Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.38 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Петар Драганов Македонист 1857-1928 година
Author Message
mungos
Unregistered

 
#1

http://www.macedonium.org/userfiles/imag...aganov.jpg
Петaр Драганов (1857 - 1928) бил руски филолог, славист и македонист, роден во Комрат, Руска империја. По потекло е Бугарин од Бесарабија. Студирал историја и филологија на универзитетот во Санкт Петербург.

По покана од Бугарската егзархија, од 1885 до 1887 година работи како професор во Солунската машка гимназија.

Во Солун доаѓа како приврзаник на бугарскиот став за македонскиот како дел од бугарскиот национален идентитет. Но, по обемните етнографски истражувања во Македонија, изградува сопствени ставови за етничкото потекло и културниот идентитет на Македонците. Според Драганов, Македонија претставува засебна етнографска целина на Балканот, исто како што македонските говори се дел од посебен македонски јазик. Поради ваквите негови ставови кои биле во директен судир со теориите на неговите бугарски работодавачи, Драганов се враќа во Русија каде преку бројни написи и предавања ги поставува темелите на македонистиката во Русија.

[Image: 6334_1191836791765_1103747184_30579723_2125084_n.jpg]
[Image: 6334_1191836831766_1103747184_30579724_8305174_n.jpg]
[Image: 6334_1191836871767_1103747184_30579725_7025064_n.jpg]
[Image: 6334_1191836911768_1103747184_30579726_5766573_n.jpg]
[Image: 6334_1191836951769_1103747184_30579727_6844017_n.jpg]
[Image: 6334_1191836991770_1103747184_30579728_6073890_n.jpg]
[Image: 6334_1191837031771_1103747184_30579729_640601_n.jpg]
[Image: 6334_1191837071772_1103747184_30579730_4815314_n.jpg]
[Image: 6334_1191837111773_1103747184_30579731_4532711_n.jpg]
[Image: 6334_1191837151774_1103747184_30579732_1088920_n.jpg]
[Image: 6334_1191837191775_1103747184_30579733_7842517_n.jpg]
[Image: 6334_1191837231776_1103747184_30579734_690502_n.jpg]
02-03-2010, 05:14 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#2

Петър Драганов е руски филолог, славист. По произход е българин от Бесарабия. Следва история и филология на университета в Санкт Петербург. По покана от Българската екзархия, от 1885 до 1887 г. работи като преподавател в Солунската българска мъжка гимназия.
02-03-2010, 05:16 PM
Reply