Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 02:22 PM)ЈорданПетровски Wrote: Граѓаните на Македонија денска покажаа дека одамна се излезени од партизанските филмови. Присуството на маршот на партизаните :7 000 до 12 000 говори се.

Неточно. Што филм беше “ Трето полувреме“. Класичен партизнски филм. Од друга страна,цело време тврдиш дека се од ист центар. Зошто, тогаш, ги делиш? Овие што протестирале биле партизани, а оние пред кои овие протестирале кои беа? Ванчомихајловости или пресоблечени партизани? Од друга страна, сабота е . Неработен ден Icon_razz

29-12-2012, 04:41 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(29-12-2012, 01:51 PM)hristo Wrote:
Quote:Jасна Котеска за ГРАЃАНСКИ


Тоа што се случува во Македонија во моментот е само довршување на еден проект започнат постепено, пред шест години...

Џабе ја осудуваш Јасна, Јордане. Жената е во право. Ги помнам нејзините коментари, размисли и чувства кога ја опишуваше состојбата во која се наоѓаше нејзиниот татко и нејзиното семејство. Даден одличен приказ за еден тоталитаризам. ...

Проблемот кај Јасна Котеска е што и таа зачетокот на проблемот го наоѓа „пред шест години.“ Пред тоа во Македонија течеле демократски мед и млеко. Колку кратко памќење! Значи треба да влеземе во филмовите на Бранко и Љубчо дека во Македонија сѐ било демократски и исправно до 2006-та? Да те прашам Христо: се прашуваш ли зошто опозицијата не можеше да прави вакви опструкции во 1994-та или 1996-та? (Студентските протести не ги броиме оти излезе дека биле УДБашка местенка.)

Мојот одговор на овие думи е дека во 1994-1997 кога имаше критична маса за многу поголеми опструкции и нереди, па дури и насилен преврат, некој тоа вешто го спречуваше. Денес, тој исти некој дозволува театарски опструкции и играње ташак со полицијата. Имаше ли можност некој да зборува јавно против „режимот“ до 2000-та (до тогаш живеев во МК пред да ме иссели демократската власт на ЉГ) и да не му фали влакно, или да не биде посетен од некој Бабан? Според тие мерила денес Македонија е далеку подемократска држава. НО, сѐ зависи од тоа како се толкува што значи демократија. Бранко, Љубчо (а, еве можеби и Јасна Котеска) демократијата ја толкуваат според дефиницијата на Иван Бабановски (државата ѝ припаѓа на власта), и според тоа Груевски владее сосема демократски. Ако демократијата се состои во протести, демострации, штрајкови и митинзи, Груевски ги надмашува при што секој протест, демонстрација, штрајк и митиниг ги дуплира со гласот на другата страна (демократско право на говор). Финтата е што во сиот овој хаос, сиот овој театар, некој ќарува, а некој губи—тоа не е демократија според мојата дефиниција.
29-12-2012, 04:45 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 02:03 PM)Пѫт Wrote: Христо, го читаш ли Окно, гласило на опозицијата и на „отпорот“ Icon_razz Бугарите многу го сакаат, но јас лично не можам да разберам зошто. Кога би бил Бугарин, повеќе би ги сакал текстовите на Латас, право да ти кажам. Но јас не сум Бугарин Icon_razz

Повремено го посетувам Окно. На твоја сугестија, пак го отворив. Првата статија на која наидов е ова:

Не во наше име!
29.12.2012 11:21
Став
Фејзи Хајдари / Беким Имери / Арсим Зеколи...
Не во наше име!

Последните случувања поврзани со подмолното и скандалозното усвојување на Буџетот за 2013 година создадоа необични тензии во нашата држава, сериозно повредувајќи го интегритетот на демократските институции, слободното изразување и претставување на граѓаните. Неодговорното и арогантно однесување на владината коалиција може да создаде непоправлива штета за општественото ткиво, поттикнувајќи спирала на бес, омраза и насилство. Сведоци сме на веќе видени сценарија, што ни дава за право да се плашиме од можните исходи. Да не заборавиме – сите големи општествени прекршувања во овој регион започнаа со повреда на доброто финансиско владеење. Навлегувањето на режимот на Милошевиќ во сојузните резерви на поранешна Југославија, како и пирамидалните штедилници во Албанија и безбројните финансиски манипулации, се примери кои нè потсетуваат дека секој пат кога управата ја заменува економијата со манипулација, епилогот е неизбежен – кршење на сите општествени принципи и чекорење кон бездна!

Бруталната повреда на буџетската постапка, насилното отстранување на новинарите и поттикнувањето на уличен конфликт се чекор назад во развојот на државата, притоа создавајќи состојби кои се невидени во независна Македонија.Не постојат ветувања или фрази за европска ориентација, со кои може да се скрие денешниот пораз за демократијата. Бруталната повреда на буџетската постапка, насилното отстранување на новинарите и поттикнувањето на уличен конфликт се чекор назад во развојот на државата, притоа создавајќи состојби кои се невидени во независна Македонија. Аплаузот на присутните пратениците во Собранието по усвојувањето на Буџетот претставува оправдување на насилството врз граѓаните, колегите-пратеници и новинарите, кои за прв пат искажаа храброст за сериозно противење на владиното едноумие.

Нелегитимната и насилната постапка на контроверзниот проект „Скопје 2014“ сега е воздигната на институционално ниво. Денешните настани беа застрашувачка комбинација на инцидентите од Собранието во 2007 година и на диригираната тепачка на плоштадот Македонија во март 2009 година. Никој нема да остане безбеден по грдата повреда на демократските процедури и никој нема да остане недопрен од енормните трошоци на нетранспарентниот и лудиот проект „Скопје 2014“.

Однесувањето на владината коалиција нè обврзува нас како Албанци, граѓани – но во прв ред како даночни обврзници на оваа држава – да истакнеме дека досегашното молчење не е оправдување, како и да потсетиме дека албанското општество во оваа држава е пошироко и поразновидно од политичките партии.Однесувањето на владината коалиција нè обврзува нас како Албанци, граѓани – но во прв ред како даночни обврзници на оваа држава – да истакнеме дека досегашното молчење не е оправдување, како и да потсетиме дека албанското општество во оваа држава е пошироко и поразновидно од политичките партии. Со поддржувањето на буџетот што дискриминира, се чини дека претставниците на ДУИ заборавија дека оваа одлуката го повредува не само нивното малцинско гласачко тело, туку и сите Албанци-даночни обврзници во оваа држава, без разлика на партиската определеност или социјална положба. Дотолку повеќе, со своите насилни гласови и преку активното, доброволното и неделивото учество во политиката која ги понижува, дискриминира и изолира албанците во Македонија, ДУИ го легитимираше проектот „Скопје 2014“ кој е дискриминаторски и создава поделби.

Во исто време, апсурдното молчење на Демократската партија на Албанците нè мотивира да се сомневаме во согласувањето на нивните остри зборови со воздржувањето од фактичко опозициско однесување, со што би се оправдало само-фалењето на водачот на оваа партија како лидер на албанската опоцизија. Оттука, се поставува прашањето – чија опозиција се, на народот или владетелот?

Со активното поддржување на ДУИ и масовната согласност на ДПА кон нивниот сегашен и поранешен партнер, г. Никола Груевски, се поставува прашањето, дали албанците во Македонија се претставени како етничка група – воопшто, како граѓани?Со активното поддржување на ДУИ и масовната согласност на ДПА кон нивниот сегашен и поранешен партнер, г. Никола Груевски, се поставува прашањето, дали албанците во Македонија се претставени како етничка група – воопшто, како граѓани? Да не се залажуваме, соочени со изборот меѓу интересот на албанскиот народ и тесно-партиските интереси, албанските лидери го избраа г. Груевски.

Оттука, преку ова писмо, ние долупотпишаните изјавуваме дека согледувајќи ја денешната неправда, свесни за недостигот на задоволителен албански медиумски простор во Македонија, како и за ниското ниво на легитимно политичко претставување на албанците во Македонија, се дистанцираме од:

- Албанските пратеници кои беа присутни на седницата на која беа изгласани буџетот и останатите правни акти на наведениот начин;
- Албанските претставници во Владата, кои гласаа за суспендирање на правната држава;
- Сите албански политички претставници, на власт или опозиција, кои преку пасивното однесување и молчење помогнаа во инсталирањето на насилство и ограничување на слободата на изразување и информирање.

Со оглед на истакнатото, имаме одговорност, национална и човечка обврска да истакнеме: НЕ ВО НАШЕ ИМЕ!

На крај, ја повикуваме меѓународната заедница, особено нејзиниот дел во Скопје, да ги оправдаат нивните прокламирани ставови за вредностите на парламентарна демократија, слобода на изразување, одговорно владеење и борба против корупцијата, со конкретни дела. Колку и да изгледа минорно – секое избегнување од овие принципи ја поддржува поразителната политиката за „смирување“, на грб на иднината на државата.

Декларацијата е потпишана од Арсим Зеколи, Фејзи Хајдари, Беким Имери, Едмонд Адеми, Елида Зулбеари, Ениса Мурсели – Ѓокај, Ѓакуш Кабаши, Муја Златку, Орхан Цека, Рамадан Рамадани и Семи Мехмети.

http://www.okno.mk/node/24673

Откако го прочитав овој текст, ми стана јасно зошто Блгарите го читаат Окно. Латас оваа статија, сигурно не би ја објавил во неговиот ВЕЧЕР. Затоа Блгарите не го читаат ВЕЧЕР, главниот подржувател на оваа власт. А, твојот став дека , ако би ти бил Блгарин би го читал Латас, не прави никаква можност ти да станеш Блгарин. Блгариа е демократска земја, членка на ЕУ и НАТО.
29-12-2012, 05:02 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 04:45 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(29-12-2012, 01:51 PM)hristo Wrote:
Quote:Jасна Котеска за ГРАЃАНСКИ


Тоа што се случува во Македонија во моментот е само довршување на еден проект започнат постепено, пред шест години...

Џабе ја осудуваш Јасна, Јордане. Жената е во право. Ги помнам нејзините коментари, размисли и чувства кога ја опишуваше состојбата во која се наоѓаше нејзиниот татко и нејзиното семејство. Даден одличен приказ за еден тоталитаризам. ...

Проблемот кај Јасна Котеска е што и таа зачетокот на проблемот го наоѓа „пред шест години.“ Пред тоа во Македонија течеле демократски мед и млеко. Колку кратко памќење! Значи треба да влеземе во филмовите на Бранко и Љубчо дека во Македонија сѐ било демократски и исправно до 2006-та? Да те прашам Христо: се прашуваш ли зошто опозицијата не можеше да прави вакви опструкции во 1994-та или 1996-та? (Студентските протести не ги броиме оти излезе дека биле УДБашка местенка.)

Мојот одговор на овие думи е дека во 1994-1997 кога имаше критична маса за многу поголеми опструкции и нереди, па дури и насилен преврат, некој тоа вешто го спречуваше. Денес, тој исти некој дозволува театарски опструкции и играње ташак со полицијата. Имаше ли можност некој да зборува јавно против „режимот“ до 2000-та (до тогаш живеев во МК пред да ме иссели демократската власт на ЉГ) и да не му фали влакно, или да не биде посетен од некој Бабан? Според тие мерила денес Македонија е далеку подемократска држава. НО, сѐ зависи од тоа како се толкува што значи демократија. Бранко, Љубчо (а, еве можеби и Јасна Котеска) демократијата ја толкуваат според дефиницијата на Иван Бабановски (државата ѝ припаѓа на власта), и според тоа Груевски владее сосема демократски. Ако демократијата се состои во протести, демострации, штрајкови и митинзи, Груевски ги надмашува при што секој протест, демонстрација, штрајк и митиниг ги дуплира со гласот на другата страна (демократско право на говор). Финтата е што во сиот овој хаос, сиот овој театар, некој ќарува, а некој губи—тоа не е демократија според мојата дефиниција.

Душан, од 1994-1998 , ВМРо-ДПМНЕ беше вонпарламентарна партија. Таа можела да делув само од улица. Ова за што деновиве наголемо се дебатира беше прекршување на Уставот и собранискиот деловник. Не знам каде е проблемот тоа да се разбере. Сега тоа опозицијата го користи максимално.
29-12-2012, 05:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 02:17 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-12-2012, 01:51 PM)hristo Wrote: Џабе ја осудуваш Јасна, Јордане. Жената е во право. Ги помнам нејзините коментари, размисли и чувства кога ја опишуваше состојбата во која се наоѓаше нејзиниот татко и нејзиното семејство. Даден одличен приказ за еден тоталитаризам. Ти, лично, цитираше доста од нејзините текстови. Со право. Сега, Јордане, тоа го прави истото-го осудува тоталитаризмот. Ти имаш еден пристап, каде сакаш еднократно да се реши проблемот, а немаш пушка за тоа. Каде е пушката бе Јордане? Ова кажано симболично, де. Кај тебе во Канада! Па, пукај ако можеш да дофрлиш во жална Македонија. Кај Ацко? Па, тој се крие дома и мудрува. Те, вака не требало,вака не одело. А, дома, топличко, мајка му дава јадење. Не јадеше он пендреци на плоштадот. Кај Фетак? Па, тој бара од тебе информации кои се добрите а кој лошите во Македонија за да се ориентира. Ко пита- тај не скита, како што велат Србите. Христо? Па, Христо вели дека нема капацитет да поведе, а и му снемало храброст јавно да зборува. Газот не му држи. И тоа се луѓе кои се едни од најинформираните и најдобронамерните во Македонија. Било кој да пишува од нас на другите форуми ке добие бан. Тоа е Македонија, бе Јордане. Жално, но вистинито. Далеку сме ние од вистински преврати-било по револуционерен , било по демократски пат. Не се криви службите. Народот не знае, не умее, а ,изгледа, и не сака. За обичниот Македонец-нема дно.Целата вселена му е дно...значи не постои. И зошто ја осудуваш Јасна? Затоа што констатира појава на уште еден тоталитаризам? Во време на Бранко и Љубчо, имаше многу злоупотреби и узурпација на слободите на човекот и крешење на правото. Ти беше една од тие нивни жртви. Но, манифестација на тоа беше , некако, мерлива. Ова станува , малку повеќе од тоа. Затоа Јасна го крена гласот. Ти, наместо да и се восхитуваш, ти ја осудуваш. Друго, дали значи дека ако некој каже против тоталитаризмот на оваа власт, по автоматизмот значи дека е за Бранко!? Од каде таква логика ? Погрешно, потполно.Треба да жалиш што нема повеќе Јасни кои на тоа јавно укажуваат, а не се партиски војници. Ти кажав, стотина пати. демократизација во МК не може да се направи еднократно. Просто, нема кој тоа да го изведе, А, појава на вакви понагласени тоталитаризми, прети да ја растури Македонија.
Христо јас цело време ти укaжувам дека ПРОБЛЕМ Е СИСТЕМОТ ти упорно ми раcкажуваш приказни дека луѓето кои се творба на тој тоталитарен систем ке го променат. Дали можеш да ми наведеш еден пример во свет каде тоатлитарист се преобратил и станал демократ.

Умните луѓе Христо не измислуваат топла вода бидејки таа е измислена.

Умните луѓе, Јордан, не кажуваат реторички констатации. Јасно е дека се работи за СИСТЕМ, но тој систен е во симбиоза со народот( неговиот менталитет и неговата свест). Можеби ти ова делува пардоксално, но и космодиск изгледа шашаво , но функционира. Тоа го научив од нашиот претседател. Има, пак ке повторам, има два начина да се промени системот. Едниот е постепен со пеглање од страна на ЕУ, и втор дозволување на тоталитаризмот да не довде до некое дно, кое што ке предизика некоја агонална ( предсмртана) реакциј на народот т.е. до промена на системот. Првиот е подолг но гарантира опстанок на државата, а вториот е проследен со можнста да истата се растури.

29-12-2012, 05:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,196
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-12-2012, 04:41 PM)hristo Wrote:
(29-12-2012, 02:22 PM)ЈорданПетровски Wrote: Граѓаните на Македонија денска покажаа дека одамна се излезени од партизанските филмови. Присуството на маршот на партизаните :7 000 до 12 000 говори се.

Неточно. Што филм беше “ Трето полувреме“. Класичен партизнски филм. Од друга страна,цело време тврдиш дека се од ист центар. Зошто, тогаш, ги делиш? Овие што протестирале биле партизани, а оние пред кои овие протестирале кои беа? Ванчомихајловости или пресоблечени партизани? Од друга страна, сабота е . Неработен ден Icon_razzАбре Христо, каде виде дека ги делам Груевистите и Бранковистите. Бранко се обидува тоа га прави. Шатра Бранковистите се добрите дечки -партизаните.

Граѓаните на Македонија, и покрај докрај лошото владеење на Груевски со неподржувањето на денешниот протест, пратија јасна порака: ОД ПАРТИЗАНИТЕ и БОРБАТА ПРОТИВ ФАШИЗМОТ ИМ Е ПРЕКУГЛАВА. Граѓаните бараат ДЕМОКРАТСКА МАКЕДОНИЈА.
29-12-2012, 05:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,196
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-12-2012, 05:27 PM)hristo Wrote:
(29-12-2012, 02:17 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо јас цело време ти укaжувам дека ПРОБЛЕМ Е СИСТЕМОТ ти упорно ми раcкажуваш приказни дека луѓето кои се творба на тој тоталитарен систем ке го променат. Дали можеш да ми наведеш еден пример во свет каде тоатлитарист се преобратил и станал демократ.

Умните луѓе Христо не измислуваат топла вода бидејки таа е измислена.Умните луѓе, Јордан, не кажуваат реторички констатации. Јасно е дека се работи за СИСТЕМ, но тој систен е во симбиоза со народот( неговиот менталитет и неговата свест). Можеби ти ова делува пардоксално, но и космодиск изгледа шашаво , но функционира. Тоа го научив од нашиот претседател. Има, пак ке повторам, има два начина да се промени системот. Едниот е постепен со пеглање од страна на ЕУ, и втор дозволување на тоталитаризмот да не довде до некое дно, кое што ке предизика некоја агонална ( предсмртана) реакциј на народот т.е. до промена на системот. Првиот е подолг но гарантира опстанок на државата, а вториот е проследен со можнста да истата се растури.Христо умните луѓе се учат на искуствата на други за да не се мачат да правиш дрвено железо

Затоа те прашав дали можеш да ми наведеш еден пример во свет каде тоатлитарист се преобратил и станал демократ.

29-12-2012, 05:37 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(29-12-2012, 05:02 PM)hristo Wrote: Откако го прочитав овој текст, ми стана јасно зошто Блгарите го читаат Окно. Латас оваа статија, сигурно не би ја објавил во неговиот ВЕЧЕР. Затоа Блгарите не го читаат ВЕЧЕР, главниот подржувател на оваа власт. А, твојот став дека , ако би ти бил Блгарин би го читал Латас, не прави никаква можност ти да станеш Блгарин. Блгариа е демократска земја, членка на ЕУ и НАТО.

Блгариа, Блгариа, Христо, Блгариа Блгариа Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

А еве зошто не можам да ги разберам Бугарите. Еве, оваа статија ја видов првпат на бугарски форум, Бугарите ја беа поставиле како: аха, виждате ли, и ваши политици и интеуектуауци смјат'т, че србоманина Грујо е фашиста, а не ние.

И читам јас, Христо, читам, и доаѓам до крајот и што да видам:

Quote:И, како можеше ова нам да ни се случи? Ова ни се случи (и) затоа што препознавањето и вистинската одлучна и бескомпромисна реакција на првите и најочигледните симптоми на фашизмот во Македонија во потполност изостанаа! Систематското бришење на антифашистичкото потекло и историја на Македонија од страна на власта на ДПМНЕ, како и уништувањето на спомениците на вистинските македонски херои кои загинаа борејќи се против фашизмот, беа преочигледни знаци дека се работи за реставрација на ванчомихајловистичкиот фашизам во Македонија. Човек би помислил дека сите бурно ќе реагираме на политиката на Груевски која со проѕирен антикомунизам го затскрива својот изворен анти-антифашизам, што ќе рече – фашизам. Зашто, според логиката на историските детерминанти, ние Македонците би требало да бидеме хиперосетливи на фашизоидните смрдеи, најмногу поради фактот што нашата татковина потекнува од антифашистичката борба. А, ние сме тоа што сме, токму поради победата над фашизмот во таа борба.

http://www.okno.mk/node/22729


E чекај сега мајката, Грујо што е, србоман кој работи за српските интереси или ванчомихајловист - фашист - бугараш? И кои се тие „основачи на македонската државност во антифашистичката епопеја“ кои ги бранат овде? Белки не мислат на Лазо, Блаже, Страхил Гигов итн.?

Понатаму, во однос на темата, Христо, знаеш што ме буни? Кога беа преименувани улиците и една беше именувана со Тодор Александров, СДС-овците пак излегоа на улица и што викаа Христо, како ги нарекуваа ВМРО-вците? Бугари, Бугари - така беше? А сега се во коалиција со кого - со Љубчо Георгиевски?! Па уште и го величаат - војводата, ова-она.

Како што кажа и Ацко, не ја поддржувам оваа багра!!! Овие се само едни обични лицемери и опортунисти! Ако имаат некаква идеологија, тоа е мртвата идеологија на југословенскиот комунизам кој ја истреби и погреба целокупната македонска интелегенција од тоа време на најподмолен начин и жалат по времето кога прво се кажуваше дека си Југословен, а дури потоа, онака попатно, дека си Македонец!29-12-2012, 05:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,196
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Христо за да ги доразјасниме работиве, бидејки за да се добие одговор и кој не е искажан се гледаат постапките. На Илија Димовски му го поставив следното прашање:
Quote:

Димовски, знам дека нема да собереш храброст и да ми одговорш а можеби и ке ме блокираш, но јас ке ти поставам едно сосема логично прашање. Имено Венецијанската Комисија во својот заклучок кој го даде по барање на Устасвниот Суд на Македонија во Параграф 26 вели:
Quote:-"Венецијанската Комисија забележува дека Европскиот Суд за Човекови Права (ЕСЧП), во една прилика одреди дека примена на лустрациски мерки во однос на дела строени после завршувањето на тоталитарен режим биле прифатливи и не ја нарушуваат Европската Конвенција за Човекови Права (ЕКЧП). Во случајот на Жданока против Латвија централното прашање беше статутарна одредба која забранува на лица кои „активно учествувале после 13-ти јануару 1991. год.“ во Комунистичка Партија на Латвија (КПЛ) да учествуваат во парламентарни избори (1998 и 2002). Одредбата била донесена од Парламентот поради тоа што кратко време после Декларацијата за Независност од 4-ти мај, 1990. год., КПЛ била вмешана во организирање и спроведување на државни удари во јануари и август 1991. год. против новоформираниот демократски режим. Откако било согледано и особено земени во обзир историскиот и политички контекст во кој оспорената мерка била превземена, било заклучено дека било разумно од страна на легислатурата да претпостави дека водечки лица во КПЛ имале анти-демократско држење, поради што ЕСЧП пресуди дека немало прекршување на Член 3 од Протокол Бр. 1. Конкретно, ЕСЧП пресуди дека додека такви мерки не можат да бидат прифатливи во контекст, на пример, на држава која што има долго-воспоставени рамки на демократски институции, сепак може да се сметаат за прифатливи во случајот на Латвија со оглед на историскиот и политички контекст кој водел до нејзиното установување, како и со оглед на заканата кон новиот демократски поредок поставена од препородот на идеи кои, доколку им се дозволи да здобијат корени, можат да станат способни да го возвратат тоталитарниот режим."


Ако велите дека на 24.12.2012 година имало обид за државен удар, овој обид ке е четврти по ред, два од овие четири беа успешни, двата кои ги направи Глигоров со недоделувањето, односно доделувањето на мандат за формирање на влада 1991 и 1992 година. Зошто кога Резолуцијата 1096 ви ја нуди можноста за законска забрана на рецидивите од коунистичкиот систем не ја примените односно преточите во закон за лустрација.

пс. државен удар е секогаш кога се крши Уставот или изборната волја на граѓаните.

29-12-2012, 05:48 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(29-12-2012, 05:15 PM)hristo Wrote: Душан, од 1994-1998 , ВМРо-ДПМНЕ беше вонпарламентарна партија. Таа можела да делув само од улица. Ова за што деновиве наголемо се дебатира беше прекршување на Уставот и собранискиот деловник. Не знам каде е проблемот тоа да се разбере. Сега тоа опозицијата го користи максимално.

Мислам дека се дебатира и тоа кога и како започна овој тоталитаризам.

Јас зборам за слободата со која Бранковите сили си играат ташак со полицијата, и за слободато со која постојано прават вакви истапи на улица. Можеби сум сенилен, но токму видејќи ВМРО-ДПМНЕ можеше да делува само улично, сите тие митинзи и обиди за митинзи беа попречувани. Доколку ти е свеж серијалот за Блажо Стојаноски, таму има епизода каде што СДБ минира вакви демонстрации. Нели ти е сомнително што денес Бранко неговиве демонстрации ги прави слободно? Во негово време снајпери се ставаа на кровови кога се праве митизни; дали можеш да замислиш вакви заебации пред 15-17 години?

И нема коментар од тебе за ова:
(29-12-2012, 04:45 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Проблемот кај Јасна Котеска е што и таа зачетокот на проблемот го наоѓа „пред шест години.“ Пред тоа во Македонија течеле демократски мед и млеко. Колку кратко памќење! ... НО, сѐ зависи од тоа како се толкува што значи демократија. Бранко, Љубчо (а, еве можеби и Јасна Котеска) демократијата ја толкуваат според дефиницијата на Иван Бабановски (државата ѝ припаѓа на власта), и според тоа Груевски владее сосема демократски. Ако демократијата се состои во протести, демострации, штрајкови и митинзи, Груевски ги надмашува при што секој протест, демонстрација, штрајк и митиниг ги дуплира со гласот на другата страна (демократско право на говор). Финтата е што во сиот овој хаос, сиот овој театар, некој ќарува, а некој губи—тоа не е демократија според мојата дефиниција.

Инаку, нема решение во "допирањето на дно," оти како што и самиот умно забележуваш, дно нема. Клучот е само во промена сваќањето за тоа што може да даде подобар и попосакува исход, за секој поединец (политички или пазарен метод).
29-12-2012, 06:35 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Moeto gledanje na slucuvanjata vo makedonija.Jas licno odavna tvrdam deka me allbancite vo makedonija institucionallno ne postoime.Partijata na vllast tie se dokazhani udbashi site do eden.Za niv originallnite kopii n adosieata gi drzhi vo svoite race licno nikolla i bratucedot.Opozicjata i nekrunisaniot lider na allbanskata opozicija menduh taci ne postoi bideiki toj e obicen delikvent i kibritash.Toj mozhe da vlladee samo so ulicarsko kllannskite metodi na zhestokite momcinja na ulicata.Rufi osmani nema nikakva shansa bideiki protiv nego se i hoxha i pop.Toj nema podrzhka na eks udbashkite strukturi i nema nikakva shansa.
Vo makedonija se vodeshe borba medju dva koncepta i misllam deka konceptot na branko e vo momentot vo apsollutna prednost.branko crvenkovski gradeshe sika za grujo kako vtor milloshevic ili gadafi.dodeka grujo insistirashe so teshki milioni da stvori slika za branko kako transicionen politicar koi e istroshen i treba da otidne vo istorija.Vo ponedellnik se vide deka policijata leguva vo parllament i isfrluva opozicijata so silla nadvor.Branko toa cekashe.Bodeiki so gllasanje nemashe shansa da gi pobedi reketashite na grujo.Toj reshi da gi pobedi na ulica.Ne gllasanje na buxhet znaceshe potop za vmro.Bideiki nikoj ne ti slluzhi bez pari, a narocito amdi bajram ako ne mu davash pari te kolit odmah.Odime so red.
1. otidna slika vo svetot deka sekogash za bozhic i nova godina car nikolla koristi policija i silla za svoi celli.Toa beshe odlika na milloshevic.
2.Gradjanska neposllushnost a so toa i nemozhnost za funksioniranje na institucii i sobiranje na taksi.
3.Patosiranje na dui na udbashot ibar.prostitutkata teuta arifi decidno tvrdeshe deka vlladata billa 100% uspeshna vo borba za vklucuvanje na makedonija vo evroatlantskite strukturi.Posle videnoto vo makedonskiot parllament se vide deka vlladata se bori za konkurencija so ukrainskiot parllament a ne vo eu i zapadna civilizacija.
4.Ke ima drasticno namaluvanje na investicii i krediti za makedonija bideiki nikoj ne investira vo nesigurni drzhavi.A toa se pomallku pari za gorillite na car nikolla.A gorillite ne delluvat bez pari
29-12-2012, 07:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,196
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Веднаш по завршувањето на денешниот протестен собир на опозицијата, пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ, од подземната гаража на ЈП Водовод излегоа неколку стотици специјалци кои потоа се упатија кон улица „Македонија“.
29-12-2012, 10:33 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 10:33 PM)ЈорданПетровски Wrote: Веднаш по завршувањето на денешниот протестен собир на опозицијата, пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ, од подземната гаража на ЈП Водовод излегоа неколку стотици специјалци кои потоа се упатија кон улица „Македонија“.

Јордан, ајде да почнме од крајот. Како ке го објасниш присаството на овие 100-ина скриени специјалци? Ако и двете структури ( СДСМ и ДПМНЕ) се водени од ист центар, значи глумат спор помеѓу себе, зошто тогаш специјалци! Дали нивната улога е реална, во одбрана уставниот поредок, или театарот што го глумат е да се наметне впечаток дека двете структури се независни. Уште не ми јасно одговори на базичното прашање? Дали ,сега, СДСМ и ДПМНЕ се независни структури кои се борат за своја агенда, или се контролирани од еден центар а само глумат спор ( макар и уличен) за да создадат привид дека политичкиот простор е пополнет, за да оневозможат појава на вистинска политичка опција. Само, те молам, не ми спомнувај концепти.

30-12-2012, 08:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 06:35 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(29-12-2012, 05:15 PM)hristo Wrote: Душан, од 1994-1998 , ВМРо-ДПМНЕ беше вонпарламентарна партија. Таа можела да делув само од улица. Ова за што деновиве наголемо се дебатира беше прекршување на Уставот и собранискиот деловник. Не знам каде е проблемот тоа да се разбере. Сега тоа опозицијата го користи максимално.

Мислам дека се дебатира и тоа кога и како започна овој тоталитаризам.

Јас зборам за слободата со која Бранковите сили си играат ташак со полицијата, и за слободато со која постојано прават вакви истапи на улица. Можеби сум сенилен, но токму видејќи ВМРО-ДПМНЕ можеше да делува само улично, сите тие митинзи и обиди за митинзи беа попречувани. Доколку ти е свеж серијалот за Блажо Стојаноски, таму има епизода каде што СДБ минира вакви демонстрации. Нели ти е сомнително што денес Бранко неговиве демонстрации ги прави слободно? Во негово време снајпери се ставаа на кровови кога се праве митизни; дали можеш да замислиш вакви заебации пред 15-17 години?

И нема коментар од тебе за ова:
(29-12-2012, 04:45 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Проблемот кај Јасна Котеска е што и таа зачетокот на проблемот го наоѓа „пред шест години.“ Пред тоа во Македонија течеле демократски мед и млеко. Колку кратко памќење! ... НО, сѐ зависи од тоа како се толкува што значи демократија. Бранко, Љубчо (а, еве можеби и Јасна Котеска) демократијата ја толкуваат според дефиницијата на Иван Бабановски (државата ѝ припаѓа на власта), и според тоа Груевски владее сосема демократски. Ако демократијата се состои во протести, демострации, штрајкови и митинзи, Груевски ги надмашува при што секој протест, демонстрација, штрајк и митиниг ги дуплира со гласот на другата страна (демократско право на говор). Финтата е што во сиот овој хаос, сиот овој театар, некој ќарува, а некој губи—тоа не е демократија според мојата дефиниција.

Инаку, нема решение во "допирањето на дно," оти како што и самиот умно забележуваш, дно нема. Клучот е само во промена сваќањето за тоа што може да даде подобар и попосакува исход, за секој поединец (политички или пазарен метод).

BravoBravoBravo Браво за ова:„ Клучот е само во промена сваќањето за тоа што може да даде подобар и попосакува исход, за секој поединец (политички или пазарен метод).“ Тука е клучот. Е, ако е тоа клучот, Душане уште едно прашање-како да се дојде до таа промена на сваќањето? Преку ноќ со некоја директива? Или таа посакуваната промена на свест ке бара повеќе време и материјал ( примање вистински информации, преземање на позитивни туѓи искуства) кој треба да се стави во главата на луѓето -за да тие ја променат свеста. А, што е основен предуслов на тоа? Постоење на, барем, елементарна демократија.

30-12-2012, 08:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 05:38 PM)Пѫт Wrote:
(29-12-2012, 05:02 PM)hristo Wrote: Откако го прочитав овој текст, ми стана јасно зошто Блгарите го читаат Окно. Латас оваа статија, сигурно не би ја објавил во неговиот ВЕЧЕР. Затоа Блгарите не го читаат ВЕЧЕР, главниот подржувател на оваа власт. А, твојот став дека , ако би ти бил Блгарин би го читал Латас, не прави никаква можност ти да станеш Блгарин. Блгариа е демократска земја, членка на ЕУ и НАТО.

Блгариа, Блгариа, Христо, Блгариа Блгариа Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

А еве зошто не можам да ги разберам Бугарите. Еве, оваа статија ја видов првпат на бугарски форум, Бугарите ја беа поставиле како: аха, виждате ли, и ваши политици и интеуектуауци смјат'т, че србоманина Грујо е фашиста, а не ние.

И читам јас, Христо, читам, и доаѓам до крајот и што да видам:

Quote:И, како можеше ова нам да ни се случи? Ова ни се случи (и) затоа што препознавањето и вистинската одлучна и бескомпромисна реакција на првите и најочигледните симптоми на фашизмот во Македонија во потполност изостанаа! Систематското бришење на антифашистичкото потекло и историја на Македонија од страна на власта на ДПМНЕ, како и уништувањето на спомениците на вистинските македонски херои кои загинаа борејќи се против фашизмот, беа преочигледни знаци дека се работи за реставрација на ванчомихајловистичкиот фашизам во Македонија. Човек би помислил дека сите бурно ќе реагираме на политиката на Груевски која со проѕирен антикомунизам го затскрива својот изворен анти-антифашизам, што ќе рече – фашизам. Зашто, според логиката на историските детерминанти, ние Македонците би требало да бидеме хиперосетливи на фашизоидните смрдеи, најмногу поради фактот што нашата татковина потекнува од антифашистичката борба. А, ние сме тоа што сме, токму поради победата над фашизмот во таа борба.

http://www.okno.mk/node/22729


E чекај сега мајката, Грујо што е, србоман кој работи за српските интереси или ванчомихајловист - фашист - бугараш? И кои се тие „основачи на македонската државност во антифашистичката епопеја“ кои ги бранат овде? Белки не мислат на Лазо, Блаже, Страхил Гигов итн.?

Понатаму, во однос на темата, Христо, знаеш што ме буни? Кога беа преименувани улиците и една беше именувана со Тодор Александров, СДС-овците пак излегоа на улица и што викаа Христо, како ги нарекуваа ВМРО-вците? Бугари, Бугари - така беше? А сега се во коалиција со кого - со Љубчо Георгиевски?! Па уште и го величаат - војводата, ова-она.

Како што кажа и Ацко, не ја поддржувам оваа багра!!! Овие се само едни обични лицемери и опортунисти! Ако имаат некаква идеологија, тоа е мртвата идеологија на југословенскиот комунизам кој ја истреби и погреба целокупната македонска интелегенција од тоа време на најподмолен начин и жалат по времето кога прво се кажуваше дека си Југословен, а дури потоа, онака попатно, дека си Македонец!
Е, Пѫт, од тебе политички аналитичар не бидува, нели за македонските состојби се информираш по блгарски медијумиIcon_razz. Што, да не добиваш алергија, ако прочитш што пишува во ОКНО или сличен, како што велиш, партизански медијум? Или те страв дека читање нивни ставови ке го промени твојот став?
Велиш дека Блгарите не ги разбираш поради :

Quote:аха, виждате ли, и ваши политици и интеуектуауци смјат'т, че србоманина Грујо е фашиста, а не ние.

Е, што тука не разбираш? Еден медијум го пренел текстот на М.Грчев, каде тој пишува она што пишува! Што да правиме? Да му се забрани на Грчев да пишува, или да се забрани на Блгарите да пренесуваат она што во Македонија јавно се објавува? Ако не е до формата туку до суштината, ајде да го изанализираме и тоа. Во таа една реченица има две констатации:
1. Грувски е србоман
2. груевски е фашист

1.
Во самит текст нема никаде дека Груевски е србоман. Значи, таа констатација блгарскиот автор не ја вади од текстот на Грчев, туку ја изградил по друга основа! А, која е таа основа! Па, јасно продолжување на ова власт да ја негува и доразвива антиблгарска кампања. Круна на тоа е филмот “ Трето полувреме“, финансиран од државни пари. Мене едно не ми е јасно? Дали таа антиблгарска кампања е резултат на продолжување на српскиот концепт, да Македонците и Блгарите се држат на дистанца, т.е. нивините меѓусебни односи да не се затоплуваат, да не стануваат подобри, тоа едно. Или е резултат на автохтон политички пристап на Груевски на градење на “ внатрешен“ и “ надворешен “ непријател, формула која ја играат сите недемократски ( авторитарни) режими? Еве, користам прилика да ве прашама, не сам тебе, туку сите форумџии да ми одговорат на ова моја дилема.

2. Груевски е фашист! Не му помагам на Грчев, но Грчев веројатно кога зборува за “ фашист“ подразбира “ тоталитарист“. Но, зошто Грчев не го користи терминот тоталитарист, туку фашист и јавно се прашува:

Quote:Систематското бришење на антифашистичкото потекло и историја на Македонија од страна на власта на ДПМНЕ, како и уништувањето на спомениците на вистинските македонски херои кои загинаа борејќи се против фашизмот, беа преочигледни знаци дека се работи за реставрација на ванчомихајловистичкиот фашизам во Македонија.

Тоа тврди Грчев. Но, дали е тоа вистина? Дали Груевски, навистина, дава знаци за “ ванчомихајловизам“? Ајде, прво, да изанализираме што за македонската поширока јавност значи “ ванчомихајловизам“ Тоа значи, дека Македонците се Блгари, и второ желба на тие македонски блгари е да живеат во иста држава со Блгарите. Прашањето е : дали Грчев има аргументи за тоа? Главен аргумент му е поставување на споменик на Тодор Александров во Кисела Вода, Скопје. Но, он не вели “ тодоралександровизмот“ туку “ ванчомихајловизам“, а и нашата понова историографија не прави еднаквост помеѓу политичкото дејствување на овие двајца македонски дејци, иаку меѓу нив има дост сличности. Со еден збор, Грчев го насликува Груевски, каков што тој не е. Игра на сентиментот на обичниот Македонец и мисла дека во свеста на обичниот Македонец, јасно и силно е врежен колективниот негативизам кон “ ванчомихајловизам“, и дека секој оној кој ке се поистовети со тоа, во старт ја губи довербата кај Македонците. Но, тоа кажува само дека Грчев се движел и се движи во кругот на семејствата ма поранешни партизани, а не и помеѓу жртвите и семејствата на жртвите од таа партизнската власт. Значи не со луѓе од тип на Ченто, Брашнаров, Шатев, Марковски туку, со онаа гарнитура која ја доведе Темпо, и кои поразбраните и посвесните Македонци од милост , нагалено си ги викаат србокомунисти. Со еден збор, оваа теза на Грчев е политиканска.
Е, сега прашање до тебе. Јордан ,никако не ми одговара јасно, ајде можеби ти ке ми одговориш. Дали ова што Грчев го зборува за Груевски и неговиот пристп на водење политика е вистинско или обична глума која прави привид дека во Македонија има две рзлични политички структури со свои незвисни партиски и лични агенди?
30-12-2012, 09:37 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote: Е, сега прашање до тебе. Јордан ,никако не ми одговара јасно, ајде можеби ти ке ми одговориш. Дали ова што Грчев го зборува за Груевски и неговиот пристп на водење политика е вистинско или обична глума која прави привид дека во Македонија има две рзлични политички структури со свои незвисни партиски и лични агенди?

Во принцип секој политичар ја осудува лукративноста тупајќи се в гради со идеологија додека да се добере до можноста и тој да биде лукративен. Или како што кажал Бора Чорба наједноставно:

Велики упорно зезају мале
За идеале гину будале
Фабрике трују околину
Кретени дижу буне и гину

Има и една книга од Џорџ Орвел, која се надевам во некоја современа европска Македонија ќе биде лектира за деца исто како што е Гуливеровите патувања од Џонатан Свифт. Современа европска Македонија во која национализмите, шовинизмите и сите други изми коишто тајкуните ги користат како опијат за народот ќе бидат само атавизми како што е верувањето дека ако некој не биде жртвуван на богот вулкан, целото племе ќе биде сотрено.

А знаеш што ми е интересно за Бугарите, многу ми се интересни тие Бугарите Icon_razz , нели во тој филмот М'кедонија Грчев кажа дека Скопје 2014 е само кулис зад кој се подготвува брза промена на идентитетот на народот. И Бугарите во транс, аааааааSe_klanjam Чухте ли, чухте ли какво каза. Ми тој си е б'лгарин бе, виж му фамилијата......А оваааа, за промена во што, тоа не им кажа Грчев Gen026

Христо, а гледам на Воденица, форумското гласило на СДСМ, многу убаво се однесуваат со Бугарите. А па и кога ќе победат, па кога ќе му дадат на Љубчо да ја востанови вистината, леле леле, убаини...

30-12-2012, 11:34 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Quote:Новата ХИМНА на „Отпор“!


Мила знај - Bella Ciao

Во мрачно утро, во зора рана,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
те најдов тебе, се гледам себе,
на планина изрована.

Во партизани мила ќе одам,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
во партизани мила ќе одам,
за слобода ќе се борам.

И ќе ти умрам со партизани,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
и ќе ти умрам со партизани,
низ ровови закопани.

Со твојте солзи покри ме мене,
о мила дај, мила знај, мила нема крај,
со твојте солзи покри ме мене,
за убав цвет да изникне.

И цвет ќе никне, вода ќе бликне,
o bella ciao, bella ciao, bella ciao ciao ciao
и цвет ќе никне, вода ќе бликне,
за сите желни за слобода.

И цвет ќе никне, вода ќе бликне,
за сите желни за слобода.
(che è morto per la libertà).


Bag
30-12-2012, 12:11 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Ve molam postoi li forum vo Makedonija kade e mozno da se najde napisano koj kade pripaga ideoloski ,ili koj od kogo e finansiran.
Pr.Kade pripaga SPM vo Makedonija i kade se vo biznis e povrzan Zingo i Sleks , so struktutra vo Srbija SPS ,Milosevic?
Za SDSM? Za Branko , za Ljubce,za Andov,za Gosev ,za Kljusev , za Mijalkov , za Blaze????
Taka i za VMRO-DPMNE od 2006 navamu?
Moze za biznismeni, bankari, za akademici, za eksperti i za sto ne?
Kako bi mozele da vidime koi se na Lazo koi na Krste ,koi na Gligorov?
Po kazuvanje na Jordan denes go imame toj klanovski sudir kaj komunistite ili i za fasisti e??
30-12-2012, 12:55 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-12-2012, 11:34 AM)Пѫт Wrote:
(30-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote: Е, сега прашање до тебе. Јордан ,никако не ми одговара јасно, ајде можеби ти ке ми одговориш. Дали ова што Грчев го зборува за Груевски и неговиот пристп на водење политика е вистинско или обична глума која прави привид дека во Македонија има две рзлични политички структури со свои незвисни партиски и лични агенди?

Во принцип секој политичар ја осудува лукративноста тупајќи се в гради со идеологија додека да се добере до можноста и тој да биде лукративен. Или како што кажал Бора Чорба наједноставно:

Велики упорно зезају мале
За идеале гину будале
Фабрике трују околину
Кретени дижу буне и гину

Има и една книга од Џорџ Орвел, која се надевам во некоја современа европска Македонија ќе биде лектира за деца исто како што е Гуливеровите патувања од Џонатан Свифт. Современа европска Македонија во која национализмите, шовинизмите и сите други изми коишто тајкуните ги користат како опијат за народот ќе бидат само атавизми како што е верувањето дека ако некој не биде жртвуван на богот вулкан, целото племе ќе биде сотрено.

А знаеш што ми е интересно за Бугарите, многу ми се интересни тие Бугарите Icon_razz , нели во тој филмот М'кедонија Грчев кажа дека Скопје 2014 е само кулис зад кој се подготвува брза промена на идентитетот на народот. И Бугарите во транс, аааааааSe_klanjam Чухте ли, чухте ли какво каза. Ми тој си е б'лгарин бе, виж му фамилијата......А оваааа, за промена во што, тоа не им кажа Грчев Gen026

Христо, а гледам на Воденица, форумското гласило на СДСМ, многу убаво се однесуваат со Бугарите. А па и кога ќе победат, па кога ќе му дадат на Љубчо да ја востанови вистината, леле леле, убаини...

'Пѫт, пишуваш елоквентно и писмено...ама ништо не те разбрав. Зрел си за политичарIcon_razz. На моето прашање не ми одговори, или и ти не го знаеш одговорот.

30-12-2012, 06:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-12-2012, 12:55 PM)fetak Wrote: Ve molam postoi li forum vo Makedonija kade e mozno da se najde napisano koj kade pripaga ideoloski ,ili koj od kogo e finansiran.
Pr.Kade pripaga SPM vo Makedonija i kade se vo biznis e povrzan Zingo i Sleks , so struktutra vo Srbija SPS ,Milosevic?
Za SDSM? Za Branko , za Ljubce,za Andov,za Gosev ,za Kljusev , za Mijalkov , za Blaze????
Taka i za VMRO-DPMNE od 2006 navamu?
Moze za biznismeni, bankari, za akademici, za eksperti i za sto ne?
Kako bi mozele da vidime koi se na Lazo koi na Krste ,koi na Gligorov?
Po kazuvanje na Jordan denes go imame toj klanovski sudir kaj komunistite ili i za fasisti e??

Фетак, тоа е клучот на одгворот со кој ке се открие празнотијата на “ политичките програми и платформи“! Но, ако и некој може да даде некоја таква информација ( под услов да не е местенка или дезинформација) треба да си побара друга дестинација за живеење, вон Македонија...и да си го промени идентитетотSmajlito

30-12-2012, 06:33 PM
Reply