Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8117-04-2013, 01:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#82
19-04-2013, 01:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8320-04-2013, 01:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,944
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8411-05-2013, 01:03 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#85

Quote:Кога и да е, некој ќе одговара за скандалот „Пустец“

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска не кажува дали, како и за другите граѓани, така и за лицата од Пустец, Албанија, била испочитувана во целост процедурата за добивање жителство и на лична карта, бидејќи со валидни документи како граѓани на Центар гласаа на локалните избори. Затоа, ја потсетуваме министерката, која сега од оваа позиција може да ја избегне одговорноста, дека изборниот фалсификат е кривично дело кое не застарува, наредбодателот и извршителите кога и да е, ќе одговараат пред Законот, изјави Роза Топузовска-Каревска, член на Извршниот одбор на Либерално демократската партија.

Таа на денешната пред-конференција рече дека скандалот „Пустец“ предизвикал револт кај жителите на Центар и затоа тие не дозволиле некој друг, со фалсификат, да им бира градоначалник.

- Не само што проектот беше разоткриен и осуден од ЛДП и од другите опозициски партии, туку беше нотират како негативен пример и во извештајот на ОБСЕ и ОДИХР за локалните избори – потенцираше Топузовска-Каревска.
Според неа, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, упорно избегнува да ѝ даде на јавноста одговори за горливите и отворени прашања.
- И по една година, нема целосна разрешница за грозоморното убиство кај Смилковското Езеро. Јанкулоска во интервју за „Радио Слободна Европа“ наместо да даде одговор за проектот „Пустец“, држеше лекции за избирачкото право и невешто се обидуваше да го толкува Изборниот законик.
Јанкулоска не одговори на суштинското прашање, кој дал наредба пред самите локални избори да се издадат лични карти на жителите од Пустец. Кој ја спроведуваше операцијата на фиктивно сместување на овие лица по 60 во еден стан и во станови на јавни претпријатија – нагласи Топузовска-Каревска.
13-05-2013, 02:15 PM
Reply