Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ БУГАРИ ЗАБЛУДА ИЛИ РЕАЛНОСТ!!??
Author Message
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(25-03-2013, 05:43 PM)хан Ацо Wrote: Ларсон,нали се сещаш ,че ако няма партия на българите в МК защото македонците са българи,то тогава не може да има и партия на македонците в БГ защото такива не съществуват.

Bravo

Denes e 2013god. Bugarija e vo EU, Makedonija se deklarira deka e na pat,da gi gledame rabotite malku posiroko i pobratski....
25-03-2013, 05:49 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(25-03-2013, 05:32 PM)Larsson Wrote: Se soglasuvam deka Bugarija treba potvoreno i podirektno da reagira za zastita na site koi se custvaat kako Bugari.

Не!Поне не сега...Така само ще налива вода във воденицата на вашите управници!
И в никакъв случай индивидуално като при Спаска и Здравески!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
25-03-2013, 09:08 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(25-03-2013, 03:58 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 03:31 PM)ЈорданПетровски Wrote: За кого го правиш не е битно, битно е кај кои предизвикува ефекти и какви. Во Македонија, дали имаш проблеми од власта и од службата за тие твои ставови ?
Колку што знам немаш проблеми. !!Па, Јордане, како што те следам на форумот, твоите ставови и судбина, и ти не си имал проблеми со службите се додека не си почнал јАВНО да ја финансираш опозијијата ( антикомунистите). Така и со мене. Додека сум под ник, и додека јавно не се експонирам, за службите сум неинтересен. Но, ако се решам јавно да се експонирам со тие идеи кои тука ги пласирам, допрва ке видиме каква ке ми биде судбината! Подобра од твојата, сигурно нема да биде. Ако ти како деклариран Македонец си претпрел такви маки, замисли како јас како ке поминам како деклариран Блгарин, во земја каде што уште владеат неформалните центри.


Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Тоа ке зависи од програмата на партијата. Или неIcon_razz?

25-03-2013, 09:45 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-03-2013, 05:11 PM)Gnoj Wrote: Се извинувам што се уфрлувам со офтопик прашање на кратко... @Христо, неупотребувањето на "ј" во "Блгариа" треба да биде некаков симбол на почит/чувствителност?

Гној, веќе напиишав порано. За мене “ Бугарија“ е србизам. Ако може да се наметне Бугарија во Македонија и сите тоа да го проголтаме како нормално, зошто би се некој бунел за името Блгариа? Демократија е страшна работа. Отвара многу можностиIcon_razz

25-03-2013, 09:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-03-2013, 05:35 PM)acko Wrote:
(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Нема да биде против системот. Гледаш дека тој сака да формира партија која ќе се залага за борба на правата на Бугарите во Македонија, сака да ни продава комуњарски приказни. Icon_razz На крај ќе ги остварат своите права така што ќе се нагураат во државни институции. Icon_razz

Ацко, не сакајки ми даде можност за шлагворт. Залагајки се за правата на Блгари во Македонија ние ке ја демократизираме Макдедонија. Можеби изгледа апсурдно, но како што вели нашиот Претседател г-от Ѓорге Иванов ( прафразирам): изгледа парадоксално како космодиск ама функционира. Со признавање на Блгари во Македонија ке го покренеме процесот на преиспитување на македо нската диригирана и идеологизирана историографија, која, за жал, и современите демократи од Македонија ја прифаќаат некритички. Со тоа, нужно, ке се надминат недоразбирањата помеѓу Македонија и Блгариа со што ке се отварат вратите на Македонија кон евро-атланските интегреации.Од друга страна со инситирање да се зголеми културната размена помеѓу Блгариа и Македонија, ке го анулираме монополот на доминација на српското културно присаство во Македонија, кое опасно го нагризува и менува културниот идентитет на современиот Македонец. Со тоа во културниот баланс помеѓу српско и блгарско присаство во Македонија, македонскиот идентитет ке си ја задржи својата автентичност. На крај, со организирано присаство на Блгари во Македонија ке ги прекинеме сите удбашки сценарија за распад на Македонија, каде Србите го земаат централниот дел, вардарската долина и нивниот геостратешки сон за излегување на Србија на Солун.

25-03-2013, 10:06 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(24-03-2013, 06:10 PM)nescafe Wrote: Христо, българите намаляват и в България - ниска раждаемост, емиграция, сравнително ранна смъртност за мъжете.
В криза сме сега, но поне ще се опитваме да се оправим. Ако не стане тази година, пак ще пробваме, докато стане. Или поне ще знаем, че сме направили каквото можем. За тези, които се чувстват българи, място в България има достатъчно, читавите хора не стигат и у нас.

Идвайте в България, не си блъскайте главите в антични статуи, албански орли, сръбски монополи, да правят каквото искат. Щом са пълнолетни граждани и избират свободно, значи си заслужават съдбата.

Нескафе, ке се обидеме нешто да направиме. Ако не успееме, во Блгариа ке ги минам своите пензионерски денови. Премногу сум возрасен за да правам во Блгариа професионална кариера. Но, секогаш кога имам временска можност одам во Блгариа, каде навистина уживамParty1

25-03-2013, 10:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-03-2013, 10:06 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:35 PM)acko Wrote:
(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Нема да биде против системот. Гледаш дека тој сака да формира партија која ќе се залага за борба на правата на Бугарите во Македонија, сака да ни продава комуњарски приказни. Icon_razz На крај ќе ги остварат своите права така што ќе се нагураат во државни институции. Icon_razz

Ацко, не сакајки ми даде можност за шлагворт. Залагајки се за правата на Блгари во Македонија ние ке ја демократизираме Макдедонија. Можеби изгледа апсурдно, но како што вели нашиот Претседател г-от Ѓорге Иванов ( прафразирам): изгледа парадоксално како космодиск ама функционира. Со признавање на Блгари во Македонија ке го покренеме процесот на преиспитување на македо нската диригирана и идеологизирана историографија, која, за жал, и современите демократи од Македонија ја прифаќаат некритички. Со тоа, нужно, ке се надминат недоразбирањата помеѓу Македонија и Блгариа со што ке се отварат вратите на Македонија кон евро-атланските интегреации.Од друга страна со инситирање да се зголеми културната размена помеѓу Блгариа и Македонија, ке го анулираме монополот на доминација на српското културно присаство во Македонија, кое опасно го нагризува и менува културниот идентитет на современиот Македонец. Со тоа во културниот баланс помеѓу српско и блгарско присаство во Македонија, македонскиот идентитет ке си ја задржи својата автентичност. На крај, со организирано присаство на Блгари во Македонија ке ги прекинеме сите удбашки сценарија за распад на Македонија, каде Србите го земаат централниот дел, вардарската долина и нивниот геостратешки сон за излегување на Србија на Солун.Христо, нема демократија кога се залагаш за права на колективитети. Во демократијата не е битно дали си Бугарин, Албанец или Македонец, битно е дали вредиш како единка. Во демократија нема квоти. Kе те ставиме директор или министер затоа што си Бугарин или Албанец.
25-03-2013, 10:34 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,486
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(25-03-2013, 10:06 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:35 PM)acko Wrote:
(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Нема да биде против системот. Гледаш дека тој сака да формира партија која ќе се залага за борба на правата на Бугарите во Македонија, сака да ни продава комуњарски приказни. Icon_razz На крај ќе ги остварат своите права така што ќе се нагураат во државни институции. Icon_razz

Ацко, не сакајки ми даде можност за шлагворт. Залагајки се за правата на Блгари во Македонија ние ке ја демократизираме Макдедонија. Можеби изгледа апсурдно, но како што вели нашиот Претседател г-от Ѓорге Иванов ( прафразирам): изгледа парадоксално како космодиск ама функционира. Со признавање на Блгари во Македонија ке го покренеме процесот на преиспитување на македо нската диригирана и идеологизирана историографија, која, за жал, и современите демократи од Македонија ја прифаќаат некритички. Со тоа, нужно, ке се надминат недоразбирањата помеѓу Македонија и Блгариа со што ке се отварат вратите на Македонија кон евро-атланските интегреации.Од друга страна со инситирање да се зголеми културната размена помеѓу Блгариа и Македонија, ке го анулираме монополот на доминација на српското културно присаство во Македонија, кое опасно го нагризува и менува културниот идентитет на современиот Македонец. Со тоа во културниот баланс помеѓу српско и блгарско присаство во Македонија, македонскиот идентитет ке си ја задржи својата автентичност. На крај, со организирано присаство на Блгари во Македонија ке ги прекинеме сите удбашки сценарија за распад на Македонија, каде Србите го земаат централниот дел, вардарската долина и нивниот геостратешки сон за излегување на Србија на Солун.
За жал Христо, во твојата логика има една голема фалинка.
А тоа се Македонците, кои во цел овој твој монолог никаде ги нема.
Па Македонците не се само збир или остаток на она што Србите и Бугарите заборавиле самите да си го припишат себе си.
Во овие години и од самостојност од 1991-ва па и пред тоа од 1945 никој не се борел за правата на Македонците од властите кои владееле со Македонија во било која форма таа да била дали “демократска“ или “не-демократска“. Културниот идентитет на Македонецот неможе да го подигне бугараштвото кое ти и го нудиш на Македонија бидејќи е изнудено, а не понудено братски, јас не можам да ти наметнувам што ти сакаш да бидеш ниту ти на мене.
Слободата на Македонецот никој не може да му ја понуди на тацна а потоа тој Македонец да не мисли дека за тоа било кој не би сакал нешто за возврат, не, Македонецот мора за слободата сам да си се избори, доста ми е мене некој Србин или Грк или Бугарин да ме ослободува, од такви ослободувања ми е доста.
Ти велиш правата на Бугарите, правата на Албанците, а каде се тука правата на самите Македонци.
И уште едно нешто, во Македонија денеска нема нешто кое се вика “современ демократ“ тоа е само комуњар-камелеон од паланечки(малограѓански) тип кој сурфа на бран од гомна бидејќи денеска Македонија е ништо повеќе од септичка јама во која две комуњарски банди се борат за економска превласт.
да ми простиш но оваа игра со Бугарите во Македонија е само дефокусирање од вистинските состојби и во Македонија и во Бугарија.

An inch today is tomorrow’s mile.
25-03-2013, 10:46 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(25-03-2013, 09:49 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:11 PM)Gnoj Wrote: Се извинувам што се уфрлувам со офтопик прашање на кратко... @Христо, неупотребувањето на "ј" во "Блгариа" треба да биде некаков симбол на почит/чувствителност?
Гној, веќе напиишав порано. За мене “ Бугарија“ е србизам. Ако може да се наметне Бугарија во Македонија и сите тоа да го проголтаме како нормално, зошто би се некој бунел за името Блгариа? Демократија е страшна работа. Отвара многу можностиIcon_razz
Покажано ти е и дека не е србизам, но тоа ти е, ти се допаѓа идејата да си веруваш во тоа, верувај си. Ова ти е песна од територијата во рамките на денешните граници на Бугарија, а сепак во неа го има зборот "бУгарко". Јас пишувам или "Бугарија" или "България", а ти си знаеш.
Let me hear you make decisions without your television.
25-03-2013, 11:25 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(25-03-2013, 10:46 PM)montehristo Wrote: дефокусирање од вистинските состојби и во Македонија и во Бугарија.


Досадно му е, па не провоцира... Icon_razz

26-03-2013, 01:04 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(23-03-2013, 07:13 PM)hristo Wrote: Благодарам Ацко, за почитта кон мене. Ми посвети голем текст.

Таа никогаш не била спорна... а знам дека е и взаемна. Icon_razz

(23-03-2013, 07:13 PM)hristo Wrote: Уште во почеток на твојот текст нешто ме збуни. Зошто велиш дека формирање на блгарска партија во Македонија би била назадна работа која не враќа назад повеќе од век?
Потоа велиш “вашата желба за општествена детерминација преку националноста/национализмот е на маргините, тоа не значи дека можеби нема доста подржувачи, но ја нема во мејнстрим медиумите, партии и сл.
Па, како бе Ацко во Македонија ке се “ општествено детерминираш“ ако не преку националноста? Па, секоја актуелна политичка партија во Македонија има национален предзнак. Пред секоја албанска партија има збор “ албанска“. Исто и пред секоја српска, влашка, ромска, турска и македонска. И што да правиме ние Блгарите? Како инаку “општествено да се детерминирме“ кога постоечкиот Устав на РМ зборува за етнички заедници? Како космополити? А, не. Читаш што вели Јордан? Нема Блгари во Македонија. Е, па, треба да му докажеме и на него и на сите неверни Томи во РМ дека во Македонија има и Блгари.

Но, дали тоа дава добри резултати? Ако нешто не функционира добро треба да се промени. Ти сакаш само да се приклучиш на нешто што дало лоши резултати и исто така да делуваш.

Зошто не се некоја поинаква алтернатива? Вака не се менува ништо, само придавките: македонска, албанска, српска, турска, бугарска, египќанска, влашка...

(23-03-2013, 07:13 PM)hristo Wrote: За вториот дел! Ацко, па ти отиде предалеку. Кога зборев дека Македонците не ги бива, мислев на фактт дека после 22 години независност ние сме многу помалку отишле во демократија од другите соседни земји, од кои во многу сфери бевме пред нив. Па, си кажав, овие Македнците не ги бива, дај малку ние македонските Блгари да им помогнеме. Ама, не заради вас Ацко, ние ке ви помагаме поради нас.Music4

Изгледа не сум отишол предалеку. Мислам дека и овој твој пост е доказ за тоа.

Кого не бива? Македонците. Како ќе ги биде? Така што ќе станат Бугари. Значи нема промена на луѓе, да си отидат неспособните (Македонци), а да дојдат (на власт) способни (Бугари), туку се работи за еден ист народ кој ќе треба да смени филозофија, идеја, идеологија, не знам како точно да ја наречам, таа нема да биде македонска, но ќе биде бугарска и така ќе ни тргне. Да не објаснувам повторно...

Доколку мислиш дека има некои скриени Бугари во Македонија, кои до сега никогаш не учествувале во политиката, тогаш тука веќе индиректно тврдиш дека Македонците се направени од лош генетски материјал, неспосебни се подобро да ги направат работите, а од друга страна Бугарите се од добар генетски материјал кои знаат како добро да ја уредат државата. Само ова го отфрлив затоа што ти велаш дека Македонците и Бугарите се ист народ. Значи, останува првата верзија.

26-03-2013, 01:29 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(25-03-2013, 11:25 PM)Gnoj Wrote:
(25-03-2013, 09:49 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:11 PM)Gnoj Wrote: Се извинувам што се уфрлувам со офтопик прашање на кратко... @Христо, неупотребувањето на "ј" во "Блгариа" треба да биде некаков симбол на почит/чувствителност?
Гној, веќе напиишав порано. За мене “ Бугарија“ е србизам. Ако може да се наметне Бугарија во Македонија и сите тоа да го проголтаме како нормално, зошто би се некој бунел за името Блгариа? Демократија е страшна работа. Отвара многу можностиIcon_razz
Покажано ти е и дека не е србизам, но тоа ти е, ти се допаѓа идејата да си веруваш во тоа, верувај си. Ова ти е песна од територијата во рамките на денешните граници на Бугарија, а сепак во неа го има зборот "бУгарко". Јас пишувам или "Бугарија" или "България", а ти си знаеш.

Ова
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 26-03-2013, 08:04 AM by Gnoj.)
26-03-2013, 08:03 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-03-2013, 10:34 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(25-03-2013, 10:06 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:35 PM)acko Wrote:
(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Нема да биде против системот. Гледаш дека тој сака да формира партија која ќе се залага за борба на правата на Бугарите во Македонија, сака да ни продава комуњарски приказни. Icon_razz На крај ќе ги остварат своите права така што ќе се нагураат во државни институции. Icon_razz

Ацко, не сакајки ми даде можност за шлагворт. Залагајки се за правата на Блгари во Македонија ние ке ја демократизираме Макдедонија. Можеби изгледа апсурдно, но како што вели нашиот Претседател г-от Ѓорге Иванов ( прафразирам): изгледа парадоксално како космодиск ама функционира. Со признавање на Блгари во Македонија ке го покренеме процесот на преиспитување на македо нската диригирана и идеологизирана историографија, која, за жал, и современите демократи од Македонија ја прифаќаат некритички. Со тоа, нужно, ке се надминат недоразбирањата помеѓу Македонија и Блгариа со што ке се отварат вратите на Македонија кон евро-атланските интегреации.Од друга страна со инситирање да се зголеми културната размена помеѓу Блгариа и Македонија, ке го анулираме монополот на доминација на српското културно присаство во Македонија, кое опасно го нагризува и менува културниот идентитет на современиот Македонец. Со тоа во културниот баланс помеѓу српско и блгарско присаство во Македонија, македонскиот идентитет ке си ја задржи својата автентичност. На крај, со организирано присаство на Блгари во Македонија ке ги прекинеме сите удбашки сценарија за распад на Македонија, каде Србите го земаат централниот дел, вардарската долина и нивниот геостратешки сон за излегување на Србија на Солун.Христо, нема демократија кога се залагаш за права на колективитети. Во демократијата не е битно дали си Бугарин, Албанец или Македонец, битно е дали вредиш како единка. Во демократија нема квоти. Kе те ставиме директор или министер затоа што си Бугарин или Албанец.

Јордане, во демократија има едно основно правило: и лош закон треба да се почитува, додека не се смени. Јас сум легалист. Ако по денешниот Устав и законите кои владеат во Македонија е така, не треба да се бега од таа реалност. Од друга страна, зошто само ние Блгарите да станеме космополити во Македонија? Ние и треба да направиме партија на Блгари во Македонија, зошто само нашиот статус во РМ не е решен. Сите не негираат дека постоиме. Ете, и ти кој се бориш за демократија во РМ, ни го оспоруваш правото да формираме партија и да се избориме да спомнување на збор Блгари и Блгариа, не предизвикува анимозитети или алергиски реакции кај луѓето.

26-03-2013, 09:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-03-2013, 10:46 PM)montehristo Wrote:
(25-03-2013, 10:06 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:35 PM)acko Wrote:
(25-03-2013, 04:47 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо декларирај се и за Бугарин и Грк во исто време, службата нема да те чепне ако не кренеш глас против СИСТЕМОТ- против комунизмот и едноумието.

Нема да биде против системот. Гледаш дека тој сака да формира партија која ќе се залага за борба на правата на Бугарите во Македонија, сака да ни продава комуњарски приказни. Icon_razz На крај ќе ги остварат своите права така што ќе се нагураат во државни институции. Icon_razz

Ацко, не сакајки ми даде можност за шлагворт. Залагајки се за правата на Блгари во Македонија ние ке ја демократизираме Макдедонија. Можеби изгледа апсурдно, но како што вели нашиот Претседател г-от Ѓорге Иванов ( прафразирам): изгледа парадоксално како космодиск ама функционира. Со признавање на Блгари во Македонија ке го покренеме процесот на преиспитување на македо нската диригирана и идеологизирана историографија, која, за жал, и современите демократи од Македонија ја прифаќаат некритички. Со тоа, нужно, ке се надминат недоразбирањата помеѓу Македонија и Блгариа со што ке се отварат вратите на Македонија кон евро-атланските интегреации.Од друга страна со инситирање да се зголеми културната размена помеѓу Блгариа и Македонија, ке го анулираме монополот на доминација на српското културно присаство во Македонија, кое опасно го нагризува и менува културниот идентитет на современиот Македонец. Со тоа во културниот баланс помеѓу српско и блгарско присаство во Македонија, македонскиот идентитет ке си ја задржи својата автентичност. На крај, со организирано присаство на Блгари во Македонија ке ги прекинеме сите удбашки сценарија за распад на Македонија, каде Србите го земаат централниот дел, вардарската долина и нивниот геостратешки сон за излегување на Србија на Солун.
За жал Христо, во твојата логика има една голема фалинка.
А тоа се Македонците, кои во цел овој твој монолог никаде ги нема.
Па Македонците не се само збир или остаток на она што Србите и Бугарите заборавиле самите да си го припишат себе си.
Во овие години и од самостојност од 1991-ва па и пред тоа од 1945 никој не се борел за правата на Македонците од властите кои владееле со Македонија во било која форма таа да била дали “демократска“ или “не-демократска“. Културниот идентитет на Македонецот неможе да го подигне бугараштвото кое ти и го нудиш на Македонија бидејќи е изнудено, а не понудено братски, јас не можам да ти наметнувам што ти сакаш да бидеш ниту ти на мене.
Слободата на Македонецот никој не може да му ја понуди на тацна а потоа тој Македонец да не мисли дека за тоа било кој не би сакал нешто за возврат, не, Македонецот мора за слободата сам да си се избори, доста ми е мене некој Србин или Грк или Бугарин да ме ослободува, од такви ослободувања ми е доста.
Ти велиш правата на Бугарите, правата на Албанците, а каде се тука правата на самите Македонци.
И уште едно нешто, во Македонија денеска нема нешто кое се вика “современ демократ“ тоа е само комуњар-камелеон од паланечки(малограѓански) тип кој сурфа на бран од гомна бидејќи денеска Македонија е ништо повеќе од септичка јама во која две комуњарски банди се борат за економска превласт.
да ми простиш но оваа игра со Бугарите во Македонија е само дефокусирање од вистинските состојби и во Македонија и во Бугарија.

Монтехристо, Македнците постојат. На кој Македонец му е забрането во Македонија да се декларира како Македонец, а после тоа да има некои реперкусии? Нема таков да најдеш.Дури, по 2-та Световна воја и се притискаше народот така да се изјаснува. Дури имаме и еден Закон за македонска национална чест, за тие родени во Македонија а христијани, да се изјаснуваат како Македонци , а не по нивната волја. Ова не важело за Србите и Власите. За тие кои биле со потврд став, му се наоѓал и потврд стап. Такви времиња биле, и ти сега плачеш над судбината на Македонците. Во Македонија најголемиот дел од граѓаните ( над 1.300.000) се декларираат како Македонци.Твоето ламентирање за статусот на Македонците е од идеолошка природа. Па, ако нема демократија за Македонците, замисли како се чувствуваат Блгарите, Торбешите, Власите и другите национални малцинства ( сега етнички заедници). Факт е дека нема вистинска демократија во Макеоднија, но зошто вината за тоа да ја наоѓаш во македонските Блгари, или пак да сметаш дека , при толку други етнички партии, баш блгарската партија да биде пречка кон демократизација на Македонија? За културниот идентитет! Па, тебе како да не ти пречи преобимното присаство на српската културна продукција. Наоѓаш проблем кај , претпоставената во иднина, блгарска културна продукција во РМ. Да не се ширела “ блгарштина“, а“ србштината“ ке му дојде како нешто нормално? Е, затоа сакаме да направиме блгарска партија. Вие, Македонците, менувајте го својот идентитет колку сакате. Ваша волја и ваш избор. Ние Блгарите од Македонија ке сакаме да си го сочуваме нашиот автохтон идентитет и не сакаме повеќе да се посрбуваме.
Твојот став дека борбата ( заложбата) за правата на Блгари во Македонија е само дефокусирање на состојбите во Македонија и Блгариа за мене е неприфатлив. Дали треба да се заборават Блгарите во Македонија за некои повисоки државни цели, на конто на опстој на Блгарите во РМ? Зошто не се откажете од големото српско присаство во Македонија. На овие предизборни митинзи во РМ видов еден куп српски знамиња-ниедно блгарско. Кандидатите за градоначалници прославуваат со пеење на српски песни! И се е тоа нормално, ама кога се спомне Б од Блгарин во Македонија, се јавуваат веднаш негативни коментари. И од левите и од десните. Сега гледам и од демократите.

26-03-2013, 12:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-03-2013, 01:04 AM)acko Wrote:
(25-03-2013, 10:46 PM)montehristo Wrote: дефокусирање од вистинските состојби и во Македонија и во Бугарија.


Досадно му е, па не провоцира... Icon_razz

На кого во Македонија, бе Ацко, не му е досадно? Досадно, па предосадно. Нема промени. се е зачмаено. Наместо напред, одиме назад. Па, си реков ајде ние Блгарите да ги земаме работите во наши раце. Белки, ке промениме на позитивно некои работи. Ама, кога ми рипнавте вие демократите од КОТЛЕSm_upset Па, си мислам. Е, Христо кога твоите познати и луѓе со висока демократска свест така резонираат и те примаат, замисли утре кога јавно ке ги декларираш овие ставови. Замислете еден Латас, Миленко, Јанко, Ванковска, Ризаов, Героски , Тодор Петров како ке ми се нафрлат? Разбрав нешто. Да се декларираш јавно за Блгарин во Македонија е како да си подигнал една планина. За секој таков човек, блгарското општество треба да изгради еден споменик. Во Македонија. Нели камен најповеќе тежи на место кај се наоѓа.

26-03-2013, 12:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-03-2013, 08:03 AM)Gnoj Wrote:
(25-03-2013, 11:25 PM)Gnoj Wrote:
(25-03-2013, 09:49 PM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 05:11 PM)Gnoj Wrote: Се извинувам што се уфрлувам со офтопик прашање на кратко... @Христо, неупотребувањето на "ј" во "Блгариа" треба да биде некаков симбол на почит/чувствителност?
Гној, веќе напиишав порано. За мене “ Бугарија“ е србизам. Ако може да се наметне Бугарија во Македонија и сите тоа да го проголтаме како нормално, зошто би се некој бунел за името Блгариа? Демократија е страшна работа. Отвара многу можностиIcon_razz
Покажано ти е и дека не е србизам, но тоа ти е, ти се допаѓа идејата да си веруваш во тоа, верувај си. Ова ти е песна од територијата во рамките на денешните граници на Бугарија, а сепак во неа го има зборот "бУгарко". Јас пишувам или "Бугарија" или "България", а ти си знаеш.

Ова

И што сега Гној? Јас треба да ти постирам 100-ина видео клипа каде Блгарите се идентифицираат како Блгари! Блгариа се нарекува Блгариа. Огромен број на земји ја нарекуваат Блгариа со Л во името. Само ние сме го презеле српскиот терк да ги нарекуваме БУГАРИЈА.

26-03-2013, 12:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,541
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(26-03-2013, 09:27 AM)hristo Wrote:
(25-03-2013, 10:34 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, нема демократија кога се залагаш за права на колективитети. Во демократијата не е битно дали си Бугарин, Албанец или Македонец, битно е дали вредиш како единка. Во демократија нема квоти. Kе те ставиме директор или министер затоа што си Бугарин или Албанец.Јордане, во демократија има едно основно правило: и лош закон треба да се почитува, додека не се смени. Јас сум легалист. Ако по денешниот Устав и законите кои владеат во Македонија е така, не треба да се бега од таа реалност. Од друга страна, зошто само ние Блгарите да станеме космополити во Македонија? Ние и треба да направиме партија на Блгари во Македонија, зошто само нашиот статус во РМ не е решен. Сите не негираат дека постоиме. Ете, и ти кој се бориш за демократија во РМ, ни го оспоруваш правото да формираме партија и да се избориме да спомнување на збор Блгари и Блгариа, не предизвикува анимозитети или алергиски реакции кај луѓето.Христо по стоти пат да ти го повторам прашањето, каде гледаш дека јас сум против тоа Бугарите во Македонија да формираат партија. Ако го посочиш моето последно мислење ке направиш голема грешка бидејки јас во него зборувам за тебе и ти укажувам дека тоа што го предлагаш, партии на колетивитети се коси со основните начела на демократијата. Ако си навистина демократ тоа ке го правиш со дела и ке се залагаш за Устав и закони кои ке се базираат врз почитување на Индивидуалните Човекови Права и Слободи.
26-03-2013, 01:52 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(26-03-2013, 12:47 PM)hristo Wrote: И што сега Гној? Јас треба да ти постирам 100-ина видео клипа каде Блгарите се идентифицираат како Блгари! Блгариа се нарекува Блгариа. Огромен број на земји ја нарекуваат Блгариа со Л во името. Само ние сме го презеле српскиот терк да ги нарекуваме БУГАРИЈА.

Штотуку ти докажав дека не е србизам - се употребува и во Бугарија. Ако си бараш потврда во клипови и текстови, точно "Блгариа" нема никаде да го најдеш. Порелевантен одговор би бил "така си сакам да го пишувам, што ми можеш?". :D
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 26-03-2013, 02:03 PM by Gnoj.)
26-03-2013, 01:58 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Starce По важно е какво, а не как го пише.
Както казваше баба: " Аз отварям вратата - ти влизай!" Starce
26-03-2013, 02:46 PM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

(26-03-2013, 01:58 PM)Gnoj Wrote: Штотуку ти докажав дека не е србизам - се употребува и во Бугарија. ...
Сори за офтопикот, но не си во право. Тоа може да биде верно, само ако ја сметаш Македонија (регионот) за дел од Бугарија. А не верувам да е така.Icon_twisted


26-03-2013, 03:20 PM
Reply