Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКИ БУГАРИ ЗАБЛУДА ИЛИ РЕАЛНОСТ!!??
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#1

(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote:
(19-03-2013, 03:20 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:ОФАМАНАМАН: Апашанатот и Редот на империјалните гомна


[Image: EBF04C2216DE7841995C6FFE1CC7CEF9.jpg]
БРАНКО ТРИЧКОВСКИ

Злокобната глупост на крстот (Сјоран) и декадентниот апашанат на елитата, заедно со крлежијанската стрв на сиропитачкото мнозинство, ја фрлаат својата сенка врз македонскиот дух и тука ништо повеќе не може да се стори. Ништо не може да се одбрани ниту да се освои со крвта што е омрзавена од вишокот на сарми и шприцери, на парите и на моќта, на сиромаштијата, на потрошената страст и загубената креативност, на уморот од себе, на досадата и загубената смисла, на отсуството на страв од Господ и од судбината, на свеста за растурената прашина што лебди во вселената на историјата и вика дека тоа сме ние.


GLOBUSКако вешто ни се нуди пак да не преведе жедни преку вода Црвенокмерската банда.

Пак тие да бидат спасителите, пак од нивни творби: Црвенковски, Груевски, Георгиевски .... доволно беше тие да не спасуваат, гледаме до кај дојдовме од нивното спасување од Гоговски, Трпеновски, Кљусев, Ристевски ...

Тричко иако знае дека во идеологијата на партијата на Груевски нема ни В од ВМРО, непрекинато кога пишува за партијата на Груевски потенцира дека се работи за ВМРО. Таквиот негов пристап веке и на младиве јасно им укажува која е целта. Заборава дека оваа не е 1991 година и дека многу лаги врзани за ВМРО се распрснаа како меури од сапуница во овие дваесетина години.Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
21-03-2013, 01:03 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.
21-03-2013, 01:05 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

(20-03-2013, 02:11 PM)Larsson Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.Da bideme iskreni mnogu "strukturi" vo Bugarija seuste ziveet vo romanticen son...nemoze da se gradat dobrososedski odnosi bez iskren odnos na dvete strani.
21-03-2013, 01:06 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#4

(20-03-2013, 03:17 PM)hristo Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.

Е, Јордане, не ја знаеш доволно историјата. Ако правиш еднаквост во вината на Србија и Блгариа за судбината на Македонија, тогаш ке нема разбирачка. Заради Македонија Блгариа ја изгуби Тракија, Кавала и Едрење. Гласови zа помош доаѓаа од Блгарите во Македонија ( тие 1912-1913 години), кога Србите почнаа да ги “ убедуваат тукашните “ дека не се Блгари туку Срби. Срби од стара Србија. Поради тие гласови ( крици) за помош од Блгариа, таа реши да жртвува се во победата од 1-та Балканска војна. Нејсе, денеска е 21-от век. Секој има право да се изјаснува како се чувствува и политички да се изразува како сака. Јас мислам дека со поголемо учество на македонките Блгари ( ако не знаеш, има и такви) во македонската политика, позицијата на Македонија ке се зацврсти. Ти, ако мислиш дека Блгарите ,пак ке сметаат во вистинското осамостојување на Македонија, мисли. Тоа е твое право. А, чие право ке е историски поиздржано, ке покаже времето кое доаѓа.
21-03-2013, 01:07 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#5

(20-03-2013, 04:32 PM)acko Wrote:
(20-03-2013, 03:17 PM)hristo Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.

Е, Јордане, не ја знаеш доволно историјата. Ако правиш еднаквост во вината на Србија и Блгариа за судбината на Македонија, тогаш ке нема разбирачка. Заради Македонија Блгариа ја изгуби Тракија, Кавала и Едрење. Гласови на помош доаѓаа од Блгарите во Македонија ( тие 1912-1913 години), кога Србите почнаа да ги “ убедуваат тукашните “ дека не се Блгари туку Срби. Срби од стара Србија. Поради тие гласови ( крици) за помош од Блгариа, таа реши да жртвува се во победата од 1-та Балканска војна. Нејсе, денеска е 21-от век. Секој има право да се изјаснува како се чувствува и политички да се изразува како сака. Јас мислам дека со поголемо учество на македонките Блгари ( ако не знаеш, има и такви) во македонската политика, позицијата на Македонија ке се зацврсти. Ти, ако мислиш дека Блгарите ,пак ке сметаат во вистинското осамостојување на Македонија, мисли. Тоа е твое право. А, чие право ке е историски поиздржано, ке покаже времето кое доаѓа.


Како?
21-03-2013, 01:07 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#6

(20-03-2013, 04:37 PM)acko Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.

И Титови леви сили се поинтересни од вас. Icon_razz Тие барем се бават со социјалистички теми, барем се интересни за дебата. Вие Бугарите сте заглавени во националистички соништа. Правите, рушите спасувате држави, броите крвни зрнца, националноста ја земата како услов за успех. Другите не ги бива, само вас ве бивало. Icon_razz
21-03-2013, 01:08 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#7

(20-03-2013, 05:43 PM)fetak Wrote:
(20-03-2013, 04:37 PM)acko Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.

И Титови леви сили се поинтересни од вас. Icon_razz Тие барем се бават со социјалистички теми, барем се интересни за дебата. Вие Бугарите сте заглавени во националистички соништа. Правите, рушите спасувате држави, броите крвни зрнца, националноста ја земата како услов за успех. Другите не ги бива, само вас ве бивало. Icon_razzGlava_vo_zidGlava_vo_zid
Taka e ko ne mozes po magareto udri po samarot.Udrete silno ,Bugaristata ke barale nesto, ja im od Kustendil kaj sakat.A vakva Makedonija moze i saka so Titovi site sili vo Makedonija.
21-03-2013, 01:09 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#8

(20-03-2013, 08:11 PM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote: Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.


Вярно е ,че България допуска големи грешки в Межусъюзническата и Първата световна война.Не разбирам,обаче защо сега България да е виновна за проблемите ви с албанците.Много години албанците се страхуваха от българите, че при нужда ще помогнат на македонците.
Сегашната антибългарска политика на Македония може само да радва албанците,защото работи в тяхна полза.
21-03-2013, 01:10 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#9

(20-03-2013, 08:25 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-03-2013, 03:17 PM)hristo Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.

Е, Јордане, не ја знаеш доволно историјата. Ако правиш еднаквост во вината на Србија и Блгариа за судбината на Македонија, тогаш ке нема разбирачка. Заради Македонија Блгариа ја изгуби Тракија, Кавала и Едрење. Гласови на помош доаѓаа од Блгарите во Македонија ( тие 1912-1913 години), кога Србите почнаа да ги “ убедуваат тукашните “ дека не се Блгари туку Срби. Срби од стара Србија. Поради тие гласови ( крици) за помош од Блгариа, таа реши да жртвува се во победата од 1-та Балканска војна. Нејсе, денеска е 21-от век. Секој има право да се изјаснува како се чувствува и политички да се изразува како сака. Јас мислам дека со поголемо учество на македонките Блгари ( ако не знаеш, има и такви) во македонската политика, позицијата на Македонија ке се зацврсти. Ти, ако мислиш дека Блгарите ,пак ке сметаат во вистинското осамостојување на Македонија, мисли. Тоа е твое право. А, чие право ке е историски поиздржано, ке покаже времето кое доаѓа.Христо јас никогаш не сум рекол дека ја знам историјата, затоа ти дадов сведочење на луѓе кои ја стварале историјата.
Луѓе во кои се колнеа "Македонските Блгари". Дали ке се колнат и понатака ке видиме.

Бугарија ја изгубила Тракија затоа што скала да ја освои Македонија. Зар не правиш споредба со последните случувања со Србија. Србија да не посегнеше по онаа што не е нејно, Хрватска и БиХ, ке ги сочуваше Црна Гора и Косово.

За жал ти ги игнорираш сведочењата на Смичко, Дане,... Го игнорираш фактот што Ванчо Михајлов дал согасност за формирање на ВМРО ПРАВДА, партија која никаде не споменува припојување кон Бугарија, туку ја гледа Македонија како протекторат на САД. Го игнорираш фактот што Михајлов бил подготвен да му го отстапи водењето на ОРГАНИЗАЦИЈАТА на Смичко. Го игнорираш фактот што Михајлов дал согласност за спојување на ВМРО со ДПМНЕ. Каде во овие факти гледаш негирање на постоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.

Неговите зборови дека за него е доцна да се менува кажуваат се. Јас таа ијава ја толкувам како сваќање на заблудAта за непостоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.
21-03-2013, 01:10 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#10

(20-03-2013, 10:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-03-2013, 08:11 PM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote: Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.


Вярно е ,че България допуска големи грешки в Межусъюзническата и Първата световна война.Не разбирам,обаче защо сега България да е виновна за проблемите ви с албанците.Много години албанците се страхуваха от българите, че при нужда ще помогнат на македонците.
Сегашната антибългарска политика на Македония може само да радва албанците,защото работи в тяхна полза.Нереков никаде дека Бугарија е виновна за проблемите со Албанците.
Јас реков дека заради игрите на Србија и Бугарија со и околу Македонија , Албанците ке добијат дел од Македонија.

Ако Бугарија имаше навистина чесни намери ке ја признаеше Македонската Нација иако тоа не се практикува, но за да ги замолчи противниците на Македонско Бугарското пријателсво МОРАШЕ да го стори тоа. После таквиот чин лесно ке беше да се препрочита историјата.
21-03-2013, 01:11 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#11

(20-03-2013, 11:17 PM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 10:42 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нереков никаде дека Бугарија е виновна за проблемите со Албанците.
Јас реков дека заради игрите на Србија и Бугарија со и околу Македонија , Албанците ке добијат дел од Македонија.

Ако Бугарија имаше навистина чесни намери ке ја признаеше Македонската Нација иако тоа не се практикува, но за да ги замолчи противниците на Македонско Бугарското пријателсво МОРАШЕ да го стори тоа. После таквиот чин лесно ке беше да се препрочита историјата.Позицията на България е ясна :македонска нация и език има от 1944г.Проблемът е ,че изграждането на македонската нация и идентитет се извършва изцяло на антибългарска основа.
Македоно-българското приятелство е нормалното състояние на отношенията ,защото имаме много общи неща в исторически ,културен и езиков план.Всичко това може да се регламентира с ясен договор,но такъв няма да има близките месеци.
21-03-2013, 01:13 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#12

(20-03-2013, 11:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-03-2013, 11:17 PM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 10:42 PM)ЈорданПетровски Wrote: Нереков никаде дека Бугарија е виновна за проблемите со Албанците.
Јас реков дека заради игрите на Србија и Бугарија со и околу Македонија , Албанците ке добијат дел од Македонија.

Ако Бугарија имаше навистина чесни намери ке ја признаеше Македонската Нација иако тоа не се практикува, но за да ги замолчи противниците на Македонско Бугарското пријателсво МОРАШЕ да го стори тоа. После таквиот чин лесно ке беше да се препрочита историјата.Позицията на България е ясна :македонска нация и език има от 1944г.Проблемът е ,че изграждането на македонската нация и идентитет се извършва изцяло на антибългарска основа.
Македоно-българското приятелство е нормалното състояние на отношенията ,защото имаме много общи неща в исторически ,културен и езиков план.Всичко това може да се регламентира с ясен договор,но такъв няма да има близките месеци.Позицията на България е ясна :македонска нация и език има от 1944г. Тоа е проблемот.

Неможе Бугарија да си зема за право, бидејки нема основа за тоа, да одредува од кога постои Македонска Нација.
Наведи ми едно востание кое било за припојување на Македонија кон Бугарија.
21-03-2013, 01:14 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#13

(21-03-2013, 12:46 AM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 11:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Позицията на България е ясна :македонска нация и език има от 1944г. Тоа е проблемот.

Неможе Бугарија да си зема за право, бидејки нема основа за тоа, да одредува од кога постои Македонска Нација.
Наведи ми едно востание кое било за припојување на Македонија кон Бугарија.1944г.официално са създадени Македония ,македонската нация и език.Ако не е така ,кога са създадени?В научната литература се приема ,че не може да има нация без да има държава.
1878г.избухва след Берлинския договор,Кресненско-Разлошкото въстание с единствена цел присъединяване към България.
1903г.избухва Илинденско -Преображенското въстание с цел автономия и при благоприятни международни условия присъединяване към България на Македония и ОДРИНСКА ТРАКИЯ.
21-03-2013, 01:15 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#14

(21-03-2013, 12:57 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(21-03-2013, 12:46 AM)симеон Wrote:
(20-03-2013, 11:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Позицията на България е ясна :македонска нация и език има от 1944г. Тоа е проблемот.

Неможе Бугарија да си зема за право, бидејки нема основа за тоа, да одредува од кога постои Македонска Нација.
Наведи ми едно востание кое било за припојување на Македонија кон Бугарија.

1944г.официално са създадени Македония ,македонската нация и език.Ако не е така ,кога са създадени?В научната литература се приема ,че не може да има нация без да има държава.
1878г.избухва след Берлинския договор,Кресненско-Разлошкото въстание с единствена цел присъединяване към България.
1903г.избухва Илинденско -Преображенското въстание с цел автономия и при благоприятни международни условия присъединяване към България на Македония и ОДРИНСКА ТРАКИЯ.
Ако продолжам со дискусија ке повторувам исти работи кои се кажани од мене на овој форум многупати а темата не е за Македоско Бугарските односи и прашања.
21-03-2013, 01:17 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#15

(21-03-2013, 01:13 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 11:17 PM)симеон Wrote: Позицията на България е ясна .....


Of-topic
Симеон, од екипата на форумот КОТЛЕ ти пожелувам добредојде на форумот.
21-03-2013, 01:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#16

(21-03-2013, 01:07 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 04:32 PM)acko Wrote:
(20-03-2013, 03:17 PM)hristo Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Да, Јордане. Токму така. Но, во Македонија недостасуваат изворните човечки ресурси , кои на темелите на историското ВМРО ке ја спасуваат Македонија. Од вас Македонците-толку. Не успеавте да направите македонска нација, па така со почврст материјал да се изгради Македонија. Од друга страна не ја испуштивте српската цицка.Тоа што нешто вредеше од генетскиот материјал-сами го поганивте и уништивте.
Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.
Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.

Е, Јордане, не ја знаеш доволно историјата. Ако правиш еднаквост во вината на Србија и Блгариа за судбината на Македонија, тогаш ке нема разбирачка. Заради Македонија Блгариа ја изгуби Тракија, Кавала и Едрење. Гласови на помош доаѓаа од Блгарите во Македонија ( тие 1912-1913 години), кога Србите почнаа да ги “ убедуваат тукашните “ дека не се Блгари туку Срби. Срби од стара Србија. Поради тие гласови ( крици) за помош од Блгариа, таа реши да жртвува се во победата од 1-та Балканска војна. Нејсе, денеска е 21-от век. Секој има право да се изјаснува како се чувствува и политички да се изразува како сака. Јас мислам дека со поголемо учество на македонките Блгари ( ако не знаеш, има и такви) во македонската политика, позицијата на Македонија ке се зацврсти. Ти, ако мислиш дека Блгарите ,пак ке сметаат во вистинското осамостојување на Македонија, мисли. Тоа е твое право. А, чие право ке е историски поиздржано, ке покаже времето кое доаѓа.


Како?

Убаво прашање.Најголемиот дел од граѓаните на Македонија својата иднина ја гледаат во евро-атланските интеграции. Иаку, се почесто се јавуваат ставови кои укажуваат дека има и други алтернативи за македонската иднина. Тие ставови, претежно, доаѓаат од провладини структури. Кои се најважните проблеми со кои се соочува Македонија на нејзиниот деклариран пат кон НАТО и ЕУ?

1. Проблем со добрососедските односи, како еден од најбитните елементи за влез во ЕУ. Тука спаѓа и решавањето со проблемот со името.
2. Расчистување со неформалните центри на моќ во Македонија, кои влечат корени од старите служби, со кои македонското општество не најде сила и волја да расчисти, и да го отвори патот кон вистинската демократизација а со тоа и вистинското осамостојување на Македонија.
3. Големо присаство на српскиот културен елемент во Македонија, со што континуирано се менува идентитетот на современиот Македонец
4. Политичко влијание на формирање на македонската историографија, од 1945 година па се до ден денеска.

За сите овие битни теми, мислам дека една партија ( движење) на македонските Блгари, многу позитивно и ефикасно би влијаела на нивното решавање и надминување.21-03-2013, 09:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#17

(21-03-2013, 01:08 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 04:37 PM)acko Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.

И Титови леви сили се поинтересни од вас. Icon_razz Тие барем се бават со социјалистички теми, барем се интересни за дебата. Вие Бугарите сте заглавени во националистички соништа. Правите, рушите спасувате држави, броите крвни зрнца, националноста ја земата како услов за успех. Другите не ги бива, само вас ве бивало. Icon_razz

Ацко, ако ти се Титовите сили интересни, еве ти ги . Уживај во нивните теми Icon_razz. Не можеш да правиш паралела на ставовите на идната партија на македонсктеи Блгари во РМ со тезите на Титовите леви сили, од проста причина што уште не ги знаеш ставовите на блгарската партија. Прво, да се формира па после прави паралели.
Од каде тоа мислење дека македонските Блгари се “ заглавени во националистички соништа“? Еден совет Ацко. Помалку ги гледај македонските телевизии и ке бидеш ментално посилен и, што е најважно, понезависен Icon_razz. Посебно Латас е отровен за здравиот човечки ментален статус.

21-03-2013, 09:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#18

(21-03-2013, 01:09 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 05:43 PM)fetak Wrote:
(20-03-2013, 04:37 PM)acko Wrote:
(19-03-2013, 03:55 PM)hristo Wrote: Испаѓа, Македонија да ја спасуваат македонките Блгари. Само, ние треба да се договориме! Дали вреди да се спасува нестабилна и безтемелна куќа...или ке си правиме друга куќа. Дебатите се во тек.

И Титови леви сили се поинтересни од вас. Icon_razz Тие барем се бават со социјалистички теми, барем се интересни за дебата. Вие Бугарите сте заглавени во националистички соништа. Правите, рушите спасувате држави, броите крвни зрнца, националноста ја земата како услов за успех. Другите не ги бива, само вас ве бивало. Icon_razzGlava_vo_zidGlava_vo_zid
Taka e ko ne mozes po magareto udri po samarot.Udrete silno ,Bugaristata ke barale nesto, ja im od Kustendil kaj sakat.A vakva Makedonija moze i saka so Titovi site sili vo Makedonija.

Прости им Фетак. Не знаат што прават.Music4

21-03-2013, 10:02 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#19

(21-03-2013, 01:10 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 08:25 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-03-2013, 03:17 PM)hristo Wrote:
(20-03-2013, 12:18 AM)ЈорданПетровски Wrote: Христо, еве ти едно сведошто во кое ке можеш да слушнеш дека инсистирањето на БЛГРШТИНАТА не е КОРИСНО за Македонија. Мислам дека после оваа сведошто неможеш да продолжиш да инсистираш на твојот став дека Македонците се откажале од Блгарските корени заради присила.

Колку што Србија и Србите заедно со УДБа се пречка за вистинско осамостојување на Македонија ист процент на вина имаат и Бугарите и Бугарија.

Заради нивните апетити од 1912 до 1919, Версајскиот договор, Грција го доби најголемиот дел. Денеска пак заради нивните игри Aлбанците ке добијат дел од Македонија.

Е, Јордане, не ја знаеш доволно историјата. Ако правиш еднаквост во вината на Србија и Блгариа за судбината на Македонија, тогаш ке нема разбирачка. Заради Македонија Блгариа ја изгуби Тракија, Кавала и Едрење. Гласови на помош доаѓаа од Блгарите во Македонија ( тие 1912-1913 години), кога Србите почнаа да ги “ убедуваат тукашните “ дека не се Блгари туку Срби. Срби од стара Србија. Поради тие гласови ( крици) за помош од Блгариа, таа реши да жртвува се во победата од 1-та Балканска војна. Нејсе, денеска е 21-от век. Секој има право да се изјаснува како се чувствува и политички да се изразува како сака. Јас мислам дека со поголемо учество на македонките Блгари ( ако не знаеш, има и такви) во македонската политика, позицијата на Македонија ке се зацврсти. Ти, ако мислиш дека Блгарите ,пак ке сметаат во вистинското осамостојување на Македонија, мисли. Тоа е твое право. А, чие право ке е историски поиздржано, ке покаже времето кое доаѓа.Христо јас никогаш не сум рекол дека ја знам историјата, затоа ти дадов сведочење на луѓе кои ја стварале историјата.
Луѓе во кои се колнеа "Македонските Блгари". Дали ке се колнат и понатака ке видиме.

Бугарија ја изгубила Тракија затоа што скала да ја освои Македонија. Зар не правиш споредба со последните случувања со Србија. Србија да не посегнеше по онаа што не е нејно, Хрватска и БиХ, ке ги сочуваше Црна Гора и Косово.

За жал ти ги игнорираш сведочењата на Смичко, Дане,... Го игнорираш фактот што Ванчо Михајлов дал согасност за формирање на ВМРО ПРАВДА, партија која никаде не споменува припојување кон Бугарија, туку ја гледа Македонија како протекторат на САД. Го игнорираш фактот што Михајлов бил подготвен да му го отстапи водењето на ОРГАНИЗАЦИЈАТА на Смичко. Го игнорираш фактот што Михајлов дал согласност за спојување на ВМРО со ДПМНЕ. Каде во овие факти гледаш негирање на постоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.

Неговите зборови дека за него е доцна да се менува кажуваат се. Јас таа ијава ја толкувам како сваќање на заблудAта за непостоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.

Јордан, етничкото чувство никој не може да ти го определува. Ниту да ти го дава , ниту пак да ти го одзема. Ванчо Михајлов ја кажал својата етничка припадност. Тој , не може да решава за другите. Конечно, тој се изјаснил како Блгарин. Второ, не знам дали намерно или ненамерно ти не правиш разлика( дистинкција) помеѓу припадност на “ македонска нација“ и припадност на “ македонски народ“. Тоа е голема разлика. Така да по однос на македонската нација ( државјанство) јас, на пример, сум Македонец, но по однос на национална ( етничка ) припадност сум Блгарин. Ти си Македонец. Други се Власи, Турци, Срби и .т.н. Самиот Ванчо Мијхајлов во неговото дело “ Македонија-Швајцарија на Балканот“. тврди дека нужно ке се формира македонска нација, како во Швајцарија, но со јасна диференцирање на етничката припадност.
За 1-та национална катасрофа на Блгариа. Пак ке кажам. Тогаш блгарското општество реагираше емотивно, не рационално. Во војна со Србија и Грците се решила заради барањата и повиците за спас на “ тукашните“, кои за твоја и за жал на Блаже Ристески се декларирале како Блгари. Како може целата воена и преродбеничка елита во Македонија, тогаш да се изјаснувала како Блгари, а народот да бил инаков??
Процесот на јавување на македонска национална свест почнал во 30-ите години од минатиот век, воден од левите ( комунистички сили). Никој не спори дека по војната имало луѓе со јасен став за македонска етничка свест. Но, никој не може да спори дека имало притисок на луѓе со блгарска етничка свест да се изјаснуваат како Македонци. Во спротивно ги чекале репресалии.

21-03-2013, 10:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(21-03-2013, 10:28 AM)hristo Wrote:
(21-03-2013, 01:10 AM)Администратор Wrote:
(20-03-2013, 08:25 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо јас никогаш не сум рекол дека ја знам историјата, затоа ти дадов сведочење на луѓе кои ја стварале историјата.
Луѓе во кои се колнеа "Македонските Блгари". Дали ке се колнат и понатака ке видиме.

Бугарија ја изгубила Тракија затоа што скала да ја освои Македонија. Зар не правиш споредба со последните случувања со Србија. Србија да не посегнеше по онаа што не е нејно, Хрватска и БиХ, ке ги сочуваше Црна Гора и Косово.

За жал ти ги игнорираш сведочењата на Смичко, Дане,... Го игнорираш фактот што Ванчо Михајлов дал согасност за формирање на ВМРО ПРАВДА, партија која никаде не споменува припојување кон Бугарија, туку ја гледа Македонија како протекторат на САД. Го игнорираш фактот што Михајлов бил подготвен да му го отстапи водењето на ОРГАНИЗАЦИЈАТА на Смичко. Го игнорираш фактот што Михајлов дал согласност за спојување на ВМРО со ДПМНЕ. Каде во овие факти гледаш негирање на постоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.

Неговите зборови дека за него е доцна да се менува кажуваат се. Јас таа ијава ја толкувам како сваќање на заблудAта за непостоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.

Јордан, етничкото чувство никој не може да ти го определува. Ниту да ти го дава , ниту пак да ти го одзема. Ванчо Михајлов ја кажал својата етничка припадност. Тој , не може да решава за другите. Конечно, тој се изјаснил како Блгарин. Второ, не знам дали намерно или ненамерно ти не правиш разлика( дистинкција) помеѓу припадност на “ македонска нација“ и припадност на “ македонски народ“. Тоа е голема разлика. Така да по однос на македонската нација ( државјанство) јас, на пример, сум Македонец, но по однос на национална ( етничка ) припадност сум Блгарин. Ти си Македонец. Други се Власи, Турци, Срби и .т.н. Самиот Ванчо Мијхајлов во неговото дело “ Македонија-Швајцарија на Балканот“. тврди дека нужно ке се формира македонска нација, како во Швајцарија, но со јасна диференцирање на етничката припадност.
За 1-та национална катасрофа на Блгариа. Пак ке кажам. Тогаш блгарското општество реагираше емотивно, не рационално. Во војна со Србија и Грците се решила заради барањата и повиците за спас на “ тукашните“, кои за твоја и за жал на Блаже Ристески се декларирале како Блгари. Како може целата воена и преродбеничка елита во Македонија, тогаш да се изјаснувала како Блгари, а народот да бил инаков??
Процесот на јавување на македонска национална свест почнал во 30-ите години од минатиот век, воден од левите ( комунистички сили). Никој не спори дека по војната имало луѓе со јасен став за македонска етничка свест. Но, никој не може да спори дека имало притисок на луѓе со блгарска етничка свест да се изјаснуваат како Македонци. Во спротивно ги чекале репресалии.
Христо пак бегаш од суштинскиот одговор на онаа што јас ти го напишав. Михајлов ПРИЗНАВА дека ИМА МАКЕДОНЦИ по НАЦИОНАЛНОСТ. Јас ти наведов неколку негови решенија кои се непобитен доказ за неговото прифаќање на фактот за постоење на МАКЕДОНСКА НАЦИЈА.
Михајлов, по сведочењето на Смичко, но и на уште еден сведок, чие сведочење го имам, рекол, ке парафразира: "за мене е доцна да се менувам, 90 години бев Блгарски Македонец".

Зар треба да те посетувам повторно на Брајлсфорд

Quote:-"Една од последица на брзиот економски развој на Булгарија беше, да нејзината потреба од работници охрабри бескраен бран на Македонски иммигранти, кои поминуваа неколку месеци, или неколку години во Кнежеството и потоа се враќаа во своите села со заштеди.
Овие луѓе станаа мисионери на Булгарската идеја. Тие ја проширија славата на нејзината слобода, нејзиното богаство, и нејзиниот брз развој.

Бројот кој оди во Србија е незначителен, и нивните вести за Србија не се многу позитивни-иако за сета нејзина поличка нестабилност Србија (Сервиа) сеуште преставува, голема разлика од Турција."
21-03-2013, 01:04 PM
Reply