозочна супстанца и сите тие тези и перцепции ми ги украдел, па сега како свои ги шири низ жалната Македонија. Не знам што да се прави? Има само две решенија:

1. Да ставам на глава антички шлем и така да го спречам да ми боричка по мојот мозок,
2. Јавно да признам дека тие тези се исправни, па макар и да биле од него украдени од мене на некој волшебен начин. Еве, му ги давам да ги шири по Македонија со алал. Само да ни биде подобро и да сите тие тековни и можни последици кој тој ги наброја да се прекинат и елиминираат.
А и дилемата за кога да гласам за Претседател на РМ ми ги реши.
13-03-2014, 08:51 AM
Reply