Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Зоран Заев е нов лидер на СДСМ
Author Message
mickey Offline
Junior Member
**

Posts: 14
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#1

Зоран Заев е новиот лидер на СДСМ. Мнозинството од делегатите на 14-от Конгрес на СДСМ одлучи дека тој е вистинсиот избор да ја раководи опозициската партија односно за него гласаа 395 делегати, додека Зоран Јовановски доби 137 гласа, а Кире Наумов 15 гласа. Заев во своето обраќање вети дека со него како лидер, СДСМ ќе ја победи ВМРО-ДПМНЕ.

„Со мене како лидер на СДСМ ќе го декласираме ВМРО-ДПМНЕ“, рече Заев.

Инаку, Бранко Црвенковски, остана на ветувањето и не прифати да биде кандидиран за претседателската функција.
03-06-2013, 01:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(03-06-2013, 01:59 PM)mickey Wrote: Зоран Заев е новиот лидер на СДСМ. Мнозинството од делегатите на 14-от Конгрес на СДСМ одлучи дека тој е вистинсиот избор да ја раководи опозициската партија односно за него гласаа 395 делегати, додека Зоран Јовановски доби 137 гласа, а Кире Наумов 15 гласа. Заев во своето обраќање вети дека со него како лидер, СДСМ ќе ја победи ВМРО-ДПМНЕ.

„Со мене како лидер на СДСМ ќе го декласираме ВМРО-ДПМНЕ“, рече Заев.

Инаку, Бранко Црвенковски, остана на ветувањето и не прифати да биде кандидиран за претседателската функција.

03-06-2013, 03:52 PM
Reply
mickey Offline
Junior Member
**

Posts: 14
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#3

Нов претседател на Надзорниот одбор на СДСМ - Вуиќ.Претседател на Надзорниот одбор на СДСМ ќе биде адвокатот Мики Вуиќ.Како што најавуваат во СДСМ, ќе има промени и во челната позиција на Центарот за комуникации.

Социјалдемократите на Конгресот, кој се одржа во неделата го изгласаа и новиот Централен одбор на партијата- највисокото партиско тело.

Според статутот на партијата претседателот Зоран Заев има право да предложи уште 5 членови по свој избор, надвор од изгласаните 85.
04-06-2013, 02:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Со премиерот не пиевме кафе - Еве ги деталие кои Заев ги кажа по средбата со Груевски


[Image: dsc0047.jpg?itok=ZXI0jv2d]
„Средбата освен протоколарен карактер е и огромен позитивен исчекор во насока на отворање на дијалог помеѓу власта и опозицијата. Можам да кажам дека е постигнат огромен напредок“, изјави Зоран Заев по едночасовната средба со премиерот Груевски.
„Го отворив прашањето за Комисијата за настаните од 24 декември и со премиерот договоривме да искомуницираме директно во наредниот период или преку нашите претставници за конечно да биде постигнат договор за оваа комисија“ - рече Заев
Тој смета дека вкавите средби треба да стана пракса и смета дека до сега двете страни биле виновни што не постоел ваков дијалог. Не конкретизираше кои проекти на Владата ги смета за успешни но најави дека во идинина опозицијата ќе биде конструктивна ќе знае да го пофали она што е добро но и да се спротивстваи на она што смета дека треба да се направи поинаку
Тој не сакаше да коментира дали со Груевски разговорале за спорот за името ниту пак прифати да одговори важни прашања во врска со партијата која ја предводи како и идната улога на досегашниот лидер Бранко Црвенковски, но обелодени дека со премиерот не пиеле кафе.
„Со Груевски не пиевме кафе тук вода“
Од кабинетот на Груевски најавуваат соопштение со детали за разговорот.

press24
06-06-2013, 01:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#506-06-2013, 04:35 PM
Reply