Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
АЛБАНСКИ СОНИШТА МАКЕДОНСКИ КОШМАР
Author Message
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0
#21

Ларсоне!Това с "фашистите " него разбрах.Когато властите в Скопие финансират например филм с явна антибългарска насоченост ,как да се приеме от това от българска страна.
Едва последните месеци има някакво раздвижване в отношенията ,но договор който да даде път на Македония към ЕС няма да има скоро.За "подземните структури "нищо не мога кажа.
Скоро четох статия от македонски професор за някакви линии на разделяне на Македония.
По голяма глупост не бях чел скоро,но може да подготвят и пробват общественото мнение
за такава ситуация.
Може и да не се признава в Македония,но България е била винаги гарант за целостта на Македония.През 1991г . и след това България предупреди Сърбия да не се намесва военно в Македония.България призна първа Македония и съдейства за признаването от други държави ,като Русия например.През 1999 г.ако не беше военно-техническата помощ от България едва ли македонската армия щеше да удържи албанците,които също бяха предупредени да не ескалират военните действия.Сега ,обаче при тази македонска политика не знам каква ще е българската позиция.За съжаление Македония си създава непрятели навсякъде.
22-03-2013, 05:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:Дачиќ: Ќе има војна во Македонија, ако се трампаме со КосовоСрпскиот премиер Ивица Дачиќ, за германски „Франкфуртен алгемајне цајтунг“ оценил дека Приштина и Белград лесно можеле да се согласат за размена на територии, но тоа ќе предизвикало војна во Македонија.

- Но, вакво нешто не би било прифатливо во Вашингтон. Таму проценуваат дека тоа ќе предизвика нова војна во Македонија – изјавил Дачиќ.

Според него, Србија не сака мала српската држава во Косово, како Република Српска во Босна и Херцеговина, но сака да им овозможи Србите да ја „приклучат во регионот, што би било само еден од неколкуте други во Косово, што се во Европа“.

PLUSINFO
09-04-2013, 01:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#23


Албанските соништата се повеке се остваруваат!!
Сигурно бранителите на Груевски ке ми објаснат дека и оваа е по рамковен а Груевски нели не е потписник на Рамковниот.
(This post was last modified: 09-04-2013, 07:05 PM by ЈорданПетровски.)
09-04-2013, 07:04 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#24

(09-04-2013, 07:04 PM)ЈорданПетровски Wrote: Албанските соништата се повеке се остваруваат!!
Сигурно бранителите на Груевски ке ми објаснат дека и оваа е по рамковен а Груевски нели не е потписник на Рамковниот.

Gruevski e bil na podrum...ne znae od za toa...niti go interesira.
09-04-2013, 10:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2510-04-2013, 09:34 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#26

Quote:И ДЕНЕСКА ТЕУТА АРИФИ НЕ ИСТАКНА ДРЖАВНО ЗНАМЕ

Државното знаме и на вториот ден од мандатот на новиот
градоначалник на Тетово Теута Арифи го немаше во општинската зграда. За ваквото грубо кршење на законот нема никакаква реакција од партиите од македонскиот политички блок, ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, кои во вториот круг од локалните избори со гласовите на членовите на овие две партии помогнаа Арифи да седне на градоначалничката фотелја.


Теуата Арифи и денеска не прецизираше дали и кога ќе биде вратено државното знаме и зошто воопшто било острането од општинската зграда, иако во предизборието вети дека во нејзинот владеење ќе преовладува граѓанскиот концепт, зборувајќи на македонски и на прославата на победата на ДУИ, наспроти негодувањата од симпатизерите на оваа партија.


Арифи вели дека вчера приоритет и било да ја согледа инфратруктурата на општинската зграда, а со поставувањето на знамиња се занимава општинската админстрација ,а не таа.


Теута Арифи вчера на првиот ден од градоначалничкиот мандат не одговри на новинарско прашање зошто е острането државното знам. Таа по прашањето веднаш замина и одмавна со раката.

[Image: TEUTA_TETOVO_NEMAMAKEDONSKOZNAME.jpg]
http://telma.com.mk/index.php?task=conte...item=26057
12-04-2013, 05:03 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#27

Quote:Си работат тие на каузата. Си работат. И ништо не е случајно...

А колку само кротко и наивно изгледаат додека ги исполнуваат зацртаните цели од Призренската декларација.

Теута Арифи. Градоначалник, жена, интелектуалец... Со благ израз на лицето, одличен македонски, навидум неоптоварена со национализам, шовинизам, сепаратизам... Комбинација која го намалува критичкото расудување и не создава отпор кај македонските граѓани.

Ќе преземе ли некој нешто??? Мислам на државните органи. Во согласност со Уставот и законите. Бидејки ова е казниво дело...

Извадоци од “Закон за употреба на знамињата на заедниците во РМ“

Член 6
...доколку се истакне знамето на таа заедница, се истакнува и знамето на Република Македонија...

Член 8
...доколку знамето на Република Македонија е истакнато заедно со знамето на заедницата и знамето на единицата на локалната самоуправа, знамето на Република Македонија се истакнува во средината, додека знамето на заедницата е два метра надесно, гледано однапред, а знамето на единицата на локалната самоуправа е два метра налево од државното знаме;

Член 8-а
Знамето на Република Македонија се истакнува со други знамиња согласно со закон и е со поголема димензија од една третина од другите знамиња.(Превземено од фејсбук профилот на Генералот Стојанче Ангелов)
12-04-2013, 05:06 PM
Reply