Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Дуел; Есенин/Мајаковски
Author Message
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#1

Одлично!


Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
11-01-2013, 10:51 PM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9
#2

Маяковский конечно.
Красив дуел, на няколко нива.
Есенин привидно е по-интересен, защото нарушава правилата, говори дълго и възхвалява чувствата, националните традиции, отвъдното (с русской рубашкой под иконами умирать) в среда, където политически коректният тон е да се говори за политика.
Реално Маяковски е по-интересен, защото създава нов поетичен език, променя правилата на езика, изказа, стихосложението - като поет е много по-иновативен от Есенин и прави със стиховете това, което Есенин привидно прави с поведението.

Много благодаря за клипа, разведри ми деня.
12-01-2013, 10:30 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#3

(12-01-2013, 10:30 AM)nescafe Wrote: Маяковский конечно.
Красив дуел, на няколко нива.
Есенин привидно е по-интересен, защото нарушава правилата, говори дълго и възхвалява чувствата, националните традиции, отвъдното (с русской рубашкой под иконами умирать) в среда, където политически коректният тон е да се говори за политика.
Реално Маяковски е по-интересен, защото създава нов поетичен език, променя правилата на езика, изказа, стихосложението - като поет е много по-иновативен от Есенин и прави със стиховете това, което Есенин привидно прави с поведението.

Много благодаря за клипа, разведри ми деня.
Мило ми е што го разведрив денот ти, значи вредеше.
Двајцата се интересни, едниот е поинтересен од другиот во зависност како се чуствувам во тој момент, но едно е јасно - како што Есенин жали за некаков изгубен свет и неуспешен спој на бел трендафил и црна жаба за кој се обидува речиси секоја генерација, така и од новиот свет на Мајаковски ништо не бидна.

Сепак, барем имале за нешто да пишуваат. Денеска се се сводува на плиток конузмеризам, диктиран од ТВ реклами. Нема револуцији, нема световни војни, нема идеали, само вртење на пари, и многу бука и прашина околу тоа.

Апропо Мајаковски се сетив на еден виц одамна-
1.Како умрел Мајаковски?
2.Се самоубил.
3.Кои му беа последните зборови?
4.Не пукајте, другари!

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
13-01-2013, 02:16 AM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9
#4

Е, кой знае всъщност какво е било и тяхното време. Виж "Кучешко сърце" на Булгаков. Или Воланд от "Майстора и Маргарита" - цитирам по памет - за московчани от времето на Маяковски и Есенин - "същите хора както преди, само малко поразвалени от жилищната криза".

И повод анекдота - понеже видимо се интересуваш от история - една истинска случка:

В началото на 90-те години ми разказваха как български историк, почтен и хрисим човек, занимаващ се с българската история от края на 19-ти век и идеализиращ я в сравнение с България на Тодор Живков, изпаднал в житейска и професионална криза, като гледал новата политическа действителност. "Такива ли били демократичните политици? И аз цял живот с такива хора ли съм се занимавал?"

13-01-2013, 06:31 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30
#5

Сосема малку off topic Борис Пастернак (Препев: Г. Тодоровски) ама ова ми е омилена!

Архангел - Зборови волшебни


Ти сама, в палто ветво,
без шапка, чевел мек.
Се грчиш в немир сета
џвакајќи мокар снег.
Се губи се’ мрак црна е.
Се’ тоне в магли. Мрак.
Само ти сред снежен врнеж
на аголот стоиш пак.
И образ вода кваси.
Се цедат капки рој.
Ко роса да ги краси
милите коси твои.
И една светла шурка
ти зрачи твојот лик.
За братката фигурата:
палтенцето во шик.
Врз клепки снегот лести
во твоите очи жал.
Сиот облик ти се вести
дур еден кој се збрал.
Ко божем нож ме реже
копајќи внатре пат.
Од резот дур се ежив
в срцето сето в јад.
Твоите зборови,
зборови волшебни.


Засекогаш јас чинам
те гледам смирна клет.
И неќам да се кинам
што зол е сиот свет.
И затоа се множи.
Снег сета таа ноќ
пак граница да сложи
меѓу нас нема моќ.
Но кои сме? Од кај сме
штом мина векот в час?
Интригите останаа,
а од нас ниту глас.
Твоите зборови,
зборови волшебни.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 27-05-2013, 04:23 AM by Zoograf.)
27-05-2013, 04:22 AM
Reply