Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈУЖНА БАНОВИНА !!!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Темава е отворена на ФБ страницата на КОТЛЕ ке ја пренесам и тука:


Quote: [Image: 369866_1490569115_35992236_q.jpg]
Блажо Стојаноски about an hour ago

Зарем ке премолчиме пред фактот дека Македонија е страшно загрозена по нејзината целовитост . Дали за сметка на изгубеното Косово и Матохија цехот пред Србија ке го плати Македонија . Дали сме слепи пред очигледното тивко припојување на Македонија кон Србија и тоа, спроведувачот е ,, најнационалнта партија''( барем така во стартот беше квалификувана ) ВМРО -Дпмне , сега мислам дека е само, ФОСИЛ од онаа партија која беше формирана во почетните деведесети години од минатиот век . Каде Македонија греши што допушти да се случи поново истата да постане ЈУЖНА БАНОВИНА на Србија . Прашањето мие КОЛКУ НИЕ КАКО ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА ПОГРЕШИВМЕ ?? Гледано популистички да, згрешивме ,токму ние луѓето кои како ,,овци '' на страга трчиме сами да бидеме измолзени , кој ѓавол не тераше да одиме по умот на УДБ , која ни го натури Глигоров Киро за вожд на Македонија кога знаевме КОЈ БЕШЕ истиот и какви не функции имаше во времето на ЈУ И ТОА СИЛНО ТУРКАН ОД СРБСКИТЕ тајни служби . За неговата инаугурација народот-ние си останавме само неми посматрачи надевајќи се дека политичките лидери знаат што прават и оставивме на нив , без да помислиме дека сите политички лидери кои ја водат РМ во изминативе дваесетина години се истите само што ја прават онаа босанскана ујдурма ,, СЈАШЕ МУРТО ПОПЕСЕ КУРТО'' а в'сушност дебел0 водени од тајните служби на некогашната ЈУ односно Србија . Ете и сега кога гледаме како водачот на ВМРО - ДПМНЕ не продава на шиптарите и Србите ние мирно и немо посматраме или ке опцуеме во некој разговот со пријателите а никако да дадеме организиран отпор на ваквата гнасна игра . Еве нека бидам и јас слеп во моите предпоставки но, сме се запрашале ли ДАЛИ ОВАА УЈДУРМА СО ПОЛИТИЧКАВА СИТУАЦИЈА ( улица , наводен бојкот, измешани леви , десни )не е ставена во служаба на дефокусирање од суштинскиот проблем на Македонија - Раѓање на Илирида на еден дел од РМ и останатиот дел припојување кон Србиаја КАКО НАДОМЕСТОК ЗА ИЗГУБЕНОТО КОСОВО .Дали Грција и Србија немаат заеднички договор околу името , имено дали истите си немаат заветено нема име се додека не се постигне целта, Србија да граничи со Грција ? Потезите што ги влечи НГ ми говорат дека е повеќе од јасна мојата предпоставка , граничен премин само со ЛК , НИКОЛИЌ посредник за надмунување на мкаедонско- грчкоит спор и посредник во спорот со МПЦ и СПЦ , главен агитатор за ,,убавиот пат'' на ВМРО-ДПМНЕ е србин , србски мисионер во Мкаедонија и ред други вакви примери а, чудно нели ПОЛИТИЧКИТЕ ЛИДЕРИ СЕТА ОВАА ИГРА ЈА ПРЕМОЛЧУВААТ и му наметнуваат некоја игра на народот дека име политичке криза , дека Мкаедонија оди во погрешен демократски курс и тнт .

Ако пак гледаме од полтички аспект , мислам дека Македонија е смислено жртвувана од страна на така наречените ГОЛЕМИ СИЛИ бидејќи со создавањето на Голема АЛ . во која треба да влезе и ИЛИРИДА која за скоро време ке се формира на територијата на РМ ке се стеснат можностите од опстојување на државата РМ и останатиот дел ке мора да се припои кон некоја од балканските држави . Се сеќавам дека едно време на Рм и беше понудено да се сојузи со некоја соседна држава за побрз влез во НАТО и ЕУ и ако не беше нагласено која е ,мислам, дека се аудираше или на Грција или на Бугарија но , тогашниот председател К.Глигоров го одби со изјава Мкаедонија ке држи ЕКВИ ДИСТАНЦА кон сите соседи , мислам дека уште тогаш тој истиот работел на ваква ПАТ позиција на РМ се додека Србија не стигне до портите на демократијата и до ЕУ и тогаш ние заедно ке одиме по тој пат .Значи еве го тоа време, веќе Македонија полека полека се фрла во прегратките на Србија . Овде треба да се нагласи и фактот од 130 000 малди македонци кои примиа БГ државјанство дали нема да и дадат за право на БГ да стави вето на ваквата игра помеѓи Србија и Грција - Само БОГ НЕКА НИ Е НА ПОМОШ што ке не снајде во догледно време .
02-02-2013, 11:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Liljana Olivero

e Blaze,najtesko e so makedonskiot narod da se raspravas,toj narod ne si ja znae svojata istorija nema nacionalna svest,za zal se razocarav mnogu,ise povekov ,,,,,,bidimi pozdraven od edna macena dusa,,,,,,,,,
about an hour ago · Like · 3


Quote:Jovce Markoski

e Blasko dali se sekavas a se sekavas sigurno 2003 godina koga Ljubco Georgievski predlozi N.G.da e prezede VMRO DPMNE toj bese angaziran od Srpskata vlada i kategoricno odbivase sekakvo prevzemanje na vodenje na partijata i posle nekolku dena prifati da e rakovodi od tamu sega se gledat sto se imal nauceno vo pomaganjeto na vladata vo srbija za deset godini srbite pocnae da si ja vrakaat investicijata
52 minutes ago · Like · 1


Quote:Блажо Стојаноски

Апсолуто таке Јове , го зедоа за наводно економски советник во Србија и еве ја та ујдурма
49 minutes ago · Like · 2


Quote:Блажо Стојаноски

Лилјана се сложувам но верувај дека не прават ептен недоносени затоа и реагирам
33 minutes ago · Like


Quote:Valentina Popova

Na zalost tocna ti e analizata
16 minutes ago · LikeQuote:Joakim Petroski

Za koja CELOVITOST zboruvas be Blazo ??? Pa vakva kakva sto e ,e Srpska tvorevinka,koga postoela predhodno vo vakvi granici pred 1919 god???A znaes li koj ja vospostavi kako vakva posle Versaj??? Za koja Makedonija I koja Celovitost zboruvas??? Toa e Srpski vokabular za zal.Ne te razbiram,vakva kakva sto e ne ja sakame zatoa sto e Rpska I nedemokratska,a stavame glava kkako noevi vo pesok od faktot sto nad 40% ziveat NE Makedonci I sto sakame nie pak Srpsko EGO??? Jas ne sakam,a ti???
14 minutes ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Јоакиме прочитај убаво што јас говорам , дека и јас сум загриѓен за таа положба на МК
10 minutes ago · Unlike · 1


Quote:Joakim Petroski

Ovaa vakva od sekogas si bila Srpska,a ti imas dualitet,ne sakas Srpska kako mene,a sakas da e celovita,ne te razbiram??? Pomognimi da te razberam???
9 minutes ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Јоакиме ние после деведесетите прогласивме сувереност врз оваа РМ , тоа значи дека зборувам за СУВЕРЕНА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА која сега се става полека поново во прегратките на Србија , инаку јас мислам дека после деведесетите ние излеговме од нејзините прегратки и нели завзедовме став да градиме СУВЕРЕНА , НЕЗАВИСНА И ДЕМОКРАТСКА ДРЖАВА со сите обележја на една држава
3 minutes ago · Like
02-02-2013, 11:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

Па да, натаму одиме. Кога Христо зборуваше за големото српско културно присаство, никој не обрнуваше внимание. Сите велеа-смени канал. Ајде сега, менувајте каналSm_upset
03-02-2013, 03:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Zvonko Tasevski

hahahahaaa
17 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Јордане, виде Блажо како лесно се испука. Си го кажа своето, но не го кажува клучниот факт: Кучката ако не дигна опаш, а покаже заби кучињата не ја парат. Јас не се согласувам со Блажо, кога прашува: „Прашањето мие КОЛКУ НИЕ КАКО ГРАЃАНИ НА МАКЕДОНИЈА ПОГРЕШИВМЕ“ ?? Треба да сфати дека македонскиот народ е интелигентен, има своја свест и точно знае кој е, но никој не сака да признае дека, сфесно овој народ се предава не дека дека е малоумен, туку капацитетот на машката популација на Македонците во Македонија и регионот е на ниво на карактеристиките кои ги има овцата како животно ( кроткост, умереност, повлеченост и.т.н. ) Грешка нема овој народ, моделот на машкото е помек карактер од жената. Тоа се факти. Неможе Македонецот да излезе на крај со терористички народ кој е освојувач и сака да убива за територија. Јас го разбирам народов си живее во фантазии, си прави бајрам на памет. Ние како народ не сме способни да водиме држава сами, затоа мене ако ме праша некој ( поединци постоле секогаш, секоја чест ) наша грешка е што се одвоивме од Србија 1991 година, барем ќе неможеа да ни палат цркви и да ни местат теросристички споменици. ЈАС ЛИЧНО ЌЕ БИДАМ ИСКРЕН И ИАКО СУМ МАКЕДОНЕЦ, МОЈАТА ДУША НЕ ГИ ЧУСТВУВА МАКЕДОНСКИ ПОЛТИЧАРИ КАКО МОИ ПРЕТСТАВНИЦИ, НИТУ ПРЕМИЕР ГРУЕВСКИ, ЦРВЕНКОВСКИ ИЛИ БИЛО КОЈ ДРУГ КОЈ НЕ ПОНИЖУВА ПОПУШТАЈКИ ИМ НА ТЕРОСРИСТИТЕ. СЕ ГОРДЕАМ СО ДАЧИЌ КОЈ НЕ ДОЗВОЛУВА ДА СЕ БАНАНА ДРЖАВА. ЗАТОА БЛАЖО ТРЕБА ДА РИПА ОД РАДОСТ, АКО СРБИЈА НЕ ПРИФАТИ, БАРЕМ НЕКА СЕ СОЧУВА ПРАВОСЛАВНОВО НАСЕЛЕНИЕ.НЕ Е КРИВ КИРО ГЛИГОРОВ, НИТУ БИЛО КОЈ НАРОДОТ Е КРИВ, НАРОДОТ МОЛЧИ И ЌЕ МОЛЧИ ДО КРАЈ, КАКО ШТО БИЛО И ВО ОСМАНЛИСКО.
17 hours ago · Like · 1


Quote:Блажо Стојаноски

Александре имаш право до екаде кога велиш дека ние сме многу меки како луѓе , но никако не се сло
14 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

жувам со тврдењето Ваше дека Србија ке ни била заштитник , за каков Дачич зборуваш , па Србија го изгуби КОСОВО , но ако погледнеш политички зошто Дачич го турна споменикот , ке ви кажам ,доколку се допушти целосно албанизирање на Прешево и Бујановец тогаш Србија може да се збогува со папочната врска наречена спој со Грција . Инаку псолутно не се согласувам со Вас дека не требало да с еодвојуваме од Србија , Србија ја игра целта небитнина на Македонија и кога бевме во составот на ЈУ и сега , ете затоа велам само БОГ нека ние напомош со ете такви гледања
14 hours ago · Like · 1
03-02-2013, 10:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Е ако сме меки Блажо, тогаш зошто работиме во полза на радикалниот ислам во Македонија и исламизирањ на истата, кога може да им ја дадеме во сопственост на некој од православните соседи, кога веќе констатиравме, дека сме меки. При здрава свест и лекрск...See More
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Бог рекол Блажо
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Помогниси сам и јас ќе ти помогнам, односно штитисе сам и јас да те штитам. Па Османлиите 500 години не силуваа и убиваа што не ги казни господ? Туку енеги регионална сила се.
14 hours ago · Like · 1


Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
зарем онаа смешна фигурина Дачич ти е идол ?
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Ние можеме да збориме Блажо, зошто и како Дачиќ спровел закон, но покажаа карактер и после толку маки и бомбардирања. Нас една бомба НАТО 90 посто избеглици ќе бидат од Македонците и тоа во Солун. ГОЛЕМА ГРЕШКА ШТО СЕ ОДВОИВМЕ ОД СРБИЈА, БИДЕЈЌИ ИМ ОВОЗМОЖИВМЕ И НА КОСОВАРИТЕ И РАДИКАЛНИТЕ ИСЛАМИСТИ КОИ ГИ ЗАЗЕМАА СИТЕ ЏАМИИ, А НИЕ БЛЕЕМЕ.
14 hours ago · LikeQuote:Zvonko Tasevski
Ивица Дачић нови премијер Србије
Serbia's new Prime Minister Ivica Dacic,Socialist party leader The former spokesman of president Slobodan Milosevic took power in Serbia
14 hours ago · Like ·


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Да Звонко, Дачиќ може да не изгледа привлечно за жените, но мене ме интересира што има во главата и неговиот цврст карактер, а ми се повраќа од поданичкиот карактер на нашиве т.н. политичари.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

a be zar ne gledash oti i oni se gola voda...a osobeno onie smeshki dachich i nikolich koi glumat demek seriozni politichari a ustvari e gola voda...chir na balkanot i vo evropa
14 hours ago · Like
03-02-2013, 10:04 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Од оваа гледна точка Милошевич е во право што отиде да ги брани Србите во Хрватска. Гледате ли сега Хрватска не им дозволува на Србите во Брдо мислам ако не грешам да учат на Српски јазик и им се закануваат.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski
Ivica Dacic Pijana Svinja
Дачић пијана свиња
14 hours ago · Like · Remove Preview


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

ЈАС МИСЛАМ ДЕЕКА КАЈ НАС ЛУГЕТО ГЛАСААТ ЧОВЕК ПО НЕГОВИОТ ИЗГЛЕД И КАКО СЕ ОБЛЕКУВА, ШТО Е ЕДЕН ХЕНДИКЕП КОЈ НЕ ЧИНИ МНОГУ.
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Звонко што има врска тоа што е пијан, битно не да спроведува закон. Кај нас Груевски и Б.Ц. се средени, ама коркачи се, џабееее.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

a be gola voda se site...glumat balkanski banana-lideri...
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Ако Звонко ти мисли така, но треба да сме им благодарни што дојдоа да ни ги тренираат лавовите 2001 година.
14 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Ацо а мислиш дека ако сме со Срнбија ке л,,ЛАЕМЕ '' нема да ,,БЛЕЕМЕ '' . Јас мислам дека уште повеќе ке блееме , и тоа под диригенска палка , Се сложувам дека македонецот е мек , се сложувам дека исламот галопира но нее тоа само кај нас, ете Србија е по Ваше моќна зошто го изгуби Косово , каде и е Санњак , каде ке оди Прешево и Бујановец за некое догледно време , мислам дека грешка си кога зборуваш на таа теме , ова е светски заговор против православието ,за кое и јас сум загрижен дали ке исчезне за некои стотина години од овие простори како што исчезнале многу Божества
14 hours ago · Like

03-02-2013, 10:10 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#7

Zivi smeski e ovaa diskusija...
03-02-2013, 10:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Не се секирак Звонко Република Српска еден ден ќе се спои со Србија и ќе бидат пак голема држава, а ние кај сме ние во тој план? Груевски му се удвараше до вцера на Ердоган кој е заљубен интимно во исламистичка Босна. Тој ли е мој премиер?
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Блажо, кога сме меки и сака овој народ да се во нечиј скут нека седи у православен скут!
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Дали гледате центарот на Скопје на што личи? Па со оваа политика и на опозицијата и позицијата и нивните 700, 000 илјади подржувачи ги бркаме Македонците кои се малцинство во Чаир и слични места. Што се правиме како да незнаеме или негледаме. Вие уште ли не сте свесни, дека Албанците ја сакаат цела држава не само северозапад. после 100 години од влегувањето на Србите во Зебрењак и протерувањето на Турците, сега ќе не спасуваат од Османлиската оставштина- Албанските исламисти.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
кој ни ги тренираше лавовите во јуни 2001 година ?!
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

И замислете Блажо е загрижен што Србите ќе не земат. Па ние ако ја имаме таа среќа тоа да се случи за да се спаси рајата која кроти и тивко бдее.
14 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Ацо наше е да ја браниме и зачуваме Македонската држава која се роди после двилјади години ,но со размислувања дека треба да се седи во нечии скут само и одмогнуваме.Се сложувам и со тоа дека немаме паметни и борбени ВОЖДОВИ , се сложувам и дека народ...See More
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

ЛУЃЕ НА МИЛОРАД УЛЕМЕК-ЛЕГИЈА, ЗОРАНЕ ТИЕ СЕ ТИЕ.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
па тука некиој не те спречува да се содединиш со Србија...
во МКД има еден куп југословени...
14 hours ago · Like

03-02-2013, 10:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
не беше така...
ама да претпоставиме оти е така-кој е ефектот од тие тренинзи ?
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika

Petrushevski Не, јас сум Макеонец Звонко и никогаш неможам да бидам добар Србин или Бугарин само анализирам и донесувам заклучок.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
ти не знаеш шо сакаш...ем сакаш МКД да се припои кон Срвија...ем не сакаш...
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Имаше спремни поединци, но политичките криминалци измамници немаа храброст и одлучност да го завршат конфликтот за три дена.
14 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Ацо мисламдека анализата Ваша има и некои интимни гледишта
14 hours ago · LikeQuote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Во ред е да мислите како сакате. Јас не сакам да бидам како Македонец православен поданик на радикалниот ислам, а вие бидете може ќе ви помогнат во спојување со Егејска Македонија.
14 hours ago · Like


Quote:Zvonko Tasevski

Aleksandar Afrika Petrushevski,
можеш ли точно да наведеш во кои елементи тренингот од улемек бил квалитетен и кои се ефектите од него ?
14 hours ago · LikeQuote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Луѓето беа добро обучени и чекаа наредба, но немаше политичка одлучност и наредба.
14 hours ago · Like

03-02-2013, 10:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,124
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Блажо ти не осеќаш интимна повреда од радикалниот ислам, или треба да ни срушат уште некоја црква да почне во душата гнев да ти се ствара?
14 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Гледајте го народот и реално трезвено размислувајте и донесувајте заклучоци. Не е работата сам на слава и на родендени да се патриоти Македонците. На улица се како мачиња спрема Албанците и им се удвараат колку сме ние тоа добри попустлуиви. Ова го знаат и Б.Ц. и Груевски, ама си праваат пари и док траје државата нека трае, после потоп.
13 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Лавовите беа и физички и психички спремни, но на крај Б.Ц. ги распушти. Прво беа предадени од ВМРО-ДПМНЕ,па после затварани во Шутка-Затвор итн.
13 hours ago · Like · 1


Quote:Блажо Стојаноски

Ацо јас ја чуствувам таа загрозеност од исламот , но за тоа треба да повикаат верските ,,ПАПИ'' на свет отпор , но како ке повикаат кога твојата Србија не ни ја признава цркавата а верувам и ке не осуди
13 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Блажо незнам зошто не го прифаќаш фактот, дека светот го поседуваат освојувачите!! НИЕ СМЕ ЖРТВИ И ТОА МЕКИ И МИРНИ. БЛАЖО НЕМА ИДЕАЛЕН СОСЕД, ПА НЕ Е ИДЕАЛНА НИ СРБИЈА. НО КОГА ЌЕ ПОМИСЛАМ ШТО ЌЕ ЈА СНАЈДЕ МАКЕДОНИЈА ЗА 20 ИЛИ 50 ГОДИНИ, ПОТРЕБНА НИ Е ФЕДЕРАЦИЈА СО СРБИЈА, БУГАРИЈА ИЛИ ГРЦИЈА. БИЛО КОЈА ОД ВИЕ ДРЖАВИ ТРЕБА ДА ЈА ПРИФАТИМЕ, БИДЕЈЌИ ЗНААТ КАКО ДА ГО ЧУВААТ ПРАВОСЛАВИЕТО И ЦРКВИТЕ. НИЕ НЕ МОЖЕМЕ, НЕ ДЕКА НЕ ЗНАЕМЕ КАКО.
5 hours ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Има ли случајност Блажо што и Методија Андонов-Ченто давал предлог Македонија да влезе во федерација со Грција? НЕ, ТОЈ БИЛ ПАМЕТЕН ЧОВЕК И ГО ЗНАЕЛ КАПАЦИТЕТОТ НА НАРОДОТ.
4 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Александрр сосема ја разбирам вашата визија , и тоа не го осудувам но тоа се прави во нај нормални случаеви , си се запрашал ли која битка е по страшна БОРБАТА ПРОТИВ НАЈ БЛИСКИОТ ПО ВЕРА ИЛИ СО ОНОЈ ОД ДРУГАТА ВЕРА , каде ке појде нашата МПЦ во една таква федерација со Србија, а каде ке дојде ПОА . Мислам дека кеме разбереш што сакам да кажам
3 hours ago · Like


Quote:Блажо Стојаноски

Ченто имал друга ВИЗИЈА за федерацијата со Грција , ке имавме какво такво соединување со Егејска Македонија , која е и нај големапо површина , но не му успеало заради таа лоша и злобна политика на Србие
3 hours ago · Like · 1


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Jas imam proritet, a toa e spasuvanje na pravoslavnoto naselenie, koe ne e vo moznost sama da ja vodi drzavata.
about an hour ago · Like


Quote:Aleksandar Afrika Petrushevski

Utre ke ja vidime brukata Makedonska so doaganjeto na Ramus Haradinaj i da vidime kako ke go sprecat dodeluvanjeto pocesen graganin na Tetovo.
about an hour ago ·
03-02-2013, 10:22 PM
Reply