Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2012, 08:21 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(27-12-2012, 07:24 PM)hristo Wrote:
(27-12-2012, 03:18 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо онаа што со години се обидувам да го објаснам на лесно разбирлив начин а не ми успеваше, го стори Ацко. Моите поклонувања се во знак на почит што Ацко успеал да проникне во суштината на проблемот и тоа го објаснил преку најпластичен пример.
Ако една величина како Милошевиќ, човек кој од 1988 година почна и наводно успеа во службата да инсталира свои луѓе беше елиминиран од истата служба, јасно зборува дека ниту Милошевиќ не допрел до врвот на службата и дека со негова елиминација службата покажа дека е нечепната односно кога го потроши Милошевиќ го отпфрли. Се покажа дека Милошевиќ бил залажуван и дека менувал луѓе кои се покажале нелојални кон службата.
Вториот пример за тоа дека службата не е чепната, односно дека српската УДБа, односно идеата за Србија како носител на државноста е центарот на моќ е поразот на Тадиќ. Тадиќ со иницијативата за заедничка комисија за лустрација за сите Републики од бивша Југославија а тоа е идејата на КОС за оживување на Југославија, со која требаше целата вина да се лоцира врз режимот на Милошевиќ односно за виновници да се прогласат само соработниците и раководителите на службата од тоа време а со тоа да се врати Југославија.
Додека во Србија судирот е помеѓу два концепта пројугословенскиот и големосрпскиот во Македонија се судираат три концепти, ВМРО не е дел од ниту еден, сите три се комусистички. Првиот е Србија како носител на државноста. Вториот е Југославија ама пак Србија како "носител на Југословенството" и третата Југославија во која Србија ке ја нема доминацијата, доминацијата ке ја имаат или Хрватска или Словенија.
Зар не ти ечудно што се случи судар во левицата Соросоидите против Бранко.

Јордане, велиш дека си се обидувал да објасниш за службите, ама не ти успеало, ама , ете, на Ацко му успеало! И, после кажуваш теза која личи на филмско сценарио. На моето едноставно прашање- дали се работи за единствен ценар на службите, а тековните политички лидери се лутки кој тој центар ги менува кога се потрошени или кога им завртат грб, или пак се работи за две независни “ банди“, настанати од расцепот на службите, ти на ова едноставно прашање не ми даваш јасен одговор. Што ке каже дека и ти самиот не го знаеш одговорот. Дека е така го кажуваш самиот кога велиш дека имало за Македонија три концепта, а каде ВМРО ( веројатно мислиш на ДПМНе) не е никаде. И, што кажа со тоа -ништо. Не те прашав за концепти за иднина на Македонија, туку за постоење на реални центри на моќ ( службите, УДБ- а, де) кои го одредуваат правецот и ги канализираат настаните, а не за концепти!? Потоа, велиш дека ВМРО ( веројатно ДПМНЕ) не е дел од тиа концепти????Еве, ја користам и целата логика на Соленик, ама не ми влегува во глава. Ако структурата која во МК ги стави СИТЕ институции под своја контрола не е дел од тие концепти, тоа значи дека таа е надвор од влијанија на тие центри на моќ ( службите) кои се поделиле во три фракции, но фактички без реална моќ. Се сведува на мали групички на луѓе кои некаде пијат кафе и кои дебатираат што е најдобро за Македонија од нивна гледна точка. Мислев дека ке ми дадеш јасен одговор, па да ја продожиме дискусијата, ама после овој твој пост не гледам како.
Христо мојот одговор е многу јасен и прецизен. Имало и СЕУШТЕ има три концепта. Тие три концепта прават привид за наводна демократија во Македонија. Демократија во Македонија неможе да има кога основата на сите партии, лидери е КОМУНИСТИЧКИ СИСТЕМ.

Јас сум напишал точно што мислам. Мислам на ВМРО. ДПМНЕ е дел од тие три фракции.

Јордане, ако ,пак, инистираш на КОНЦЕПТИ, тогаш треба да ти кажам дека има повеќе од три концепти за иднината на Македонија. Ако, под концепт се подразбира-“Поим (анг. concept, лат. conceptus) е апстрактен, универзален психички ентитет што служи за претставување на категорија или класа на ентитети, настани или односи.“ Што беше тоа промоција на идејата ( концептот) за АЛМАКОС ( некоја форма на државна заедница помеѓу Албанија, Македонија и Косово? Потоа, зарем не мислиш дека во Македонија нема групи луѓе кои посакуваат или размислуваат за некоја форма на државен сојуз со Блгариа, или друга,дури, и со Грција! Значи такви идеи, размисли т.е. концепти има повеќе. Веројатно терминолошки не се разбираме. Ти, најверојатно, мислиш за реални центри на моќ кои имаат можност да влијаат на општествените текови.
Второ, го користиш терминот “ комунистички“. Сепак, подобро е да се користи терминот -тоталитарен систем( држава) ,поради елементарниот факт што кога се каже комунистичка држава се мисли на еднопартиска, а ние сме , формално, повеќе партиска држава со уставно загарантирана приватна сопственост.
Трето, сега се дообјасни дека ДПМНЕ ( ВМРО-ДПМНЕ) е дел од тие три фракции ( концепти). Ама,тогаш, за кое ВМРО зборуваш, за кое тврдиш дека е вон тие концепти, кога се знае дека во Македонија нема таква политичка партија? Со други зборови кој стои позади тоа ( за мене непознато) ВМРО?

28-12-2012, 09:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2012, 10:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(27-12-2012, 09:10 PM)fetak Wrote: Za da bide polesno te molam , tie 3 koncepti ,napisi ni denes koj kade pripaga.Ili ako mozes predvodnicite ideolozite.Onie koi se na vrvot,od sekoja poedinecna.Ako sakas te mozlam.Politicka ,ekonomaska ,biznis ,bankarska ,i akademska ,naucna.
Potoa ocekuvaj pokana od Branko da se vratis vo Makedonija i clenovite na Komitetot.

Тоа што го бараш почнавме да го објавуваме. Првото продолжение е веке одамна излезено РЕВИДИРАНИ СТАЉИНИСТИ, ВАНЧОМИХАЛОВИСТИ И АНАРХО ЛИБЕРАЛИ ЈА „ДЕМОКРАТИЗИРАА“ И „ОСАМОСТОЈУВАА“ МАКЕДОНИЈА. Поради други активности второто и третото продолжение доцнат се надевам дека второто ке го објавиме деновиве.

Јоредане, ова што го бара Фетак е апсолутно потребно, не општи места туку личности кои се поврзани со тие активности, за да ние во Македонија, имаме увид во нешта, за да како граѓани, а утре како гласачи, имаме вистински информации.

28-12-2012, 11:17 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Еве ги комунистите револуционери на Христо со кои заедно ќе воспоставува демократија и слобода во Македонија. Icon_razz


Од утре очекувам дека ќе го прошират репертоарот. Еве некои што би им легнале на душа.

28-12-2012, 08:42 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

[Image: otpor1-604x272.jpg]


Ова е слика од истиот протест на СДСМ. Повторно недостаток на инвентивност, повторно Србија и Милишовиќ, веќе пишував за таа паралела.

Интересно е да се види дали и постои некаква врска помеѓу отпорашите од Србија и нашите отпораши, затоа што имаше соработка пред некој месец помеѓу веќе етаблираните отпораши, кои беа сместени во власта и слично такво движење во Црна Гора.

Како и да е, има некои феномени околу отпорашите кои се интересни, а може да важат и кај нас, без разлика дали таа врска е цврста или слаба.

Професорот Никола Самарџиќ (еден од активистите во рушењето на Милошевиќ, а беше и активен подоцна кога промените не дадоа резултат и бараше целосно демонтирање на стариот систем), имаше една убава колумна. Неспорно е дека и кај нас се работи за фукара! Неколку исечоци:

’Da li će crnogorski «Otporaši», ujedinivši Crnu Goru, srušiti «Đukanovićev režim» i u Crnoj Gori uspostaviti demokratiju i vladavinu prava? Politička korektnost i savremene levičarske sociološke teorije verovatno ne dopuštaju da se postupci i odluke vezuju za socijalno poreklo, karatker ili domaće vaspitanje. Ali, među nama, razumećete, fukara ostaje fukara. I kad se obuče, i tobož upristoji, kad se obogati, i kad počne da se pita.’

’Od 2001, Otporaši su počeli da se okupljaju oko vladajuće Demokratske i ulaze u institucije. Krenula je i bezbednosna obrada. Nemam konkretne dokaze da je tadašnji šef vojne bezbednosti Branko Krga usmeravao kampanje poput one «SAMO VAS GLEDAMO» koja je imala ulogu medijske pripreme atentata na premijera Đinđića, ali je njegovo ubistvo zaista bilo uvod u uspon sve te ljudske mizerije koja se dotad prikrivala u njegovoj senci. I nije slučajno da se istovremeno, u krugivima istih Miloševićevih lopova i ubica, pripremao politički uspon Borisa Tadića. Puč u Demokratskoj stranci Otporaši su izveli učestvovanjem u «aferi Bodrum» kojom je diskreditovana vlada Zorana Živkovića. Srbija je od kraja 2003. počela da tone u blato političke kohabitacije Borisa Tadića i Vojislava Koštunice. U tom procesu su se «viđeniji» Otporaši odlično snalazili, bez obzira na očiglednu obnovu političkih vrednosti i prakse zločinačke Miloševićeve epohe: medijske manipulacije, korupcija, ucene i reketiranje, «dobre usluge» organizovanom kriminalu i pranje novca. Samo jedan od oliglednih primera, poput vrha ledenog brega, je uloga Slobodana Homena, državnog sekretara u Ministarstvu pravde i funkcionera DS, u «reformi pravosuđa», zapravo partijskoj čistki i podvrgavanju sudske vlasti izvršnoj, uz zloupotrebe službi bezbednosti, prisluškivanje, lične pritisake, nezakonito prikupljanje podataka iz privatnog života, pretnje i ucene.’

Еве за тоа што пишував пред некој ден:

’Kakvo je iskustvo s krajnjim učinkom Otpora u Srbiji? Nakon svih ovih godina, pitanje bi se moglo smatrati nevažnim, ali je neobično da stvarni odgovori ipak potpadaju pod inače široko zahvaćenu cenzuru svih beogradskih mejnstrim medija. Gde su sve završili pomenuti dolari američkih poreskih obveznika, koji izdržavaju i tolerišu i fukaru koja je «okupirala» Vol Strit, to više nikome nije važno. Otpor je motivisao zamoreno srpsko društvo da se opredeli za Miloševićev kraj. Na ulici, prevrat je, ipak, izvela razgoropađena sirotinja, razočarana nacionalnim porazima i katastrofom izolovane, monopolizirane ekonomije. U stvari su Miloševića izdale su ga strukture u službama bezbednosti procenivši da će, uz podršku nove ruske kagebeovske administracije, s novim kandidatima i opcijama uspešnije uploviti u novu epohu koja je nastupila NATO intervencijom.

ЦЕЛА КОЛУМНА

28-12-2012, 09:09 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Дали навистина Македонија е доведена до ѕидот и мора да се подржи и СДСМ и Бранко, дали по секоја цена треба да се направи промена? Дали навистина сите сега што не застанале во фронтот на Бранко подоцна ќе бидат осудени?

Јас сум одлучил дека во тој нивен фронт не влегувам и дека не им давам подршка. Ако сум грешка, нека ми суди историјата, како што би рекол Бранко. Icon_razz

За мене тоа е исправно морално гледиште и делување. На баграва не и давам подршка!!!


Сенилен не сум, добро помнам, а уште подобро сум проучувал што се случувало и зошто тоа се случувало изминативе години, затоа не прифаќам никаква борба до Бранко-СДСМ, ниту позади нив или пред нив.

28-12-2012, 09:17 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Sekogas e "interesno" da se "cuje" sto ima da kaze Taci:

Тачи однапред знаел за настаните во Собранието

Лидерот на ДПА пред еден месец го информирал меѓународниот фактор за своите сознанија, но му било сугерирано да не биде дел од случувањата

Тетово - Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, однапред знаел дека ќе има случувања во Собранието. „Уште пред еден месец ги поседував сите информации дека ќе се случи инцидент во Собранието. Меѓутоа, информирајќи го меѓународниот фактор во земјава за моето сознание, ми беше сугерирано да не бидеме дел од тие случувања“.

Ова денеска го рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи, одговарајќи на новинарско прашање каков е ставот на неговата партија во врска со настаните во парламентот и надвор од него и одлуката ДПА да присуствува на седницата на која се носеше буџетот.
Во своето предновогодишно обраќање пред раководството на партијата, Тачи уште еднаш потенцираше дека во Македонија нема проблеми со граѓанските, туку со етничките права.

„Во Македонија живеат 35 отсто Албанци, а со буџетот им се доделува само 2 отсто. Охридскиот договор повеќе не постои и никој веќе не го споменува. Сметаме дека е неминовно да има нов договор“, рече првиот човек на ДПА, кој смета дека во Македонија ќе се случат вонредни парламентарни избори и тоа во текот на првите шест месеци од наредната година.

За Тачи е апсурдно Македонија да се надева на брзо решавање на проблемите за влез во ЕУ откако од Чикаго ја доби прва шлаканица, а потоа и од последната средба на министерско ниво. „Сега проблем претставува и Бугарија. Оттаму, чист апсурд е да очекуваме поволни вести за интеграциите“, смета Мендух Тачи. (Г.Е.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=744FC...6B44F4834D
28-12-2012, 11:35 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(28-12-2012, 09:17 PM)acko Wrote: Дали навистина Македонија е доведена до ѕидот и мора да се подржи и СДСМ и Бранко, дали по секоја цена треба да се направи промена? Дали навистина сите сега што не застанале во фронтот на Бранко подоцна ќе бидат осудени?

Јас сум одлучил дека во тој нивен фронт не влегувам и дека не им давам подршка. Ако сум грешка, нека ми суди историјата, како што би рекол Бранко. Icon_razz

За мене тоа е исправно морално гледиште и делување. На баграва не и давам подршка!!!


Сенилен не сум, добро помнам, а уште подобро сум проучувал што се случувало и зошто тоа се случувало изминативе години, затоа не прифаќам никаква борба до Бранко-СДСМ, ниту позади нив или пред нив.

Go cenam i odobruvam tvojot stav.
Vazno e da vnimatelno gi sledis nastani i da ucestvuvas vo iskazuvanje na svoi stavovi i viduvanja.
Ona sto minalo vcera veke denes ne se vraka a veke sme pridvizeni kon utre se dvizime napred.


29-12-2012, 12:24 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-12-2012, 08:42 PM)acko Wrote: Еве ги комунистите револуционери на Христо со кои заедно ќе воспоставува демократија и слобода во Македонија. Icon_razz


Од утре очекувам дека ќе го прошират репертоарот. Еве некои што би им легнале на душа.
Ех, Ацко, Ацко, велат дека од комунистите полоши се само антикомунистите.Icon_razz. Инаку песната многу ми се допаѓа. Песната е посветена за слободата, а испеана е за време на 2-та Световна војна во која активно учестуваа и луѓе со комунистичка идеологија. Без нивно учество, текот на 2-та Световна војна , можеби, би имал инаков исход. Второ, ако си заборавил, таа комунистичка идеологија и донесе на Македонија можност да формира држава ( во склоп на Југославија), и да го наметне ( кај многу луѓе со сила) македонскиот идентитет.
Инаку, ако се праша Христо што песна да се пее на вакви собири, еве ја песната на Христо:

Но, пак, таа песна ке отвори многу дебати и спорови. Тоа е Ацко судбината на “ грабната и силуваната македонска невеста“
Што е разлика во ставовите помеѓу мене и тебе, околу актуелните случувања. Тезите ги градиш преку црно-белиот диоптер , позајмен од Јордан. Мојот, личен, став произлегува од , пак моја лична процена, дека Македонија ке мора да го мине породилниот пат кон демократизирање на општеството. На тој пат, многу пати Македонија ке застранува, ке се спушти една-две скали подоле, па пак погоре. Каде јас и ти се сложуваме! Во тоа дека во Македонија нема политичка сила која таа демоктратизација ке ја направи што побргу, што најлесно и побезолно за Македонија и нејзините граѓани. Е, кога нема таква сила, има три можности за реакција. Еднат е на Ацко, втората е на Христо, а кон третата се врти Фетак. Ова важи за луѓе кои не се партиски војници( на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, де):

1. Ацков пристап. Седи возвишено во својата соба, дома. Тука е и најбезбедно, и како каприциозна богата кандидатка за мажење, наоѓа на сите кандидати , кои и се нудат, мани. На едни дека се сиромаси, на други дека не се убави, трети пееле неподобни песниIcon_razz и.т.н. А, истата мома, не наоѓа за потребно да сама излезе на улица и да побара самата најдобар кандидат т.е. да формира опција која ке ја задоволи и ке и донесе радост и среќа во животот.

2. Христов пристап. Свест дека Македонија, денеска, ги плаќа сите хипотеки на нејзината трагична историја и немање државност, како и ниската политичка свест кај нејзините граѓани. Цената е висока, и затоа сите тие турбуленции. Чаробно стапче, или чаробна формула нема. Тоа е процес кој ке трае. Некоја влада ке го потурне побргу, некоја поспоро. Затоа секој чин кој ке значи кршење на правото и слободите, Христо ке го осуди а секој тој кој на тоа укажува и се обидува да го поправи- Христо, ке го подржи. Точка. Е, Ацко, не се прашуваш зошто Христо, се повлекол од активната политика? Затоа што не наишол на партија која ке ги задоволи неговите високи критериуми и барања! Кога ти и тие како тебе, помлади и поинформирани, ке соберете храброст нешто да направите на тој план, еве го Христо прв до вас да ви “ соли памет“Icon_razz. И не само Христо, веднаш ке се затрча и Фетак и Гној и Бацилус и Монтехристо. За Јордан и да не лафиме.

3. Пристап на Фетак. Фетак ги развлекол своите антени за примање на сигнали до бескрај. Нешто знае, нешто не знае. А, сака добро на државата. Нешто ке почне, па ке застане. Јордан е многу блиску до Фетак. Кога ке му паднат од очите црно-белите наочари, ке даде некој посилен пост, ама кога пак ке ги стави црно-белите очила ( досега Јордан му ги местеше на Ацко црно-белите очила, а сега гледам дека Ацко му ги мести тиа очила)
29-12-2012, 09:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Наместо мој кометар за погоренапишаното од тебе Христо ке ти го дам мојот коментар на интервјуто на Јасна Котеска. За моја жал Јасна не се одважи да даде одговор на коментрот.
Quote:Jасна Котеска за ГРАЃАНСКИ


Тоа што се случува во Македонија во моментот е само довршување на еден проект започнат постепено, пред шест години, како битка за вредностите: за трето дете и против абортус, завладејување со медиумите, силење на семејните патријархални вредности, приближување до црквата, инсталирање на поданичкиот менталитет, итн. Кога по некое време Владата со тупаници ја брка опозицијата од Парламентот, луѓето инстинктивно тоа го доживуваат како нормално. Дури и кога чувствуваат дека не е сосема законско. Било постапно, значи нормално е, зар не? Тоталитаризмот, со други зборови, е возможен само таму кадешто се прекинати сите разговори за политичкото. Овој прекин е во срцето на владеењето на последново ВМРО ДПНМЕ од првите нивни денови пред шест години. Истото суспендирање на политичкото деновиве се одвиваше пред нашите очи во македонскиот Парламент.Мојот кометар:

Quote:После читање на интервјуво на Јасна Котеска со кое Јасна ме разочара до крај, ке кажам само едно, помеѓу неа и Сашо Мијалков можам со сигурност да ставам знак на равенство!!

Секој диктатор оди чекор понапред од предходниот, така и Грувски , ги собра искуствата од неговите предходници и ги примени.
Јасна и 99% од овие кои сега се згрозуваат од тоталитарното владеење на Груевски ги немаше никаде 91 кога Глигоров го прекрши Уставот, кога бараше од ВМРО ДПМНЕ повеке кандидати за премиер па тој да избере. Ги немаше никаде кога со снајпери и војска подготвена да пука во народот, Глигоров и Црвеннковски ја бранеа изборната кражба. Ги немаше никаде кога опозоцијата небеше 4 години присутна во парламетот. Ги немаше никаде 1997 година кога Црвенковски поништи граѓанска иницијатива гарантирана со Устав за распишувањена референдум за предвремени избори. Ги немаше никаде 1999 година кога Црвенковски преку Стојменов се обиде да купи пратеници и да ја сруши легитимната власт. Груевски во овие шест години само го применува тоа искуство.

Жално e, бараат смена на дикртатор за да дојде друг диктатотор. Јасна бара смена на диктаторот а не бара смена на системот кој и ги "уби" такото и ситем кој продуцира диктатори.
(This post was last modified: 29-12-2012, 12:36 PM by ЈорданПетровски.)
29-12-2012, 12:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
29-12-2012, 01:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
29-12-2012, 01:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-12-2012, 12:35 PM)ЈорданПетровски Wrote: Наместо мој кометар за погоренапишаното од тебе Христо ке ти го дам мојот коментар на интервјуто на Јасна Котеска. За моја жал Јасна не се одважи да даде одговор на коментрот.
Quote:Jасна Котеска за ГРАЃАНСКИ


Тоа што се случува во Македонија во моментот е само довршување на еден проект започнат постепено, пред шест години, како битка за вредностите: за трето дете и против абортус, завладејување со медиумите, силење на семејните патријархални вредности, приближување до црквата, инсталирање на поданичкиот менталитет, итн. Кога по некое време Владата со тупаници ја брка опозицијата од Парламентот, луѓето инстинктивно тоа го доживуваат како нормално. Дури и кога чувствуваат дека не е сосема законско. Било постапно, значи нормално е, зар не? Тоталитаризмот, со други зборови, е возможен само таму кадешто се прекинати сите разговори за политичкото. Овој прекин е во срцето на владеењето на последново ВМРО ДПНМЕ од првите нивни денови пред шест години. Истото суспендирање на политичкото деновиве се одвиваше пред нашите очи во македонскиот Парламент.Мојот кометар:

Quote:После читање на интервјуво на Јасна Котеска со кое Јасна ме разочара до крај, ке кажам само едно, помеѓу неа и Сашо Мијалков можам со сигурност да ставам знак на равенство!!

Секој диктатор оди чекор понапред од предходниот, така и Грувски , ги собра искуствата од неговите предходници и ги примени.
Јасна и 99% од овие кои сега се згрозуваат од тоталитарното владеење на Груевски ги немаше никаде 91 кога Глигоров го прекрши Уставот, кога бараше од ВМРО ДПМНЕ повеке кандидати за премиер па тој да избере. Ги немаше никаде кога со снајпери и војска подготвена да пука во народот, Глигоров и Црвеннковски ја бранеа изборната кражба. Ги немаше никаде кога опозоцијата небеше 4 години присутна во парламетот. Ги немаше никаде 1997 година кога Црвенковски поништи граѓанска иницијатива гарантирана со Устав за распишувањена референдум за предвремени избори. Ги немаше никаде 1999 година кога Црвенковски преку Стојменов се обиде да купи пратеници и да ја сруши легитимната власт. Груевски во овие шест години само го применува тоа искуство.

Жално e, бараат смена на дикртатор за да дојде друг диктатотор. Јасна бара смена на диктаторот а не бара смена на системот кој и ги "уби" такото и ситем кој продуцира диктатори.

Џабе ја осудуваш Јасна, Јордане. Жената е во право. Ги помнам нејзините коментари, размисли и чувства кога ја опишуваше состојбата во која се наоѓаше нејзиниот татко и нејзиното семејство. Даден одличен приказ за еден тоталитаризам. Ти, лично, цитираше доста од нејзините текстови. Со право. Сега, Јордане, тоа го прави истото-го осудува тоталитаризмот. Ти имаш еден пристап, каде сакаш еднократно да се реши проблемот, а немаш пушка за тоа. Каде е пушката бе Јордане? Ова кажано симболично, де. Кај тебе во Канада! Па, пукај ако можеш да дофрлиш во жална Македонија. Кај Ацко? Па, тој се крие дома и мудрува. Те, вака не требало,вака не одело. А, дома, топличко, мајка му дава јадење. Не јадеше он пендреци на плоштадот. Кај Фетак? Па, тој бара од тебе информации кои се добрите а кој лошите во Македонија за да се ориентира. Ко пита- тај не скита, како што велат Србите. Христо? Па, Христо вели дека нема капацитет да поведе, а и му снемало храброст јавно да зборува. Газот не му држи. И тоа се луѓе кои се едни од најинформираните и најдобронамерните во Македонија. Било кој да пишува од нас на другите форуми ке добие бан. Тоа е Македонија, бе Јордане. Жално, но вистинито. Далеку сме ние од вистински преврати-било по револуционерен , било по демократски пат. Не се криви службите. Народот не знае, не умее, а ,изгледа, и не сака. За обичниот Македонец-нема дно.Целата вселена му е дно...значи не постои. И зошто ја осудуваш Јасна? Затоа што констатира појава на уште еден тоталитаризам? Во време на Бранко и Љубчо, имаше многу злоупотреби и узурпација на слободите на човекот и крешење на правото. Ти беше една од тие нивни жртви. Но, манифестација на тоа беше , некако, мерлива. Ова станува , малку повеќе од тоа. Затоа Јасна го крена гласот. Ти, наместо да и се восхитуваш, ти ја осудуваш. Друго, дали значи дека ако некој каже против тоталитаризмот на оваа власт, по автоматизмот значи дека е за Бранко!? Од каде таква логика ? Погрешно, потполно.Треба да жалиш што нема повеќе Јасни кои на тоа јавно укажуваат, а не се партиски војници. Ти кажав, стотина пати. демократизација во МК не може да се направи еднократно. Просто, нема кој тоа да го изведе, А, појава на вакви понагласени тоталитаризми, прети да ја растури Македонија.

29-12-2012, 01:51 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Христо, го читаш ли Окно, гласило на опозицијата и на „отпорот“ Icon_razz Бугарите многу го сакаат, но јас лично не можам да разберам зошто. Кога би бил Бугарин, повеќе би ги сакал текстовите на Латас, право да ти кажам. Но јас не сум Бугарин Icon_razz
29-12-2012, 02:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-12-2012, 01:51 PM)hristo Wrote: Џабе ја осудуваш Јасна, Јордане. Жената е во право. Ги помнам нејзините коментари, размисли и чувства кога ја опишуваше состојбата во која се наоѓаше нејзиниот татко и нејзиното семејство. Даден одличен приказ за еден тоталитаризам. Ти, лично, цитираше доста од нејзините текстови. Со право. Сега, Јордане, тоа го прави истото-го осудува тоталитаризмот. Ти имаш еден пристап, каде сакаш еднократно да се реши проблемот, а немаш пушка за тоа. Каде е пушката бе Јордане? Ова кажано симболично, де. Кај тебе во Канада! Па, пукај ако можеш да дофрлиш во жална Македонија. Кај Ацко? Па, тој се крие дома и мудрува. Те, вака не требало,вака не одело. А, дома, топличко, мајка му дава јадење. Не јадеше он пендреци на плоштадот. Кај Фетак? Па, тој бара од тебе информации кои се добрите а кој лошите во Македонија за да се ориентира. Ко пита- тај не скита, како што велат Србите. Христо? Па, Христо вели дека нема капацитет да поведе, а и му снемало храброст јавно да зборува. Газот не му држи. И тоа се луѓе кои се едни од најинформираните и најдобронамерните во Македонија. Било кој да пишува од нас на другите форуми ке добие бан. Тоа е Македонија, бе Јордане. Жално, но вистинито. Далеку сме ние од вистински преврати-било по револуционерен , било по демократски пат. Не се криви службите. Народот не знае, не умее, а ,изгледа, и не сака. За обичниот Македонец-нема дно.Целата вселена му е дно...значи не постои. И зошто ја осудуваш Јасна? Затоа што констатира појава на уште еден тоталитаризам? Во време на Бранко и Љубчо, имаше многу злоупотреби и узурпација на слободите на човекот и крешење на правото. Ти беше една од тие нивни жртви. Но, манифестација на тоа беше , некако, мерлива. Ова станува , малку повеќе од тоа. Затоа Јасна го крена гласот. Ти, наместо да и се восхитуваш, ти ја осудуваш. Друго, дали значи дека ако некој каже против тоталитаризмот на оваа власт, по автоматизмот значи дека е за Бранко!? Од каде таква логика ? Погрешно, потполно.Треба да жалиш што нема повеќе Јасни кои на тоа јавно укажуваат, а не се партиски војници. Ти кажав, стотина пати. демократизација во МК не може да се направи еднократно. Просто, нема кој тоа да го изведе, А, појава на вакви понагласени тоталитаризми, прети да ја растури Македонија.
Христо јас цело време ти укaжувам дека ПРОБЛЕМ Е СИСТЕМОТ ти упорно ми раcкажуваш приказни дека луѓето кои се творба на тој тоталитарен систем ке го променат. Дали можеш да ми наведеш еден пример во свет каде тоатлитарист се преобратил и станал демократ.

Умните луѓе Христо не измислуваат топла вода бидејки таа е измислена.
(This post was last modified: 29-12-2012, 02:18 PM by ЈорданПетровски.)
29-12-2012, 02:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Граѓаните на Македонија денска покажаа дека одамна се излезени од партизанските филмови. Присуството на маршот на партизаните :7 000 до 12 000 говори се.
29-12-2012, 02:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(28-12-2012, 09:51 AM)hristo Wrote:
(27-12-2012, 08:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо мојот одговор е многу јасен и прецизен. Имало и СЕУШТЕ има три концепта. Тие три концепта прават привид за наводна демократија во Македонија. Демократија во Македонија неможе да има кога основата на сите партии, лидери е КОМУНИСТИЧКИ СИСТЕМ.

Јас сум напишал точно што мислам. Мислам на ВМРО. ДПМНЕ е дел од тие три фракции.

Јордане, ако ,пак, инистираш на КОНЦЕПТИ, тогаш треба да ти кажам дека има повеќе од три концепти за иднината на Македонија. Ако, под концепт се подразбира-“Поим (анг. concept, лат. conceptus) е апстрактен, универзален психички ентитет што служи за претставување на категорија или класа на ентитети, настани или односи.“ Што беше тоа промоција на идејата ( концептот) за АЛМАКОС ( некоја форма на државна заедница помеѓу Албанија, Македонија и Косово? Потоа, зарем не мислиш дека во Македонија нема групи луѓе кои посакуваат или размислуваат за некоја форма на државен сојуз со Блгариа, или друга,дури, и со Грција! Значи такви идеи, размисли т.е. концепти има повеќе. Веројатно терминолошки не се разбираме. Ти, најверојатно, мислиш за реални центри на моќ кои имаат можност да влијаат на општествените текови.
Второ, го користиш терминот “ комунистички“. Сепак, подобро е да се користи терминот -тоталитарен систем( држава) ,поради елементарниот факт што кога се каже комунистичка држава се мисли на еднопартиска, а ние сме , формално, повеќе партиска држава со уставно загарантирана приватна сопственост.
Трето, сега се дообјасни дека ДПМНЕ ( ВМРО-ДПМНЕ) е дел од тие три фракции ( концепти). Ама,тогаш, за кое ВМРО зборуваш, за кое тврдиш дека е вон тие концепти, кога се знае дека во Македонија нема таква политичка партија? Со други зборови кој стои позади тоа ( за мене непознато) ВМРО?Христо да не се впуштаме во теоретски дискусии. Јас зборувам за КОЦЕПТИ. Концепти на оние кои ИМААТ ВЛИЈАНИЕ и можност да ги спроведат а тоа се паритиите од "македонскиот" блок кои били или се навласт.

Јас коритам ТОЧЕН и прецизен термин се работи ислкучиво за комунистичка идеологија на сите три концепта. Основна цел е ЗАЧУВУВАЊЕ НА ИДЕ3ОЛОГОИЈАТА и КОМУНИСТИЧКОТО ОПШТЕСТВЕНО УРЕДУВАЊЕ.

ВМРО учествувало во почеток, а по сведочењата со кои располагам може да се тврди дека сите три концепти се обиделе да го имаат ВМРО како сојузник.

пс. досега многупати сум ги опишал концептите а и носителите. Но еве ке бидат обработени во текст од три продолженија. Првото е излезено.
29-12-2012, 02:34 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(28-12-2012, 11:35 PM)Larsson Wrote: Sekogas e "interesno" da se "cuje" sto ima da kaze Taci:

Тачи однапред знаел за настаните во Собранието


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=744FC...6B44F4834D

Во емисијата на Јанко, Груевски кажа дека ако не се донесел буџетот, Македонија нема да можела да враќа некои долгови и земјата ќе влегла во технички банкрот. Јас од економија не се разбирам, но од друга страна - банкрот значи немири и незадоволство од власта, а тоа е одлична можност што не смее да се пропушти, нели? Но 2001 веќе ја видовме. А случувањата во собранието, според мене, се срам за Македонија. И тоа ПОРАДИ СДСМ.

29-12-2012, 02:37 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(29-12-2012, 02:37 PM)Пѫт Wrote:
(28-12-2012, 11:35 PM)Larsson Wrote: Sekogas e "interesno" da se "cuje" sto ima da kaze Taci:

Тачи однапред знаел за настаните во Собранието


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=744FC...6B44F4834D

Во емисијата на Јанко, Груевски кажа дека ако не се донесел буџетот, Македонија нема да можела да враќа некои долгови и земјата ќе влегла во технички банкрот. Јас од економија не се разбирам, но од друга страна - банкрот значи немири и незадоволство од власта, а тоа е одлична можност што не смее да се пропушти, нели? Но 2001 веќе ја видовме. А случувањата во собранието, според мене, се срам за Македонија. И тоа ПОРАДИ СДСМ.


Ne e tocno deka ako ne se donel budzetot Makedonija ce bankrotirala,moze da bankrotira samo od pregolemo zadolzuvanje i premali prihodi...Grujo pak spinuva...
29-12-2012, 02:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,443
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-12-2012, 02:48 PM)Larsson Wrote:
(29-12-2012, 02:37 PM)Пѫт Wrote:
(28-12-2012, 11:35 PM)Larsson Wrote: Sekogas e "interesno" da se "cuje" sto ima da kaze Taci:

Тачи однапред знаел за настаните во Собранието


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=744FC...6B44F4834D

Во емисијата на Јанко, Груевски кажа дека ако не се донесел буџетот, Македонија нема да можела да враќа некои долгови и земјата ќе влегла во технички банкрот. Јас од економија не се разбирам, но од друга страна - банкрот значи немири и незадоволство од власта, а тоа е одлична можност што не смее да се пропушти, нели? Но 2001 веќе ја видовме. А случувањата во собранието, според мене, се срам за Македонија. И тоа ПОРАДИ СДСМ.


Ne e tocno deka ako ne se donel budzetot Makedonija ce bankrotirala,moze da bankrotira samo od pregolemo zadolzuvanje i premali prihodi...Grujo pak spinuva...
Точно!!

Проблемот на Груевски е иплаќањето на пензии и плати на администрацијата. За тие обрски мора да се задолжува.
29-12-2012, 03:13 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(29-12-2012, 03:13 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-12-2012, 02:48 PM)Larsson Wrote:
(29-12-2012, 02:37 PM)Пѫт Wrote:
(28-12-2012, 11:35 PM)Larsson Wrote: Sekogas e "interesno" da se "cuje" sto ima da kaze Taci:

Тачи однапред знаел за настаните во Собранието


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=744FC...6B44F4834D

Во емисијата на Јанко, Груевски кажа дека ако не се донесел буџетот, Македонија нема да можела да враќа некои долгови и земјата ќе влегла во технички банкрот. Јас од економија не се разбирам, но од друга страна - банкрот значи немири и незадоволство од власта, а тоа е одлична можност што не смее да се пропушти, нели? Но 2001 веќе ја видовме. А случувањата во собранието, според мене, се срам за Македонија. И тоа ПОРАДИ СДСМ.


Ne e tocno deka ako ne se donel budzetot Makedonija ce bankrotirala,moze da bankrotira samo od pregolemo zadolzuvanje i premali prihodi...Grujo pak spinuva...
Точно!!

Проблемот на Груевски е иплаќањето на пензии и плати на администрацијата. За тие обрски мора да се задолжува.


Vo Makedonija ne se znae tocniot broj na administracija kolku broi i kolku pari odat za nea na mesecno i godisno nivo.Budzetskite prihodi se se pomali spored oficijalnata statistika(neoficijalno sesto se spekulira),dolgot vnatresen i nadvoresen e "drzavna tajna" brojkite se steluvaat i ce bide katastrofa ako se "izgubat" vo niv,vnimanieto se spinuva celo vreme na pogresna strana,nikoj neznae da kaze kolku iznesuvala inflacijata vo 2012 i kolku ce bide slednata godina,moeto mislelje e deka vladata ima pari (bez zadolzuvanje ne vnatresno tuku nadvoresno) za pomalku od 3 meseci.
A opozicijata protestira....dobro sega ce odmaraat za praznici...tolku im bese silata...uka buka i toa pomina.
Za nasa nesreca ne ocekuva teska i macna 2013...

29-12-2012, 03:49 PM
Reply