Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Атентат врз Глигоров за распаѓање на Македонија?
Author Message
razurnuvac Offline
Senior Member

Pa dobro be JORDANE ostaj malku vreme da se stabiliziram , citam i se radvam eeeeeeeee sco dete e taj VLADIMIR GIGOROV(ic,k) , tova sto go pisuvat za atentat za DINGIC a i isto sto i koga go potkastruvat i deda mu po majka tatko vojvoda StOJAN MISEV u redove na VANCO MIHAJLOV se se misljam koj e baral takov covek umen kak STOJANA kaj VANCETA u loso VMRO a potoa si e otisol u BEOGRADU , zar ne se e opitval VLADIMIR ama ne on znae majka mu bog da ja prosti mu e kazala a i tatko mu iako i denes KIRO e handikepiran pola ama znae se abe um , ova ke mu e deka sa LJUDI videli da im BRANKO smeta a imaju super GRUJANA pa hoce BRANKO da remeti i aj sega davaj vamu VLADIMIRA GLIGOROVA da nam razjasni stavri koj koga e atentuvisal de pres godini a i ete i ne taka daleko. ZNACI VLADIMIR e spremen za precednik na MAKEDONIJA a mozebi i za premier de DENES u 2010 MAKEDONIJA e u kriza so kadrove umne , vizionere i ss NACIONALEN NABOJ profilirani i po cuvstvo i po dusa i po se a toa e ete ja GLIGOROV VLADIMIR , taka da 102,99% ima intelegencija znaenje i po seta loza i po tatko i majka a i deda e za fisoki drzavnicki funkcii u MAKEDONIJA baska tatko mu bese tatko na MAKEDONIJA i sega e redno sina da se vostolici kriza ima golema u MAKEDONIJA oskudacija pare su skupe , i taka nesco da ne e okolu pasosa diplomatski koj mu e dal BRANKO RAZBIRA se MAKEDONSKI ama sega se smenili biometriski i ne dava GOLE i zastranue eptem rabota nakaj tie sto sa ubivale i pak sakaat da zemet se u svoi race a i MAKEDONIJA eeeeeeeeee ne tu je VLADIMIR GLIGOROV da spase stavr nasu SRPSKU razbira se se za MAKEDONIJA i GLIGOROV .V so intelegencija koja MAKEDONCI mozat samo da posakat a pljus e i vidovit i za minato a i za idnina , vrakaj se sine VLADIMIRE MAKEDONIJA place po takvi sinove velikane kako tebe i dedati , edino tatko ti zastranuese nakaj MAKEDONSKO prasanje ama isti se tie izvrsiteli za za DEDATI i ZA KIRA i zA GINGIKA de , e dal e u to mesto po raganje ama definitivno taja nasa sosetka raga golemi nase umove i drzavnici nasi
25-03-2010, 07:07 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(25-03-2010, 07:07 AM)razurnuvac Wrote: Pa dobro be JORDANE ostaj malku vreme da se stabiliziram , citam i se radvam eeeeeeeee sco dete e taj VLADIMIR GIGOROV(ic,k) , tova sto go pisuvat za atentat za DINGIC a i isto sto i koga go potkastruvat i deda mu po majka tatko vojvoda StOJAN MISEV u redove na VANCO MIHAJLOV se se misljam koj e baral takov covek umen kak STOJANA kaj VANCETA u loso VMRO a potoa si e otisol u BEOGRADU , zar ne se e opitval VLADIMIR ama ne on znae majka mu bog da ja prosti mu e kazala a i tatko mu iako i denes KIRO e handikepiran pola ama znae se abe um , ova ke mu e deka sa LJUDI videli da im BRANKO smeta a imaju super GRUJANA pa hoce BRANKO da remeti i aj sega davaj vamu VLADIMIRA GLIGOROVA da nam razjasni stavri koj koga e atentuvisal de pres godini a i ete i ne taka daleko. ZNACI VLADIMIR e spremen za precednik na MAKEDONIJA a mozebi i za premier de DENES u 2010 MAKEDONIJA e u kriza so kadrove umne , vizionere i ss NACIONALEN NABOJ profilirani i po cuvstvo i po dusa i po se a toa e ete ja GLIGOROV VLADIMIR , taka da 102,99% ima intelegencija znaenje i po seta loza i po tatko i majka a i deda e za fisoki drzavnicki funkcii u MAKEDONIJA baska tatko mu bese tatko na MAKEDONIJA i sega e redno sina da se vostolici kriza ima golema u MAKEDONIJA oskudacija pare su skupe , i taka nesco da ne e okolu pasosa diplomatski koj mu e dal BRANKO RAZBIRA se MAKEDONSKI ama sega se smenili biometriski i ne dava GOLE i zastranue eptem rabota nakaj tie sto sa ubivale i pak sakaat da zemet se u svoi race a i MAKEDONIJA eeeeeeeeee ne tu je VLADIMIR GLIGOROV da spase stavr nasu SRPSKU razbira se se za MAKEDONIJA i GLIGOROV .V so intelegencija koja MAKEDONCI mozat samo da posakat a pljus e i vidovit i za minato a i za idnina , vrakaj se sine VLADIMIRE MAKEDONIJA place po takvi sinove velikane kako tebe i dedati , edino tatko ti zastranuese nakaj MAKEDONSKO prasanje ama isti se tie izvrsiteli za za DEDATI i ZA KIRA i zA GINGIKA de , e dal e u to mesto po raganje ama definitivno taja nasa sosetka raga golemi nase umove i drzavnici nasi

Се е убаво што пишуваш. Но засташувачки е молкот на македонските медиуми. Нема збор.

Quote: Laž i izdaja

Vladimir Gligorov

Moj deda po majci je ubijen u političkom atentatu 1924. godine. Atentator je uhvaćen i srpske vlasti su ga kaznile. Nalogodavci su se tim političkim ubistvom hvalili, a ubica je proglašen za heroja i mučenika. Moj je otac sa dlaku izbegao smrt u atentatu 1995. godine. Vlasti, makedonske, nisu pokazale neki veliki interes da pronađu atentatore, a naredbodavci se nisu sami javili, bar ne da se time hvale. Ja sam se 1991. zatekao u Americi, tako da su sve pretnje, svo nasilje i svu mržnju uperene protiv mene istrpeli moji najbliži. Srpske vlasti nisu protiv toga učinile ništa ni tada, a ni kasnije.

U slučaju Zorana Đinđića, izvršioci su najpre priznali, a potom negirali ubistvo. Nalogodavci su se predomislili, pa se nisu nedvosmisleno hvalili ubistvom. Neki koji verovatno znaju krivili su jedne ili druge neprijatelje srpskog naroda. Vlasti nisu pokazale interes da nalogodavce pronađu. Sud nije pokazao interes da dođe do političkih motiva atentata i do onih koji su ga naložili. U ovom času, samo zanemarljiv broj drugosrbijanaca i građanista pokazuje interes, sasvim uzaludno valja dodati, da se u potpunosti rasvetli ovo političko ubistvo.

Srpska javnost, takođe, pokazuje spremnost da lije suze i gradi kult Đinđićeve lišnosti, ali ne i snažnu želju da sazna istinu. Umesto toga, od te 2003. do danas neverovatan broj ljudi je angažovano na iznalaženju, opisivanju i identifikaciji izdajnika posebno drugosrbijanske i građanstičke vrste. Izdajnika nacionalne stvari, naravno. Đinđić je, uočite, ubijen zato što je bio izdajnik. Tako da čitava ta hajka na izdajnike, ima za cilj da opravda nespremnost vlasti i javnosti da se suoče sa istinom o političkim motivima ovoga ubistva, jer bi se tako došlo i do imena onih koji su u tome učestvovali. I kao u mnogim drugim stvarima (dovoljno je pomenuti samo ubistva Ivana Stambolića i Slavka Ćuruvije), javnost spremnošću da živi u laži postaje saučesnik.

Laž je, mislim da bi se moglo reći da je smatrao Kant, moralno najgora. Jer je laž u osnovi svakoga nasilja i svih rđavih ishoda. Dovoljno je otvoriti novine i pročitati šta se izjavljuje o beguncima od haške pravde (koji, valja zapaziti, nisu begunci od srpske pravde), šta o deklaraciji o Srebrenici, a i šta o „borbi“, kako se to zove, za Kosovo – pa shvatiti da je sadašnji srpski režim zasnovan na laži. Nije jedini, kao što je posebno bilo jasno mojoj majci.

Moj deda nije težio nagodbi sa onima koji će ga kasnije ubiti. Moj otac jeste, ali je imao sreću. Đinđić je pred smrt pokušao da obnovi veze sa onima koji su ga već bili proglasili za izdajnika. Tako sam bio razumeo njegove nacionalističke izjave početkom 2003. godine. Zašto bi on inače sa njima razgovarao o Kosovu? To ih je, naravno, samo učvrstilo u uverenju da će ubistvom ostvariti svoje političke ciljeve, jer eto gotovo da imaju priznanje o izdaji. A javnost će, jasno je, biti spremna da svim lažima sa kojima živi doda još jednu. Jer nije pokazala, a ne pokazuje ni sada, volju da živi sa istinom, koju ne može da ne zna.
ИЗВОР

Peščanik.net, 12.03.2010.

Со кого Киро Глигоров се обидел да направи НАГОДБА.????????????? Тоа е ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ.!!!!!!!!
25-03-2010, 01:31 PM
Reply
mence Offline
Moderator

Ocekuvav RAZURNUVAC malku postrucno da ni ja objasni izjavata na mladiot Gligorov, no toj pak vo negov stil. Sega me dovede vo uste pogolema zabluda.

Ako sakas RAZURNUVAC malku poubavo i na poprost nacin da bi te razbrale nie, obicnite lugje koi ne sme strucnjaci za taa rabota.
25-03-2010, 01:34 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

PA pak ti JORDANE so kogo so kogo , pa kazva VLADIMIR so ubijcite na dedamu ebago de , zs e bil u VMRO kaj VANCE pa e begal tamu i pravec BEOGRAD kade e i sega VLADIMIR a i tate mu pa e dosol u SKOPLJU i jebi ga kazuva dete samo pisit po SRPSKI a vie forumgiive imate problema so razbiranje na SRPSKIO toj e takiva kitnest so dosta reci i simboliki i nudi pri izrazuvanje da se nekoi MISTIKI razjasnat ili dougomnat kako sco gi fino objasnuva VLADIMIR i PLJUS sea i vaaa MENCETO se javit i prasvet e pa tova e VLADIMIR e spremen za PRECEDNIK jal jal za PREMIERA imat kriza u SDSM so se LUSTRACIJA i site zaebancii i ne mu ide na BRANE a vaka po vaa ubaho intervju kade otkriva se za MAKEDONIJA i okolu nea site igrici i zaebanii od VANCE do LJUBCE taj VLADIMIR kazuva se toa si e SRPSKO pa SRPSKo de kak na vi e jasno BRE MAKEDONCISTA aj trajte tamu u tugina za doma ima si kadar ne se mesajte vie toa e kak kazva VLADIMIR i to , ako vie imate nesco soznanija ova ona poveljajte ja go ja foruma pabajte i da vidime , inace za mediumi u MAKEDONIJA JORDANE imat si rabota palamudat si mrsomudat si si se nagodavat so site koi se u GOVANA i taka edna harmmoniicka ima sigurno ne e red jas i ti i usce nekoi da sve to razebemo a krasno mu trgana na VLADIMIRA ama aj kaj i da e ke mu opne us edno intervju e ebago pa TRAJKOVSKI so edna pres stana precednik a ne vaj GLIGOROVICC so inetrvjua ako se raspice poveke se ke mu dadat u negovi race i premier i precednik i sobranie i MWR i POLICIJA aj karaj i ne se mesaj u goleme vazni prikaski taka e kak kazva VLADIMIR koj vi e vam kriv sco to ne razbrahte to e samo za onie kak AMDI i kvocifient od 102,99% a toa go imat u MAKEDONIJA samo BRANE i zatova e sekojpat prv za SDSM ama kako e zatupel i entiligencija e spadnala kako kaj AMDI ete go tua OP VLADIMIR i taka bese spasena MAKEDONIJA
25-03-2010, 02:26 PM
Reply
mence Offline
Moderator

Razurnuvac, ako te razbrav, Vladimira go turkaat za presednik ili premierce.

Pa toa neli bi bilo DETE NA NACIJATA. Kako ce go vikame TATKO ?????
25-03-2010, 02:37 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

SAMo da ve informisam stotuku doznah u MAKEDONIJA doma imalo nezavisni sudii i to najprvo se pojavile i toa odel za organiziran kriminal denes go osudili BAJRUS SEIDIU od KUMANOVO bre JORDANE baksuz grada ebago , celi 5 godini ako nema kes okole 6 miliona evri ocigledno deka sa go dosta muzele pa se nadevat deka ke da nemet poeke kes i vaja dolaga postapka za najgolemio sverc cigareta e da znae STANKO SUBOTIC ako imat MAKEDONKO drzavjanstvo ke mu spicat i nemu 5 godini i raat , a na BAJRUS de ako nemet milioni evri ke mu konfiskuvat VILI FIRMI za da se podmire eeeeeeeeeeeeeee ima da okape edna godina i op GOLE AMNESTUUM i aj teraj pak ama dal ke ostanat mercedesi i firmi i toa brasno i benzinski i restorane i barove cudo , bre da e znajal i DRDIC on deka dolzi malko poeke e dobil 7 a BAJRO celi 5 godini eeeeeeeeee aj sea JORDANE funkcionise li SUDSTVO NEZAVISNO i GRUJo kak BOREC preotiv ORGANIZIRAN KRIMINAL u RM
25-03-2010, 02:38 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

ABE ima da nie i TATKO i MAJKA inace otide MAKEDONIJA se nakaj BUGARIJA i gledet toa MAKEDOCINJATA ama ete si go imame VLADIMIRA da ne spase fala ti boze cuda pravis i pomagas na MAKEDONIJA kak na prav pat ke ne izvedes bre sea pred veligden ke da e se ova na arno , a vie nevernici ne se somnevajte u VLADIMIRA fnuka na STOJANA i ponekogas sina na KIRA GLIGOROVA se e vistina cim od BEOGRAD dolazi a ne vie BLGARIJA BLGARIJA e na jago ja tuka si e VLADIMIR GLIGOROV e da dade GOSPOD i za se da ni podumat VLADIMIR toj ke i spor so GRCIJA resit
25-03-2010, 02:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(25-03-2010, 02:26 PM)razurnuvac Wrote: PA pak ti JORDANE so kogo so kogo , pa kazva VLADIMIR so ubijcite na dedamu ebago de , zs e bil u VMRO kaj VANCE pa e begal tamu i pravec BEOGRAD kade e i sega VLADIMIR a i tate mu pa e dosol u SKOPLJU i jebi ga kazuva dete samo pisit po SRPSKI a vie forumgiive imate problema so razbiranje na SRPSKIO toj e takiva kitnest so dosta reci i simboliki i nudi pri izrazuvanje da se nekoi MISTIKI razjasnat ili dougomnat kako sco gi fino objasnuva VLADIMIR i PLJUS sea i vaaa MENCETO se javit i prasvet e pa tova e VLADIMIR e spremen za PRECEDNIK jal jal za PREMIERA imat kriza u SDSM so se LUSTRACIJA i site zaebancii i ne mu ide na BRANE a vaka po vaa ubaho intervju kade otkriva se za MAKEDONIJA i okolu nea site igrici i zaebanii od VANCE do LJUBCE taj VLADIMIR kazuva se toa si e SRPSKO pa SRPSKo de kak na vi e jasno BRE MAKEDONCISTA aj trajte tamu u tugina za doma ima si kadar ne se mesajte vie toa e kak kazva VLADIMIR i to , ako vie imate nesco soznanija ova ona poveljajte ja go ja foruma pabajte i da vidime , inace za mediumi u MAKEDONIJA JORDANE imat si rabota palamudat si mrsomudat si si se nagodavat so site koi se u GOVANA i taka edna harmmoniicka ima sigurno ne e red jas i ti i usce nekoi da sve to razebemo a krasno mu trgana na VLADIMIRA ama aj kaj i da e ke mu opne us edno intervju e ebago pa TRAJKOVSKI so edna pres stana precednik a ne vaj GLIGOROVICC so inetrvjua ako se raspice poveke se ke mu dadat u negovi race i premier i precednik i sobranie i MWR i POLICIJA aj karaj i ne se mesaj u goleme vazni prikaski taka e kak kazva VLADIMIR koj vi e vam kriv sco to ne razbrahte to e samo za onie kak AMDI i kvocifient od 102,99% a toa go imat u MAKEDONIJA samo BRANE i zatova e sekojpat prv za SDSM ama kako e zatupel i entiligencija e spadnala kako kaj AMDI ete go tua OP VLADIMIR i taka bese spasena MAKEDONIJA

Поентата на пораката на Влада Глгоров, Razurnuvac е :

Во убиството на дедоми не беше вмешнана власта и затоа е фатен УБИЕЦОТ. По негово толкување клети ВМРО вци убивале лојални српски граѓани.
Кај ТАТКОМИ и кај Ѓинѓиќ , ВЛАСТА Е ВМЕШАНА во атентатот и затоа НЕМА ИСТРАГА И ИЗНАОЃАЊЕ на извршителите и НАЛОГОДАВАЧИТЕ.
25-03-2010, 02:51 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

I vidi vas prvo vi mislet glava pa vi rabote jazik a na kraj go ostavete gazo a ne go koristejte , e tamu dole u MAKEDONIJA e se podredeno na ona kak si i trebit pravo si mislet za gazo a i on najarno milset i zborit pa potoa toa sco e gazo naumil se zborvet a umo ebago nasi ne go zamaret vidi bogati oni sco si razbrale deka cim MADI ima intelegencija 102,99% tuka e i BRANKO a ete go ja u kriza si imat oni ja DETE nase od KIRA nas a pljus e de u FNUCE na STOJANA koga nepravilno sa go otepali de inace siguren sum deka ke da e bil KRALJ NA JUZNA BANOVINA ama jebiga , inace ete sega e vreme i momenta oti kriza e oskudacija lustracija i sve pizde materine i otkkao e BRANE batallil sve te hemije i vatreene vodice ja ne go sakat i isti tija koi potamanija STOJANA KIRA ete sega sakat i BRANKO ja ja imalo incidenti u KUMANOVO u SCIP eeeeeeee a se znae STIP od tamo e i VANCE i STOJAN i KIRO i GRUJo ebago ja da dojde VADIMIR i sco mu falet u taj SCIP edna goljema BRANA da se napravet a SCIPJANi JEVROPA da fanat a ne so takvi losi biznisi da se zanimavet ATENTATI e a i nememe veke potoa VLADIMIR ke moret da e tuka se edno 25 godini dur porasnat toa decata od BRANKOTA il ne ni napravat nekoe ja go ja DRDIC imet dve kerkici u BEOGRADU pa redno e i oni da dojdat na vlast a i ke e JEVROPSKI ZENSKINJI na prestola a baska BEOGRAGANKE JEBOTE DE
25-03-2010, 02:54 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

TI JORDANE vikam ja zas si imal DOSIE , ne ja rckaj i ne zbori , valst da e vmesana u atentat na KIRA ma nemoj to e javna rabota , atenati pravat tajni organizacii i toa najcesto onie koi nemet informacii deka i STOJAN e bil za nasu STAVR , a za KIRO ke da e deka e skrenal nakaj BLGARIJA to li ni palamudit VLADIMIR , i to ne e za nas on si znae majka mu mu e kazala oti deka e sve to tocno ete potvrduva i KIRA ne komentarise izjave iz BEOGRADA toj si e aren za PREMIER na REPUBLIKA MAKEDONIJA i to e jal ne jal tri ipol
25-03-2010, 02:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(25-03-2010, 02:38 PM)razurnuvac Wrote: SAMo da ve informisam stotuku doznah u MAKEDONIJA doma imalo nezavisni sudii i to najprvo se pojavile i toa odel za organiziran kriminal denes go osudili BAJRUS SEIDIU od KUMANOVO bre JORDANE baksuz grada ebago , celi 5 godini ako nema kes okole 6 miliona evri ocigledno deka sa go dosta muzele pa se nadevat deka ke da nemet poeke kes i vaja dolaga postapka za najgolemio sverc cigareta e da znae STANKO SUBOTIC ako imat MAKEDONKO drzavjanstvo ke mu spicat i nemu 5 godini i raat , a na BAJRUS de ako nemet milioni evri ke mu konfiskuvat VILI FIRMI za da se podmire eeeeeeeeeeeeeee ima da okape edna godina i op GOLE AMNESTUUM i aj teraj pak ama dal ke ostanat mercedesi i firmi i toa brasno i benzinski i restorane i barove cudo , bre da e znajal i DRDIC on deka dolzi malko poeke e dobil 7 a BAJRO celi 5 godini eeeeeeeeee aj sea JORDANE funkcionise li SUDSTVO NEZAVISNO i GRUJo kak BOREC preotiv ORGANIZIRAN KRIMINAL u RM

Бајруш е суден и ОСУДЕН за дела од 2004 навака. Што е со делата пред тоа. Тоа требало за Грујо да биде полесно не бил власт, ама по се ГАЗДИТЕ на Грујо биле ВЛАСТ....
Ама ако се чепка натака ке се стаса и до КЛУЧНИОТ октоври 1995 година.
25-03-2010, 02:59 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

E i taka za VLADIMIR sco dumaet , e taka da e procital po toa knigite ke e videl deka u tja SRBIJA tie rabotilnici se epten arni , znaci najprvo da e videl kade se spomnuva zbora cetnik na vie prostore , pa dobro deka e toa prekompliicrano aj teraj , pa da e videl deka od 1941 pa navamu SRBIJA ima edna odlicna rabota ke zemet grupa omladinci i ke drzit edno 2 meseca u zemunici na RAVNA GORA i potoa op ke izleze sliki i to do 1986-87 deka ete imat uste od grupite na CARUGA i tie KOLACI li sa KOLJACI li sa ama cetnici sa de , i bap u novini e po seta taja ke da e deka i isti tija takvi cetnici na koi im e prekurcil STOJAN pa potoa i tate im KIRA sa go atentinusale i dvaicka ama i GINGIKA a se se frljat na BLGARIJA i VANCE i najdelbelo go papet sekojpat MAKEDONCE i MAKEDONIJA a zas zas nemet VLADARE kak VLADIMIRA ama ete fala na gornio dal arno SV.KLIMENT i NAUM OHRIDKSI i cas poskoro ke go videme i VLADIMIRA samo da porascistet toa tie sega po MAKEDONIJA neli vreme e da se potamanat megu sebe ednas VMROvci a toa e doslo sega ,oti MAKEDONIJA e u prasanje a bas sega ne mu idet na SDSM i na BRANKO a narod lud u zaluden ke da zaprece kraci nemet da menit ime a od gore de iz BEOGRADA se lepse i bolje vidi ne e gabe gore i pljus e bel a ne kak u MAKEDONIJA se nesco crnila i pireei e taka vie neverni TOMI kak sco ste na vaj forum koga ke se vrne VLADIMIR on ke pobarat varakanje na site begalci iselenici da se vrnat doma i da im poraskaze za sopstevena nasa zabluda a ako pak prodolzite vaka kako na foruma siguren sum deka um imet VLADIMIR i imet da stokmi za najneverni i prevospituvanje i po nekoe logorce za arno na MAKEDONIJA a za ime poleka ke go resit VLADIMIR tatko mu e stokmil PJRM i pljus e kreator za SPAS na YUGOSLAVIJA ee vie mislehte ete gotovo e padna se na BUKUREST ne ne se ke si bidet na svoe mesto ne se zaletuvajte doaga VLADIMIR GLIGOROV i MAKEDO(NOBANOVINA)NIJA, u sojuz so SRPSKI drzavicki de i resen problem so sosed GRCIJA a ne vamu levo desno nigde moga puta ej ulico ko ovde luta
25-03-2010, 04:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(25-03-2010, 04:05 PM)razurnuvac Wrote: E i taka za VLADIMIR sco dumaet , e taka da e procital po toa knigite ke e videl deka u tja SRBIJA tie rabotilnici se epten arni , znaci najprvo da e videl kade se spomnuva zbora cetnik na vie prostore , pa dobro deka e toa prekompliicrano aj teraj , pa da e videl deka od 1941 pa navamu SRBIJA ima edna odlicna rabota ke zemet grupa omladinci i ke drzit edno 2 meseca u zemunici na RAVNA GORA i potoa op ke izleze sliki i to do 1986-87 deka ete imat uste od grupite na CARUGA i tie KOLACI li sa KOLJACI li sa ama cetnici sa de , i bap u novini e po seta taja ke da e deka i isti tija takvi cetnici na koi im e prekurcil STOJAN pa potoa i tate im KIRA sa go atentinusale i dvaicka ama i GINGIKA a se se frljat na BLGARIJA i VANCE i najdelbelo go papet sekojpat MAKEDONCE i MAKEDONIJA a zas zas nemet VLADARE kak VLADIMIRA ama ete fala na gornio dal arno SV.KLIMENT i NAUM OHRIDKSI i cas poskoro ke go videme i VLADIMIRA samo da porascistet toa tie sega po MAKEDONIJA neli vreme e da se potamanat megu sebe ednas VMROvci a toa e doslo sega ,oti MAKEDONIJA e u prasanje a bas sega ne mu idet na SDSM i na BRANKO a narod lud u zaluden ke da zaprece kraci nemet da menit ime a od gore de iz BEOGRADA se lepse i bolje vidi ne e gabe gore i pljus e bel a ne kak u MAKEDONIJA se nesco crnila i pireei e taka vie neverni TOMI kak sco ste na vaj forum koga ke se vrne VLADIMIR on ke pobarat varakanje na site begalci iselenici da se vrnat doma i da im poraskaze za sopstevena nasa zabluda a ako pak prodolzite vaka kako na foruma siguren sum deka um imet VLADIMIR i imet da stokmi za najneverni i prevospituvanje i po nekoe logorce za arno na MAKEDONIJA a za ime poleka ke go resit VLADIMIR tatko mu e stokmil PJRM i pljus e kreator za SPAS na YUGOSLAVIJA ee vie mislehte ete gotovo e padna se na BUKUREST ne ne se ke si bidet na svoe mesto ne se zaletuvajte doaga VLADIMIR GLIGOROV i MAKEDO(NOBANOVINA)NIJA, u sojuz so SRPSKI drzavicki de i resen problem so sosed GRCIJA a ne vamu levo desno nigde moga puta ej ulico ko ovde luta

Razurnuvac, кога причината за АТЕНТАТОТ е ПОЛИТИЧКА, тогаш како што вели Влада МИШЕВИЌ-ГЛИГОРОВ, се соопштува ПРИЧИНАТА. Што е најбитно, посебно се нагласува кој стои зад атентатот и атентаторот се воздига во ХЕРОЈ. Ама кога е пресметка помеѓу МАФИОЗИ се молчи. Киро за малку ке го убиеа ЦИГАРИТЕ. ТОЈ ПРЕЖИВЕА ама Бокан, Баџо, Треф...не успеаа
25-03-2010, 05:25 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member

Српското МВР тврди дека убиецот на Ѓинѓиќ живее во Хрватска
Коментари (0)

06.04.2010 10:40
Зоран Ѓинѓиќ

Убиецот на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ живее во Хрватска и е поврзан со членовите на италијанската мафија која го заштитува, јавија хрватските гласила, повикувајќи се на српското министерство за внатрешни работи.

Милош Симоновиќ, убиецот на Ѓинѓиќ, е поврзан со хрватското подземје и е во постојан контакт со Нинислав Костантиновиќ и Сретко Калиниќ членови на италијанската мафија, објави српското МВР.

Симоновиќ, кој е член на земунскиот клан и живее во Хрватска, е осуден на 40 години затвор за убиството на Зоран Ѓинѓиќ и други злосторства.

Како што пренесуваат српските медиуми неодамна во Хрватска Симоновиќ го посетила неговата сопруга која живее во Србија.

Српската министерка за правда Снежана Маловиќ, повтори дека за сите бегалци членови на земунскиот клан Интерпол има распишано потрага.

„Соработката на нашата земја со државните тела на Хрватска е на високо ниво и сигурна сум дека ќе биде уапсен секој за кој постои потерница во Србија“, рече Маловиќ и изрази уверување дека Симоновиќ ќе биде уапсен и испорачан во Србија.

Povikuvam da nasi organi u MWR objavat koj e atentator na KIRO GLIGOROV u 1995 , konecno po site trikovi otkrivanje na ubiec na SRPSKI PREMIER ZORAN GINGIK otkriva deka se se znae prasanje e na vreme dali ima volja da se se otkrie ovie sega bi trebalo da imaat resenost vo sprotivno ke smetame deka se i tie vmesani kako i poranesni site funkcioneri i osobeno tie vo toj period pocnuvajki od 1990 .
06-04-2010, 01:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(06-04-2010, 01:01 PM)razurnuvac Wrote: Povikuvam da nasi organi u MWR objavat koj e atentator na KIRO GLIGOROV u 1995 , konecno po site trikovi otkrivanje na ubiec na SRPSKI PREMIER ZORAN GINGIK otkriva deka se se znae prasanje e na vreme dali ima volja da se se otkrie ovie sega bi trebalo da imaat resenost vo sprotivno ke smetame deka se i tie vmesani kako i poranesni site funkcioneri i osobeno tie vo toj period pocnuvajki od 1990 .

По онаа што е кажано од наводно доброинформирани извори, директниот нарачател и директниот извршител не се веке меѓу живите. Во Македонија сите соучесници се живи и здрави и што е најзагрижувачко на ВИСОКИ ФУНКЦИИ.
Дел од сведочењето на директен актер, Момор Булатовиќ:

Quote:kada je započeto ukidanje sankcija SR Jugoslaviji, upitao sam Mila Đukanovića da li je svjestan da se sada mora prekinuti posao švercovanja cigaretama. Odgovor je bio potvrdan. Da li je moguće da se to uradi za mjesec dana, bilo je moje sljedeće pitanje? “Ja to mogu da uradim za jedan dan”, uzvratio je odsječno. Čini mi se da taj dan nismo dočekali. Samouvjereni Milo je zaboravio da nije lako izaći iz tog kola. Mafija ne toleriše prekid kolanja novca. Nije važno da li se neko namirio, pa mu lično ne treba više. Novac mora stalno da pritiče, inače... mafija se ne šali ni sa kim.
Naročito ne bi bilo mjesta šali ako jedan, u osnovi ne baš tako “prljav posao” kao što je šverc cigaretama, vremenom postane paravan za druge “visokoprofitabilne” djelatnosti iz mafijaškog inventara.

Мило не го прекинал шверцот. Глигоров сакал да го прекине.
07-04-2010, 02:44 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...

(07-04-2010, 02:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Глигоров сакал да го прекине.

така велиш...Глигоров сакал да го прекине шверцот ?

А министерот кој треба да го заштити ги држи фришоповите Icon_wink
10-04-2010, 05:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

(10-04-2010, 05:30 AM)toni_a Wrote:
(07-04-2010, 02:44 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Глигоров сакал да го прекине.

така велиш...Глигоров сакал да го прекине шверцот ?

А министерот кој треба да го заштити ги држи фришоповите Icon_wink

Да Глигоров, сакал да го прекине, бидејки причината за шверцот, финансирање на Српската агресија врз Хрватска и Босна веке ја нема. Србија ги изгуби војните. Но луѓето кои го работеле шверцот по службена задача сакале да да го продолжат од две причини:

1. Лично богатење
2. Спречување на Македонија, Србија и Црна Гора да се демократизираат и интегрираат во ЕУ и НАТО. Тајните служби сакаат да си има свои држави. Во што УСПЕЕАА. Македонија, Србија и Црна Гора се најубав и најлесно воочлив пример.
10-04-2010, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Најдов еден интересен интересен текст врзан за атентатот на Глигоров:

Quote:ВМЕШАНОСТА НА БИЗНИС ОЛИГАРХИЈАТА И БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ

Оваа приказна би ја започнал со двајцата македонски и двајцата српски бизнис-олигарси кои еден ден пред атенатот врз Претседателот Киро Глигоров престојувале во хотелот „Бристол“ во Скопје, поконкретно македонскиот „крал на тутунот“, сега покоен, потоа „принцот на бакарот“ кој порано се занимавал и со политика и српскиот „фармацевт“ на привремена работа во Македонија. Четвртиот е сега починат српски трговец со драгоцени метали. Двајцата македонски и двајцата српски олигарси со своите придружници, вечерта на 1 октомври 1995 година, престојувале во хотелот „Бристол“, вечерале во ресторанот, а потоа дел од нив меѓу кои еден од македонските бизнисмени и Србите останале да ноќеваат во хотелот. Во тој период, беше сосема невообичаено за таквата политичка елита да ноќева во толку ефтин хотел, што никогаш претходно се немало случено. Тие таму најмалку се задржале до утрото другиот ден, при што изнајмиле соба во поткровјето на хотелот „Бристол“ од каде што спокојно можеле да ја набљудуваат улицата и да го надгледуваат паркираното бело „ами 8“ спроти хотелот, кое ќе грмне на 3 октомври, утрото, во 9,50 часот. Сомневањата за можната вмешаност на чудната екипа тајкуни (бизнисмени кои се збогатиле на сомнителен начин) или пак за нивните евентуални сознанија за подготовките на атентатот ги мултиплицира и моето сознание дека еден од нашите бизнисмени претходно имал чудни патувања во странство, во Норвешка и контакт со фирма која се занимавала со производство на воен експлозив. (Да потсетам дека експлозивната направа била составена од три видови експлозив меѓу кои и разорниот ПЕТН). Во документацијата на Втората управа на ДБК, постоеле и фотографии кои ги потврдуваат овие настани. Поконкретно, овие фотографии кои најверојатно исчезнале по заминувањето на Слободан Богоевски, од местото секретар за државна безбедност, биле фотографирани од германски турист. На едната од нив се гледа паркираното „ами 8“, и истата била и објавена во медиумите, а на другите кои се чувале во тајност, биле и бизнис-олигарсите, односно споментатите сомнителни лица.

Приказната за средбата на македонските и српските тајкуни во „Бристол“ особено добива на значење ако се разгледа во политичко-економскиот и безбедносен контекст во кој се случи атентатот. Познато е дека обидот за убиство на Претседателот се случува во време кога македонската бизнис олигархија ревносно ги полнеше своите бисаѓи со црни пари, кршејќи ги санкциите на ОН кон СР Југославија преку извозот на нафта, цигари, реекспортот на бакар, злато и други метали, со што отворено го помагаше режимот на Милошевиќ во Белград. Таа олигархија, предвлодена од „кралот на ембаргото“ Штерјо Наков, тутунскиот бос Данчо Шутурков и „златното момче“ Ванчо Чифлиганец, под политичката закрила на Бранко Црвенковски имаше изворен интерес да ја продолжи својата лукративна финансиска операција од регионални размери. Истите интереси ги имаше и олигаргхијата на Милошевиќ, која под изговор на обебедување „јужен превев“ за економски воздух, ги полнеше своите кипарски и швајцарски конта. Кога се разгледува можноста за вмешаност на Чифлиганец во атентатот на Киро Глигоров, мора да се земат во предвид и рудниците, меѓу кои и „Бучим“ на Вачно Чифлиганец, односно видот на експлозивот што тие го користат. Исто така, мора да се напомене дека најмалку истражувана е третата линија на атентатот, односно евентуалната поврзаност на воено-разузнавачките служби на Србија со слични структури во нашата земја и нивната соработка за ваквиот терористички чин. Таа линија е најмалку работена поради тоа што Србија не сакала да соработува. Во тој контекст интересно е да се спомене икражбата на експлозив од армиски магацин во Визбегово и 14 далечински управувачи за детонирање, во времето на министерот Ханџиски. Полицијата немаше спроведено истрага за таа кражба, која ја криеја тогашните државни структури, а познато е дека експлозивната направа во атентатот на Глигоров била активирана со далечински управувач. Таа трага можеби и ќе дадеше одредени податоци за српската врска во атентатот. Како и да е, несомнено е дека атентатот е производ на соработка и на финансиските тајкуни, и на дел од извршната власт, работејќи за своите лични заеднички интереси, бидејќи Претседателот Глигоров, пак, во оваа констелација најверојатно претатавува ненадејна пречка која требало да биде елиминирана. Во текот на 1995 година, меѓународната заедница и странските амбасадори во Скопје вршеле посебен притисок да запре криминалното кршење на санкциите кон Белград. Глигоров добил на увид документација за вмешаноста на нашите олигарси во тој процес, па повел и политичка акција - средби со лидерите на политичките партии, пролетта 1995, за да создаде и политичка клима за запирање на криминалот. Во тој контекст може и да се разбере тврдењето ека атентаторите врз Претседателот Глигоров - барем во една од димензиите - инспекторската - треба да се бараат дома. Работите дополнително се вжештуваат ако се има предвид и судската изјава на висок функционер од тогашната власт пред надлежните органи за истрагата околу атентатот, според која Црвенковски сакал сакал предвреме да го смени Глигоров од функцијата. Според моите сознанија, станува збор за изјава на Стојан Андов, тогашен претседател на Собранието, кој пред судот наводно изјавил дека премиерот Црвенковски неколку месеци пред атентатот му рекол дека СДСМ има намера да побара смена на Глигоров.

Притоа, Црвенковски побарал поддршка од Андов, предлагајќи му тој како најискусен политичар да се нафати да биде кандидат за таа функција. Црвенковски дополнително образложил дека најамбициозен кандидат за нов Претседател бил Љубомир Фрчковски, но тој не ги исполнил условите - немал наполнето 40 години, возраст потребна за да се кандидира за највисоката државничка функција. Врзувањето на „тајната вечера“ во „Бристол“ со политичката гилотина што „младите лавови“ на чело со тогашниот лидер на СДСМ Бранко Црвенковски му ја подготвувале на Глигоров, не е воопшто бенигно. Но, бидејќи атентатот врз претседател на држава по правило е политички чин, Црвенковски, како политички претставник на македонската олигархија, доколку навистина постоела намера во врвот на СДСМ за предвремено симнување на Глигоров од претседателската функција, со тоа ја дал неопходната поткрепа што би можела да послужи како добра инспирација на оние што сакале да го убијат. Висок српски разузнавач, порано резидент на српската тајна служба во Бугарија, кој располагал со топ-информации за инволвираноста на тајните служби во терористички акти, бил и самиот инволвиран во неуспешниот атентат врз Милошевиќ, на поранешен висок македонски разузнавач, кој работел во сите три безбедносни служби му рекол: „Кога ќе се разоткрие вистината за атентатот врз Глигоров, ќе излезат имињата на повеќе наши бизнисмени.“ Дока за вмешаноста на бизнисмените е и тоа што МВР ги следело олигарсите. Во периодот на ембаргото и санкциите кон СР Југославија спровело и акција за следење на комуникациите на неколку македонски фирми, меѓу кои и на „Фершпед“. Притоа, се дошло до сознанија дека црните бизниси се договарале во комуникација со Кабинетот на премиерот Црвенковски. Според моите сознанија Кипар е дестинација каде што се префрлени огромни суми на девизи, на сметките на нашите политички и бизнис олигарси. Како и да е, какви и да се нашите ставови кон Киро Глигоров, тој бил наш Претседател, и атентатот врз него е државен удар. Должни сме во целост да се расветли атентатот, неговите нарачатели, планери и реализатори, и улогата на Црвенковски и бизнис олигархијата
22-04-2010, 03:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Quote:Денеска сведочел за атентатот, утре мртов

Скопјанецот Милорад Михајловски (45) е лицето за кое извори во МВР тврдат дека починал под сомнителни околности, откако дал изјава во својство на сведок во врска со атентатот врз претседателот Киро Глигоров. Михајловски во минатата недела бил најден мртов во неговиот дом на улицата Владимир Комаров број 4, во скопската населба Остров, а еден ден пред тоа дал исказ за атентатот.

На 28 октомври околу 19 часот неговата сопруга Надица го нашла починат во нивниот стан. Како што дознаваме, смртта кај Михајловски е чудна, бидејќи тој претходно немал никакви срцеви тегоби ниту проблеми со здравјето. Михајловски работел како инспектор во Управата за државна безбедност и контраразузнавање во станицата "Бит-пазар". Откако се случил атентатот врз Глигоров, тој под чудни околности заминал од МВР. Кратко време потоа поднел тужба против Министерството за внатрешни работи и се уште е во тек неговиот судски спор. На работа во МВР тој се вратил во почетокот на годинава.

Не е познато какви информации дал Михајловски во исказот за истрагата за атентатот врз Киро Глигоров. Од 3 октомври 1995 година, дента кога беше извршен атентатот врз Глигоров се случија неколку мистериозни убиства на лица што на разни начини биле поврзани или знаеле важни информации за терористичкиот акт. Прва жртва беше Наип Лесковица од скопското село Грчец, кој загина "во сообраќајна несреќа" на патот Гостивар-Тетово. Со него во автомобилот бил и Петрит Аме, кој во "несреќата" не добил ниту модринка. Во април 1996 година тогашниот претставник на бугарската компанија "Мултигруп" во Скопје, Иво Јанчев, сомнително се самоубил во Меѓународниот центар за менаџмент на својата фирма во месноста Бистрица, близу Софија.

Листата на мистериите ја дополнува инспекторот на МВР Драган Гаврилов, кој утрото на 5 август 1997 година бил прегазен од патнички воз на мостот на реката Лепенец во населбата Ѓорче Петров. Гаврилов му бил телохранител на Киро Глигоров. На 20 февруари 1998 година, на падините на Водно, во близина на кругот на МВР, била најдена мртва Тања Павловска, стенографка во Управата за оперативна техника. Павловска имала огнострелна рана во челото од истрел со пиштол, кој никогаш не е најден. Истражните органи тогаш го евидентирале случајот како самоубиство.
22-04-2010, 03:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ

Quote:АФЕРАТА ШАКЛЕВ

Аферата "Шаклев" изби во 1998 година. Тогаш Зоран Шаклев го актуализираше прашањето за атентатот врз Киро Глигоров, индиректно обвинувајќи го за вмешаност тогашното раководство на МВР. Тогаш се зборуваше дека зад Шаклев стои тогашниот министер за одбрана Благој Ханџиски. Во целата таа афера беше вовлечен и директорот на "Бучим" Ванчо Чифлиганец од СДСМ кому, наводно, му се готвел атентат. Но излезе, се потсетуваат во МВР, дека Шаклев сакал да изрекетира извесна сума од него. Како пандан на сето ова, тогаш се појавија видео и аудио - лентите, како некој дава изјави и посочува - кој се бил замешан во атентатот врз Глигоров, обелоденувајќи дека станува збор за српско, односно за КОС - МВР - албанска врска, како негови мозоци и извршители. Во аферата Шаклев, разузнавачките служби биле фокусирани околу личноста и информацијата која ја соопштил младиот екскапетан Зоран Шаклев. Инаку, факт е дека во старт, односно во првиот круг, аферата се засновала како и во многу други политичко - разузнавачки (местења) на режирани случаи. Практично, се е испреплетено врз основа на личните и чаршиските разузнавачко-политички релатши. Односно, во аферата треба да се бара тогашниот министер Благоја Ханџиски.

Во тоа време екскапетанот Зоран Шаклев бил ситен трговец кој сакал да биде во центар на вниманието не само во штипската јавност, туку и поишроко. Човек кој сакал да парадира низ градот. Тоа може да се заклучи и по таа цела непотребна афера, од каде што се забележува дека човекот бил нестабилен. (Подобро што не е во службата. Таквите во КОС не го дочекуваат поштарот кој го носи пензискиот чек). Зоран Шаклев потекнува од скромно, просечно работничко семејство, а во тој период имал големи амбиции да влезе во бизнисот со оружје. Познато е дека во истиот период приматот во бизнисот со оружје го имал „MIKEI", а сосема друго прашање е за кого оваа фирма работешс и каква улога имаше во времето на ембаргото.

Тогаш, младиот екскапетан многу зборувал низ штипската чаршија. Имал голема амбиција да успее во животот, а сам се вплеткал во тоа глупаво сценарио. По се изгледа, Зоран Шаклев самиот бил жртва на заговор, не бил свесен каква е неговата улога во тоа сценарио (тогаш можел да биде и убиен), како стоеле работите во тој период.

Оттука произлегува и сомневањето како и колку да му се верува на Зоран Шаклев (кој нема никакво искуство во КОС) и дали постоела вистинска нарачка за атентат врз Ванчо Чифлиганец и премиер во тоа време Бранко Црвенковски. Информирањето на полковникот Јане Двојаковски, околу овие ,,нарачани" атентати не биле доволно поткрепени со докази (зашто во неговиот картон во Генералштабот во ЈНА, во Белград пишува ,,брдска пешадија", а за оценките и да не зборуваме, тоа е сепак воена тајна).

ВО АФЕРАТА ИНВОЛВИРАНИ МНОГУ ЛИЧНОСТИ

Извори блиски до Службата тврделе дека истражувачката акција околу оваа афера се одвивала набрзина, поради што и биле направени повеќе пропусти, а кулминацијата која ја доживуваат актерите на тоа промашено сценарио, се разбира, е резултат на самиот режисер.Меѓутоа, останува нејасно зашто тогаш не реагирал јавниот обвинител, или имал право и зашто случајот Шаклев имал посебен третман кај разузнавачките служби - досието на екскапетанот Зоран Шаклев.

Кој и зошто во тоа време го нишанел поранешниот министер Благоја Ханџиски знае тој самиот, а тука треба да се разграничи прашањето - кога почнува политичката употреба на досието Зоран Шаклев, при што е повеќе од очигледно дека има политичка злоупотреба. Кој во име на Службата дозволил таква акција...?

Во случајот е нејасно тоа што понатаму, во оваа афера, го среќаваме името на Мане Јаковлевски (задграничен координатор на ВМРО - ДПМНЕ). Што барал Зоран Шаклев кај него во Берлин, зошто се среќавал со него токму во времето кога тој му дал поддршка на Љубчо Георгиевски за превласт на партијата на Борис Змејковски.

Според информациите од архивот, тогаш Зоран Шаклев му кажал на Мане Јаковлевски: „Нас една мајка не доеше во болницата, цицавме исто мајчино млеко"... објаснување: мислел на себе и на тогашниот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски...

Во тој период во сценариото на аферата Шаклев се вклучуваат и нови актери. За нив се врзани и низа прашања: Каква улога играле во тоа време Добри Величковски и Драган Сгојманоски-Млекце?; Зошто сакале да го обвинат полковникот на АРМ (Јане Двојаковски) во тоа време?; Што бара тука Љубо Јовановски?

Ако детаљно се анализираат сите овие прашања, секако заедно со одговорите, повеќе од очигледно е дека самиот екскапетан Зоран Шаклев е жртва или сведок.Згора на се тоа останува и нејасно зошто Владо Поповски, кој во тоа време раководел со Агенцијата за разузнавање, се однесувал со резерва кон случајот, зошто така го претставил екскапетанот, која била причината за тоа.

ВТОР ДЕЛ НА АФЕРАТА ШАКЛЕВ

Зоран Шаклев повторно шири дезинформации, но сега за атентатот врз претседателот Киро Глигоров - да се откупи, овој пат кај ВМРО-ДПМНЕ, заради што и насочува на погрешен пат.

По се она што веќе било објавено во јавноста, особено за Зоран Шаклев, навистина е наивно дека некој ќе поверува во информациите кои се добиени од екскапетанот, особено што тој бил во бегство, во Германија. Ваквите информации заслужуваат темелна проверка, уште повеќе што тој навел дека неговите извори се од Скопје. Енигма е од кого и зошто тие повторно се лиферувани преку него.

Атентатот врз претседателот Киро Глигоров секогаш е актуелен, дури и ден-денес, 2008 г., затоа што не е разјаснет. Дали тоа некому му одговара?

Најверојатно. Ќе се навратиме на ексллозивот, кој според официјалното соопштение на МВР, наводно настанал во една касарна (глупости). Во Македонмја, барем до тогаш не се произведуваше експлозив. Можеби бомбата била донесена од надвор или е направена во Тетово.

На тоа прецизно може да одговори тогашниот министер на МВР, Љубомир Фрчковски, затоа што тој посочил дека експлозивот бил од АРМ (ЈНА) и дека офицери на АРМ се вмешани во атентатот. Ваквиот заклучок го базирал на фактот дека таков експлозив се користел во поранешната ЈНА. Можеби неговите информации се на вистинскиот пат, зошто не!

Меѓутоа, тоа што збунува во ваквата изјава е контрадикторноста, еден министер на МВР, Љубомир Фрчковски, да нема чувство колку се тоа 40 килограми експлозив. Колку за дообјаснување, ако толку тежела бомбата, со толкаво количество експлозив, возачот и совозачот ќе биле на кафе во хотелот „Бристол". Секако, ова кажано во персонификација, бидејќи тоа било вистинска нуклеарна бомба. Шансите да се преживее биле минимални. Таквите неиздржани изјави на тогашниот министер Љубомир Фрчковски само дале крајно драматична нијанса на случајот. Ако сакал да има мир во животот министерот Фрчковски требало да поднесе оставка.
22-04-2010, 03:21 AM
Reply