Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО РЕВНОСЕН ЧУВАР НА ЕДНОУМИЕТО И ТОТАЛИТАРИЗМОТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,679
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Во декември 2008, 10 месеци по поднесувањето добивам известување од истражниот судија во кое бара точни адреси на обвинетит.[Image: izvestiezaadresi_zps42b24e98.jpg]
Јас во пријавата сум навел каде се вработени.
Имено, законот прифаќа достава на покана за на Суд на работно место (наместо на адреса на живеење), па во чен 115 вели: „Ако доставувањето се врши на работното место на лицето на кое треба да му се достави писменото, а тоа лице не се затече тука, доставувањето може да му се изврши на лице овластено за прием на пошта кое е должно да го прими писменото или на лице кое е вработено на истото место, ако тоа се согласи да го прими писменото.“ Значи проблемот со доставување на покани за сослушување не постоел од прв ден.

Покрај тоа што сум го исполнил условот од законот по член 115 јас пак испратив ПОДНЕСОК до истражниот судија во кој му дадов три адреси и го известив дека сум поднел барање до МВР да ми ги достават адресите на преостанатите обвинети.[Image: scan0548_zps0f62fb3d.jpg]
13-02-2013, 12:27 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО РЕВНОСЕН ЧУВАР НА ЕДНОУМИЕТО И ТОТАЛИТАРИЗМОТ - by ЈорданПетровски - 13-02-2013, 12:27 AM