Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРОТЕСТИТЕ НА ОПОЗИЦИЈАТА ВОВЕД ВО ДЕМОКРАТИЈА ИЛИ ВОВЕД ВО ХАОС!!!???
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(24-12-2012, 04:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Првобитната снимка е симната зошто се надевам ке дознаеме.

27-12-2012, 05:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(24-12-2012, 04:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Првобитната снимка е симната и е ставен само дел од неа, зошто се надевам ке дознаеме.
27-12-2012, 05:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Алиу: Не ме интерeсира дали ви е жал, треба некој да одговара, премиере!

[Image: pratenicki%20prasanja%209.jpg]

Пратеникот на ДПА, Имер Алиу денеска на седницата резервирана за пратенички прашања го праша премиерот Никола Груевски кој ќе одговарa за влечењето на новинарите во галеријата на пленарната сала, во понеделникот. Премиерот во одговорот изразувајќи жалење во одгoворот кон пратеникот, спомна два настана од 24 декември - еден кој се случил во собраниската галерија кој го нарече „непријатност“ и втор што се случил пред Собрание кој го оквалификува како „обид за напад“.

- Што презедовте Вие како премиер за овие четири дена во врска со мешаницата и одговорноста кон оние кои ја создадоа - праша Имер Алиу од ДПА.

Премиерот Груевски уште еднаш изрази жалење за како што ги нарече „непријатностите со новинарите“ во Собранието.

- Јас уште првиот ден кога се случија тие настани се произнесов во јавноста дека изразив жалење за непријатностите со кои што се соочија новинарите тој ден. Потоа следуваше и објаснување од претседателот на Собранието кое што вчера беше лиферувано во медиумите по писмен пат, така што можам да кажам за овој случај ќе има постапка, а ќе има веројатно и своја завршница - одговори премиерот Груевски.

Реплицираше Алиу од албанската опозиција, незадоволен од одговорот на премиерот.

- Мило или не мило, вие сте премиер и денес да се слушне дека Вас ви е жал за тоа што се случило е тотална неодговорност. Лично прашање е дали жалите или не. Граѓаните од вас бараат како премиер на оваа земја да ја преземате одговорноста и да ги осудите и преземете сите законски чекори во однос на тие кои се одговорни, конкретно за случајот од понеделникот со новинарите да ја сносат одговорноста. Не ме интересира дали ви е жал Вам или не, ова не е важно само за мене, туку и за јавноста. Прашањето е што сте презеле во овие четири дена? Конкретниот одговорен било кој и да е тој, да даде отчет за случајот на влечењето по земја на новинарите - рече Алиу.

К.Г.
27-12-2012, 05:30 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Ukazuvanjeto Jordan ke drzi samo ako vidime na delo ,Branko so SDSM clenovi i pratenici trgnat da rusat ili da pukat kako kazuva Zaev , a policija ne reagira.
Ako so sila ja prezemat vlasta i bez izbori formiraat vlada.Toa tie ne go pravat.Ili ti go toa gledas ,a jas ne.
Baraat fer izbori , zar si zaboravil sto se pravese Nikola kako lider na opozicija koga se dogovarase so Bucko , za DIK i za sto ne.
Struga e zasluga sto dobi Nikola , a Kicevo ke bide negov poraz.
Problemot ne e vo Nikola.
Tie 200 milioni evra se za zloupotreba za izbori na prolet 2013 , bea lokalni ,ama se znae deka sluzbite ke gi spakuvaat i parlamentarni kako po samit vo Bukurest.
Sega ke ima i parlamentarni zaradi obvrski od EU za resavanje na ime do juni.
Zasega se lici deka Branko e poludel i saka bolno vlast i osveta , da ama toa go gledaat Pande,Mirka ,Latas pouceni od Nano , tie za koziceto nivno si mrcat.Ti bese za ideali i sozdavanje na uslovi za Lustracija.
Dali mozeme da zamislime vaka ,sklucuvas dogovor so Opozicija i se znae koga ke pobedi ti i Komitet ke ja vodite komisija za azuriranje na fakti. Se razbira ti prv trgnuvas da gi lustriras ,kogo ako ne prvencite od prvata Vlada na nezavisna RM, potoa se po red i spisok.
27-12-2012, 05:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2012, 05:33 PM)fetak Wrote: Ukazuvanjeto Jordan ke drzi samo ako vidime na delo ,Branko so SDSM clenovi i pratenici trgnat da rusat ili da pukat kako kazuva Zaev , a policija ne reagira.
Ako so sila ja prezemat vlasta i bez izbori formiraat vlada.Toa tie ne go pravat.Ili ti go toa gledas ,a jas ne.


Јас воопшто не споменав дека Бранко со сила сака да ја превземе власта. Јас одговарав на прашањето на Христо од кој центар се влечат конците за случувањата. Ако не сум бил јасен, центарот е ист, целта му е да опстане тоаталитарниот комунистички режем, патот, фракциите внатре во службата се борат по кој пат да се оди, кој да биде газдата, кој да ја има касата ...
Но ако одлучи службата, односно ако фракцијата која го има управувањетпо а јасно е дека фракцијата на Бранко ја нема, лесно ке се употреби сила. Ке се појави македонската верзија на Џо багеристот. Причина што Бранко ја нема, треба да се бара во разединувањето помеѓу Црвените Кмери-Милчин и Бранко кој се доближува, сакајки или не до фракцијата верна на опцијата "Крсте Црвенковски".
27-12-2012, 06:06 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2012, 03:18 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(27-12-2012, 09:29 AM)hristo Wrote:
(26-12-2012, 10:30 PM)ЈорданПетровски Wrote: Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamБраво Ацко, појасен пример дека во прашање е системот а не водачот нема.

Затоа јас велам дека со евентуалното доваѓањето на Бранко и Љупчо нема да дојде до промена на системот. Тие ја имаа шансата да го демонтираат системот. Љупчо многу повеке од Бранко.


Јордане, многу тоа се поклонуваш на репликата на Ацко! Ти си возрасен човек, чувај ги колената... иде старост.Starce
Ке дадам одговор на Ацко, Јордан и Душан, но најповеќе на Јордан кој е духовниот ментор на тезата дека во МК е се покриено од инсталации на УДБ-а, и се додека тие инсталации не се искоренат, Македонија нема што да очекува од демократски, а со тоа и од економски просперитет. Кон вас би го вклучил и Бацилус и Монтехристо. На таа ваша теза се спротиставивме јас и Фетак. Но, пред да одговарам, би сакал да го чујам одговорот на прашањето кое повеќе пати сум го поставувал на Јордана, а не сум добил јасен, дециден одговор: дали тие инсталации на УДБ-а ( тајните служби) во Македонија дејствуваат од еден центар, а Црвенковски, Груевски и другите политичари се политички лутки кои се менуваат кога се потрошат, или се работи за две независни “ банди“ ( како што ги нарекува Јордан) кои се борат за превласт. Не мора одговорот да дојде само од Јордан, може да одговарат и другите поборници на оваа јорданова теза. Ех, колку стана КОТЛЕ важно...тоа да ја разрешува македонската сегашност, минато и иднината. Многу сме јаки Icon_razzХристо онаа што со години се обидувам да го објаснам на лесно разбирлив начин а не ми успеваше, го стори Ацко. Моите поклонувања се во знак на почит што Ацко успеал да проникне во суштината на проблемот и тоа го објаснил преку најпластичен пример.
Ако една величина како Милошевиќ, човек кој од 1988 година почна и наводно успеа во службата да инсталира свои луѓе беше елиминиран од истата служба, јасно зборува дека ниту Милошевиќ не допрел до врвот на службата и дека со негова елиминација службата покажа дека е нечепната односно кога го потроши Милошевиќ го отпфрли. Се покажа дека Милошевиќ бил залажуван и дека менувал луѓе кои се покажале нелојални кон службата.
Вториот пример за тоа дека службата не е чепната, односно дека српската УДБа, односно идеата за Србија како носител на државноста е центарот на моќ е поразот на Тадиќ. Тадиќ со иницијативата за заедничка комисија за лустрација за сите Републики од бивша Југославија а тоа е идејата на КОС за оживување на Југославија, со која требаше целата вина да се лоцира врз режимот на Милошевиќ односно за виновници да се прогласат само соработниците и раководителите на службата од тоа време а со тоа да се врати Југославија.
Додека во Србија судирот е помеѓу два концепта пројугословенскиот и големосрпскиот во Македонија се судираат три концепти, ВМРО не е дел од ниту еден, сите три се комусистички. Првиот е Србија како носител на државноста. Вториот е Југославија ама пак Србија како "носител на Југословенството" и третата Југославија во која Србија ке ја нема доминацијата, доминацијата ке ја имаат или Хрватска или Словенија.
Зар не ти ечудно што се случи судар во левицата Соросоидите против Бранко.

Јордане, велиш дека си се обидувал да објасниш за службите, ама не ти успеало, ама , ете, на Ацко му успеало! И, после кажуваш теза која личи на филмско сценарио. На моето едноставно прашање- дали се работи за единствен ценар на службите, а тековните политички лидери се лутки кој тој центар ги менува кога се потрошени или кога им завртат грб, или пак се работи за две независни “ банди“, настанати од расцепот на службите, ти на ова едноставно прашање не ми даваш јасен одговор. Што ке каже дека и ти самиот не го знаеш одговорот. Дека е така го кажуваш самиот кога велиш дека имало за Македонија три концепта, а каде ВМРО ( веројатно мислиш на ДПМНе) не е никаде. И, што кажа со тоа -ништо. Не те прашав за концепти за иднина на Македонија, туку за постоење на реални центри на моќ ( службите, УДБ- а, де) кои го одредуваат правецот и ги канализираат настаните, а не за концепти!? Потоа, велиш дека ВМРО ( веројатно ДПМНЕ) не е дел од тиа концепти????Еве, ја користам и целата логика на Соленик, ама не ми влегува во глава. Ако структурата која во МК ги стави СИТЕ институции под своја контрола не е дел од тие концепти, тоа значи дека таа е надвор од влијанија на тие центри на моќ ( службите) кои се поделиле во три фракции, но фактички без реална моќ. Се сведува на мали групички на луѓе кои некаде пијат кафе и кои дебатираат што е најдобро за Македонија од нивна гледна точка. Мислев дека ке ми дадеш јасен одговор, па да ја продожиме дискусијата, ама после овој твој пост не гледам како.


27-12-2012, 07:24 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(27-12-2012, 06:06 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(27-12-2012, 05:33 PM)fetak Wrote: Ukazuvanjeto Jordan ke drzi samo ako vidime na delo ,Branko so SDSM clenovi i pratenici trgnat da rusat ili da pukat kako kazuva Zaev , a policija ne reagira.
Ako so sila ja prezemat vlasta i bez izbori formiraat vlada.Toa tie ne go pravat.Ili ti go toa gledas ,a jas ne.


Јас воопшто не споменав дека Бранко со сила сака да ја превземе власта. Јас одговарав на прашањето на Христо од кој центар се влечат конците за случувањата. Ако не сум бил јасен, центарот е ист, целта му е да опстане тоаталитарниот комунистички режем, патот, фракциите внатре во службата се борат по кој пат да се оди, кој да биде газдата, кој да ја има касата ...
Но ако одлучи службата, односно ако фракцијата која го има управувањетпо а јасно е дека фракцијата на Бранко ја нема, лесно ке се употреби сила. Ке се појави македонската верзија на Џо багеристот. Причина што Бранко ја нема, треба да се бара во разединувањето помеѓу Црвените Кмери-Милчин и Бранко кој се доближува, сакајки или не до фракцијата верна на опцијата "Крсте Црвенковски".

Јордан, ти не “ Јас одговарав на прашањето на Христо од кој центар се влечат конците за случувањата.“. Ти одговори дека имало 3 ( три) концепта за иднина на Македонија, но дека ВМРО не е дел од тие концепти. А, ја има целата реална моќ и контрола над сите институции во МК???
Сега велиш дека “ центарот е ист“, и му да дефинирш агенда-“ целта му е да опстане тоаталитарниот комунистички режем, патот, фракциите внатре во службата се борат по кој пат да се оди, кој да биде газдата, кој да ја има касата ...“
Прво велиш дека ВМРО не е дел од трите концепти, а сега индиректно тврдиш дека е и оно дел бидејки- “ фракциите внатре во службата се борат по кој пат да се оди, кој да биде газдата, кој да ја има касата ...“
Мислев дека имаш позаокружен став за тие работи, а испадна дека си го чекал Ацко да ги дообјасни работите.Icon_razz Но, на Ацко ке му одговорам, веројатно утре, кога ке бидам послободен.

27-12-2012, 07:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2012, 07:24 PM)hristo Wrote:
(27-12-2012, 03:18 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо онаа што со години се обидувам да го објаснам на лесно разбирлив начин а не ми успеваше, го стори Ацко. Моите поклонувања се во знак на почит што Ацко успеал да проникне во суштината на проблемот и тоа го објаснил преку најпластичен пример.
Ако една величина како Милошевиќ, човек кој од 1988 година почна и наводно успеа во службата да инсталира свои луѓе беше елиминиран од истата служба, јасно зборува дека ниту Милошевиќ не допрел до врвот на службата и дека со негова елиминација службата покажа дека е нечепната односно кога го потроши Милошевиќ го отпфрли. Се покажа дека Милошевиќ бил залажуван и дека менувал луѓе кои се покажале нелојални кон службата.
Вториот пример за тоа дека службата не е чепната, односно дека српската УДБа, односно идеата за Србија како носител на државноста е центарот на моќ е поразот на Тадиќ. Тадиќ со иницијативата за заедничка комисија за лустрација за сите Републики од бивша Југославија а тоа е идејата на КОС за оживување на Југославија, со која требаше целата вина да се лоцира врз режимот на Милошевиќ односно за виновници да се прогласат само соработниците и раководителите на службата од тоа време а со тоа да се врати Југославија.
Додека во Србија судирот е помеѓу два концепта пројугословенскиот и големосрпскиот во Македонија се судираат три концепти, ВМРО не е дел од ниту еден, сите три се комусистички. Првиот е Србија како носител на државноста. Вториот е Југославија ама пак Србија како "носител на Југословенството" и третата Југославија во која Србија ке ја нема доминацијата, доминацијата ке ја имаат или Хрватска или Словенија.
Зар не ти ечудно што се случи судар во левицата Соросоидите против Бранко.

Јордане, велиш дека си се обидувал да објасниш за службите, ама не ти успеало, ама , ете, на Ацко му успеало! И, после кажуваш теза која личи на филмско сценарио. На моето едноставно прашање- дали се работи за единствен ценар на службите, а тековните политички лидери се лутки кој тој центар ги менува кога се потрошени или кога им завртат грб, или пак се работи за две независни “ банди“, настанати од расцепот на службите, ти на ова едноставно прашање не ми даваш јасен одговор. Што ке каже дека и ти самиот не го знаеш одговорот. Дека е така го кажуваш самиот кога велиш дека имало за Македонија три концепта, а каде ВМРО ( веројатно мислиш на ДПМНе) не е никаде. И, што кажа со тоа -ништо. Не те прашав за концепти за иднина на Македонија, туку за постоење на реални центри на моќ ( службите, УДБ- а, де) кои го одредуваат правецот и ги канализираат настаните, а не за концепти!? Потоа, велиш дека ВМРО ( веројатно ДПМНЕ) не е дел од тиа концепти????Еве, ја користам и целата логика на Соленик, ама не ми влегува во глава. Ако структурата која во МК ги стави СИТЕ институции под своја контрола не е дел од тие концепти, тоа значи дека таа е надвор од влијанија на тие центри на моќ ( службите) кои се поделиле во три фракции, но фактички без реална моќ. Се сведува на мали групички на луѓе кои некаде пијат кафе и кои дебатираат што е најдобро за Македонија од нивна гледна точка. Мислев дека ке ми дадеш јасен одговор, па да ја продожиме дискусијата, ама после овој твој пост не гледам како.
Христо мојот одговор е многу јасен и прецизен. Имало и СЕУШТЕ има три концепта. Тие три концепта прават привид за наводна демократија во Македонија. Демократија во Македонија неможе да има кога основата на сите партии, лидери е КОМУНИСТИЧКИ СИСТЕМ.

Јас сум напишал точно што мислам. Мислам на ВМРО. ДПМНЕ е дел од тие три фракции.


27-12-2012, 08:21 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(27-12-2012, 08:21 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(27-12-2012, 07:24 PM)hristo Wrote:
(27-12-2012, 03:18 PM)ЈорданПетровски Wrote: Христо онаа што со години се обидувам да го објаснам на лесно разбирлив начин а не ми успеваше, го стори Ацко. Моите поклонувања се во знак на почит што Ацко успеал да проникне во суштината на проблемот и тоа го објаснил преку најпластичен пример.
Ако една величина како Милошевиќ, човек кој од 1988 година почна и наводно успеа во службата да инсталира свои луѓе беше елиминиран од истата служба, јасно зборува дека ниту Милошевиќ не допрел до врвот на службата и дека со негова елиминација службата покажа дека е нечепната односно кога го потроши Милошевиќ го отпфрли. Се покажа дека Милошевиќ бил залажуван и дека менувал луѓе кои се покажале нелојални кон службата.
Вториот пример за тоа дека службата не е чепната, односно дека српската УДБа, односно идеата за Србија како носител на државноста е центарот на моќ е поразот на Тадиќ. Тадиќ со иницијативата за заедничка комисија за лустрација за сите Републики од бивша Југославија а тоа е идејата на КОС за оживување на Југославија, со која требаше целата вина да се лоцира врз режимот на Милошевиќ односно за виновници да се прогласат само соработниците и раководителите на службата од тоа време а со тоа да се врати Југославија.
Додека во Србија судирот е помеѓу два концепта пројугословенскиот и големосрпскиот во Македонија се судираат три концепти, ВМРО не е дел од ниту еден, сите три се комусистички. Првиот е Србија како носител на државноста. Вториот е Југославија ама пак Србија како "носител на Југословенството" и третата Југославија во која Србија ке ја нема доминацијата, доминацијата ке ја имаат или Хрватска или Словенија.
Зар не ти ечудно што се случи судар во левицата Соросоидите против Бранко.

Јордане, велиш дека си се обидувал да објасниш за службите, ама не ти успеало, ама , ете, на Ацко му успеало! И, после кажуваш теза која личи на филмско сценарио. На моето едноставно прашање- дали се работи за единствен ценар на службите, а тековните политички лидери се лутки кој тој центар ги менува кога се потрошени или кога им завртат грб, или пак се работи за две независни “ банди“, настанати од расцепот на службите, ти на ова едноставно прашање не ми даваш јасен одговор. Што ке каже дека и ти самиот не го знаеш одговорот. Дека е така го кажуваш самиот кога велиш дека имало за Македонија три концепта, а каде ВМРО ( веројатно мислиш на ДПМНе) не е никаде. И, што кажа со тоа -ништо. Не те прашав за концепти за иднина на Македонија, туку за постоење на реални центри на моќ ( службите, УДБ- а, де) кои го одредуваат правецот и ги канализираат настаните, а не за концепти!? Потоа, велиш дека ВМРО ( веројатно ДПМНЕ) не е дел од тиа концепти????Еве, ја користам и целата логика на Соленик, ама не ми влегува во глава. Ако структурата која во МК ги стави СИТЕ институции под своја контрола не е дел од тие концепти, тоа значи дека таа е надвор од влијанија на тие центри на моќ ( службите) кои се поделиле во три фракции, но фактички без реална моќ. Се сведува на мали групички на луѓе кои некаде пијат кафе и кои дебатираат што е најдобро за Македонија од нивна гледна точка. Мислев дека ке ми дадеш јасен одговор, па да ја продожиме дискусијата, ама после овој твој пост не гледам како.
Христо мојот одговор е многу јасен и прецизен. Имало и СЕУШТЕ има три концепта. Тие три концепта прават привид за наводна демократија во Македонија. Демократија во Македонија неможе да има кога основата на сите партии, лидери е КОМУНИСТИЧКИ СИСТЕМ.

Јас сум напишал точно што мислам. Мислам на ВМРО. ДПМНЕ е дел од тие три фракции.

Za da bide polesno te molam , tie 3 koncepti ,napisi ni denes koj kade pripaga.Ili ako mozes predvodnicite ideolozite.Onie koi se na vrvot,od sekoja poedinecna.Ako sakas te mozlam.Politicka ,ekonomaska ,biznis ,bankarska ,i akademska ,naucna.
Potoa ocekuvaj pokana od Branko da se vratis vo Makedonija i clenovite na Komitetot.
27-12-2012, 09:10 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(27-12-2012, 05:15 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-12-2012, 04:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Првобитната снимка е симната и е ставен само дел од неа, зошто се надевам ке дознаеме.

Sto e namerata ,poentata na snimkata.
27-12-2012, 09:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

27-12-2012, 09:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2012, 09:11 PM)fetak Wrote:
(27-12-2012, 05:15 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-12-2012, 04:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Првобитната снимка е симната и е ставен само дел од неа, зошто се надевам ке дознаеме.

Sto e namerata ,poentata na snimkata.Сум напишал што ме копка, еве да повторам зошто е симната и скратена
27-12-2012, 10:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-12-2012, 09:10 PM)fetak Wrote: Za da bide polesno te molam , tie 3 koncepti ,napisi ni denes koj kade pripaga.Ili ako mozes predvodnicite ideolozite.Onie koi se na vrvot,od sekoja poedinecna.Ako sakas te mozlam.Politicka ,ekonomaska ,biznis ,bankarska ,i akademska ,naucna.
Potoa ocekuvaj pokana od Branko da se vratis vo Makedonija i clenovite na Komitetot.

Тоа што го бараш почнавме да го објавуваме. Првото продолжение е веке одамна излезено РЕВИДИРАНИ СТАЉИНИСТИ, ВАНЧОМИХАЛОВИСТИ И АНАРХО ЛИБЕРАЛИ ЈА „ДЕМОКРАТИЗИРАА“ И „ОСАМОСТОЈУВАА“ МАКЕДОНИЈА. Поради други активности второто и третото продолжение доцнат се надевам дека второто ке го објавиме деновиве.

27-12-2012, 10:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Амбасадорот на САД после денешната презентација на настаните околу буџетот од страна на СДСМ во својата колумна прати катиљ ферман до Грујо:
Quote:OP-ED by Ambassador Paul D. Wohlers

December 27, 2012.

Here in Macedonia, significant questions were raised legitimately about whether parliamentary procedure was followed in adopting the budget. Those concerns can and should be raised and discussed within the context of the democratic process. Denying the right of all MPs to participate in the plenary session is undemocratic.
27-12-2012, 10:31 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(27-12-2012, 10:31 PM)ЈорданПетровски Wrote: Амбасадорот на САД после денешната презентација на настаните околу буџетот од страна на СДСМ во својата колумна прати катиљ ферман до Грујо:
Quote:OP-ED by Ambassador Paul D. Wohlers

December 27, 2012.

Here in Macedonia, significant questions were raised legitimately about whether parliamentary procedure was followed in adopting the budget. Those concerns can and should be raised and discussed within the context of the democratic process. Denying the right of all MPs to participate in the plenary session is undemocratic.

Da ke procitam za toa sto ste objavile i so netrpenie cekam da go objavite i vtoriot del a da spremite i 3 i se da si e na mesto.
Po javuvanje na USA Ambasador pojasni se raboti ,Makedonija ima podrska.

27-12-2012, 10:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,189
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

27-12-2012, 11:21 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(27-12-2012, 09:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: http://balkans.aljazeera.com/uzivo


Ako EU i USA profesori i intelektulci ja gledaat profesorkata znaat i jasno im e zs na Makedonija ne i odi.
Pri vakvi gabariti u umot prosto da se izraduvas deka na Makedonija i nema spas.
Ta zar Nikola ke nosi budjet i se ke rizikuva ako prifati da bide primoran da se povlece do mart.
Zar profesorka ne e sekoj den u Tetovo i ne slusa sto se desava so transformacija so DUI i umot , ta tie ke se povlekle.
Tolku li se svileni tie gospoda od SDSM pratenici i partijci ta taka ke se zaebavat na minus samo dodeka pomine Bozik.

Po iskazite na profesorkata se doznava deka sluzbata e u 3 p... l... m..... otidnata.
Ne go cuvme Frcko,ova e za u JEI-tesko na studenti sto slusat i polozat kaj ovaa vakvi strucnjaci nemozes ni u Komsomol da najdes.
27-12-2012, 11:32 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Фетак,прочитај ја пораката на Волерс, се однесува и до двете страни:

(27-12-2012, 11:32 PM)fetak Wrote:
(27-12-2012, 09:57 PM)ЈорданПетровски Wrote: http://balkans.aljazeera.com/uzivo


Ako EU i USA profesori i intelektulci ja gledaat profesorkata znaat i jasno im e zs na Makedonija ne i odi.
Pri vakvi gabariti u umot prosto da se izraduvas deka na Makedonija i nema spas.
Ta zar Nikola ke nosi budjet i se ke rizikuva ako prifati da bide primoran da se povlece do mart.
Zar profesorka ne e sekoj den u Tetovo i ne slusa sto se desava so transformacija so DUI i umot , ta tie ke se povlekle.
Tolku li se svileni tie gospoda od SDSM pratenici i partijci ta taka ke se zaebavat na minus samo dodeka pomine Bozik.

Po iskazite na profesorkata se doznava deka sluzbata e u 3 p... l... m..... otidnata.
Ne go cuvme Frcko,ova e za u JEI-tesko na studenti sto slusat i polozat kaj ovaa vakvi strucnjaci nemozes ni u Komsomol da najdes.


Писмена порака на американскиот амбасадор во Македонија


Волерс: Да се надминат теснопартиските интереси за успех на државата


Во една демократија нема место за насилни инциденти, какви што се случија во и околу Собранието на Македонија. Потребна е храброст и зрел политички дијалог за да се адресираат политичките разлики и визија за да се погледне над теснопартиските интереси и да се унапредат интересите на земјата, порача американскиот амбасадор Пол Волерс во писменото обраќање до јавноста инспириран од последните случувања во и околу Собранието што го следеа донесувањето на буџетот на државата.
- Собранието мора секогаш да биде место за мирни политички дискусии, правило кое е втемелено во самата основа на една силна и демократска нација. Исфрлањето на новинарите од зградата исто така беше вознемирувачко, бидејќи на тој начин беа спречени да ја извршуваат својата функција. Можноста независните медиуми да ги покриваат политичките настани на избалансиран и отворен начин, како и правото на јавноста да биде информирана за фактичките настани, се суштествени во една зрела демократија, вели Волерс.

Тој, повикувајќи се на американското искуство, посочува оти демократијата може да биде и тешка, потенцирајќи дека агресивни и провокативни дејствија, како и насилство не претставуваат легитимни патишта за надминување на разликите.
- Граѓаните имаат право да бараат уште повеќе од своите лидери. Зрел политички дијалог, ослободен од провокации и груби обвинувања е суштествен, вели американскиот дипломат.
Повеќеслојното партнерство што Соединетите Држави го уживаат со Македонија, додава Волерс во писмото, подразбира заеднички напори да се создаваат нови работни места, да се намали корупцијата, да се реновираат училишта и да се обнови богатото културно наследство овде во Македонија, како и да се промовира мир и безбедност во целиот свет преку заедничките напори на нашите храбри војници во Авганистан.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=093A76C8...DE9A9CBF6F
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 28-12-2012, 05:52 AM by basilius_2.)
28-12-2012, 05:50 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Но сепак ме интересира зошто изостанува ставот на Американската амбасада и нема притисоци за лустрацијата во Македонија?
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
28-12-2012, 05:57 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(28-12-2012, 05:57 AM)basilius_2 Wrote: Но сепак ме интересира зошто изостанува ставот на Американската амбасада и нема притисоци за лустрацијата во Македонија?

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamSe_klanjamBasilius odgovorot na ova prasanje ke ne dovede do stabilnost na drzavata.
Navistina zs USA preku Ambasada vo Skopje ne se proiznesuva po ovoj problem i proces sto odi vo Makedonija.
28-12-2012, 09:08 AM
Reply